Romantische vogelvlucht fn nieuwe reeks Veel belangstellenden in kunstgeschiedenis laatste twee eeuwen Hengelaars luiden eigen oude in mist uit mi s Verkleumd gezelschap vangt slechts Bidprent jes op straat verkocht siert Schandpaal tentoonstelling Van Spel tot Cel ER ervaren BANKWERKER Erewacht van zeecadetten voor bruidspaar v. cL Lee zorgt voor verrassing Collectie van Guépin verlengd Jpg|Ns WSSi m Ha genaar belanddena royale I winstbij de kantonrechter Toegang nu vrij: In etalage Al ja voorjaarsmodeshow GEVONDEN i# Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 MAART 1961 PAGINA 4 PANTALON De Broekenspecialist Uw SLECHTE VANGST 55 'Van een onzer vc overs) De voorbereidingen van de politie tentoonstelling Van Spel tot Cel, die van 25 maart tot en met 8 april In Muzanda te Vlaar- dingen wordt gehouden, zijn in een vergevorderd stadium ge komen, zo vernemen wij van de politie. Zowel voor de jeugd als voor volwassenen zal er op deze tentoonstelling veel te zien zijn. In de eerste plaats zal aandacht worden besteed aan het gevaarlijke spel, de baldadigheid en de jeugdcriminaliteit. (Van een onzer verslaggeefsters) Fragmenten uit Beethavens „Eroïca" en uit Jphigenia in Auris" van Von GlucJc, "beelden van Fragonards sierlijke kunst, van een sfeervolle Constablevan een Corot met zijn „forme flottant" ofte wel zijn „drijvende vormen" dat alles en veel meer nog vormde de eerste en romantische episode van een nieuwe „Kunstgeschiedenis in vogelvlucht". De romantiek en het realisme luiden de periode in, waar de con servator van Schiedams Stedelijk Museum zijn vogelvlucht in de komende week doormaakt: de 19de en de 20ste eeuw. Een bijzonder groot aantal belangstellenden heeft de heer Janssen bij dit eerste deel van zijn tocht aandachtig gevolgd. Waar hij begon bij de nadering van de achttiende eeuw staat de sierlijke schilderkunst van Fragonard, het lieve, soepele van "Watteau, het speelse van de odewijk XV-kande- laars. De barok neigt ten einde. En (Van een onzer verslaggeefsters) Een optocht van. zeecadetten, per schip aangevoerd, trok gistermid dag op het stadhuis aan en stelde zich daar met kleurige vaantjes op. Zij vormden samen een erewacht voor de 24-jarige A. Haas, officier derde klas van het zeecadettenkorps „Jacob van Heemskerck", die in het huwelijk trad met mej, Gerda Kas, van beroep winkelbediende De heer Haas. die in het dagelijks leven tekenaar is, maakt sinds vele jaren, deel uit van het zeecadetten korps, waarin jongelui met ambitie voor de zeevaart de gelegenheid krijgen zich uit te leven in naviga tie, zeilen en andere zaken, waar van ze het nodige leren. Met trompetgeschal werden bruid en bruidegom, toen ze het stadhuis verlieten, verwelkomd en langs een erewacht van keurig geünifor meerde jongelui bereikten ze hun auto. Op de Grote Markt was enkele ogenblikken het verkeer op gehouden door de grote belangstel ling, die het feestelijk schouwspel trok. De grootste verrassing bij 't kam pioenschap le klasse libre is gele verd door de Vlaardïnger L. v. d. "Lee. Hij won gisteren nl. van de ge doodverfde kampioen Willebrand. Willebrand heeft nog wel het beste algemeen gemiddelde, maar v. d. Velde heeft 12 matchpunten en Wil lebrand 10. In de slatpartij moet Willebrand dus beslist winnen van Van der Vel de, terwijl laatstgenoemde al aan re mise genoeg heeft. De uitslagen van gisteren zijn: Dijkshoorn v. Aart v. Gent Eikenbroek v. Aart v. d. Lee v. d. Lee