Officier bereid alsnog kennis te nemen van geluidsband in Oudewaterse aanrandingszaak Gesprek op bond bij Verdwenen kleuters waren familielid i Vandaag beslissing van regering over 'bouw vijf daagse5 A Oostenrijkse baby moet van Justitie het land weer uit Schoolreisje na 41 jaar Minister Beerman antwoordt Kranenburg: Handelaren in vuurwerk voor kantonrechter Uit de hand Lijst Machinist reed door onveilig sein: maand voor waardeli j k HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 APRIL 1961 FAGSNA 3 mm Geschiedenis Telefoongesprek Vrouw verdrinkt in ringvaart Goese directeur OW tóch voor rechter (Van onze paiiementsredaetie) Vandaag, en anders uiterlijk morgen, zal de regering beslis sen over de arbeidstijdverkor ting in liet bouwbedrijf. Dat heeft zij gisteravond in een langdurig overleg aan de Stichting van de Arbeid mee gedeeld. een fcwaliisilsfcegrip Lege trein uit de rails I Herman Ruiters (81) overleden (Van een onzer verslaggevers) Een tien maanden oude Oostenrijkse baby, die al negen maanden door pleegouders in Oegstgeest wordt grootgebracht, moet van de minister van Justitie het land uit. De verblijfsvergunning van de baby, Adèle Paul uit Klagen- furt, die al enige keren werd verlengd de laatste maal tot 21 april a.s. is door de minister zonder opgaaf van redenen ingetrokken. Adèle Paul mocht tot uiterlijk 6 april in Neder land blijven. „Met. heel ons harl" „Zij mogen het ons niet aandoen ons de baby af te nemen." zei gis teravond de diepbedroefde pleeg moeder, een stille en ingetogen vrouw. „Mijn man cn ik zijn gek op dit kind. Wc houden van Adèle met heel ons hart en we hebben er geen flauw begrip van welke duistere machten hier aan het werk zijn." „Alle papieren 'Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie te Rotterdam is, ter afronding van het door hem ingestelde onderzoek, bereid alsnog kennis te ne men van de geluidsband, die in het bezit is van de technische hoofdambtenaar eerste klasse bij het Ministerie van Defensie de heer F. H. van der Putten. De minister van Justitie heeft, dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Kranenburg (p.v.d.a.), medegedeeld. Hij bevestigt, dat de heer Van der Putten heeft verklaard te beschikken over een geluidsband, die zijn aan gifte van een in Oudewater beraam de aanrandingsaffaire die hem moest compromitteren,zou kunnen steunen. ken over het trage justitiële onder zoek en het feit, dat justitie en rijks recherche geen kennis hebben willen nemen van het op de band opgeno men telefoongesprek tussen de heer Van der Putten en mevrouw Van der B. In dit gesprek (het ïverd gevoerd op of omstreeks 13 januari I960) zegt mevrouw Van der B„ dat een voor- De minister bevestigt ook, dat de malig burgerfunctionaris van Defcn- heer Van der Putten bereid was dit materiaal aan de justitie over te leg gen. De officier van Justitie van Rot terdam, zo blijkt uit het antwoord van de minister, achtte dit destijds niet nodig. Dc minister noemt het niet juist, dat het opsporingsonderzoek geruime tijd zou zijn uitgebleven. In de maand waarin aangifte werd gedaan, is het proces-verbaal afgesloten en toege zonden aan de officier van Justitie. Het nadere onderzoek door een in specteur der rijksrecherche in op dracht. van de procureur-generaal was uitsluitend bestemd voor per soonlijke informatie en ondergeschikt aan andere, meer spoedeisende onder zoeken. De door zijn ervaring voor dit onderzoek geschikte inspecteur was reeds belast met een omvang rijke opdracht in de zgn. schroot- affaire. Hij had pas na verloop van tijd gelegenheid om aan het verzoek van de p.