Bedekte kritiek o 1 llansholt: de Gau Ie belaagt integratie Zo is 't beter Wegvervoer vraagt betere voorwaarden Spoorwegpersoneel wil al per 28 mei korter gaan werken Warwinkel van schulden en wisselruiterij van Den Besten Curator Van benadeelden Vliet doet boekje' President-commissaris laakt d recteur apeitl. k Overleg b kan beter Onderzoek Woerdens spoorongeluk openbaar Drink Weer huizen op instorten: door mijnstorting? Bijna alle bezit van Socates is verkocht Gezin Drie doden doordat vloer instortte Ruzie bij Burgers Rijivielfabriek Soort requisitoir NV's gekocht Royaal NIET VOORBIJ Wmm. do enige Sedert 1912 ZAAIERS worden g-e-s-p-e -I-d Uitspraak vragen De vakbeweging behoudt zich het recht voor. zich te wenden tot het College van Ryksbemiddelaars met het verzoek een uitspraak te doen. Zij is namelijk van mening, dat haar wens geheel in overeenstemming ia met de richtlijnen, die de regering voor de verkorting van arbeidstijd heeft gegeven. Pensioenen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 MAART 1961 PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) Dr. S, L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie van de EEG heeft gisteren in een redevoering: in Enschede gewaarschuwd dat het gevaar, dat de oorspronkelijke voor stellen van generaal de Gaulle inhielden voor de Europese integratie nog steeds niet is geweken. Men wijst er wel op, dat allerlei gevaarlijke punten uit de oorspronkelijke voorstellen van de Gaulle niet meer zijn terug te vinden in de t ekst van het communiqué dat na de conferen tie van i egeringshoofden. in Parijs is uitgegeven. En men beschouwt dit als een teken, dat de voorstellen van de Gaulle zouden zijn afgezwakt. ^f,arl a'^us Mansholt, 'In de loop van mijn politiek e leven heb ik ook communique's Ieren lezen en daarbü e ik de ervaring- opgedaan, dat niet ieder voorstel dat In een slotcommuniqué ontbreekt daarmee ook defl- IJiiiiuiiiiiiiiiifiiiiiiii/iiiiiiijiiniiiiiniiiitijitiiiiiiiiiifiHiiiHiiiijmiiiiiiiHiiiiiiiffliinfiiiiHmiiHHiiiniiiiiiiitiHiiiiiniiiiimiHiiiiiiiiiiiiuiHjisHfiiiii nitic' van de baan is." Dr. Mansholt had intussen, zij het in wat bedekte termen, ook kritiek op de tactiek die minister Luns in Parijs heeft gevolgd: hij sprak er al thans met zoveel woorden zijn te leurstelling over uit dat er op de Parijse conferentie geen tegenvoor stellen tegen de plannen van de Gaulle op tafel hadden, gelegen. Een deel van zijn. rede heeft dr. Mansholt, die sprak op een bijeen komst van de Deutsch-Niederiandi- sche Gesellschafc op het stadhuis in Enschede, gewijd aan de verhouding van de Zes tot Engeland. 'Met behoort in Europa tot de goe de toon om op de Franse onwil te schimpen. Ik vind dat een te goed kope methode, hoewel ik de Franse tegenstand zeker niet wil bagatelli seren.' Maar aan de andere kant mag toch niet uit het oog worden verloren dat men de Engelsen nu sinds tien jaar zonder resultaat heeft gebeden en gesmeekt zich niet afzijdig te houden. 