Willebrand 200 37 191 37 200- 33 144 33 200 176 200 192 28 32 36 19 39 21 21 21 6.40 5.16 6.06 4J36 6.06 5.33 5.40 5.18 Volgende week woensdag wordt in café De Sluis aan de Lekstraat 2 te Schiedam het toernooi gesloten met als slotpartij Willebrandv. d. Velde die er beiden als volgt voorstaan: 1. V. d. Velde 12 1200 165 42 7.27 2. Willebrand 10 1192 155 73 7.69 Gisteren is ook een aanvang ge maakt met het kampioenschap hoofdklasse libre in café Centrum- West te Schiedam. Deze wedstrijden gelden voor de moyennegrenzen 7.00—11.00. Hoe het komt dat de spe lers zo slecht gespeeld hebben is een raadsel. In iéder geval speelden zü allen onder dê minimumgrens. Buytenhek Koofj Ruggenberg Valkestyn 250 115 250 131 39 39 42 42 73 16 41 38 6.41 2.94 6.95 3.11 DONDERDAG Bioscopen MONOPOLE: zy die van de zonde leven, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: collectie Cué- pin; schilderijen en beelden van Gust Romijn; moderne kunst uit eigen bezit, 1017 uur. Diversen: PASSAGE. Vereniging ter behartiging der belangen van tbc-patiënten. Revue door het gezelschap Eens van Dorth, 20 uur. MUSIS SACRUM: Prinses Marijke- school, ouderavond, 20 uur. Apotheek: Evers. Lange Haven 81. VRUDAG Bioscopen: PASSAGE: De onveraoenlijken, 2 en 8.15 uur. Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: collectie Cué- pin; schilderijen en beelden van Gust Romyn; moderne kunst uit eigen bezit, 10^-17 uur.- Diversen: BEUERSBERGEN: DWS, spelregel- avond door de afd, scheidsrechters- commissie van Rotterdam, 20 uur MUSIS SACRUM: Anker- en ketting- fabriek Schiedam, lezing. 20 uur. SURSITM CORD AOecumenische Jeugdr 'I, vergadering, 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. de Chassisistische stijl komt: strak, streng, opgebouwd uit klassieke ele menten. Pompei' is daar niet vreemd aan. Immers, voor het eerst wordt er op de hellingen van dé Vesuvius op viij grote schaal gegraven. Vreemd aan dat alles is ook niet de Franse revoljitie. „Ik heb wel eens het gevoel," zei conservator Pierre Janssen, ,.dat die Franse revolutie het begin Is van ónze tijd, van de twintigste eeuw. Direct daarna namelijk ontmoet men din gen, die weinig verschillen van wat in onze tijd gebeurt." De Franse revolutie en Napoleon brengen de heerschappij van het Ro meinse keizerrijk in da kunst. Napo leon ziet zich als een tweede Caesar, een Augustus. „Empire" gaat dit stijl- tijdperk heten. Het heeft zijn geest driftige, volkomen overgegeven aan hangers. „Los van hen. los van Napoleon en zijn keizerrijk staat de Spaanse kunstenaar Goya, die", aldus conser vator Janssen, „ons voor het eerst in de kunstgeschiedenis confronteerde met de volledige ontzetting van het krijgsgebeuren en daarmee met de volledige Napoleon. Bij Goya ontmoet men voor het eerst: scheppingsdrang, verscheurd heid. Zijn kunst zegt al, dat de negentiende eeuw een eeuw van in nerlijke verscheurdheid zal zijn". De negentiende-eeuwse, Romanti sche mens leeft in ons voort op duizend manieren, in duizend trekjes. Alles wat wij te berde brengen over de „vrijheid van de kunstenaar", over „taal van de verf", over „scheppings moment" en „inspiratie", over de „op rechtheid van de kunstenaar", stamt uit de negentiende-eeuwse Roman tiek. f „Mijn gehoor van vanavond zelfs is het slachtoffer van. die Romantiek, want het kunstavondje en het gehele museumleven is toen ontstaan",' ver telde de heer Janssen. Frankrijk kreeg bij voorbeeld zijn enorme, jaar lijkse