-g. te voldoen, aldus minis ter Beerman. sie de aanranding in scène heeft wil len zetten. 1 alter wees zjj een militair als dader aan. Maanden later ontkende mej. mr. N. Wiggers, gemachtigde van de mi nister van Defensie, voor het Ambte narengerecht tn Amsterdam, dat er ooit van het ensceneren van een aan randing m letterlijke zin sprake is geweest. Zolang de bandopname niet m het onderzoek is betrokken, kunnen wij moeilijk een oordeel uitspreken over de juiste toedracht en de waar de van het gesprek. De opname is de laatste tijd echter zo vaak ter sprake gebracht dat wij menen de inhoud thans na het antwoord van minister Beerman op de vragen vanmr. Kra nenburg te kunnen publiceren. kunt U genieten van zon, zee en van zalig nietsdoen. V. d. Putten: Moet u eens luisteren. Ik heb zitten piekeren over dat ver haal van die keuken cn dat voor stel U wilde mij die naam niet zeggen, hebt u er bezwaar legen die naam te zeggen? Mevrouw v. d. B.: Dat doe ik niet. De zaak is afgedaan. Ik begin niet meer van voren af aan. Die meneer is er niet meer. Ik doe dat echt niet. Ik heb het Carla (haar doch ter red. HVV) beloofd en ik wil die ouwe dingen niet meer ophalen. Ik lieb geen zenuwen meer lang zamerhand. die meneer nooit meer en hij is ook niet in uw buurt. Het is een burger. v. d. P.: Ik praat er niet meer over. Mevrouw v. d. B.: Echt meneer Van Het is net wat Carla zegt: be schouw dat hele geval als heel niet gehoerd. Het was toch net zo goed van u het is toch iets heel mins. der Putten, ik had het toch met v- d. fVsu dat gedaan had. Het gaat mij alleen om de mentaliteit van die meneer, die zo min is om te zeggen: lok hem in de keuken en ga dan gillen. Mevr. v. d. B.: Ik had het op kan toor moeten doen v. d. P.: Ten slotte bent u toch met fout geweest. Mevrouw v. d. B.: Gelukkig met. Vijftien maanden geleden deed de v. d. P.: Als u dat had gedaan, had lieer F. H. van der Putten aangifte u voor een meineed gestaan, van de geënsceneerde poging tot aan- Mevrouw v. d. B.: Dat begrijp ik heel randing. De vrouw, die hem had goed. ik heb er ook over gelachen, moeten compromitteren, zodat hij v. d. P.: Ik bedoel: neem eens aan niet langer bij het ministerie te dat u zich had laten verleiden om handhaven zou zijn. aldus de heer dat inderdaad te doen Van der Putten, had echter op het Mevrouw v. d. P.: Ja. maar ik ben ik. laatste ogenblik geweigerd aan dit v- d. Heem eens aan, dat u toch infame spel mee te doen en hem op werkelijk de hoogte gesteld De heer Van der Putten is van mening, dat hier sprake is van een kompiot waarbij hooggeplaatste figu ren van Defensie betrokken zijn, die hem zouden willen wegwerken omdat hij al enkele keren verspillingen, be leidsfouten en knoeierijen op spoor was gekomen. Mevrouw Van der B. uit Oude water, die om medewerking bi) de geënsceneerde aanranding was ge vraagd. heeft altijd geweigerd de naam te noemen van de opsteller van dit plan. De heer Van der Putten stelde zich echter op het standpunt dat de man door energieke arbeid van dc Justitie gemakkelijk zou zijn op te sporen. Veel is er de laatste tijd gespro- Mevrouw v. d. B.: Dat had ik echt niet gedaan, al hadden ze ik weet niet wat gezegd. v. d. P.: Ik bedoel dat voorstel, dat ecu staffunctionaris een voorstel durft tc doen van lokken in de keuken en dan gaan gillen, het Mevrouw v. d. B.: Het Is geen mili tair geweest, het is een burger, v. d. P.: De naam zegt u liever niet? Mevrouw v. d. B.: Liever niet. Ik zie gedaan. Ik ben zo opgevoed: doe alleen wat je verantwoorden kunt. .U begrijpt toch zelf wel, ik ben zowat elf jaar, eerst zeven jaar en vier in mijn huwelijk, bij vooraan staande kringen in Rotterdam ge weest en tot heden heb ik nog con tact daarmee en u begrijpt toch wel. als ik mij verlaagd had. zou den zulke lui geen contact meer met mij houden. Ik heb nooit iets gedaan, de een of andere fout. Ik zeg het u nu, u kent me toch wel langzamerhand, v. d. P.: Mag ik nog vragen: die burger, waar is die. is die nog in dienst van het ministerie van De fensie? Mevr. v. d. B.: Ook niet rheer, mis schien ook nooit in geweest, ik heb het toen allemaal niet zo goed be grepen. Ik vond het zelf ook ver velend, met die telefoon en als dat niet gebeurd was Mijn man zegt: had maar niets gezegd, v. d. P.: U voelt natuurlijk ook wel, dat ik van mijn kant dat zo min vind. om dat voorstel te durven doen. Mevr. v. d. B.: Hij is helemaal niet in uw buurt, v. d. P.: Dat geloof Ik wel. Mevr. v. d. B.: Ik voel het wel. ik weet ook niet wie er gebeld heeft en nu denk je wie zou het zijn. v. d. P.: En dan iemand, laat zeggen, onschuldig te beschuldigen van misdragingen. Dat is uitlokken van misdrijf. U heeft u niets te verwij ten. Mevr. v. d. B.: Gelukkig niet. Ik zal wel wijzer zijn. v. d. P.: En die Carla heeft u eigen lijk nog op de goede weg geholpen. Mevr. v. d. B.: Het is me zo eruit ge glipt. v. d. P.: Ik neem het u niet kwalyk, u heeft dat niet gedaan. Mevr. v. d. B,: Ik bedoel, meneer Van der Putten, u kijkt mij er toch niet voor aan. Al was ik nog twin tig jaar jonger geweest, dan had ik het niet gedaan, v. d. P.: Ik bekijk die hele zaak alleen: men wilde mij weg heben en Mevr. v. d. B.: Dat is het juist. Ik heb ook in die zin met meneer Duiveman gepraat, hoor. v. d. Putten: Maar u hebt hem dat toch niet gezegd? Men-, v. d. B.: Dit heb ik hem niet verteld. "lilMlinillljlHil[jllllil!llli[lllliililllllilllilM[i:illl(lllliliiiliillliii:ie (Van een onzer verslaggevers! De raadselachtige verdioijning van de 3s-jarige Lydia Coppens cn haar 4 -jarig broertje Peter heeft gister avond. Almelo in rep en roer gebracht Een grootscheepse opsponngs-acue kwam op gang. nadat met een ge- luidswagen de vermissing van de kin deren was omgeroepen. De gehele nad wprci uitgekamd Half Almelo zocht mee. Zelfs de hulp van helder ziende Max Croiset werd ingeroepen. Vergeefs. Tot om half elf hei, verlossende te lefoongesprek kwam. Zonder medewe ten van hun ouders waren de kinde ren met hun autopedje naar een ver familielid gegaan, een 89-jange al leenwonende dame. Niets vermoedend van de opschudding in de stad belde deze de ouders op, met de vraag: 'Wanneer worden de kinderen ge haaid? Petertje ligt al op de grond te slapen en Lydia in een stoel. (Van een onzer verslaggevers) De 37-jarige mevrouw A. KosteH)*" Brüijn. te Heerhugowaard, is maan dagochtend verdronken in de Ring vaart. De vrouw, moeder van vier kinderen waarvan de oudste veertien en de jongste twee jaar, is tijdens het leefestorten van een emmer kmsvui in "deze vaart voorover gevallen, zy kon niet zwemmen. (Van een onzer verslaggevers); De Middelburgse rechtbank heeft liet bezwaarschrift tegen de dagvaar ding van de Goese directeur van Openbare IVerken, J. O., verworpen. De heer O. zal nu op donderdag 1 mei voor de Middelburgse rechtbank moeten verschijnen. De heer O. wordt verdacht van valsheid in geschrifte en het aanne men van een geschenk. Hij was ge dagvaard op 14 april, maar diende een bezwaarschrift