Statenloze Witrus naar Zwitserland Na 47 jaar, zwervend j van grens naar grens, i j verblijfsvergunning Eén hectare gaat weg voor f22.500 sramp Ontwerpers van de atoombom hebben zich niet misdragen Verkeer in weekeinde eist zes slachtoffers Minister opent Schouwburg V Viking opent nieuwe Prof A. IE W. Aten over kernfysica: Mishandeling PvdA verbreekt relatie T diteia' HlT v RIJE VOLK MAANDAG 10 APRIL 1961 iiHiiiiiiiniiiiiiinrainiiiiinniiniiifiiHfiffnriniiiHfmji (Van een onzer verslaggevers) HjimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiinniinJiiuHflH»mm(mmiiinF ^l"lltrJl Sennowilsj ftedbailow leek het gisteravond nog niet te kunnen geloven, dat zijn zwerftocht van 47 jaren bijna ten einde ivas. Voor het eerst sinds dertig jaar kreeg deze oo-jarige statenloze bijna-beroeps-verstekeling, die 55 jaar geleden ah Witrus in Kiew werd geboren, weer het identiteitsbeivijs van een vrij man. Met lange adem heeft hij, onverwoestbaar optimist, gevochten voor zijn status als vrij mens. Samenwerking tussen Rotterdamse politie en Zwitserse autoriteiten resulteerde gister avond ten slotte in het uitreiken van een voorlopige verblijfsvergunning voor Zwitserland. PAGINA 3 FELISOL écht kleurecht (Van onze landbouwredacteur) Het plan van het kabinet-De Quay om per 1 januari 1963 de Wet Vervreemding Landbouwgronden af te schaffen, heeft nu reeds aanleiding gegeven tot wilde speculaties in boerderij- grond. Het hek is volkomen van de dam, de grond wordt ver kocht tegen de prijs die een gek ervoor wil geven, maar die in feite veei te hoog is om er nog met enig rendement een bedrijf op te voeren. De Wet Vervreemding Landbouwgronden voorziet nu nog in een prijsbeheersing van de boerderij grond. Maar de grondka mers die per provincie zijn aangewezen voor de uitvoering van die wet, schijnen soms niet meer in staat te zijn aan hun taak j voldoen. HONGER CLOWN EINDELIJK Overal paniek Haaien rondom FINANCIËEL STROP MELK DUURDER VLUCHT ZEILBOOT Noodgedwongen terug inLudi&ver- (Van onze redactie wetenschappen) Waaraan men het eerste denkt bij 'keerzijde van de vooruitgang' werd op de laatste dag van het natuur- en geneeskundig congres in Amsterdam behandeld: atoomsplitsing, atoombom. Prof. A. H. W. Aten kwam in een verhandeling hierover tot de conclusie dat de kernfysici, de ontwerpers van de atoomhom, zich niet hebben misdragen. De natuurwetenschappen hebben echter de harmonie verloren met de maatschappijwetenschappen, zoals economie en politiek. Naar die harmonisering moet worden gestreefd en ook dat moet wetenschappelijk worden aangepakt. Spanning Gewone zieken (Van een onzer verslaggevers) Met grote snelheid zijn gistermorgen op een kruispunt in de Asselsestraat te Apeldoorn een motor en een Deense auto op elkaar ingereden. De motorrijder, de vrijdag ondertrouwde 33- jarige H, Clarenbeek uit Echteld, was op slag dood. 35 Advertentie l.M, '*SS06d»rM mat h»t FELISOL-vfllwt lijn klaurachtt Lat U dut voo «P FELiSOC CVan een onzer verslaggevers De minister van O-, K. eri W., mr. J. Cals heeft zaterdagmiddag de nieuwe Stadsschouwburg te Nijme gen geopend, Tijdens de openings plechtigheid in de schouwburgzaal waren ongeveer 800 genodigden, on der wie 26 gemeentebesturen uit de omgeving van Nijmegen aanwezig. Het gebouw is bedoeld als streek- sehouwburg. Ei' zijn 920 zitplaatsen, waaronder 75 zgn. paradijsplaatsen die tegen populaire prijzen worden uitgegeven. In de avonduren gaf de toneel groep Theater een gave vertolking van de Griekse tragedie