an opent uiterst odern observatiehuis Europa lijdt aan structuur-kwalen ■'1 li Weduwe van 76 jaar: 'Hij greep mij bi de keel en kneep hem dicht a 75. Nieuwe Schutsluis kent geen hekken of muren Kind wondt zich zelf dodelijk met breipen Het Vrije Volk MËUWS' met Schroo taf fa ire Kolenindustrie in Hemelvaartsdag vrij zonnig? Vijfdaagse voor aantal scholen in Dordrecht P Voor Hof 4 jaar geëist wegens roofoverval Tegen Mineur gevifaüseerd I m HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 MEI 1961 PAGINA Gezinsverband Pr oh leemkinderen De kinderen die in de Schutsluis terechtkomen jongens tussen 6 en 14 jaar zijn op de een of andere manier in hun eigen omgeving vast gelopen. Ze vielen uit de toon door agressiviteit, ongezeglijkheid, een en kele pleegde al eens een strafbaar feit, kortom; zij waren probleem kinderen. Advertentie I.MT. ...onmiddellijke verlichting ÊËSÊÊÊÈh Symbool Onderwijzers staken Meisje verdronken in Marknesse de goede richting naar een stralende gezondheid Geef ze de veelzijdige voeding (Van een onzer verslaggevers) 'Ik was alleen thuis. Ik werd wakker. Er stond een man voor mijn bed. Hij zei: Ik moet je geld hebben. Beneden staan nog drie kerels. Ik heb ook een revolver. Kom eruit of word je liever gewurgd? Hij greep mij bij de keel en kneep hem dicht. Nou ga je eraan, schreeuwde bij.' Dat vertelde gisteren de 76-jarige weduwe I. LevasierOn- derdelinden uit Velsen voor 't Amsterdamse gerechtshof. Daar stond de 36-jarige A. M. J. K. uit Velsen in hoger beroep te recht. Wegens een roofoverval op de weduwe had de Haarlemse rechtbank hem tot vier jaar met aftrek veroordeeld. De procu reur-generaal bij het hof, mr. W. B. J. Aberson, eiste gisteren bevestiging van dit vonnis. K. ontkende hardnekkig: 'Ze willen me zwart maken.' Verdwenen vrouw weer terecht Tip BB verft ca wast Mies BB is voor wol, voor zijde, finnen, katoen, nyion, ec&akm, draloa» fiort- om hlles! SBiosmalfeaR» vHt.iose-ged-bfewr-testóse- »«nï&L Ia de yrasteg of in de krasmachine verft W met BB ieder fckcSngstafc door het eenvoudig te wassen! Het is werkelijk een wonder. Wilt U de kleur alleen maar ophalen of op&isscn, daa neemt U BB in de bestaande kleur. Witte stukken kant U iedere gewenste kleur geven. Yaahgeworden of vergeeld witgoed, zoals owahemden, nykm-frndayurkco, wit U maar wilt, maakt U met BB-wit weer ttrakad wèt BB per maaltteal verfcals ineawin 1 één keer! Gefeliciteerd Advertentie IM. (Van een onzer verslaggeefsters In Doorn heeft de minister van Justitie, mr, A. G. W. Beer man, vandaag het observatiehuis De Schutsluis officieel ge opend. Het is een uiterst moderne inrichting, die niet door hek ken of muren van de buitenwereld is afgesloten. Er kunnen 48 jongens worden opgenomen, die worden ondergebracht in vier normale grote gezinswoningen. In elke woning is plaats voor twaalf jongsen en twee leidsters. In totaal bestaat de nieuwe Schutsluis uit zeven gebouwen, die staan verspreid op een bebost terrein van 12 ha- De bouw kosten bedragen ruim een miljoen gulden, de bij de inrich ting behorende school kostte daarenboven f 360.000, Directeur «J. van Vliet en zijn staf voelen zich de koning te rijk. De oude Schutsluis, die in 1943 werd ge opend, was gevestigd in een oud kamphuis te Loosdrecht. Daar zaten veertig jongens als de bekende sar dientjes in een blikje. De stapelbed den stonden dicht tegen elkaar ge schoven, de wastafel was een soort morsige trog, het gebouw was oud en onhuiselijk. De nieuwe Schutsluis heeft*-— men heeft daar bewust naar gestreefd niets meer weg van een inrichting. De 'her woonhuizen, gezellig, modem