Nederlanders bekennen Man stak door vrouw meegelokt meisje met mes Hêi Kamerlid Nederhorst Bouw schakelstation bedreigt natuurschoon Kennedy en Soekarno zwijgen over N.-Guinea in commnii iquê Nieuwe arrestatie in meisje za Wraak op politieman Vijfdaagse in mijnen per 15 mei N ri je \olk m Bot ontmoet begrip voor Nederlandse politiek Verlaoogd KELVINATOR imtiBsbaar instrument gneplkou ?pijn? Moeder laat kleuter vastgebonden achter: uitspraak 12 weken Via Götzen Geen maatregelen Moordenaar van Joke Groenendaal krijgt twintig jaar Bejaarde omgekomen door gasverstikking MIR stelt voor: Man zakt in elkaar verhoog uw weerstand HET VRIJE VOLK WOENSDAG- 26 APRIL 1961 PAGINA 3 (Van onze lanclbonwredaeteur) De eerste bekentenissen in de affaire-Stalmaun zijn gevallen. In de naelit van maandag op dinsdag hebben de Nederlandse en Duitse speurders na een uren lang verhoor positieve mededelingen verkregen over het verstrekken van steek penningen aan dr. Otto Stalmann, het hoofd van de afdeling Buitenlandse Han del van het AVestduitse ministerie van Landbouw. PLEEGZUSTER BlOEDWUN ennmgen voor dr. Stalmann van CBT Over de omvang van de bedragen zijn nog geen juiste gegevens bekend. Ook ontbreekt tot dusver nog een duidelijk inzicht omtrent de manier waarop het geld is overgemaakt. Stalmann werd vorige week in Bonn gearresteerd nadat de Nederlandse minister van Landbouw, mr. "V. G. M. Marijnen, de Duitse instanties op de hoogte had gesteld van vermoede lijke malversaties. De beschuldiging luidde, dat deze hoge ambtenaar gelden van Neder landers, Denen en Foïen had aangenomen als tegenprestatie voor het ver ruimen van de agrarische exportmogelijkheden uit die landen. Van Ne derlandse zijde zou daarbij vooral het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen betrokken ziin «reweest.. Advertentie l.M. (Van een. onzer verslaggevers) De 2'-jarige straatmaker A. B. de W-, die zaterdagnacht samen met zijn vrouw, de 23-jarige J. C. de IV.- de K„ werd aangehouden omdat hij een meisje van veertien jaar (en geen zestien, zoals aanvankelijk ge meld) in zijn woning aan de Eerste Atjelistraat te Amsterdam zou heb ben aangerand, heelt toegegeven liet meisje te hebben mishandeld. Op aandringen van de man had de vrouw het meisje "aar boven gelokt. Eenmaal boven had het meisje de man pas ontmoet toen zij in een slaapkamertje werd gebracht. Zij werd daar niet alleen met een mes bedreigd, maar ook gewond. De vrouw van de straatmaker heelt het meisje, dat geheel bebloed, was, later afgewassen en tegen haar ge zegd dat zij er niets aan kon doen. Het slachtoffer is onder behandeling van een arts gesteld en daarna naaT haar woning overgebracht. Da straatmaker had aanvankelijk verklaard, dat hij dronken was en zich niets meer kon herinneren. Pas gistermiddag, toen hem o.a. het mes werd getoond, dat in de w.c. verbor gen was. gaf hü toe het misdrijf te hebben gepleegd. <Van een onzer verslaggevers) Twaalf weken gevangenisstraf, waarvan negen voorwaardelijk' is de straf die de rechtbank gisteren op- leede aan de 26-jarige 'Utrechtse moeder die op 26 juni I960 hear vier jarig zoontje vastgebonden aan een stoel achterliet. De vrouw krijgt een proeftijd van drie jaar, onder toe zicht van de r.