tegen de dag vaarding in. Het is niet duidelijk geworden wat de regering precies van pian is. De gedachte om een nieuwe algemene aanwijzing op te stellen is haar gis teravond van alie kanten afgeraden. Mede daardoor heeft de vergadering zo lang geduurd. "Van de zijde der Stichting Is krachtig naar voren gebracht, dat het niet aangaat om telkens de spel regels naar goeddunken te verande ren. De Stichting wil weten waar zij aan toe is. Van regeringszijde werd daar tegenover gesteld* dat het.niet ver- Advertentie IAI. antwoord is de arbeidstijd in zo'n snel tempo te verminderen. Daarbij werd gewezen op de krappe arbeids markt en de noodzaak meer wonin gen te bouwen. Namens de regering namen alleen minister Van Rooy en staatssecreta ris Roolvmk aan het overleg deel. Opvallend was verder, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars niet vertegenwoordigd was. De laatste jaren is bij dergelijke besprekingen dit nog met eerder ge beurd, Het vermoeden, dat ook de rijksbemiddelaars dus niet erg ge lukkig zijn met de interventie van de regering is hierdoor nog w eer ver sterkt. Om tien over zeven gistermorgen is in Horst (N.Br.) een lege peronen- trein met de twee rechtervielen van het voorstel ontspoord. Het 'enge- vaïlentreintje' met hersporingsmate- riaal had om üen uur de schade her steld. De dienst Venlo-Eindhoven is tijdens de herstelwerkzaamheden nor maal onderhouden, in tegenstelde richting* is er tussen 7 en 10 uur'op verkeerd spoor gereden. Noemens waardige schade is er niet. Kleine kinderen worden, groot. We hebben het kunnen zien vandaag in de Hervormde lagere school in Zwijndrecht, waar 41 jaar geleden een schoolfolograuf de 43 leerlin gen van de vijlde klas tof een vro lijk groepje jonneerde en er een prent van maakte. Vanmotgen namelijk waren 41 leer lingen van die vijfde klas vit 1920 op dezeljde plaats en m dezelfde opstellinggaan zitten oj staan. Nu echter was hel geen schoolfoto- graai, die er zijn lens op richtte maar een aantal persfotografen en de televisie. De. kortgeknipte jochies tan 1920 bleken bezadigde mannen, de gie chelende meisjes reeds grijzende huisvrouwen geworden te zijn. Maar het plezier waarmee het ma ken van de foto 41 jaar geleden ge paard ging, was er niet groter dan vanmorgen. De heer A. Bakker uit Dordrecht had het initiatief tot. deze reiinie genomen. Hij toist 41 van zijn oud klasgenoten op te speuren (een klasgenoot bleek overleden en een verblijft in hel buitenland). Ook klasse-ondertmjzer Van Gilst. (67) en schoolhoofd Kranendonk (76) werden gevonden en uitgenodigd. ..Wat. zijn jullie allemaal groot ge worden)' zei meester Van Gilst te gen de „jongens en meisjes" toen ze na het maken van de groepsfoto weer allemaal in de schoolbanken van de vijfde, klas zaten tgeklemd duurde dit „schoolblijver" niet, irant buiten stond een autobus te wachten, waarmee de 41-jaar oude vijfde klas van de Hervormde scliool in Zwijndrecht vandaag een gezellig schoolreisje naar de Ve- luive heeft gemaakt. HILVERSUM (ANP) Vrijdag is te Maastricht op 81-jarige leeftijd over leden de heer Herman Rutters, eer tijds muziekredacteur van het-Alge meen Handelsblad. Als musicoloog, journalist en pe dagoog genoot de heer Rutters groot aanzien. Hij nam een voorname plaats in in muziekkringen en in het verenigingsleven. Meer dan dertig Jaar was hij medewerker aan het programma van de VPRO en muziek redacteur van Vrije Geluiden, het- or gaan van deze vereniging. De heer Rutters was erelid van de Neder landse Bachvercniging