Voorschot betaald maar nog ;een spa in de grond Breuk met Djakarta wie GILD SïAR rookt heeft goed gekozen!, mr 1 Week te veel In La Courtine lag alles voor l grijpen Ds. P. Zandt MAN STEEKT NA ERFENISRUZIE HUIS AAN, ZWAGER VERBRANDT Schoolleven dient te worden aangepast bij korte werkweek Havenwerkers sporen vermist jongetje op n GOLDSTAR Stabiele geifcenheid noodzakelijk voor goede bedrijfsvoering ,Jöy-vaarder ramt brug en schip Man verdwijnt met dochter begraven RYNBENDE'S Vragen aan minister Cals VERKOOLD 90ct 08.8. VAN DER WAL: RUZIE HET VRIJE VOLK VRIJDAG 10 MAART 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Een plan voor de home van 54 koophuizen in Cvlemborg heeft geleid tot grote ongerust heid onder een gioep gegadigden, die elk een eerste betaling van duizend gulden hebben ge daan, maar thans al bijna een jaar vergeefs wachten. Want er is nog geen paal geheid eti er is nog geen steen gelegd. De gemeenteraad van Culèmborg heeft deze week tijdens een vertrouwelijke vergadering de kwestie besproken. Het resultaat was, dat B. en W. zich met een circulaire tot de aspirant kopers hebben gewend. Uitstel l Uitstel II Geen reden Keuse Geld terug(?J Advertentie LM, waarom betaalt u tevéél mevrouw! FELISOL écht kleurecht R'clams maandloon: Geldboetes voor militairen (Van een onzer verslaggevers) Het gaat hier om lieden die niet hebben geschroomd de naam van 1960 in La Courtine kleine diefstallen te hebben gepleegd, hebben zij zich zelf en hun land in diskrediet gebracht. Hun vergrijp is zwaar en zij moeten dienovereenkomstig worden gestraft. Met deze uitspraak besloot de auditeur-militair bij de Krijgs raad te Velde-Oost te Arnhem donderdag zijn requisitoir tegen zeven militairen die ervan werden beschuldigd in de zomer van 1690 in La Courtine kleine diefstallen te hebben gepleegd. Overmoed Milde straf Concentratie Advertentie I.M. een eerlijke 'jonge* ÊgéJ jonge (Van onze parlementsredactie) Acht minister Cals het niet de hoogste tijd stappen te nemen die ertoe kunnen lelden dat het vraagstuk waarvoor gemeente besturen en besturen van bijzondere scholen zich geplaatst zien bij de aanpassing van het schoolleven aan de vijfdaagse werk week, wordt opgelost? Deze vraag stellen vele Eerste-Kamer- leden in het voorlopig verslag van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ernstig tekort Tn de Eerste Kamer is de werk-v A staking bij de begroting van" Justitie andermaal aan de orde geweest. Enige weken geleden is het advies gepubliceerd dat vier hoogleraren over de in december 1958 door minister Samkalden voorgestelde regeling hebben uit gebracht. In dit advies lopen de meningen van de vier heren, prof. mr. N. E. B. van Esveld, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. M. G. Levenbach en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven nogal uiteen, "'-•of. van der Ven acht een re- ang van de rechtsgevolgen van de staking alleen aanvaardbaar als zulk een regeling ook een aan tal procedureregels zou bevatten, die in acht genomen moeten wor den alvorens een staking wordt uitgeroepen. Van de drie andere hoogleraren vindt alleen prof. Le venbach de voorgestelde regeling gewenst. Prof. Van Esveld en prof. De Gaay Fortman willen liever de verdere ontwikkeling van de rechtspraak afwachten nu de Ho ge Raad heeft uitgesproken dat niet elke staking in feite onrecht matig geacht moet worden. T-F efc voorontwerp van minister AX Samkalden bevatte twee be palingen die zouden worden Inge voegd in het Burgerlijk Wetboek. In de ene bepaling wordt de ver plichting van de arbeider om be dongen arbeid te verrichten ge schorst als hij deelneemt aan een staking, die de werkgever niet wil dwingen tot iets dat in strijd is met een geldende c.a.o. of de wet. De tweede bepaling geeft bij een staking aan werkgever en werk nemer de bevoegdheid op zeer korte termijn de arbeidsovereen komst te beëindigen. De eerste bepaling geeft.de vak bonden een zekere ruimte om het uiterste middel van een staking te