-k. reclassering. Met haar man en twee kinderen was ze op die dag gaan zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal. Het zoontje kon niet mee, en werd vast gebonden aan zijn stoel achtergela ten. Buren hebben het schreeuwen de kind bevrijd. De eis tegen de vrouw was twaalf weken waarvan elf voorwaardelijk. Vooral in Duitse bladen werd na de arrestatie van Stalmann heftig beweerd, dat hier sprake was van een grote politieke intrige, die opgezet zou zijn om Stalmann onmogelijk te maken. Hij was al sen fel tegen stander van de voorstellen, die in ver band met de totstandkoming van de Euromarkt op agrarisch terrein waren ingediend. De namen van Hallstein, de voor zitter van de Europese commissie, van Mansholt, de vice-voorzitter, en van zijn kabinetchef Moser werden daar bij genoemd. Inderdaad, zo is gebleken, was men in Brussel bij de Europese Gemeen schappen op de hoogte van de ver denkingen die in Nederland ten op zichte van Stalmann werden gekoes terd, want minister Marijnen had dr. Mansholt hierover persoonlijk in gelicht. Zo leek het erop of degenen die beweerden dat er van malversaties geen sprake was, gelijk kregen. Het onderzoek waarvoor een paar Duitse officieren van Justitie naar Neder land waren gekomen, scheen vastge lopen te zijn en in Duitsland werd Stalmann op vrije voeten gesteld. Maandag werd echter het onder zoek in Nederland voortgezet. Samen met een Duitse collega verhoorde de officier van justitie in Den Haag, mr. -J. C. Maris, een groot aantal betrokkenen. In de nacht van maan dag op dinsdag verhoorden zij voor de tweede keer functionarissen van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, onder wie voorzitter M. prins. Zij werden geconfronteerd met ver klaringen die de Nederlandse minis ter van Landbouw had afgelegd en kwamen bij dit tweede verhoor, dat ;Uren duurde, ten slotte tot positieve mededelingen. Zij gaven nu toe op de hoogte te zijn geweest van het feit. dat gelden uit het fonds voor exportbevordering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen vla de heer Göt zen, een firman van het effectenkan toor Hörehner en Götzen in Amster dam, zijn overgemaakt ten bate van 'Stalmann. Dit aparte bureau van de heer Götzen draagt de naam Oost-West Syndicaat. De sterfee indruk bestaat, dat de verklaringen van minister Marijnen in deze zaak de doorslag hebben' ge geven. Toen de twee functionarissen van het Centraal Bureau voor de eerste keer met ambtenaren van de justitie spraken, legden zij veel min der positieve verklaringen af Voor de minister zelf dreigde de affaire toer. een bijzonder onaange name wending te krijgen. De ^posi- tieve verklaringen die nu zijn afge legd. bevestigen echter volkomen de mededelingen die de minister om streeks de paasdagen aan de Duitse overheid heeft verstrekt. Uit het verhoor is niet gebleken, dat de twee betrokken functionaris sen van het 'Centraal Bureau reeds voor de gelden werden overgemaakt op de Hoogte waren van het doel waartoe dit geld moest dienen. Ken nelijk hebben zij dit achteraf pas ge hoord. Uit onze informaties blijkt, dat mr. Maris althans geen aanlei ding lieeft gevonden in hun geval tot maatregelen over te gaan. Het onderzoek naar de rol die de heer Götzen heeft gespeeld, Is nog gaande. Advertentie 'LM. 68",, van 'tfé^Qndcrvraagden'itgaf roe h^ar^ koefkast ^o /Kj.ein cc2 hebben gckocht. koefkast?' Dan ,'n roxaié :a:~- *- KELViHATÖR. f AQQ 130 compressor .- Of .140 G met auiom;.:drukkr»op< ontdooiing J .535.- Vraag' Uw dealer;.haar: 1 •r"'" ,r" De rijkspolitie te Horst (L.) heeft de 42-jarige chauffeur en wegwerker W. K. aangehouden, verdacht van huisvredebreuk, vernieling en mis handeling. K. had in staat van dronkenschap een nachtelijk bezoek gebracht aan de wachtmeester der rijkspolitie in het gehucht Hegelsom, L. Giesberts. In het huis van de wachtmeester, tegen wie hij een wrok koesterde sinds deze tegen hem een proces-ver baal wegens diefstal van lood had op gemaakt, had hij verschillende ruiten ingegooid en de voordeur ingetrapt. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige pseudo-fotograaf K. 1'. is tot twintig jaar gevangenisstraf leroordeeld door de rechtbank te Roermond voor de moord op het ,15- jarige Venlose meisje Joke Groencn- iaal. De officier van Justitie, mr. W. C. ïitenvaal, had tijdens een besloten rechtszitting op 11 april levenslang '.egen M. geëist, die bekende her meisje om het leven te hebben ge- oracht na haar. eerst te hebben mis handeld. (Van een onzer verslaggevers) De 74-jarige D. Semeins te Purmer- end is dinsdag levenloos in zijn bo venwoning aangetroffen. Hij moet reeds maandagmorgen door gasver stikking om het leven gekomen zijn. De heer Semeins was vrijgezel. Men miste hem toen hij zijn normale be zoeken bij kennissen niet had afge legd. Dinsdag werd de dokter gewaar schuwd die de deur openbrak en de bejaarde man levenloos aantrof. Het gasstei brandde maar de kraan van de oven stond ook open. (Van een onzer verslaggevers) De Mijn Industrie Baad heeft gis termorgen zonder hoofdelijke stem ming besloten per 15 mei de vijfdaag se werkweek in de mijnindustrie is te voeren. Tot dusver hadden deonder- en bovengrondse arbeiders eenmaal per twee weken een vrije zaterdag. Bij de invoering van de volledige vijfdaagse werkweek is rekening ge houden met de bepalingen die door de regering in het kader van de vrijere loonvorming ten aanzien van de verbetering der ionen en andere arbeidsvoorwaarden gesteld zijn. Sedert de invoering van de vorige twee fasen van arbeidstijdverkorting heeft een niet onbelangrijke stijging van de produktie per ondergrondse dienst plaatsgevonden. In de MIR-vergadering van gister morgen werd de verwachting uitge sproken, dat door verdere mechani satie en rationalisatie in de mijnin dustrie de jaarproduktie ook thans kan worden gehandhaafd. Koning Gustaaf Adolf van Zwe den is dinsdag voor een staatsbe zoek van vier dagen in Oostenrijk aangekomen. Op het westelijk sta tion van Wenen werd hij begroet door president Scharf. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid de heer G, M. Neder horst (p.v.d.a.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk vragen ge steld over de bouw van een schakelstation in de omgeving van Gouda, „op één van de mooiste plekjes aan de oever van de Holiand- sche IJssel. WASHINGTON (Reuter, AP) Westelijk Nieuw-Guïnea, het punt waarover president Soekarno en president Kennedy mis schien het langst met elkaar hebben gesproken, wordt niet genoemd in het communiqué dat de twee presidenten na hun overleg in Washington hebben uitgegeven. Het enige wal hiervan bekend is geworden is wat dr. Soebandrio, de mi nister van Buitenlandse Zaken, hierover heeft gezegd .namelijk dat Ken nedy en Soekarno langdurig over dit punt hebben gesproken en dat hij, Soebandrio, in Washington achterblijft om mogelijke oplossingen voor het geschil te bespreken. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse politie heeft de 35-jarige JVÏ. H.-R., echtgenote van de man waarmee het 17-jarige winkelmeisje Maria van H., met medeneming van 26.000 van haar werkgever aan de haal ging, aangehouden. De vrouw blijkt in Woudenberg driemaal geld van haar echtgenoot te hebben ontvangen, dat afkomstig was van het gestolen bedrag. Maan dag 10 april, de dag waarop bleek dat Maria van H. er met C. B, H. van door was gegaan, is de vrouw reeds aangehouden geweest. Zij heeft toen twee dagen in voorlopige hechtenis doorgebracht omdat zij weigerde medewerking te verlenen aan het politie-onderzoek naar het verdwe nen winkelmeisje. Maria van H. en haar begeleider hebben intussen in Den Haag bekend de diefstal van de 26.000 te hebben gepleegd. Het meisje had het geld verduisterd op aandringen van de man. H. had het geld volledig onder zijn beheer genomen. Op hun vlucht had hij erop aangedrongen dat het meis je naar huis zou terugkeren omdat hij haar als een blok aan het been- ging beschouwen. De politie in Amersfoort torpedeerde echter de. verdere plannen van het tweetal door zijn arrestatie op zondagavond. De politie was gealarmeerd door de zoon van een cafetariahouder, die Maria herkende van het in de dagbladen gepubliceerde opsporingsbericht met signalementen. Het tweetal had elk een kamer gehuurd in een pension, waar z« zich als broer en zus hadden uitgegeven. H. had voorgegeven het meisje naar Arnhem te «loeten brengen. Op H. is 2.000,-— aangetroffen en op Maria 100.