'Er wordt wel eens de indruk ge wekt, alsof wij Engeland voor de keus zouden stellen tussen Europa en het Gemenebest. Maar niets is minder waar. Het gevaar, dat men de Europese instellingen zal willen aantasten, is beslist niet voorbij, zo meent men in kringen van de Europese Commissie in Brussel en men is die mening zelfs wel iets sterker toegedaan dan dr. Mansholt in zijn rede in Enschede heeft doen blijken. President de Gaulle behoeft aan de Europese verdragen geen letter te veranderen om ze in feite toch te ontkrachten, zo constateert men in Brussel. Als men aan het eind van dit jaar nieuwe leden van de Europese com missies en van de Hoge Autoriteit van de KSG moet benoemen, en men kiest dan hoge ambtenaren in plaats van zelfstandige politici, dan heeft mea daarmee cle verdragen al naar liet tweede plan geschoven. Men kan trouwens ook de leden van commissies en Hoge Autoriteit voorlopig demissionair laten voort- l werken onder het voorwendsel, dat toch gesproken wordt over fusie van de besturen der drie gemeenschap pen, En ook dat zou het effect heb ben dat -het werk wordt verlamd, fwant een demissionair college kan moeilijk nieuwe initiatieven nemen. Over de resultaten van de confe rentie van de Westeuropese Unie, die verleden week is gehouden, is men in Brussel tevreden, maar minder enthousiast dan minister Luns: Men kan de. WEU wel gebruiken om'het econmisch gesprek met Engeland weer op gang te brengen, maar voor de politieke intregatie is zij niet erg bruikbaar. Mr. Romme, de afgetreden voor zitter van de KVP-fractie in de orde van Oranje-Nassau. De hij- behorende versierselen werden hem gisteren omgehangen door minister-president De Quay, maar minister Marga Klu/ipé kon de wijze waarop niet waarderen. Ze rjr.,, t r_ - j ivvj&f icuui up ittrib muui utji cit, ZjO f.- v iia?rc£r, is door de Konin- bracht er dan ook prompt veran- &in oenoemd tot grootofficier in de dering in. s (Van onze soc.-econ. redactie) De Ionen in het wegvervoer dienen meer in overeenstemming te worden gebracht met de grote verantwoorde lijkheid die het vervoerspersoneel draagt. Het is gewenst, in alle onder nemingen te komen tot een stelsel van prestatie-beloningen. Dit wordt gezegd in een resolutie die het congres van de Bedrijfsgroep Wegvervoer van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel donderdag te Utrecht met algemene stemmen heeft aangenomen. Andere wensen van het congres, die het bedrijfsgroepenbestuur zal trachten te realiseren zijn: -F Een aaneengesloten vakantie van tenminste twee kalenderweken. ir In versneld tempo invoering van de 45-urige arbeidstijd met een werkweek van 5 dagen. ■je Instelling van een verplicht be drijfspensioenfonds. Wat het nieuwe rijtijdenbesluit be treft. spraken de afgevaardigden zich uit voor verder wettelijke verkorting van de arbeidstijd tot 48 uur per week. Advertentie I-M. (Van een onzer verslaggevers) De organisaties van het spoorwegpersoneel gaan onder geen voorwaarde akkoord met een verkorting van de arbeidstijd op 1 oktober van dit jaar. Zij houden vast aan de datum van 28 mei, de ingang van de zomerdienst. Het Is gebleken, dat de directie van de spoorwegen zich In Den Haag heeft vastgelegd op de datnm van 1 oktober, zonder daarover vooraf met de vakbeweging overleg te hebben gepleegd. DEN HAAG (ANP) De spoorweg- ongevallenraad zal een onderzoek in stellen naar het ernstige spoorweg- ongeval dat op 21 november I960 te Woerden gebeurde. Zoals bekend ont spoorde daar een D-trein met Engelse verlofgaande militairen, waarbij twee doden vielen. Naar wij vernemen zal het onder zoek plaats vinden in een openbare zitting van de raad op maandag 10 april in het. paleis van Justitie m Utrecht onder voorzitterschap van mr. H. B. de Zaaijer. SAN SEBASTIAN (Beuter) In de Spaanse stad Beasain zijn twee en kind om het leven gekomen door dat de vloer van een slagerwinkel in stortte. Acht personen liepen ernstige verwondingen op. In het geheel vie len vijftien personen in een