Slachtoffer brand drie dagen later in put gevonden A Zoon (12) redt gezin van verbrandingsdood Studente prinses Irene feliciteert bruidspaar Leden Sportbond krijgen voorproefje van Israël 'Luitenant" ontfutselt garagehouder auto Y Auto te water: t dode, 1 gewonde ZONDER COMMENTAAR Weduwnaar stak zelf vuur aan Vijf Van Dijken in één raad Bankbediende licht boer op voor f 12.000 Geen 'Mariken Dodelijk schot uit eigen jachtgeweer Omzetstijging bij Verblifa ZES DODEN IN VERKEER Jongens slaags in straatoorlog a erkenning door Nederland HET VRIJE VOLK MAANDAG 27 MAART 1961 PAGINA 3 Hout verzameld Journalistenbond achter eisen NRU-personeel wmmw Zusje nog boven Jeugdleidsters bij brand omgekomen Oude vete: Sdierm«rhorn SOM Niet doodfluiten (Van een onzer verslaggevers) Pas zaterdag-morgen is ontdekt dat een brand die woensdag In een woning aan de Prins Hendrikstraat te Eygelshoven (Lim burg) grote schade aanrichtte, een slachtoffer heeft geëist; in een put die in de oorlog als schuilkelder werd gebruikt, ont dekte een gemeentearbeider zaterdag het stoffelijk overschot van een van de bewoners van het huis, dc zestigjarige weduw naar L. De politie heeft het sterke vermoeden, dat de man, die het laatste jaar, sedert de dood van zijn vrouw, als een zonderling- leefde, zelf het huis in brand heeft gestoken. Met de benoeming van de heer L. van Dijk als lid van de Kam per gemeenteraad voor de SGP, is het aantal Van Dijken in deze Zl leden tellende vroedschap ge stegen tot vijf. De vier anderen zijn: D. van Dijk fp.v.d.a.j, H. v. Dijk fcJz.), Jac van Dijk c.hen Joh. van Dijk (a.r.). Toen in de Kamper raadsverga dering de geloofsbrieven van de heer L, van Dijk onderzocht moesten wordenbenoemde de burgemeester in de commissie van onderzoek de heren H. van Dijk, Jac. van Dijn- en Joh van Dijk, (Van een onzer verslaggevers) In Haarlem heeft de politie zaterdag de 28-jarige G. K., een oud-bediende van een Amsterdamse bankinstelling, aangehouden. Hij wordt ervan beschuldigd een landbouwer in de omgeving van Haarlem voor 12.000,te hebben opgelicht. K. heeft in begin 1959 de landbou wer benaderd en met hem gesproken over speculatiemogelijkheden. De boer zag daar wel wat in en stortte 10.000 op rekening van K. Toen. hij later een opgave van zijn vermogen. - voor de belasting moest doen, 'vroeg de boer om een afreke ning. Hij kreeg een keurige opgave, waarin alle effecten die voor zijn rekening door K. gekocht zouden zijn, waren vermeld, benevens de mededeling, dat hij reeds een winst van 2000 gemaakt had. In oktober 1959 bezocht K. de land bouwer opnieuw en vertelde hem. dat hij een nieuwe zaak op het oog had, maar dat hij hiervoor 2000 be hoefde. De landbouwer, die vertrou wen gekregen had, verschafte K. op nieuw geld. Maar enige tijd later bleek, dat er helemaal geen effecten waren en dat het keurige effecten- lijstje en de winst alleen maar in de ■verbeelding van K. bestonden. Het onderzoek in deze zaak raakte in het begin op een dwaalspoor, om dat enkele mensen met stelligheid hadden verklaard, de man op het ogenblik van de brand nog in Heer len te hebben gezien. In elk geval was komen vast te staan, dat L. een uur voor de brand nog een koffer naar het station had gebracht. In de koffer, die aan een zoon in Rotterdam was geadresseerd, bleek onder meer de brandpolis te zitten. Nader onderzoek wees uit, dat L. zijn huis niet lang geleden aan deze zoon had verkocht en dat hij het verzekeringsbedrag aanzienlijk had verhoogd. Dit verklaringen van omwonenden bleek, dat L. brandhout verzamelde, dat hij overal in het huis opstapelde. Teruggekomen van het station moet hij het brandhout met petro leum hebben overgoten en mogelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring, in brand hebben