hanteren, zonder dat zij kans lopen wegens het plegen van een onrechtmatige daad veroordeeld te worden. De tweede bepaling geeft de arbeider de mogelijkheid zich aan een veroordeling tot werkhervatting op verbeurte van een dwangsom te onttrekken. Tn de Tweede Kamer heeft de heer Roemers, sprekende voor de PvdA bij de begroting van So ciale Zaken en in de Eerste Ka-, mer prof. Samkalden, sprekend namens de partij bij de begroting van Justitie, ervoor gepleit de-me ning van de Sociaal-Economische Raad over. het stakingsvraagstuk te vragen. Dat lijkt ons de juiste, weg, Vooral omdat twee van de vier ieden van de adviescommis sie de voorgestelde regeling van de juridische gevolgen van de werkstaking niet op principiële' maar op praktische gronden af wijzen. Daarmee is de kwestie sterk in de beleidssfeer gekomen. De SER is bij uitstek het orgaan dat over; deze beleidskwestie van raad kan: dienen/Het gaat dan vooral om de vraag of werkgevers en werk-'- nemers de voorkeur geven aan het afwachten van een verdere- ontwikkeling van de rechtspraak of dat zij een wettelijke regeling noodzakelijk vinden. Wij voor ons zouden de voorkeur aan een wettelijke regeling- geven In de geest als het vooront-' werp. TenzijTenzij de werkge vers er net als vroeger vanaf zou den zien de rechter te hulp te ha len als er gestaakt wordt. Dat zou betekenen dat de werkgevers be-r wust geen gebruik maken van de ontwikkeling die de onrechtmati ge daad-procedure heeft gekre gen. Dat zou de beste, oplossing zijn. Want in een staking van gro te omvang zal een beroep op de rechter de verhoudingen in de on derneming waar gestaakt wordt, slechts kunnen bederven. Aan verdere ontwikkeling van de rechtspraak hebben wij geen be hoefte! En wat de dwangsom betreft: Niet alleen bij een staking, ook bij elk ander conflict tussen een werkgever en een werknemer' achten wij de dwangsom mis plaatst,. De dwangsom past niet in het arbeidsrecht. Los van elke regeling van het stakingsrecht zouden wij van dit dwangmiddel bij het arbeidscontract afmoeten. op De «cwestie is begonnen ie spelen op februari ran het vorige jaar. 0e gemeenteraad van Culèmborg ging toen met algemene stemmen akkoord met een voorstel om 12.366 vlerkante meter grond voor een bedrag van ruim ƒ170.000 te verkopen aan de aannemer H. J. Sweeris. Er werd deze voorwaarde aan verbonden: de grond moest binnen twee maanden betaald zijn. Het bouwplan voorzag in 48 premie woningen en zes huizen die zonder premie gebouwd zouden worden De kopers konden rekenen op vrije ves tiging. De koopsom was vanaf 16.500. l Twee maanden na het raadsbesluit had aannemer Sweeris de grond nog niet betaald. Er rezen moeilijkheden. De overheid beperkte namelijk de premiebouw. De heer Sweeris wilde uitstel van betaling voor de grond tot 31 decem ber 1960. De raad besliste hierover op 13 juni van het vorig jaar. Drie leden van de fractie van de PvdA stemden tegen. Zij stelden zich op het standpunt, dat de aannemer de koopsom diende te betalen, zoals in het vorige besluit was vastgelegd. De overige leden van de raad kon den zich echter verenigen met het Voorstel van B. en W., dat behalve uitstel ook nog inhield dat de heer Sweeris vijf percent rente moest be ialen van de koopsom over de periode van 1 juli tot 31 december 1960. tor bouwen, maar dat zou de huizen 3000 duurder maken. De gegadigden dienden hem te schrijven of zij daarmee akkoord gingen Tweeëntwintig aspirant-kopers rea geerden hierop bevestigend. De overi gen niet. Een deel van hen vroeg het gestorte geld terug. Noch de grond, noch de rente werd echter op die dag betaald .De aannemer wendde zich opnieuw tot B. en W. van Culèmborg met een verzoek om uitstel en wel tot 31 maart van dit jaar. Hij kréég uitstel van het college, maar slechts tot 1 maart. Op 13 februari ontvingen de aspi rant-kopers, die duizend gulden hadden gestort en die in vele ge vallen op hun brieven om inlich tingen geen woord hoorden, een be richtje van de heer Sweeris. Daarin liet de aannemer weten, dat