Voorstel van Waterstaat voor Europoort Gemeenschappelijke mond in verlengde van Waterweg Voorzitter Centrale Grondkamer tégen plan van regering Defensie wil 1( >.000 vrijwilligers werven 'aowreserve circus Russisch mag niet Anclros Fortune verlaten - schip zinkt langzaam In dienst: krant voor a.s. soldaten Akkoord over verbetering e.a.o. rubber Lijk van jongen opgehaald Prof. De Quay naar de West is in 1959 flink gestegen v -v '£&'i Hoger dividend in scheepvaart Hecht doen 1 Eendrachtig Vreemd HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 v' an een onzer verslaggevers) erlenging van de Nieuwe W aterweg door de bouw Door deze dam a' i>U de waterweg Voorne sparen Hoek van Holland 'Hoog genoteerd' Maagklachten? CHEFAROX KYV-ers NADIENERS MEDEWERKING Versnippering 1 Peschar (arb.) stelt vragen over standpunt RPS rondom de Maasvlakte op hei zui- derhoofd laten aansluiten.' Waterweg kunnen binnenvaren. Deze toegang is ten westen van de thans tijdelijk in gebruik zijnde entree naar Europoort geprojecteerd. 7 77 7 -7 naar het zuiden te laten afbuigen, van enorme dammen, welke kilometers ver in zee ste- "-wdt in de nieuwe monding op een- j voudige manier een breedte van on- ken en een nieuwe monamg van ongeveer duizend seveer duizend meter bereikt. Door- 7 7 dat de mond aan de zuidkant door meter breedte omvattendr dam wordt „beschut", krijgen de schepen hier niet met hinderlijke Dat is volgens onze informaties de oplossing, die Rijkswater- staat zal voorstellen voor het toegankelijk maken van Euro- tankers hier, met de Waterweg in poort. het verlengde van de mond, uiter aard veel groter. Een oplossing, welke voor Europoort ongedachte mogelijkhe- De taniers voor Europoort zulIen aen biedt, maar die noodgedwongen het einde betekent dan in de toekomst het nieuwe ha- van de Maasvlakte en het natuurreservaat De Beer. Zoals de vengebled door een toegang in_ de zaken thans staan zal zij bovendien in Hoek van Holland niet geringe veranderingen teweegbrengen. Vaststaat dat de Maasvlakte vrij- schappelijke monding voor Euro- wel geheel moet worden ingedamd, poort en de andere Watenveghavens wil men in het verlengde van de thans „hoog genoteerd" staat. Nieuwe Waterweg een goede, ge meenschappelijke monding voor Bekend is ook, dat aan de andere Europoort en de andere havens in mogelijkheid een aparte toegang het Waterweggebied krijgen. De tot Europoort via de ook dan af te Maasvlakte wordt met het dan van dammen Maasvlakte verschillen de see afgesnoerde natuurreservaat de bezwaren kleven. De aparte mon- De Beer, bestemd voor havenaanleg ding zou, omdat de supertankers een en industrievestiging, zeer lange uitloopruimte vragen, nog verder uit de kust moeten worden Vooruitlopend op de definitieve .gemaakt, beslissing (waarop zes leden van de regering zich onlangs bij hun bezoek Nog afgezien van de vraag of men aan Europoort al hebben kunnen daar de monding op voldoende diep- voorbereiden) is op de Maasvlakte te zou kunnen houden, zouden de en De Beer een groot havencomplex schepen dan alleen bij dood tij kun- geprojecteerd nen binnenvaren. Wel heeft men er aan gedacht in dat geval de dammen over een vrij grote afstand van de ntr mond waterdoorlatend te maken, KnJ voif rfp maar dat zou een zeer kostbare ge- uitgeput. Een groot gebied van de gchiedenis zijn en de toestand zou er ^a5ï*aHfi. nog niet ideaal door worden. uit de kust ligt, is nog buiten dit voorlopige bavenontwerp gelaten. De agrarische en recreatiebelangen van Voome zijn intussen nog onder werpen van diepgaande studie. De dam rondom de Maasvlakte is thans zo geprojecteerd, dat hij in het zui den vast komt te zitten aan de noordwestpunt van dit eiland. Ook als toch nog zou worden besloten de dam aan de zuidwestpunt van Ro zenburg vast te maken, is een sterke invloed van de Europoortontwikke ling voor Voome niet denkbeeldig. Rijkswaterstaat