Wrak van Sabre niet gevonden Russisch circus vordert vergunning tot 9 maart Man tracht gezin met gas te doden Dienstgeleider neemt schuld voor ongeluk bij Geldrop op zich GENIET VAN'N f Dertien jaar geleden werd Keesje Yermeulen vermoord Yredeling waarschuwt kabinet-De Quay Vijf doden in verkeer Michael R. en Sal S. in mei voor rechter Eddystoiie is weer binnen Niet weggeweest Zak gestolen? Gewetenswroeging Ruiten vernield uit wraak Spoorman te zwaar belast? Geweld moet beteugeld! Naar bioscoop? Vissersschepen in moeilijkheden HET VRIJE VOLK MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 Samenvattend menen wij te kunnen stellen, gezien al de hierboven opgesomde feiten, dat een uitgebreid onderzoek in de zaak Keesje Vermeulen uiterst wenselijk is. (Van een onzer verslaggevers) Ondanks ononderbroken na speuringen is men er nog niet in geslaagd het wrak te vinden van de F 86 K Sabre, die in de nacht van vrijdag op zaterdag boven Leeuwarden in botsing kwam met een Hawker Hunter. (Van een onzer verslaggevers) In een kort geding tegen de Staat der Nederlanden, dat zaterdag voor de vice-presi dent van de Haagse recht bank, mr. J. H. C. Slotenmaker, diende, is namens het Mos- kouse Staatscircus een aan vullende werkvergunning van 1 tot en met 9 maart gevor derd. Feiten anders Ongeloofwaardig (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse politie heeft de 33-jarige invormer M. uit Ü'trecht gearresteerd. HIJ wordt ervan verdacht zijn vrouw en drie kinderen te hebben wilien ombrengen door middel van gasverstikking. (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige Eindhovense dienstgeleider bij de Nederlandse Spoorwegen J, B, heeft de volledige schuld van het Geldropse spoorwegongeval van woensdag jl. op zich genomen. „Ik was fout. Ik had eraan moeten denken, dat de situatie iets anders was dan normaal- nu er een bloc- en wisselrevisie moest plaatsvinden." BEGIN ER NU MEE (Van een onzer verslaggevers) De geschiedenis van de moordzaak-Keesje Vermeulen begon op zondagavond 11 april 1948 met de verdwijning van het jon getje. Cornells Frederik Vermeulen, negen jaar oud, was des avonds om ongeveer half acht nog door vriendjes gezien ln de omgeving van zijn huis aan de Aelwijn Florisstraat te Rotter dam. GEB gealermeerd Oude moordzaak vraagt om grondig onderzoek (Vervolg van voorpagina) Er zijn tal van punten van over eenkomst in de moord van 1948 en die van 1961: dfe De jongetjes waren vrijwel even W oud, beiden verdwenen ze tegen de avonduren op een voorjaarsachti ge dag, beiden werden ze eerst ge wurgd en daarna in het water ge gooid. In de zaak-Marcel Nivard kwam W een anoniem telefoontje (van de moordenaar!) bij de politie binnen: de tip waar men het lijkje kon vin den, In de zaak-Keesje Vermeulen was ook een anoniem telefoontje (van de moordenaar?) de tip: 'Laat K. maar los, hij heeft hét niet gedaan.' 'Men heeft (nog) niet kunnen ontdekken van wie die tip in 1948 kwam. ©Gerard L. woonde in 1948 vlak bij Keesje Vermeulen. Hij werkte in 1961 vlak bij het huis van Marcel Nivard, De moeder van M. H. K., nu 71, zei ons: 'Mijn zoon kan Keesje niet ver moord hebben. Hij is zondag 11 april '1948 niet onder mijn ogen wegge weest. Hij was op zondagavond met >geen stok de deur uit te krijgen, hij 'luisterde altijd eerst naar een hoor- ispet van de KRO en daarna naar een hoorspel van de AVRO.' Mevrouw K. heeft al haar spaar centen (ƒ3000) gebruikt voor een advocaat en voor particuliere detecti ves om de onschuld van haar zoon (aan te tonen. K. heeft indertijd bekend de moord op Keesje Vermeulen te hebben ge pleegd. Maar, zegt hij, dat heb ik alleen gedaan omdat ik van het eindeloze verhoor afwilde. De politie, zo beweerde htj, heeft hem 's nachts om drie uur gezegd: 'Beken nu eerst maar, dan mag je gaan slapen en dan zoeken wij alles wel uit.' Hij dacht dat zo'n beken tenis geen kwaad kon, want hij had in een tijdschrift gelezen, dat nie mand alleen op zijn eigen bekentenis veroordeeld kan worden. 