Ir. Ottenin bedrijf geen medezeggenschap Dader internationaal oplichter 'Luitenant 7 met gestolen auto nog niet gevonden chocolademelk heet K Fraaie Linnaeushof officieel geopend opKdefitffpf Presidentswisseling bij Philips Dood na ongeluk in militaire wasserij - uitgebreid met mini corso - Méér kamers voor Delftse studenten Handel in marihuana en heroïne: 2 iaar Absoluut eerlijk Jordanië verdeeld HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 MAART 1961 PAGINA 3 |i8S|fg|j| (Van e«n onzer verslaggevers) Het kan in deze weken bijna niet op in de bollenstreek. Na dKeukenhof heeft gistermiddag de Linnaeushof zijn poorten opengesteld. Dat ging weer officieel, maar ook gemoedelijk. Voor de officiële opening zorgden de ambassadeur van Thai land, prins Vongsamahip Jayankura, en zijn echtgenote, voor de gemoedelijkheid vijf lieve Haarlemse bloemenmeisjes, die de genodigden met goudgele narcissen tooiden. Miniatuur corso dorstlessende melkcbocola (Van onze sociaal-economische redactie) Medezeggenschap in de zin van ïnedebeslisscn is in strijd met het vrije ondernemerschap. Het bedrijf is a-politiek, maar dat houdt tevens in, dat de regering ook de ondernemer in zijn conceptie en in zijn beleid de nodige vrijheid moet laten. Dit zijn de steunpilaren van de filosofie van de vrije ondernemer, zoals ir. p. F. S. Otten, die vandaag voor de vergadering van aan deelhouders van Philips heeft uiteengezet. Het was de laatste rede die hij als president van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek voor de aandeelhouders uitsprak. In deze vergadering droeg ir. Otten de leiding van de onderneming over aan ir. F. J. Philips. In zijn afscheidsrede noemde ir. en een regering bij voorbeeld te wei- Otten vier groepen, waarvoor het nig rekening zou houden met het Philipsconcern zich verantwoorde- feit, dat een hoog investeringsniveau lijk noemt: werknemers, kapitaal- en een economische politiek op lange verschaffers, leveranciers en afne- termijn, alsmede een gematigde fis- mers. Aan de werknemers besteedde cale druk voor een gezonde groei hij uitvoerige aandacht. van de industrie onontbeerlijke voor waarden zün." Het verschaffen van blijvende D ebelangen van de afnemers zag nuttige werkzaamheid een taak, ir. Otten o.a. gewaarborgd door de opgenomen in de statuten van de vrije concurentie op een vrije markt, onderneming noemde ir. Otten Philips acht het zijn plicht, zei hij, als één van de belangrijke op- betrouwbare produkten op de. markt drachten voor het concern. Een te brengen tegen redelijke prijzen, goede informatie binnen het be- die enerzijds aantrekkelijk zijn voor drijf en regelmatig overleg met de egbruiker, anderzijds ons in staat vertegenwoordigers van personeel stellen het voortbestaan en de „be en vakorganisaties dragen bij tot heeat-progressieve expansie" van het scheppen van een werkklimaat het gehele concern in binnen- en waarvan een stimulerende werking buitenland te verzekeren, uitgaat op de werkende mens, zei ir. Otten. Advertentie (I.M.) Vrije concurrentie 1 Medezeggenschap wees hij af. De jfuSSkifi- JB leiding van een onderneming kan vJH zijn verantwoordelijkheid onmogelijk delen met hen die dagelijks, in welk vlak dan ook. in de sfeer van uit- ■kÉ|.SHe*^w1 r''rirv yx voering denken en werken. Mfe•■ijK-K'.fï tm J||B'"'ifo ■SHMBHjHpP Veel aandacht wijdde ir. Otten ook aan de plaats van Philips in de Ne- BBsP^i '1 derlandse gemeenschap. Hij bestreed «S8BBÉfiBp'q§& de opvatting, dat het concern een jTf, "i staat in de staat zou zijn. „Dat VF is f g J m neemt niet weg", ging hij verder, Sr I Hf wJg „dat wij ons natuurlijk wel 'het recht p I f voorbehouden onze stem te laten fit 8 M "g -<JM horen, wanneer wij menen, dat het Tint» Li mr bedrijfsbelang in het gedrang komt ¥f f «Ml lyrinister Van Aartsen heeft in. zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer doodleuk meegedeeld, dat 'het niet onmo gelijk en ook niet ongewenst is, dat het voor 