IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Zijspan aan brommer niet toegestaan er weer eens lekker op los In januari daling van inwonertal Schiedam Aan onze adverteerders es naar défilé Koningin Fascinerend optreden van jonge blazers iü W. A. VERWAYEN Lezing over oud-Seliiedam WF ontmoet Activitas Boekertavond goede sfeer dinsdag tof en met zaterdag één dag tevoren vóór twee uur rièaa dagkrant aiic iijl vrijdagmiddag 2 uur Slopers stuiten op munitie KLM verhuurt vliegtuigen aan Spanje 1-PERS0GNS stalen slaapkamer HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 MAART 1961 PAGINA 4 Rechts houden Voorlopig zijn bij de Kroon al pro visorisch verkeerslichten aange* bracht, die nu nog worden bedienu door een agent. Straks in het 'groene golf'-systeem zullen zij automatisch werken. Voor de voetgangers op deze oversteekplaats geldt één eis: rechts houden, opdat men elkaar en. tege moetkomende voetgangers niet in de weg loopt. (Van onze filmredactie) In Passage raakt Eddie Constantine en nu eens als de charmante Eddy Petersen weer in een wespennest verzield. Hij gaat op „Jacht op ontvoerde vrouwen". Dit een zaakje, dat de noehalante en vrouwenminnende Eddy maar al te goed ligt. Hij is ditmaal een zeeman, die zijn jacht verhuurt voor uit stapjes in de havens van Hamburg. Ontsnapping Dranksniokkel Burgerlijke Stand in verband met het steeds stijgende aantal advertenties dat onze zetterij te verwerken krijgt en het vele daaraan verbonden werk, zijn wij genoodzaakt het tijdstip van inlevering van advertentie-opdrachten te vervroegen Wij verzoeken u derhalve uw te plaatsen advertenties voor de krant van in ons bezit te doen zijn en die voor de Meer arrestaties in zaak-Haagse danseressen compl. slechts 99.50 ZIE DE ETALAGE COMPL. WONING INRICHT. Zoals bekend herdenkt maandag 6 maart de Koningin haar 12y2-jarig regeringsjubileum. Twaalf en een half jaar geleden vond haar inhuldiging plaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en dat feit zal, zoals overal in den lande, ook in Schiedam, op eenvoudige wijze worden herdacht. Predikbeurten Doktersdienstén Toneelwedstrijd SG Botsing: Arnhems meisje gedood >m' vrr: i„cv,:#: .C-, V. oranjêGAlerïj 9 -Schiedam - tel. 66431 Beivondering uit binnenstad weg (Van een onzer verslaggevers) Een van Schiedams gevaarlijkste oversteekplaatsen gaat ver dwijnen: het zebrapad tussen de Westvest en de Tuinlaan ter hoogte van 'De Kandelaar'. In de loop der jaren was deze over steekplaats geregeld het toneel van aanrijdingen. Tweemaal had een ongeluk er een dodelijke afloop. Kort geleden nog ver ongelukte er een bejaarde vrouw. Dit laatste ongeval was voor de Schiedamse politie aanleiding het college van Burgemeester en wethouders nog eens dringend om opheffing van de zebra-oversteekplaats te verzoeken. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de oversteekplaats op te heffen b(j de instelling van de 'groene gdf' het nieuwe verkeerslichtensysteem tussen Nieuwe Haven en Koemarkt. Verdwijnen zou dit zebra-pad in elk geval en het laatste dodelijke onge luk heeft de maatregel alleen be spoedigd. Herhaaldelijk raakten er voetgan gers in moeilijkheden. Wat gebeurde namelijk? Als de lichten op het kruispunt Lange Nieuwstraat-Oran- jestraat rood waren voor het verkeer van de Koemarktbrug, dan stelde dat zich achter elkaar op. Een lange rij auto's waaronder dikwijls het uit zicht belemmerende vrachtwagens stond langs de eerste helft van de rechterrijbaan, zodat de argeloze voetganger zijn kans schoon zag om over te steken. Niet altijd echter was men bedacht op automobilisten, die de eerste rij passeerden om zich op de linkerhelft van de rechterrijbaan op te stellen. Het gevolg was in ver schillende gevallen een aanrijding met meer of