A. Kokernoot contra willekeur vakbonden zijn tegen directie-voorstellen Jacht in nacht op berucht 'kraker' jÜflMi VVEtiHEL TEMT DE GOKLUST 6 1 ,Glinsterkasten en toverballetjes' moeten vandaag verdwenen zijn Korter werken bi j NS: 'Ambassadeurs Smiling Mike Verdeling 2500 extra woningen Voorverkoop beboet Het Vrije; \oIk Monsterproces tegen de staat op stapel m Heilige Daad' morgen voor Bokkesprong ;S: 'ïfw0,f Srf"iS ï,pps;ï;;-suuzssrsr beddenprobleem m Vragen salariëring secretarissen en ontvangers Stoomweverij moet wevers ontslaan door automatisering Aantal misdaden in FS stijgt Gevangenisstraf geëist tegen j eugdbendeleden HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 MEI 1961 lit.:''5s Iff' ONKREUKBAAR VUILNISAUTO VOORGETROKKEN J TT t~^ aam» MONSTERPROCES Compromis Te min nimiHttjHHtimHiifiitintimiitfuuiiiHiHiifiinjiiunaiimHmunmiifliHiHmtiiimiiinmmniiuiiiimmiiHiiHHifuiiniiitiiiiiiwimHniiwuuimiiiiuiiitttumiiiiiifiiuiiwuHiiiiifiinmiiiiiiiwinimiiiiituiiiiiittiiiimutiiiif geen Yeshel meei'- 20 lustig enroyaai PAGINA 3 an een onzer verslaggevers) Zon maand geleden kreeg ik een anonieme brief van een aantal AO\Ters. Nu <*a ik doorgaans met ui op anonieme brieven, maar déze ging over een onderwerp dat me fntri- geerde. Er werd namelijk in meegedeeld dat enige hoofden van postkantoren uit eigener bewesmg hadden bepaald dat de uitbetalingen aan AOWers slechts zouden plaatsvinden halJ nfS.en t0t ba!{ n^aalf s 'uorgens en dat terwijl de postkantoren in alle andere ge vallen tot drie uur uitbetalen. Ik ging op onderzoek uit en bevond dat de gezamenlijke postkantoren van Amsterdam en Utrecht deze regeling in alle stilte hadden ingesteld. Meteen vertrok ik naar Den Haag, waar ik een kort maar prettig onderhoud heb gehad met de directeur-generaal van PTT. Die man bleek van niets te we ten. Twee dagen later vaardig de hij als onmiddellijk ge volg van ónze actie een oekaze uit: AOW-uitbetalin- gen tot drie uur. Kijk dat zijn leuke dingen!' De heer A. Kokernoot, 66, «aken.- man-in-ruste, secretaris van de Ver eniging tegen Ambtelijke Willekeur, vertelt dit verhaal met de zelfver zekerde kalmte van de man die door de feiten in het gelijk Is gesteld. 'Zie je wel?' besluit hij, 'dat heb ik toch altijd gezegd? Met praten, met rustig praten bereik je véél!' Ongeveer een half jaar geleden kwam deze duidelijk welvarende be woner van een riante flat aan de Michel Angelostraat plotseling in het nieuws via zijn ostentatieve kruis tocht tegen het al dan niet vermeen de onrecht gepleegd door ambtena ren- Zijn actie deed op het eerste go- zicht denken aan die van bepaalde tegen 'staatsruivcnicrs' en 'staats- locialisme' fulminerende ochtendblad- journalisten en werd op zijn minst ietwat argwanend tegemoet getreden. Moest men niet vrezen hier wederom te doen te hebben met zo'n in de marge van het leven staande midden stander, die zijn onbehagen in de cul tuur afreageerde op de ambtenaar als veroorzaker van alle kwaad? De heer A. Kokernoot niet alleen secretaris, maar ook woordvoerder van de vereniging, die verder nog een verzekeringsman en een jurist onder zijn bestuursleden telt begon te praten, te praten met journalisten. Zijn meest opzienbarende en vele malen herhaalde uitspraak: 'Neder land mag zich gelukkig prijzen te be schikken over een onkreukbaar amb tenarenkorps. Het woord 'Willekeur' hebben wc overgenomen van de Duit se vereniging tegen 'amtliche Willkur" die wij óns tot voorbeeld hebben ge steld. Wij bedoelen het echter zo kwaad niet.' De aanvankelijk bestaande wrevel werd met deze woorden op wel zeer krachtdadige wijze weggenomen en de leden onder wie zelfs een aan tal ambtenaren stroomden toe. 