Op 1 mei vrije zaterc ag voor geme entepersoneel Werktijdverkorting in vrije bedrijf noopt Schiedam tot spoed Krijgt Schiedam weer boksclub dit seizoen Zazoemen in het Stedelijk Jeugdgemeenteraad: Dit keér redacteuren als wethouders „Fabriek is één groot kruitvat' Geen legitimatiepenning maar Dirk ETALAGEMODESHOW Dekknecht valt in ruim j Aardige film voor NVV- Vrouweubond V uurwerk en f eestmaskertjes: fabrikant voor kantonrechter Opgeruimd staat netjes - ook in Schiedam PAGINA 5 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 23 MAART 1961 (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 1 mei 1961 zal de gemeente Schiedam als de gemeenteraad ermee instemt overgaan tot de volledige invoering van de vijfdaagse werkweek voor het gemeenteperso- neel. Het wekelijkse aantal werkuren wordt bepaald op 45 en men zal zoveel mogelijk op zaterdag vrijaf krijgen. Zoals bekend heeft de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat met ingang van 1 mei maatregelen zonden worden genomen om geleidelijk te komen tot een vijfdaagse werkweek voor het rijkspersoneel, opdat de verkorte werkweek per 1 mei 1962 volledig zou zijn doorgevoerd. Bakkerswagen vliegt tegen bestelanto Kind aangereden Muziekschool De gemeenteraad zal vrijdagavond ook beslissen over de benoeming van ee nnieuwe voorzitter en een zevende bestuurslid voor de stichting Toon kunst Muziekschool in Schiedam. Voorgedragen voor de functie van voorzitter worden: 1. Mr, H. G. Ub- bink, 2. de heer W. Nesse, beiden lid van het bestuur. De voordracht voor het zevende bestuurslid luidt: 1. de heer G. L. van Amerongen, 2. mevrouw L. L. van Hattum-Slóof. Wielrijder kreeg diepe vleeswond Boom ontworteld PANTALON De Broekenspeciaiist radio yg gids in kleure* onder sh/edammers elkaar mm TWEE ZAZOEMENDE TIENERS in de nieuwe Zazies van Menko: ais stof, maar ook als geconfectioneerde modellen 'oinnen het Der eik van jonge meisjes. Burgerlijke Stand Visafslag m. bij KLEDINGMAGAZIJN Broersvest lil Morgen vrijdagmiddag van 24.30 uur kunt U de mode 1961 ontmoeten in een GROTE SHOW gegeven door 7 mannequins m.m.v. Ladyspeaker Mevr. Coolen Qualm Er zullen getoond worden de nieuwste creaties op modegebied voor Dames-, Heren-, Teeners en Kinderen, o.a. Mantels, Japonnen, Strand- en Badkleding. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Vlaardingse jeugdgemeenteraad werden de wethouderszetels nu eens niet ingenomen door leden van de raad. Ditmaal waren het twee redacteuren van in Vlaardingen verschijnende bladen die op zich hadden genomen de aan de raad ter bespreking aangebo den voorstellen te verdedigen. De heer W. Sterrenburg', redac teur van De Rotterdammer, verdedigde het voorstel waarin ge vraagd werd te besluiten tot de vervaardiging van legitimatie- penningen voor raadsleden, wethouders, secretaris en hoofden van dienst. WisselkoerseD Schoolboekjes I\'og een motie De PvdA-fractie bleef haar be zwaren vasthouden, hetgeen zelfs resulteerde in een motie, die echter even vlot weer werd ingetrokken toen bleek dat deze overbodig was gewor den door het overnemen van de sug gestie die de heer Maarleveld had gedaan. Het administratief en het daarmee i op de arbeidsmarkt dat noodzakelijk eeliik te stellen personeel heelt in het algemeen reeds een werkweek van 41',» uur en komt niet in aan merking voor arbeidstijdverkorting. De werkuren die door de vrije zater dag voor dit deel van het personeel verloren gaan, zouden over de reste rende werkdagen moeten worden verdeeld. Aan de gemeentebesturen is ver zocht dergelijke