minder ernstige afloop. Advertentie LM. PLAN TOT GEDEELTELIJKE HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 37 der Woningwet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel heden voor de tjjd van veertien dagen ter Ge meente-secretarie (Afdeling Alge mene Zaken - stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegü het door de Gemeenteraad op 24 februari 1961 vastgestelde plan tot gedeelte lijke herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak, vastgesteld bij besluit van de Burgemeester van Schiedam van 4 juli 1944, goedge keurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun be sluit van 11 juli 1945 no. 32, zoals dit later is herzien,, welke gedeeltelijke herziening betrekking heeft op het gedeelte, hetwelk wordt begrensd door de spoorlijn Schiedam-Delft, de Poldervaart, de geprojecteerde Rijks weg no. 20 en de grens met de Ge meenten Vlaai-dingen, Schiplulden en Delft. Hierbü is mede betrokken de in trekking var een gedeelte van het uitbreidingsplan - in onderdelen „Tuindprp; :Kethel",: vastgesteld- bij besluit Van -dé Tijdelijke .Gemeente raad van Schiedam van 6 mei 1946, goedgekéurdiSdodr Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland bij hun besluit van .7 augustus 1946 no. 356. zoals dat later is herzien. Schiedam, 1 maart 1961 Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, J. W. PEEK. Er komen nu hekjes langs het trottoir en de zwartwit markeringen worden van de straat verwijderd zo dat niets er straks meer op wijst, dat hier eens een oversteekplaats was. Oook bij Bank Ook de zebra-oversteek tussen de Amsterdamse Bank en de Plantage, waar dus het verkeershuisje van de politie staat, zal verdwijnen. Door de opheffing van deze belde oversteekplaatsen worden de voet gangers naar andere verwezen Daar toe zijn mogelijkheden genoeg, im mers: vanaf de Kroon in de richting van de Nieuwe Haven vond men tot h',» toe over een afstand van 200 me ter vijf oversteekplaatsen. Daar kun nen er zeker twee van worden gemist Het publiek heeft nu in de eerste plaats de mogelijkheid tot oversteken bij Albert Heijn en vooral het om vangrijke personeel van de HAV- bank, dat 's avonds vanuit de Ztjin- gang naast het postkantoor naar buiten stroomt en voor een groot deel richting Vlaardingen gaat. zal daar van gebruik maken. Veel maakt deze kleine omweg niet uit, als men het altijd dreigend gevaar op de over steekplaats bij "De Kandelaar' ver disconteert. Omdat rechtshouden te bevorde ren, is de oversteekplaats van scher pe witte markeringen voorzien. Bo vendien wordt er door agenten gere geld op gewezen. Dat rechts houden is een voorwaarde om het oversteken vlot te doen verlopen. Advertentie I.M. VIJFDE WIJZIGING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN voor de Bebouwde Kom van Schie dam (Gronden, begrensd door de Slnt-Liduinastraat, Nieuwe Haven. Westfrankelandsestraat en Van Be verenstraat) Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in art. 43, juncto art. 37 der Woningwet bekend, dat ingevolge genoemd wetsartikel heden voor de tijd van veertien dagen ter Gemeente-secretarie (Afdeling Alge mene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 24 februari 1961 vastgestelde Vijfde Verordening tot wijziging van de Verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het ge bruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam (Gemeenteblad 1945 no. 1 ,1949 no. 33, 1953 no. 11 en 1959 no. 16) (Gronden, begrensd door de Sint-Liduinastraat, Nieuwe Ha ven, Westfrankelandsestraat en Van Beverenstraat). Schiedam, 1 maart 1961 Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, J. W. PEEK. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De grote ontsnapping, 2 uur. Terreur, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Jacht op ontvoerde vrou wen, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne grafiek en geïllustreerde boeken, 01—17 uur. Diversen: IRENE: CJV, Jubileumfeestavond, 1930 uur. MUSIS SACRUM: Soc. Nleuwland, dansavond, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Werkende Jeugd, bijeenkomst, 20 uur. WIJKCENTRUM: HSS-verenlging Onder Ons, Instuif, 20 uur. BEIJEBSBERGENHandbalver. DW3, contaetavond, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: De grote ontsnapping. 2 en 4.15 uur. Terreur, 7 en 9.35 u. PASSAGE; Jacht op ontvoerde vrou wen, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne grafiek en geïllustreerde boeken, 1217 uur, ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND - PRO GRAMMA ARENA: G. I. Blues (al.), 2, 4.15, 7 en 9,30 uur. CAPITOL: Het vlees en de boze gees ten (16 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Tien vrouwen verdwenen in Parijs (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beurs): Arena der verschrik king (18 jr.), zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zondag vanaf 1.30 uur: zondagmor gen 11 uur: De betovering van het woud (al.). CINERAMA: 7 wonders of. the world (al.), zaterdag 2.30, 6.45 en 9.15 uur, zondag 2.30, 5 en 3.15 uur. COLOSSEUM: Stralbataljon 999 (18 jr.),' 7 en 9.15 uur; 2 uur: Lucht vaartcadetten (a.l.) CORSO: De miljonalrsdochter (14 Jr.) zaterdag 10, 12. 2.15. 4,30, 7 en 9.30 uur, zondag vanaf 2 uur. HARMONIE: De vrouw mot de zweep saterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. LUMIÈRE: Het mes (18 jr.), 2, 430, 7 en 9.30 uur. LUXOR. Per valscherm de hel tn (13 jr.), 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. METRO: The Apartment (18 jr.), saterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, "7 en 9.15 uur. PRINSES: De vijand Kwam 's nachts "(14 Jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur. zondag 4.30, 7 en 9.30 uur; 2 uur: Het geheim van de zigeuners (a.l.) Zaterdagnacht 24 u.; Matnbo (18 Jr.) REX: Dc- Frlns-Piraat (14 jr.), 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. THALIA: La Fransaise et I amour (IS jr.t. 1.30, 4, 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER: How to murder a rich uncle (IB jr.). zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. zondag 1.30, 4.15. 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Donker Parijs (IB jr.). 7 en 9.39 uur; zaterdag 2 en zondag 2 en 4.30 uur: Song ol Texas (al.) Op gezamenlijke uitnodiging van het Schiedams Museum en cle Rot terdamse Volksuniversiteit zal de heer H. Schmitz, leraar geschiedenis te Rotterdam, maandagavond om S uur in ie aula van het Schiedams Museum een., catiseriehouden over het Schiedam van een eeuw gele den. Iedereen kan dese avond bijwonen, ook als men geen lid is van de Volks universiteit. Kaarten zijn ook bij het museum verkrijgbaar. Het onderwerp is voor Schiedam van groot belang omdat in de 19e eeuw Schiedam een rijke stad was en dan plotseling in de malaise raakt. Tegen deze achtergrond zai de heer Schmitz het leven van de doorsnee Schiedammer behandelen, zijn werk, zijn ontspanning, de krant die hij las, de volksgezondheid en de wo ningtoestanden. Het museum omlijst deze le2iing met een reeks oude fote's. Bij het groene-golfsysteem zal men, komende van bijvoorbeeld De Kroon, op het driehoekig eilandje tussen de beide weghelften vijftien seconden moeten wachten, voordat het licht voor de voetgangers naar de Hoogstraat ook op groen springt. Intussen wordt het Koemarktplein 'in ere hersteld'. Vandaag ïs er een omheining neergezet, waar binnen mensen van de Plantsoenendienst beginnende boompjes planten. Het plein zal wellicht dus binnen afzien bare tijd weer een groen tintje dra gen. Voor de handballers van