ingericht, liggen verspreid, een heel eind verder ligt de school. De jongens gaan, als de school sluit, naar huls, als elk kind. De andere gebouwen, het personeelseentrum en het onder zoekcentrum, liggen eveneens apart. Daardoor is de typische inrichtings sfeer vermeden. In elk van de vier woonhuizen leven de 12 jongens met de 2 leid sters zoveel mogelijk in gezinsverband. De warme maaltijden komen uit de centrale keuken, maar verder is elk gezin" autonoom. De leidsters krijgen huishoudgeld er» kunnen daarmee voor hun huis houden inkopen doen in het krui- denierswinkeltje bij het personeels- gebouw. Zij bepalen ook de gang van zaken en de inrichting van hun huis. De huizen liggen aan een openbare weg die over het terrein kronkelt, de Sehapendrift. De kinderen uit de buurt kunnen er in en uit lopen, evengoed als de jongens uit de Schutsluis dat bij hun vriendjes in de omgeving mogen doen. De sch ooi, een observatieschool, is er een zoals ons land er nog maar weinig kent; gebouwd naar de mo dernste inzichten en voortreffelijk geoutilleerd. Behalve door de bevol king van de Schutsluis wordt hij ook bezocht door tien kinderen uit Doorn en omgeving, De Raad voor de Kinderbescher ming, een voogdijvereniging, de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst, de kinderrechter en soms ook de ge meentelijke dienst voor Sociale Za ken, kunnen een jongen in de Schut sluis doen opnemen. Daar wordt hij dan geruime tijd van zes maanden tot een jaar door een staf van. specialisten zorgvuldig geobserveerd.7 Zij zoeken naar de oorzaken van zijn afwijkende gedrag. Vaalt liggen die in het gezin waaruit hij komt, en daarom worden de ouders bij het onderzoek betrokken, Ten slotte stellen de deskundigen aan de hand van liun bevindingen een advies op, waarin zij aangeven wat het beste is voor het kind: plaatsing in die inrichting of in dat tehuis, soms ook wei terugzending naai- huis. den.. milieu, karakter, ziekelijke af wijkingen. De Schutsluis heeft zich, met de andere observatiehuizen, ont- I wikkeld van een huis van bewaring voor kinderen tot een inrichting waar op pedagogisch en wetenschap pelijk verantwoorde wijze het kind onderzocht wordt en een zo goed mo gelijk advies wordt gegeven met richtlijnen om dat kind Je mogelijk heid te bieden uit te groeien tot een volwaardig mens. - Een paar vergelijkende cijfers: toen de Schutsluis in *43 met zijn werk begon, bedroeg de verpleegprijs 2 per dag per kind. Nu bedraagt die 22. In '43 bestond het personeel voor 40 jongens uit negen mensen. Nu met_ 48 jongens, uit meer dan dertig. Sinds de opening zijn er on geveer 1000 jongens in de Schutsluis opgenomen geweest. Men verwacht niebwe complex gemiddeld 1000 jongens per jaar te kunnen ob serveren. Een onbekende grappenmaker heeft valse uitnodigingskaarten laten drukken voor de ontvangst, welke het gemeentebestuur van Milaan de Britse koningin Elizabeth en de her tog van Edinburg vanmiddag in het raadhuis aanbiedt. Er zijn voorzorgs maatregelen getroffen om te ver zekeren, dat alleen de werkelijk ge nodigden worden toegelaten. Horzel-steken Brandnetels Dubbele Tube f?5 Over de schroot-affaire sn het pas gepubliceerde rapport van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap werd gisteren in Straatsburg plechtig gezwegen. Al leen de Duitse christen-democraat lilerhaus roerde de kwestie even aan. 'Ik hoop,' zei lilerhaus, 'dat thans de naspeuringen van de Hoge Autoriteit afgesloten zijn en dat nu geen aanleiding meer zal be staan tot kritiek' (een optimist, die lilerhaus. red. HVV). 