Heracles van Euripides. Als tegenhanger van dit drama vierde 'n groot aantal ge nodigden naderhand nog een vrolijk openingsfeest in de ruime foyer. Dat gebeurde in de Rotterdamse haven, aan boord van de Zwitserse vrachtvaarder Silvaplana van een rederij in Lausanne. Bij de ver blijfsvergunning was een vliegbiljet AmsterdamZurich, een. spoorkaar- je ZürichBern. en een bescheiden bedrag aan Zwitserse franken. ..Om eruninste niet van de hon ger te., sterven." zei de Zwitserse vice-consul E. Prodolliet, die zoveel moeite voor de Witrus gedaan hee ironisch. Maar voor Dimltri Sennowitsj Nedbailow heeft de hon ger na tientallen jaren zwerven, ontbering en cel niet zoveel drei ging meer. „Als ik alle dagen zon der eten*optel," zo vertelde hij ons. „dan heb ik wel ruim vier jaar ge hongerd Ironisch genoeg is het dat die hon ger waarscheinlyk zijn gelug gewor den. Op 25 juli 1960 kwam hij aan boord van de Zwitserse vrachtvaar der Sils (van dezelfde rederij als de Silvaplana) als verstekeling uit Por tugees Goa (India) in Rotterdam aan. Hij zou op een boot terug gezet Zijn. om natuurlijk ook weer uit Goa uitgewezen te wordenenzovoort, als niet ontdekt was dat hij een t.b.c.-aandoening had. In plaats van Goa werd het een Groene Kruis-sa- natorium in Delft, en tijdens de ge nezing een kans om de menselijke Interesse van politie en diplomatieke ambtenaren te wekken. Interesse voor een op het oog on waarschijnlijk verhaal, waarvan de belangrijkste feiten echter gecontro leerd en juist bevonden zijn. Geboren op 6 november 1906 in Kiew, enkele jaren met zijn ouders In Wladiwostok gewoond, door de Eerste Wereldoorlog vandaar ver jaagd, terug naar Rusland, door die zelfde oorlog wees geworden. Als 13-jarige werd hij knechtje van een officier bij het Witrussische leger van Koltschak, dat drie jaar later de wiik moest nemen naar het Verre Oosten. Zestien jaar was Dimitri toen hij vanuit Mandsjoerije bede lend, zwervend, werkend het leven Inging. Tien jaar lang duldden, de Chinese autoriteiten hem. in 1931 moest hij het land verlaten en in de jaren daarna zal het politieke klimaat hem als anticommunistische Russische balling steeds weey tot ongewenst vreemdeling maken. Op de reis zuidwaarts verdient hij. die het lachen zo jong al verleerd moet hebben, zijn brood o.m. als as sistent-clown in een circus. Birma 1934, dan een paar rustige jaren als elektricien voor een Amerikaans con cern in India. De Tweede Wereldoorlog grijpt in zijn leven als India in 1941 partij moet kiezen, het geallieerde land zet hem in een detineringskarnp in Dehra Dum. Zijn Chinese paspoort wordt hem ontnomen en de ontwik keling in dat land leidt ertoe dat hij het nooit terugkrijgt. trekt hij naar Australië maar ook de Australische autoriteiten kunnen hem niet helpen. Dan volgt het grootste avontuur: hij bouwt eer. acht voet lange zeilboot, steekt over naar Nederlands Nieuw-Guinea, wordt gearresteerd (door een politie man die thans in Scheveningen woont), word vrijgelaten en strandt na een storm in de Golf van Benga len Weer gevangenis in Pakistan. In dia en ten slotte belandt hij in de Portugese kolonie Goa, Vandaar bereikt hij als versteke ling, vorig jaar, Nederland. Hij wil en zal het Internationale Hof van Justitie bereiken, want hij blijft ge loven in kansen en rechten. Zwitserse consulaire ambtenaren, de Grieks-orthodoxe pope Dionysius uit Rotterdam, de hoofdinspecteur A. Reeder en de inspecteur van Vreem delingenpolitie P. W. Th. Euijen, als mede de agent van de