door weer Toren Grote Kerk wordt onder handen genomen Tweede r-estauralie sinds homv in1640 Dr. Adriani komt naar t NIVON in Schiedam Dokcapaciteit Wilton-F moet worden vergroot Drijvend dok 5 krijgt een extra-sectie Inbrekers stelen uit tankstations H. Seger titel driebanden klein biljart Laswedstrijd voor lasclub Danny Kaye in echte speelrol Jubilaris bij N.V. Excelsior Twee inbrekers gearresteerd Voetgangster onder auto Vuur gestookt door jeugd 1 Raam van oude kerk HET VRIJE VOLK - WOENSDAG 5 APRIL 1961 chiedammers y elkacit onder Apotheek Ij SU Uitbreiding (Van een onzer verslaggevers) De werf Wilton-Fijenoord zal in verband met de snelle ont wikkeling van de scheepvaart en in het bijzonder van de tan kervaart maatregelen moeten nemen om tot een grotere dok- capaciteit te komen. Het aantal grote schepen, vooral tankers en schepen voor gestorte lading met een draagvermogen van meer dan 35.000 ton, neemt hand over hand toe. In de wereldkoopvaardijvloot is het aantal van deze vaartui gen met een draagvermogen van meer dan 35.000 ton en het aantal schepen met een draagvermogen van 65.000 ton en groter reeds aanzienlijk, en er bestaat een duidelijke tendens tot ver dere groei. Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam Uitbreiding Om op het ogenblik zo snel moge lijk verbetering in de situatie i brengen zal het drijvende dok 5 wc den uitgebreid met een extra-sect! waardoor het dok geschikt wore voor het opnemen van tanksehepe: met een draagvermogen tot 35.00: ton. Daafbij wordt tegelijk de teel; nische Installatie van dit dok geme derniseerd. Bromfietsdiefstal Yisafslag PAGINA 4 De bekende Schiedamse caféhouder Huib Seger, lid van de b. v. De Karseboom is door een fraaie over winning op zijn naaste concurrent A. Weeland kampioen driebanden kJein biljart geworden. Het was voor A. Weeland wel een heel zware opgave, want hij had zijn voorlaatste partij tegen C. van Dui- kcren, tegen de verwachting in ver loren. Daardoor moest hij beslist van H. Seger winnen en dan nog waren beide spelers gelijk geëindigd, maar H. Seger heeft aan alle onzekerheid een einde gemaakt, door ook zijn laatste partij in winst om te zetten. Hij is nu ongeslagen kampioen ge worden. De partij Van Letten van Rossen tegen Buytenhek was even eens van goed gehalte, Buytenhek scoorde de hoogste se-ie van het tcurnooi nl. 9. Buytenhuk won met de hakken over de sloot. Dat - an Let ten van Rossen er goed in was, be wees hij in zijn volgende partij tegen Vermeulen door maar liefst met 0 765 te spelen. Vermeulen was daar-" tegen kansloos. Öp de matchtafel had in café Thalia de ontmoeting plaats voor de competitie driebanden groot biljart tussen DGL en Entre Nous a, welke door Entre Nous werd gewonnen met 40. Eén partij vond geen door gang. De uitslagen lulden: Driebanden klein. Na het afkeuren van de beschikbare voetbalvelden door consul J. C. van Meurs, besloot de schoolsport-commissie de wedstrijden in het paasvoetbaltoernooi te doen spelen op de zgn, verharde oefen terreinen in het sportpark ,;Harga". Aangezien er nu maar drie speelvelden beschikbaar waren, werd het wedstrijdscbema gewijzigd. Buytenhek 42 68 9 2 0.618 v. L. v. Rossen 35 68 4 0 0.518 Seger 36 62 3 2 0.576 Weeland 18 62 2 0 0.291 v. L. v. Rossen 36 47 4 2 0.765 Vermeulen 13 47 2 0 0276 Driebanden grcot Weeland 30 150 4 2 0.200 Goeüendorp 28 150 2 0 0.183 Heinsbroek 30 138 2 2 0.217 Meyboom 18 138 2 0 0.131 De padvinders beginnen weer met hun bekende „heitjes". Op 6 en 7 april zet hun, actie in en zoals