wil, aldus ver klaarden verscheidenen van onze zegslieden, dit het koste wat het kost trachten te voorkomen. Dit kan door tussen Europoort en Voome een natuurlijke barrière re creëren én door in geen geval de Brlelsche Maas aan te tasten. Ook dit laatste heeftRijkswater staat zich als een eis gesteld. Een klein, te verwaarlozen gedeelte van de Brielsche Maas zal waarschijnlijk nog wel in het tracé van het gepro jecteerde binnenvaartkanaal door Rozenburg worden opgenomen, maar daar blijft het bi). Om de Brlelsche Maas ook als zoetwaterreservoir te behouden, heeft men ongeveer op de plaats waar het Voornse Kanaal erop uitmondt een dam geprojecteerd. Hoewel Rijkswaterstaat er van het begin a£ naar gestreefd heeft de strandbelangen van Hoek van Hol land niet te schaden, begint het er steeds meer naar uit te zien, dat deze badplaats zeker in de eerst komende jaren -- in niet geringe mate door het Europoort-project zal worden beroerd. Het is vrijwel zeker, dat ten noor den van het noorderhoofd een grote werkhaven moet worden gemaakt. Deze zal ettelijke honderden nieters breed moeten zjjn en, naar verluidt, het gehele strand tussen de Water weg en de gemeentelijke badinrich ting beslaan. Rotterdam heeft met deze moge lijkheid al geruime tijd rekening ge> houden. De gemeente heeft de uit voering van alle bouwplannen in dit gebied, óók van het uitbreidingsplan voor het Zuidelijk Strandcentrum, voor onbepaalde tijd opgeschort. Het ziet er naar uit, dat dit voor ver scheidene plannen en ook voor het uitbreidingsplan in zyn huidige vorm een definitief afstel zal wor den. Harwicli-boten De werkhaven, die verscheidene jaren In gebruik zal zifn, zou men namelijk na de voltooiing van het nieuwe Europoort-project intact wil len laten: om hem te gaan gebrui ken als aanlegplaats voor de Har- wirh-boten. De huidige aanlegplaats van deze boten, aan de noordelijke oever van de Waterweg, begint steeds meer be zwaren op te leveren. De boten moe ten regelmatig tijdens drukke vaart in de Waterweg zwaaien en als straks de grote tankers juist ter hoogte van Hoek van Holland Euro poort moeten binnenvaren, wordt de situatie nog onplezieriger. Verplaatsing van de Harwich-stei- ger naar de nieuwe (werk)haven zou in ieder geval voor het verkeer op de Waterweg een ideale oplossing zijn. Rijkswaterstaat, die de werkhaven in het noorden wil begrenzen door een evenwijdig aan het noorderhoofd lo pende dam, zou er vooral daarom erg veel voor voelen. Dat zou dan ook betekenen, dat het pas na de oorlog gemoderniseerde spoorwegstation van Hoek van Hol land zou moeten worden verplaatst naar de nieuwe haven. Hoewel ook deze consequentie al onder ogen wordt gezien, heeft men in die rich ting nog geen definitieve stappen ge daan. Men dient er overigens rekening mee te houden, dat de plannen van Rijkswaterstaat irs dit stadium van het onderzoek officieel nog niet de finitief zijn. Een vooraanstaand Haags zegsman van Rijkswaterstaat heeft ons onlangs echter al wel ver klaard, dat het plan voor da gemeen- By de gecombineerde monding stuit men in ieder geval niet op deze moeilykheden. Men kan het noorder hoofd bij Hoek van Holland enkeic kilometers verlengen en de dam Zo zou het plan er uitzien, dat ontworpen is voor de nieuwe monding van Europoort en de ontwikkeling van de Maasvlakte. Ten opzichte van onze vorige pn- blikatie zijn er enkele wijzigin gen aangebracht. Bij Hoek van Holland^ is nu een werkhaven geprojecteerd, die van het zuide lijke strand een vrij groot deel voor recreatie zal uitschakelen. De dam om de Maasvlakte 0 heeft een andere lijn gekregen en hét aantal havens op de Maasvlakte 0 is met één teruggebracht. Bij Zwartewaai Q is een afsluiting gedacht van de Brielse Maas. De laatste wordt in de gedachten- gang en in de plannen niet ver der aangetast. Opzet van de plannen zou ook zijn Voome en Putten niet voor industrievesti gingen