'Onze vereniging telt thans ruim tweehonderd leden en ruim vijftig donateurs', vertelt secretaris Koker noot, 'van wie er velen een ambte lijke functie bekleden. Ongeveer hon derd keer hebben wij in bepaalde kwesties geïntervenieerd. Over de re sultaten zijn we zeer tevreden.' waarom die belangstelling van de zjjde van de ambtenaren? Omdat vooral zij het slachtoffer kunnen worden van ambtelijke willekeur en als gevolg daarvan in hun promotie mogelijkheden kunnen worden be lemmerd. •Wanneer je je echter even in deze materie inwerkt blijkt het al lemaal nogal mee te vallen', zegt de heer Kokernoot, 'maar al te vaak blijkt de mythe van de 'ach tergestelde' ambtenaar in stand te worden gehouden door de vrouw van de betrokkene. Het komt zelfs voor dat de echtgenotes van amb tenaren persóónlijk naar de desbe treffende chefs gaan om hun be klag te doen. Geen wonder dat zo'n man dan geen carrière maakt, want wèt maakt dat nou voor indruk als je vrouw je woordje voor je meet doen? Ik heb eens zo'n geval bij de hand gehad. Ik zeg tegen die man: 'Ik ga wél even met je chef praten'. Hij zegt: 'Ach meneer, u begrijpt niets van de amb telijke hiërarchie dat gaat zó maar niet!' Natuurlijk werd ik onmiddellijk bij die chef toegelaten en het bleek me algauw dat die hele zogenaamde 'achterstelling' een muizenis was die deze man zich in zijn hoofd had ge haald. 'Ach meneer', zegt die chef. 'praat u toch eens met die man!' Toen heb ik langdurig met deze klager gesproken vaderlijk, weet u wel? Korte tijd later werd hij over geplaatst naar een andere gemeente in een hogere positie.' Zo vreedzaam en patriarchaal als in dit geval is het optreden van se cretaris Kokernoot overigens niet al tijd. Soms maar dat gebeurt zel den wekt een klacht zijn veront waardiging als in de zaak van een vrouw die in december van het vorige jaar 's avonds dood langs de spoor baan werd aangetroffen. De NS-ambtenaren belden de bur gemeester van de gemeente waarin dit voorval zich afspeelde met het verzoek voor een auto te zorgen die het stoffelijk overschot kon vervoe ren. De wagen kwam inderdaad maar het bleek een vuilnisauto te zijn. 'Gedane zaken nemen geen keer het is nu eenmaal gebeurd', aldus de secretaris, 'maar dank zij ons optre den is deze zaak bekend geworden bij de minister en reken maar dat die burgemeester er wat van te horen heeft gekregen. Voor herhaling van iets dergelijks hoeven we in elk geval niet te vrezen.' Een ander probleem: het gebrek aan ziekenhuisbedden in Amsterdam. 'Op verzoek van enkele artsen', zo vertelt de heer Kokernoot, 'hebben wij het voorstel op tafel gelegd om niet-gebruikte ruimte in gemeente lijke ziekenhuizen ter beschikking te stellen aan particuliere ziekenhuizen. Het zit namelijk zó dat de ge meentelijke ziekenhuizen vaak wel bedden hebben maar niet de bijbe horende verpleegsters zodat hele zalen ieeg staan. De particuliere ziekenhuizen daarentegen hebben wél zusters want de sociale om standigheden zijn daar beter maar géén bedden. Ik heb naar aanleiding hiervan wet houder Van den Bergh om een onder houd verzocht. Hij liet weten dat hij eerst wat nadere gegevens wilde heb ben omtrent ons voorstel. Weer later liet hij weten dat hij nóg meer ge gevens wilde hebben. Ja hóór eens. als ik er een hele roman over moet schrijven hoef ik er niet meer over te praten. Dat onderhoud is dus niet doorgegaan. Maar onze vereniging heeft wel het genoegen gesmaakt (e vernemen dat de minister over de ziekenhuiskwestie een maand geleden een commissie in het leven heeft geroepen. Het hier ge noemde geval is overigens het enige waarin de heer Kokernoot niet ten kantore van de desbetreffende amb tenaar is ontvangen. staat en ook gezameraijg oe Kosten zuilen dragen. Dat wordt een dagvaarding als een bij bel, maar zij gaat in zee! Inwo ners van Bolsward, Franeker, Wil- dervank, Veghel en noem maar op zuilen er zich tegen teweer stel len dat andere gemeenten zijn voor getrokken. De burgemeesters en andere hoge ambtenaren dezer gemeenten staan er natuurlijk buiten, maar wij de procederende neringdoenden wéten dat we hun sympathie hebben. Dit wordt een proces, zoals er nog nooit een in dit land is gevoerd.' Secretaris Kokernoot vertelt dit verhaal traag en bedachtzaam als iemand die alle mogelijke consequen ties van zijn handelingen góéd heeft overwogen. 