be kend moet tegenover élk „heitje" een karweitje staan. De vier padvindersorganisaties ne men eraaii deel: de Nederlandse Padvindersvereniging (NPV), oe Verkenners Kth. Jeugdbeweging' (VKJB), de Nederlandse Gidsenbe- weging (NGB) en het Nederlands PaSvindstersgilde (NPG). De padvinders wijzen erop, dat alle karweitjes in uniform moeten wor den uitgevoerd en op de juiste wijze worden beloond: niet te veel en niet te weinig. Wilton Fijenoord wil bijblijven in. alle opzichten. En daaróm wil men nok een „miss" hebben. Het idee is uitgagaan van een aantal jonge v)erknemers, die vastgesteld willen hebben wie nu eigenlijk precies de aardigste, mooiste, enz. loerkneem- sler in het bedrijf is. Dat idee is overgenomen door de redactie van het Wilton-Fijenoord-Nieuws en we mogen dus spoedig een „Miss IVF' verwachten! Do ploeg die nu verloor, was ge lijk uitgeschakeld, tenzij bij de lo ting het lot anders besliste. Er werd twee maal een kwartier gespeeld. Bij gelijke eindstand moesten de beken de strafschoppen genomen worden. Was er dan nog geen winnaar, dan besliste het lot. Er werden totaal 33 wedstrijden gespeeld waarvan er ze ven in een gelijk spel eindigden. Het spelen op de verharde velden had tot gevolg dat het aantal onge vallen, in vergelijking met liet vorig jaar, bijzonder groot was. Twee jon gens moesten naar het ziekenhuis en de rest werd door het Rode-Kruis- personeel ter plaatse behandeld. Het plan om het volgend jaar alle wedstrijden op deze verharde velden te laten spelen, zal nu wel voor goed van de baan zijn. De grootste over winning werd behaald door het team van de St.-Henricusschool dat Eras mus met 30 klopte. De volgende ploegen wisten zich voor de kwartfinale te plaatsen: Burg. VerveenThorbecke; St.-Hcn- ricusKlaas de Vries: Theo Thijs- senGoeman Borgesius. Voor van daag zijn alle vastgestelde wedstrij den afgelast. De kwartfinales wor den waarschijnlijk donderdag ge speeld. Strafschoppen nemen, dat is en blijft een stce.ds weerkerend hoogte punt van de. schoolvoelbaltoernooicn. In Schiedam ging het gisteren al niet anders. Iedereen schaart, zich achter het doel. waar een keeper plotseling ontdekt, hoe verschrikke lijk groot dal „hok" toch eigenlijk wel is. Hier gaal. er dan ook ccn met glans in. Dat. gebeurde bij de strijd tussen de Klaas de Vriesschool A en de Willem Brouwerschool, die heel wat penaltysensatie teweegbracht. En zo ging het verder. De jongens bleken even bekwaam in het. nemen van strafschoppen en daarom moest het lot ten slotte beslissen. Dc ge zichten kijken teleurgesteld want zo'n oplossing is nooit bevredigend cn voor de verliezer altijd erg sneu. MAASSLUIS Rondom dc slanke toren van de Grote Kerk te Maassluis, die een hoogte heeft van plm. 64 meter, wordt opnieuw een steiger opgetrokken. De bouwers van de stalen steiger zijn employés van Naaborgs Bouwbedrijf te Delft, het bedrijf dat toren en kerk restaureerde in dc jaren tussen 1943 en 1947. Ook nu is weer herstel nodig. Bij het bombardement op donderdag 18 maart 1943 werd de Grote Kerk, die in oktober 1639 werd ingewijd, zwaar getroffen. Ook de toren moest het ontgelden. Een brandbom .rukte de weerhaan en het kruis van de spits. Resten van fosfor deden brand ontstaan, die in de middaguren werd ontdekt. Dank zij het moedig optreden van koster M. Deurloo en de brandweer lieden T. H. M. van der Staay en F. Ondcrdelinden kon na vier uren strijd de brand worden geblust. Na de ramp werd de kerk cn dc toren grondig hersteld en gerestaureerd. Opnieuw echter doen zich