te bestemmen, maar voor woon- en recreatiegebied. Advertentie Ut Vormt een geMz'nda laaTop dJ De Duitse sleepboot Atlantic heeft vanmorgen alle opvarenden van het Canadese tankschip Andros Fortune, dat maandag in aanvaring kwam met de Liberiaanse tanker Foinl Lacre, aan boord genomen. De Andros Fortune verkeert op de Atlantische Oceaan m zinkende toe stand. ongeveer 80 myl ten noorden van Coruna. De Atlantic heeft ge probeerd het schip naar deze haven te slepen, maar toen het begon te zinken, moest de sleepboot de tros losgooien. Aanvankelijk bleven de kapitein en twee bemanningsleden daarna nog aan boord, maar later zagen zij in, dat de toestand van hun bijna 18.000 bruto ton metende schip hopeloos was. De Duitse sleepboot bleef vanmor gen nog in de nabijheid van het langzaam zinkende schip. (Van onze landbouwredacteur) De afschaffing van de wet Vervreemding Landbouwgronden zal uiterst edenkelijke gevolgen hebben voor de landbouw. Het is het verbreken van e natuurlijke verbinding van de pacht- en koopprijzen dat niet alleen de mg beginnende boeren, maar ook de zittende pachter duur ie staan zal .omen en in het algemeen de bestaansmogelijkheden in de landlbouw aan- aerkelijk zal verzwakken, Het bestaan van det wet Ver vreemding Landbouwgronden is een van de noodzakelijke voorwaarden voor gezonde en levensvatbare boe renbedrijven.' Met deze woorden geefi een bij uit stek deskundige, mr. J. van Andei, voorzitter van de Centrale Grondka mer, zjjn mening over het inmiddels bekend geworden plan van de rege ring, de wet vervreemding Land bouwgronden en daarmee de pnjsbe- lieersing op dit gebied af te schaffen. De Centrale Grondkamer is de over koepelende rechterlijke instantie, die toezicht moet houden od de gang TEKENING HST VRIJE VOLK MAASVLAKTE Br V A HO EK. VAN MAASSLUIS VLAARD/NGEN ZWARTErv'AAL' ROCKANJE (Van onze parlementsredactie) Morgen beginnen land- en luchtmacht hun actie voor de werving van ruim 10,000 vrijwilligers, die het uiteindelijk mo gelijk moeten maken de diensttijd voor dienstplichtigen met twee maanden te verkorten. De actie, die naar bulten met affiches, folders en advertenties zal wor den gevoerd, zal in eerste aanleg ruim 21 ton meer kosten dan de gewone wervingsactiviteiten. Op een persconferentie in Den Haag kon de staatssecretaris van Defen sie, luit.gen. M. R. H. Calmeier, niet zeggen, wanneer het mogelijk zal zijn tot diensttijdverkorting over te gaan. Wel is duidelijk geworden, dat een principiële beslissing eventueel zou kunnen vallen vóór in de totale behoef te van 10.000 man zou zijn voorzien. De officiële woordvoerder van het departement, prof. dr. J. J. de Jong, zei dat de verwachtingen bepaald met ongunstig zijn. Een enquête heeft geleerd, dat 17,4 percent der achttienjarigen positief staat tegen over vrijwillige dienstneming en nog eens 19 percent in elk geval niet negatief. In Duitsland slaagt men erin de helft van de 22 percent, die daar po sitief leageert, voor het leger te winnen. In Nederland is dat thans een achtste van de 17,4 percent. Proi. De Jong meende, dat het mogelijk is overeenkomstige resultaten ais in Duitsland te bereiken. (Van onze parlementsredactie) Halverwege maart zal het minis terie van .Defensie een nieuw tijd schrift gaan uitgeven, naast de Le- gerkoerier en de 'Vliegende Hollan der. Dit blad, dat In Dienst zal he ten. en dat eens In de twee maan den zal verschijnen, is speciaal be doeld voor aanstaande dienstplichti gen en hun familie. Tot nu toe had defensie in het jaar dat verloopt tussen keuring en opkomst voor eerste oefening vnjwel geen contact meer met de aanstaan de militairen. Men zal nu In Dienst gaan toesturen aan hen, die goedge keurd zijn voor militaire dienst, om hen en hun verwanten alvast op de hoogte te brengen van wat hun staat te wachten. (Van onze soc.