Winkeldiefstallen door danseressen: nog 3 arrestaties Behangselfabriek te Rotterdam uitgebrand Kettingbotsingenop 700 meter rijksweg 26 auto's vernield POLAROID a, Spoorwegbonden doen beroep op rijksbemiddelaars landen revalueren niet Vrachtauto's ramden elkaar en 3 huizen S Hogere straf voor rijden onder invloed IMF keurt revaluatie gulden goed Vergeefse speculaties in Zwitserland Man valt van dak: dood 17 vrouwen bij explosie gewond Comité ijvert voor vrijlating Griek en Sal S. AOW j Scheveningensl j Kniertje terug i van wereldreis ROTER5EPT Van Gelder: meer dividend D' HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 MAART 1861 PAGINA 3 Dure Meren Veilig Verheer vraagt Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De fabriek van behangselpapier Lida N.V. aan de Sluisjesdijk te Rotterdam is vannacht tussen tien voor twee en half drie door brand grotendeels verwoest. I.M. RiclitJijuen (Van een onzer verslaggevers) PersoneeIbezeUing oudedagsvoorziening blijft ons steeds bezighouden. Om streeks -veertien jaar geleden twam de noodwet-Drees tot stand, die voor de bejaarden een grote vooruitgang betekende. Op 1 januari 1957 trad de algemene ouderdomswet van minister Suur- boff in werking, die opnieuw een stap vooruit was. De uitkering van de AOW is een bodemvoor ziening. Men hoopte, dat deze bodemvoorziening te zamen met aanvullende voorzieningen vol doende zou opleveren om in de kosten van het levensonderhoud te voorzien. Deze hoop is niet in vervulling gegaan en het ziet er op dit ogen blik ook niet naar uit, dat we, op deze weg voortgaande, tot een bevredigende oudedagsvoorzie ning voor de grote meerderheid van de bevolking zullen komen. Nog steeds hebben zeer grote groepen in het geheel geen aan vullende voorzieningen van enige betekenis en het grootste deel van de bedrijfspensioenen laboreert aan de kwaal, dat het in waarde voortdurend vermindert. Het is echter onaanvaardbaar, dat in een land met een gestadig groeiende welvaart honderddui zenden bejaarden op een of an dere vorm van steun zijn aange wezen. TTet Tweede-Kamerlid de heer J-J- J. J. A. Berger heeft bij de behandeling der begroting van Sociale Zaken de gedachte ge opperd de AOW-uitkering in een tijd van vijf jaar met 50percent te verhogen. De vraag kan gesteld worden of dat allemaal zo maar kan. Naar onze mening kan het zeer goed. In de eerste plaats moeten de bejaarden die nu uit de AOW en eventuele aanvullende voorzie ningen een te laag inkomen heb ben, een aanvulling krijgen, die vooral na de jongste herziening van het verhaalsrecht voorna melijk uit de overheidskas komt. Het is zeer wel te verdedigen dit geld althans voorlopig te gebrui ken voor een aanvulling op de premies die voor de AOW worden opgebracht. In de tweede plaats is geble ken, dat de oorspronkelijke pre mie van 6,75 percent voor de AOW-uitkering ruimte liet voor een naar verhouding hogere uit kering. Bij de invoering van de Algemene Weduwen- en Wezen verzekering heeft men die ruim te echter voorlopig gebruikt om de AOW te financieren. Daardoor heeft men een hogere uitgave voor de sociale verzekering kun nen versluieren, maar achteraf geoordeeld zou het beter geweest zijn voor de AWW een afzonder lijke premie te heffen en de ruim te ln de AOW-premle te gebrui ken voor een verhoging van de ouderdomsuitkering. In de derde plaats is het alles zins te verdedigen, dat men van de welvaartsvermeerdering een gedeelte reserveert voor een betere oudedagsvoorziening. Nu heeft de staatssecretaris Roolvlnk in zijn antwoord gezegd, dat bij een drastische verhoging van de AOW-uitkering de be drijfspensioenen allengs minder betekenis zouden krijgen. Wij menen, dat de staatsseere- *v taris hier iets te pessimis