lake zegt door hersenspoelingen te zijn bezweken Bedrijfsleven wil Prins jacht geven Meesterspion geboren en getogen in R'dam SPION: Werktijd bij NS 2x1i/3 uui korter? voor archeologen Gebouw Rekkense Inrichtingen door brand verwoest STEEN UIT IJSTIJD 34 maanden gevangene in Korea mmm Bij vijftigste verjaardag Wagen dendert tegen pakhuis; een dode Fotowedstrijd over vakantie in eigen land Geven Zedendelict een jaar voor kinderarts Sterk denken Op reis |pi| HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 MEI 1961 (Van onze Londense correspondent) George Blake is 38 jaar oud. Hij is in Nederland geboren en half-Nederlands van nationaliteit. Zijn vader was naar ver luidt half Engelsman, half Libanees en vestigde zich voor of tij dens de Eerste Wereldoorlog in Nederland,- zijn moeder is Ne derlandse. Blake is getrouwd met een Britse vrouw en is vader van drie kinderen. Blake ging in Rotterdam op school en sprake in 1940, toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, vloeiend Nederlands, Engels, Frans en Duits. PAGINA 3 Terug in Londen Inlichtingendienst (Van een onzer verslaggevers) George Blake is op 11 november 1922 in Rotterdam geboren. Hier doorliep hij de lagere school, was in de buurt, waar zijn ouders woonden, één van die gewone, onopvallende kereltjes, die er in het oude stadscentrum (de familie woonde aan de Ge dempte Botersloot, die bij het bombardement in 1940 en de brand van de kaart werd gevaagd) zovelen waren, In 1933 trok het gezin van George naar Den Haag. VERVOLG VAN PAG. 1 Geen atoomgeheimen Motorrijder onder trein in Emmen prijzen: 6.90 9.75* 10.75* 12.75 15.75 19.75 met PtUVEX) patente hjitmg Herziening ran loon situatie in mijnen gevraagd (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) In het biologisch archeologisch instituut van de Rijksuniver siteit te Groningen is men bijzonder ingenomen met de steen uit omstreeks 9000 voor Christus, die kortgeleden in Noord-Bra bant is gevonden. Het is het enige voorwerp uit de IJstijd met de afbeelding van een menselijk figuur, dat ooit in Nederland te voorschijn is gekomen. In. belangrijkheid kan het zich meten met de beroemde wandschilderingen in de Franse grotten. De steen, die de grootte heeft van een pakje sigaretten, is een werktuig, dat behoort tot de Ahrensburger cultuur. Van deze cultuur waarvan het verspreidingsgebied de Noordeuropese laagvlakten omvat van België tot Polen, waren menselijke af beeldingen tot nu toe onbekend. Plantengroei Minster VanRooy (Van een onzer verslaggevers) Weinig druk In 1940, na de Duitse invasie, schijnt Blake korte tijd in Nederland op een boerderij als onderduiker te hebben gewerkt en daarna niet een vals paspoort over de grens te zijn gekomen. Hij trok door België en Frankrijk, werd echter in Spanje gearresteerd, bracht drie jaar in een ISpaans kamp door en bereikte Enge lland pas in 1943. Hij kreeg onmiddellijk een offi ciersrang in de marine-reserve en jtverd na de oorlog wegens zijn uit- jstekende talenkennis ais tolk naar (Hamburg overgeplaatst, waar hij bij :hen Britse bezettingsleger diende. Daarna werd George Biake diplo matiek ambtenaar, met een uitste kende reputatie in de buitenlandse dienst. Hij leerde ook vloeiend Rus sisch spreken. In 1949 werd Blake als vice-consul «vergeplaatst naar Seoel, de bcrafd- 'stad van Zuid-Korea. Na de invasie werd hij, samen met enkele andere [Engelsen, onder wie de Britse ge zant in Zuid-Korea. Vivian Holt, bis schop Cooper en anderen, gearres teerd. Blake bleef 34 maanden in Noord- koreaause gevangenschap. Zijn En gelse medegevangenen prezen toen zijn rnoed en zijn sterkte. Zij ver klaarden dat hij tegenstand bood te gen de ontzettende 'hersenspoeling' waaraan de Britse gevangenen waren blootgesteld. Blake zelf zegt echter, dat. hij onder de druk van de her senspoeling bezweek en toen commu nist werd. Na 34 maanden gevangenschap: kwam Biake via Rusland naar Lon den terug eu bracht een lang verlof door bij zijn moeder, die inmiddels na de dood van haar man