'Daarom heb ik toen maar even toegegeven. Ik wilde slapen en van het gedonder af zijn,' zegt hij. De rechercheurs die K. die nacht ondervroegen, hebben het in die nacht niet nodig geoordeeld de hoofdinspecteur te laten komen, die het onderzoek leidde. Later heeft K. hardnekkig ont kend. Hij tekende het verslag van zijn nachtelijke bekentenis niet en bleef ook voor de rechtbank en het gerechtshof Ir, Den Haag ontkennen. Een broer van Gerard L. heeft indertijd aan twee particuliere detec tives gezegd: 'Mijn broer heeft het gedaan.' Bij de politie trok hij die woorden in en zei, dat de detectives hem dronken hadden gevoerd. Zater dag zei hij ons: 'Ik kan mij er niets van h.erinneren.' Wel vertelde hij ons, dat op de avond van 11 april 1948 Keesje Ver-j meulen voor de deur van de familie] L. had'gespeeld. Gerard L. zat voor het raam. Toen Keesje bij zijn- vriendjes wegliep, zei Gerard dat hij naar de bioscoop ging. Hij kwam pas laat in de nacht weer naar huis, al dus de broer. In de rechtzaak tegen K. waren twee belangrijke getuigen de com pagnon van K.p de heer M. Onderde- linden en een leerjongen uit hun be drijf, een neef van de heer Onderde- ünden. De heer Onderdellnden had de po- jlitie verteld over het zijns inziens vreemde gedrag van K. ten opzichte -van het- manlijke personeel. Boven dien vertelde hij dat op de dag van Keesje Vermeuiens begrafenis K. 'vreemde' opmerkingen had gemaakt over doodkistjes. De leerjongen zei dat de zak waar in het lijkje van het jongetje werd gevonden, uit het bedrijf van Onder- delinden en K. kwam. Hij herkende het aan een paar stoppen. De heer Onderdelinden vertelde ons nu, dat er in die tijd in het be drijf ai en toe instrumenten werden gestolen. Op onze vraag of de zak ook gestolen kou zijn, zei hij 'dit zeer onwaarschijnlijk te achten.' De heer Onderdelinden vond K. een nerveuze man en omdat hij moeilijkheden in de zaak vreesde, had hij de poiitie gevraagd wat hij moest doen. Toen de zak verdwenen bleek, stelde de heer Onderdelinden zich opnieuw in verbinding met de politie. Nadat de leerjongen de zak herkend had, werd K. gearresteerd. Mevrouw Vermeulen vertelde ons, dat de heer Onderdellnden destijds bij haar moeder was geweest en om een foto van Keesje had gevraagd. De heer Onderdelinden had gezegd, dat hij daarmee naar een helder ziende wilde gaan en dat hjj gewe tenswroeging had over het aangeven van K. De heer Onderdelinden zei ons .desgevraagd: "Ik heb die mensen nooit gezien, lk heb Keesje nooit ge zien en ik heb nooit een foto van ;hem gezien.' Toen wij daarna de heer en me vrouw Vermeulen hierover nog eens 'telefonisch inlichtingen vroegen, zei lden ze: 'Er is een foto gevraagd door jde compagnon van K., die zet dat :hlj K. had aangegeven en gewetens wroeging had.' De neef van de heer Onderdelin den was dit weekeinde niet te vin den. Zijn moeder zei ons: 'Hi.1 vaart, ik weet niet waar hij is-en lk kan niet zeggen op welk schip hij vaart. Ik kan u ook zijn adres niet geven.' -— Binnen anderhalf jaar wordt begonnen met de bouw van een brug over de Taag welke de grootste in Europa en op vier na de grootste in de wereld zal worden. De brug. die zich 70 meter boven het water aal verheffen, krijgt een totale leng te van ruim 2.200 meter. Een der pijlers zal zo hoog als de Eiffeltoren (300 meter) worden. - - -O Men vermoedt dat de Sabre in de Lauwers- of de Waddenzee is geval len. Merkwaardig is dat blijkbaar niemand het toestel omlaag heeft zien