Domeinen ongewild partij in luchtslag Afwezigheid Platteel is niet zo erg Amsterdams paar Londen huwt V. d, Putten draait bandj e voor Spoed met behandelen klacht wegens smaad vice-voorzitter KSG Bij het overlijden van Jan Barents J 12 minuten Dwaling TRICOTBEST Geert doopbewijs voor .Jordanië' ALFRED MOZER het vrije volk ZATERDAG 20 MEI 1961 PAGINA houdt uw zenuwen in bedwang (Van onze luchtvaartredacteur) Op vreemde wijze is de Staat der Nederlanden via de Natio nale Luchtvaartschool het opleidingsinstituut van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart voor privé- vliegers partij geworden in de langzamerhand moordend ge worden concurrentiestrijd van de kleine Nederlandse lucht- vaartbedrijfjes. Toxopeus vinclt: (Van een onzer verslaggevers) De minister van Binnenland se Zaken is het niet duidelijk, waarom het karakter en de waarde van het onderzoek door de parlementaire missie, die vandaag naar Nieuw-Gui nea vertrekt, aanmerKuiijk zou worden aangetast door de on- (men. De nls kreeg het project mogelijkheid van een gedach- tenwisseling ter plaatse met gouverneur Platteel. Hoogtepunt Niet onoverkomelijk Fabrieksprijzen Auto tegen boom; man op stag dood Te gek Wapen DEN HAAG (ANP) De minister van Justitie heeft de officier van Justitie te Den Haag opdracht gegeven de klacht die de heer Spierenburg wegens s»naad heeft ingediend tegen de heer Worms, met de grootste voortvarendheid te behandelen. De goede naam van de heer Spierenburg en zijn internationale positie maken het absoluut noodzakelijk dat in deze zaak op korte termijn klaarheid wordt gebracht, meent de regering. Drieliug in Leiden MISS HOLLAND 1961 cioor concurrentie in plaats van hulp met staatskoopjes Advertentie l.M mmi Vliegtuigen, die tegen bijna schrootprijs door Domeinen rijn verkocht aan de Nationale Luchtvaartschool, zijn door de XLS thans in handen ge geven van een liichtrcclamcbedrijf. dat zich een monopoliepositie tracht te verwerven. Een deel van de door Domeinen verkochte toestellen is door d: NLS met grote winst doorverkocht, een enkel 'goedkoop" vliegtuig wordt door de NLS gebruikt voor commerciële vluchten tegen prijzen, waar een normaal luchtbedrijf niet tegen kan concurreren. Vorig jaar kreeg de Nationale Luchtvaartschool een voorkeursrecht op een kavel van vijftien Tiger Moths, vier SAAB-vSiegtuigen en een partij onderdelen, die door Domeinen wer den verkocht. Geen der bestaande Nederlandse luchtvaartbedrijfjes werd in de gelegenheid gesteld een bod te doen. De NLS kreeg de kavel tegen een totaalbedrag, dat neerkomt op gemiddeld een paar duizend gulden per toestel. Domeinen plaatste de NLS in deze voorkeurspositie om de belangen van de kleine luchtvaart te bevorderen. De NLSis een instelling, die over slechts geringe middelen beschikt. maar dank zij de stë"~T",'"T in leven kan blijven. koopt zij door tegen normale fabrieks prijs. Twee bovenvleugels en twee on dervleugels heeft de NLS bij voor beeld aangeboden tegen een totaal prijs van ƒ2500. ongeveer het bedrag dat de NLS zelf betaalde voor een heel toestel. Twee bovenvleugels wer den geoffreerd voor duizend gulden Een bedrijf, dat er belangstelling voor had. protesteerde tegen deze prijs. In een kort telefoongesprek kon de offerte van ƒ1000 op ƒ400 worden gebracht Twee Tigers, die nog 400 uur en niet meer konden vliegen, gingen van de hand voor ƒ1200 en ƒ1500. nadat de steun" an de'lCNVL er eerst 2eïfs het dubbele voor ge* de steun van de itNVL