Wilton-F is het zondag een zeer belangrijke dag. De wedstrijd tegen concurrent Activitas zal beslissen wie er zal promoveren naar de districts 2e klas se. Gezien het vertoonde spel van ji. zondag van beide partijen moet men Wilton-F de beste kansen geven, maar in zo'n wedstrijd kunnen aller lei factoren een grote rol spelen. In ieder geval kan men een spannende wedstrijd tegemoetzien. Aanvang 14.35 in de Energiehal te Rotterdam, Voor dames I is zaalhandbal afge lopen. Zij spelen zondag op het Wilton-sportpark voor de veldhand- balcompetities tegen stadgenote DWs. Veel kans op een. overwinning is er niet voor de WF-dames, ook al om dat zij met enkele invalsters moeten uitkomen. Heren II spelen 's avonds om 20.20 uur in de Energiehal tegen Meeuwen 3 uit Rotterdam en moeten in staat zijn deze wedstrijd te winnen. Dames II treden om 11.20 uur tegen Actief n uit Rotterdam. Damesju nioren spelen om 10.45 uur tegen die van de Schutters uit Rotterdam en een overwinning mag verwacht wor den. Aspiranten A spelen tegen RODA en wanneer zij volledig uitkomen spraak van de Utrechtse kanton- zit er een overwinning in de bus en j rechter is thans, tenminste in eerste is het kampioenschap een feit. Aspi- instantie, uitgemaakt dat een brom- ranten B komen tegen DWS 3 in hetmer met zijspan word beschouwd veld en zullen we! met en nederlaag j als een motorvoertuig in de zin van genoegen moeten nemen. de wet. De Utrechtse kantonrechter rar. J. van Konijnenberg, veroordeelde de 32-jarige garagehouder S. de V. te Goudriaan wegens overtreding van de Motor- en Rüwielenwet conform de Motors en Rijwlelwet conform tot een boete van ƒ11,subsidiair twee dagen hechtenis. De garagehouder had op zijn brom fiets een zijspan gebouwd voor het vervoeren van rijwielen en dergelijke. Hij werd wegens het gebruik van dit unieke voertuig door de verkeerspo litie geverbaliseerd, omdat hij niet in het bezit was van een kenteken bewijs, zoals vereist bij het gebruik van motorrijtuigen. De garagehouder meende echter dat dat niet nodig was, aangezien hij zijn voertuig ais een (brom) fiets zonder meer beschouwde. Door uit- In die functie krijgt hij opdracht twee steenrijke dochters van een oliemagnaat, de dochter van een. uit vinder en hun vrouwelijke begeleid ster drie dagen bezig te houden. Het loopt anders: de dochter van de uit vinder wordt ontvoerd, omdat de nieuwe uitvinding van haar vader (een nieuwe vrijwel kosteloze brand stof) de transportprijzen zal doen kelderen. Niettemin is hij wel drie dagen hard in de weer voor die uitvinders^ dochter. En in die tussentijd laat hij zijn vuisten flink spreken. Dat alles gaat met het grootste gemak. Met een nonchalant gezicht loopt hij tussen zijn vijanden door. is heel charmant tegen de vele dames, die in htezelfde wespennest steken en verslaat allen. In Monopole draait 's middags „De grote ontsnapping". Er wordt in deze film beschreven hoe de ten on rechte veroordeelde Matt Kirk (Aido Ray) uit de gevangenis ontsnapt en zich op een eiland-fort verschanst. Hij eist revisie van zijn vonnis. indien hem geen belofte daartoe wordt gedaan, zal hij met een ge weldig kanonschot een munitieschip in de lucht blazen. Met dat schip gaat dan half Sydney de lucht in. Zo is dus de situatie. De politie wint de slag natuurlijk, maar het bewakersgezin op het eiland maakt zware uren door en de kornuiten van de ontsnapte gevangene overle ven de ellende evenmin aLs de man zelf. Alleen zijn jongere broer gaat niet ten onder. We mogen voor hem een prettige toekomst verwachten. Deze vrij spannende thriller is vol gens de" routine vervaardigd door Harry Watt. Aldo Ray speelt de hoo.'