naar Groot-Brittannië was verhuisd en te Reigate in Surrey woont. Hij werd weer opgenomen in de actieve di plomatieke dienst en overgeplaatst naar Libanon. Biake woonde met zijn gezin in Beiroet, waar hij drie weken geleden werd gearresteerd en naar Londen overgebracht. Het bericht van zijn arestatie wed in Londen door de 'autoriteiten acht dagen lang geheim 'gehouden. Vele .bijzonderheden tn de biogra fie van Slake zijn niet duidelijk ge worden. De Lord-opperrechter zei. ,dat hij Brit is, zij het dan ook niet 'van geboorte. De procureur-generaal maakte ech ter geen enkele toespeling op een [eventuele vroegere andere nationali teit. Volgens één bron was zijn vader [zakenman in Rotterdam, volgens an- .dere bronnen was ook Blakes vader [in diplomatieke dienst. Uit de korte biografische schets 'van Biake die bekendgemaakt is, zou 'men de indruk kunnen krijgen, dat hij bij de een of andere Britse in lichtingendienst werkzaam was. Daar wijzen verschillende omstan digheden op, o.a. het feit dat hij on middellijk na zijn demobilisatie werd opgenomen in de buitenlands» dienst en eerst daarna in Cambridge Rus sisch studeerde. Ofschoon Blake toegevoegd was aan de Britse ambassade in Bei roet. komt zijn naam eigenaardig genoeg niet voor op de lijst van Britse diplomatieke ambtenaren in Beiroet. Naar verluidt dachten vele van zijn vrienden en kennissen, dat Blake boeddhist was, maar to elk geval maaktede man met de korte, zwarte baard de indruk een mysterieuze fi guur te zijn. S 'I Toen Blake in 1953 na 34 maan- rugkeerde, werd deze loto ge- den krijgsgevangenschap In maakt hij zijn aankomst op de Noord-K or ca naar Engeland te- luchthaven Gatow in Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) Op dc werven van dc internationale jachtbouwers Witsen en Vis te Alkmaar wordt een motorkruiser gebouwd voor prins Bernhard. Het Nederlandse bedrijfsleven dat hiertoe opdracht verleende, wil de Prins dit jacht ter gelegenheid van diens vijf tigste verjaardag aanbieden. Welke misdaden heeft George Blake begaan? De wereld zal het nooit te weten komen. De autoriteiten hebben het geval met de grootste ge- heimzinnigheid behandeld na zijn arrestatie, drie weken geleden. Zijn proces in de Old Bailey begon echtei tot opperste verbazing van iedereen in het openbaar. De procureur-gene raal Sir Reginald Manningham-Btüiei verklaarde dat Blake bekend had maar dat zijn bekentenis geheim moest blijven. Volgens deze bekentenis heef! Blake tien jaar geleden de communis tische leerstellingen aanvaard, omdai het communisme volgens zijn opvat ting kans geeft op een rechtvaardige! maatschappij. Blake heeft zelf d« Russische inlichtingendienst bena derd en bleef daarna 91 jaar als spion voor de Russen werken. Hij heefl echter, aldus de procureur-generaal geen toegang gehad tot geheimen di» iets met atoomwapens te maken hebben. Na een korte toespraak van Biake» verdediger werd de rechtszitting ge heim verklaard. Houten luiken wer den voor de ruiten van de deur ge plaatst. zodat niemand buiten ietó kon zien of horen. De verdediger bracht tijdens de geheime zitting alles naar voren wat volgens hem de schuld van Blake kon verzachten. In de daarop volgende openbar* zitting, die slechts enkele minuten duurde, vroeg de griffier of Blake iets te zeggen had. Hij antwoordde rustig met. één woord: Nee. Daarna sprak Lord Parker. Het ongehoorde vonnis van 42 jaar scheen op Blake geen enkele indruk te maken. Op zijn lippen verscheen een spoor van een glimlach en met dezelfde gümlacn liep hij de trap af die uit de beklaagdenbank recht streeks naar de cel voert. Het gordijn viel over het ernstigste geval van spionage dat zich ooit in Groot-Brit- tannië heeft voorgedaan, en waar de wereld waarschijnlijk nooit- iets méér van te weten zal komen. Dat gezin stond ingeschreven on der de naam Behar. George schijnt later de naam Blake te hebben aan genomen, waarschijnlijk in de oor logsjaren in Engeland. In X933 ging het gezin-Behar naar Den Haag, maar het keerde in 1939 naar Rotter dam terug. Het woonde toen aan het Burg. Meineszplein 35. Daar herin neren buren zich de zeventienjarige knaap, al heeft hij op dat adres slechts ruim een jaar gewoond. ,fZijn type deed een beetje zuidelijk aan. Hij maakte altijd een zeer rus tige indrukerg intelligent," zei een vroegere buurman ons. „Onbegrijpe lijk, dat uit deze jongeman een spion van dat formaat is kunnen groeien." Zijn moeder is Hollandse: Cathe rine Geertrui Beijderwellen, die op 15 oktober 1895. in.