-ocon. redactie) Na de KNSM hebben opnieuw twee scheepvaai-tondememingen ver hogingen van het dividend aange kondigd» De Holland Amenka Lyn wil het dividend verhogen van zes tot negen percent. De KPM zal het dividend van zes op acht percent nrensen. Naast de versterkte werving van beroepspeiooneel val van 1 maart al de aandacht zich speciaal richten op kort-veruand-vnjv.illigers (KVV- ers> en zogenaamde 'nadieners'. Een contract als KVV'er kunnen sluiten jongelieden van 18 tot 24 jaar, die nog met in dienst zijn of voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Zij dienen in het bezit te zijn van een diploma h.b.s., gymna sium of h.ts. (voor officieren), mulo, u.t.s. of l.ts. met vakopleiding (voor onderofficieren). Een KW-contract geldt voor 4 tot 6 jaar, de normale tijd voor eerste oefening dus even tueel geheel inbegrepen. KV Vers krijgen ae aan hun stand of rang verbonden wedde en na af loop van hun contract een premie van 25 percent van de laatst genoten. maandwedde voor iedere maand vrij-j willige diensttijd. Van de wedde wordt voor voeding en huisvesting inge houden. De weddes voor KVV-olli- cieren variëren van 515 tot ƒ657 per maand, voor KW-onderofbeie ren van 325 tot 378 per maand. Kort voor of binnen een jaar na vertrek, met klein of groot verlof na eerste oefening, kunnen dienstplich tigen voorts besluiten tot vrijwillig nadienen. Deze contracten zullen gel den voor een tot vier jaren. Deze regeling geldt, in tegenstcl iing tot het kort verband, niet slecht voor onderofficieren en otficieren, maar ook voor korporaals en sol daten. Zij krijgen na afloop van hun con tract een premie, die varieert van tijd van nadienen van 21 tot 25 peicent van de laatste genoten wedde voor Iedere maaiid vrijwillige dienst. Beide categaneui krijgen tndens hun contract eventueel financiële steun bij studie en na afloop hulp bij iiet vinden van een burger-be trekking. De hoofddirecteur personeel van het ministerie van Defensie, de heer J. H. Wieffering. verklaarde dat op de medewerking van het bedrijfsleven kan worden gerekend. Het hoofd van het bureau werving, luit-kol. J. Glaser, achtte het van zeer veel belang, dat contracten voor vrijwillige dienst nu direct door de troepencommandanten kunnen wor- afgesloten. In het verleden kon dit slechts via de wapeninspecteurs en het departement. Adolf Berle de deskundige voor Latyns-Amenkaanse aangelegenhe den van het Amerikaanse msniatom van Buitenlandse Zaken is maandag in Rio de Janeiro aangekomen. Hij zal met de Braziliaanse autoriteiten besprekingen voeren over de be trekkingen tussen beide landen. van zaken op het gebied van de grondprijzen en grondverkoop. In het laatste nummer van het tijdschrift 'De Pacht' betoogt mr. Van Andei (die geen iid is van de Party van de Arbeid), dat ook voor de toekomst een prysbeheersing van landbouwgronden alleen maar heil zaam kan werken. D»e prijsbeheer- sing op te heffen, omdat nog steeds gevallen voorkomen waarin zwarte prijzen worden betaald, zou gelijk staan met het slechten van dijken, omdat er hier en daar wel een door breekt, zegt h|j. Een ander bezwaar tegen afschaf fing van de wet is, dat daardoor cie vrijheid ontstaat de landbouwgron den te versnipperen. Terwijl men enerzijds enorme be- dragen uitgeeft voor her- en ruilver- I kavelingen die van grote waarde zyn voor de landbouw, 7.ou men aan i de andere kant andere eigenaars dej vrijheid laten, deze met zorg en grote financiële offers tot stand ge brachte verbeteringen op den duur weer ongedaan te maken, of in niet- herverkavclde gebieden de verkave ling nog slechter te maken. Hoewel iedereen erkent, dat een slechte verkaveling het voordeel van, de mechanisatie grotendeels onge daan maakt en een rationele bedryfs-i voering verhindert, aldus mr. Van! Andei. 