PLANTA-SCHADEVERGOEDINGEN TWEE OLIEVLEKKEN ENIGE SPOREN .VAN VERMISTE HAWKER hekelt TV-uitzending Heidi nu a onaire leggen geschil bij I Persstemmen zeer kritisch over beleid Van Aartsen Ook huurbescherming bij ingen onec ZONDER COMMENTAAR Verdachte van gifmoord komt voor Ouders, weest gewaarschuwd Ir. Visser naar VS vertrokken naar Enschede Tegenwicht TOCH TIEN CENT PER KILO KLIEK Erosie SCHEPS Siaf VRAGEN OVER BURGEMEESTERSBENOEMING HET VRIJE VOLK ZATERDAG 15 APRIL 1961 PAGINA 3 Overdreven (Van onze sociaal-economische redactie) De werknemers, die in een bedrijfswoning wonen, maar hun werk ook zouden kunnen verrichten, als zij in een ander huis woon den, vallen voortaan onder de gewone huur bescherming. De Hoge Raad, Nederlands hoogste rechtscollege heeft hierover op 17 maart een belangrijke uitspraak gedaan. Meer dan wenselijk Portier Ongerustheid Tamme terugtocht Wat gaaf geschilderd Is U in 't vak? <£>-. Neen, 't is beveu CETALAC oen gevraa iina 8 ton betaald In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref' fende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van Mn dii worden geciteerd. Daarbij komt, dat d« onnwt over ie Televisie-nota (commerciële TV) toeneemt, nu steeds meer haar een zijdigheid verduidelijkt vrordt en de gebeurtenissen rond de nieuwe com missie-Schollen allesbehalve' genist- stellend zijn: op het eerste gezicht lijkt het wel een 'geprepareerde' com missie. Immers, ïjj is onevenredig zwaar met voorstanders van de agn. nationale omroep bezet, terwijl de deskundigen van de omroepvereni gingen allen werden uitgesloten. Hoe men ook over omroep en NTS denkt, het is in de hnidige opvatting ondenkbaar, dat de naast-betrokkendn en meest deskundigen niet aan de commissiebespreklngen mogen deel nemen. Dit kiemt te meer nu de be doelde eenzijdigheid versterkt wordt door de toegevoegde figuren uit de ambtelijke wereld, waartegen geen enkel 'tegenwicht' van de andere mij den is ingebracht. Jos. J. G.(ielen) in j Het Limburgs Dagblad van woensdag 12 april. (Van een onzer verslaggevers! De Utrechtse rechtbank krijgt vrijdag 21 april te be handelen de zaak tegen me vrouw Van M. uit Utrecht. Zij wordt ervan verdacht de hand !te hebben gehad in de vergifti ging-van haar man, die in de nacht van 26 op 27 september van het vorige jaar onder ver dachte omstandigheden over leed. Deskundigen hebben bij het. on derzoek. vastgesteld, .dot de heer. Van N. vergiftigd is-door ratte kruid. De politie 'kon vaststellen, dat het ;gif in het-huisVan.de familie Van N. iwas geweest. Men slaagde erin een {drogist op te sporen, die mevrouw ,'Van N. een dag voor het overlijden jvan haar echtgenoot een doosje rat- itekruid had verkocht. Mevrouw Van N. haar man was (schoolhoofd van de Utrechtse Dr. de Visserschol vertoeft op het ogen- Ibiik in het Huis van Bewaring. Bö jeen psychologisch onderzoek moet gebleken zijn, dat zij niet volledig 'toerekeningsvatbaar is. (Van een onzer verslaggevers) In verband met de Planta-affaire zijn bij Van den Bergh en Jurgens N.V. in totaal 6296 formulieren binnengekomen met een aanvrage om schadeloosstelling voor de gevolgen van de in augustus 1960 opgetreden huidepidemie. Die aanvragen (voor elk gezin moest één formulier worden ingeleverd) hadden be- trekking: op 8047 personen. Van die aanvragen, zijn er 4402 geheel in overeenstemming met de opgaven van de betrokkenen door Van den Bergh en Jurgens afgehandeld met in totaal 357.872 aan uitkeringen. Met inbegrip van de 1035 aanvragen die werden behandeld door de commissie tot bindend advies bedraagt het totaal der uitbe taalde schadevergoedingen nu 770.858. Bij die commissie moe ten nu nog 844 aanvragen worden afgehandeld; bij Van den Bergh en Jurgens zelf nog 15. Bijna twee miljoen gulden (om precies "te zijn ƒ1.980.022) bedroeg het totaal van de aangevraagde schadevergoedingen. Bij de aanvra gen zijn er 197 tussen 1000 en 5000. 