gestoken. Vermoedelijk heeft hij ook met pe- troieum over zijn kleren gemorst die onmiddellijk vlam hebben gevat. Als een laaiende fakkel is de man toen in doodsangst naar buiten gerend en. in de vlak achter huis liggende put gesprongen. In de put. waar nog geen ander halve meter water stond, is het slachtoffer waarschijnlijk buiten be wustzijn geraakt en verdronken. De Federatie-raad. het hoogste be sturende college van de Federatie van Nederlandse journalisten, heeft zich met algemene stemmen en met zeer veel nadruk geschaard achter de eiseo van de radio- en televisie- journalisten inzake een verbetering van hun salarissen. Dit besluit werd genomen tijdens een zaterdag in Amsterdam gehou den vergadering. De raad gaat namelijk van het standpunt uit dat de functie van radio- en televisiejoumalisten ge lijkwaardig is aan die van een jour nalist van een ïandelijk dagblad. En zij is dan ook van mening dat de honorering van radio- en televisie journalisten hiermede in overeen stemming dient te worden gebracht. vtmm ~*4* (Van een onzer verslaggevers) Doortastend optreden van de 12-jarige Servi v. d. Berg/ die ziek op bed lag, heeft het ge zin van de landbouwer P. v. d. Berg te Groot Weisden (ge meente Margraten) voor een afschuwelijke ramp behoed. De jongen, die alleen in de keu ken van het bijna vier eeuwen oude boerderijtje sliep, merkte zaterdagnacht omstreeks half vier brand in de keuken. Zijn Hulpgeroep drong evenwel niet door tot zijn ouders die met nog acht kinderen van 7 maanden tot 16 jaar op de bovenverdieping sliepen. De reeds brandende trap versperde de jongen de weg naar boven, waarop hij in doodsangst een raampje indrukte en zich naar bui ten wrong. In pyjama en blootsvoets rende cie knaap de straat op en alarmeerde de buren, die er in slaagden het ge zin te waarschuwen. Terwijl de vrijwillige brandweer uitrukte en de kinderen in veilig heid werden gebracht, raakten de ouders in grote paniek, toen zij hun 12-jarige zoon. die naar zij dach ten nog in de brandende beuken moest slapen niet ontdekten. Dat de jongen al lang in veiligheid was, wisten zij niet. Het ouderpaar ver gat in de consternatie echter dat de zeven maanden oude baby nog bo ven lag. De brandweercommandant de heer J. v. d. Laar hoorde toen een van de kinderen een paar keer zeg gen; 'Zusje is nog boven'. Hij bedacht zich geen ogenblik, rende het ais een fakkei branden de huis binnen en wist het kind door de verstikkende rook naar bui ten te brengen. Het bleek ongedeerd te zijn. D boerderij ging grotendeels ver loren. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting. Het gezin is zo lang eiders in de buurtschap ondergebracht. BRUSSEL (ANP) Twee jeugdleid sters zijn gisteren om het leven ge komen bij een brand in een kinder centrum in de Belgische badplaats De Panne. De negentig kinderen die in een aangrenzend gebouw verbleven zijn ongedeerd. De brand ontstond in een villa waarin de leidsters van het tehuis waren ondergebracht. Vij hunner, die haar kamers op de tweede verdieping hadden, konden met veel moeite wor den gered, maar twee leidsters op de derde verdieping kwamen in de vlam men om. De villa ging geheel in vlammen op, het kindertehuis kon worden behouden. De kinderen zijn ondergebracht bij bewoners van De Panne. NIJMEGEN (ANP) De traditio neel geworden openluchtvoorstelling van het drama 'Mariken van Nieti- meghen', dat om dc vijf jaar op de markt te Nijmegen wordt opgevoerd, zal dit jaar niet doorgaan. B. en W. hebben meegedeeld, dat de nieuwe schouwburg en de tunnel plannen de gemeente zoveel heb ben gekost, dat er geen geld uitge trokken' kan worden voor de open- luchtvoorstelling van 'Mariken'. (Van een onzer verslaggevers 1 Dc 39-jarige landbouwer S. Folkers uit Sellingcn werd