tisch is. Als men erin slaagt de bedrijfspensioenen te behoeden voor een voortgaande ontwaar ding, is er geen reden om te vre zen, dat de belangstelling ervoor zou verminderen. Als de AOW met 50 percent wordt verhoogd en globaal gesproken, ongeveer 60 percent van het gemiddelde loon gaat bedragen, zal bij velen de behoefte ontstaan zich door aanvullende verzekering iets boven het minimum uit te wer ken, Die aanvullende verzekering zou dan in de bedrijfspensioenen gevonden kunnen worden. En als tegen de ontwaarding van de be drijfspensioenen geen remedie wordt gevonden, zal men op een andere manier een aanvulling zoeken. Overigens hebben wij begrepen, dat de staatssecretaris een slag om de arm heeft gehouden. In dien er voldoende aandrang wordt uitgeoefend door het bedrijfs leven en door de SER-commissie die het hele probleem bestudeert, lijken de kansen op een betère oudedagsvoorziening niet slecht. De tijd moet niet ver meer zijn, waarop men in Nederland zonder grote geldzorgen en op waardige wijze oud kan worden. Dit is het belang van een groeiend deel der bevolking en het is plicht van ons allen daarvoor te zorgen. (Van een onzer verslaggevers) Na de arrestatie Tan vijf danseressen van Het Nederlands Ballet zijn, «veneens verdacht van winkeldiefstallen nog drie jonge mensen gearres teerd, Het zijn de 17-jarige E. T., rijn zuster I. T, en de 20-jarige J. F. Drie van de danseressen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Enkele meisjes zouden hebben bekend. Op '23 januari waren twee van de gearresteerden gaan winkelen. Zij be zochten o.a. een modehuis waar zij werden gezien met een bontmuts. Even daarna zag de eigenaar hen op straat. Een van hen droeg de bonv muts, die intussen als vermist was opgegeven. De politie werd gewaar schuwd; vlak voor de voorstelling 's avonds werden de meisjes gearres teerd. Zij verklaarden de muts van een jongen te hebben gekregen. Bij huiszoeking vond de politie bij «en van hen een japon met het prijs kaartje er nog aan. Ook deze japon (Vaa Kr 0 verslaevevers zou een geschenk van dezelfde jonge- onzer verslaggevers 52°h58?* Jen.onderzoek bracht aan j in Rijssen is gistermorgen de 47- het licht, dat oe japon met nog twee jarjce aannemer t i„r andere uit een Amsterdams waren- JL il Stcefe„ huis was gestolen. Zondagnacht wer- i cen woning aan de Hag- den L, V. en de 21-jarige C, B. van I gevallen en ter plaatse overleden. De heer Ter Steege verrichtte een reparatie aan het dakwerk en ver- Gisteren is overleg gepleegd tus sen de bestuursleden en de leidster Het Nederlands Ballet over de aieistal-afjaire en eventuele conse quenties die daaruit getrokken moe ten worden. bed gelicht. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld waarbij een groot aantal van diefstal afkomstige voorwerpen in beslag werd genomen: draagbare radio's, kledingstukken, kousen en schoenen. Uit verschillende steden waar de dansgroep was opgetreden, kwamen meldingen binnen van nog Biet opgeloste winkeldiefstallen. De meisjes van het ballet kwamen na de repetities vaak samen in een milkbar aan het Spui. Daar zouden zij in kennis zijn gekomen met I. T. •n een vriendin, die vertelden dat zij in hun onderhoud voorzagen door winkeldiefstallen. De danseressen verklaarden tol ste len te rijn gekomen "omdat het ro gemakkelijk ging'. Gebrek aan geld speelde ook een grote rol. De meis je» verdienen drie- lot vierhonderd ruiden per maand, te weinig voor het aanschaffen van de dure kleren «i make-up-artikclen die zij, naar htm mening, nodig hebben. Om bet bezit vaat haar vrij kost bare kleren te verklaren, zou een van de meisjes thuis hebben verteld een vriend te hebben, die haar met dure geschenken overlaadde. De leidster