22 tussen 5.000 en 10.000. 15 tus sen ƒ10.000 en ƒ50.000, 3 tussen 50.000 en 100,000 en 2 boven ƒ100.000. Enige van deze zeer hoge claims, zo merkt de n.v. in haar me dedeling op, hebben niet voldoende aanknopingspunten mét de realiteit. Voor dokterskosten is ƒ78.947 aan gevraagd. voor apothekers- en zie kenhuiskosten respectievelijk ƒ28.033 en 28.203, voor inkomstenderving 107.757. (Van onze luchtvaartredacteur)* Bij een grootscheepse opsporing* actie naar de sinds donderdagavond vermiste straaljager, die gisteravond bij zonsondergang werd onderbroken tot vanmorgen, zijn niet meer dan twee olievlekken op het water ge vonden. Het zijn, moet men aannemen, de enige sporen van de Nederlandse Hawker Hunter die voor de kust van Walcheren in botsing is gekomen met een Delta Dagger van de Ame rikaanse luchtmacht en sindsdien met zijn vlieger, de 26-jarige eerste- luitenant A. F. A. van der Gaag uit Soesterberg. wordt vermist. De Delta Dagger wist met een ernstig beschadigde vleugeltip Soes terberg te bereiken. De Amerikaanse! vlieger, captain Lerner, was onge deerd. Vliegtuigen van de Kon. Marine, van de Belgische en Engelse lucht-' macht en enkele schepen zijn bij dé opsporingsactie bt trokken. De eerste olievlek werd gistermor gen 20 mijl ten westen van Vlissir.- gen waargenomen, de tweede 's mid dags 10 mijl ten noorden van Blan kenberg. (Van een onzer verslaggevers) 'Zeer oppervlakkig en ondeskundig'. Dat vindt men in krin gen van het nijverheidsonderwijs van een TV-uitzending van woensdagavond. De NCRV vergeleek in die uitzending twee huishoudscholen met elkaar, een Rotterdamse en een Antwerpse. Het verschil was enorm. De Belgische school beschikte over de meest mo derne apparatuur, terwijl men het in Nederland zo werd de indruk gewekt nog allemaal op z'n Jan-boere-fluitjes deed. In Antwerpen had elk meisje de oeschikking over een elektrische was machine: kom daar in Rotterdam eens om: daar leren de kinderen nog met de hand wassen. Een elektrische zig-zag naaimachi ne. voor elke leerling een. toonden ze daar in Antwerpen en ai weer was net verschil met de Rotterdamse schooi bijna ontstellend, daar leren ze het nog op een gewone trapmachine. In Rotterdam gebruiken ze nog stoomstrijkbouten. In Antwerpen strijken ze uiteraard elektrisch. Kortom, de indruk die de uitzending bij het publiek moet hebben achter gelaten, was: we liggen in Nederland met ons huishoudonderwijs tientallen jaren achter op België. Dit nu. zo betogen de mensen die het weten kunnen i» beslist niet het geval. Men heeft, zo ver telde mee ons. twee. totaal verschil- GRONINGEN (ANP) Donder dagmorgen is de drie maanden oude baby Hendenka Venema te Gronin gen in haar bedje gestikt. De moeder had de baby om zes uur 's morgens gevoed en het kind daarna boven in bed gelegd. Toen ze, na enige tijd te hebben gewerkt, om tien uur boven kwam vond zij het kindje, liggend op haar buik. Het bleek toen te zijn ge stikt. Het was het vijfde kind uit het gezin Venema aan de Rijkskam- penstraat in Groningen. Voor de afwikkeling van al deze aanvragen heeft Van den Bergh en Jurgens een aparte afdeling in het leven moeten roepen, waarvoor een beroep werd gedaan op gepensioneer den van het bedrijf. Een half jaar lang hebben op deze speciale afde ling 20 a 25 mensen aan dit werk een volle dagtaak gehad. De afdeling kan nu worden opgeheven. Op 16 september ging het eerste formulier de deur uit, op 3 oktober kon de eerste schadevergoeding wor den uitgekeerd. Aan de commissie- Van Vollenhoven. Ingesteld om bin dend advies uit te brengen over de gevallen, waarover niet zonder meer op de ingekomen stukken kon wor den