zaterdag gedood door een schot uit zijn eigen jacht geweer. De man die het geweer onder een jas op een kar vervoerde, moet de haan licbbcn overgehaald toen h(j het geladen wapen pakte. De landbouwer was op het land bezig met zaaien. Hij had het geweer meegenomen., omdat hij veel last had van kraaien. Toen hij het geweer wilde pakken, moet hij de loop naar zich toe hebben getrokken, waarbij de haan, die slechts gedeeltelijk ge spannen moet zijn geweest, terug ging. Het schot heeft de man dode lijk in de rug getroffen. De heer Fol kers was gehuwd en vader van twee kinderen. Op rijksweg 16 bij Dordrecht bots te zaterdagmiddag omstreeks drie uur een personenauto tegen een volkswagenbusje- Vier personen wer den daarbij min of meer ernstig ge wond. De personenwagen kwam uit de richting Moerdijk. Bij een inhaalma noeuvre verloor de bestuurder, de fa brikant L. Rijks uit Huizen, de macht over het stuur, raakte in de midden berm en schoot de andere rijbaan op. Hij kwam daar in botsing met het busje, dat bestuurd werd door de heer L. van Moort. uit Rotterdam. Het busje kantelde, de andere wagen schoot verder de berm in. De heer L. Rijks liep een hersen schudding. een bekkenbreuk en een gebroken sleutelbeen op. Zijn passa gier. de Spaanse ingenieur J, M. C. Lloveras. brak drie ribben. De heer Van Moort kreeg snijwonden in het gezicht, zijn echtgenote inwendige kneuzingen en een beenwond. Het Rotterdamse echtpaar kon, na behandeld te zijn in het ziekenhuis te Dordrecht, naar huis worden ver voerd. De Spanjaard werd overge bracht naar een ziekenhuis in Brus sel en de heer Rijks werd naar een ziekenhuis in Bussurn vervoerd. Een Duitse immigrant, Alfred Wanke, die in de centrale gevange nis van Pretoria de tenuitvoerleg ging van zijn doodvonnis afwacht, heeft zaterdag een mislukte poging gedaan om uit te breken. Hij maak te zich meester van een revolver waarmee hij twee gevangenisfunc- tionarissen verwondde. Een van hen wist hem echter weer gevangen te ItCUivi*. Prinses Irene woonde zaterdag als Utrechtse studente in Arn hem de receptie bij ter gelegen heid van het huwelijk van mr. H. V. van Walsum advocaat en zoon van Rotterdams burgemees ter viet mei. G. D. Kiéft, lera res aan het Montessori Lyceum in Den Haag. Bruid en bruidegom zijn beiden erelid van de Utrechtse Studen tenvereniging en de belangstel ling uit de studentenwereld teas enonn. H.K-H. prinses Irene bood na mens de studententoneelvereni ging Concordia. Crescamus haar gelukwensen aan het bruidspaar 'feliciteren. Op de foto'sDe prinses tijdens haar toespraak en tijdens het felcciteren. (Van een onzer verslaggevers) De 144 leden van de Neder landse Culturele Sportbond die over een maand gaan deelne men aan Het Hapoel Sportfes- tival in Israël, weten sinds zon dag zo ten naastebij, wat hun daar te wachten staat. In het Kupersoord te Amersfoort hebben zij, dank zij het Israël-week- einde dat dc NCS voor de mers aan deze buitengewone bonds- reis had georganiseerd, zaterdag en zondag al in de sfeer geleefd van 'het beloofde land', waar zij straks dertien dagen zullen verblijven. De sportbond heeft met de organi satie van dit weekeinde zijn naam 'cultureel' wel eer aan gedaan. Het begon zaterdagavond al met een in leiding met lichtbeelden van de heer C. Wesseling uit Den Haag, die de a.s. Israël-reizigers in grote lijnen de geschiedenis en de betekenis van Is raël in de oudheid vertelde. Het joodse koortje Sjiera W'Zimia zorgde met zijn Hebreeuwse en Jid dische bedjes voor een treffende sfeer. Zondagmiddag sprak dr. W. Drees over het bezoek dat hij in het voor- Jaar van 1960 aan Israël heeft ge bracht. H. A. Cider, de ambassadeur van Israël in Nederland, was de laatste spreker op het weekeinde. Hij ver- telde op een ontwapenende