kunsttentoonstellingen, die Wegens de grote belangstelling Is de tentoonstelling van de prenten en tekeningen uit de collectie van de Heer Guépin te Eindhoven in het Stedelijk Museum te Schiedam tot nader order verlengd. Tenminste nog veertien dagen zal. deze expositie, waarin zich o.a. etsen van Cezanne, Bracjue en Picasso be vinden, nog in het museum te zien zijn. Voorts zijn te bezichtigen de .ten toonstelling van Gust Romijn, welke met diapositieven en een geluids band wordt toegelicht, alsmede een zaal eigen bezit van het museum. Het museum is tijdelijk vrij toe gankelijk. „Salons" werden genoemd. Het was allemaal een reactie op het strenge Classicisme. De Romantiekhad zijn eigen on derwerpen en een eigen accentuering van die onderwerpen. In de klassieke gegevens zagen de Romantici meer de mythe, het gekleurde drama, dan het verhaal op zich. Ze gaven het gewone een hogere zin, ze gaven het „eindige" een schijn van oneindigheid. Over elk doek wordt die miide en romanti sche glans gelegd. Maar naast Géricault en Eugène Delarolx heiden uiterst romantisch werkte daar nog Ingres met strenge Classicistische vormen, lijnen en kleuren. „Groot was", volgens con servator Janssen, „de invloed van de zeventiende-eeuwse schilders op de Romantiek. Van Rembrandt en Ruys- dael bij voorbeeld". En ook Engeland deelde in die Ro mantische stroming: met Constable. Dia's van zijn werk behoorden tot de unieke diacoUectie, aan de hand waarvan Pierre Janssen zijn toelich ting gaf. Zijn de inpressfonisten het onder werp van de voortgezette „Kunstge schiedenis in Vogelvlucht" binnen en kele weken de voorgangers van dat impressionisme kwamen nu nog te voorschijn.. Daar is de School van Barbizon met zijn aanvoerder Theodore Rous seau, en met zijn devies: „De. natuur in". „In de negentiende eeuw", ver telde de conservator, „willen de men sen overal deel aan hebben. Op deze wijze gezien vormt dus de negentien de eeuw de introductie tot de twin tigste: in deze eeuw immers meet de mens deel hebben aan het wereld gebeuren of hij wil of niet'. Zwaarder, solider doen de wer ken uit de Haagse school aan, om streeks 1850. In Frankrijk begint het dan al lichter te worden: het impressionisme met zijn overvloe dige licht is in aantocht. (Ongecorrigeerd) Koop 'n boek l>(j its ARBEIDERSPERS Advertentie LM. HOOUSTKAAT 88 - TELEFOON 6S981 By he modemagazijn Alja aan de Broersvest wordt 24 maart opnieuw een etalageshow gehouden, waarin vijf volwassen mannequins en één kleintje meelopen. Er worden voor- jaarsmodellen getoond. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur1 paar gym schoenen, overall, wieldop van auto, bril. Te bevragen bij de vinders: plastic zitje van bromfiets, Verbeek, Korte Haven 14; hamer, Bosma, Amalia van Soimsstraat 19a; tapijt, café Schikhof, Fabristraat; groen auto kussen, P. Kellenbach, Bilderdijk- straat 74; groene autoped, J. Det- meijer, Stationsstraat 17; ring met sleutels. "VV, de Nijs, v. Swindenstraat T3a; etui met pennen en inktlap, T. Zandstra, Lange Singelstraat 5a; ring met sleutels. J. de Vries, J. v, Avennesstraat 39a; bril, N. Levering, Mariasfcraat 12a; damestas met in houd. H. Okker, Meidoornlaan 24; portemonnaie met inhoud, Bnissë, Broersvest 107; portefeuille met in houd,. W. v. d. Heuvel, Atletiekstraat 18lb, Rotterdam; portemonnaie, v. Oyen, Groenelaan 26; 1 p. zwarte motorhandschoenen. Postkantoor, Tuinlaan; biauw kinderwantje, Gun- ther, Juliana