—. Het overige geld is voor zover het nog niet was uitge geven, aangetroffen in de kamer van H. De sieraden, kledingstukken, toi letartikelen en bromfiets die van de gestolen 26 mille zijn gekocht, nam de politie in Woudenberg in beslag. Daar logeerde het tweetal bij fami lie van H.'s echtgenote. Het afscheid tussen Kennedy en Soekarno was even vriendschappelijk als de begroeting bij Soekarno's aan komst geweest was. De twee presi denten wandelden, een deel van de weg arm in arm, van het "Witte Huis naar de helikopter die Soekarno naar het militair vliegveld bracht vanwaar hij naar Mexico vertrok. Nadat Soe karno in deze helikopter plaats had genomen, volgde er nog even een fluisterend gesprek tussen de twee presidenten. In het communiqué bevestigen Kennedy en Soekarno de geest van samenwerking en vertrouwen tussen beide landen. Kennedy heeft aange boden een groep economische des kundigen beschikbaar te stellen om Indonesië bij te staan bij de uitvoe ring van zijn aeht-jarewplan. Beide presidenten zijn dankbaar voor de grote mate van samenwer king tussen hun. landen, waarvan het bezoek van het Amerikaanse hospi- taaischip Hope aan Indonesië een voorbeeld is, aldus het communiqué. i Nederland erkend In Londen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard dal Groot-Brittannië Nederland blijft erkennen als de soevereine mogend heid in westelijk Nieuw-Guinea. Londen blijft hopen dat Indonesië zich houdt aan zijn belofte geen ge weld te gebruiken. Anderzijds heeft EngelandT zoals het reeds eerder heeft aangekondigd, zich niet ver plicht Nederland eventueel militaire steun in Nieuw-Guinea te geven. Zware loels-sieeti Prins Sernhard heelt op zijn reis door de Verenigde Staten dinsdag een bezoek gebracht aan president Kennedy, Tijdens het. bezoek, dat een zeer hartelijk ka rakter droeg, werd van gedach ten gewisseld over enkele belang rijke kwesties. Deze foto werd ra diografisch uit New York ont vangen. Hij vraagt of de ministers bereid zijn de N.V Electrieiteitsmaatschap- pij Zuid-Holland te verzoeken de be slissing over de bouw korte tijd op te schorten en voorts of zij zich in verbinding wilien stellen met de di rectie van dit bedrijf en met Gede puteerde Staten van Zuid-Holland om te voorkomen, zo stelt de heer Nederhorst, dat deze rivierstreek zon der noodzaak aan fabrieksbouw ten offer valt. De heer Nederhorst stelt ook de vraag of uitsluitend financiële over wegingen bij de keus van deze plaats de doorslag hebben gegeven. „Zijn de ministers niet van me ning, dat een particuliere onderne ming nimmer toestemming gekregen zou hebben voor de bouw "van een fabriek op de plaats, waar thans de bouw van een schakelstation is ge dacht. en dient er in dit geval niet met gelijke maat gemeten te wor den?," aldus de heer Nederhorst. In de gemeenteraad van Gouda bracht de heer Nederhorst 'raadslid voor de p.v.d.a.) maandagavond de zelfde kwestie naar voren. Een voorstel om aan de andere zijde van de Hollandsche IJssel op de uiterwaarden een gemeentelijk sportveld met tribunes aan te leg gen, kon de goedkeuring van Gede puteerde Staten niet wegdragen Dc aanleg van het sportveld zal, aldus GS