prettige toon van de plaats die Israël in de huidige wereld inneemt. De afgelopen drie jaar zijn in Polen bijna 200.000 personen veroor deeld wegens diefstal van staats eigendom. (Van een onzer verslaggevers) Leden van de Amsterdamse sport vereniging ,De Langc-afstandstippe- laars" vonden zondagmorgen tijdens eer. nachtelijke oefenwandeltocht een ernstig gewonde jongeman langs de Weespertrekvaart aan de provinciale weg Amsterdam-Weesp-Bussum. Het betekende het vroege einde van een tocht die over 70 kilometer was uit gestippeld, want de gewonde bracht er versuft uit dat hij met 7,ijn auto in het water was gereden en dat er nog een jongeman in het voertuig zat. Nadat de wandelaars vergeefs had den getracht gehoor te krijgen bij de omwonende boeren, ging een van hen hulp halen in Weesp. Enige tijd later konden de rijks politie uit Weesperkarpsel en Muiden en de verkeerspolitie van Amsterdam de gewonde, de 22-jarige Amsterdam mer P. R. D. Uijterdijk, naar een zie kenhuis laten overbrengen. Hij had hoofdwonden en een bekkenfractuur en kon zich de toedracht van het on geval nauwelijks herinneren. Het duurde uren voordat het ver ongelukte voertuig was gevonden en met een takelwagen uit Diemen kon worden opgehaald. De inzittende, de 22-jarige C. K. Hutter uit Amster dam bleek al te zijn overleden. De auto. die uit Weesp kwam, is in een gevaarlijke bocht van de weg waarschijnlijk geslipt, tegen een boom gereden en te water geraakt. De be stuurder werd er uit geslingerd en kon nog net op het droge kruipen. (Van een onzer verslaggevers) Zes slachtoffers heeft het verkeer dit weekeinde geëist. De tweejarige Maria Bade wam in Rotterdam op een binnenplaats aan het Zwaans hals onder de wielen van een vracht auto. De vijftienjarige scholier T. van der Steeg uit Genemuiden werd met zijn fiets door een auto in Kam pen gegrepen. Beiden overleden later in een ziekenhuis. De 30-jarige J. Lachterop uit Am sterdam vloog op de Flevoweg in Am sterdam met een motor tijdens een proefritje door te hoge snelheid uit de bocht. Hij sioeg met zijn hoofd te gen een lichtmast en was op slag dood. Zijn duopassagier, de 18-jarige F. van Riemsdijk uit Amsterdam, werd ernstig gewond. De 56-jarige loonslager J. de Bock uit Roermond, verongelukte bjj een botsing met de bromfiets van zijn zwager. De 30-jarige E. Elderman uit Sappemeer kwam om het leven torn hij op de Rijksweg 42 onder Sappe meer werd aangereden door een bromfietser. De bromfietser werd licht gewond. Hij zal voor de officier van Justitie van Groningen worden geleid. Uit het poSitie-onderzoek is komen vast te staan dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. De 45-jarige bromfietser A. Kets uit Zelhem werd op de onbewaakte overweg tussen Ruurio en Groenio door een passerende trein gegrepen. Zwaar gewond werd hij naar het Wiiheiminaziekenhuis te Doetinchem gebracht, waar hij zondagmorgen is overleden. (Van onze sociaal-econ, redactie) De Verenigde Blikfabrieken N.V heeft in haar zeven produktiebedrij- ven in I960 een vier percent groten omzet weten te bereiken. Dank zij deze omzetstijging en de toegenomen efficiency, aldus de directie in hei jaarverslag, kon ondanks de grotere lasten een bevredigend resultaat wor den behaald. In het begin van het jaar was de omzetstijging veel groter dan in de tweede helft, maar voor het lopende jaar rekent de directie toch op een verdere vergroting van de omzet, in dien blijkt dat de invloeden van de laatste maanden van I960 van tijde lijke aard zijn geweest. De bestaande scherpe concurrentie heeft zich ver der toegespitst. Dank zij grote investeringen, in de laatste vijf jaar tot een totaal bedrag van bijna elf miljoen, is de proöuktie bij Verblifa echter sterk gerationa liseerd. Internationaal werden in