komen. Er zijn geen wrakstuk ken gevonden. De Hawker Hunter kwam vijl kilo meter ten zuiden van Leeuwarden in een weiland terecht. De piloot van de Sabre, de 24-jarige 2de lui tenant J. Kuper, die in de buurt van Kollum aan de grondt kwam blijkt een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Eerste luitenant T. G. de Jager, die de Hawker bestuurde en die on gedeerd op het dak van een huls in de Menno van Coehoomstraat te Leeuwarden terechtkwam, is drie weken met ziekteverlof gezonden Het was de tweede keer dat lui tenant De Jager zich met een schiet stoel in veiligheid heeft moeten stel len, Twee jaar geleden moest hij boven Nieuwkoop uit- een straaljager springen. (Van een onzer verslaggevers) De Groninger kustvaarder Eddy- stone (475 brt.), die begin deze maand voor de rotsige kust van Bretagne aan de grond liep. is zaterdagmiddag in Harlingen binnengelopen. Daar zal de schade, die reeds in de haven van Lorient provisorisch werd her steld, verder worden verholpen. Een sleepboot van Wijsmuller had de Eddystone van rederij Schot horst op 14 februari vlot getrok ken. Kapitein Leen Dekker wilde niets van de stranding vertellen: 'Ik heb mijn rapport voor de Raad voor de Scheepvaart al klaar.' (Van een onzer verslaggevers) Duizenden Amsterdammers hebben zaterdagmiddag ter her denking van de februaristaking van 1941 gedefiteerd langs het beeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein. Het voorbijtrekken van deze stille stoet nam enige uren in be slag. Aan de voet van het beeld hoopte zich een onafzienbare berg van bloemen en kransen op. Voor het eerst sedert 1950 was er een eensgezinde herdenking waartoe het gemeentebestuur had opgeroepen. Zü die herdachten waren zoals burgemeester mr. Van Hall in zün toespraak zei 'één in hun gevoel over wat toen is ge beurd'. Hij riep ieder op zich te blijven realiseren dat de vrijheid in ons land het hoogste goed is. 'De offers van de staking leggen ons deze verplichting op*. Marie Hamel droeg twee frag menten voor uit het aangrijpen de gedicht 'Storm uit het Oosten' van Maurits Mok. De Amsterdamse Politiekapel speelde koraalmuziek, het man nenkoor Gewa zong het 'Beatj Mortui' en "Merck toch hoe sterek'. Voordat het massale de- filé begon werd het volkslied ge speeld en gezongen. (Van een onzer verslaggevers) De Almeloër H.. die bij de Almelose Coöperatieve Melkinrichting de ACO door directeur J. Martens was ont slagen, heeft ih de nacht van zater dag op zondag na zich moed te heb ben ingedronken de bloembak uit de voortuin b(j zijn vroegere baas ge licht en door de ruiten in de voor kamer geworpen. Ook het voetstuk gooide hij door de ruiten, In totaal sneuvelden er zes ruiten, H., die zelf werd gewond, werd over gebracht naar het politiebureau te Almelo. Wanneer deze vergunning niet gegeven wordt, aldus mr. G. Red- dingius die voor het Russische circus optrad, ontstaat een volkomen waan zinnige toestand: een beroemd cir cus is werkloos, terwijl het Neder landse publiek staat te dringen om de voorstellingen bjj te wonen. Gezien het zeer spoedeisende karakter van deze zaak zal de vice- president indien dat enigszins mo gelijk is hedenmiddag om vijf uur; en anders morgenvroeg uitspraak doen. In zijn vri) korte pleidooi zei mr. Reddingius, dat bi) de aanvraag voor1 een visum is opgegeven waar en wan-' neer de artiesten zouden optreden. Er is een verblijfsvergunning afgege ven die geldig is tot 10 maart. Gezien de politieke constellatie en' het feit, dat het hier om een Rus sisch circus gaat, aldus pleiter, moet' deze zaak in ons land op hoog niveau zijn besproken. 