1961 geraamde aan tal woningen in de vrije sector van 15.000, zal worden overschre den'. Wij vinden die mededeling, laconiek als ze is, bijna verbijste rend. Natuurlijk, de minister kan opmerken, dat hij al tijdens het beruchte woningbouwdebat van december heeft gezegd, dat het aantal vrije woningen nog 'iets' zou kunnen uitlopen boven de 15.000. Maar daar moet dan on middellijk aan worden toege voegd, dat deze ontwikkeling lijn recht ingaat tegen de duidelijke bedoeling van de Tweede Kamer, Dat de minister deze uitloop ach teraf zelfs ook nog als 'niet onge wenst' karakteriseert, klinkt als een hoon aan de Kamer. rpot troost vertelt mr. Van Aart- sen. dat deze grotere bouw in de (dure) vrije sector niet ten koste zai gaan van de bouw van goedkope woningen. Maar dat is een onaanvaardbaar argument. Toen de Kamer zei en ze had er een kabinetscrisis voor over om het te b 1 ij v e n zeggen dat er meer woningwetwoningen en goedkope premiewoningen moes ten komen, toen weerde de rege ring dat af door te verwijzen naar het gevaar van overspanning op- de bouwmarkt. Nu worden tóch: meer woningen gebouwd, maar dan.dure woningen. En we moeten voorlopig nog maar af wachten q£ het aantal woningen in de goedkope sector alsnog wordt uitgebreid. Alle dierbare woorden van deze regering over de woningnood als volksvijand nummer één zijn hiermee tot zinloos gepraat terug gebracht. Men vindt het 'niet ongewenst' als er meer gebouwd wordt voor de welgestelden, omdat bouwen voor de mensen met normale in komens geld uit de schatkist zou kosten. Dat is de kern. En intus sen wordt het als een teken van politieke wijsheid en van christe- lijk-sociale gezindheid beschouwd om dit kabinet te laten zitten. apuiïtiy wel wat lastig, maar hoe kun je een mededier nu het warme plaatsje misgunnen dat het heeft gevonden. Dan maar geduldig stil liggen tot poes weer 'gaat spelen. In het algemeen ziekenhuis te Woerden is overleden de 60-jarige employé van de 167ste basisherstel- compagnie W. Goebel uit Woerden. De heer Goebei. die in de wasserij van dit militaire bedrijf werkte, was vorige week donderdag bezig met een machine waarin helmen worden ge reinigd. Op een gegeven moment opende hij liet deksel van de machine zonder van tevoren, zoals gebruike lijk. de stroom 'te hebben uitge schakeld. Hij kreeg een golf kokend water over zich heen en moest met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis worden overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) De 31-jarige Amerikaan Carl W„ in de Verenigde Staten al eens gear resteerd wegens liet vervoer van gro te partijen marihuana en sederet een jaar op een valse pas in Europa rei zend, is woensdagmorgen door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek. Bij zijn aanhouding vond men o.m. heroïne en marihuana, bij de wet verboden verdovende middelen. De officier van Justitie had vier jaar met aftrek geest. De rechtbank bepaalde, dat de handelaar zijn in be slag genomen geld en auto terug krijgt. Aan de 29-jarige Tunesiër Salah T. uit Lyon. die op het Centraal Station in Amsterdam is aangehouden met blokjes haschisch op zak. legde de rechtbank een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek op. In dit geval luidde de eis twee jaar met af trek. De toneelgezelschappen in De nemarken zullen meer overheids steun ontvangen, als de regering de voorstellen, neergelegd in een rap port van een door haar ingestelde theatercommissie, overneemt. (Van een onzer verslaggevers; De Interpol, de Belgische politie en de politie te Bergen op Zoom zoeken op het ogenblik naar de 30-jarige W. V. uit Honte- nisse in Zeeuwsch-Vlaanderen, die de vorige week een nieuwe auto heeft losgepraat bij een garagehouder te Bergen op Zoom en sindsdien spoorloos is. De man wordt reeds jaren door de politie van verschillende landen gezocht wegens oplichting en verduistering. V. stapte de vorige week de garage te Bergen op Zoom binnen In het uniform van