'In de afgelopen Jaren hebben de) Grondkamers dank ssj de wet Ver-I vreemd ing Landbouwgronden talloze gevallen van versnippering kunnen voorkomen. Ons inziens behoort het tot de taak van de overheid ook ml de toekomst zoveel mogelijk te blijven! waken tegen de versnippering van landbouwgronden.' Ook voor de suggestie van minister Marijnen om bij de verdwijning van de wet in ieder geval het 'voorkeurs recht' voor de pachter bij verkoop te handhaven, heeft mr. Van Andei wei nig waardering. 'Wat betekent 'voorkeursrecht' zon der prysbeheersing?' vraagt hjj. En hij geelt zelf het antwoord: 'Alleen dat de pachter kan kopen tegen de hoogste geboden prijs, waardoor hij zich veelal de strop om de hals zal halen.' Zoals wij reeds berichtten is de re gering van plan de wet Vervreemding Landbouwgronden in 1963 als haar huidige geldigheidsduur afloopt af te schaffen. Zij heelt daarover advies gevraagd aan de Sociaal-Economische (Raad en het Landbouwschap. Het lartikel van mr. Van Andei is kenne- i lijk naar aanleiding van deze advies aanvraag geschreven. (Van onze soc.-econ. redactie)' In de rnbberverwerkende industrie zijn de werkgevers- en werknemers organisaties een reeks van belang rijke verbeteringen overeengekomen, die zij bij de vernieuwing van de c.a.o. op 1 april aanstaande willen laten ingaan. Het uurloon zal op die datum met met 6 cent worden verhoogd «n op I januari 1962 nog eens met 4 cent. De werktijd van gemiddeld 47 uur per week wordt op 1 april terugge bracht tot 45 uur. waardoor voor de dagdiensten de vijfetagenweek kan worden ingevoerd De werknemers m de ploegendiensten krijgen een com pensatie in loon. De p!r«gentoeslag van 10 pet. wordt verhoogd tot II? pet.; werkzaamhe den tijdens het weekend zullen extra worden betaald. Van 1 januari 1960 af zal de ploe- gentoeslag worden berekend over het uurinkomen in plaats van het basisuurloon: dit levert een inkom- stenverbetering van 2i a 3 pet. op. De rubberverwerkende industrie telt 35 ondernemingen met elf a twaalfduizend werknemers. De pro ductiviteit in deze bedrijfstak heeft zich de laatste jaren zeer gunstig ontwikkeld. Op korte termijn zullen de voorstellen aan het College van Rijks bemiddelaars worden voorge legd. (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (p.v.d.a.) heeft aan de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en van Financiën schriftelijk ge vraagd, of het juist is dat de Rijks postspaarbank als aandeelhoudster van de Amsterdamse Bank In de jongste vergadering van aandeel houders tegen een voorstel heeft ge stemd om voortaan een. deel van de accountantscontrole op te dragen aan een onafhankelijk bureau. Hij vraagt, of de ministers kunnen mededelen waarom de RPS zich af wijzend tegenover dit voorstel heeft gesteld, en of dit geschiedde op grond van een door de ministers verstrekte instructie. Is de regering bereid om, zo zij het door de RPS ingenomen stand punt deelt, haar opvattingen te dezen nader toe te lichten, vraagt het kamerlid ten slotte. (Van een onzer verslaggevers) In de haven van Maasbracht is liet «loffelijk overschot opgehaald van de vijftienjarige schippersjongen A. Eg as uit Hardinxveld. De jongen, die samen met zijn twee broers op het motorschip 'Nooit Volmaakt' voer. viel op 31 januari bij do sluis m de Maas te Roermond over boord toen hij met een zoge naamd wrijfhout bezig was het schip van de kant af te houden. Het lijk van de jongen zat vast aan het anker van een schip, dat m de Maasbrachter haven ging aanleg gen. DEN HAAG (ANP) Minister-pre sident De Quay, zal in maart een orientatiebezoeM brengen aan Suri name en de Nederlandse Antillen Hy zal worden vergezeld door drs A. Jonkers, chef van het kabinet van de vice-minister-president, en mr. O. W, S. Josephus Jitta, raadsadviseur bij het departement van Algemenr Zaken. Zij zullen 11 maart vertrekken. N een verblijf van tien dagen in Suri name wi worden gebrachi aan de A" "W.tvnT-r*v (Van onze soc.