gebre ken voor. Vooral in de loodbekleding rondom de houtconstructies van de dubbele lantaarn, die de toren zo'n slank profiel geeft. Ook het voeg werk van het stenen gedeelte van de De Lasclub Schiedam van de Ne derlandse Vereniging voor Lastech niek 3fdeiing Zuid-Holland komt vrijdag april in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven bijeen voor de praktisch- theorctische laswedstrijd, die' door de afdeling wordt georganiseerd. In elke Zuidhollandse lasclub worden op deze avond dezelfde vra gen en problemen schriftelijk be handeld. De antwoorden worden door een deskundige jury beoor deeld op Juistheid en originaliteit. Een aantal aantrekkelijke prijzen wordt beschikbaar gesteld voor de winnaars. Deze prijsuitreiking vindt plaats op een nader vast te'stellen bijeen-, komst, waarbij tevens énige problë- rnen, die een opgave vormden in de 'wedstrijd, nader 'zullen worden be sproken. De Schiedamse Balletschool geeft vrijdag 7.april in gebouw Irene een uitvoering. WOENSDAG Bioscopen: MQNOPOIjE: Koningin Zenobln, de ontembare. 2 uur. De vrouw en de verdoemde, 7 en 0.15 uur. PASSAGE: De Chaplln-revue, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schilderijen en beelden van Gust Eomijn: moderne schilderkunst uit eigen bezit, collectie Guéptn, 1017 uur. Diversen: OPoiA.\ OIKGSKERKWijkgemeente 'U en VII, bijeenkomst. 20 uur. KANTINE HESS: HBSS, ledenver gadering en herdenking 35-Jarlg bestaan. 20 uur. STADHUIS: Politiek Jongeren Con tact, jeugdsemeenteraacL-20 uur. ARCADE: Muziekschool Wijkcen trum. uitvoering, 20 uur. DONDERDAG Bioscopen: MONGPOLE: Me and my Colo nel, -2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schilderijen en beelden van Gust Komijn moderne schilderkunst uit eigen bezit, collectie Guépln, 1017 uur Diversen: 3s> PASSAGE; Schiedamse Kunst- g kring. Puck brengt „Met voor- bedachte rade," 20 uur. <s> GOEDE HAVENKERK: Schie- <5 dams Christelijk Mannenkoor, g concert. 20 uur. IRENE: Schaakvereniging Schie- dam, schaakkampioenschap Schiedam. 20 uur. KANTINE HSRMES: Schiedamse 3 Scheidsrechtersvereniging, prijs- uitreiking spelregeltest, 20 uur, -b WIJKCENTRUMWoningbouw- -J vereniging Schiedam Vooruit, v, vereg - ing, 20 uur. y Rembrandt. Rembrandtlaan 5. g Danny Kay in een echte speelrol! Men heeft hem tot nu toe altijd als clown gezien, al dan niet in een verhaal met liedjes, dansjes en kiuchtseèncs. In dc alleraardigste film 'Me and the colonel' die don derdag in Monopole draait, ver tolkt hü echter een volledige blijspel- rol. En hij slaagt volkomen. De film is gemaakt naar een. to neelstuk van de Duits-joodse schrij ver Franz Werfel. 'Jacobowsky unci der Oberst' (uit 1944), dat in 1946 in Nederland is vertoond. Het verhaal heeft vele aardige wendingen en blijft boeiend al heeft de film net niet voldoende climax en wordt het eerste deel niet over troffen. Danny Kaye speelt dus voor Ja- kobowsky en hjj doet dat bijzonder innemend en meeslepend. Curt Jür- gens is de Poolse kolonel. toren moet-worden nagezien om ver dere inwatering en stuk vriezen te voorkomen. De toren is ongeveer tien jaar jon ger dan de kerk. Aanvankelijk had men op het kruis van het kerkdak ccn toren gebouwd. De vier pilaren, die het kerkdak schraagden, konden op de duur de last van de toren niet dragen. Ernstige verzakkingen deden zich voor, die van dien aard werden, dat men vreesde dat de toren zou instor ten. met als gevolg ernstige schade aan het kerkgebouw. If (tri n aft nis De bestaande toren op het kerkdak werd afgebroken, en