van het Nederlands Ballet, mevrouw Sonja Gaskeil beeft verklaard 'hevig geschokt te zijn dooi de arrestaties. Ik begrijp niet hoe zij hiertoe zijn gekomen. Is de opvoeding die ik hua geef dan soms niet goed?' zo vraaet mevrouw Gaskeil zich af. loor zijn evenwicht doordat hij uit gleed op de pannen. In zijn val kwam hij eerst op een ijzeren hek terecht. Het slachtoffer was gehuwd en va der van zes kinderen. De Indische minister van Bin nenlandse Zaken, Govind Ballabh Pant, is dinsdag op 73-jarige leeftijd te New Delhi overleden. UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich schriftelijk tot rle minister van Verkeer en Waterstaat gericht. Het dringt in zijn brief aan op het stellen van hogere straf maxima voor bestuurders van motor rijtuigen, die onder de invloed van sterke drank verkeren. In vele gevallen blijven hierdoor veroorzaakte ernstige ongevallen niet uit. Bij de bestrijding mag geen mid del onbeproefd worden gelaten, aidus het Verbond. Zo stelt Veilig Verkeer voor, bij een eerste veroordeling ter zake van het genoemde misdrijf de delinquent de rijbevoegdheid voor ten hoogste tien jaar te ontzeggen en bij recidive deze voor het leven te ont nemen. Verder wordt door Veilig Verkeer aangedrongen op het geven van een wettelijke basis aan de vaststelling van het bloed-alcoholgehalte. VICENZA (AFP) Bij een ont ploffing in een werkplaats te Vicenza in Italië zijn maandag zeventien jonge vrouwen, die daar werkten, gewond geraakt, Vijf van hen ver keren in levensgevaar. Aangenomen wordt, dat de ontploffing het gevolg was van een lek in een gasbuis. Het ontsnapte gas zou zijn ontbrand door een vonkje in een elektrische bel. AMSTERDAM (ANP). Een comité te Amsterdam is voornemens een brief met een zo groot mogelijk aan. tal handtekeningen te zenden aan de minister van Justitie, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke vrij. iating in afwachting van een open. baar proces van de Griekse inge. nieur 31. R. en de Amsterdamse ste. nograaf Sal S. R. en S. bevinden zich sinds juni I960 in voorlopige hechtenis, verdacht van hulpverlening aan het Algerijnse Bevrijdingsfront FLN. De brief is ondertekend o.m. dooi ds. N. van der Veen, prof. dr. F, d« Jong Bdz, dr. K. Strijd, dr. J. B Hugenholtz, prof. N. A. Donkersloot dr. K. L. Roskam, M. Ferrares, ds. W Barnard en dr, F. J, Meertens. De Amsterdamse substituut-officiei van Justitie mr. H. E. van Renesse heeft zoals bekend, vorige week mee gedeeld, dat het vooronderzoek waj vertraagd doordat hiervoor noodzake lijke Duitse en Franse dossiers niet op korte termijn beschikbaar waren De officier verwachtte dat het voor onderzoek in de loop van deze maand gesloten zou worden, de openbare be handeling zou in mei plaats hebben kunt U nog eens „Uw benen strekken", „iedereen" maakt een praatje met „iedereen" r i den vervoerd. ®ist heeft gistermorgen slechts één automobilist gewond- hii hot? acht vijf kett5n«- bra<v !"ude benen. Drie andere auio- ootsingen veroorzaakt op de rijksweg mobihsten moesten met lichte ver- ZwolleMeppel. Toen de mist op- wondingen naar het ziekenhuis wor- trok lagen over een afstand van zevenhonderd nieter zesentwintig ge havende wagens langs de weg. Het verkeer was een paar uur vol komen ontwricht. Over een afstand van verscheidene kilometers stonden de auto's achter elkaar. De politie had uren nodig om met takelwagens de weg weer vrij te maken. Merkwaardig genoeg werd or min of meer beschadigd op elkaar. Op de brug zelf .zaten er even ,ater nog weer acht auto's op elkaar Een eind verder schoven drie vracht- w„(. wagens en twee personenauto's tegen Het zicht was tien tot twintig elkaar op en daarna veroorzaakten meter toen er op de oprit van de twee vrachtwagens en twee luxe •Bergumerbnig een militaire co- wagens een vijfde kettingbotsing Ee'l vrachtwagen Ongeveer tegelijkertijd ontstónd ?