maatregelen te tref fen. Daarbij is de mogelijkheid open gelaten om, als plaatselijk de situatie Ernstig beschadigd werden gister morgen om half negen een bakkers wagen en een bestelauto, doordat een rem van de bakkerswagen los schoot, zodat de wagen het linker wegge deelte opreed. De 22-jarige B., die c:e bakkerswagen bestuurde, wist er af te springen. De wagen vloog ln volle vaart tegen een personenauto op- Een gecompliceerde linker onder- teenfractuur Hep dinsdagmiddag de eenjarige Wilhelmine van Zijll op. toen zij zonder op te letten het fiets- i pad van de B.K,-laan ter hoogte van j ce Jutianalaan overstak. Zij werd aangereden door de wielrijder B. B. j >,.r. Rijswijk en moest door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis worden gebracht, waar zij ter verple ging is opgenomen. maakt, de volledige invoering van de vijfdaagse werkweek vóór 1 mei 1962 te doen plaatsvinden. In verschillen de gebieden immers is in het vrije bedrijf de vijfdaagse werkweek al ge heel ingevoerd. De ligging van Schiedam in Rijn mond nu, maakt naar de mening van het gemeentebestuur spoedige in voering van de vrije zaterdag nood zakelijk, In deze industriële agglomeratie immers is in het overgrote deel van het bedrijfsleven de vijfdaagse werk week al geruime tijd ingevoerd. Met name in de groot-metaalbedrijven (zoals de scheepswerven) met een totaal aantal werknemers van onge veer 12.000 en in de klem-metaal bedrijven, waarin ongeveer 1000 man werkzaam zijn. Bij scheepswerven in de omgeving waar Schiedammers werken, is de vrije zaterdag inmid dels eveneens een feit. Daarom gaan ook andere ge meenten in het Rijnmondgebied eerstdaags tot invoering van de vijfdaagse werkweek over. gemeente Schiedam aan H. van der een perceel grond tussen de Kievits- laan en de Koekoekslaan in Kethel van ongeveer 2200 m2 verkopen voor de bouw van veertien woningen met vier garages. De prüs van de grond is vastgesteld op 45 per m2. De wielrijder A. van A.. een grond werker uit Rotterdam, wilde gisteren de Rotterdamsedijk oversteken voor de stilstaande tram langs. Plotseling begon de tram te rijden. Van A. kreeg de schrik van zijn leven en vloog in zijn haast om weg te komen tegen de passerende personenauto van J. de W„ hoofduitvoerder. De wielrijder kreeg een diepe vleeswond aan het been en is door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht en vandaar naar huis Bij de ingang van Wilton-Fijen- oord aan de Vlaardingerdijk is een boom ontworteld, doordat een vracht wagen, bestuurd door de Rotterdam se chauffeur B. F., er tegen op reed. F. week uit voor een hem tegemoet komende personenauto, bestuurd door de Rotterdammer A. V.. die bij het remmen was doorgegleden Advertentie IM. Ook Schedam zal meewerken aan de aktie 'Opgeruimd staat netjes', die de Stichting Recreatie is begonnen om de verontreiniging van ons land tegen te gaan. Het gemeentebestuur heeft intussen de politie en de gemeentelijke rei nigingsdienst opdracht gegeven in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap een plan van actie op te stellen. De stichting Recreatie zal daarbij hulp verlenen. Schiedam zal daarom vijf cent per inwoner aan de stichting Recreatie bijdragen voor haar actie 'Opge ruimd staat netjes'. De stichting Recreatie gaat er van uit, dat de verontreiniging van Ne derland in de eerste plaats wordt veroorzaakt door een veelal onbe wust nonchalante houding van het publiek. Naar de mening van de stichting moet dit probleem vooral in de sfeer van de plaatselijke ge meenschap worden opgelost. Zij zal