in de plaats daarvan werd een veel kleinere toren gebouwd, die heden nog op het kruis staat, waarop als windwijzer ccn ko peren haringbuis prijkt. De huidige toren werd in 1643 aan besteed, waarbij Jan Claesz. Pet.y, metselaar te Leiden, de laagste in schrijver was voor de som van 23.000. „Duizend masten van seve palmen" de heipalen ..en vijflhondert doelen" vormen de fundering. Op 15 januari 1649 werd de eerste steen gelegd, die een plaats heeft ge kregen boven de mgang van de toren en waarvan het opschrift luidt: „SO LI DEO GLORIA. Pieter Frans De rrick en Ysac Adrlaens van der Hout, Hebben den ersten sten geleit Als dese wers gebout. ANo MDIXLIX Den XV Jan uarius." De toren is eigendom van de ker kelijke gemeente. In zeer vele gei meenten is dat niet zo, daar zijn veelal uurwerk en toren eigendom van de gemeente. In Maassluis wordt jaarlijks aan het kerkbestuur een bedrag be taald voor onderhoud van de to ren. daar deze een functie vervuld bij de openbare tijdaanwijzing, ter wijl de klokopwinder in dienst is van het gemeentebestuur. Voordat de nieuwe toren moest worden gebouwd, was de vraag: hoe hoog moet hij worden. Men kwam tot het besluit, dat deze hoger moest worden dan de afgebroken toren, daar men met het oog op de uitbrei ding van Maassluis bang was. dat het klokgelui, ais de toren laag bleef, niet overal gehoord zou worden. „en vond goed, dat den toren zo hoge boven de Kerkcke op te tree- ken. datse door de gantsche plaetsa mach gesien en gehoort worden,'' zo schreef men toen. In de toren hangen momenteel drie klokken. Vroeger waren er twee, waarvan er een door de Duitsers tij dens de oorlog is geroofd. Zij zagen geen kans om de tweede weg te ha len daar deze een gewicht heeft van 2400 kilo. Deze dateert uit 1555. Er wei den twee nieuwe klokken ge goten. De grootste daarvan heeft een gewicht van 1350 kilo en de kleinste een gewicht van 950 kilo. Zij werden 26 maart 1948 in de toren geplaatst en vormen met de oude klok een driegelui. De oude klok draagt als opschrift: „Wanneer mijn hol gelult U dondert door de ooien. Besteet U vrient ter aerd en comt Gods stemme hooren". (Van een onzer verslaggevers! Voor het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk ofte wel het NIVON in Schiedam komt dinsdag 25 april (in piaats van 11 aprilj dr. Adriani spreken over „Bijen, mieren en termieten". Dr. Adriani staat bekend als een boeiend verteller over deze en soort gelijke onderwerpen en zal de cau- i serie toelichten met een serie kleu rendia's. De lezing wordt met de zo mer in zicht eens te meer interes sant. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de groepshoofden en 's avonds aan de zaal. Op 23 en 24 april volgt een beoor- dehngsweekeinde voor kampeerders en er is een herhaling vastgesteld op 13 en 14 mei. Men kan aan deze weekeinden deelnemen om in het bezit te komen van een kampeerpaspoort. Waar'de De heer J. Bijl uit de Huygens- straat 71B in Vlaardingen vierde vrijdag zijn zilveren jubileum bij de N.V. Metaalbuizenfabriek Excelsior, Dat heuglijke feit is tijdens een bij eenkomst ten kantore herdacht met waarderende woorden vaal de direc tie en namens h&v .rsoneel. De ge lukwensen gingen férgezeld van ver schillende fraaie geschenken. OUDEWATER Uit een onder- zoek van de politie te Oudevvater is x komen vast te staan, dat bij de in- braak die in de nacht van vrijdag op zaterdag in het kantoor van de dumphandel van de gebr. De Wit aan de Brede Dijk te Oudewater is gepleegd, twee daders zijn betrokken geweest, Het zijn