.j'ol. Het drankverbod in de Verenigde Staten heeft tussen de beide wereld oorlogen een nevenverschijnsel opge leverd, dat een hele generatie van politic! en politiemannen grijze ha ren heeft bezorgd. Hei begon met een grootscheepse bedrijvigheid van de ..bootleggers", beruchte dranksmok kelaars die een gouden tijd beleefden, het groeide uit tot een ware terreur van een straf georganiseerd bende wezen onder leiding van niets ont ziende onderwereldkoningen als Al Capone. wier macht en invloed niet te stuiten leek. Van die terreur vertelt de film „Terreur" (The purple gang) die 's avonds in Monopole wordt vertoond. Het toneel van de strijd is de Amerikaanse stad Detroit, waar de jeugd uit de achterbuurten, door kleine vergrijpen tegen recht en orde met de misdaad vertroudw geraakt, steeds driester optreedt en ten slotte ook voor moord niet meer terug schrikt. Aan deze het normale leven ontwrichtende activiteit komt pas een eind ais het optreden van een tweede bende eer. duistere oorlog ontketent en een onverschrokken politieman (Barry Sullivan) einde lijk de hand kan leggen op de De- troitse Al Capone. ..Honeybody" Wil- iard (Robert Biake>. Regisseur Frank MacDonald, die de beschikking kreeg over authen tieke geeevens uit de Detroitse poli- tie-archieven. heeft de. onderwereld sfeer treffend en beklemmend gete kend. Advertentie LM. De belangstelling was niet zeer groot, maar de stemming bijzonder goed op de Schiedamse .boeken weekavond. Jules de Corte en Em my Lopes Dias verzorgden het pro gramma, dat werd aangeboden door de boekhandelaren P. Hanou, J. S. van Leauwen, Wed. A. Niemants- verdriet, Henri Rebers en A. Rood- bol. De heer Roodbol opende de avond. Het was jammer, dat het beschaaf de programma van Jules de Corte en Emmy Loper Dias, dat tot titel droeg „Van lente tot herfst" niet veel "meer publiek had getrokken, en Emmy Lopes Dias,dat tot titel tal voordrachten uit in kc|fcuum; voordrachten van Annie M. G. Schmidt, Jac. van der Ster én Hans Andersen. Zij zong ook Jiddische liederen. Jules de Corte bracht zijn eigen bekende liedjes ten gehore en begeleidde op de piano. Geboren: Christina M d v J H G Bierhoff en A M Vierboom; Marian d v J J Huigen en C Holleman; Debora M d v H C Dudok van Heel en C J Kruyt; Jeannette M d v L van Kampen en J M van Peit; Jo hanna A d v J Jonkman en J van Gent. Overleden: J Thieleman, 78 jr. wed. van S S Waterreus; A Voortman, 86 Ir. echtg. van A Slavenburg: K Dekker, 85 jr.; J van Hoffe 69 jr. Gehuwd: J Stieber 21 en P C Flo rijn 28 jaar; P H Snijder 23 jaar en M J L Groenendaal 22 jaar; J P van Loenen. 23 jaar en G M van Rijs wijk 19 jaar; A van de Vorle 26 jaar en M G A Janssoh 19 jaar; C Nijs 24 jaar en M J Notenboom 21 jaar; R E Lugten 24 jaar en J T van de Weteringe-Buys 22 jaar; A Zwarten dijk 31 jaar en N J Varekamp 31 jr. W H Spruyt 21 jr. en A M van dei- Vlies 20 jaar. Ondertrouwd: M Berger 24 jr en H E J Kremers 19 jr. C van der Geer 30 jr. en A R van der Ejjk 22 jr.; A W Gonlag 29 jr. en M van Domme len 25 jr.; A P de Kievith 19 jr. en Y M Robberegt 17 jr.; L Lips 41 jr. en C Krommenhoek 24 jaar; T W M Lourier 23 jr. en M J T Kolmeijer 20 jr.; W F de Regt 26 jr. en D J Vollemans 21 jr.; J M Verspeek 24 jr. en A A M Zujjderwijk, 24 jr.; P Lomé 20 jr. en M Donker 18 jaar. Geboren: Wilhelmina d.v. W Net- tenbreijer en E A Hoffman: Petra d.v. G Triel en L M Brand: Robert z.v. J J Splinter en M van der Graal Antoinette M M L d.v. G M van der Heijden eoMML Naring. Ovérleden: N van Gerven 67 jaar. De maand januari is voor het inwonertal van Schiedam niet bepaald gunstig geweest. Er werd een daling genoteerd van 55. Bedroeg het aantal inwoners op 1 januari 1961 nog 80.642, waar van 39.971 mannen en 40.671 vrouwen op 31 januari had Schiedam 80.587 inwoners (39.948 mannen en 40.639 vrouwen). Oorzaak was.de vestiging van véle Schiedamse gezinnen elders. Niet minder dan 92 personen vertrokken naaf Rotterdam. Door geboorte; wer den 59 jongens en 57 meisjes aan ons inwonertal, toegevoegd. Er overleden 65 personen, waarvan 36 mannen en 29 vrouwen. 