vraagd was Ook hier bracht eejl pro. test en dreigen met een brief aan de minister een verlaging van de offerte. In totaal zijn zeven "Tigers doorver kocht. Onmiddellijk na de koop echter ging de NLS zich gedragen als een normale particuliere onderneming Een van de SAAB-toestellen werd voor een bedrag van ongeveei 20.000 gulden doorverkocht naar Engeland, een tweede SAAB-toestel ging (per auto het was een ma chine van slechte kwaliteit) naai België. Van de twee overgebleven SAABs wordt een geregeld gebruikt vooi vluchten t.en behoeve van het tele visiejournaal, waarvoor als gevolg van de lage aanschaffingsprijs eer? tarief kan worden berekend, waar an dere bedrijven niet voor kunnen wer ken. Onlangs stelde de maatschappij, die de Rijn—Roerpijpleiding exploiteert, Afgezien nog van de vraag, of de winsten uit deze verkopen eigenlijk niet thuis horen in de staatskas, is het wel duidelijk, dat de belangen van de kleine luchtvaart niet gediend zijn. In deze positie krijgen de kleine luchtvaartbedrijven geen kans goed van de grond te komen. Een hoogtepunt in de spanningen tussen NLS en luchtvaartbedrijven is bereikt, nu de NLS voor dit seizoen een overeenkomst heeft gesloten met het Nederlands Luchtreclamebedrijf de inschrijving open voor tweeweke- v'an de heer Martin Schroder. In vo- lijkse inspectievluchten tussen Rot- nge jaren kregen alle Nederlandse terdam en Dusseldorp. Ook de NLS schreef in en kon door zijn goedkope toestellen met de laagste offerte ko- Dit antwoordt minister Toxopeus op vragen die het Tweede-Kamerlid J. de Kladt (p.v.da.) hem schriftelijk heeft gesteld Zoals bekend is gouverneur Plat teel tijdens het bezoek van de missie aan Nieuw-Guinea met verlof in Ne derland Minister Toxopeus wijst er In zijn antwoord op, dat de gouver neur zich reeds in augustus 1960 ervan heeft vergewist, dat in princi pe geen bezwaar bestond tegen dit verlof. Uitstel van het verlof bleek nu zeer bezwaarlijk, niet alleen in verband met de reeds getroffen reis- regelingen. maar het "was ook me disch niet verantwoord in verband met de gezondheidstoestand van me vrouw Platteel- Ook voor dr Platme! zelf werd uitstel van het verlof me disch ongewenst geacht, De minister meent, dat de ontmoe ting met de Nieuw-Guinea-Raad het belangrijkste onderdeel is van het onderzoek van de parlementaire missie- Uit schriftelijke mededelin gen van de voorzitter van de missie moet worden opgemaakt, dat een ge sprek met de gouverneur eerst aan her einde van het verblijf der ims-.e in Nieuw-Guinea nodig werd geacht De gouverneur is tijdens zijn ver blijf in Nederland beschikbaar voor besprekingen met leden van de missie. Dat daardoor het uitbren gen van het verslag der missie met ongeveer twee weken zal worden vertraagd, betreurt de minister, maar hij meent, dat dit niet als een onoverkomelijk bezwaar zal worden gevoeld Een van de Nederlandse luchtvaart bedrijvennam deze oneerlijke, .con currentie niet, stelde, een briefop voor de ministei van Verkeer, maar liet die voor' v®.w»nriin; Uren bij de KNVvL. Een dag latei trok de NLS zich terug. Het bedrijf, dat de brief aan de minister had willen sturen, kreeg de opdracht maar moest bet toen door de offerte van de NLS tegen een prijs uitvoeren, die economisch niet ver antwoord was. De onderdelen, die de NLS uit de kavel van Domeinen verkreeg, ver- (Van een onzer verslaggevers» Op de Drtobergsewcg in Zeist is gistermiddag de 34-jarige hoofdver tegenwoordiger, C. A. Schnlten