kelder. ("Van een onzer verslaggevers) In de Kerkstraat te Brunssum heb ben drie gezinnen gisteren in allerijl hun woningen moeten verlaten toen waarschijnlijk als gevolg van een miinstorting de voorgevel van het pand scheuren vertoonde en voorover helde. Vlak naast het pand waren arbei ders bezig een kelder te graven in een woning die eerder als gevolg van mijnschade was gesloopt en die nu weer werd opgebouwd. Een voorbijganger maakte de arbei der erop attent dat een gemetselde boog boven de deur van het pand op het punt stond naar beneden te val len. Dat gebeurde dan ook kort daarop. Inmiddels was de gevel zodanig gaan scheuren en overhellen dat het pand ontruimd moest worden. De ge zinnen hebben voorlopig onderdak gevonden in een naburig hotel. (Van een onzer verslaggevers) Hoe is het mogelijk geweest? Hoe kon Nico den Besten met zijn Socrates zo manipule ren, dat alleen de Amsterdamse Bank daardoor een verlies lijdt van drie miljoen en dat het totale nadelige saldo is opgelopen tot 6.960.000? sarissen, die speciaal waren aange wezen voor direct toezicht 'als een vader', zoals ir, Lugt dit noemde, bleek niet mogelijk. Samenstelling van de jaarcijfers leverde zo grote moeilijkheden op, dat er twee keer een speciaal advies bureau bij moest worden, geroepen. (Van een onzer verslaggevers) Met stijgende verbazing heb ben aandeelhouders van de N.V. Burgers Rijwielfabriek te Deventer vrijdag geluisterd naar het onthullende verhaal dat de president-commissaris HfiGStBOiint van de n.v., ir. H. J. Lugt, over de directeur van het bedrijf deed. Een onaanvaardbaar en slecht directeur werd de nog In functie zijnde directeur genoemd. In de tien jaar. die hij bil Burgers werkzaam is, aldus, de president-commissaris, heefi hij zó onverantwoordelijk gehandeld, dat hem een halt moest worden toe geroepen. De directeur, die volgens de voor zitter van de commissarissen in het rijwielbectrjjf niet geschoold was, wil de auto's gaan produceren, Toen dat een fiasco bleek, lanceerde hij de zogenaamde 'fluisterfiets', een eigen ontwerp bromïiest. De commissaris sen die er geen vertrouwen in hadden, verhinderden de produktie van dit ontwerp. Samenwerking met commis- De curator in het faillissement van Socrates, mr. C. D. van Vliet heeft gisteren getracht dit uit te leggen aan vijftien van de 104 slachtoffers, die de .verificatievergadering van schuldeisers in het Amsterdamse Paleis van Justitie, bezoch ten. Kleine zakenmensen, die er enkele honderden guldens bij ingeschoten waren, zoals een sigarenwinkelier, en personeels leden bevonden zich onder het gehoor, maar ook vertegenwoor digers van effectenmaatschappijen en banken, die vorderingen hadden van vele tonnen. Eén ding hebben zij tijdens die ver gadering stellig begrepen: de niet preferente schuldeisers (zoals Am- sterdamsche Bank en leden van het personeel) krijgen geen cent. De ba ten immers zijn becijferd op 120.188 en de voorlopig erkende schulden op 7 2.519.914. Schulden, die varieren van ƒ0,34 van het hoogheemraadschap Amstel- land tot ruim een half miljoen van ■de Duitse Anlage Bank. Nico den Besten bevond zich ook in de zaal en af en toe stond hij op om een vordering te betwisten. De rekening van het Haagse hotel Des Indes bij voorbeeld, de ƒ5000 die Amerikaanse relaties daar hadden verteerd, had immers zijn fiat niet gehad. Tegen de nota van ruim 9000 voor autohuur protesteerde hij ook. Een garage in Gouda had die nota ingediend voor vervoer van Den Bestens personeel. In