en ridder in de orde van Qranje-Nassau. Maandagmiddag is in alle stilte op do begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam het. stoffelijk overschot ter aarde besteld na een korte rouw dienst waarin dr. J. A. de Koning, voorzitter van de VPRO. voorging. (Van een onzer verslaggevers"» „Het zijn ongetwijfeld allemaal goede mensen die hier vanmiddag terecht staan. Maar in de afgelopen jaren .zijn er nu eenmaal herhaalde lijk ernstige ongelukken gebeurd door het afsteken van vuurwerk; er zijn branden ontstaan en er hebben zelfs mensen hun ogen verspeeld. Daarom is in het westen van het land een actie ondernomen met de bedoe ling het gevaar te beteugelen". Dat zei de officier van Justitie maandagmiddag in de zitting van de Rotterdamse kantonrechter, toen daar, negen winkeliers terecht ston den in verband met het het vervoer liet m voorraad hebben cn verkopen van ontpiofbare stoffen, als donder slagen. gillende keukenmeiden en vi- kingbommen. Het waren kantoor boekhandelaren, snoep- en. sigaren winkeliers en. -handelaren in feestar tikelen. die samen voor het hekje stonden. Sommigen van hen toonden triom fantelijk een door de dienst van Bouw- en "Woningtoezicht afgegeven, vergunning, anderen gaven te kennen het helemaal niet goed te vinden dat al dit vuurwerk zelfs aan kinderen van drie jaar verkocht mag worden, al mogen die het dan ook niet afste ken. Ze moesten ook niets hebben van de zogenaamde „atoomraketten" die clandestien uit het buitenland worden ingevoerd. Het is niet tot een eis gekomen. De officier van Justitie maakte het ge zelschap er opmerkzaam op het lang niet altijd aan alle voorwaarden wordt voldaan, dafc vaak hoeveelhe den boven vijf kilo met m blik ver pakt zijn en dat op de verpakking dikwijls de voorschriften m de Ne derlandse taal ontbreken. Hij achtte het echter gewenst bij de afdeling Bijzondere Wetten van de politie en bij Bouw- en Woningtoezicht een na der onderzoek in te stellen, zodat de zaak werd aangehouden. In Oostenrijk is in 1960 meer gestaakt dan ooit. 30.654 werknemers staakten in totaal 550.582 uur. De chemische industrie blijkt volgens een vakverenigings-statist.iek het voornaamste slachtoffer van de sta- kingslust te zijn geweest, met twee derde van alle stakingsuren. Die datum is verstreken en de baby is thans nog by zijn pleeg ouders. Deze hebben namelijk een kort geding aanhangig gemaakt te gen de Staat der Nederlanden, die zij beschuldigen van een onrecht matige daad. Dit geding zal donder dag dienen voor de president van de Haagse rechtbank. In afwachting van de uitspraak is besloten dat de baby nog in Nederland mag blijven. Bij stukjes en brokjes en telkens met de grootste terughoudendheid vertelden de pleegouders de voorge schiedenis. Begin augustus van het vorig jaar namen zij de baby mee uit Klagenfurt. „Adèies moeder heeft haar baby met toestemming van het Stadtjugendamt in Klagenfurt aan ons afgestaan ter blijvende verzor ging." aldus hun verhaal. ..Wij kregen alle papieren. De moeder zou nimmer meer aan spraak maken op het kind en zij heeft dat ook niet gedaan. Volgens de overeenkomst, die naar Oosten rijks recht tot stand is gekomen, kan alleen het kind te kennen ge ven bij ons vandaan te willen. Wij zijn niet de eerste Nederlan ders. die een Oostenrijks kind op voeden. AUeen al uit de provincie Kiirnten, waarin Klagenfurt ligt, zijn 396 kinderen door Nederlandse pleegouders geadopteerd. Er is bij ons weten nog nooit bezwaar inge bracht. Waarom in ons geval dan wel?" Terwijl de