beslist, werden 1879 claims door gezonden. Deze commissie kreeg ook alle aan vragen voor smartegeld te behande len. Dat gebeurde om in de moeilijke vraag, in hoeverre een vergoeding voor doorgemaakt leed binnen de grenzen va# wet en rechtspraak ligt, een voor alle betrokkenen gelijke en onpartijdige behandeling te verzeke ren. Trf'bijha* aiiclëzéi"geval!en moes-) ten de betrokkenen worden opge roepen en gehoord. Daarna moes ten de commissieleden het eens worden over de uitspraak, die ver volgens zorgvuldig werd gemoti veerd. Nadat de commissie zich eerst een algemeen beeld van de omstandigheden had gevormd, kon zij in de tweede helft van decem ber haar eerste uitspraken doen. EindL januari waren reeds 257 bin dende adviezen gegeven, eind maart 820 en nu 1035. Een steekproef uit de aanvraagfor mulieren omtrent 1335 personen leer de dat 26 van de gevallen betrek king had op mannen en 74 op vrouwen. De leeftijdsverdeling was als volgt: 09 jaar 10-19 20—29 30—39 40—49 50—59 60—69 M 15 27% 15% 10 13% 12% 5% boven 69 jaar 3 V 5 14% 15 22 17 15 9 3 (van een onzer verslaggeefsters) Het Amsterdamse schlllen- boerenoproer is bedwongen. De stemmen die schreeuwden van 'Staken!' zijn verstomden de huisvrouwen kunnen vol ver trouwen het schillenmandje in hun portiek blijven zetten, In een matig bezochte maar roe rige vergadering van de schilicnopha- ïersvereniging Door Eendracht Sterk is donderdagavond de oorzaak van de onrust besproken: de verlaging van de adiekprije door enkele grossiers van |10 tot 8 cent per kilo. Voorzitter A. |l. Loog man zette uiteen dat de kiiek- aanvoer groter is dan de vraag, dat 'het aantal consumenten (fok en qnestvarkens) daalt en dat die prijs- Iverlaging onaangenaam, maar lo gisch verklaarbaar .is. De voorzitter {van de Utrechtse zusterorganisatie ivoegde daaraan zijn eigen ervaring itoe. In de discussie, die was door- ispekt met vaktermen als kliekrijders, ;putschillen en vette kliek, werden nogal wat persoonlijk veten ter tafel ■gebracht. De uitdrukking 'loslopende "hond' siste als een bliksemflits door jbet vertrek, maar dat bleek minder (grievend dan het klonk. Daarmee iwas namelijk eenvoudig een schfl- ïenopbaier bedoeld, die zijn buit dan eens hier, dan weer daar ver koopt. De simpele houten bestuurs tafel kreunde af en toe onder het geweld, waarmee de voorzitters hamer een degelijk stuk timmer mansgereedschapwerd gehanteerd. Na de pauze was de opwinding .plotseling voorbij. Voorzitter Loog- inan deelde nl. mee dat de prijs van 10 cent voorlopig toch gehandhaafd pal blijven. Een der grossiers bleek He hand over het hart t* hebben-ge streken, maar op enkele voorwaar den: Het verenigingsbestuur moet trachten op de een of andere manier subsidie te krijgen en er moet be hoorlijke kliek worden geleverd, niet met kluiven-van een kilo erin. want daar trekken zelfs d» varkens hun neus voor op. (Van een onzer, verslaggevers) Het slanke Duitse sterretje Heidi Brühl. dat vanavond bet Europese danstoernooi in het Kurhaus zal op luisteren en. daardoor op de televisie schermen komt met -twee liedjes, is nog viaar een teenager. Niettemin heeft zij al gespeeld in 21 films, Duitse en Oostenrijkse. 'Die 21ste film is juist gereedgeko men in Berlijn, een dolle geschiede nis. Eigenlijk kom ik er zó vandaan. Ik ben maar.heel eventjes thuis ge- 'ueest in Miinchen, voordat ik naar *j$° Amsterdam vloog.' Illif; Heidi Brühl was vrijdag legen de igpls avond het middelpunt van vele arties ten. die voor haar ontvangst waren uitgenodigd in Hotel de l'Europe in Amsterdam. Zij vertelde nog meer over haar filmloopbaan: In Immer will ich. dir gehören, een film die nu in Neder land gaat draaien, speelt ook The Dutch Swing College Band. Het was jammer dat de-band maar twee dagen bij de opnamen in