'Ik heb vanmorgen horen zeggen dat de komst van het Russische cir cus ook in de ministerraad ter sprake Is geweest.' De regering was er derhalve van op de hoogte, dat het circus zou ko-1 men werken tot 10 maart. Nu even-* wel is een werkvergunning van 1 tot 10 maart geweigerd. 'Wat met de rechterhand is gegeven, wordt met de linkerhand teruggenomen,' aldus-' mr. Reddingius, 'Het circus zal.' zei hij verder,) 'zonder werkvergunning, grote finan-j clële schade lijden.' Hij vroeg de pre-1 sident, de staat te gelasten de ver-! gunning alsnog af te geven. 'De feiten zijn anders,' zo stelde de landsadvocaat, jhr. mr. Van der Does in zijn pleidooi. Impresario Kersten, gevolgmachtïgde van eiser, heeft meegedeeld dat het circus slechts een. week en op één plaats zou optreden, mede omdat het cir cus op 3 maart in Keulen moest zijn Op grond van deze mededeling heeft de adviescommissie amuse mentsbedrijf een gunstig advies uit gebracht. Er is geheel gehandeld in de geest van deze wet, aldus mr. Van de* Does, en wanneer de tegenpleitez daarover niet tevreden is, moet hij zich wenden tot de Tweede Kamer, Mede naar aanleiding van een pro testtelegram van het Nederlandss circus Boltini, dat jhr. mr. Van dei Does voorlas, zei mr. Reddingius hef ongeloofwaardig te achten dat de Nederlandse arbeidsmarkt verstoord zou worden door het optreden van het Russische circus dat zelfs tachtig Nederlandse werknemers heeft. Ten slotte werd de heer J. G. Schu macher, hoofdcommies van het mi nisterie van Sociale Zaken, gehoord Hij verklaarde, dat de impresario Kersten hem als definitieve beslissing heeft meegedeeld dat het circus be slist niet langer dan acht dagen in ons land zou optreden. M. zou vrijdagmorgen In zijn woning een gat ln de gasbuis hebben aan gebracht, waaruit het gas de keuken binnenstroomde. Volgens de politie heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Het gezin heeft geen na- delf ge geToIgen van de aanslag ondervonden. Advertentie I.M. Ruim twee weken lang werd er met J man en macht, maar tevergeefs naar de jongen gezocht. De buurt bracht geld bijeen om telepaten naar Rot terdam te laten komen, maar dat had ook geen succes. Op woensdag 28 april, "s middags om twaalf uur, zagen jongens in de Deifshavense Schie een zak drijven, waarin zich, zoals later bleek, het geheel ontklede lichaam van Keesje Vermeulen be vond. Het lijkje werd naar het Bergweg ziekenhuis gebracht, waar dr. J. P. L. Hulst uit Leiden de sectie ver richtte. Hij kon met grote mate van waarschijnlijkheid vaststellen, dat wurging de doodsoorzaak was. Onder leiding van de hoofdinspec teur A. C. Krol begon de Rotterdamse poiitie naar de dader te zoeken. bij de politie kwamen tientallen tips binnen. Enkele ervan leidden dé politie naar de 24-jarige instrument maker en glasblazer M. H. K. Om streeks de jiende me! 1948 werd deze man gearresteerd. Hoewel hij hard nekkig ontkende meende de politie dat hij kon worden beschouwd als de vermoedelijke dader. Pas op 29 maart 1949 kwam K. voor de Rotterdamse rechtbank. Behalve de moord op Keesje Vermeulen wer den hem drie zedenmisdrijven ten laste gelegd, die zouden zijn gepleegd met minderjarige jongens, die in dienst waren bij het instrumentenfa briekje waar K. werkte. De dagvaarding vermeldde voorts een geval van huisvredebreuk: in de nacht van 3 op 4 oktober 1947 had de man in een woning aan de Eras- musstraat een deur ingetrapt. K. gaf alleen dit geval van huis vredebreuk toe. De zededelicten en de moord bleef hij hardnekkig ont kennen. De rechercheur Bobbink ver telde, dat IC bij een van de verhoren in het politiebureau een volledige be kentenis had afgelegd. De man aou toen gezegd hebben, dat hij het kind had gewurgd. Volgens de rechercheur had de man daarbij meer details ver strekt dan aan de politie op dat moment bekend waren. K, had evenwel geweigerd het pro ces-verbaal