Zwitserse re derij Van Ommeren in Rotterdam, gaan voor hem aan het werk. Dimitri Sennowitsj Nedbailow moest nog dreigen met hongersta king. moest nog een keer in af- wacnting van beslissingen als wer kend passagier aan boord van de Sils de oceaan oversteken. Maar nu is het voorbij, hij heeft een verblijfs vergunning voor Zwitserland en zal van deze week af een vrij man in een vrfl land zijn. Vanmorgen is hij per KLM-bus Eindelijk. de papieren voor Dimitri Nedbailow, waar door hij na 47 zwerf jaren als vrij man in een vrij land (Zwit serland) kan verblijven. Vice-consul E. Prodolliet in Rotterdam overhandigt de Wit rus de nog tijdelijke verblijfsver gunning, het kaartje voor de vliegreis AmsterdamZürich en dat voor de treinreis Zürich Bern. Voor Dimitri lijkt het êindc van een dramatische omzwerving door de wereld te.zijn gekomen. Op onze foto van links naar rechts: de kapitein van de Silva plana, A. Gérard, de hoofdin specteur ran politie te Rotter dam de heer A. Reeder, de vluch teling Dimitri Nedbailow- (55), de inspecteur der Vreemdelingenpo litie te Rotterdam, de heer P. W. Th. Euijen en de vice-consul van Zwitserland te Rotterdam, de heer Prodolliet. Beide politie mannen hebben „het geval- Nedbailow" tot een oplossing helpen brengen. De vice-consul heeft door zijn ingrijpen de happy-ending van het drama mogelijk gemaakt. naar Schiphol gegaan. Daar beklom hij om 9 uur de machine, die hem naar zijn nieuwe, misschien laatste vaderland zou brengen: eer, dool tocht van een levenslang ging zijn einde tegemoet met een gelukkig lachende Dimitri. (Vervolg van voorpagina) Huiverend zagen de piloten van de laag over het brandende schip scherende RAF-vIiegtuigen van Brit se bases in Bahrein en Khormaksar honderden mensen van de Dara in een wilde zee voor hun leven vech ten. Grote zwarte rookwolken en hoge steekvlammen stegen op van het schip. Een afschuwelijke ramp voltrok zich voor hun ogen. De Britse tanker Empire Guillemot bereikte de brandende Dara als eer ste van de redingsvloot, spoedig ge volgd door de British Energy, Yugo Marti en de Noorse tanker Thors- holm. De Empire Guillemot kwam zo dicht mogelijk bij de Dara en pikte driehonderd overlevenden uit' het water en uit reddingboten op. De ge redden, waarvan er velen zijn ge wond, konden nauwelijks een woord uitbrengen. In Bahrein heeft de echtgenote van de Amerikaanse dr. H. G. Nykerk later haar ervaringen in deze ramp nacht verteld: „Ik lag in bed, toen ik een explosie hoorde. Ik dacht, dat ër weer een botsing was. De gangen w-aren vol mensen, die in paniek rpndrenden.en .brand.... brand..,.' schreeuwden. ..Toenkivamhet bevel om het 'schip onmiddellijk 'te' vet>. laten.' 1 Aan dek heerste een afschuwelijke verwarring. „Mijn man en een andere passagier trachtten zonder succes een reddingssloep uit te zetten. Eert touw- werd over de reling gehangen. Niemand wilde echter naar beneden. Daar hing een verstikkende walm.- Mijn man dwong mij naar beneden te gaan als een voorbeeld voor de anderen." Een panische angst had zich mees ter gemaakt-van de passagiers. Men sen sprongen of vielen in het water door het opdringen van anderen naar de reling. In de ruwe zee wacht- te hun behalve eengrote kans op de verdrinkingsdood nog een ander gevaar. Haaien zw-ommen dichtbij de brandende Dara. Geredden vertel den in Bahrein, dat zij gevechten met haaien hadden gezien. Er kwam verandering in deze situatie na de aankomst van de red dingsschepen. De overlevenden wer- den wij snel gered, maar