hij voorlopig geen premie kreeg van de regering en dat dit waarschijnlijk ook niet eerder dan medio 1962 zou gebeuren. Hii wilde nu geheel in de vrije sec- g (Van een onzer verslaggevers) g Een 21-jarige Duitser is maandagavond, op de Rijn bij Mannheim gaan spelevaren met een groot toeristenschip H van bijna 400 ton. Hij gooide E de trossen los toen de beman- s ning even van boord was en g zakte de rivier aj. E Onderweg beschadigde hij E een aanlegsteiger en in de buurt van Bniehl een pontonbrug s van de Bundeswehr. Vervolgens sraakte hij een motorschip en daarna de „Walcheren", een s aak uit Rotterdam. ff De waterpolitie maakte ten E slotte een eind aan de reis. Zij enterde het fraaie schip de „Europa", het mooiste passagiersschip van de Rijn en nam het bevel van de jon- E geman over. Toen moest de boot weer twaalf kilometer te- rug varen naar Mannheim. De jongeman is gevangen genomen. Hij schijnt geestelijk E enigszins gestoord te zijn. Het werd 1 maart de laatste uit steldatum voor de aannemer. B. en W. van Culèmborg vernamen niets. Toen ontstond de ongerustheid. De burgemeester van Culèmborg liet we ten, dat hii kennis had genomen van deze ongerustheid, maar dat hij daar geen reden voor zag. Achter de schermen werd inmid dels druk overlegd. Resultaat van dit overleg was, dat B. en W. van Culèmborg de aannemer op maart ontboden. Over het gesprek, dat op hef. raadhuis werd gehouden, is niets bekend. Wel vertelde de burgemees ter na afloop aan ons. dat de heer Sweeris de rente tot 1 maart liad betaald en dat er een circulaire zou uitgaan naar alle betrokkenen. Die circulaire hebben zij thans ontvangen. B. en W. delen daarin officieel mee, dat zij 'in verband met de geruchten' een onderhoud heb ben gehad met de heer Sweeris. De belanghebbenden, zo stellen zij, heb ben nu de keuze af te zien van de bouw of de bouw te realiseren in de vrije sector. B. en W. verklaren vooris, dat de grond nog niet aan de heer Sweeris is overgedragen, maar dat de ge meente bereid is dit nu rechtstreeks aan de aspirant-kopers te doen. Zij, die zulks willen, dienen een bij de circulaire gevoegde verklaring te ondertekenen. B en W. delen verder mee, dat de heer Sweeris zich verplicht op 1 mei te gaan bouwen en de wonin gen voor 1 mei van het volgend jaar te voltooien. Zij wijzen, er op. dat de gemeente voor deze bouw echter geen enkele verantwoordelijkheid op zich neemt. Voor degenen die afzien van de bouw, geldt dat de heer Sweeris het H door hen gestorte bedrag uiterlijk 1 HI april bij de gemeente zal deponeren. Hierop volgt dan in de circu laire: 'De gemeente verplicht zich dit bedrag of een gedeelte ervan aan de belanghebbenden terug te betalen na ontvangst van een ver klaring, ondertekend door de heer Sweeris en de belanghebbende, dat de overeenkomst is ontbonden, met vermelding van het tussen hen overeengekomen bedrag, dal de gemeente aan de belang hebbende kan uitbetalen.' Een aantal betrokkenen vraagt zich nu af: 1. of zij het met de heer Sweeris maar op een akkoordje moeten gooien. 2. wat dan wel het bedrag zal zijn, dat zij terug zullen ontvangen. 3. hoe het mogelijk is, dat een aannemer grond kan ver kopen, terwijl hij deze niet eens heeft betaald. (Vervolg van voorpagina) In Den Haag verwacht men, dat Nederland van de Britse regering inzage zal krijgen van de nota, die Indonesië ter toelichting van de breuk aan de Britse ambassadeur zal overhandigen; Men verwacht deze overhandiging vandaag nog. Wellicht zal deze npta de regering nog tot verder commentaar, mis schien zelfs tot het nemen van stap pen brengen. In Haagse politieke kringen meende men, dat Indonesië zich zelf met deze stap weinig goed heeft gedaan. Het is volkomen duidelijk, dat Djakarta denkt „maar alles te kunnen doen" en een dergelijk optreden zal zeker bij een aantal Aziatische landen, zoals India, niet worden geappre cieerd. Ook omgekeerd Djakarta heeft inmiddels ook aan de regering van de Verenigde Ara bische Republiek verzocht, de be hartiging van