augustus bereikte de controverse een hoogtepunt, toen een der commis sarissen met de directeur op diens kamer iets over het bedrijf wüde be spreken. De directeur liep boos de kamer uit en noemde dit later, aldus de president-commissaris, een gewone gang van zaken. De commissarissen hebben de direc teur een brief gestuurd, waarin zjj hem voorstelden ontslag te nemen, maar deze is op dit voorstel, dat een schadevergoedingsregeling- inhoudt, niet ingegaan. Voorgesteld is salaris door te betalen tot 31 juli 1963. Commisarissen willen nu de NV Burgers over doen aan een andere rijwielfabriek, die de produktie van Buigers-fletscn zal voortzetten. In een motie van erde werd met 176 tegen 84 stemmen vertrouwen in de raad van commissarissen uitgespro ken. Den Besten zei geen woord toen de curator een overzicht gaf van zijn zakelijke activiteiten. Dat overzicht had vee) weg van een requisitoir. De balans maakte vorig jaar okto ber geen slechte indruk, zei mr. Van Vliet; ruim 20 miljoen passief, maar ook ruim 31 miljoen actief. Bij on derzoek bleek er niets van te kloppen. Er was bezit van de firma's Dieo en Amsteistad in opgenomen, boewe! Den Besten daar geen aandelen in had. Direct al constateerde men dat die balans met 2,5 miljoen geflat teerd was. Een boekhouding die die naam verdiende, was er niet en de ac countants hadden dan ook een moei lijk karwei. Den Besten, de enige man die m staat was inlichtingen, te geven, verstrekte ze niet. Hoe heeft hij gewerkt? In de loop der jaren kocht hij tal van n.v.'s op, zoals Hurex, Ciovis, Ruma Nood us, enz. Hij deed dat vanwege een feezi' aan onroerend goed. dat laag geno teerd stond. Hij betaalde gedeeltelijk' met kasgeld en verder met hypothe ken. Fiscaal was dat gunstig, maar za kelijk funest. Trouwens het verwerven van on roerend goed was geen doel, maar uitsluitend middel. Opdat hij weer meer krediet zou kunnen krijgen. Hij heeft zijn plannen met veel fantasie uitgevoerd, maar met weinig vakbe kwaamheid. Ook ging hij in de theaterexploita tie, in de mode. de lippenstiften en in de tankschepen van 130.000 top schepen zo groot dat ze in niet één haven binnen kunnen varen. Alleen al door speculatie in bio scoopbedrijven verspeelde hij in '59 met het Cinerama-procédé -— 404.000, geld dat o.a. werd uitge geven voor een enorme staf perso neel. Een strop is min of meer ook het Scalatheater waarvoor 6000 huur per week betaald zou moeten worden. De Amstprdpmeche Bank krijgt er momenteel niet meer uit dan 2500 per week. Dan was er het zogenaamde 80 mil joen filmproject. Er zouden Amerika nen overkomen dezelfde die in Des Indes zo'n grote schuld achterlieten en Den Besten vond het toen no dig ter wilic van de representatie een Thundf-rbird aan te schaffen, een tweedehands voor 28.000. Hij betaalde hem met een ongedek. te cheque en de vrienden, die hem toen uit de moeilijkheden hielpen, vroegen hiervoor zware concessies. Die concessies kocht hij later terug voor 100.000, Het was onbegrijpelijk dat zoveel mensen vertrouwen in Den Besten stelden, maar ook Den Besten zélf gaf misplaatst vertrouwen: bij voor beeld aan de heer Volraat van de Universal Mercantile Bank, een bank die bestond uit een kamer en een WC zonder deur in een pand aan de Haarlemm erhouttuinen. Jolïe Jansma, die zich econoom noemde, maar die in feite kelner was, nam 250.000 op uit de kas. Waar schijnlijk is Den Besten voor dit bedrag opgelicht. Dezelfde Jansma betaalde 165000 mark voor grond op Majorca. Het was