op een paar mijl afstand van de Dara zagen de RAF-piloten lijken en omgeslagen Ten zuiden van Amsterdam is de zer dagen de grond van een boerde rij, die geschikt is voor de tuinbouw, verkocht voor 22.500 per hectare, met toestemming van de grondka mer. Volgens onze inlichtingen zijn op dit moment onderhandelingen gaan de over verkoop van grond In het zelfde gebied voor ƒ25.000 en ƒ30.000 per hectare. Hoe groot het verschil is blijkt wel uit het feit. dat tuingrond in Zuid- Holland (ten noordwesten van Rot terdam) wordt verkocht voor 16.000 tot 17.000 per hectare. Deze grond in Zuid-Holland reeds volkomen geschikt gemaakt voor de tuinbouw.' iets wat met' de grond fn Noord-Holland nog moet gebeuren en waarmee al gauw een paar duizend gulden per hectare ie, gemoeid. Daardoor komt het verschil tussen vergelijkbare tuinbouwgrond in Noord-Holland en Zuid-Holland op bijna 10.000 per hectare. Volgens deskundigen steken de ko pers van de grond in. Noord-Holland hun hoofd al door de financiëls strop vóór zij hun bedrijf zijn begon nen. De prijsopdrijvingen en speculaties beperken zich echter niet alleen tot Noord-Holland. Beleggingsmaat schappijen krijgen op het ogenblik boerderijen door het gehele land te koop aangeboden. Wanneer zij op de' aanbieding ingaan, maar dan voor een prijs die door de grondka mer als redelijk is vastgesteld, gaat de koop niet door. Ondershands moet er nog een aanzienlijk bedrag boven die v amgestelde koopsom worden betaald. Deze aaanbiedlngen gebeuren dan onder het motto: 'Over een paar jaar Is de pry* toch Try, dan krijgt u een veel hoger rendement.' Dit komt er op neer, dat de pment over een paar jaar aanmerkelijk verhoogd kan wor den. omdat het kabinet-De Quay de Wet Vervreemding Landbouwgron den niet wil verlengen. Een verhoging van de pacht met één percent zou volgens een ruwe be rekening echter direct leiden, tot een verhoging van de melkprijs met een cent per liter. Uit de informaties die wij kregen blijkt dat hier geen sprake is van Incidentele gevallen, maar van een enorme speculatiegolt die door het land gaat. Door de geheimzinnigheid die bij sommige verkopen wordt be tracht, is het uitermate moeilijk een overzicht te krijgen van de hoeveel heid grond die op dit moment specu latief in het geding is. Voorzichtige ramingen spreken echter van tienduizenden hectares. Deskundigen vragen zich af waarop de hoge prijzen gebaseerd zijn. Hoewel nog talrijke boerenzoons een bedrijf zoeken, gaat de ontwik keling op het ogenblik vrij snel in de richting dat w(j eerder een te veel aan land- en tuinbouwgrond ia ons land krijgen dan een tekort. De ko pers van - dit ogenblik zouden naar hun mening dus over enkele jaren wel eens heel erg bedrogen uit kun- j nen komen. (Van een onzer verslaggevers Met ruim dertig genodigden aan boord, onder wie de vrouwelijke bur gemeester van Bournemouth, mrs. B. Bicknell, streek zaterdag een Viking van de Air Safaris op Schiphol neer ter opening van de lijn Bournemouth Schiphol v.v. De machine uit deze Zuidengelse kustplaats zal voortaan tweemaal per week op Schiphol landen (woensdag) 13.05 en zaterdag 13.50 u.) en ver trekken op resp. donderdag (16.00 u.) en zondag (3.00 u.). Oostende is in deze verbinding opgenomen. Het aantal slachtoffers van de ramp met de Dara wordt op 212 geschat. De Britse tanker British Energy pikte 160 mensen uit zee op en bracht ze naar Bahrein. Hier brengt een matroos van dit schip een gered Arabisch jonge tje aan wal. De ontruiming van het detine