v. Stolberglaan 11; ge ruit kinderjasje, D. Groeneveld, C. v. d. Lindenlaan 65; geblokte sjaal, Hoeksloot, v. Hogendorpstraat 16; gestreepte sjaal. Postkantoor, Tuin laan: witte sjaai met gekleurde rand, A. Ooms, Hoogstraat 146a; wit sport hemd, Brussaard, Aleidastraat 34c; regenjas en handschoenen, A. v. Kraaij. Puttershoeksestraat 28; dou blé schakelring. Kok, Vlaardinger- dijk 97; dameshorloge, T. Rigter, v. Hogendorpstraat 68; ketting met kruisje, Kooiman, Stationsstraat 59a. Vol trots toont Cees de Lange zijn vangst aan de fotograaf. |§Sf® Advertentie IM. De N.V. DE ARBEIDERSPERS, Slaak, Rotterdam, vraagt een voor allerlei onderhoudswerk, ook aan de grafische machines Diploma LTS is vereist. Sollicitatiebrieven aan de directie. iM (Van een onzer verslaggevers) I Hengelaars verstaan onder i het 'uitluiden van het oude jaar' iets heel anders dan an dere mensen. In de eerste plaats omdat ze oudejaar op een andere dag nl. op 15 maart vieren en in de tweede plaats omdat ze dat doen zonder wee moedige herinneringen op te halen met een glas punch in de hand. Sportvissers vieren hun hengelaarsoudejaar in het harnas, d.w.z. actief met een hengel in de hand,- in warme kleuren en weggedoken in roeibootjes op meren en op plassen. Gisteren was het weer zover. De kalender vertelde heel duidelijk dat het 15 maart, de laatste dag van bet hengelseizoen was en elke sportvisser die niet bang voor wat kou was, had een vrije dag genomen om het 'uren, dagen, maanden, jaren' in de een zaamheid van een kale rietkraag of een uitgestorven veeiypias te zingen. Het hengelaarsoudèjaar viel dit maal middenin een pril, maar veel belovend voo. jaar. In de afgelopen week leek Vader Tijd doldriest en kele kalendermaanden over het hoofd te hebben gezien, en veel hengelaars- enthousiasten lokte het prachtige voorjaarsweer alsof het 1 juni al in Dat zal dan ook wel de reden zijn jeweest, waarom er gisteren zoveel sportvissers op pad gingen om op dit laatste dag voor het onverbiddelijk gesloten seizoen nog van hun sport te genieten. Toen ze gistermorgen echtei aan de waterkant kwamen, werder te opgewacht door een dikke mist, die in flarden over het water kwam aan waaien. Dit weerhieid hen er echter niet var toch. het water op te gaan en zo kor. het gebeuren, dat tegen négenen in (Van een onzer verslaggeefsters) De Haagse „journalist" J. FL, die in Schiedam aan de open bare weg bidprentjes heeft ver kocht is gistermorgen door de Schiedamse kaqtonrechter ver oordeeld tot een boete van f 7,50 of drie dagen. Getuige G. C., chauffeur, vertelde, dat H. ook bij hem had aangebeld en. toen twee prentjes voor één kwartje aanbood. Hij had de prentjes Ingekocht voor drie cent per stuk ,,'t Lijkt wel feest", vond iemand op de publieke tribune, toen kantonrech ter mr. Cos, oïficier van Justitie nar. J. van Moorsel, een politieman en een verdachte even later in een Baby lonische spraakverwarring geraakten over de toedracht van een aanrijding. Verdachte J. van Z. bezwoer de kantonrechter, dat hij bij de Kort landstraat wel degelijk de doorgang had vrijgelaten voor een andere auto mobilist. Deze laatste echter nam een verkeerde bocht en reed Van Z. aan. „Hij kwam aanrijden als een halve gek", betoogde Van Z. met veel overgave. En welgemeend zei hij: „Dank u vriendelijk!" op het; „Vrijspraak" van officier en kan tonrechter. L. B„ houder van een autorijschool, bereikte hetzelfde resultaat. Hij was betrokken bij een gecompliceerd