'Nou ja.' zegt hij ten siotte. 'stel Je nu voor dat we die zaak verliezen, dan hebben we tenminste aan de weg getimmerd.' A. Kokernoot: Van dat proces zal men opkijken... (Van onze sociaal-economische redactie) De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft thans bij de minister van Verkeer en Waterstaat en bij het College van Rijksbemiddelaars voor stellen ingediend voor een arbeidstijdverkorting voor de spoorwegmensen, die gemiddeld 48 uur per week werken. De voorstellen brengen slechts een gedeeltelijke invoering gedurende de zomermaanden. XVau een onzer verslaggevers) Sinds middernacht maakt de Am sterdamse politie jacht op de 45-jarige M. P., een beruchte 'kraker', die op 4 mei jl. ontvluchtte uit de strafge vangenis te Hoorn. P.. die nog heel wat jaartjes tegoed heeft, werd gisteravond tegen mid dernacht op zijn verjaardag gesignaleerd in een café in de Haar lemmerstraat. Omdat hij een potige figuur is. wiens arrestatie waarschijnlijk met geweld gepaard zou moeten gaan. wer den enkele radiowagens naar de Haar lemmerstraat gedirigeerd. Bij hun aankomst was de vogel echter al ge vlogen. Vannacht om drie uur was hij nog niet gevonden, hij had zich ook nog niet vertoond bij zijn woning in de Herenstraat. De man is 1.73 m lang. hij maakt een korte gedrongen indruk. Hij heeft blond haar en blauwe ogen en een fors litteken op de neus. Een diergeneeskundig instituut te Vom in het noorden van. Nigeria heeft een nieuwe entstof bereid ter bescherming van runderen tegen runderpest. Het nieuwe vaccin is veel goedkoper dan, de thans gebruikelijke en levert bovendien veel minder ri sico op. Al deze voorbeelden van de acti viteit der vereniging aan te vullen met tientallen andere zaken en zaak jes zinken echter in het niet bij du grote affaire die de heer Kokernoot thans op het punt staat aan te snijden. Weldra namelijk zak hij een groot proces uitlokken tegen de staar, waar bij de ambtelijke 'willekeur* ten prin cipale aan de orde zal komen. Het gaat hier om de zgn. 'kerngemeen ten' d.w.z. gemeenten die. naar de overtuiging van de vereniging op wil. lekeurige wijze, door het rijk zijn be stempeld tot gebieden waar uitbrei ding van de industrie en de woning voorraad dient te worden bevorderdL Dit is uiteraard erg prettig voor de inwoners van deze gemeenten, doch (ie bewoners van andere plaatsen zit ten ernaast en voelen zich vaak op unfaire wijze benadeeld. De bedoeling is nu d3t een groot aantal midden standers dezer andere gemeentel voor de rechter een schadcvergoedinj gaan eisen van dc staat daarbi domicilie kiezend bij het secrctariaa' der vereniging aan dc Michel Angelo straat. 'Dat wordt een heel kostbare ge schiedenis.' aldus de lieer Koker noot. 