luitenant van het Nederlandse leger. Zijn commandant, die hij met naam en toenaam noemde, had hem voor Advertentie I.M. het huren van een auto de bewuste garage aanbevolen. •Toevallig' bleek deze commandant een goede kennis te zijn van'de eigenaar en V. kreeg een vrij nieuwe wagen mee om zijn zieke vader te bezoeken De volgende dag telde hij op: zijn vader was erger geworden, hij bleef nog, iets langer weg. Na twee dagen was de wagen nog niet terug. De ga ragehouder belde de kazerne op en hoorde tot zijn schrik dat luitenant V. er niet bekend was. De politie werd in de zaak betrokken. Deze ging, aan de hand van de gegevens van het rijbewijs dat. V. in de garage nad ge toond, op onderzoek uit. Het rijbewijs bleek een week te voren te zijn ge stolen te Clinge. De politie verdacht een zekere 'Zeeuwse Willy' van de diefstal Het signalement klopte wonderwel en zo bleken Zeeuwse Willy en de luitenant een en dezelfde persoon te zijn. Tevergeefs zoekt de politie nu naar deze man die reeds jaren België en het zuiden van ons land onveilig maakt. Hij verkleedt zich graag als geestelijke op zijn strooptochten en heeft reeds talloze goedgelovigen voor In deze rubriek vermeldt Hel Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Morele Herbewapening citeert Het Vrije Volk in haar advertentie van 25 maart jj.:,,, 'Prachtig spel en een prachtige stem van Muriel Smith en: een IDEE, datTbirehgL de kleurenfilm De' Bekroning.' Het Vrije Volk. Morele Herbewapening citeert Het Vrije Volk in haar nieuwsdienstbul letin van 18 maart j.L: verrukkelijke negerkinderen, prachtig spel en een prachtige stem vanenz. Tie dag voor de Belgische verkie- zingen schreef de Volkskrant: 'Het enige, waarover de meesten het eens zijn, is dat de socialisten zullen verliezen.' En om aan te tonen, dat bij deze 'meesten' ook socialisten waren, werd een kla gend socialistisch politicus ten tonele gevoerd, die zei dat de BSP alleen in Antwerpen al dui zenden stemmen zou verliezen. Wij weten nu, dat de uitslag voor de socialisten nogal is mee gevallen. De Volkskrant van gis teren noemt de uitslag verras send. Nu schrijft het blad: 'De socialisten hadden op veel grotere winst gerekend. Men heeft zich dus blijkbaar verkeken. Zoals men. zich ook heeft verkeken op de positie van de Belgische Christelijke Volks partij. De Tijd-Maasbode herin nert eraan, dat een paar maan den geleden het prestige van de CVP aanzienlijk versterkt scheen te zijn. Juist, en toen heeft de regering- Eyskens getracht, dit versterkte prestige in stemmenwinst om te zetten. Dat is overduidelijk mis lukt. Nu schrijft de Volkskrant, met de smaak van de zure drui ven nog in de mond: 'Tegen beter weten in hebben de leiders van de Belgische Christelijke Volks partij gehoopt, dat zij zonder veel kleerscheuren de verkiezingen zouden doorkomen.' T)e Tijd-Maasbode weet achteraf ook, hoe het allemaal geko men is: 'De Eenheidswet is ge bleken niet populair te zijn.' Dat meenden wij al opgemerkt te hebben. De Belgen zijn weliswaar wat onstuimiger dan de Neder landers, maar geheel zonder reden staken zij toch niet. De KVP-pers komt wel wat laat tot de ontdekking, dat zij zowel de oorzaken als de gevolgen van de staking verkeerd heeft be oordeeld. Wellicht kan dit haar voor de toekomst enige voorzich tigheid leren. 20 STUKS F1 Het Vrije Volk schreef echter in! •het geciteerde artikel van 10 maart j ;jl, een recensie van de nieuwe filtn - Van Morele Herbewapening, onder jmeer: 'Verrukkelijke negerkinderen, (prachtig spel... in massascènes de ibroederschap der volkeren wordt ult- igebeeld. Scènes die ia staat zullen izijn b(j velen ontroering te wekken. JEn toch ondanks ontroering, kleu renpracht, zuivere spirituals en hart-t verwarmende momenten er blijft; een groot vraagteken staan. Is diti inderdaad de film waarop de wereldj heeft gewacht...? ...de wérkelijke,j grauwe ellende van de gediscrimi-i neerde neger wordt ons niet ge toond de oplossing komt