de 30-jarige N. H. en de 28-jarige S. beiden uit Woerden. Zij 1 zijn vanmorgen naar het huis van bewaring te Rotterdam vervoerd in afwachting van hun berechting. Het was deze zelfde ontwikkeling, die enige tijd geleden leidde tot de Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark 4 april 10.053—10.051 3.5953.595 73.31573.361 7.1937.20,1 83.12—83.17 69-55569.605 90.50—90.55 Deense kroon 52.00—52.05 Noorse kroon 50.295—50.34} Canada 3.631—3.634 Italiaanse lire 57.825—57.873 Oostenrijkse, schilling ..13.7913.80 ROTTERDAM 4 april. Aanvoer in. totaal 5560 dieren. Hierbij waren 2371 vette koeien en ossen. 749 vette en graskalveren, 1792 nuchtere var kens, 499 lopers en varkens, 19 big gen, 53 paarden, 44 schapen en lam meren, 7 weidelammeren en 26 bok ken en geiten. De prijzen waren: vette koeien le kw. 3.00—3.34, 2e kw. 2.80—3.00, 3e kw. 2.602.80; vette kalveren le kw. 2.60—2.80, 2e kw. 2.40—2.60, 3e kw. 2.20—2,40: graskalveren 450, 350, 250; nuchtere kalveren 58, 50, 42; varkens 199, 197, 195: lopers 150, 110, 100; biggen 80, 70, 50; slachtpaarden p. kg 2.60, 2.4Ö, 2.20; schapen 115, 100, 80; lammeren 100, 85, 75; kalf- en melk koeien 1260, 1100, 950; vare koelen 890, 780, 680 vaarzen 920, 720. 620; pinken 560, 460, 400. Vette koeien: aanvoer tamelijk, handel levendiger, ruim prijshou dend,proma's boven not.; vette kal veren: aanvoer kleiner, handel goed, wat lager in prijs; Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshoudend; nuchtere kalve ren: aanvoer korter, handel Iets vlot ter, goed prijshoudend; varkens (le vend gewicht)aanvoer aanmerke lijk kleiner, handel goed, iets stijver in prijs, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen 1.65-1.75 per kg; exportvarkens, biggen: aanvoer klein, handel matig, prijzen ongewij zigd: Slachtpaarden: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen onver anderd; schapen, lammeren: aan voer kort, handel redelijk, prijshou dend; kalf koeien, melkkoeien: aan voer gewoon, handel stil, prijzen on veranderd; vare koeien: aanvoer ta melijk, handel- stroef, prijzen als vo rige week; vaarzen, pinken: aanvoer iets korter, handel lui, prijzen con stant. 'beslissing om de haven van Wilton- Fijenoord in Schiedam uit te brei den, zodat men in de toekomst de schepen van grotere tonnage aan de werf kan ontvangen voor reparaties. Een deel van de nieuwe kade-instal latie is inmiddels al in gebruik. Volgens het Wilton-Fijenoord Nieuws echter plaatst de ontwikkeling de werf nog voor andere problemen. De afdeling reparatie heeft het de laatste twee jaar steeds moeilijke: om aan de aanvraag voor het dok ken van grote schepen met een draagvermogen tussen 38.000 en 65,000 ton te voldoen. Binnenkort zal men aan die aanvraag nog veel minder kunnen voldoen, als" niet bijtijds maatregelen worden genomen. Als het bedrijf zijn positie in d-' nationale en internationale scheep:; reparatiewereld handhaven wil. is noodzakelijk de dokcapaciteit aau te passen, Daarom zal dok 5 wen den verlengd, een nieuw gegraven dok worden gebouwd en dok 3 wor den overgebracht naar Rotterdam Ook in de elektrische installatie vin het dok wordt voorzien. Deze werk zaamheden zijn al begonnen ei men hoopt er in de loop van he; volgende jaar mee gereed te komen Uitsluitend dok 4 is op het ogen bestemd voor het ontvangen van schepen met een draagvermogen van meer dan 38.000 ton,'maar 'de stij ging van hun aantal maakt, dat dok 4 straks ontoereikend zal zijn. Daarom heeft men besloten over te gaan tot de bouw van een nieuw ge graven