de Indonesische be langen. in Den Haag te staken, zo heeft de Woordvoerder van Buiten landse Zeken in Djakarta meege deeld. In Den Haag had men van morgen van de zijde van de VAR nog niets gehoord, maar men ver wachtte dat dit vandaag nog zou ge beuren. Het is vrijwel zeker, dat minister Luns, als hij maandag en dinsdag in Londen is om onder meer te spreken over de kwestie Nieuw- Guinea, niet zal nalaten er op te wijzen hoe Indonesië met deze breuk eigenhandig de problemen nogmaals vergroot. Advertentie LM. S KING SIZE CIGARETTES Advertentie I.M. Texile! stoffen met hetFELlSOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. (Van een onzer verslaggevers) In ons bericht van gisteren over de omschakeling van de Rotterdamse weeklonen naar maandlonen hebben wij de weekloners een week loon te véél toegekend. Bü de omschakeling wordt de siiua- tie als volgt: de weekloners ontvan gen op 31 maart hun weekloon, daar na op 7 april een extra weekloon en op. 14 april voor het eerst maandloon pliis een voorschot van maximaal 75.-. In ons bericht stond, dat op 7 april een week loon plus een extra week loon zou worden uitgekeerd Het 'normale' weekloon van 7 april maakt echter deel uit van het maandloon, dat op 14 april wordt betaald. De overgangsmaatregel beperkt zich dus tot één extra, week en een voor schot van maxmaal 75. Wij hebben een pijnlijke vergissing gemaakt en vragen daarvoor verontschuldiging. (Van een onzer verslaggevers) Sinds maandag is de 35-jarige Am sterdamse verhuizer A. C. J. Achtien verdwenen. Maandagavond $s hij in overspannen toestand met zijn bestel auto vertrokken, hij heeft zijn vijfja rig dochtertje Lydia meegenomen. Een ongeluk wordt gevreesd. De commissaris van het politiebu reau Singel heeft zijn opsporing ge vraagd. Het signalement van de ver huizer is: lang 1.80 meter, blond ach terovergekamd haar, blauwe ogen, groengrijze of zwartgrijze trui, bruine pantalon en grijs windjack. Het kind heeft een lidteken aan de rechterslaap, en draagt een blauw jasje met capuchon, grijze maillot, een bordeauxrood rokje, grijswit truitje en lichtbruine schoentjes Het merk van de bestelauto is Tem po. De wagen heeft kenteken SS 95-76, een rode laadbak en zeildoeken kap. Inlichtingen aan politiebureau Singel, telefoon 020-63744. Natuurlijk is er door de mo derne flats4en nieuwbouw min der belangstelling voor trap- en ganglöpers. Dat zal dan ook de oorzaak zijn dat wij van een van de bekendste tapijtweverijen een krankzinnig goedkope aanbieding kregen van hoogpolige wollen moquette trap-en ganglopers. Wollen moquette lopers, 50 cm van 10.50 per meter voor de •honderden trappen-die Rotter dam nog rijk Is, worden morgen verkocht voor nog géén zes gulden per meter. De beklaagden, van wie er enkelen j gelijke straf, mede In verband met zijn I het feit, dat de verdachten voor hun Zaterdagmorgen om 9 uur be-, gint de verkoop van deze hoog-- polige wollen moquette lopers in een weelde van moderne dessin's en MB kleuren, 50 cm breed, per meter voo r ^gjjr Ook bijpassend in 70 an breed. inmiddels in het burgerleven teruggekeerd, gaven het hun ten laste gelegde toe. Uit hun verklarin gen bleek, dat zij uit pure onbezon nenheid de diefstallen hadden ge pleegd. Alle gevallen waren analoog: de militairen gingen een winkel binnen om souvenirs te kopen, maar namen en passant éénof meer artikelen zonder te betalen mee, voornamelijk portemonnaies, portefeuilles en etuis. Een der verdachten, een Arnhem nier, had zich echter vergrepen aan een paar klompjes, „en dat, terwijl die duigen in Nederland te kust en te keur te krijgen zijn", zei de pre sident hoogst verwonderd. Op een vraag van de president of de diefstal van tevoren was beraamd, antwoordden de beklaagden ont kennend. Het was volgens hun zeggen alleen een kwestie van overmoed ge weest. Vrijwel alle verdachten werden rechtskundig bijgestaan door hun bataljonscommandant. Deze merkte in zijn pleidooi onder meer op, dat in La Courtine alles voor het grijpen lag, waardoor