ringskarnp in 1947 levert voor hem de kwade kans van uitlevering aan Sowjet-Rusland. Hij kiest de vlucht naar Tibet, maar wordt gegrepen en gestraft met 2% jaar dwangarbeid. Als hij als elektricien reparatie- werk in het paleis van een welwil lende maharadja moet verrichten grijpt hij opnieuw de vluchtkans. Twee rustige jaren in Tibet volgen, tot ook daar de politieke ontwik keling hem verdrijft. De geboorte van het wetenschap .pelijk atoomtijdperk plaatste prof. Aten in Frankrijk bij Joliot, Ko- iwarskl en Von Halban. De oorlog drong de volgende ontwikkeling naar Amerika en daar werd de nadruk op 'de militaire mogelijkheden gelegd. De keerzijde lijkt dus veel zwoar- ider te wegen dan de nuttige kant, Economisch heeft de kernenergie ons 'lelijk in de steek gelaten. Geweldige verwachtingen zijn (nog) niet in ver vuiling gegaan. Het meeste succes •heeft nog het gebruik van radio- Actieve isotopen, die reeds grote be isparingen opleveren en reeds talloze mensenlevens hebben gered. Maar de oom heeft de grootste omwenteling gebracht. In vroegere oorlogen kostte het aanmaken van De 27-jarige J. v. N. uit 's-Gra- venzande is zaterdagnacht in de Hoek mishandeld door een dronken En gelsman. Het slachtoffer werd ern stig snn het oog gewond en moest zich onder doktersbehandeling stel len. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt en it nog niet ge vonden. explosiemiddelen om een stad te vernietigen evenveel als de op bouw van die stad. De atoombom doet de vernietiging voor een tien de van de bouwkosten. Hoe afschuwelijk die keerzijde ook lijkt, toch is het denkbaar dat zelfs de bom een zegen zal blijken fe zijn. Er valt niet aan te twijfelen, aldus prof. Alen. dat in de jaren na 1915 de Westeuropese landen hun vrijheid te danken hebben gehad aan de atoombom. Nog belangrijker is dat deze bom kan leiden tot de afschaf fing van de oorlog als politiek in strument- Nadat prof. dr. G. J. Hoijtink een diepgaand historisch overzicht had gegeven van de betrekkingen tussen natuurkunde en scheikunde en de invloed van filosofische opvattingen op het wetenschappelijk denken, be handelde als laatste spreker prof. dr. L. van der Horst ''-e keerzijde van de ontwikkeling in de psychiatrie. Aanvankelijk heeft men ook daar bij zoveel mogelijk de natuurweten- schappelijk/3 methode gevolgd van het zoeken naar zintuigelijk .waai- neembare symptomen en het orde- nen daarvan in getal en maat. De j rustige, zelfverzekerde vooruitgang van omstreeks 1900 is echter overge gaan in een crisisachtige spanning. Het hersenonderzoek, de erfelijk heidestudie en zo verder leverden waardevolle gegevens, maar de pa tiënt bleef de volkomen ontoeganke lijke en verstotene, die men verzorgde maar niet kende- Nu weet men. 1at men er met de oude methode alleen niet komt. In onze tijd wordt onder invloed van de existentiefilosofie welbewust ge streefd naar mogelijk speurwerk in de geestesgestoorde zelf. De anthro- pologische psychiatrie neemt de mens zoals hij bestaat, zich open baart. Overigens zijn nieuwe hulpmid delen opgekomen, de psychophar- maca. Een voordeel is dat de gees tesgestoorde daardoor een plaats krijgt in de rij van andere patiën ten. Het vooroordeel verdwijnt, want ook het publiek gaat den ken: het zijn blijkbaar gewone zie ken. De keerzijde en het gevaar is kl ussen, dat wij met grote hoeveelhe den psvchophannaca de mens gaan ontmenselijken. De ontmoeting van de arts met de mens moet du» hoofd zaak bliiven. reddingsboten drijven. Zij gooiden nog