handgeld op de koopsom die drie miljoen moest bedragen. Een jaar lang heeft Volraat op kosten van So crates in Rome gewoond. Ook nadat er in Amsterdam-Noord orand was sakocht voor 11.300.000 Afgezien van enkele panden in Am sterdam, o.a. Europaplein en Hei steeg en het Scala-theater in Rotter dam, heeft de AmsterdamscUe Bank alle Socrates-bezittingen inmiddels verkocht. Dit heeft de curator in het Socra- tes-faiilissement vrijdag meegedeeld tijdens de vergadering van schuld eisers te Amsterdam. Over het alge meen waren de opbrengsten meege vallen. De curator voegde eraan toe, dat de AB een bedrag van ƒ300.000 ter beschikking zai stellen voor curato ren en verdere verdeling onder schuldeisers, omdat de Bank als eerste hypotheekhoudster dank zij een in januari getroffen regeling het recht heeft gekregen te liquideren Door deze regeling heeft men kun nen besparen op veilingkosten en registratierechten. II er was ƒ165.000 handgeld betaald, wilde men de rest in wissels voldoen, maar dit is niet doorgegaan. Hier werd behalve het handgeld nog een 100.000 aan commissie verspeeld. Op een project voor een winkel galerij in Den Helder werd ƒ53.009 verloren. Via de heer Hoving van de Amster damse Bank die inmiddels da 10.000 die Socrates nog van. hem te vorderen had heeft betaald, kwam Den Besten in contact met de N.V. ïntersales, een bandencoverbedrijf in Dïemen. De AB investeerde er 1.300.000 in en Socrates 600.000. Den Besten heeft van deze transactie nooit geprofiteerd. Waar is dit geld gebleven? Is het misschien in Zwit serland terechtgekomen? Dit deelde de heer W. Kleboom, secretaris van. de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, mee op de vergadering van de bedrijfsgroep Spoorwegen, die gisteren te Utrecht is gehouden. De heer Kleboom zei, dat gister morgen in Den Haag een bespreking is gehouden tussen de staatssecre tarissen Stijkel (Verkeer en Water staat) en Roolvink (Sociale Zaken), de president-directeur van de NS, ir. J. L. Lohmann, en de vertegenwoor digers van de drie organisaties van spoorwegpersoneel. Daar heeft staatssecretaris Rool vink de wens te kennen gegeven, dat de directie en de bonden tot overeen stemming trachten te komen. De regering wil vooralsnog geen toestem ming geven tot verkorting van de arbeidstijd vóór de invoering van de winterdienst op 1 oktober. De heer Kleboom zei, dat de vak beweging zich reeds eind 3960 voor de invoering van de arbeidstijdsver korting op 28 mei heeft, uitgesproken. Zij heeft daarbij verklaard, dat de verkorting van de arbeidstijd niet mocht leiden tot uitbreiding van de personeelsbezetting, tot vermindering van de dienstverlening of tot tariefs verhoging. De spreker wees erop, dat by de NS thans reeds 1600 vacatures zijn en dat het goederenverkeer reeds vertra ging ondervindt. Bfj de algemene ver korting van de arbeidstijd kan het spoorwegbedrijf niet achter biyven. Met algemene stemmen heeft de vergadering een resolutie aangeno men waarin gezegd wordt, dat ver korting van de arbeidstijd, eerder dan l oktober 1961, mogelijk is en dat vroegere invoering niet in strijd is met de richtlijnen van de rege ring. Zij sprak het vertrouwen uit, dat het centraal bedryfsgroepsbestuur met alle mogelijke middelen blijft streven naar verkorting van de arbeidstijd op de kortst mogelijk ter mijn. By de behandeling van de voor stellen zei de heer Kieboom, dat de NBV, evenals de ambtenarencentrale het ACOP, blyft streven naar waar devaste pensioenen. De politiek