204 men sen vestigden zich hier en onder hen waren 106 mannen en 98 vrouwen, terwijl 152 mannen en 158 vrouwen, in totaal dus 310 personen, naar el ders vertrokken. In de maand januari zijn 41 huwelijke voltrokken en vier echt scheidingen uitgesproken. Van de gehuwde paren trokken er acht in een eigen woning, acht bij ouders en drie bü familie in. Acht vonden woonruimte in onderhuur, negen wonen afzonderlijk en vijf vertrok ken uit Schiedam. Intussen is ook een statistisch over zicht van de leeftijdsopbouw der Schiedamse bevolking op 31 decem ber 1960 verschenen. We laten hier uit enkele cijfers volgen. Op 31 december telde onze stad 3850 jongens en 3682 meisjes van 0 tot 4 jaar; 3690 jongens en 346Ö meis jes van 5 tot 9 jaar; 4496 jongens en 4245 meisjes van 10 tot 14 jaar (met als top uit 1946: 1074 jongens en 1014 meisjes van 14 jaar), 2860 jongens en 2862 meisjes van 15—19 jaar; 2794 jongens en 2871 meisjes van 20 tot 24 jaar. Voorts 2772 mannen en 2642 vrou wen van 25 tot 29 jaar; 2732 mannen en 2779 vrouwen van 30-34 jaar; 2795 mannen en 2950 vrouwen van 35 tot 39 jaar; 2412 mannen en 2435 vrou wen van 40 tot 44 jaar; 2337 mannen en 2379 vrouwen van 45 tot 49 jaar: 2131 mannen en 2256 vrouwen van 50-54 jaar; 1999 mannen en 2280 vrouwen van 55-59 jaar; 1782 man nen en 1932 vrouwen van 60-64 jaar; 1421 mannen en 1569 vrouwen van .65. tót 69 jaar;925 ménnen eh"TÓ76' vrou-j-cn van 70-74 jaar; 560 manhen en 678 vrouwen van 75 tot 79 jaar. Schiedam telt 291 mannen en 383 vrouwen In de leeftijd van 80 tot 84 jaar; 96 mannen en 151 vrouwen van 85 tot 89 jaar; 26 mannen en 37 vrou wen van 90 tot 94 jaar en dan nog 2 mannen en vier vrouwen boven die leeftyd. Aldus de stand van de be volking op 31 december van het vorig j jaar. V'.., ,Ii-:v«>t\V-'ft&r -. Opdrachten die na de gestelde tijd in ons bezit komen, zullen wij proberen nog uit te voeren; te dien aanzien kunnen wij echter geen enkele garantie geven. Eén en ander geldt zowel voor de gewone advertenties als vooi de Zaaiertjes. DE DIRECTIE Advertentie I.M VOORBEREIDING UITBREIDINGSPLAN HAVENDIJK EN OMGEVING Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam brengt ingevolge art. 36, 4e lid der Woningwet ter open bare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 24 februari 1961 heeft bepaald, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan in voorbereiding is voor het gebied, begrensd door de Havendijk, Lek straat, Voorhaven, Nieuwe Maas en Spuihaven. op de ter visie gelegde tekening met een rode lijn aangeduid. Schiedam, 1 maart 1961 Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, J. W. PEEK. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse recherche heeft tot op heden vijf danseressen en een leer- lingdanscr, de 17-jarige E. T„ van het Nederlands Baliet en de 20-jarige leerling van de kunstacademie, J. F., op verdenking van winkeldiefstallen gearresteerd. zyn hebben in het afgelopen half jaar in tal van plaatsen Den Haag, Groningen, Leeuwarden, Am sterdam en Geleen goederen ge stolen uit warenhuizen en grote winkelmagazijnen. Ontvreemd wer den make-up-artikelen, japonnen, jasjes, rokken, truien, blouses, schoe nen, een aantal draagbare radiotoe stellen, scheerapparaten en colbert jasjes. De zaak is aan het rollen gekomen toen in januari een 18-jarige dan seres werd betrapt by' het stelen van een bontjas In een modehuis. Bij haar thuis werd bovendien een van diefstal afkomstige japon aangetrof fen. De recherche stuurde de japon naar Amsterdam, waar de japon ge stolen was. Daar bleek dat op de be wuste dag' drie