te ondertekenen en ook aaama was hij weer blijven ont kennen. Tegenover verschillende bezwaren de verklaringen stond die van de moeder van K. Ze zei, dat haar zoon op 11 april de hele avond thuis was geweest. De officier van Justitie, mr, Van Oosten, wees er in zijn requisitoir op, dat uit de huisvredebreuk en de ze dendelicten was gebleken, dat K. tot een geweldpleging in staat was. Mr. Van Oosten zei. dat de man in zijn gesprekken bij voorkeur op een per verse manier aan het fantaseren was. Hij achtte het bewijs van de moord wettig en overtuigend bewezen en eiste acht jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de regering. J De verdediger, mr. S. de Waard, vroeg vrijspraak, omdat het volgens hem allerminst vaststond, dat K, de dader was. Op 12 maart 1949 deed de Rotterdamse rechtbank uitspraak: K, werd veroordeeld tot acht jaar met aftrek en nadien terbeschik kingstelling. K. ging in hoger beroep. Op 10 februari 1950 bevestigde het hof het vonnis van de Rotterdamse recht bank: acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. K, ging in cassatie, maar ook dit cassatieberoep werd (op 20 juni 195C door de Hoge Raad) verworpen. Ook een verzoek om revisie van het vonnis werd ten slotte afgewe zen. (Van een onzer verslaggevers) Dni hei kabinet-De Quay af wil van de vervreemding iandbouwgron- den acht ik een zeer, zeer droevige zaak. Ik voorzie ernstige moeilijkhe den bij de behandeling van dit plan in de Kamer. Wanneer daar besloten mocht worden tot het loslaten van de prijsbeheersing van de grond en de landbouwkundige toetsing* b(j het splitsen van landbouwbedrijven geen kans meer maakt, is het de vraag of d« Partij van de Arbeid zich ook nog met de andere facetten van het landbouwbeleid zal kunnen blijven verenigen. Kunnen wij voor het prijsbeleid en de structuurplannen stemmen als wij weten dat de subsidies toch maar doorstromer, naar de grondeigena ren? Dit zei zaterdagmiddag in Leeu warder het Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling op een kaderbijeenkomst 'van de PvdA en NVV-Bestuordera- ibond. Wanneer ra en tot afschaffing van de wet zou komen dan zullen, zo vreesde de heer Vredeling, de pacht prijzen aanzienlijk gaan stijgen. Hij voorzag een toestand als in de jaren dertig toen de landbouw er zeer slecht voorstond. Hij noemde het merkwaardig dat ons land, dat op dit punt een betere regeling kent -als bij voorbeeld Italië en Duitsland een stap dreigt terug te gaan. Als de landbouworganisaties zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn, kunnen zij zich onmogelijk met de plannen van het kabinet ver enigen. Ik ben alleen bang, dat deze plannen uit zuiver politieke overwe gingen van onzakelijk aard toch nog een meerderheid zullen kunnen krij gen. De regering, zo meende de heer Vredeling, aai zich ervan bewust moe ien zijn dat zij wanneer zij deze plannen door wil zetten de kans loopt een derde van de volksverte genwoordiging tegen sieh in het har nas zal jagen. „De afschuwelijke zaak van het jon getje Nivard heeft er natuurlijk wel mee te maken, maar dat is niet meer dan een accent. Het aantal geweldmisdrijven neemt In derdaad ontrustbarend toe en daar moet iets aan worden gedaan. Dat geweld in allerlei vormen moet worden beteugeld, zodat het pu bliek zich weer veilig voelt. Het wordt toch al te gek wanneer je als dame alleen niet zonder gelelde de straat op durft." Mr. J, G. L, Reuder, de president van de Rotterdamse rechtbank die vrijdagochtend by de installatie van een nieuwe rechter een waarschuwend geluid liet ho ren en strenge- re straffen op §ém geweldmisdry- §|f|f ven aankondig de, heeft wel enig vertrouwen in de uitwer king van zijn woorden. „Toen na de ope ning van de Lijnbaan ln 1953." zo