Uit Xijkcrk, bij een auto-ongeluk om bel leven gekomen. S reed met een Volkswagen m de richting Utrecht toen van een hem tegemoetkomende vrachtauto een machineonderdeel afviel en op de lin ker weghelft rolde. Vermoedelijk is hij hierdoor geschrokken en oij het passeren van een voor hem rijdende bestelauto, die voor het obstakel af remde oP de linker weghelft geraakt en tegen een boom gereden Het slachtoffer dat op slag dood geweest moet zi.in. laat vrouw en twee kinderen achter. AMSTERDAM (ANP) De technisch tionaris van het ministerie van De- hoofdambtenaar van het ministerie fensie worden geseponeerd. van Defensie F. H. van dei Putten zal de geluidsband, waarop hij het bewüs van een poging tot uitlokking van een aanrandingsscène meent te hebben vastgelegd, voor de rijkspolitie in Oudewater afdraaien. Dit heeft hij gisteren besloten na overleg met zijn raadsman, mr. N J. Geleu'nse. die gisteren antwoord had ontvangen van de Rotterdamse offi cier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer. Op 24 april verzocht mr. Gelei.inse de Rotterdamse officier van Justitie hem mee te delen of het onderzoek ln de Ouderwaieise geënsceneerde aanranding was afgsloten en zo ja of hij voornemens was een strafvervol ging in te stellen dan wel de zaak te seponeren. Dit naar aanleiding van het ant woord dat minister Beerman medio april gaf op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kranenburg. Mr. Geleijnse was van mening dat het antwoord van de minister aan duidelijkheid alles te wensen over liet. omdat er eerst in gesteld wordt dat het onderzoek is afgesloten en later wordt ongemerkt dat de officier het onderzoek wil afronden door het beluisteren van de geluidsband. De officier van Justitie heeft thans meegedeeld, dat hij het van de ge luidsband wil laten afhangen of hij het onderzoek zal voortzetten. Mocht de heer Van der Putten niet De heer Van der Putten wil vol gende week de geluidsband afdraaien. Op het bandje heeft hij een gesprek vastgelegd met mevrouw Van der B., echtgenote van een carrosseriebouwer in Oudewater, die de hoofdrol in de aanrandingsscêne had moeten spelen. luchtreclamebedrijven de gelegen heid zo nodig bij de NLS vliegtuigen te huren voor reclamevlucbten. In de overeenkomst met het Ne derlands Luchtreclamebedrijf heeft de NLS zich verplicht niet zonder toestemming van de heer Schroder töestèilèn- raait derden te verhuren. ÖP Üeej^ Sphgpder, Ugefts daaruit: een Brief' laten uitgaan naar zijn, klan ten, en vnaar^ de klanten van zijn con- tcuijentëh.' d8'rhij;:thans een.-rnonopo- lie-ipósitie inneemt "in dë Tüchtrecla- roe. "Toen ons een contract voor dit seizoen ontging,' heeft de heer P. J. Yperiaan, secretaris van de Raad van Beheer van de NLS ons gezegd, "hebben wij het voorstel van dë heer Schroder snel gegrepen om dit sei zoen gedekt te zijn.' De brief, die het Nederlandse Luchtreclamebedrijf aan zijn klanten stuurde, maakte de NLS echter dui delijk, dat het nu toch wel te gek werd. i In een gesprek met de Raad van Beheer verklaarde de heer Schroder zich bereid de toestellen aan andere bedrijven onder te verhuren. De heer Yperlaan meent, dat daardoor de verhoudingen weer enigszins recht zijn getrokken. De toezegging van de heer Schro der komt er in de praktijk echter op neer. dat-hij een concurrent schrif telijk heeft meegedeeld, dat hij 'in principe bereid is in welwillende over weging te nemen vliegtuigen van de NLS onder te verhuren. Hij verbindt daar echter