japonnen waren ge stolen. waarvan de prijskaartjes bij de achteruitgang werden gevonden. Dat was voldoende voor de recherche om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Advertentie IM. Hoogstraat 184186 Tel. 67581 Predikbeurten voor zondag 5 maart 1961: Grote Kerk: 10.00 uur, ds. C. H. van Khijn, Vlaardingen; 5.00 uur, dr. P. A. Elderenbosch, Amersfoort (Jeugddienst) Bethelkerk: 10.00 ur dr. L. J. Ca- zemier; 5.00 uur, ds. J. G. Jansen. Opstandingskerk: 10.00 uur ds. H. W. Hemmes; 7.00 uur, dr. L. J, Ca- zemier. Vredeskerk: 9.00 en 10.45 uur, dr. H. Schroten, Charlois; 7..00 uur, ds. H. W. Hemmes. J. Mokkenstorm, Van Ruysdaal- laan 52b. tel. 64098; C. J. M. Vloot man, Nieuwe Haven 115, tel. 67760; F. Jungerius. Catalaan 8. tel 67355: P. van Santbrink, Mgr. Nolenslaan 183, tel. 62562. Le volgende apotheek is 's avonds na zes uur geopend: Gouka, en Co, Groenelaan 127. Een aantal muziekkorpsen maakt in de avonduren feestmarsen door de verschillende stadswijken. Gusto's Muziekvereniging neemt het Zuiden van Schiedam voor haar rekening, het tamboers- en pijperskorps Harmo nie het Oosten, terwijl het Politie Mu ziekkorps door het Westen en Nieuw- land marcheert. De korpsen vertrek ken om half acht van hun repetitie lokalen. Schiedam zal ook bijdragen tot de viering van het regeringsjubileum in Den Haag. Voor het paleis Huls ten Bosch wordt een défilé gehouden. Aan de burgemeesters van alle Ne derlandse gemeenten is verzocht drie afgevaardigden naar het défilé te zenden: een man. een vrouw en een meisje of jongen in de leeftijd van 12% jaar. Burgemeester Peek van Schiedam heeft dat verzoek overgedragen aan de Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen. Er zijn op 6 septem ber 1948 drie kinderen in de gemeen te geboren. De vüfde opvoering in hel kader van de toneelwedstrijd der Schie damse Gemeenschap zal worden verzorgd door het „Schiedams To neel". Woensdag 8 maart vindt in Mu sis Sacrum deze uitvoering plaats. Schiedams Toneel brengt het toneel spel in drie bedrijven van Christie van Bommel-Kouw en Henk Bak ker. De regie is in handen van G. J. van Luttervelt. Na loting werd aangewezen Wlile- mina Marges uit de Nieuwstraat 12, die in de wandeling Mieke wordt ge noemd. Met haar moeder, mevrouw J. Marges-Tettelaar, en het hoofdbe stuurslid van de Ver. Nat. Feest- en Gedenkdagen, de heer G. Rosman neemt zij 6 maart deel aan het de- filé. De sobere, doch ongetwijfeld zeer indrukwekkende manifestatie heeft, tot motto gekregen de woorden: „Wij vertrouwen". (Van een onzer verslaggevers) Bij het slopen van een huisje aan de Zuiderweg in de Beemster is gis teren een grote hoeveelheid munitie aangetroffen: veertien handgranaten, een doos trotylpotloden, honderd en zes geweer- en revolverpatronen be nevens drie stenguns. Het huisje had toebehoord aan de heer P. Grool, die naar een bejaar dentehuis was overgebracht. Hij ver klaarde desgevraagd niets te weten van de aanwezigheid van het krijgs tuig. 'Het lag in een afgesloten ka mertje waar ik nooit kwam.' Toen de slopers aan het werk waren, rolde ineens een handgranaat in het tuintje van de buren. De politie werd gealarmeerd en oordeel de de komst van de mijnopruimings- dienst noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen om half negen zijn in de Huissensestraat in Arnhem twee auto's tegen elkaar gereden, waarbij een 12-jarig meisje, A. Stel- laard uit de Wynrankstraat, werd geraakt. Zij overleed enkele uren la ter. Het meisje stond te wachten bij de bushalte in de Huissensestraat. Zij heeft vermoedelijk de bushaltepaa! op haar hoofd gekregen toen een van kieziugen alle gekozen zetels van het de auto's daar tegen opreed. I parlement. (Van onze luchtvaarfcredacteur) Twee Super-Constellations van de KLM. de Wyvern