pleegouders probeerden de definitieve voogdij over Adele Paul te krijgen, waren er al maat regelen in voorbereiding om de baby het land uit te zetten. De minister van Justitie het aan de Oostenrijk se ambassade weten „een verder verblijf van het-Oostenrijkse kind in ons land niet te aanvaarden." Te vens verzocht hij de ambassade de terugkeer van de baby naar Oosten rijk en het opvangen aldaar te re gelen. De pleegouders vertelden, dat zij op 4 april de dinsdag na Pasen voor het eerst hoorden wat hun te wachten stond. Zij kregen toen een telefoontje van de Rijkspolitie te Oegstgeest: 'Wij hebben bericht ge had van de minister, dat de baby uiterlijk 6 april het land uit moet.' 'En waarom dan wel?' vragen de pleegouders zich af. 'Wij hebben Adèle op een geldig paspoort mee gekregen. Alle noodzakelijke formali teiten waren vervuld. We kregen ook een verblijfsvergunning, die telkens werd verlengd. Waarom nu Ineens dit besluit van de minister, dat wij alleen maar kunnen betitelen als machtsmisbruik?' Op dit standpunt stelt zich ook de Katwijkse advocaat mr. W. M. A. Kalkman. Hij is tijdelijk voogd over Adéle. Samen met de Haagse juriste mevrouw mr. N. J. Nanning heeft hij de Staat gedagvaard. 'De minister heeft bet recht nlot.d» babi uit„te wijzen,' is zijn standpunt. 'Dat kan alleen maar met een vreemdeling, die gevaar oplevert voor wat de pu blieke rust wordt genoemd. De han deling van de minister is in strijd met de wet. Ik eis van de minister, dat hij zicli onthoudt van elke maatregel om het kind over de grens te zetten. Wat hier dreigt te gebeuren, vind ik een grof schandaal.' De officiële woordvoerder vau het ministerie van Justitie zei ons over deze zaak geen inlichtingen te kun nen geven. Advertentie I.M guldens omhoog PRIJZEN OMLAAG Juist in het voorjaar als Moeders portemonnaie het toch al zo zwaar te verduren heeft... als elke aankoop boven de begro ting komt... dan is zo'n kinder sokjes aanbieding dubbel wel kom. Ankiets, met alleen voor de kleintjes, neen, sokken in een modern fantasie weefsel in tien maten voor de allerkleinsten* maar ook voorde jongens en meisjes tot 13 en 14 jaar. Morgen koopt U deze ankiets uit de normale serie van 1.25... solide katoenen sokken met Nylon versterkt in twee van de meest gewenste kleuren beige en grijs, per paar door elkaar voor nog géén zeventig cent. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ankiets voor de kleintjes, maar ook voor de grotere jongens en meisjes in 10 maten, tot leeftijd 14 jaar, in grijs en beige, jft per paar door el kaar JF M WmÊ voor I rTet College van Rijksbemidde- D- laars heeft laten weten, dat het van de regering nog geen ver gunning mag geven voor een ver korting van de arbeidstijd in het bouwbedrijf. Zó heeft het college het natuurlijk niet precies gezegd, maar daar kwam het wel op neer en scherpe luisteraars hebben in de mededeling van het college zelfs een geprikkelde en wrevelige toon beluisterd. Dat is begrijpelijk, want van het prestige van het college blijft weinig over, als het bij elke be slissing rekening moet gaan hou den met telkens nieuwe aanwij zingen. Het vaderland was nog bezig deze mededeling te verwerken, toen het vernam, dat de regering het raadsbesluit van de gemeen te Rijswijk tot invoering van de 45-urige werkweek had geschorst. Hiermee werden de ongetwijfeld weloverwogen argumenten die de edelachtbare bestuurderen van deze gemeente tot hun besluit hadden geleid, van de tafel ge veegd. Een aardige bijzonderheid is daarbij, dat het een liberale