'Ik hoop Jat in de toekomst de Hoge Autoriteit de nodige voorzichtigheid in haar beleid zal betrachten, op dat handelingen vermeden, "wor den die het aanzien van de Hoge Autoriteit kunnen schaden. Bij alle geuite kritiek zou ik echter voorop willen stellen.' aldus liler haus, 'dat de schroot&ffaire op geen enkele wüze wezenlijke arheid van de Hoge Autoriteit schadelijk heeft beïnvloed. En ik waarschuw tegen de overdrijving in de sehrootzaak uit een bepaalde richting Proef de verse oogst ia Si-Si! Proef de sprnnkeiing en heel het zonnige zuiden in gevitaliseerde Si-Si. E* van uw winkelier Si-Si - smaakt véél heerlijker! Verrukkelijke smaak en geur gegarandeerd! is r Si-trofl An-naS oCeri-Se «Caj-Si (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer de weergoden hun pro gramma volgens plan afwerken zou het wel eens kunnen zijn, dat wij daarvan op Hemelvaartsdag dé vruchten plukken. Het is namelijk niet uitgesloten, dat wij aanstaande donderdag rustiger, vrij zonnig en iets warmer weer zullen hebben. Na de onweersexplosie, samenhan gend met een zeer onstabiele lucht bel ia de hogere atmosfeer op zon dagavond (gistermiddag kreeg Mid- den-Duitsland ervan langs) is de wind onder invloed van een Noord- zee-depressie nog erg vervelend ge bleven. Vanmorgen vroeg meldde hetlichtschip Texel nog een volle storm. Een rug van hoge druk van de - oceaan is nu bezig het weer geleide lijk aan draagelijker te maken, waar bij er morgen minder windvlagen en plaatselijke buien zullen zijn dan vandaag. Doordat de weersverbetering ineen langzaam tempo wordt gerealiseerd, ziet het cr naar uit, dat wij op He melvaartsdag zullenKunnen profite ren van zonneschijn, rustiger en iets warmer weer. (Vau een. onzer verslaggevers) De Dordlse openbare scholen voor g-l.o. en de openbare kleuterscholen gaan binnenkort de vijfdaagse school week invoeren. Op zaterdag zullen deze scholen voorlopig gesloten zijn. Dit heeft het Dordtse college van burgemeester en wethouders beslo ten. De maatregel zal voorlopig slechts gelden gedurende de zomer maanden, van 15 mei tot 1 septem ber. Op alle scholen waar deze rege ling wordt ingevoerd, zal met ingang van 15 mei de morgen een kwartier langer gaan duren; de lessen zullen dan om half negen beginnen. (Van een onzer verslaggevers) De elf-jarige Jacqueline Engelburg uit Amsterdam heeft zichzelf vorige week zo ernstig met een breipen in haar neus verwond, dat zij nu i* overleden. Het meisje zat vrijdagmorgen in bed te breien. Vermoedelijk heeft rij met de breipen een gevoel van jeuk willen bestrijden. Daarbij Is baar hand uitgeschoten, zodat de pen tos in haar hersens doordrong. Direct na dit ongeval werd net meisje overge bracht naar het Wilhelminagasthuis. Drie d9«en later overleed *U daar. Jammer is dat er te weinig goede behandelingsinrichtingen zijn voor moeilijke kinderen. Daarom moet een jongen in de Schutsluis wel eens een poosj'e wachten tot hij kan worden opgenomen. De nieuwe Schutsluis is een sym bool van de ontwikkeling op het ge bied van de kinderbescherming. Toen de oude Schutsluis in *43 werd ge opend, was die bestemd voor kinde ren die jnet de rechter in aanraking waren gekomen. Men wilde hen, door opname in de inrichting ervoor be hoeden dat zij in huizen van bewa ring werden opgesloten, samen met oudere delinquenten. Dat gebeurde toen nog. sommige huizen van bewa ring waren erom berucht. Vrijwel alle jongens werden toen in de Schutsluis geplaatst door de officier vatt Justitie en het advies dat hij kreeg berustte voornamelijk op observatie van het kind in de in richting. Nu wacht men niet meer tot een kind over de wettelijke schreef gaat. Moeilijke