van de huidige rege ring. die het aanpassingspercentage heeft verminderd, lijkt op het eerste gezicht wel leuk, maar houdt waar devermindering niet tegen en is ge richt op een politiek schijnsuccesje bij de ambtenaren. Door dit regeringsbeleid komt het spoorweg- en het overheidspersoneel op den duur in de mist en de werk nemers in het particuliere bedrijf blyven in de nnst. De vergadering koos tot voorzitter van de bedrijfsgroep de heer G. J, H. Alink in plaats van de heer H. J. Kanne, die over enkele maanden zyn functie als bondsvoorzitter neerlegt wegens het bereiken van de penstoen- gerechtigde leeftyd. '"Terwijl het alom gonst van be- •*- schouwingen over hoogcon junctuur en welvaart, heeft de heer A. I. V. Massizzo een aantal cijfers op tafel gelegd, die laten zien wat een gezin zoals er in. ons land vele tienduizenden zijn, zich kan veroorloven en... niet kan veroorloven. Zijn berekening van de 'rede lijke uitgaven' van het gezin van een ongeschoolde arbeider toont wel heel duidelijk aan, dat de 'welvaart' van velen nog maar heel beperkt is. Natuurlijk kan men op onderdelen van het on derzoek van de heer Massizzo aanmerkingen maken. Men is geneigd een aantal posten hoger te stellen dan hij heeft gedaan men zal misschien enkele posten iets lager willen stellen, maar dit alles is niet belangrijk. De schrij ver legt er zelf de nadruk op, dat zijn opstelling ten dele subjectief is. Zo goed als hij waarschijnlijk ook zal toegeven, dat een opstel len van 'redelijk te achten uit gaven' in zekere zin niet meer dan een spiegelbeeld geeft van de bestaande werkelijkheid. Immers, als men nagaat wat voor een ge zin in die en die omstandigheden 'redelijk' geacht kan worden, dan is het welhaast onvermijdielijk, dat men bepaalde uitgaven wel en andere niet redelijk acht, om dat ze in dit soort gezinnen nu eenmaal in feite wel of niet gebruikelijk zijn. (Andanks dit alles is duidelijk, v-/ dat gezinnen als de heer Massizzo heeft bekeken (onge schooldearbeiders met opgroeien de kinderen) zich minder kunnen veroorloven dan men redelijker wijs zou mogen eisen. Die con clusie wordt niet weggeredeneerd door te wijzen op de (toch ook weer beperkte) welvaartsstijging die sinds 1359 het jaar waarop de berekeningen betrekking heb ben heeft plaatsgevonden. Trouwens, zelfs als men wel alle uitgaven uit het budget van de heer Massizzo zou kunnen dek ken, moet toch nog van een zeer beperkte welvaart worden ge sproken. Tjuideljjk blijkt intussen uit de J J cijfers hoe zwaar de kosten van de kinderen wegen. Ze ma ken niet minder dan 30 percent van het budget uit en ze worden uiteraard! - lang niet gedekt door hqt gezamenlijke effect van kinderbijslag en kinderaftrek voor de belastingen. Juist in de periode waarin de kinderen op groeien, kunnen deze gezinnen lang niet zoveel uitgeven als ook in het belang-van de kin deren wenselijk zou zijn. Wellicht kan bestudering van cijfers als de heer Massizzo heeft gegeven, sommige fervente tegen standers van elke kinderbijslag tot iets meer realisme in hun vaak wel heel erg ver van de dagelijkse praktijk staande be schouwingen brengen. De suggestie van de heer Mas sizzo de kinderbijslag te variëren met de leeftijd van kinderen een suggestie die eerder ook door het NW is gedaan lijkt ons alleszins de moeite van het overwegen waard. TVTorinatieve budgetten of 'rede- x lijke uitgavenrekeningen' zo als de heer Massizzo heeft opge steld, hebben voorshands een be perkte waarde. Voor toepassing in