minister moest zijn, die hier on middellijk verantwoordelijk is. Tie regering staat op het stand- punt, dat 'lagere organen" de 45-urige werkweek wel mogen in voeren op 1 mei van dit jaar. als de omstandigheden (de arbeids tijd in het particuliere bedrijf) dit noodzakelijk maken. De over heidsorganen mogen, echter niet voorop gaan. En het bouwbedrijf mag ook niet voorop gaan. Het is duidelijk, dat naar deze opvatting van de regering de verkorting van de arbeidstijd weinig vorderingen zal kunnen maken. Maar het is ook duidelijk, dat deze opvatting weinig verband houdt met de praktijk en dat de regering al aanwijzende en schor sende de hele arbeidstijdverkor ting uit haar handen zal zien lopen. Staatssecretaris Sehmelzer, tn enige elkaar opvolgende kabi netten belast met de zaken van de p.b.o. en de bezitsvorming, schermt graag te pas en te onpas met zijn jeugd. Hij is helemaal niet zo jong meer de vorige maand werd hij veertig, op welke leeftijd het leven beslist niet be gint maar hij maakt wel een jeugdige indruk. En dus is hij in de kring van de KVP de aangewe zen man om aan de jongeren de politiek van het kabinet-De Quay te verkopen. Het afgelopen weekeinde heeft hij dat ook weer geprobeerd, op een bijeenkomst te Zeist van de .KVP-jongerengroepen. De Volks- 'krant schrijft erover: 'Hij maakte zijn duidelijke stellingname tegen 'de socialistische oppositie en 'andere twijfelaars in de huidige regering waar met de indrukwek kende lijst zoals die nog niemand vóór hem opmaakte van de, vooral, sociale maatrege len en feiten die door dit beleid mogelijk werden.' Ilct is jammer dat de Volks krant deze 'indrukwekkende lijst' niet heeft afgedrukt. "VVant nu ontbreekt ons de mogelijkheid een oordeel te hebben over de juistheid van de kwalificatie. Gtond er óók de ambtenaren- spaarregeling op? Daarvan ge tuigde de KVP'er Maenen (een man uit de KAB) in de Eerste Kamer, dat de laagstbezoldigden en met name de arbeiders In overheidsdienst, er niet van kun nen profiteren. En vermeldde de staatssecre taris óók de woningbouwpoütiek van minister Van Aartsen? Daar over zijn alleen de liberalen tevre den. Maar heeft drs. Sehmelzer het optreden van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid toch weten voor te stellen als een staaltje van voortvarende christeüjk-sociale politiek? Of heeft de staatssecretaris de woningbouw buiten beschouwing gelaten als zijnde géén sociaal onderwerp? We vragen maar. (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse rechtbank is dins dagmorgen tot een maand voorwaar de] ij ke hechtenis veroordeeld de 28- jarige NS-machinist- J. M. uit Utrecht wegens het rijdeu met een door hem bestuurde zandtrein door een onveilig sein op het baanvak Utrecht-Harmelen. Dit verzuim in de nacht van 1 april 1960 gepleegd had een botsing ten gevolge met een goederen trein die van tegenovergestelde richting na derde. De officier had een maand hechte nis geëist. De Utrechtse machinist was bij de ze botsing vrij ernstig gewond ge raakt, Zijn collega van de andere trein, de Amsterdammer J. L. kwam er met een lichte shock af. De materiële schade was bijzonder groot. M. had tot zijn verdediging aange voerd. dat hij door de mistbanken het op onveilig staande voorsein niet had opgemerkt. New-Belhi zit op het ogen blik dagelijks enkele uren zonder stroom als gevolg van beschadigin gen van de hoogspanrungsleiding van de centrale by de Nangal-dam naax tie hoofdstad door zware zandstor men.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1