het afge lopen jaar nieuwe contacten voor sa menwerking en uitwisseling van ken nis gelegd. Het saldo van de exploitatiereke ning <f 6,6 miljoen) is ruim 600.000 groter dan in het voorgaande jaar. maar de bijzondere inkomsten waren aanzienlijk lager. Na afschrijvingen, reserveringen etc resteert een iets hoger winstsaldo, 1-7 miljoen, waar uit een onveranderd dividend van 12 percent zal worden uitgekeerd. (Van een onzer verslaggevers) Een dertigtal jongens van vijftien tot achttien jaar hebben elkaar zon dagmiddag in Rotterdam-Zuid flink aigerost. Het gebeurde tijdens diverse straatgevechten van twee groepen jongens, eerst bij een feestzaal op het Karei de Stouteplein, later in de om geving' van de Doklaan. De aanleiding tot deze jongensge vechten was al een week oud. De vorige week zondag had een knaap van enkele anderen een flinke af rammeling gekregen en nu kwam hij met een groep vrienden terug om „verhaal" te krijgen. Er werden tijdens de schermutse lingen. die duurden van half vijf tot half acht, enkele rake klappen uitge deeld en de politie moest een eind aan de strijd maken. Negen vechtersbazen moesten mee naar de politiepost. De verdere gevol gen van de ruzie vielen nogal mee. Alleen één jongen had door een klap met een boksbeugel schaafwonden aan het gezicht opgelopen. LEOPOLDSTAD (Reuter) Drie ho noraire vice-consuls, onder wie die van Nederland, de heer Lamkin, zijn uit Stanleystad. waar het bewind van Gizenga zetelt, aangekomen in Leo- poldstad, Hun is door het bewind ver zocht met, hun ambassades in Leo- poidstad overleg te plegen over erken ning van Gizenga door hun landen. De Britse consul in Stanleystad is achtergebleven, maar hij zal waar schijnlijk deze weck naar Leopoldstad gaan. Hij is op het ogenblik de enige diplomatieke vertegenwoordiger in Stanleystad. A/Tet een ontroerende ovatie ■iH heeft het congres van de Partij van de Arbeid afscheid ge nomen van professor Schermer horn, die zich niet meer herkies baar had gesteld voor het partij bestuur. In die ovatie werden de dank en aanhankelijkheid van een van de voormannen van het naoorlogse democratische socia lisme tot uiting gebracht. Schermerhorn is een van die schaars voorkomende mensen die vooruit kunnen denken. Hij is zich er scherp van bewust te leven in een tijd van ontzaglijke veranderingen in de techniek. Zijn socialistische overtuiging is mede gebaseerd op het besef, dat het absoluut noodzakelijk is zich van de maatschappelijke gevol gen van die veranderingen reken schap te geven opdat alles op ailes gezet kan worden om onze •.samenleving menswaardig te ma ken en te houden. Professor Schermerhorn is een taaie doorduwer. Een man die bij voortduring vecht voor vernieu wing. Een rusteloze. In wat hij te zeggen had lag dikwijls een be zieling die zijn toehoorders raak te. Maar hij is het tegendeel van een fanaticus. Wij bewonderen hem om zijn moed en om zijnonbevangen- genheid. Door die laatste eigen schap heeft hij het zich zelf in de eerste plaats en soms zijn, vrienden wel eens moeilijk en zijn tegenstanders gemakkelijk ge maakt. Gemakkelijk om vergif te zuigen uit wat hij zei. Maar hij heeft zich daardoor niet van de wijs laten brengen. Hij is zich zelf gebleven, ook bij het laatste moedige woord dat hij tot het congres van zijn partij als partij bestuurder richtte. Onbevangen en waardigheids- getrouw zei hijDe vraagstukken zijn dikwijls ingewikkeld. In het ja is het dikwijls een stukje nee, in het nee een stukje ja. En jie stukjes nee en ja blijven door werken. Aan de discussie ook in eigen geest komt geen einde bij mensen die blijven doordenken. Zon uitspraak zou een gewiek ste politicus niet over zich zeif doen. Want in handen van zijn tegenstander is daaruit venijn genoeg te halen. Dat kan