Miinchen is. geweest. Wij hebben zeer veel ge lachen.. De hele film was in zes toe ken klaar. Vroeger vtilde ik balletdanseres worden, maar op mijn. twaalfde jaar zag de regisseur Haratd Braun mij oefenen. Hij vroeg mijn vader of ik. een rolletje mocht spelen in Der letzte Sommer en sindsdien heeft filmen mijn leven bepaald. Nee, mijn '■saderrisrniet-meegekoinen "'déze- keeffj t HefdC BrühX. - dievorig jaar het eerst in Nederland was, herin nert zich, nog precies in welk tele visieprogramma zij toen optrad. Mei Johnny Kraaijkamp. Ik ben ook op getreden in Londen, voor de BBC, in het Kopenhaagse Tivoli en natuurlijk in Duitsland. Een van de liedjes die ik morgen zing ts 'Immer will ich dir gehören.' Heidi behoort ook el tot de club uian platenmiljonairs, dank zij haar 'Wil wollen niemalt auseinander- geh'n'. Vit de Phonogram-artiesten die haar gisteren kwamen begroeten, stapte resoluut Ria Valk met haar gitaar naar voren en zong erop los alsof Texas haar geboorteland was. lende opleidingen met elkaar verge leken. Ais er een Belgische school tot voorbeeld was gekozen, die, net als de Rotterdamse, leerlingen heeft vanaf twaalf jaar dan zou het ver schil stellig niet zo groot zijn ge weest. Maar op de Antwerpse school komen veel oudere meisjes. En bovendien: het is zeer de vraag of. die school wel representatief is voor de situatie in België. Afgezien daarvan twijfelen de Ne derlandse deskundigen aan het nut van zo"n kostbare inrichting. Onze scholen, zo zeggen zij, hebben heus ook wel elektrische zig-zagnaaima- chines en de meisjes leren.er ook'wel. mee werken. Maar op de Antwerpse school had ieder 'meisje zo'n machine' tot haar beschikking en dat vinden wij over dreven. Zo'n machine kost'gauw ze ven- a achthonderd gulden. De meeste van die meisjes zullen zelf nog in geen jaren over zo'n dure machine kunnen beschikken. Dan is het toch veel beter dat ze het ook op zo'n gewone trapmachine leren? Als de NCRV naar Duitsland was gegaan, zou men misschien nog veel krassere voorbeelden hebben kunnen vinden.' Daar stellen fabrieken van dergelijke huishoudelijke apparaten hun produkten vaak gratis ter be schikking van de scholen. Dan is het dus geen kunst om ieder kind met het duurste appa raat te laten werken, maar thuis heeft zo'n meisje mets aan al haar kennis. Daar moet ze het met veel eenvoudiger materiaal doen. Het komt er maar op aan hoe het onderwijs op de scholen is/aldus het- standpunt van deskundigen uit het Nederlandse nijverheidsonderwijs. De NCRV. zeggen zij. heeft alleen maar oog gehad voor het materiaal op de scholen en dat is bepaald niet het belangrijkste. (Van een onzer verslaggevers) De commisaris van politie te Venlo heeft vrijdag per circulaire de oudera van schoolgaande kinderen gewaar schuwd voor het toenemend gevaar ran ongure individuen, die jonge kin deren meelokken. ..Hy waarschuwt de ouders, niet goed te vinden dat jonge kinderen alleen in bossen en afgelegen plaat-- sen spelen. Meisjes moeten geen lift aannemen van onbekenden. De comr missaris attendeert 'erop dat automo bilisten die met geopend portier de weg vragen, niet altijd te vertrouwen zijn. Eik verdacht geval bij de politie melden in plaats van uit gêne zwijgen, is volgens de commissaris de enige manier om tot een inten sieve bestrijding van het steeds groeiende kwaad te komen. In de buurt van Thiergarten (West-Duitsland) is een hefschroef- vliegtuig van het Westduitse leger vrijdag van geringe hoogte neerge stort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Men houdt het voor mogelijk, dat het toestelmet een hoogspanningsleiding in aanraking is geweest. De Nederlandse minister van De fensie, ir. S. H. Visser, is gistermid dag van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken om in Washington