-P ®t?eer kon W'g stop- een kettingbotsing od de Geldersedijk pen, week, om een botsing te voor- tussen Zwolle en Hattem niet ver er E ?asr ,Unks„ mt en vandaan. Daar deden zich geen per- toen met een tegenügger in botsing. soonlijke ongevallen voor. Het ver- °ï_f tijd zaten er toen vijf keer moest enige tijd over Wezep militaire en vier burgervoertuigen worden geleid. Om kwart voor twee zag een douanier, die voorbij kwam, dat rook en vlammen kwamen uit de loods van plaatijzer, waarin het bedrijf ge- (Van een onzer verslaggevers De 77-jarige Kniertje van der Zivan keert donderdag morgen van een wereldreis met de Willem Rups terug. Ze is een van de 2000 passagiers, die de Ruys op zijn tiende we- retdrondreis aan boord heeft gehad, mam geen van hen heeft zoveel belangstelling ge trokken als zij. Dat kwam. doordat zij als Scheveningse van de oude stempel acht stijfgesteven Scheveningse kappen in haar hutkoffer meenam, toen. zij verleden jaar voor een bezoek aan haar naar Australië ge- emigreerde kinderen vertrok. Ze droeg ze op de heenreis met de Rugs en opde thuisreis, waarbij zij tien landen in alle werelddelen bezocht. Mevr. Van der Zwan keert nu weer naar Scheveningen terug. Ze heeft daar altijd ge woond en er van haar twaalf de tot haar 76ste jaar als net- tenboetster gewerkt. (Van onze sociaal-economische redactie) Het Internatoinale Monetaire Fonds heeft maandag officieel be kendgemaakt of het de herwaarde ring van de Nederlandse gulden had goedgekeurd. De verandering heeft geen betrekking op de Surinaamse of Antilliaanse gulden. In tegenstelling tot Duitsland had Nederland de uitdrukkelijke toestem ming van het fonds nodig op zijn wisselkoers te veranderen. Verande ringen in de koers tot vjjf percent vanaf de „basiskoers" mogen zonder toestemming worden aangebracht, maar daarbij rekent men als basis- koers niet de tot nu toe geldende koers, maar de koers van voor de devaluatie van september 1949, En daar ligt Nederland uiteraard als gevolg van de grote devaluatie des tijds veel meer dan vijf percent vandaan. (Duitsland heeft in 1949 niet gedevalueerd). De Nederlandse maatregel is op de bestuursvergadering van het Mone taire fonds toegelicht door oud minister prof. P. Lieftiuck, die als Nederlands vertegenwoordiger aan het fonds en de wereldbank is ver bonden. vestigd was. Hij alarmeerde de brandweer, maar toen die direct daarop arriveerde stond de loods (ongeveer 45 bü 7 meter) van voor tot achter in lichter laaie. Men begon de bestrijding van de vlammen allereerst met drie nevel- stralen en zette meteen daarna nog negen stralen op de waterleiding in. Na ruim een half uur was men het vuur meester, maar de fabriek was zo goed ais geheel uitgebrand, waar bij machines ter waarde van onge veer ƒ60.000,verloren waren ge gaan. De loods, die door het vuur vrijwel onherstelbaar Is vernield, was eigen dom van het schilders- en classifi- ceerdeisbedrijf ASEC N.V.. die het aan de N.V. Lida had verhuurd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Advertentie l.M. Advertentie GENIET VAN DE LENTE-ZON Zonder hinderlijk reflecterend licht. Nieuw* voor lezer* soit d* krant. Na langdurige proefnemingen zijn ge leerden Jn Auieriki erin geslaagd polariserende filters te ontwikkelen voor zonnebrillen. Deze polariserende Polaroid filters nemen verblindende retlexcn weg. Hinderlijke weerkaatBing van een waterspiegel, een glimmend wegdek of sterk glanzende voorwerpen verdwijnt. Pe Polaroid zonnebril is vederlicht. Kijken wordt een kleuren feest. f00?