kinderen wor den zoveel mogelijk opgevangen vóór het mis is gegaan. De observatie gaat «ok veel ver der, Men kijkt voor de beoordeling ran het kind ook naar achtergron- Twijfelachtig vond eigenlijk ieder, een het, of patiënt kolenindustrie (Van een speciale verslaggever) Ernstig ziek b I ij f t de Europese kolenindustrie. O ja, het ging de patiënt het afgelopen jaar iets beter dan het voorgaan de, maar alleen en uitsluitend dank zij de bijzonder gunstige omstandigheden. In Straatsburg, In het parlement der ses verenigde Euro landen, werd dat gisteren nog eens uit de sombere doeken ge daan, In de eerste plaats door Plero Malvestiti, de zwierig sprekende, levendige voorzitter van de. Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, die zijn jaarverslag indiende. Verder door socialistische, christen-democratische en een enkele liberale afgevaardigde. ooit nog zal genezen. Want de kwa len zijn chronisch, structureel. 'Dit aar', zei Malvestiti, 'wordt een stijging verwacht van de in* dustriële bedrijvigheid van 61 pet. Maar het aandeel van steenkool in het totale energieverbruik zal we derom dalen met 2 pet. Olie en aardgas daarentegen zullen met 3 percent de hoogte ingaan. En dat in een tijd van hoogcon junctuur! Wee de kolenindustrie, wanneer een recessie optreedt.' Een verregaande coördinatie van het energiebeleid in Europa - betoog de de voorzitter van de Hoge Autori teit kan misschien de kolen wat helpen. MisschienEen olieover- schot kondigt zich onverbiddelijk aan! De Duitse socialist Gerhard Kreys- sig zag evenmin lichtpunten. 'Maar wel,' vond hij, 'is het zeer betreurens waardig, dat de huidige conjunctuur niet gebruikt wordt om de lijdende kolennijverheid ten minste grondig te saneren.' Weinig enthousiast zijn de socialisten op dit punt over het beleid van de Hoge Autoriteit. De christen-democraten woord voerder de Duitser Josef merhaus zagen het netzo. Alleen in een hoog conjunctuur kun je de sociale moei' ïijkheden (het opvangen van werk loze arbeiders) zonder al te veel pijn oplossen. GLASGOW (Reuter) Ruim vijfdui zend onderwijzers op de gemeente scholen ran Glasgow zijn voor een week in staking gegaan, met het ge volg dat ongeveer 130.000 kinderen deze week niet naar school kunnen. De staking gaat om hoger salaris en tegen de aanstelling van niet-gegra- dueerde leerkrachten aan middelbare Echolen. Met schelle kreten stuiven deze jongens naar buiten, de vrije wereld tege- moet van het spel, weg van de schoolbanken. De meesters staken in Glasgow. Vandaar deze uitval van. jongens, in de uniformpjes van het Jordanhiïl i College. i ZWOL!3 (ANP) Het zesjarig meisje L. Munster uit Marknesse (NOP) is gisteravond in de Zwolse- vaart in Marknesse verdronken. Men vond het kind toen het al een half uur in het water had gelegen. Vermoedelijk is het meisje bij het spelen in de vaart gevallen. Advertentie I.M. De 53-jarige mevrouw M. V. J. BessemsBorgmans uit Heugem Maastricht, die verleden week woens dag haar woning in overspannen toe stand verliet en sindsdien spoorloos verdwenen was, is weer terecht. Ze bevond zich in een hotel te Visé (B). Haar echtgenoot heeft 'naar gisteren naar Maastricht gebracht. De bejaarde weduwe was er nóg overstuur van. Met zachte stem deed zij het relaas van het hachelijke avontuur, dat zü vorig jaar in die verschrikkelijke nacht van 28 op 20 juni had meegemaakt: 'Ik zei: Man, ik heb geen geld. Ik ben toen uit bed gekomen en heb mijn bril opge- zet. Maar de man heeft mijn bril af- geslagen. Waar is je tas? vroeg hij.' Beneden, zei ik. ik moest voor nem: de trap af. De dacht: dat is mijn