vooral de zwakkeren wel sterk aan de verleiding werden blootgesteld. Hij drong aan op een zo mild mo- KAMPEN (ANP) Onder zeer grote belangstelling is donderdagmiddag op de algemene begraafplaats der gemeente Kampen te IJsseimuiden de zaterdag overleden ds. P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Gere formeerde Partij, begraven. Vooraf ivas in de Broederkerk te Kampen, die geheel was bezet, een rouwdienst gehouden. Ook in twee andere kerkgebouwen waren belangstellenden samengeko men om de rouwdienst in de Broeder- kerk via Juidsprekers te volgen. Aanwezig waren afgevaardigden van de Tweede-Kamerfracties en de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, alsmede ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur van Delft, waar ds. Zandt lid van de gemeenteraad is geweest. onbezonnen daad al enige tijd in de tentie hebben doorgebracht, De door de |tauditeur-nulitair ge vraagde straffen geldboeten, va riërend van 25 tot 50 gulden, resp. te vervangen door tien of twintig dagen hechtenis werden later op de dag door de president bevestigd, j (Van onze soc.-econ. redactie) Koopman en industrieel kunnen hun bedrijf alleen maar goed voeren, als zij zo nauwkeurig mogelijk kun nen rekenen. Daarom hebben zij het grootste belang bij een geldeenheid, die zo stabiel mogelijk is. Iedere plotselinge en onverwachte verandering in deze waardeverhou ding stoort het rekenen van koop man en industrieel. Dit is in hoge mate het geval, waar op internatio naal niveau scherp gecaleuiecrd moet worden. Dr. G. van der Wal, voorzitter van de Raad van Beheer van. de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, schetste met deze woorden op een gisteren in Utrecht gehouden persconferentie de de betekenis van een ingreep als de revaluatie, voor de internationale handel. Hij berekende, dat onze concurrentiekracht hierdoor met on geveer twee a drie percent wordt ver minderd. Dus niet met de vijf percent van de revaluatie. Dat komt, omdat wi.i een grondstofarm land zijn, zodat het ef fect van de revaluatie op de export beperkt wordt. Op de marginale exportmarkten, dat zijn die exportmarkten waar nu al zeer scherp gecalculeerd moet wor den, za! de concurrentie naar de mening van dr, G. van der Wal, aan merkelijk worden versterkt. Concen tratie van activiteiten op andere markten zal daar het gevolg van zijn. Alles zal moeten worden gedaan om de arbeidsproduktiviteit verder op te voeren. De voorzitter van de Jaarbeurs wees er ir dit verband op, dat door de gedifferentieerde loonpolitiek en de niet te stuiten om zich heen grij pende arbeidstijdverkorting reeds een voorschot werd genomen op de toekomstige produktiviteitsstijgingen. Ais een aanmaning tot matiging zai de revaluatie vooral gevoeld worden in die industrieën, die voor een be langrijk deel op de export georiën teerd zijn en naar de mening van dr. Van der Wal zal dit leiden tot een vermindering van de drang r,aar loonsverhoging, voor zover die van de onderneming zelf uitging. Het voeren van de huidige loon- en prijspolitiek wordt er door verlicht en de verantwoordelijkheid daarvoor za! men nog iets gemakkelijker naar het bedrijfsleven kunnen verleggen. White Label dubbele klare f S.SS per literfles exclusief cfas (Van een onzer verslaggever») De 60-jarige Doetinchemse straat venter P. van H. heeft bekend woens dagochtend vroeg ttn onbewoonbaar verklaarde krot in brand gestoken ie hebben, waardoor zijn 75-jarige awa- ger J. Klnnaer in de vlammen om kwam. Van H. werd woensdagochtend ge arresteerd, gisteren pas heeft hij na urenlange verhoren zijn bekentenis afgelegd. Hjj was beschonken uit het huis gevlucht. Dit in combinatie met bloedsporen op zijn kleding (die waarschijnlijk niet met de zaak te maken hebben) deed d« verdenking op heat vallen. Kte kvoi. Nieuw«t**i tl ,\oond door d» Tt-farig* R. be de eigenaar is. Hij had verder een huis houdster en zijn twee zwagers, het slachtoffer en Van H. in huis. Dinsdagavond was er ruzie ont staan tussen R. en Van