zeven voorwaarden aan. Zo moet o.a het bedrijf, waaraan de heer Schroder wil onderverhuren, de zakelijke banden met een ander luchtreclamebedrijf verbreken. Aanvragen om NLS-toestelIen kun nen uitsluitend worden ingediend bij de heer Schroder of zijn plaatsver vangers. Het uurtarief, dat de heer Schroder voor deze onderhuur vraagt ligt hoger dan bet tarief, dat de NLS berekent. Tekenend beeld van de situatie: be gin mei vroeg een luchtreclamebe drijf op Zestienhoven een vliegtuig aan bij de NLS. Na overleg met de heer Schroder wees de NLS het ver zoek af. Op die dag is geen enkel vliegtuig van de NLS in de lucht ge weest. De vliegtuigen, die tegen fantasie- prijzen door Domeinen ter bevorde ring van de belangen van de kleine luchtvaart zijn verkocht aan de NLS. zijn thans in feite geheel ter be schikking gekomen van een particu lier bedrijf, die dat als wapen ge bruikt om andere bedrijven het le ven onmogelijk te maken. f Van een onzer verslaggevers) Met een stralende lach. hoemei de regen op haar prachtige bruidsjapon woei, daalde gistermiddag mevrouw Faber-de Lange (gistermorgen nog alleen Eveline deLenige.) op Schiphól da vliegtuigtrap aj naast haar man Hans Faber Het paar kwam zó van de huwe lijksvoltrekking in Londen, in de Caxton Hall, City of Westminster. Bruid (27) en bruidegom (3D zijn beiden uit Amsterdam, maar zij trouwden in Londen, omdat er een dringende raden voor was. In Am sterdam is de animo om tc_. trouwen namelijk zo groot, dat het paar duur niet vóór ehi'd'mci aan de beurt komt. De' heer'Faber is chef van de werk tuigkundige dienst bij de Kokolklijke Nederlandse Maatschappij rn Ha venwerken N.V. en eind mei vertrekt hij voor anderhalf jaar naar Manila op de Filippijnen. 'Wij wilden vóór mijn vertrek trou wen. In Nederland zou het nog een paar maanden hebben geduurd voor dat ons huwelijk kon worden gesloten en daarom zijn wij naar Londen ge gaan. Er is geen familie raeegeweèsl Engelse vrienden waren getuigen.' De bruid (zij was secretaresse OM da Kon. Ned. Mij. van Havenwerken: zei nog: 'Hel. is heel plechtig gegaan Men was in Londen buitengewoon lief voor ons. In mijn bruidsjapon is 25 meter stof verwerkt, onder meer een grote hoeveelheid Brusselse kant. Op het vliegveld, in Londen is ook een foto gemaaktmaar ik weet niet voor welke krant.' Zij zal in juni haar man volgen naar de Filippijnen. De heer Faber die onlangs met verlof terugkwam uit Turkije, leerde toen op hel kan toor van de maatschappij in Amster dam zijn vrouw kennen. De ouders van de braid en de moe der van de bruidegom verwelkomden het echtpaar reeds op het platform. Bij de uitgang stond een wat uitge breider schaar familie en kennissen reikhalzend uit te zien. In het Apollo- paviljoen volgde 's avonds een intieme festiviteit. De 27-jarige mevrouw L. de Goede- Ter Voorn, uit Leiden, heeft het le ven geschonken aan een drieling De moeder, en de drieling twee jon gens en een meisje verkeren in uitstekende welstand. De klacht van de heer Spierenburg is inmiddels door de officier van Jus titie in behandeling' genomen. De actie van de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autori teit van de Eumpese Gemeenschap voor Kolen en Staal, vindt zijn oor zaak in een telegram, dat (ie heer Worms woensdag aan de minister van Economische Zaken verzond. De j hebben geïnd en afgedragen, inhoud van het telegram werd door 1 de heer Worms tegelijkertijd aan de pers bekend gemaakt. In het telegram stelt de heer Worms, dat een Haags advocaat hem onder getuigen heeft meegedeeld dat de heer Spierenburg- 'grote geldbe dragen in ontvangst heeft genomen op het kantoor van een Nederlandse zakenman, die dumpgoederen naar landen achter het IJzeren Gordijn zou verkopen.' Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken wordt thans meegedeeld, dat de heer Worms maandagavond 15 mèi de Directeur- Generaal van Handel en Nijverheid telefonisch heeft gevraagd bij wie hij de klacht die hij later in het tele gram onder woorden zou brengen, kon deponeren. Dit gesprek is woensdag aan de minister van Economische Zaken voorgelegd. De heer Worms had toen echter al het telegram ver zonden en de pers op de hoogte ge bracht. De minister heeft toen de heer Worms opgebeld en hem de namen gevraagd van de door hem genoemde advocaat, getuigen en zakenman. De heer Worms heeft deze namen ver strekt. Tevens heeft de heer Worms toen tegen de minister gezegd, dat de mogelijkheid aanwezig is dat de heer Spierenburg de ggldcn niet voor eigen rekening zou hebben geïncasseerd, doch ten behoeve van de staal zou In opdracht van de minister van Economische Zaken is donderdag de door de heer Worms genoemde ad vocaat telefonisch gevraagd de in het telegram geuite beschuldigingen schriftelijk te bevestigen en eventueel aan te vullen met nadere bijzonder heden. Deze bevestiging is nog niet ontvangen op het ministerie. Het deel van het overheidsper soneel. dat men de 43-uur- werkers noemt, zal met ingang van 1 juli niet 540 minuten of ne gen uur per dag werken, maar 552 minuten. Dat is 12 minuten 1 per dag langer en daarmee is dan de Nederlandse economie behoed voor de ondergang. De overheids- dienaren, die des morgens het ge- reedschap zes minuten eerder ter I hand nemen en 's middags zes i minuten later ophouden met werken, smaken het genoegen de regering dusdoende van een deel van haar zorgen te ontheffen. Zorgen heeft de regering ge noeg. dat is nu wel gebleken en zij heeft een fabelachtig vermo gen zich steeds opnieuw in de nesten te werken. De ministers gedragen zich eerst als goedige en vrijgevige sinterklazen, belo ven vrijheid, gedifferentieerde Io nen. belastingverlaging of (zoals bij de ambtenaren in het over- leg» werktijdverkorting. Daarna merken zij. dat dit toch allemaal zo eenvoudig niet gaat en dan vaardigen zij nieuwe algemene aanwijzingen uit (metaal en bouw). verschuiven de belasting- verlagingen naar latere tijdstip- pen en komen terug van hun toe- zeggingen over de werktijd. i ]"\e onderdanen, die terecht het gevoel krijgen, dat zij in de nek worden gezien, trekken dan een kwaad gezicht en spreken boze woorden. Dan schrikken de 'Sinterklazen, trekken haastig hun aanwijzingen weer in. vergaderen een week of wat en sluiten een compromis. Dan moeten de bouw- i vakarbeiders beioven. dat ze op tijd beginnen en de ambtenaren moeten zelfs zes minuten eerder beginnen. Dit geheel noemt men dan regeren, stijl kabinet-De Quay. Wie het bovenstaande betoog demagogie zou willen noemen en er op wijst, dat de 46-urige werk-, week voor de ambtenaren dient om een overijlde invoering van de vijfdaagse werkweek tegen te gaan. moet echter aannemelijk maken, dat juist de ambtenaren geroepen zijn om de rest van het bedrijfsleven op te voeden. VV/ij vragen ons af, waarom de eerste Nederlandse regering, die aangevoerd wordt door een oud-hoogleraar in de psychologie zo verbijsterend weinig psycholo gisch begrip toont. Want wat ge beurt