en de Centaurus zullen met ingang van 15 maart voor de duur van vijf tot zeven maanden worden verhuurd aan de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia. Tech nici van Iberia zijn al enige weken op Schiphol om het onderhoudssys- téem van de machines te Ieren ken nen. De Super-Constellations zullen bij de KLM in de loop van dit jaar vrij wel alle uit bedrijf worden genomen, wanneer de door de KLM bestelde DC 8-vloot volledig zai zijn afgele verd. Alle luchtvaartmaatschappijen heb ben een groot aantal zuigervliegtul- gen die door de komst van de straal vliegtuigen overtollig zijn geworden. Slechts een enkele 'slaagt erin voor deze toestellen emplooi te vinden. BELIZE (Reuter) George Price, leider van de Verenigde Volkspartij van Brits Honduras (die volledige onafh-nkelijkheid nastreeft) Ss aan gewezen als premier van de Britse kolonie. Zijn partij bezet na de jongste ver- Het is lange tijd zo geweest, dat de intellectuele muziekliefhebbers in ons goede vaderland hun affectie uitsluitend uitleefden op in strumenten als de piano, de viool of de violoncel. Blaasmuziek was iets voor de gewone man en de „betere kringen" hadden voor deze vorm van musiceren maar weinig belangstelling. Nog altijd draagt ons muziekleven de sporen van deze merkwaardige opvatting en ze ker op het gebied van de kamermuziek krijgen onze blazers nog te weinig kansen. Advertentie I.M Op het concert van het Nederlands Blazers Ensemble, dat gisteren in het Schiedamse Museum plaatsvond, heeft men weer eens kunnen consta teren, dat de negatie voor deze vorm van kamermuziek een volkomen on gerechtvaardigd en. laten we ho pen, overleefd standpunt is. Thom de Klerk, solofagottist van het Concertgebouw Orkest en één onzer meest gerenommeerde musici, vormde het ensemble ongeveer een jaar geleden uit leerlingen van de ensembleklas van het Amsterdams Muzieklyceum. waarbij hem het voorbeeld van het beroemde strijk orkest I Musici voor ogen stond. Onder zijn leiding heeft het Ne derlands Blazers Ensemble zich in korte tijd ontwikkeld tot een voor treffelijk gezelschap, dat in een ge serreerde styi musiceert en een op merkelijke eenheid heeft bereikt. De akoestiek van de aula in het Schie damse Museum, voor strijkers zo ha chelijk, bleek voor deze vorm van musiceren ideaal. De toehoorders kregen een pro gramma voorgezet, dat voor de pauze gewijd was aan werken van Rosetti, alias Anton Rözler, Mozart en Henri C. var. Praag een Amsterdammer, wiens Schetsen voor Houtblazers een joyeus stuk muziek bleek. Het werk heeft een aan Debussy herinnerende klankkleur, maar bevet genoeg eigen charme en persoonlijkheid om van een duidelijke aanwinst in de lltera- iuur voor blazers te spreken. Evenals Mozarts Divertimento nr 14 kreeg het stuk eer. attente, leven dige vertolking, ook in de tweede programmahelft, bestaande uit de boeiende Serenade van Matthias Sei- ber. een oorspronkelijk voor een klok- speelwerk geschreven Adagio van Beethoven en een Octet van Haydn hebben de jonge blazers zeer over tuigend gemusiceerd en hun dispo sitie voor de kamermuziekstljl duide lijk uitgedragen. Enkele kleine oneffenheden in de uitvoeringen daargelaten en het feit in aanmerking genomen dat het Ne derlands Blazers Ensemble nog maar zo kort bestaat, past de grootste be wondering voor dit optreden. Laten we hopen, dat de besturen van onze kunstkringen en k&mer- muzlekverenigingen eens wat meer belangstelling gaan koesteren voor deze fascinerende vorm van kamer muziek, daarbij bedenkend, dat ze tevens een gebied uit de literatuur ontsluiten, dat nagenoeg onbekend is. De waardering voor de prestaties werd door de Schiedamse muziek liefhebbers verklankt in enthousiast applaus. EUGENE EBERLE

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1