een aantasting betekenen van 't natuurschoon ter plaatse. Op de Schans in Leeuwarden is gistermiddag omstreeks vijf uur de. 67-jarige T. V. uit Leeuwarden plot-) seling in elkaar gezakt. In de ambu-; lance-auto. die hem naar het stads-' ziekenhuis bracht, is hij overleden. ■V. was hartpatiënt. Gouda is bij de Kroon in beroep gegaan en vraagt schorsing van deze afwijzing door GS. Als de bouw van een schakelstation door GS op deze uiterwaarden wel wordt toegestaan, dan kan de aanleg van een sportveld toch zeker geen bezwaren hebben, al dus de heer Nederhorst, Advertentie X.M. met de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten {Van een onzer verslaggevers) De New York Times noemt het bezoek van Soekarno aan de VS een zware toets-stcen voor de Ameri- De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot, van zijn verblijf op Nieinv-Guinea teruggekeerd.via de Zuid kaanse politiek, enerzijds door de Pacific, kwam vanmorgen op Schiphol aan met dc DC-8 uit Indonesische bindingen met het Sow- New York, waar hij slechts als doorreizende passagier was ge jet-blok en anderzijds door de com- wc est. promisloze politiek van Soekarno ten aanzien van de kwestie Nieuw- De staatssecretaris heeft de eilan Guinea, Het blad meent echter: „Met alle den Fidzji (Brits), Nieuw-Caledonié en Tahiti (beide Frans) bezocht, omdat Nederland, sinds 1947. lid is nnnrizakeliik-e aandacht voor' dc van de Zuid-Pacificcommissie. In t«kki™mrt IndoneS te hand- to met Nieuw-Guinea-Raad. haven, moeten de VS aan de zijde Bot vertelde dat van autoch- van Nederland en Australië staan, (0lie zijde op een der Zuid-Paeïfe- niet blindelings omdat zy onze boud- cian(jcn zes njct waar') verba- genoten zijn. maar eerder omdat hun zj w;is uitgedrukt over de grote politiek overeenkomt met ons geloof meerderheid van Papoea's in de in zelfbeschikking en uiteindelijk Nieuw-GuinearaaA Men vond dit vrijheid voor koloniale volken overa.'ri~iro Volgens de New York Times wil we' een s,c Soekarno het Nederlandse bewind in over het algemeen ontmoette de Nieuw-Guinea slechts vervangen aoor staatiSsecretavis begrip voor de Ne- ecn eigen neo-koiomahsme. derlandse politiek, zoals hij deze uit eenzette. Aan voorlichting zou vol gens mr. Bot op de eilanden in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan nog veel kunnen worden gedaan. Wal zijn verkeerd geïnterpreteer de uitlatingen in Hollandia betreft zei mr. Bot nog eens dat hij niets heeft gezegd over eventuele buiten Undse hulpverlening bij een invasie van Indonesische zijde en dat hij in dit verband ook geen getallen van mgoelyke aanvallers heeft genoemd. Van de motie die de voltallige Nieuw-Guinea-Raad, dinsdag met algemene stemmen aannam met be trekking tot zelfbeschikking, hoorde de staatssecretaris pas bij zijn aan komst op Schiphol. De beschouwingen van de presi dent van de Nederlandse Bank zijn dit jaar wat de bin nenlandse economische ont wikkeling betreft, minder interes sant dan anders. Dr. Holtrop heeft zijn jaarverslag ditmaal voornamelijk beschrijvend gehou den. Hij heeft daarbij weinig nieuwe gezichtspunten geopend. Zelfs zijn oordeel, dat het gevoer de beleid'op zich zelf zeer. .succes vol is geweest' lijkt nauwelijks meer dan de technische constate ring, dat de uitgaven binnen de middelen zijn gebleven. Dr. Holtrops oordeel in, deze wordt wel sterk bepaald door de hier ook in vorige jaren wel ge constateerde eenzijdigheid van de bankier, die de zaken uitslui tend vanuit de monetaire sfeer bekijkt. Het is dan ook opvallend, dat dr. Holtrop in zijn beschouwing voortdurend slechts drie doel einden van economische politiek noemt: volledige werkgelegenheid, evenwicht op de betalingsbalans en