ver telde hy ons, „die nieuwe, open winkelom geving een uit daging bleek voor allerlei duistere elementen, heb tk ook zo'n waarschuwing uit gesproken en de rechters hebben daarna met een fijn puntje ge straft. Dat heeft toen beslist een gunstige invloed gehad. Om dat effect ook nu te bereiken Is een versterking van de strafka mers nodig. AI een jaar of vjjf hebben wij regelmatig een of twee vacatures gehad, zodat wy voort durend onder de precies uitgekien de officiële bezetting bleven. WU hebben nu gelukkig weer die of ficiële sterkte bereikt en boven dien de toezegging gekregen voor de benoeming van nog een rechter, waardoor het mogelijk wordt met twee volledige strafkamers te gaan werken. Die uitbreiding maakt wat meer spe cialisatie mogelijk en verder hopen w(j door een extrazittng op vrij dagmiddag de achterstand van on geveer vierhonderd zaken vrij snel te kunnen inhalen. Wanneer er in de nieuwe formatie ongeveer twin tig zaken per week meer kunnen worden behandeld, kan de achter stand binnen een half jaar volle dig zp'n ingelopen." Mr. Reuder deelde ons nog mee, dat de benoeming van een tweede rech ter boven de officiële bezetting waarschijnlijk is. Deze wordt dan aan de civiele kamer toegevoegd. De man is uitermate begaan met het lot van de slachtoffers van dit ongeval. H(j was het, die by het zien van, het ongeval op het perron in elkaar zakte en naar huis vervoerd moest worden. De grote vraag, waarmee politie, justitie maar zeker de Spoorweg ongevallenraad zich nu heeft bezig te houden is: was de man op het moment van het ongeval niet te zwaar belast met 'allerlei functies? Op de kleine stations hebben spoorwegambtenaren vrij dikwijls een combinatie van werkzaamheden. Zo had B. op de bewuste woensdagmid dag niet alleen de controle van wis sels en seinen, maar hy moest ook zijn aandacht besteden aan minstens vier andere taken: wagenverdeling van het goederenvervoer op het em placement, de verzorging van de bagagedienst, het verwerken van een extra-goederentrein uit de richting Valkenswaard en bovendien had hij loketdienst. Vooral dat iaatste kan tot gevolg hebben dat vlak voor het binnen komen van treinen, een bepaalde te zware belasting van verantwoorde lijkheden op één man komt te drukken. En dit sprak in Geldrop nog erger, daar er aan de wissels werd gewerkt en de normale veilig heidscontrole dan wegvalt. Vandaag zal in het stationsgebouw te Geldrop een onderzoek plaatsvin den, waarby een groot aantal spoor wegambtenaren en getuigen verhoord zullen worden. Het verkeer heeft in het weekeinde weer verscheidene doden geëist. Een buschauffeur vond zondag morgen te Heerhugow&ard in de berm van de weg het stoffeiyk overschot van de 22-jarige landar beider E. M, Stoop uit Slootdorp. Het onderzoek van de technische recher che der rijkspolitie te Amsterdam heeft uitgewezen, dat hy des nachts met zijn bromfiets was geslipt en tegen een boom was gereden en daar na ln een ondiepe sioot langs de weg was gevallen. De 71-jarige J. Hollenberg is za terdagmiddag. toen h(j met zijn bromfiets de Kapelweg te L i m m e n opreed, in botsing gekomen, met een auto en op slag gedood. In Treebeek is zaterdagmor gen de vierjarige Johan Limbeekdoor een achteruit rijdende vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. De 49-jarige motorrijder P. C. Devellng uit Loosduinen is zaterdag in Den Haag op een autobus gebotst en in het ziekenhuis overleden. In de afgelopen nacht is op de rijksweg te Boxtel de 22-jarige mej, J. van der L. uit Boxtel veron gelukt. Zü zat op de duo van haar verloofde, de heer L. uit Chaam. Toen deze naar links uitweek, werd zyn motor aangereden door een ach- teroprijdende bestelauto. De duopas- sagiere overleed ter plaatse. Haar