ó 'zulver-zien' licht vult de pupil, kleuren, krijgen een ongekend- aiooie toomvaarde. polaroid sunglasses optisch eerste kwaliteit. Polaroid filters stoppen de verblindende en hinderlijke horizontale lichtgolven. Het verticaal gerichte zulver-zien" licht laten zij door. De be langrijke absorptie van ultra-violet licht is een extra plus punt. Met een Polaroid zonnebril of clip- over - voor brildragers - krijgen ziende ogen rust. Het beeld wordt niet zo maar verdonkerd; het wordt, helder, de contouren gestoken scherp. Het is een weldaad met Polaroid zonnebrillen 'gewoon' ie blijven zien, óók bij de laagstaande februari-zon. U koopt uw Polaroid zonnebril of clip-over (gewicht slechts 4.6 gram - f 14,-) uitsluitend bij de opticien, de vakman voor het beter zien. Hij toont u de gehele serie - voor hem en voor haar - in de prijzen van 16,SO tot 25.50. Geniet van de zon met SUNGLASSES \jU V"' (3D fOUMIO, registered lr*d«markf of Polaroid Corporation, Cambridge. Ma»»-. V.S.A. PHARMAaUTtSOIE F* Ml EK HILVERSUM (Van onze soc.-econ. redactie) De Personeelsraad van de Neder landse Spoorwegen heeft namens de drie bonden, aangesloten bü NVV, KAB en CNV, ln een brief aan het College van Rijksbemiddelaars toe stemming verzocht voor een verkor ting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week met Ingang van 28 mei 1961. Tot het verzenden van deze brief heeft de Personeelsraad besloten in zijn vergadering van jongstleden za terdag. In de brief wordt gezegd, dat het spoorwegbedrijf heel moeilijk arbeids krachten kan aantrekken, omdat het in sterke mate de concurrentie on dervindt van andere bedrijven, waar verkorting van de arbeidstijd reeds is ingevoerd. Het aantal personen, dat het bedrijf wegens afkeuring of pensionering ver laat, is ten gevolge van de leeftijdsop bouw verhoudingsgewijs groot. Ook het percentage van hen die na een kort dienstverband het bedrijf op eigen verzoek verlaten om elders te gaan werken is hoog. (Van onze sociaal-economische redactie) België, Denemarken, Frankrijk,Italië Oostenrijk en Zwitserland lan den waarvan misschien verwacht mocht worden dat zij het Duitse en Nederlandse voorbeeld zouden volgen hebben bekendgemaakt dat zij geen herwaardering van hun munteenheden overwegen. ln de internationale financiële centra is gisteren door middel van aan kopen van Zwitserse franken zwaar gespeculeerd op de mogelijkheid van een revaluatie door Zwitserland maar eeri woordvoerder van de Zwitserse centrale bank heeft meegedeeld dat hier niet de minste aanleiding to« bestaat. In de Verenigde Staten en Enge land is de revaluatie van de mark en de gulden bijzonder goed ontvan gen, omdat men deze maatregelen beschouwt als een gunstige bijdrage tot het herstel van normalere inter nationale financiële verhoudingen. In handelskringen is men veelal geneigd het lierwaarderingspercen- tage van vijf als erg bescheiden te beschouwen, maar niettemin ziet vooral de Engelse industrie gunstiger mogelijkheden voor de afzet van haar produkten. De Westduitse minister voor de Posterijen, Stücklen heeft intussen in een redevoering in München ver klaard, dat aan de mark niets meer zal worden veranderd, 'noch in op waartse richting noch naar beneden,- Dit was de eerste officiële Duitse tegenspraak var, geruchten, dat bin nenkort een tweede herwaardering van de mark zou volgen. Op de Westduitse effectemnarkten die gisteren in tegenstelling tot de Amsterdamse Beurs normaal ge opend waren hebben de mone taire maatregelen geleid tot een vrij omvangrijke koersval, vooral voor in ternationaal gevraagde aandelen. Kennelijk houdt men in Duitsland rekening met een gedeeltelijke terug keer van naar het buitenland ver kocht effectenbezit, hoewel behalve op grond van directe winstnemingen van kleine omvang daar nauwelijks