redding. Want de voordeur was niet op slot. Hij had handschoenen aan en greep mij bij de keel. Er zat niets in aiyn tas. De man heeft de tas' uit de zitkamer gehaald en heeft zich ermee verwijderd.' De weduwe had rode striemen :!a haar nek en aan haar nachtjapon! zat groene zeep, evenals aan haar: kussensloop en aan een raam. zo verklaarde een getuigende politie- man. K. was in het huis van zijn moeder aangehouden. Bij zijn arrestatie wer den sporen van groene zeep op zijn kleren en zijn handschoenen aange troffen. Zijn jasje vertoonde kalk- sporen, afkomstig uit het huis van de weduwe LevasierOnderdelinden. In haar woning was bovendien een bril- lekoker gevonden zoals de verdachte er een gebruikt. Bij sorteerproeven, waarbij de befaamde rijksspeurhond Jim was; ingeschakeld, bleek, dat de lucht! van verdachte aan die brillekoker zat. Volgens de procureur-generaal wist K„ dat de weduwe, eigenares van een autobusonderneming, geld in de tas bewaarde. K. was namelijk bedrijfs leider van een taxibedrijf in Velsen. Als mevrouw Levasier een toxiritje maakte betaalde zij wel eens K. uit haar tas. De avond van de roofover val zat er toevallig echter njets in. K. was gearresteerd na een tip van de 65-jarige mevrouw E. A. Jacobs Jansen uit Haarlem, bij wie hij des nachts eens, naar zij verklaarde, had aangebeld om over haar zoon te spreken, zoals hij zou hebben gezegd. K. ontkende dit. Mevrouw Jacobs, wier echtgenoot op da t ogenblik niet thuis was, had de zaak echter niet vertrouwd. De procureur-generaal achtte op grond van talrijke aanwijzingen het wettige en overtuigende bewijs gele verd. De raadsman, mr. H. Luijken, vond het bewijs echter niet geleverd. Vol gens hem zou de roofoverval kun nen zijn gepleegd door iemand, die in het huis van de verdachte was ge weest om op deze wijze de schuld op K. te werpen. Hij vroeg vrijspraak of terugverwijzing van de zaak naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Uitspraak donderdag 18 mei. Preside!! Soekarno heeft maan dag in Montevideo een onderhoud gehad met dr. Eduardo Victor Haeöo de president van de staatsraad, en met andere hoge functionarissen Woensdagochtend reist Soekarno door naar Brazilië. Advertentie I.M. .-w4' dm» - - Amsterdam tffig 4*7 -- -rvo. Y i' r' ■'ui'' **7 Fantastisch: tFw banden, «astól of nmsmachine big ven schoon! VftXJgt liW évgtsthij weel hoe goed hst ifi TAe VARA heeft zich onomwon- den tegen de commerciële te levisie uitgesproken. Daarover verheugen wij ons. Wij delen het standpunt van deze organisatie, dat de televisie geen middel be hoort te zijn om winst te maken. Televisieprogramma's behoren te worden uitgezonden om hun eigen waarde. En niet om een zo groot mogelijk publiek voor het scherm te verzamelen ten einde dat publiek reclame in de maag te splitsen. Die reclame wordt bij commerciële televisie bovendien nog zo in het programma Inge past dat de kijker die voor een bepaald onderwerp belangstelling heeft, aan de reclame niet kan ontkomen. Dat een onafhankelijke om roepvereniging als de VARA voor een dergelijk misbruik van de te levisie niet voelt, strekt haar tot eer. De staatssecretaris mr. Y. Scholten heeft om een principiële reactie van gezaghebbende zijde gevraagd, waarin precies wordt gezegd waarom de commerciële televisie onaantrekkelijk is. Hij 13 op zijn wenken bediend. ]\/ï"aar hij heeft nog meer gekre- gen. In de nota die hij met zijn collega-staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp heeft geschreven, wordt uiteengezet, dat een tweede tele visiezender geheel inhanden zou moeten komen van een commer ciële televisiemaatschappij. De