plaatselijke activiteiten ondersteu nen door gebruik te maken van allerlei middelen tot publiciteit. De campagne wordt gevoerd door affiches, advertenties en andere publiciteit, propaganda door middel van film. projectie, gramofoon- plaat, radio en televisie, door bet organiseren van nationale prijs vragen, kleurwedstrijden, enz. Hier naast dus kunnen we nog een Schiedams programma van actie tegemoet zien. ISDOiPS l'UAAT 86 TELEFOON 6898! Volgens de Daily Express lijdt president Nasser van de VAR aan p suikerziekte. De 43-jarige Nasser zou oouwgroua hn de afgelopen maanden al twee Als de raad ermee instemt, zal de j keer bewusteloos zijn geraakt j Bns H J a m A /i A Jt. Enige tientallen luidruchtige kin dertjes zijn gistermiddag in het clubhuis St.-Joris Dode. dat weer met verschillende nieuwigheden is verfraaid, aan de viering van het jaarfeest begonnen. Ze keken er naar goochelaar Mar tin de Mayer, die allerlei grappige toeren uithaalde, "van het soort, dat bet vooral bij kinderen goed doet: r.-.et veel sjaaltjes, een hoge hoed, dobbelstenen enz. Doordat de goochelaar bij ai les commentaar van zijn jonge publiek v.oeg, werden de kinderen echt bij het programma betrokken. De spre kende pop was als altijd een verbijsterende ervaring voor de jeugd. Tot de nieuwe aanwinsten van het ciubhuis behoren tweehonderd stoe ien, afkomstig uit een Goudse kerk. De trouwe clubhuishelpers hebben er de de steuntjes voor de bijbels af gezaagd en hielden toen een keurig 7PfplR nvpr Een groot deel daarvan is ergens in het gebouw opgeslagen. De andere stoelen vullen de grote zaal van het ciubhuis, die met groene en rode D.mpjes en met een feestelijk ver-t gadëring van de Vrouwenbond van saerd podium in verjaardagstooi is ),eti nVV, afdeling Schiedam, is gis- fïstoken. teravond een alleraardigste film ver- De jaarfeesten worden nog voort- j t0oncï van de Italiaanse regisscur- sezet: voor de grotere kinderen, voor cc ouders en ten slotte zaterdag avond voor de danslustigen, ouder can veertien jaar. Vorig seizoen had Schiedam een groeiende en bloeiende boksclub. Door omstandigheden buiten de schuld van de boksers zelf moest deze club wor den opgeheven. Verscheidene boksers lopen nu langs elkaar heen te zoeken naar een mogelijkheid om hun sport weer te kunnen beoefenen. -; (Van een onzer verslaggevers) j De twintigjarige vVillem Goud uit de Tweebosstraat is woensdagavond in een ruim van het vrachtschip Rio' Gualeguay gevallen: Hij kwam van negen meter hoogte op een paar balen met veevoer terecht en moest met een hersenschudding, pijn in de borststreek en de linkerarm m het Havenziekenhuis worden opge nomen. Het slachtoffer was dekknehet op motorboot Robbenplaat en aan boord van het vrachtschip gegaan om een meerdraad vast te zetten. De Rio Gualeguay lag in de Maas haven. (Van onze moderedactrice) Wanneer n dit leest, woedt het Zozie-eesi nog in Amsterdams Stedetijk Museum, waar laai in de middag eert sterft moderne doeken is 'onthuld', die in 4e verte wel iets te maken heeft mei de moderne kunst, die jhr. Sand'oerg hier zijn gasten pleegt voor te zetten. Menko introdu ceerde er zijn nieuwe speciaal voor tieners ontworpen katoen tjes, die op hetzelfde ogenblik als stof, maar ook als ge confectioneerde zomerjurken, pakjes etc. in de winkels te koop zullen worden aangeboden. Alle 'doeken' dragen de naam Zazie en aan elk confectiemodel hangen twee kaartjes, waaraan het onmiddellijk te herkennen is. Op het ene staat een foto van een charmante tiener, die het icasvoorschrift aanbiedt, op het andere