reële motieven voor gevonden kunnen worden. In industriële krineea ia Duits land klaagt men -— évenals in ons land wel dat de exportkansen, ge ringer worden, maar afgewacht moet worden, of de revaluatie werkelijk tot een sterke inkrimping van de Duitse export van vooral kapitaal goederen zal leiden. In Hamburgse scheepvaartkrin gen vreest men annulering van vele orders voor de Duitse scheepsbouw, die voor tweederde aangewezen is op buitenlandse opdrachten. Een woord voerder van de Volkswagenfabrieken noemde de revaluatie een ernstige bedreiging van de exportmogelijk heden. Op de Londense effectenbeurs toon de» de koersen van industriële fond sen gisteren een vrij grote stijging als gevolg van gunstiger geachte ex portkansen. De New-Yorkse beurs reageerde rauwelijks op het nieuws uit Nederland en Duitsland, Een met vijfduizend liter stookolie gevulde tankauto en een beladen truck met oplegger hebben vanmorgen in Hengelo tijdens een dichte mist elkaar en drie woonhuizen geramd. Een slapende man. belandde in de kelder van zijn woning en een baby werd door een gat in de muur in een andere kamer geworpen. In de woningen werd niemand noemenswaardig gewond. Het ongeluk gebeurde vanmorgen kort na acht uur op de rijksweg En schede—Hengelo. Uit Enschede na derde een tankauto, bestuurd door de 48-jarige T. V. achter hem reed een truck met oplegger, bestuurd door de 49-jarige G. P. K. uit Bentelo. Laatstgenoemde wilde de tankauto inhalen, maar hij zag niet dat er (Van onze sociaal-economische redactie) Bij elke revaluatie r>f devaluatie doet zich een merkwaardig probleempje voor; met hoeveel percent is het geld nu eigenlijk gedevalueerd of gerevalueerd? Daarbij wórden altijd verschillende percentage ge noemd, wat tot verwarring aanleiding geeft. Het merkwaardige is, dat men (waarschijnlijk ln navolging van de Amerikaanse gewoonte) meer en meer geneigd ishetmlnstloglsche ln wezen zelfs foute percentage te kiezen. Ditmaal is zelfs minister Zijlstra daartoe overge gaan. In de officiële brief aan de Kamers spreekt hij van „een revaluatie van 4,75 percent ten opzichte van de oude pariteit." De zaak lijkt Ingewikkeld, maar er komt niet meer dan de 6e klas lagere school rekenwerk aaa te paB. lieraluatle betekent ..opwaardering", waardever meerdering. Met hoeveel is de waarde van dc gulden nu vermeerderd? Tot verleden week was de gulden gelijk san 0.233S61 gram fijn goud. Sinds maandag is de gulden gelijk aan 0,245489 gram fijn goud. De waardevermeer dering is dus 0,011626 gram. Hoeveel is dit nu „ten opzichte van de oude pari teit", om dc term van minister Zijlstra aan te hou den? Om precies te zijn 4,972 percent, ofwel op ecu haar na vijf percent en beslist niet 4,74 percent. Hetzelfde resultaat krijgt men als men uitgaat van de dollarkoers van de Duitse mark. Een dollar was tot nu toe gelijk aan 4.20 marken en la nu gelijk aan vier marken. Met andere woorden: 4 marken van nu zijn gelijk aan 4.20 marken van verleden week. Een mark van nu 1* gelijk aan 1.05 oude marken en dus S percent meer waard. Waar komt dit 4.74 percent vandaan. Voor een dollar moest men tot nu toe 3,80 betalen. Voor een doUar behoeft men voortaan maar f 3,62 te be talen, dat if U cent minder, ofwel 4.74 percent minder. Maarwil dit zeggen, dat ds gulden nu 4.74 per cent meer waard i* geworden? Geenszlne, Het wil alleen zeggen lat de waarde van de dollar ten op zichte van de gulden met 4.74 percent is gedaald. Het is echter helaas boe langer hoe meer gebruikelijk dit het revaluatiepercentsge te nomen, maar het is niet logisch. Dat kan nog blijken uit een extreem voorbeeld van een geval van devaluatie, waardevermindering dus. Stel, dat de mark, waarvan men er nu vier moet hebbel