er nu eigenlijk? De ambte naren krijgen wéi een vrije zater dag. En het is juist de vrije za terdag. het feit dus. dat honderd duizenden op zaterdag niet aan de arbeidsklok gebonden zijn. die de drang naar de verkorte "werk week zo groot doet zijn. Als met ingang van 1 juli een goede driehonderdduizend over heidsdienaren op zaterdag vrij zijn. zullen degenen, die nog wer ken moeten met nog meer kracht streven naar ook zo'n vrije zater dag. En dan zal hun begerigheid niet verminderen door de over weging, dat de ambtenaren zes minuten eerder moeten begin nen. Wij sluiten ons aan bij de voor zitter van de ABVA: Voor de 're gering is blijkbaar niets te dol. Tn de memorie van antwoord die A minister Luns zojuist aan de .4 ci.oer ten tie l.M in badpak van (Van een onzer verslaggevers) Kerkeraden dienen niet in te gaan op verzoeken van mensen om eer) doopbewijs of bewijs van lid maatschap van de hervormde kerk als zij daarmee hun niet-jood-zijn willen aantonen om Jordanië binnen te kunnen komen. Deze uitspraak komt van het mo- deramen (dagelijks bestuur) van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk en is opgenomen in het gisteren verschenen nummer van 'Hervormd Nederland'. Zoals men weet hebben verschei dene kerkeraden dergelijke aanvra gen gekregen van lidmaten die een reis wilden maken naai' Israël via Jordanië Jordanië eist dat men be wast geen jood te zijn als men een visum wil hebben. '...Mijn gezondheid is aardig op geknapt, maar ik had een har/aan doening die zich even ernstig het aanzien. Ik moet het dus rustig aan doen en dat vraagt enige reorgani satie van mijzelf. De dokters willen mij echter ivel naar Israël laten gaan cn dat^zal dus van 23 juni tot 30 juli plaatsvinden: met de trein naar Venetië en dan met een Griekse boot verder. Fysiek zie ik er een beetje tegenop, maar het is toch wet een bekroning voor een jaar hard werken in het werkcollege en als bedelaar om het geld bij elkaar te krijgen Enkele uren voor zijn overlijden schreef Jan Barents deze regels. Een sinds jaren blinde Jan Barents, die je foutloze brieven op zi.in eigen schrijfmachine schreef. Dit feit en bovenstaande regels zijn tekenend voor deze man en zijn wilskracht UK Zoals hij een Jaar geleden een bereid blijken de band af te draaien, werkcollege afsloot met een etudm- dan zou zijn klacht tegen een func- I reis met zijn studenten door Duits land. zo had hij voor dit laar de j bevattelijk. Wat hij beluisterde, wist middelen bij elkaar weten te.brengen hij te schiften en op te nemen; hij om met zijn studenten naar Israël te had het paraat, gaan. Daarbij sloot hij zich niet in gijn wijze van vervulling van zijn taaj_- onder deze omstandigheden, waarbij hij het zich bepaald niet ge- deze taak op. maar was zijn beiang- stelling op nationaal en internatio naal gebied vrijwel onbeperkt. En de kwantiteit van de stof ging niet ten koste van de kern van de dingen waarmee hfj zich bezighield Het zal ook voor iemand die ge wend is hard te werken, onbegrijpe lijk blijven hoe dit broze lichaam deze wilskracht en werkkracht kon bergen. Reeds de wijze van verwer king van zijn leesstof, die hem slechts per stem kon bereiken, is voor een gewoon mens nauwelijks makkelijk maakte, heeft bij zijn vrienden een respect gekweekt, dat er toe leidde hem aan de grens van bet menselijk mogelijke te plaatsen. Wie het voorrecht had Jan Ba rents tot zijn vrienden te tellen wist, dat dit verstand met de scherpte van een ontleedmes