-econ. redactie) De reserve van de algemene ou- derdomsverzekering is ia 1959 aan zienlijk toegenomen. Voornamelijk doordat de premie-ontvangsten circa 300 miljoen hoger waren dan het totaal van de uitkeringen, kon een overschot van ƒ291 miljoen worden geboekt. De' algemene reserve van het Onderdomsfonds is daardoor ge stegen tot ƒ676 miljoen op 31 de cember 1959. De jaren 1960 en 1961 zullen echter een minder gunstig beeld vertonen. In verband met de invoering van de algemene weduwen- en wezenverze kering is namelijk van I januari 1960 af het premiepercentage van 6,75 ge splitst in een percentage voor de AOW (5,5) en een voor de AWW (125). Hieruit vloeit voor het AOW-fonds een verlaging van de ontvangsten voort, die de algemene reserve ver moedelijk aanmerkelijk zal doen ver- verminderen. Bovendien is een belangrijk deel van de reserve nodig voor de over brugging van de periode gelegen tus sen de uitbetaling van de pensi oenen en de latere ontvangst van de pri nies. Op 31 december 1959 be liepen de premievorderingen een be drag van rond ƒ342 miljoen. In 1959 is aan pensioenen ƒ961 miljoen betaalbaar gesteld. Het aan tal lopende pensioenen bedroeg aan het eind van het verslagjaar 788.000. te weten 453.000 ongehuwden-pen- sioenen en 335.000 gehuwden-pen- sinpnen j |Ma de bekentenis die de man heeft afgelegd die door de politie ervan wordt verdacht de gene te zijn die de dood van het Rotterdamse jongetje Marcel Ni- vard op zijn geweten heeft, zijn verscheidene mensen in de pen geklommen. Sommigen hebben, zeer terecht, de Rotterdamse po litie hulde gebracht voor haar opsporingswerk. Anderen tonen, alweer zeer terecht, groot mede leven met de zwaar getroffen familie. Weer anderen uiten hun afschuw over de daad en de dader. Alweer, zeer begrijpelijk. Want deze daad is ontzettend. Het afschuwelijke van een zaak als deze zit niet alleen in de af keer die de daad inboezemt. Het zit ook in het volstrekt zinloze van de daad. Een normaal mens kan zich nog wel verplaatsen in de situatie van de man die zieh in woede zo vergeet dat hij doodslag pleegt, of In de man die een an der zo haat, dat hij die ander ver moordt. Een normaal mens kan zich zelf niet in de plaats van de man denken, die dit misdrijf heeft gepleegd. En dat is voor on ze samenleving maar goed ook. Onze gedachten gaan bij een geval ais dit allereerst uit naar onze eigen kinderen. En wij stel len ons voor wat wij wel zouden denken en voelen als aan ons kind was overkomen wat met de Rotterdamse jongen is gebeurd. Geen straf zouden wij voor de dader te zwaar vinden. Dit zijn de ogenblikken waarop bijna instinc tief de gedachten naar de dood straf gaan. Want velen vinden dat iemand die zo iets heeft ge daan, er niet meer moest zijn. In sommige brieven die voor levenslange opsluiting pleiten, spelen deze gedachten ongetwij feld mee. De andere gedachte is. dat een dader van zo'n delict om wille van de veiligheid van onze kinderen nooit meer op vrije voe ten mag komen. Een zeer gewich tig gezichtspunt, dat in het.bij zonder bij delicten die wij niet kunnen begrijpen, naar voren ■wordt gebracht. Er is echter één vraag die ieder zich zou moeten stellen die zich afvraagt: stel je voor dat wat de Rotterdamse jongen is overko men, mijn zoon was overkomen. Die vraag is: stel je voor dat mijn zoon de dader zou zijn geweest? Wat dan? Deze vraag behoort men zich te I stellen, niet omdat daarmee de ernst van het misdrijf iets min der zou worden. Maar wel omdat men dan beseft dat er ook in zo'n gevai als dit recht moet worden gedaan. Recht doen is zich met een mens bezighouden en zich niet van hem afmaken. T)e herdenking van de Feöruari- staking in Amsterdam is een indrukwekkende gebeurtenis ge worden. Veie duizenden hebben langs het monument van de dok werker gedefileerd. Aan de op wekkingen om van deze plechtig heid een demonstratie te maken voor enkele communistische leu- zen-van-de-dag is geen gevolg gegeven. De laatste kans om deze herdenking op