vindt de jeugdige koopster een volledig kleuren gamma voor lipsticks ogen- schaduw van sen of/oernde schoonheidsmiddelenfabrikant. Omdat diens make-tipkleuren volkomen harmoniëren, met de tinten der nieuwe katoentjes. De Zazies zijn ontworpen, door jonge Franse dessinateurs,die ze kleine zacht gekleurde pa troontjes gaven op een matte ondergrond, Het zijn 'handige' stojjen. omdat het dessin zich leent voor alle mogelijke model len en de kleuren zo zijn ge kozen, dat de stof niet gauw vuil lijkt, Menko, die herhaaldelijk heeft bewezen dat hij de jeugd een warm hart toedraagt, schakelde een legertje tieners in om de stof zelf op een amusante ma nier te showen. En het publiek bestond voor het leeuwedeel uit scholieren en studentjes, die meteen bij het 'zazoemen' war den ingeschakeld: zc mochten van deze show een verslag met tekeningen of foto's maken en de drie beste inzendingen zullen worden beloond met een bezoek aan My Fair Lady. Een school in Rotterdam 2 of 3 maal per week bezoeken stuit van zelfsprekend op vele bezwaren. Nu heeft de heei J, B. Bakker, Rem- brandtlaan 76b zich de spreekbuis van de Schiedamse boksers gemaakt en zich in verbinding gesteld met het Sportcentrum van ïeirüer Huls- ker. waar de mogelijkheid is be keken om tot. de oprichting van een boksclub te komen. Zowel wat ruimte, materiaal en leraar betreft biedt het Sportcen trum van Reinler Hulsker de boksers veel mogelijkheden. Om tot de oprichting van een boksclub te komen worden de bok sers in Schiedam en naaste omge ving, en ook zij, die zich tot het boksen en het actief beoefenen van deze sport aangetrokken voelen, ver zocht om woensdag 29 maart in het Sportcentrum van Reinier Hulsker aan de Westvest samen te komen. Tijdens een gennegelijke jaatver- zodat men de mogelijkheden eens na der kan bekijken. Geboren: Hem-ica T M dv A G de Groot en 3 R de Boer: Monica M L dv C L Winkelman en M P J Heins- broek; Gerardus A zv A Brouwer en J V Feijen. Overleden: M Kreukniet, 61 Jr, echtg van J E Stellingwerf; R Kooy, 78 jr. Rotterdam. 22 maart Aan de visafslag alhier verden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis en 150 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot- midd. 2,60 tot 5,70 kg schol gr. 36 tot f 38: schol mldd. 54 tot 56; schol klein 45 tot 49; schelvis midd. 54 tot 60; kabeljauw gr. 51 töt f 58; kabel jauw mido. 50 tot 54; kabeljauw klein 38 tot 41; makreel 28 tot 31; Poolvis 28 tot 32; Wijting 38 tot 45: Heek f 38 tot 50; Haring verse 28 tot 31 per kist; kuit j 0S0 tot f 1.00; spiering 0.80 tot 0.85 per kg. Advertentie DONDERDAG Poscopen: MONOPOLE: The Glenn Miller story. 2, 7 en 9.15 uur. It'iiiuuustelhngen; STEDEUIJK MUSEUM-, Schlideiljen en beelden van Gust Eomijn; eol- lectte Guy pk. en moderne kunst uit eigen bezit, 1017 uur. 'in ersen: MUSIS SACRUM: Wtlton-Fijenoord cabaret, 20 uur. •.'OLKSGEBOÜWVrouwengroep Partij van de Arbeid, ledenvergade ring. 20 uur. fr.LNE: Schaakvereniging ochledam, -chaakkam pioenschap Schiedam. 20 uur. S.-.NTINE H-DVS: Sehiedamsc ichcldsreebtersver., spelregelwed strijd voor a-junioren, 19.30 ttur. Apotheken: Kieuwland, Wlbautplcin 18. J.-.UMsn, Swammerdamsingel 41. VRIJDAG 'hoseupeo: IvDNOPOLE: De wraak van Zorro 2 uur. Vlammen over de Phlllip- kijneii. 