gestuwd werd door een warm hart Haast al zim (Tienden hebben met hem ervarin gen opgedaan, waarbij hart en ver stand bij Jan Barents gescheiden leken. Misschien was dit het gevolg van een genadeloze eerlijkheid, die hem dwong mensen en dingen tot de kern te ontleden Als hij van iets afkerig was, dan was het huichelachtigheid, ook die uit. een valse vriendelijkheid. Hij was hard en scherp voor zichzelf en voor anderen. Maar zodra hij zich rekenschap had gegeven van de kern van de mensen en dinsen. vond hij de brug tot de verzoening met rie onvolmaaktheid ervan Ik meen dat hij meer naar men sen hunkerde dan dat deze hunke ring bevredigd werd. Hij mag daar onder wel eens geleden hebben. iMaar er zijn nu eenmaal niet al te veel mensen die genadeloze eerlijk heid kunnen verdragen. Er is hem wel eens verweten dat hij weliswaar een scherp verstand en een warm hart had, maar dat hij de synthese daarvan miste: de wijsheid Ik heb de laatste jaren te veel op een afstand van hem geleefd om te durven beoordelen, of de wijsheid van de volledige gerijptheid in hem groeiende was. Ik betreur het deze afstand te moeten, vaststellen Want het was eerst een tijdelijk en is nu een duurzaam feit, de vriendschap van deze buitengewone mens te moe ten missen. Aile mooie meisjes, die graag Miss Holland 1961 wilden worden, toonden zich op hun mooist in prachtige, flatteren de badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricotbest-badpakken van Enkalon-mousse. Vraag Uw winkelier ernaar: U baadt ermee in weeldel Eerste Kamer heeft gezonden, komt een merkwaardige uitspraak voor over Nieuw-Guinea. Ge vraagd was naar de mogelijk heden van een gezamenlijke standpuntbepaling door bevriende mogendheden ten opzichte van de toekomst van dit gebied. De tijd is voorbij, zo schrijft-nu plompverloren de bewindsman, dat deze toekomst kan worden bepaald zonder overleg met de bevolking ter piaatse. Immers, naar zi.in oordeel is aan de Nieuw- Guinea-Raad 'een beslissende stem ter zake' toegekend. Hoe fier dit ook mag. klinken, in feite is het niets dan ministe riële fantasie. In de eerste plaats is- er geen sprake van. dat de Nieuw-Guinea-Raad een echt parlementzouzijn,. alleen al niet, omdat de Raad de ministeriële verantwoordelijkheid slechts van horen zeggen kent. In de tweede plaats is het een illusie om te menen, dat het bui tenland wellicht met uitzonde ring van Australië in deze Raad meer zou zien dan een zuiver Nederlands maaksel dat nog in hoge' mate het oude kolo niale stelsel weerspiegeit, hoe on juist deze opvatting in onze ogen moge zijn. Het politieke zwaarte punt van het Nieuw-Guinea- beleid zal nog geruime tijd in Den Haag blijven liggen. Aan dit simpele feit heeft de socialist mr. Kranenburg dezer dagen in de Tweede Kamer ter- j loops, maar daarom nog niet zonder nadruk, herinnerd. De neiging die hier en daar in de confessionele partijen is te be speuren om de Nieuw-Guinea- Raad ijverig te gaan hanteren als een soort kapstok voor het ophangen van moeilijke beslissin gen. is daarom een staatsrechte lijke dwaling en politiek gezien uitermate bedenkelijk. Volgende week verschijnt mi nister Luns in de Senaat om zijn beieid mondeling te verdedigen. Het komt -ons voor. dat de be windsman bij deze gelegenheid klare wijn zai dienen te schenken. Ol is naar zijn opvatting wellicht de tijd ook al voorbij dat het parlement recht heeft op wezen- i lijke informatie?

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2