droogdok, geschikt voor het opnemen van schepen met een maxi maal draagvermogen van ongeveer 110.000 ton. Dit dok wordt gebouwd in de nabijheid van de dokken 6 en 7 en zal worden toegerust met dezelfde moderne voorzieningen, die ook bij dok 6 en dok 7 zijn toegepast. Als de toestemming van de auto riteiten spoedig wedt verkregen kan de bouw in ongeveer 2V jaar worden gerealiseerd. Om de nieuwe ruimte in de haven volledig te kunnen benut ten zal het drijvende dok 3 worden verplaatst naar de werf in Delfs- haven. Het ontwerp voor het nieuwe dok en de leiding van dc uitvoering zijn in handen bij het architecten- en ingenieursbureau F. C. de Weger. Dc bouw zal worden opgedragen aan de N.V. Hollandse Beton Mij. (BAT0) en de Hollandse Beton Mij. N.V. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS (Van een onzer verslaggevers) Vannacht is ingebroken in twee benzinestations te Delft en Overschic L'it een benzinestation bij de Bras serskade te Delft werd '900,— ver mist. Door verbreking van een ruit drongen de inbrekers het kantoor binnen. De politie beeft de zaak in samenwerking met de Rotterdamse recherche in onderzoek en kon nog geen nadere inlichtingen verstrek- kampen worden gehouden is nog niet bekend. In Hoek van Holland in het Au gust Reilsmahuis komen op 13 en 14 mei belangstellenden bijeen voor. een zogenaamd vogelbroedweekelnde. De ze weekeinden zijn gewoonlijk snel volgeboekt en men dient zich dus zo spoedig mogelijk als deelnemer op te geven bi) H. Burgmans, P. de Hooch- straat 37 in Rotterdam. Inmiddels zijn ook de gidsen over natuurvriendenhulzen weer verkrijg baar bij het afdelingssecretariaat, Rctteraamsedyk 24c, tel. 64450. De Delft voor onder Omstreeks half twee gistermiddag brak brand uit in een 'grote partij bielsen op het terrein van Spoorijzer te Delft-, Met twee nevelstralcn cn een lagc-drukstraal doofde de brand weer het vuur. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat kinderen een vuurtje stookten. 77-jarigs mevrouw C. S. te raakte gisteren toen ze vlak een personenauto overstak, die auto. Zij werd met een hersenschudding naar het Gasthuis vervoerd. Het ongeval gebeurde op oe hoek van de Spiegelstraat en de Hugo de Grootstraat te Delft. MAASSLUIS Donderdagmiddag heeft, de politie de 16-jarige R P H v. D. aangehouden, die in het b'ezit was van een zo goed als nieuwe brom!:ets. Bij onderzoek bleek de bromfiets in Veenendaal te zijn ge stolen. De jongen overgebracht. is naar Veenendaal UOTTERDAM4 april. Aan de U:?aiolag alhier verden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis en 260 kilo spiering aangevoerd. De prijzen waren als volgt: schol miodei 5862, klein 3855, schelvis mtddel 59—63. kabeljauw middel 59— 61, makreel 25-29, heek 48—56. kult 1.00—1.10, spiering 0.800.90. Als cp 22 april de geheel herstelde Oude Kerk in Dcljt feeste lijk in gebruik zal worden genomen, zal tevens het veertiende glas-in-lood-raam, dat dc bekende glazenier Joep Nicolas uit Vcnlo voor deze kerk heeft emaaktworden over gedragen. Het raam rechts) zal door mr. dr. K. P. van der Mandele uit. Rotter dam namens dc stich ting „Het Prinsenhof" Orden aangeboden. De heer v. d. Man- dele had de kunste naar opgedragen een ■%aam te vervaardigen icr herdenking van de terugkeer van HM. koningin Wilhelmina op Nederlands grond gebied in Eede in 1945. De zever. verticale raamvlakken geven een uitvoerig beeld van dit historisch ge beuren. Links zien we Joep Nicolas aan het icerk.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1