7 cn 9.15 uur. PASSAGE: Moord op 45 toeren, 2 en 3,15 uur. feu toonstelling en: STEDELIJK MUSEUM Schilderijen on beelden van Gust Rornijn: col lectie Guépln en moderne kunst uit eigen bezit, 1017 uur. Diversen: DAM 30: OKMV De Poorters, eier- klaverjasconcours, 20 uur. MUSIS SACRUM: gezamenlijke wo ninginrichters, forumavond, 20 u IRENE: Goeman Borgesiusschool. ouderavond, 20 uur. 20 uur. 2 Apotheken: d-ru'.viand. Wibautplein IS. ."ansen, Swammerdamsingel 41. acteur Vittorio de Sica, MeFrouw A. Brand-Dijkboff sprak een opemugs- J woord. Notulen, ingekomen stukken cn jaarverslagen van secretaressen en penningmeesteressen werden on der dankzegging goedgekeurd. Het bestuur onderging een wijzi ging, doordat mevrouw Brand zich niet' herkiesbaar stelde a's presi dente. Haar plaats wordt Ingenomen door mevrouw J. Speijer. Na de pauze is de film „Goede morgen Olifant", vertoond. De Sica speelt hierin een arme leraar, die ondanks zijn grote zorgen optimis tisch blijft en die in het gescheurde behang van zijn armeljike, kamer dierenfiguren ziet. Zijn vrouw ech ter kan alle tegenslag niet meer ver dragen en de leraar tracht dus een oplossing te vinden. Een sultan, die de leraar tijdens een excursie ontmoet brengt die oplossing. Hij bezoekt het leraars gezin en maakt er een speelgoed- olifantje van de kinderen stuk. Hij belooft een nieuwe olifant en de volgende dag wordt er een levende babyolifant bezorgd. Zie hier nu de oplossing: de oli fant wordt verkocht en van de op brengst koopt de leraar het zolang begeerde huis. De leden van de vrou wenbond hebben ongetwijfeld met veel plezier naar deze film gekeken. Een verloting ten bate van de Duit se vluchtelingen, die tijdelijk in Schiedam worden ondergebracht, be sloot de jaarvergadering. C'/jü Deze penningen zouden, moeten worden gedragen bij veie gelegenheden, waardoor het gemakkelijk wordt gemaakt deze functionarissen -te her kennen. In zijn verdediging van het voorstel zei 'wethouder' Sterrenburg, dat ln de praktijk het grote nut van dergelijke penningen zou blijken. Veelal weet men niet welke functionaris men voor zich heeft, hetgeen vaak tot onaangename situaties kan leiden. De raad bleek echter van msning dat men op een eenvoudiger en min der in het oog lopende manier te werk zou moeten gaan. Aan de pen ningen vond men te veel bezwaren kleven, vooral ook omdat daardoor de functionarissen in verschillende klassen zouden worden verdeeld, na melijk: dragers van gouden, zilveren, bronzen en koperen penningen. Het resultaat van de discussie was dat de raad zich verenigde met een doOT de PvdA-fractie in gediende motie, waarin de voor keur werd uitgesproken voor een legitimatiekaart metpasfoto. Al leen de heer Vermeer (c.-h.) sprak zich tegen deze motie uit. Het tweede voorstel behelsde de in stelling van een prijs voor de beste publikatie over Vlaardingen. In het 1 voorstel werd de uitreiking niet be perkt tot de schrijvende pers, zodat ook een radio- of ieievisieuitzenamg zou kunnen worden bekroond. Ge dacht werd aan een beeidje (zoals men in de filmwereld de Oscar kent) dat aan de betrokken journalist kan worden uitgereikt. De raad bleek noga! kritisch ge stemd te zijn. Veel vragen werden Engels pond Amerik dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 22 maart 10,05510,055 3,5913,595 73,31573,365 7,205—7,215 83,195—83,245 69.59-169,645 90,51—90,56 52,021—52.071 50,27150,321 3.62 f*—3,63,-1- 57,701—57,751 13,79113,801 (Van een onzer verslaggevers) De situatie in ccn Vlaardingse fabriek van feestartikelen is gis termorgen aanleiding geweest tot uitvoerige uiteenzettingen van de officier van Justitie en van de eigenaar, de heer Van T., die als verdachte voor de Schicdamse kantonrechter verscheen. Men had in zijn bedrijf een grote hoeveelheid vuurwerk aangetroffen, die daar niet op de voorgeschreven