on geval aan de Rotterdamsedijk, waar bij drie auto's tegen elkaar zouden zijn gebotst. Volgens B. was er sprake van een misverstand en ook voor hem werd het vrijspraak. Aan de Lange Nieuwstraat botste de chauffeur M. B. met zijn wagen tegen een andere auto. „Ik heb de politie gezegd, dat de situatietekening niet klopte", sprak B. gistermorgen „de politie zou het veranderen, maar ik zie dat het niet is gebeurd". Hij legde uit, waar de fout zat. Hij kwam aanrijden van de Lange Haven, richting Lange Nieuwstraat en stopte bij de benzinepomp om achterwaarts te rijden. Naar zijn mening had de automobilist, tegen wie hij daarbij opvloog, een „stomme streek" uitge haald. Met dat laatste was de officier het allerminst eens, al wilde hij wel rekening houden met het verweer van B.: 30,of 14 dagen. Van zijn recht op het laatste woord maakte B. gebruik door nog eens te benadrukken, dat het „dom van die man" was geweest. Waarop de kan tonrechter de boete bepaalde op 25 gulden of 10 dagen. Ook de Vlaardingse mevrouw J. A. ter was hij zelf degene geweest, die niet voldoende afstand had bewaard. Het ging hem ƒ25,of tien dagen kosten. De jeugdige Schiedammer J. K. vloog met zijn brommer tegen een auto. Hij was niet verzekerd en ging naar huis met een boete van 25,of tien dagen én met de goede raad van de officier zich te laten verzekeren. Een Schiedamse fabrikant, die in financiële moeilijkheden verkeer de, liet een oude wagen „uit het jaar nul", zoals tijdens de zitting werd opgemerkt rijden, omdat het voor hem de uitkomst voor zijn. be- v/un. uc v jnnruuigoc lucriuum u. was niet; tevreden met de situatie- i "n!i kon brengen, tekening, die naar aanleiding van een Hij versoheen nu in gezelschap van botsing op de Schiedamseweg was ge- 1 de chauffeur, die de wagen bestuur- maakt. Zij sloeg linksaf, maar lette volgens de dagvaarding niet op een achteropkomende scooter. Mevrouw A. voerde aan, dat de scooterberijder haar in het geheel niet had gezien. .Anders had hij gemakkelijk kunnen stoppen" Maar de kantonrechter betoogde, dat die scooter nu eenmaal voorrang had en, hoewel mevrouw A. het er duidelijk niet mee eens was, legde mr. Cos haar een boete op van ƒ30,— of 12 dagen. Een volgens de officier van Justitie niet zo nette scheldpartij was het gevolg van een aanrijding tussen twee automobilisten, waarvan Van H. voor de kantonrechter verscheen. Van H. probeerde op een gecom pliceerde wyze aan te tonen hoe vreemd zijn voorganger had gereden, maar volgens officier" en kantonrech- de voor de kantonrechter. En, hoewel zij zijn omstandigheden in aanmer king wilden nemen, vonden kanton rechter en officier van Justitie het toch onverantwoordelijk zich met dit vehikel in het verkeer te wagen. Mr. Van Moorsel eiste tegen de chauffeur 50,— of 20 dagen en tegen de fabrikant 75,— of 30 dagen. De kantonrechter maakte er respectieve lijk ƒ40,— en ƒ60,van. De naweeën van het oudejaarvuur- werk zijn bij de kantonrechter nu nog merkbaar. Drie winkeliers, die óf zonder vergunning óf niet onder de voorgeschreven omstandigheden, vuurwerk in voorraad hadden, ver schenen voor het kantongerecht. De winkelier J. P. B. was niet van de precieze inhoud der verordening op de hoogte. Hij werd veroordeeld tot 20,— of acht dagen, evenals me vrouw A. M.