verloofde is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. In Sao Patrio, de tweede stad van Brazilië, is een 'Nationaal comité voor de gastvrijheid aan de ballingen van de Santa Maria' opgericht, dat morele en materiële steun wil ver lenen aan kapitein Galvao en de zijnen. Voordat M. vrijdagmorgen om zes uur naar zijn werk ging, had hij met een blikopener een driehoekig gat gemaakt in de buis tussen hoofd kraan en gasmeter. M. wist dat zijn vrouw nooit voor kwart over zeven opstond en volgens zijn bekentenis zou hij er vast op hebben gerekend» dat hij op zijn werk een boodschap zou krijgen, dat zijn hele gezin door gasverstikking was overleden. De gastoevoer bleek echter niet dodelijk te zijn. Mevrouw M, (38) ging Inderdaad om kwart over zeven naar beneden en constateerde ln de keuken een sterke gaslucht. Toen zij een nieuwe munt in de, meter ging doen het komfoor wtt-i de niet branden hoorde zij het gas de buis uitsuizen en alarmeerde) zy direct de technische dienst van het gemeentelijk energiebedrijf. De fitter constateerde, dat er boosj opzet in het spel was, waarna de' politie werd ingelicht. - M. werd 's avonds om kwart over zes in zijn woning gearresteerd, maar bleef in eerste Instantie hard nekkig ontkennen. Er werden echter zóveel bewijzen aangevoerd, dat de' verdachte zaterdagavond zijn mis daad toegaf. De politie ls gebleken, dat de man al jaren met zijn vrouw in onmin, leefde. Het gezin telt drie kinderen, een meisje van 13, een jongen vanj 11 en een dochtertje van 7 jaar. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse officier van Jus titie mr W. P. Bakhoven hoopt dat de zaken contra,- de Amsterdamse stenograaf S. en de Griekse inge nieur It., die vele maanden geleden in voorarrest werden genomen in verband met de geruchtmakende 'valsmuntersaffafre', ln mei of daar omtrent sullen dienen. Dit deelde de openbare aanklager mede nadat bekend was geworden, dat de rechtbank wederom afwyzend bad beschikt op eert verzoek van beide verdachten om opheffing van het voorarrest. De officier erkende dat het voor arrest thans ook naar zijn mening wel wat lang duurde. Als oorzaak hiervan zag hij het feit dat vele voor het vooronderzoek van belang zynde stukken uit Duitsland en Frankrijk moeten overkomen. De Duitse stukken zyn inmiddels gearriveerd; de Franse stukken zou den zün verzonden. Na afsluiting van het vooronder zoek zal de rechtbank naar alle vaar- sehyniyhheid nog ongeveer twee maanden nodig hebben voor het be studeren der omvangrijk dossiers. (Van een onzer verslaggevers) Twee vissersvaartuigen de Vlaar- dingse treiler Jan Senior en de Sche- veningse logger Oceaan 4, zyn in het afgelopen weekeinde op de Noordzee in moeilijkheden geraakt. De Oceaan 4 strandde op de Eier- landse gronden. Hoewel de op eigen kracht vlotgekomen logger bij de stranding zyn roer had beschadigd, hoefde de uitgevaren sleepboot Titan niet te hulp te komen. De Oceaan 4 beschikt over een voorroer en de schipper besloot achteruit varend te proberen een haven te bereiken. Toen dit niet lukte werd de Oceaan 4 op sleeptouw genomen door de Sch, HO, de Adriana Johanna, die de log ger naar IJmuiden bracht. De Jan Senior raakte gisteravond in een zulderstorm met windkracht 10 stuurloos. Waarschünlyk is het roer weggeslagen. Met behulp van een zeil in de achtermast slaagde men erin de treiler recht op de zee 'Se houden. Een andere Vlaardingse treiler, de Voorloper, is naar het 500 myi uit de kust drijvende schip on derweg om te proberen het naar IJ muiden te slepen. De Arnemuidense kotter Vrouw Leentje, die donderdagnacht by Kat wijk aan Zee op het strand liep, is zaterdagmiddag door de Titan vlot getrokken.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2