-Rotterdam is -ge boren. In Engeland trouwde deze vrouw met Albert William Behar, die op 10 augustus 1889 in Cairo is ge- bo.en. Deze had de Engelse nationa liteit. Uit dat huwelijk-kwamen drie kinderen voort: twee dochters en George. De naam Blake heeft Geor ge later aangenomen, omdat zijn moeder in da dertiger jaren her trouwde met een zekere Biake. Dat huwelijk werd in 1936 ontbonden. Maar George hield de naam Blake. Tot oktober 1940 bleef George in Rotterdam. Toen zocht hij een on derduikadres bij een oom in Warnsveld bij Zutphen. Dat ge- gebeurde na een korte internering, omdat hij als Engelsman in de burgerlijke stand stond ingeschre ven. Hij slaagde erin uit het inter neringskamp te ontvluchten, bracht enige tijd bij die oom in Warnsveld door, maar vond spoe dig daarna een ander onderduik adres bij een boer in de buurt van Venlo. Vervolgens probeerde hij naar En geland te komen; op die tocht werd hij in Spanje gevangen genomen. Niettemin duikt hij in 1943 in En geland op en daar leidde zijn grote talenkennis hem naar de diplomatie ke dienst, de weg, die hem en Enge land noodlottig zou worden. (Van een onzer verslaggevers) Een vrachtwagen met aanhangwa gen van de firma J. Naber en Zonen uit Berkhout is gisteren in Gennep, blijkbaar doordat dc remmen weiger den, tegen het pakhuis van een graanhandel gereden. Een groot deel van het pakhuis stortte in. Ecu van de inzittenden van de auto kwam om het leven. Er werd een enorme ra vage aangericht. De chauffeur, de gehuwde E. J. Schouten uit Hoorn, werd gewond uit de wagen gehaald en naar een ziekenhuis in Nijmegen vervoerd. Daar bleek later, dat de opgelopen verwondingen niet ernstig waren. De 36-jarige ongehuwde A, Naber uit Berkhout, die eveneens in de auto zat, werd zo ernstig verwond, dat hij in de cabine is overleden. Het stoffelijk overschot kon eerst enkele wen na het ongeluk uit de wrakstuk ken worden gehaaid. (Van onze soc.-eeononiische redactie) De minister van Verkeer en Water staat en het College van ïtijksbemid- tieiaars zijn bereid een voorstel in overweging te nemen waarbij de werktijd van het spoorwegpersoneel wordt verkort tot 48J nur per week met ingang van 28 mei a.s. Aan de directie van de NS en de personeels- raad is hiervan mededeling gedaan. Het oorspronkelijke standpunt van de werknemersorganisaties was. dat bij het begin van de zomerdienst de 45-urenweek moest worden inge voerd, Toen dit op bezwaren stuitte bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, heeft de Stichting van de Arbeid geadviseerd op 28 mei de werktijd met anderhalf uur te ver korten en op 1 oktober a.s. r.og eens met anderhalf uur. De organisaties zullen waar schijnlijk met een regeling in deze vorm akkoord gaan. Vandaag zal de personeelsraad zich erover be raden. Het rijdend personeel en het sta- tionspersoneel zullen 48 uur blijven werken. Deze groepen krijgen een compensatie die naar de mening van de bonden voor de zomerdienst op 31 vrije dag moet worden gesteld. Het- overige personeel zal om de week op terdag vrij kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) De 34-jarige motorrijder VV. F. uit Erica is gisteravond bij het over steken van de onbewaakte overweg 3an de Bargermeerweg te Emmen door een trein gegrepen, Hij was op slag dood. Op dezeltde werf ligt een miljoe nenjacht gereed voor een Zuidameri- kaanse miljonair, een jacht met een bijboot die door een straalmotor wordt voortgedreven. Het geschennk voor prins Bernhard is een kruiser van. ongeveer twaalf tot vijftien meter lengte. Het motor vermogen zou ongeveer liggen op 350 pk. De directie van de werf kon ons echter over het type boot en de con structie geen inlichtingen verstrek ken. Het jacht is wit geschilderd met een sierlijke uit edelhout vervaardig de bovenbouw. Het is reeds vrijwel gehee! afgebouwd. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de Prins dit jacht binnen kort zal bezichtigen. Op 24 mei aanstaande zal hij na melijk in zijn functie van inspecteur- generaal van de Koninklijke Lucht macht een kort werkbezoek brengen aan luchtmachtcentra te Alkmaar en Den Helder. (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Den Haag zal op 12 mei in het Kurhaus te Sche- veningen officieel de 'Week van de fotografie' 1951 openen, die georgani seerd wordt door de stichting ter bevordering van de Amateurfoto grafie. Ter gelegenheid van deze zesde Week van de fotografie hebben de AlgemeneNederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de stichting een landelijke fotowedstrijd uitgeschreven onder de titel 'Uit eigen land'. 'Nederlanders twijfelen vaak aan de mogelijkheden, die een vakantie in eigen land biedt. Wij kunnen op deze wijze de aandacht vestigen op de bekoringen die een vakantiever blijf in Nederland heeft', zei ons ANVV-secretaris mr Sassen. De fotohandeiaren gaan hun klan ten in de Week een boekje met vakantiefototips aanbieden. Advertentie (I-M.) Sinds de mislukte Invasie heb ben ongeveer vijftig personen poli tiek asiel vevraaed op de Braziliaan se ambassade in Havanna, aldus is van de zijde van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Rio de Ja neiro vernomen Iedere bankier is nog geen financier en eike plastic jas is nog geen BigBen! vraag met nadruk BigBen - de modieuze sterke plastic regenkleding 20 KLEiM. ZO UCWT, 20 WATERDICHT! Het bondsbestuur van de Kooms- Katbolieke Mijnwerkersbond wenit, dat de Miinindomtrieraad ernstige aandacht aai gaan besteden aan de algemene kxmvitnatie in het mijn bedrijf. Met nan» acht het boadsbestuur 'het noodzakelijk, met het oog op I-de steeds groter wordende moeilijk heid om nieuwe mijnwerkers aan te trekken, te onderzoeken in hoeverre ■ds voor de mijnen vereiste prioriteit, 'nog aanwezig is. Tevens wordt aangedrongen op af schaffing van het akkoordbelonings systeem In de mijnen en op algemene herziening van de grondtonen. Ge pleit wordt voor de invoering van «n voor nil» ondergrondse arbeider* gei- .deqfr wflwripgg» emfr. CV an een onzer verslaggevers) Wegens het plegen van een zeden- Wegens het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarigen is de veertigjarige kinderarts dr. M. J. II. vanmorgen door de arron dissementsrechtbank te - Groningen veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Gedurende die proeftijd zal H. onder toezicht staan van het Leger des Heils. Bij dit vonnis heeft de rechtbank overwogen, dat H-, die tot voor kort lid van de gemeenteraad van Gro ningen. was, maatschappelijk reeds ernstig getroffen, is. Wel werd het verdachte zeer euvel geduid, dat het delict vele malen is gepleegd met jeugdige patiënten. Dr. H. werd in februari ji. door de politie aangehouden, verdacht van een zedendelict. De zaak was aan het licht gekomen door de ar restatie van drie jongemannen die verschillende inbraken in Gronin gen en omgeving hadden gepleegd. Onder meer werd uit de Sionskerk te Groningen een collectebus met ƒ400 gestolen. De drie jongens, respectievelijk. 20. 