Scher merhorn niets schelen. Hij is geen bokser in de politiek, die zijn dekking goed verzorgt. In die zin is hij niet gewiekst en heeft hij dat ook niet willen zijn. De politiek staat voor Scher merhorn op een ander peil. Voor hem is'politiek de kunst om op de basis van het bestaan en met grondige kennis van mens en maatschappij de techniek de baas te blijven. Dat vereist onbevan genheid en openheid tegenover zich opdringende vraagstukken en tegenover zich zelf. Vanuit die noodzaak heeft prof. Schermer horn het democratische socialis me gediend. Moge hem nog vele jaren ge geven zijn om dat te blijven doen. Óp het congres van verleden week is nog eens gebleken hoe groot de plaats is die hij met zijn persoon en zijn kwaliteiten in het hart van zijn partijgenoten in neemt. (Van een onzer verslaggevers) Op brutale wijze heeft een handige jongen* een garagehouder te Bergen op Zoom een dure, snelle auto ontfutseld. Als eerste luitenant van h§t leger stapte hij een paar dagen geleden de garage binnen met dc mede deling, dat hij dringend een auto nodig had. 'Een snelle graag. Ik heb een telegram gekregen. Mijn vader is ernstig ziek.' Hij kreeg de auto en beloofde de volgende morgen terug te komen. 'Want dan moet ik dienst doen in de Heüigerskazerne De luitenant salueerde correct en verdween met de wagen uit het zicht. De garagehouder heeft hem en de auto niet meer teruggezien. In de Heiiigerskazeme te Bergen op ^oom had men nooit van de luite nant gehoord. De garagehouder stapte naar de politie waar hij te horen kreeg dat hij het slachtoffer was geworden van een gladde oplichter, die al enige rijd wordt gezocht. In het opspormgsblad staat zijr naam meer dan tienmaal vermeld Meermalen trad hij op in vermom ming zelfs ais pastoor. Door zijr. beschaafde optreden en zijn verzorgdi taalgebruik slaagde hij er snel ic iemands vertrouwen te winnen. Hij wordt gezocht voor verschillende verduisteringen en helingen alsmede voor grote en kleine diefstallen, waarbij verduistering van auto's. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de luitenant en de wagen. Ver moedelijk is hij naar België uitge weken, waar de politie overigens eveneens een appeltje met hem te schillen heeft. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Zo zal het voor de vakbeweging niet zo gemakkelijk zijn te verteren, dat in wezen de lonen als het ware steeds weer de sluitpost vormen, wanneer het erom gaat een even wichtige groei te bewerkstelligen, met een flink overschot op de betalings balans en een redelijk stabiel prijs peil. Deze teneur draagt ook het jongste plan, wat wel heel duidelijk tot uit drukking komt in de beschouwingen met betrekking tot de gedifferenti eerde loonpolitiek. Het jaar 1962 zal immers de toetssteen worden en, waarschuwt het planbureau, verreweg de meesten contracten zullen in de eerste twee maanden van 1962 worden herzien. Kalm aan dus met de. lonen, luidt dan de boodschap. Natuurlijk wil ook de vakbeweging In dit opzicht ernst maken met haar verantwoordelijkheid, zoals zij in het verleden meermalen heeft bewezen ook te kunnen. Maar dan dient z(j daartoe ook de nodige ruimte te heb ben; deze ruimte moeten de gezame- l(jk opgestelde spelregels openlaten. Met andere woorden, het spel moet niet regelmatig worden doodgefloten. De minst opvallende scheidsrechte» zijn tegelijkertijd veelal degenen, die ais 't ware ongemerkt de touwtjes het best in handen hebben. Op dit punt hapert het de laatste tijd echter wel eens en dat niet alleen op onze voetbalvelden! Uit een artikel vandrs. J. Boersma over het Centraal Eco nomisch Han 1961, geplubliceerd in het officieel orgaan van het Christelijk: Nationaal Vakverbond van 18 maart 1961.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2