een waardige ma nier eendrachtig te houden, is door de aanwezigen aangegrepen. Wij hopen dat op de 25ste februari 1961 de grondslag is ge legd voor een passende herden king in het vervolg. Moge deze dag de herdenkingsdag blijven van het eendrachtig verzet tegen rassenwaanzin en rechteloosheid. (Van een onzer verslaggevers) Het Moskouse staatscircus krijgt geen aanvullende werk vergunning, en zal dus na 1 maart niet langer in Rotter- dam of elders in ons land kun nen optreden. De president van de Haagse recht bank heeft maandag de voorziening gevveigerd die het circus in een kort geding tegen de staat der Nederlanden had gevraagd Het Russische circus had aangevoerd dat liet verlenen van visa voor drie we ken de sterke verwachting had gewekt dat ook een werkvergunning voor die periode verstrekt zou worden; die re denering is feitelijk onjuist, overwoog de president. Immers, tijdens het geding heeft pen ambtenaar v«n het ministerie van Sociale Zaken verklaard dat. impre sario Kersten (gevolmachtigde van het circus) had gesproken van een optreden van acht dagen in Rot terdam. Toen is hem ook meegedeeld dat er bezwaar was tegen een tournee in Nederland. De Sowjet-ambassade, heeft dan-ook een werkvergunning' voor een week aangevraagd. Eiser wist dus heel goed dat naast visa deze vergunning noodzakelijk was, aldus de president. De minister heeft op 15 februari ook verklaard niet akkoord te zullen gaan met een verlenging tot 9 maart. Verder: ook wanneer er sprake zou zijn van een verplichting of on rechtmatige handeling van gedaagde, zou er geen rechterlijk bevel moge lijk zijn geweest, zo overwoog de pre sident. Intussen heeft het Russische circus onderhandelingen aangeknoopt met het stadsbestuur van Aken, om depe-, riode tot aan de start in Keulen (9 maart) te kunnen overbruggen. De Aachener Voikszeitung schrijft, dat de voorbesprekingen positief zijn verlopen. Een puzzel is nog waar het circus zou moeten staan; er zou een giote tent moeten woraen aange schaft. De Keulse dierentuin heef( de Rus sen al onderdak aangeboden, mocht het optreden in Aken met doorgaan. T~)e Onafhankelijke Televisie Ex ploitatie Maatschappij ver heugt zich in de warme genegen heid van de WD. Mevrouw Van Someren-Downer, lid van de Tweede Kamer voor de WD, treedt bij voorbeeld herhaaldelijk voor een op te richten commer ciële televisie-organisatie in het krijt. Zij vindt de exploitatie van een tweede TV-net door zo'n maatschappij juist. De WD heeft zich in haar be ginselprogram echter uitdrukke lijk uitgesproken voor een radio- bestel dat gedragen wordt door omroepverenigingen en niet door commerciële maatschappijen. Ar tikel 12 van dit program luidt: 'De Partij wenst de volle na druk te leggen op de betekenis van de radio-uitzendingen voor volksontwikkeling en volksopvoe ding. Zij zal op dit gebied streven naar een oplossing, die aan de uit het vrije particuliere initiatief voortgekomen omroepverenigin- Ten een zelfstandige plaats geeft en tevens waarborgen schept voor %en onderlinge samenwerking ter •erzorging van een algemeen pro- 'ramma, zodat door de uitzen ding van de algemene en bijzon- iere programma's de nationale ■ultuur tot uiting komt.' Het zal voor menig lid van de rVD onbegrijpelijk zijn, dat wat mor de radio in het beginsel - orogram is vastgelegd, voor de televisie niet zou gelden. Tot nu toe zijn ons geen pogingen van de WD-woord voerders bekend om deze afwijking te verklaren. Wel licht omdat men daar. heel be grijpelijk overigens, geen kans voor ziet. Maar vreemd is het wel. De drie grote vakbonden in Frankrijk hebben besloten tot een 24-uurstaking op 14 maart voor de 1.309.000 ambtenaren die het land telt De bonden willen hiermee kracht bijzetten aan een looneis. - De Deense Sonning-Prys wordt dit jaar toegekend aan de Deense Nobelprijswinnaar Niels Bohr.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2