'vooral wanneer je beseft dat een dergelijke zaak ten slotte altijd moet worden doorgezet tot voor d« Hoge Raad. wat je zó tien miilt kost. Maar we kunnen het betalen! Nadat onze aandacht op deze mis stand was gevestigd door enkek inwoners van Brabantse gemeenten ben ik naar het- noorden gegaan waar ik dagenlang contacten heb gelegd. Gevolg hiervan Is dat ik mij ge steund weet. door honderden, neen, duizenden middenstanders uit alle delen van het land, die zich gezamen lijk Dar Ui willen stellen cpntra de Michael Mensjikoic, de Russische ambassadeur in de VS, die zondag even op Schiphol was onderweg van New York naar Moskou, Mensjifeom. die smiling-Mike wordt genoemd, ondernam dc thuisreis in verband met de ko mende topbcsprelcing in Wenen. De drie erkende vakbonden blijven van mening, dat volledige invoering van de vijfdaagse werkweek met in gang van 28 mei, de aanvangsdatum van de zomerdienst, mogelijk is. zy handhaven hun eis tot Invoering op dit tijdstip. In een telegram heeft de Perso- neelsraad van de Nederlandse Spoor wegen zich tot het College van Ryks- bemiddelaars gewend met het ver zoek antwoord te geven op de voor stellen, die reeds op 4 maart door de vakbonden zijn ingediend. De voorstellen van de directie be helzen een arbeidstydverkorting met gemiddeld anderhalf uur per week ge durende de zomerdienst en met ge middeld drie uur per week voor de winterdienst. De regeling voor de zomerdienst zal echter niet gelden voor het per soneel in de roulerende diensten, daf gedurende de zomermaanden 48 uur per week zal moeten blijven werken. Ais compensatie hiervoor zal in de maand oktober een bedrag ineens worden uitbetaald. Voor personeel, dat gemiddeld 45 uur of minder per week werkt, zal geen arbeidstijdverkorting tot stand komen, maar zal de arbeidstijd wel worden verschoven. De uitvoering hiervan zal per nadere aanschryving worden geregeld. Gedurende de zomerdienst 1961 zal de vijfdaagse werkweek gedeeltelijk en met ingang van de winterdienst in zijn algemeenheid worden ingevoerd. De directie van de Spoorwegen, die deze voorstellen in een dienstorder aan het personeel bekend heeft ge maakt. beoogt met deze regeling een compromis te vinden tussen de be staande uiteenlopende opvattingen. De NSè-directie betreurt het, dat de Personeelsraad niet met deze voor stellen akkoord is gegaan. De Personeelsraad blijft namelijk van mening, dat invoering van een werkweek van gemiddeld 45 uur per week met ingang van de zomerdienst mogelijk en noodzakelijk is. De NS-directie ziet echter geen mogelijkheden dit te realiseren. Om althans de gedeeltelijke invoering met ingang van dc zomerdienst niet in gevaar te brengen acht zy zich ver plicht in het belang van personeel en bedrijf deze nieuwe voorstellen te doen (Van een onzer verslaggevers) Voor de Amsterdamse rechtbank zuilen donderdag de 'ambassadeurs van de Heilige Daad', de veertigjarige J. Jansma uit Bussum en de 42-jarige Amsterdammer M. J. J. Volraat, we gens oplichting terechtstaan. Als getuigen zullen onder meer worden gehoord inspecteur H. Molen kamp en rechercheur R. Scherer. die tijdens het onderzoek in deze affaire in een Neurenbergse drukkerij de hand wisten te leggen op concepten voor briefpapier, waaruit de relaties van de Heilige Daad met het Van- caan moesten blijken. Ook werden toen drukorders ge vonden voor de 'diplomatieke pas poorten' voor Jansma en Volraat. De opdrachten waren afkomstig van de Duitser A. Th. Dreis uit Wiesbaden, de zogenaamde president van de 'bovenkedkeüjke en bovenstaatlijke heilige organisatie.' Aan de beide 'ambassadeurs* heeft de officier van Justitie, mr. J. Y. Hartsuiker, behalve oplichting van Socrates-directeur N. den .Bésten (ƒ350.000) onder meer ook een po ging tot oplichting van een Noor ten laste gelegd. Omdat deze de zaak niet vertrouwde, kreeg men van hem geen geld los. In de dagvaarding worden verder nog als slachtoffers genoemd een kennis van de familie Jansma (ƒ1000). een secretaresse (ƒ3000) en een chef technische dienst van Socra tes 700). Ten slotte is ook de Bussumer nog; een geval van verduistering subeidair oplichting buiten de Heilige Daad om ten laste gelegd. Als raadslieden tre den waarschijnlijk op mr. J. Wijn gaarden en mr. C. J. van Zorge. (Van onze soc.