over de Nederlandse defensie-inspan ning in NAVO-verband te spreke.». Ir. Visser noemde het een zuiver oriënterende reis om te zien welke zekerheden er zijn voor de Ameri kaanse hulp in de toekomst. Deze hulp in NAVO-verband, zoals die de laatste tien jaar is gegeven, bereikte in 1959 zijn laagste punt. De minister noemde het noodzakelijk, dat de toekomstige steun daarboven blijft. De onderwerpen <,die ir. Visser met zijn Amerikaanse collega McNa- rnara zal bespreken omvatten niet Nieuw-Guinea en ook speciale onder delen van de Starfighters blijven op ministeriële hoogte onbesproken, of schoon ir. Visser wel de fabrieken waar deze militaire vliegtuigen wor den gemaakt, zal bezoeken. Gister avond heeft hij in New York minis ter Luns ontmoet. Ir. Visser keert op 29 aDril in Nederland terne. Minister Van Aartsen heeft deze week maar heel weinig lof geoogst voor zijn optreden in het debat over de volkswoning bouw in de Eerste Kamer. In verscheidene kranten wordt in zeer kritische zin over 's minis ters beleid geschreven. De Tijd schrijft over de vraag, of er dit jaar nog 2500 gesubsidieerde woningen extra in uitvoering zullen worden genomen: 'De minister heeft zelfs gewei gerd zich op dat punt enig optimis me in de mond te laten leggen. Dat mag men na de ontactische woor den, die hij over de groei van de, hem zo dierbare, sector van de vrije woningbouw «esproken heeft, zeker In het kaderblad van het NVV, De Vakbeweging, deelt mr. J. Ligtenstein mee, dat het NVV voor een lid te Utrecht deze uitspraak heeft verkregen. Hoewel de lagere rechters strikt genomen aan een oordeel van de Hoge Raad niet zijn gebonden, volgen zij dat in de praktijk wel. Mr. Ligtenstein onderscheidt in zijn artikel 'echte' dienstwoningen zoals de woningen van concierges, fi liaalhouders e.d. en de 'onechte' dienstwoningen, waar mee werknemers naar een bepaald bedrijf worden ge lokt en die dan ook wel lokwoningen worden genoemd. In' de echte dienstwoningen wonen de werknemers. 41e hun taak alleen goed kunnen verriohten, al* zij in die bepaalde woning wonen. Voor de grote meerderheid van de bedrijfswoningen staat, het, anders. De bewoners daaraan zouden eik ander huis kunnen betrekken, zonder dat hun werk daarvan schade zou lijden. wel een hernieuwd staaltje van stug heid noemen. Wat men ook van hem mag be- iweren, hij werkt bepaald niet aan de I opbouw van een populaire' positie, als hy al weet, hoe dat moet. Do [minister blüft willens en wetens de ■consequente kampioen van de vrije {sector.' En De Tijd besluit: 'Wat de minister nu wel op zijn naam heeft staan, is een volkshuis vestingsbeleid, waarmee een ver keerde weg is ingeslagen.' De Volkskrant schrijft: 'De bewindsman slaagde er ech ter zeker niet in om aan te tonen, dat er nu zelfs in de vrije sector werkelijke volkswoningen tot stand zouden komen. Wat de premiebouw aangaat, mag de minister er in ge slaagd zijn om de particuliere bouw meer voor de bouw van goedkope woningen te interesseren, als deze huizen in de grote steden echter een rijksdaalder boven de huur van de toch al moeilijk betaalbare huren van de woningwetwoningen liggen, is bepaald niet aan de voorwaarde voldaan, dat de huren, ongeveer ge lijk moeten liggen. Dat zijn de feiten,, die het drin gend nodig maken, dat het beleid op de een of andere manier alsnog be ter wordt gericht op de behoefte aan volkswoningen met betaalbar* hu ren.' Dikwijls Zaaf de werkgever zijn werknemer een ver klaring tekenen, dat deze bij het einde van de dienstbe trekking ook verplicht is onmiddellijk het huis te ont ruimen. Hierdoor kan de werknemer aan de onderne ming gebonden worden, meer dan wenselijk is. Tot nu toe. liepen de uitspraken van de rechters, die moesten oordelen over de ontruiming van zulke onechte