18 en 16 jaar oud. maakten van de opbrengst van hun diefstallen goede sier in verschillende plaatsen, om. in Amsterdam. Tijdens het onderzoek van de politie in deze zaak kwam men op het spoor van een niet aangege ven inbraak bij dr. H. Daarbij zou gebleken zijn, dat H. de jongens kende en dat hij in verband met deze dubieuze relatie de inbraak niet had aangegeven. De rechtbank heeft een week ge leden deze zaak achter gesloten deu ren behandeld. Na afloop van de zit ting werd geen enkele mededeling verstrekt, ook niet over de straf die d« officier van Justitie had geëist. De afbeelding, die gegraveerd is in de steen, stelt vermoedelijk een dansende vrouwenfiguur voor Hoofd en voeten ontbreken. Een been is slechts schematisch aangeduid doch het lichaam met armen en benen is zeer natuurlijk en vol uitdruk king weergegeven. Als enig kleding stuk kan men een versierde voor schoot waarnemen en voorts ziet men enkele lijnen bij de armen, die men misschien als armbanden kan herkennen. Het is niet verwonderlijk, dat de figuur die men op het voorwerp ziet zo vol uitdrukking is weergegeven. De mensen, die de tekening maakten waren rendierjagers. Ze leefden in een tijd, waarin het klimaat en hun omgeving deden deuken aan die van de "toendragebieden van Scandinavië Men kende barre, lange winters, war- m- zomers. De plantengroei is. iets weelderiger geweest dan die van de toendra's en er was voldoende voedsel te vinden voor rendieren, vogels en enkele an- Jn deze rubriek, vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende ititsprakeii van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. •Minister Van Rooy, die als eerste antwoordde.' liet zich van zijn beste kant zien. Hij beperkte zicb tot en kele grote lijnen, maar tastte daar bij toch het betoog van de socialis tische interpellant Baart onmiddel lijk reeds in zijn kern aan.' Nederlandse Gedachten, weekblad vair de A.R.-Partij, 39 april 1961, over het debat in de Tweede Kamer over de vijfdaagse werkweek. 'Nadat minister Van Rooy zich in weinigzeggende volzinnen tot de 'gro te lijn' had bepaald stelde de staats secretaris. Kameroverzicht Nieuwe Rott. Cou rant tlib.). over hetzeltde onderwerp. dere dieren. De rendierjagers waren voortdurend met -deze dieren bezig* Zij kenden de lijnen ervan en waren dus in staat ze vrij goed al te beel den. De steen Is waarschijnlijk een .'e- touhoir. een voorwerp, waarmee de vuurstenen wapens uit die tijd wer den geslepen. Het attribuut is gevonden door de heren Groelts en Rijnders, vrijwillige medewerkers van het archeologisch instituut. Maar de heer J. de Vries, technisch assistent bij dit instituut die de bij oppervlakkige beschouwing in het geheel niet opvallende grave ring herkende, was de eerste „ont dekker" van deze unieke vondst. Het voorwerp- waarvan men liever nletNjnmiddellijk de vindplaats be kend "Thaakt. omdat dit een dopr dagjesmensen zeer intensief bezocht terrein is, dat wellicht nog meer schatten bevat, is opgenomen in de collectie van het biologisch archeolo gisch instituut. De verdere onderzoekingen en op gravingen worden geleid door dr. A. Bohmer. wetenschappelijk hoofdamb tenaar bij het archeologische insti tuut te Groningen. De N.V, Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft, al dus een mededeling van de directie, een opdracht ontvangen van Messrs Verder and Cy (Hongkong) Ltd voor de bouw van twee motorvracht schepen van 14.800 ton dwt. De schepen zullen worden uitgerust met een Schelde-Sulzer-hoofümotor van liet type 6-rd-68 met een maximum continu vermogen van 6.600 pk. Het eerste schip zal afgeleverd worden in 1963, het tweede in 1964. Tijdens opgravingen in de buurt van Geldrop is een sensa tionele oudheidkundige vondst gedaan: een st.uk steen van naar schatting 11.000 jaar oud met er in gekrast een kunstzinnige af beelding van een dansend meisje. LJet meinummer van De Vakbe- i l weging, het kaderblad van het NVV, draagt dit jaar een heel bijzonder karakter. Terwijl het traditie is - en heel begrijpelijk en geheel te rechtvaardigen dat de vakbeweging de meiviering aangrijpt om te demonstreren voor eisen en verlangens, heeft het NVV deze keer het geven en helpen centraal gesteld. In De Vakbeweging schrijven medewerkers van de eerste ord# over het uitbannen van de ar moede. Maar niet van de betrek kelijke armoede in ons eigen land of in Europa, maar over de ar moede van hen die nooit genoeg te eten krijgen, geen onderdak hebben en onvoldoende, vaak in het geheel geen, medische hulp kunnen krijgen. Het Westen, óók de arbeiders in het Westen, krijgen hierbij een geheel andere taak. En