stabiele prijzen. Daarmee laat hij de kwestie van de verdeling en besteding van de welvaart buiten beschouwing. En juist op dit punt richt zich een aanzienlijk deel van de kritiek op het beleid-De QuayZijlstra. Het feit. dat b.v. het woning bouwbeleid te kort schiet, is van dr. Holtrops standpunt bezien weinig interessant, maar voor de Nederlandse burger ligt dat beslist anders, /"lok dr. Holtrops beschouwingen over de revaluatie zijn aan de zeer voorzichtige kant geble ven. De vraag of de revaluatie voldoende is om de door hem wél vermelde toenemende economi sche spanning weg te nemen, iaat dr. Holtrop uitdrukkelijk in het midden. De voorgenomen be lastingverlaging signaleert hij wel, maar beoordeelt hij niet, Ties te interessanter zijn dit jaar dr, Holtrops beschouwingen over de internationale fi nanciële .problematiek; de span ning tussen de Verenigde Staten met hun tekort op de betalings balans en b.v. Duitsland met grote overschotten, de wilde goudbewe- gtngen enz. Dr. Holtrop verwerptde stel ling. dat de Amerikaanse moei lijkheden vooral aan de militaire uitgaven en de hulp aan het bui tenland moeten worden toege schreven. Veeleer ziet hij" het on voldoende in de hand houden van de lonen en de prijzen (die lang zaam. maar hardnekkig zijn ge stegen) ais oorzaken van de on evenwichtigheden. 'In dit opzicht,' aldus het jaar verslag. 'trekt het de aandacht, dat in enkele landen het beleid nog steeds, als in, de dagen van de gou den standaard, blijft toegespitst op het bijna uitsluitend gebruik van middelen van rente- en krcdictpoli- tick, in andere landen speelt daar naast dc begrotingspolitiek een be langrijke rol. Slechts weinige lan den voeren een doelbewuste loon- en prijspolitiek. Niettemin- moet de vraag aan de orde worden gesteld, of het voor de overheid mogelijk is zich aan elke verantwoordelijkheid voor lonen en prijzen tc onttrekken, indien de ervaring leert, dat met de overige beleidsinstrumenten het nationale kostcnpcil onvoldoende beïnvloed kan worden en aldus de verwezenlijking van het drieledige beleidsdoel, hoge werkgelegenheid, stabiele prijzen en betalingsbalans- evenwicht, blijvend in gevaar wordt gebracht.' TAeze v oorden slaan duidelijk op de 1 jrenigde Staten en Duits land. In beide landen ontbreek* het aan een loon- en prijspolitiek, in Duitsland zelfs ook aan een op de conjunctuur afgestemde begro- tingspolitiek. In Nederland bestaat gelukkig wel een grote mate van eenstem migheid over de noodzaak van het voeren van een bewuste loon- en prijspolitiek als instrument om de conjunctuur in de hand te hou den. Daar is echter niet alles mee gezegd, want de regering is hard bezig met haar averechtse beleid een kostbaar en onmisbaar in strument door onoordeelkundig gebruik kapot te maken. Uit de analyse van dr. Holtrop blijkt eens te meer. hoe gevaarlijk dat is. T aconiek eh zonder er verder l j commentaar aan te verbin den, merkt de president van de Nederlandse Bank in zijn jaar verslag op, 'dat de belastingdruk in het tijdvak 1958 tot en met I960 na drie jaren van betrekkelijke stabiliteit, jaarlijks met ongeveer 0.5 percent is toegenomen. In I960 bedroeg de belastingdruk 25,0 per cent (van het nationale inkomen. Red. HVV) tegen 23.3 percent in 1955.' TV/ij veroordelen die verzwaring van de belastingdruk niet. Ze was nodig om tegenwicht te bieden tegen de inflatoire druk van de zijde van het bedrijfsle ven. We constateren alleen.dat sinds het kabinet-De Quay aan liet bewind is, de belastingen in feite telkenjare zijn verhoogd. Niet slechts in absolute cijfers, maar ook in verhouding tot het nationale inkomen. Alle gepraat over verlaging ten spijt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2