dienstwoningen sterk uiteen. Het NW heeft al in 1957 deze zaak aangesneden. Thans is een beslissing verkregen, die aan de bewo ners van onechte dienstwoningen de normale huur bescherming graandeert. Dan is het nog mogelijk,, dat een onderneming ont ruiming eist, omdat zij de woning dringend nodig heelt voor eigen gebruik. Dat kan overigens elke huiseigenaar doen. Maar zelfs dan is de bewoner nog beschermd door dat de ontruiming pas kan plaatsvinden nadat de ter mijn van ten hoogste zes maanden, die B. en W. moeten vaststellen, U verstreken. De Nieuwe Rotterdamse Courant merkt naar aanleiding van de belof te van minister Van Aartsen, dat hij aan het probleem, van de dure wo ningen bijzondere aandacht zal ge ven: 'Men moet nu maar afwachten, wat de minister onder dit laatste verstaat. Hij studeert veel en be roept zich graag op nog te over winnen moeilijkheden. In de toe komst zou hem dit toch opnieuw last kunnen bezorgen, want al mug hij vandaag dan zonder kleerscheu ren uit liet debat, zijn gekomen, vol maakt gerust toonde men zich niet. Waren er geen moeilijkheden, dan zou bij wijze van spreken de portier van het departement de problemen kunnen oplossen, meend* ir, Kraay- v anger. Het Algemeen Handelsblad con stateert. dat er noe een groter vraagstuk bestaat dan het politiek hete hangijzer van 2500 woningen. 'Dat is de vraag, door ir. Kraaij- vanger (kvp) met zoveel woorden gesteld, of wij thans met de wo- ningbouwpolitiek op d* goede weg zijn. De r.-t senator- heeft deze vraag nog niet bevestigend willen beant woorden en ook wij zijn van mening, dat wanneer men ernstig probeert het woningbouwbeleid los te zien van directe politieke belangen en van dogmatische dwangvoorstel lingen. er hier en daar reden tot on gerustheid is.' Het Parool ten slotte constateert, dat de tweede dag van het debat 'eindigde met een tamme terug tocht van de woordvoerder van de KVP-fractie, ir. Kraayvanger, die aanvankelijk een volledige ombui ging van het woningbouwbeleid had verlangd. Deze was blijkbaar ge schrokken van de bijval, welke zyn woorden bij de socialistische afge vaardigde Broeksz hadden ge kregen. Hij vreesde blijkbaar dat aan zyn aanval -politieke conse quenties zouden worden verbonden.' 'De KVP.' aldus Het Parool, "speelde aldus hetzelfde spel als aan de overzijde van het Binnenhof in december: een hoge toon in eerste termijn, een buigen voor d* reg«- vin» to*n het »m«t werd.' Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Philips heeft besloten in Enschede een fabriek te stichten voor het ver- vaardigen van eiektronischt meet- en regelapparatnur. Voor dit doel rijn de zogenaamde Tweutehallen gekocht, een voormalig fabriekscomplex, dat na de oorlog onder meer in gebruik is,als ruimte voor tenloonttoüiajo ea ander» «veaMMotea. Yan een fusie tussen de CHU en de ARP is minder dan ooit sprake. Uit een beschouwing in het antirevolutionaire weekblad Nederlandse Gedachten hebben wij de conclusie getrokken, "dat de anti's voorlopig de hoop op toe nadering hebben opgegeven. Als de CHU zich uitput in verklarin gen waarom er zo'n verschil is tussen haar partij en de anti's, dan zullen wij niet bij voort during blijven aandringen op samengaan, was de strekking van het betoog in Nederlandse Ge dachten. Wij hebben dit verschijnsel ge signaleerd. Met als conclusie: 'Moeten wij dat toejuichen? Het kan ons vrij onverschillig laten. Het erosieproces, het afslij pen en. uithollen van de confes sionele partijen, in dit geval van de prot.