veddingsgordels dit. Er kwam echter geen reactie. Zondagavond iaat is het zoeken naar overlevenden gestaakt. Ge hoopt wordt, dat er mensen zijn gered door schepen, die zich nog niet hebben gemeld. Het gevecht om het behoud van de uitgebrande vijfduizendtonner duur de toen nog voort. Kapitein Elton keerde met zijn officieren terug aan boord van zijn schip. Hij kreeg hulp van de matrozen van de Britse fre gatten. Zij kregen met schuim en wa ter de vuurhaard in de machineka mer en op de stookplaat zondag avond onder controle. Het schip, dat vele mijlen door de storm is afge dreven werd daarna door de fregat ten op sleeptouw genomen, maar vanmorgen vroeg verdween het in de golven. AMSTERDAM (ANP) Het partij bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten de relatie met d« democratiseh-socialistische studen tenvereniging Politéia te verbreken, De ontwikkeling binnen deze studen tenvereniging en haar optreden naar buiten hebben tot dit besluit geleid. Het gevolg van het besluit tot ver breking van de relatie is o.m. da! Politéia geeu subsidie meer zal ont vangen van de Partij van de Arbeid Zijn duopassagier, de 28-jarige G. van Eek, werd zwaar gewond. Even als de chauffeur en een andere inzit tende van de Deense auto. die res pectievelijk een shock en een hersen schudding' opliepen, werd hij opge nomen in het ziekenhuis. In Vlissingen is zaterdag middag het vijfjarige jongetje JVL H, onder de wielen van een met een paard bespannen groentewagen ge komen en in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Het kind was op de wagen geklommen eu er vanaf gevallen. 9 In het Belgische plaatsje G i e r - 1 e is zaterdagmorgen de 46-jarige Nederlander P. van Groote! uit Grobbendonk om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto tegen een boom was gereden. Zijn borstkas werd ingedrukt. De mogelijkheid be staat dat de oorzaak van het ongeluk een hartverlamming is. In het Sfc.-Elizabethgasthuis te Haarlem is zondagmiddag de 58- jarige mevrouw H. A, Dasselaar-Ro- sendaa! uit Hilversum overleden aan de ernstige verwondingen, die zij 's morgens opliep bij een botsing tus sen een personenauto, bestuurd door de heer J. van R. uit- Apeldoorn en de door haar man bestuurde motor -— zij zat op de duo op de kruising Kruisweg-Hoofdweg westzijde in de gemeente Haarlemmermeer. Dé heer Dasseiaar werd zwaar gewond in ge noemd ziekenhuis opgenomen. O Op de Provinciale weg naar de Veerhaven te Middelharnis is gistermiddag mej. A. Sietema om het leven gekomen. Haar verloofde, de 20-jarige L, Troost uit Monster en de 18-jarige K. Grevenstuk uit Dirksland werden gewond. De heer Troost en zijn verloofde reden op de motorfiets over de Pro vinciale weg, toen de heer Greven stuk de weg overstak met zijn brom fiets, om op het rijwielpad te rijden. Er ontstond een botsing, waarbij al le drie op de weg werden geslingerd. De heer Troost liep een schedel breuk en enkele verwondingen op. Zijn verloofde is vanmorgen overle den. De bromfietser had een gebro ken dijbeen. De li-jarige padvinder Petrus J. M. de Vos uit de Van Tienhoven- straat te Rotterdam is zaterdag middag op de Kerkweg te Kethel onder een RET-bus geraakt en ge dood. Hij was met 18 andere padvin ders en twee leiders per fiets op weg naai' een kamp In Hoek van Hol land en viel plotseling voor de wie len van de bus. De chauffeur de 28- jarige W. A. uit Rotterdam is met een shock naar de Dr. Noietstich- ting- gebracht. Advertentie t.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2