de praktische politiek lijken ze ons nog niet geschikt. Ma&r de conclusie van de heer Massizzo, dat men in de toekomstige ver- deiingspolitiek vooral aandacht zal moeten schenken aan de laagstbezoldigden, volgt toch wel onontkoombaar uit de cijfers. Het is dan ook te hopen, dat het betoog van de heer Massizzo vooral ook in zijn eigen kring (de KVF) ernstig zal worden geno men. Men heeft daar nl, nogal eens de neiging voor vele groepen hartstochtelijker te pleiten (b.v. als het over belastingverlaging gaat) dan voor hen die het het meest nodig hebben. In de laatste vijf jaar heeft Den Besten zelf ruim een half miljoen op genomen. Hij kon daar royaal van leven temeer daar hij praktisch geen belasting heeft betaald. Verder is er ƒ484.000 weggegooid aan uitvindingen, drie in getal, een oliekacheltje, een flexibele zaag en een bepaald soort vloer. Het zijn uit vindingen die zo goed als geen waar de hebben. Kort geleden hebben de belastingen een aanslag ingediend van 1.753.000 gulden. De inspecteur heeft echter geen rekening gehouden met de verliezen die er zijn geleden en de curator bad goede hoop dal deze vordering In gunstige zin zou worden gewijzigd. Koop "a boek bij de ARBEIDERSPERS (Van een onzer verslaggevers) Het overleg tussen de orga nisaties van spoorwegperso neel en de directie van de NS wordt bemoeilijkt, doordat het spoorwegpersoneel bij een wij ziging in zijn arbeidsvoorwaar den te maken heeft met twee instanties die de wijziging moeten beoordelen. Niet alleen moet de gang worden gevolgd, die in het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen is voorge schreven en waaraan het College van Rijksbemiddelaars te pas komt, het spoorwegpersoneel staat bovendien nog onder "bescherming" van de mi nister van Waterstaat, Deze bescher ming is in 1903 in de wet vastgelegd en diende om het spoorwegpersoneel te beschermen tegen de willekeur van de directies. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die tevens voorzitter is van de bedrijfs groep Spoorwegen van die bond. de heer H. J'. Kanne, heeft gisteren op een vergadering van de bedrijfsgroep te Utrecht zijn bezwaren tegen deze gang van zaken kenbaar gemaakt. De heer Kanne zei, dat het overleg ta zaken van beperkte betekenis tot voldoening stemt. Als het echter gaat om grote dingen, zoals een algemene, herziening van het Reglement Dlenst- voorwaarden of arbeidstijdverkor-> tinz, dan rijzen er moeilijkheden. De heer Kanne zei ook, dat hei stakingsverbod niet meer In deze tijd past, maar dat het een zaak van wijs beleid is eerst de ontwikkeling van het stakingsrecht af te wachten, voor- dat de zaak van het spoorwegperso neel 'op de rol' wordt gebracht. De spreker verheugde zich er ia, dat de vakorganisaties de directie van de spoorwegen er van hebben kunnen overtuigen, dat gezamenlijk optreden voor een zo snel mogelijke invoering van de arbeidstijdverkor ting een zaak is van beider verant woordelijkheid. Er dreigt een noodsituatie bij de spoorwegen, die invoering van ver korting van de arbeidstijd nodig maakt. 'Deze noodsituatie is er ai, hier en daar. En zij zou niet alleen' het prestatievermogen en de gezond heid van het bedrijf ernstig aantas ten maar ook de arbeidsomstandig heden van. grote delen van het per soneel ondraaglijk kunnen maken.' zo zei de heer Kanne. De bevolking van Pakistan is de afgelopen tien jaar met 23,7 per cent, van 75.866.000 tot 93.812.000 zie len toegenomen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2