-christelijke partijen, gaat -.door. Soms wat langzamer, soms 'wat sneller. Maar zeker.' yan twee zijden is op, onze be- schouwing gereageerd. Van ie kant van Nederlandse Gedach ten in de eerste plaats. Het blad ontkent, dat er een erosieproces aan. de gang is bij de protestantse partijen. Wel geeft de Antirevolu tionaire Partij de laatste jaren geen stijgende lijn te zien. Maar de invloed op de regering van de confessionele partijen is sterker dan hij ooit sedert 1945 is ge weest. Ja, ja. Maar dat is geen groeien de invloed van de antirevolutio nairen, doch van de KVP.En van de anti's alleen voor zover zij de KVP trouw zijn. Wie herinnert zich niet met hoeveel welwillend heid de antirevolutionaire motie over de woningbouw, waarvoor deze partij een regeringscrisis overhad, door de regering aan naar laars is gelapt? En hoe deze regering de commerciële televisie doorzet tegen de antirevolutio naire wensen in? De andere reactie kwam in De Opmars, het propagandablad van de KVP, van Bernard Verhoe ven. De heer Verhoeven schrijft: 'Maar de slotsom van het arti kel was wél onrustbarend. Ze kwam hierop neer: het erosiepro ces bij de protestantse partijen gaat gelukkig wel voort en de PvdA plukt er als lachende derde wel het profijt van. Het is een van de missely kste opmerkingen die ik in tijden ben tegengeko men. Erosie wil zeggen: 'gestadige uitputting van de groeikracht van de bodem, toenemende bloed armoede.- Leedvermaak- -daarover lijkt me al een twijfelachtig ge noegen, maar als men zelf wel varender hoopt te worden van andermans erosie, is dat een vorm van democratisch denken, die me onzindelijk lykt.' Dit franis zuigt de heer Ver hoeven uit de duim. De conclusie die wij trokken, hebben wij hier boven-geciteerd. Daarin is van leedvermaak geen sprake. Aan deze fantasie had de heer Verhoeven echter niet genoeg. Hy ging verder. Als volgfs 'Als een democratie het van dergelijke meevallertjes moet hebben om voort te bestaan, is ze zelf een slachtoffer van erosie. .- T"-aak ik wel degelijk onder scheid .tussen een socialistisch opime-orgaan als Socialisme en Democratie of een vrij dagblad u j ^aro°* CR een gelijkge- ichakeld partij dagblad als Het Vnie Volle." yoor dit vervolg moest de heer Verhoeven zich schamen. Wat betekent gelijkgeschakeld? Met wie, door wie? De heer Verhoeven weet natuurlijk wel, dat hij onzin schrijft. Hij weet ook, dat het woord gelijkgeschakeld aan de bezettingstijd herinnert. En hij weet, dat hij met het onwaarach tige en volstrekt misplaatste ge bruik van dit woord op een peil van journalistiek terecht is ge komen, waar elke gedachtenwis- seling ophoudt. Wij signaleren dan ook deze «pennevrucht van Bernard Ver hoeven niet om de gedachtenwis- seling voort te zetten. Maar om te .laten zien op welk een minder waardige manier sommige lieden ;in de KVP zich veroorloven-onze .krant te bestrijden als argumen ten hun ontbreken. Ook dat is 'erosie van de christelijke politieke partijen. Erosie namelijk van de politieke moraal. Wij constateren dit zonder leedvermaak, maar wel met verbazing. Want wij had den de heer Verhoeven te fat soenlijk geacht voor dit minder waardig gedoe. ANP. Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (p.v.d.a.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Valt er in de gemeente Middelburg verwondering op te merken vanwege het feit, dat de' burgemeester, na nauwelijks ingewerkt te zijn, vertrekt als gevolg van zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Amersfoort? Kleven er voor de gemeente Mid delburg geen grote bezwaren aan het opnieuw heibben van een vaca ture van burgemeester m een tijd, dat de gemeente Middelburg staat voor belangrijke beslissingen, die veel "ingewerkte kennis' vragen van een zo belangrijke functionaris als de burgemeester geacht moet worden te zyn? Moet in'het benoemen van de bur gemeester van de gemeente Middel burg tot burgemeester van de ge meente Amersfoort een ombuigen van het beleid van benoemingen worden gwien?

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2