krachtens hun verleden hebben zij tot plicht die taak te vervullen. yo&ls elke vervulling van een L morele plicht, levert ook d« hulp aan onderontwikkelde ge bieden, het uitbannen van de ar moede in de wereld, baten op. Morele baten, maar die niet al leen. Want de rijke landen, al of niet tussen aanhalingstekens, kunnen er op den duur zowel eco nomisch als politiek alleen bij winnen, als de welvaart in de hele wereld groeit en beter verdeeld wordt. Daarom is het goed. dat het NW zich dit jaar tot tolk heeft gemaakt, niet van de vragende, maar van de gevende werkers. /Ap 8 februari van dit jaar - staakten de stemmen in de ge meenteraad van de Limburgs# gemeente Geleen over een ver zoek om subsidie van Humanitas, de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk. Tien ge meenteraadsleden stemden vóór, tien stemden tegen. Toen op 28 februari opnieuw over het verzoek gestemd werd, stemden drie leden vóór en acht tien tegen. Twee dissident-katho lieke wethouders en vijf dissi dent-katholieke raadsleden wa ren. zonder motivering, van voor standers tegenstanders geworden. In het orgaan van Humanitas, 'Van Mens tot Mens', wordt thans onthuld, wat daarvan wel de oor zaak kan zijn. l~|e KAB te Geleen heeft aan alle r.-k. raadsleden een brief ge zonden. Daarin schrijft de KAB onder meer: 'Wij zjjn er van overtuigd, dat u als katholiek geen sympathie hebt voor een atheïstische organisatie'. En de brief besluit als volgt: 'Namens de meer dan 2000 bij ons aange sloten leden hopen wij, dat alle katholieke raadsleden de subsi dieaanvrage van Humanitas zul len weigeren. Een andere hou ding zal ons niet alleen sterk te leurstellen. maar ons sterk te denken geven.' Dit laatste dreigement heeft - waarschijnlijk de deur dichtge daan. Het sterke denken van de Geleenae KAB schijnt voor de raadsleden niet zo gunstig te zijn. Als de Nederlandse parlemen- -v taire delegatie aan het einde van deze maand in Nieuw-Guinea bij het paleis van de gouverneur te Hollandia aanbelt, zal zij de hoofdbewoner niet thuis treffen. Gouverneur Platteel is net weg, met verlof (via Amerika) naar Nederland. De Nederlandse kamerleden zijn een beetje boos dat zij de gouver neur in Hollandia niet kunnen spreken. Zij wisten wel dat het overbodig maken van de Neder landers bij het bestuur het voor naamste kenmerk van ons bin nenlandse beleid in Nieuw-Guinea is geworden, maar dat de gouver neur daaraan op zo persoonlijke wijze uiting zou geven hadden sij blijkbaar niet verwacht. Woensdagmiddag Is één der grootste gebouwen van de Rekkense inrichtingen te Rekken (gemeente Kibergen) door brand totaal Ver woest. De schade bedraagt ruw ?e»chal 300.000. In het verwoeete febonw waren onder meer ondergebracht de cen trale wasserij, de centrale keuken, een meisjespaviljoen, de naaikamer, een garderobe en woongelegenheid voor 15 verpleegsters. Omtrent de oorzaak van brand valt niets met zekerheid ta zeggen. Hij ontstond 's middags omstreeks half drie in de zusterkamer en. werd vermoedelijk ontdekt door een der verpleegden. Het vuur greep zo sod om zich heen, dat niets van de kostbare in ventaris kon worden gered. Ook de 12 verpleegsters en 13 meisjes, die er SKtoadm raakten ai hun tuetióinoen kwijt. Voor een der verpleegsters, was dit de tweede maal dat zij haar bezittingen door brand verloren zag gaan. De eerste keer was in 1923 toen het gebouw Mariënoord, waarin toen de keuken en de wasserij vraren ondergebracht, uitbrandde. Tengevolge van de grote brand baarheid van het gebouw en het vele. brandbare materiaal, stonden de brandweren van Eibergen. Lichten-j voorde en Borculo voor een hopdta* taak. Te meer daar er weinig dn» op de waterleiding stond. De dakloos geworden verpleegster* en patiënten zijn in andere pavil joens ondergebracht. Het militaire kamp Holterbroek te Eibergen heeft aangeboden voor de 359 mensem dia in de inrichtingen wonen, te koken. Voor de wasserij heeft men In. Sör! Mbwte eeo opkmiag ggrondaa. 'j

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2