-G., die ook vuurwerk in voorraad had. Een derde verdachte werd een boete opgelegd van ƒ35,— of 14 dagen, terwijl een niet aanwezige ver dachte Z. een boete van ƒ20,kreeg. Voor de officier van Justitie was dit alles aanleiding om met nadruk te verklaren, dat de strengheid, waar mee men dit jaar al is opgetreden tegen dit soort overtredingen, in de toekomst ongetwijfeld nog zal toene men. „Ten aanzien van deze gevallen vindt in het gehele arrondissement een coördinatie plaats". Een zaak, die betrekking had op de castratie van vrouwelijke dieren, var kens, is enkele tijd geleden geschorst. Gistermorgen werd de behandeling in aanwezigheid van een inspecteur der geneeskundige dienst, de veearts P. van Schalk, en de heer A. J. Boekee, rechtskundig adviseur van de beide verdachten in deze zaak, hervat. De rechtskundig adviseur had eer der beweerd, dat de opvattingen ten aanzien van de castratie van vrouwe lijke dieren langzamerhand soepeler worden. De inspecteur nu ging daar tegen in en gaf een uitvoerige uiteen zetting over de wijziging van de meningen in de loop der jaren. Hij noemde de castratie onnodig en on gewenst. Mi". Van Moorsel, de officier, was het ermee eens. Hij eiste voor het castrer' van acht vrouwelijke dieren tegen. "erdachten v. d. V. en K. acht geidb van ƒ30,— of 12 dagen, waarvan telkens ƒ20,— of acht dagen, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De heer Boekee ging uitvoerig op de bewijsvoering in en trachtte aan te tonen, dat de dieren er hoege naamd geen schade van onder vinden. Dokter Van Schaik stelde daar ech ter andere wetenschappelijke uit komsten tegenover. De uitspraak Is bepaald over veertien dagen. net in nevelen gehulde plassengebtea Dii Tienhoven onder Maarssen zeker /eertig verstokte hengelaars, alles leden van de bekende Club der Hon derd, als eenden op een rijtje de .mist inroeiden. De sport die deze heren veelal In ilubverband Beoerenen verenigde ook nu weer zakenlieden, ambtenaren, kunstenaars en artiesten van naam. Onder stoere visserspetten en woileE mutsen zagen de neuzen van al die mthousiaste snoekvissers of ze nu repensioneerden, commissarissen van politie of componisten van ernstige muziek waren even rood. Ze waren allemaal even optimis tisch, want was er niet door experts als meester-hengelaar Rein Mijdema verteld, dat er de laatste weken veel grote snoeken waren gevangen daar bij Tienhoven? Aangezien de mist de individuele verrichtingen van de club leden op deze laatste dag aan iedere waarneming onttrok, verkeerde ieder een in het onzekere over, de vang sten van de andere clubleden, al war het natuurlijk wel een veeg teken, dat er telkens teleurgestelde stemmen 'al weer een haring' schreeuwden. En omdat een hengelaalsjargon een onder-maats snoekje is, waren de verwachtingen niet hoog ge spannen. Tegen vieren pas bieefc de- prognose bewaarheid, want er wer den slechts enkele kleine snoeken en een knaap van tien pond aan wal gebracht. Toen burgemeester H. J. de Botter van Maarssen in het pas gerestau reerde raadhuis van zijn gemesasée Gesis, een knal en onder het uitbraken, van rookwolken schiet een raket de lucht fn, dit alles ten teken, dat het hengelseizoen is gesloten. bet verkleumde gezelschap ontving bleek een outsider, de heer Klersbof de eerste prijs in de wacht te hebben gesleept voor een snoek van 99 cm. Van de artiesten die meestal de bo ventoon voeren in dit illustere hen- gelaarsgezelschap viel alleen de scherp vissende muzikale parodist Nicky Noble in. de prijzen. Maar gelukkig bleek iedereen "hob bel' te hebben gehad, zodat het da verende feest, waarmee het