om én dollar te krijgen, op een kwaad moment zo in waarde daalt, dat niet vier, maar acht mark gelijk worden aan een dollar. Men moet dan inderdaad 100 percent meer marken geven om een dollar te kunnen krijgen. Maar met hoeveel percent is de waarde van de mark gedeald, ofwel gedevalueerd? Volgens Bartjens met 50 percent, maar volgens de helaas ln zwang gekomen reken methode met 100 percent, wat strikt genomen zou betekenen, dat de mark niets meer waard zou zijn geworden. natuurlijk is deze kwestie niet belangrijk. Maar van. het ministerie van Financiën hadden we toch verwacht, dat het de logica zou stelen boven een aanvechtbare mode. midden op de weg verkeerszuilen stonden. Hij ramde de eerste zuil, schrok, week naar rechts uit. duwde de tankwagen het trottoir op, waar door deze tegen de voorzijde van twee woningen reed. De truck met opleg ger botste zelf tegen een derde wo ning. Op het fietspad reed de 35- jarige J. H. N. uit Hengelo, die werd weggeslingerd en ernstig gewond bleef liggen. De tankauto botste te gen het huis, waarin aan de straat zijde een man en twee kinderen slie pen. De man, de heer \V. G. Evers, werd met bed en al door de kamer gewor pen, waarna hij door een gat dat in de vloer ontstond in de kelder be landde, precies onder de tankwagen. Een baby van tien maanden werd met wieg en al door een gat in de muur geworpen en kwam tussen de brokstukken van de achterkamer te recht. Toen het kind uit stenen, de kens en lakens werd bevrijd, bleek het nauwelijks gewond te zijn. Uit een andere hoek van de kamer haal de men even later een tweejarig kind, eveneens nagenoeg ongedeerd, uit een volkomen vernield bedje. In de andere woning zaten me vrouw Nijland en vier kinderen juist te ontbijten toen de vrachtwagen binnenreed. Ook hier werd niemand gewond. De voorzijde van de woning werd evenwel geheel vernield. Ten slotte werd new de voormuur van een derde woning ingeduwd. In dit huis woonde de. familie B. Bannink. Van de beide chauffeurs werd alleen de bestuurder van de truck, de heer G, P. K., gewond. j De Personeelsraad is van mening, dat een verkorting van de arbeidstijd met ingang van 28 mei niet in strijd is met de richtlijnen van de regering. De directie van de NS wil de ver korting van de arbeidstijd niet eer der dan 1 oktober laten ingaan. Deze datum Is niet het resultaat van het in de bedrijfstak gevoerde overleg tussen bedrijfsleiding en vakbeweging, waar bij zowel de bijzondere situatie van het bedrijf als de mogelijkheid van de algemene normen een rol gespeeld hebben. De directie heeft zich, naar zij de Personeelsraad heeft laten weten, bij de bepaling van dit standpunt laten leiden door inlichtingen van daartoe competente autoriteiten in Den Haag. Omdat de 'directie niet meer bereid is voorstellen te doen tot een eerdere invoering van de arbeidstijdverkor ting dan 1 oktober en er dus geen eensluidend voorstel van directie en Personeelsraad is te verwachten, vraagt de Personeelsraad een beslis sing van het College van Rijksbemid delaars. De Personeelsraad aanvaardt, dat daarbij de voorwaarde gesteld wordt, dat verkorting van de arbeidstijd: op 28 mei geen invloed heeft op de per soneelsbezetting en geen aantasting van de dienstuitvoering en het dienstbetoon van de NS tot gevolg heeft. De vakorganisaties zijn bereid hun standpunt mondeling toe te lichten. De inhoud van deze brief is meege deeld aan de minister van Verkeer en Waterstaat en leden van de Eerste en Tweede Kamer. (Van onze sociaal-eeon. redactie) De directie van de Koninklijke Pa pierfabriek Van Gelder Zonen NV (telt voor het dividend over I960 vaat jfi tiettrm on 14 pereéat tegen IS por tent over «59,

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2