wijze werd bewaard, terwijl de situ atie er in het algeemen zeer brand gevaarlijk was. Officier van Justitie mr. J. van Moorsel was het bedrijf gaan bekij ken in gezelschap van een Vlaar dingse hoofdinspecteur, die zich spe ciaal op het terrein van de bijzon dere wetten beweegt. Zij hadden aan de Parallelweg een pand aangetroffen, dat een café met bijbehorend keukentje, een peper- muntfabriek, een fabriek van feest artikelen met een opslagruimte cn bovendien kluizen met vuurwerk huis vestte. Dat alles in boven elkaar gelegen verdiepingen en omringd door een aantal andere gebouwen, waarin be drijven, die ook van brandgevaarlijke stoffen gebruik maken, zijn onder gebracht ,,Een ontploffing zou hier de ramp zaligste gevolgen hebben," aldus mr Van Moorsel. .Hier is sprake van een groot kruitvat." Hij noemde het een geluk voor Van T., dat niet al het opgeslagen vuur werk in beslag was genomen (naar de officier schatte, lag er wel voor een achtduizend gulden aan voor raad) en hy noemde ook de maxi male straf voor dit sóórt overtredin gen: een boete van vierduizend gul den. Omdat hij de plannen voor een verplaatsing van het bedrijf over enkele jaren geen excuus vond, eiste de officier een boete van 500 of 100 dagen en twee weken hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van zijn recht op het laatste woord maakte Van T. gebruik om er op te wijzen, dat zijn omzet niet zo groot was, als de officier vermoedde De kantonrechter, mr. P. Cos, ver oordeelde de Vlaardinger tot een boete van 450 of 100 dagen en twee de kar en Hans had de botsing op een afstandje staan bekijken. En hun getuigenissen waren zo volkomen tegengesteld, dat de offi cier vrijspraak vroeg De kantonrech ter sloot zich daarbü aan. De botsing was gebeurd aan de Lange Achterweg bij de Hoogstraat. En of Michael nu correct op zijn fiets had gezeten, dan wel staande op de trappers kwam aanracen het werd ter zitting nie; duidelijk. Zoals er evenmin een gelijkluidend antwoord kwam op de vraag of de schillekar reed of stilstond. Opgelucht dat hun belangrijke rol i a a a a i laaaaaaaaaaaaaaaaaaaasaaBBaaaaaaa weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Bracht deze zitting van het kan tongerecht voor B„ die met zijn schlllenkar bij een aanrijding was betrokken, vrijspraak voor zijn twee getuigen, betekende deze woensdag waarschijnlijk vooral: een morgen vrij van school. De elfjarige Michael van der Sloot eu de tienjarige Hans van Buren kwamen allebei hun visie op het on geval met de schillekar geven. Ze za gen het beiden vanuit een andere ge zichtshoek gebeuren: Michael zat op de fiets, die in botsing kwam met als getuige achter de rug was en nu alleen nog maar blij met hun vrije uurtjes, verdwenen de jongetjes. Een aantal bromfietsers, die te hard hadden gereden, ging met boe tes van ƒ20 of 8 dagen naar huls. De Schiedammer J. O., die zonder rijbewijs had gereden in een auto, die niet van hem was. kreeg een boe te van 40 of 16 dagen. Twee andere aspirant-automobi listen, die zonder rijbewijs reden raaar inmiddels wel examen heb ben gedaan en wachten op de uit slag. zullen nogmaals voor de kan tonrechter verschijnen dan wel licht mét hun rijbewijs. De Rotterdammer G. V vrachtwagen, die .zwaar ziek" was, volgens de verbalisant Van de P., die een serie mankementen van het voertuig opsomde. Van de P, merkte op, dat hij chauffeur V. en de eige naar van de wagen, Z., had gewaar schuwd voor nieuwe bekeuringen, ais er geen maatregelen werden getrof fen. De dag daarop echter is de wagon opnieuw aangehouden