hengelaa* oudejaar in een wat aangenamer kil. maat dan de Tienhovense plassë* werd besloten, niet helemaal in hen- gelaarslatijn hoefde te worden afge wikkeld Geboren: Othiide H, d v P Groe- nendaal en S Vossen; Annemieke, v J Bergsma en W Poet; Yvonne d v C J Noordhoek en W Coster; Paulus, z v P Stoppelenburg en A Reigwein: Jelle J, z v J Dijkstra en H W M Koot; Jurianus J, z v A Fa- landt en H M J Schrumpf: Astrid, d v K W Verwaal en H H de Jong; Adrianus C M, z v J van Eijk en J C Mostert: Magdalena M S, d v H T de Kievith en A M J Groeneweg. Overleden: W P van Twist, 78 jr wed van C Onderdelinden; M Soe- ters. 64 jr, wed van K P van Pelt; I J M Hoogwegt, 78 jr, wed van G J Blok: IV A Bezemer. 61 jr; M Mut- saerts. 60 jr, echtg van J Sluijmers; C K Hormana, 60 jr. Voor elke afdeling zijn door hei politiepersoneel zelf maquettes ver vaardigd, waaraan heel veel zorg is besteed. Deze maquettes sluiten goed aan bij het fotomateriaal en de teks ten, die op de wanden zullen worden aangebracht. Er zal ook een oude schandpaal te zien zijn, zoals die in vroeger eeuwen ook in Vlaardingen werd gebruikt. Er zijn overige..., meer voorwerpen, die teruggrijpen naar de geschiede nis. Er is een inzending van stukken afkomstig uit het Algemeen Rijksar chief in Den Haag. Deze hebben be trekking op de criminaliteit in vroe ger dagen. Een uitgebreide prentencollectie uit het Atlas-Stolkarchief te Rotter dam iaat iets zien van (gevaarlijk) spel en baldadigheid in voorbije eeuwen De bijdrage van het Vlaardingse gemeente-archief bestaat o.m. uit foto's van de Vlaardingse politie van voorheen en enige oude keuren (ver ordeningen). Het toneel van Muzanda za! door de Gemeentelijke Plantsoenen dienst worden ingericht met, het oogmerk de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen. Belangrijk is ook de bijdrage van de samenwerkende verenigingen op het gebied van de kinderbescher ming. De verenigingen St.-Rayrmuv HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie; Passage 20 - Tel. 68798 dus. Humanitas en Pro Juventute zullen in een gezamenlijke inzending iels van het werk van de jeugdzorg laten zien. Het middengedeelte van Muzanda is benut om vooral de ouderen te tonen, hoe misdrijven kunnen wor den voorkomen. Voor dit onderdeel van de tentoonstelling hebben ver scheidene Nederlandse firma's hun medewerking toegezegd. Het balkon van de zaal wordt inge richt ten behoeve van de vrijetijds besteding. De vereniging Ouders en Opvoeders uit Rotterdam komt hier met een inzending, evenals Liefde en Vrede, met Gereformeerd Jeugd verband Jonathan, de Nederlandse Padvindersbeweeing. clubhuis Oe Haven en de afdeling Vlaardingen van de Vereniging van Modelbou wers. In de foyer zal enige malen daags een serie dia's worden vertoond, waarbij commentaar wordt gespro ken. De onderwerpen van deze series zijn ..Bescherm de jeugd" en „ba jeugdzorg". Iedere bezoeker van deze tentoon stelling krijgt een folder. Voor de jeugd is er een bijzondere attractie: op een speciaal daarvoor vervaar digd kaartje kunnen de jonge bezoe kers een vingerafdruk mee naar huls nemen. Burgemeester mr. J. Heusdens zal op zaterdag 25 ma'art om 4 uur deze tentoonstelling officieel openen. Het publiek is dar. vanaf 7 uur in de ge legenheid om een bezoek te brengen. Van Spel tot Ce! zal dagelijks ge opend zijn van 9—12, 2—9 en 7—10 uur. Op zondag is de tentoonstelling gesloten.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1