H. De laatste die volgens R's belofte zijn erfgenaam zou zijn, vreesde na de ruzie dat de erfenis (bestaande uit de inboedel van het krot) hem door de ruzie zou ontgaan. Terwijl R. om de ruzie te ontlopen naar familie was gegaan, richtten-de drie overige bewoners een drinkge lag aan. In de loop van dc nacht heeft Van H. toen besloten om het huis in brand te st-riwn," met petro leum. Hij en de hulshoudster konden zich redden. Maar het slachtoffer moet in zijn slaap zijn overvallen, na de brand werd hij verkoold op een stoel aan getroffen. De politie acht het uit gesloten dat Van H. de bedoeling gehad zou hebben Kinnaer van het leven te beroven. Dit tragisch gevolg van de brandstichting wordt aan de dronkenschap der als zonderling be kend staande bewoners toegeschre ven. Van H. heeft verklaard dat hij la ter nog getracht heeft da oude man voor het gevaar te waarschuwen. Ongerust zijn de kamerleden ook over de scholenbouw. Meert het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid inderdaad opdracht gegeven het scholenbouwvolume in ts krimpen? En duidelijke kritiek klinkt door in de vraag of de regering, die zelf de systeembouw van scholen heeft aan gemoedigd, asm gemeentebesturen heeft meegedeeld dat hun opzet van een dergelijke scholenbouw niet uit gevoerd kan worden, zodat weer ge heel nieuwe bouwplannen gemaakt moeten worde*. Zeer veie kamerleden zijn ook ern stig verontrust over het feit dat de minister overweegt de toeloop tot de kweekscholen af te remmen. Zowel bij het lager als bij het voortgezet onderwijs bestaat nog een ernstig te kort aan leerkrachten, menen zij. Vaa de zijde van de eoderwijs- «rgiuitaiiet zijn voorstellen inge diend om te komen tot een noodop- Iciding van leerkrachten bij het Oio, met het oog op het heersende tekort. Meent de minister niet, dat met deze opleiding grote spoed geboden is? Hoewel men zich over het alge meen tevreden toont over de toene ming van het aantal nijverheids scholen, vragen vele kamerleden of het waar is dat in Amsterdam sedert de bevrijding slechts één lagere tech nische school ter vervanging van een verouderde school is gebouwd. Voorts verwonderen de kamerleden zich over het feit dat een directeur of rector die bevorderd wordt tot in specteur, in salaris achteruit gaat. Zeer vele kamerleden verklaren ern stig bezwaar te hebben tegen een vermindering van subsidie voor stu denteneettafels. Voorts worden onder meer vragen gesteld naar aanleiding van de moei- RjWrcdSttt. tei do tmitotrrofco Thoatos. Deze moeilijkheden schijnen opgelost te zijn, maar de kamerleden witten vooral zekerheid van de minister krijgen of aangenomen kan worden dat de groep voor het seizoen 1961 '62 haar huidige plaats in het oosten van het land kan behouden. (Van. een onzer verslaggevers) IJmuider havenarbeiders hebben gistermorgen ecu groot aandeel ge had in liet terugvinden van de ne genjarige Jan van Urk, die sedert woensdagavond werd vermist. De jongen was met vriendjes in het duin aan het spelen geweest, maar kwam niet op de gewone tijd thuis. De ongeruste ouders waarschuwden de politie, die zonder resultaat het duingebied met speurhonden afzocht. Gisteren vroeg werd het zoeken hervat. Hierbij werd de hulp van de havenarbeiders en visknechten inge roepen. Via de geluidsinstallatie in de vishallen werden zij verzocht zich naar de garage van Van Dongen aan de Scheldestraat te begeven om daar instructies van commissaris W. Sepp in ontvangst te nemen. Een paar havenarbeiders waren al op eigen houtje aan het zoeken ge gaan en. een van hen vond de vol komen verkleumde en uitgeputte jongen in het duin. De jongen was door de mist de weg kwijtgeraakt en volkomen ver dwaald. De jongen werd direct onder de wol gestopt en heeft waarschijn lijk geen nadelige gevolgen van zijn zwerftocht ondervonden. JAN VAN ÜRK, die een' nacht in kou en mist in de duinen bij Ijmuiden heeft door- gebracht en. door enkele haven werkers werd teruggevonden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2