en de dag daarna weer. Eigenaar Z. zei echter, dat hij geen geld had voor repara ties. Tegen Z. eiste de officier van Justitie een boete van 150 of 60 da gen en tegen de chauffeur ƒ50 of 16 dagen. De kantonrechter maakte er respectievelijk 100 en 40 van. Een Schiedammer, die tuinafval in een gracht deponeerde, kreeg een boete van 10 of vier dagen. De overtreding van J. C. G„ die een paar kratten niet goed had vast gebonden, zodat ze tijdens hel rijden van zijn wagen vielen, komt volgens de officier steeds meeer voor, en moet om het gevaar, dat passerende fiet sers of voetgangers lopen, streng worden bestraft. Mr. Van Moorsel eiste 40 of 16 dagen. De kanton rechter deed er een tientje af. J. Th. H. uit Schiedam had zijn auto niet verzekerd, omdat hij van plan was hem in te ruilen. Hij '.ver:! echter betrokken bij een botsing en kreeg een boete van 35. Bovendien eiste de officier, dat H. 2ich zou ver zekeren op straffe van zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar voor waardelijk. Bij dit laatste sloot mr. Cros zich aan, maar hij verminderde de boete met vijf gulden. reed in een beslist niet de bedoeling gesteld over de wijze waarop men bil de toekenning te werk dacht te gaan. 7,a) er sen jury met deskun digen moeien komen'/ Welke maat staven legt men dan aan? enz, In het algemeen was men toch echter wel blij met dit voorstel, be houdens de PvdA-fractie, die bij monde van de heer Maarleveld tot uiting bracht, dat zij de noodzaak van deze activiteit niet inzag. De heer Maarleveld meende dat het belangrijker was aandacht te besteden aan datgene wat in school boekjes en schoolatlassen over Vlaar dingen wordt gezegd. In de meeste gevallen komt men nog niet verder dan sen enkel zinnetje waarin ge zegd wordt dat Vlaardingen een be langrijke vissersplaats is. 'Stuurt u naar de uitgevers van deze boekjes een brochure over Vlaardingen, dan bereik* u meer dan met het bekronen van artikelen in dagbladen en pe riodieken.' zo meende hij. 'Wethouder' A van Dijk, redacteur van Het Vrije Volk had met de ver dediging van dit voorstel niet zoveel moeite. Hij meende dat Vlaardingen ondanks de vele goede pubiikaties die in de afgelopen jaren werden gedaan toch in vele gevallen wei nig bekend is. Hij pleitte ervoor dat men bij de beoordeling van de .ar tikelen niet een deskundige jury in schakelt. Men moet ook niet te veel kijken naar de 'jubel-artikelen'. Laat men gerust kritisch zijn. De prijs beeft oni betere artikelen te bevorderen, maar veel meer om de nadruk te vestigen op het dynamische karakter van de ge meenschap die wij met elkaar vor men. De 'wethouder' voelde niet voor een geldprijs, 't Moet leuk blijven,' zo zei hij, 'en als er geen Oscar is, mag het wat mij betreft een Dirk ot' een Floris zijn.' Hoewel hij wilde uitgaan van een prijs voor de schrijvende pers, wilde 'wethouder' Van Dijk wel, als dat nodig mocht zijn, een prijs voor alle media beschikbaar stellen. De uit reiking zou b.v. eenmaal per vijf jaar kunnen plaatsvinden. Het voorstel van het college haalde de eindstreep met alleen de stemmen van de PvdA-fractie te gen. Als laatste punt vermeiaae de agenda een discussie over het ont breken van de doodstraf in ons bur gerlijk strafrecht en het bestaan er van in het militaire strafrecht. De meerderheid van de jeugdge meenteraad nam aan deze discussie deel, waarbij een belangrijk deel der standpunten bleek te zijn gebaseerd op Bijbelse uitspraken. Desondanks kwam het niet tot een eensluidende opvatting.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1