be staande omroepverenigingen zou den het samen met de ene zen der moeten doen. Een willekeu rige groep particulieren zou in zijn eentje de andere zender toe gewezen krijgen. Van de kant van de VARA is nu de vraag gesteld: Aan welke eisen moet nu zo'n groep particulieren voldoen? Waarom zijn dat andere eisen dan die aan de omroepver enigingen worden gesteld? En lioe moet het als er steeds meer willekeurig samengestelde groe pen zich melden, die ook aan de voor de commerciële televisie ge stelde eisen voldoen? Kan de staatssecretaris de één weigeren wat de ander wordt toegestaan? Tie staatssecretaris heeft getoond dat hij verband ziet tussen het toelaten van de commerciële televisie en de democratie en daarom tegen een willekeurige groep die een concessie aanvraagt, moeilijk neen kan zeggen. Wij vinden dat hij zeker wel neen kan zeggen, omdat het medium televi sie geen winstobject moet worden. Mede ter wille van de democratie. Maar als hij de ene willekeurige groep eenmaal een concessie heeft gegeven, dan is het we een kwestie van democratie en rechts gelijkheid, dat aan dé ëén moei lijk geweigerd kan worden, wat aan de ander is toegestaan. Tenzij de televisie aan de meest biedende concessie-aanvragende groep wordt verkocht. Maar dat is dan een vorm van democratie, die met respect voor de geestelijke vrijheid niets meer te maken heeft. rpijdens een in Amersfoort ge- houden bijeenkomst van het landelijk contact der gereformeer de garnizoenskerken (vrijge maakt) heeft de Haagse ieger- predikant majoor ds. H. J. Zwarts gesproken. Volgens een verslag in Trouw heeft de man daar o.m. 1 gezegd: Het Humanistisch Ver bond heeft qua beginselverklaring geen recht op geestelijke verzor ging. Het beroep op het neutrali- teitsprlneipe is een fictie, omdat' het verbond in wezen a-rellgieus is. Het christendom is voor het Humanistisch Verbond onaan vaardbaar. Het ziet het geloof in God als een onaanvaardbare, overbodige en schadelijke zaak. Spreker richtte een waarschu wing tot de ouders van militairen hun zoons niet naar de driedaag se vormingsconferentie van hef verbond te laten gaan, 'hoezeer de drie daarvoor aan de militai ren te verlenen verlofdagen ook verleidelijk zijn,' zo besloot nog altijd volgens Trouw majoor ds. Zwarts zijn toespraak. Fteze opmerkelijke uitspraken geven beslist geen hoge dunk van de kennis van deze majoor omtrent de denkbeelden van an dersdenkenden, noch ook van zijn .eerbied voor anderer overtuiging. De man gedraagt zich blijkens ;zijn laatste zin. meer als een 'nerlngzieke marktkoopman die 'concurrentie vreest, dan als een geestelijk leidsman. Hij weet blijkbaar ook niet, wat In zijn po sitie van majoor tegenover de mi nister (tegen wie zijn uitlatin gen ten dele gericht waren) oor baar Is. Om een uitdrukking van Godfried Bomans te lenen: De man is majoor, maar zijn uitspra ken zijn in mineur. Advertentie LM. 5?J?"citeel'd roet uw 40e verjaardag! m??1 ».?eze ïe'Mtatie veel te vroeg of misschien enige jaren te last? Dat if niet so belangrijk Herinnert u zicli het geval van dat werrfo» }a ABe!doorn> dat van schooi Zmlrl rrV1 £md8t Knoflook ge- rwvSoS n Pt ooa gelezen, dat clie chlovnnh ni i?86i0st nu i'a,ï «e Knoflook - J toegevoegd. V hoeft niet f. J?B8, te beginnen, maar al» u tegen ►CLk °°9Ï w"Wdt bet wel tijd. Wij 3e'ellclteerd, want er is nu Knoflox Knoflox plus Chlo- Üao?/ houdt het bloed jong en de ï«n.foep? Bert -':tlur in 't voorjaar en in t najaar Is meestal voldoende Ïnï, 'i'iL imste naam Knoflox, dat zijn die kleine groene pastilles

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2