uit de lucht vallen ...morele kracht als een Pijnstillend middel voor alle kwalen van onze zieke tijd... geoliede beke ringen tot een beter leven .het communisme gekozen ais dé anti christ Zo komt men dit telkens weer tegen: een vaak aantrekkelijK, maar oppervlakkig optimisme. Daar aan is de film niet ontkomen: te veel fondant, te weinig zout.' Uit de advertentie van Morele Her- Ibewapening in begin februari: 'Het gaat bier om vier machtige pijlers: absolute eerlijkheid, reinheid, ionzei (zuchtigheid en liefde.' Het fraaie landgoed waar de Zweed- se geleerde Linnaeus in vroeger tij den zijn botanische onderzoekingen deed, begint zich te tooien met dui zenden narcissen en tulpen, maar ook de tropentuin is de. aandacht ten volle waard. (Van een onzer verslaggevers) Binnen anderhalf jaar zal Delft ongeveer 200 goed uitgeruste studen tenkamers meer hebben: De bouw van een acht verdiepingen hoge flat aan de Trof. Teiderslaan (128 ka mers) en de aankoop en verbouwing van verschillende oude panden in de binnenstad staan daar borg voor. De stichting Delftse Studenten huisvesting heeft deze plannen on der haar hoede. Wanneer bouw en verbouwingen voltooid zijn zal deze stichting duizend Delftse studenten onderdak hebben bezorgd. De kamernood is hiermee nog niet van de baan. Bij het tegenwoordige tekort van 400 kaniers en het grote aantal spoorstudenten is in de nabije toekomst nog meer ruimte nodig. Over enkele maanden za! men met de bouw van de flat beginnen, die naar verwacht wordt eind 1962 ge reed zal zijn. De andere te verbouwen panden in de binnenstad zijn eerder gereed. De studenten betalen voor alle kamers van de stichting, in de flat en elders ongeveer 55 huur per maand. Delft telt thans ongeveer 7000 studenten. In de warme kas is het voormalige Aalsmeerse mini-corso geplaatst: een miniatuur-corso van twintig praal- wagentjes die elektrisch worden voortbewogen in een entourage van meer dan duizend tropische planten. Het vervaardigen van dit mini- corso heeft 400 werkuren gekost Grillig gevormde cactussen, ba nanen en vijgebomen staan er en in een vijver schieten de goud vissen door het water, tropische planten en bloemen verspreiden er zoete geuren. Te midden van de ovale baan van AMMAN (Reuter). Uit Jordanië komen geruchten over tweedracht in het land, veroorzaakt door de nieuwe politiek van toenadering tot de Ver enigde Arabische Republiek van koning Hoessein. Vijf hoofdofficieren van hét leger zijn met-pensioen gezonden. Zij zijn aanhangers van de minister van Defensie die is afgetreden. Roemenië en de regering Gizen- ga in Congo zullen diplomatieke be trekkingen op ambassadeursniveau openen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Hoge Raad diende dins dag de 7£*ik tegen de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C- van D„ die door het hof wegens doodslag op de (in een woonschuit wonende) vrouw A. A. J. M. (40), bijgenaamd' Blon de Ali', veroordeeld is tot acht jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank had zes jaar op gelegd en zware mishandeling be wezen verklaard. Het drama in de woonschuit heeft zich afgespeeld in de nacht van 30 op 31 januari van vorig jaar De man. die veel gedronken had. kwam laat op de avond bi) de vrouw, be taalde vijfentwintig gulden en kreeg ruzie over het geld. Bij die ruzie zou de vrouw hem met een kolenschop aangevallen heb ben en zou hij daarna de vrouw bij de keel gegrepen hebben. De advocaat mr. H. A. Zi i'Q uit Den Haag bestreed de zienswijze van het Hof, dat een arrest voor dood slag gewezen had. De raadsman hield nadrukkelijk vol, dat Van D. beslist niet geweten of gedacht heeft, dat de vrouw dood was. Bovendien deed hij een beroep op noodweer-exces. De procureur-gene raal bij de Hoge Raad houdt zijn conclusie op 11 april. De prinses van Thailand, te mid den van de Haarlemse bloemen meisjes in dc tropenkas van Linnaeushof. ihRffïïSi

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2