-econ. redactie) Van de 2590 gesubsidieerde wonin gen, die onlangs aan het woning bouwprogramma zijn toegevoegd, zijn 500 premiewoningen bestemd voor de huisvesting van militairen. Minister Van Aartsen heeft de overige 3000 750 premiewoningen en 1250 woningwetwoningen) als volgt verdeeld over de provincies: Gronin gen 75, Friesland 75. Drente 75, Over- ijse! 225. Gelderland 100. Utrecht 200. Noord-Holland 400. Zuid-Holland 400, Zeeland 50, Noord-Brabant 250, Limburg 150. Sommige provincies moeten de hun toegewezen aantallen woningen ge heel of gedeeltelijk ter beschikking stellen van gemeenten, die door de minister zijn aangewezen. In Overijsel moeten 200 woning wetwoningen worden toegewezen aan Enschede en omgeving, in Utrecht 175 woningwetwoningen aan de ge meente Utrecht, in Noord-Holland 100 premiewoningen en 300 woningwet woningen aan de gemeenten in de IJmond. in Zuid-Holland 100 premie- woningen en 300 woningwetwoningen aan gemeenten in de Maasmond, in Noord-Brabant 225 woningwetwonin gen aan Eindhoven en in Limburg 100 premiewoningen aan gemeenten in Noord-Limburg. (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid de heer Smallenbroek (ar.) heeft aan minis ter Toxopeus gevraagd of het over leg over de salariëring van gemeen tesecretarissen en -ontvangers niet spoedig in het overleg moet wer den besproken. De heer Smallenbroek herinnert er aan. dat al op 1 april 1960 de minis ter heeft laten weten, dat hij op kor te termijn zyn standpunt over de sa larissen van deze groepen zou mee delen. Hij vraagt of de trage gang ROTTERDAM (ANP) Dc econo mische politierechter te Rotterdam heeft twee grote textielfirma's, A. en haar dochteronderneming Voss, veroordeeld tol boetes van 1000. en 500,omdat zij in het begin van dit jaar een uitgebreide reclame campagne voor goedkope aanbiedin gen hebben gehouden, enkele weken voor de wettelijk toegestane uitver koopperiode. Het publiek zou. zo werd in liet vonnis overwogen, met deze verkoop de indruk hebben kunnen krijgen van een vroegtijdige opruiming of uitver koop, hetgeen in strijd is met de uit- verkopenwet. De officier van Justitie had boetes van 3000,en 1000,— geëist. Beide firma's hebben ook vorig jaar een soortgelijke campagne gehouden. De zaak werd toen door de officiet van Justitie in Amsterdam gesepo neerd. Zijn Rotterdamse collega ging destijds niet tot de vervolging over, in verband met een lopende proce dure over een andere reclameactie. (Van een onzer verslaggevers) De directie van de N.V. Stoom weverij Nijverheid te Enschede heeft tweeëntwintig werknemers van dit bedrijf aangekondigd, dat zij naar een andere baan zullen dienen uit te zien. Dit is een gevolg van de automati sering. Het bedrijf heeft besloten een aantal weefgetouwen te vervangen door zgn. automaten. De personeels bezetting kan daardoor aanzienlijk worden ingekrompen. De verwachting is. dat de wevers spoedig elders aan de slag kunnen gaan. In de textielindustrie bestaat immers nog altijd een grote vraag naar arbeidskrachten. Het is dan ook niet om die reden, dat men in de kringen van de werknemersorganisa ties teleurgesteld en verontwaardigd is over dit ontslag. De verontwaardiging houdt ver band met het feit, dat over deze aan gelegenheid geen overleg is geweest- met de vakbeweging. De directie zou op het standpunt staan dat zulks, nadat een en ander in de ondernemingsraad was bespro ken, overbodig was. De vakorganisa ties delen dit standpunt niet. Zij ach ten dit niet bevorderlijk voor het handhaven van de goede wederzijdse betrekkingen. Dit twistpunt zal waarschijnlijk aan de orde worden gesteld in een bespreking met de Enschedese Fabri kantenvereniging. WASHINGTON (Reuter) Het aantal ernstige misdaden is in de VS van zaken te wijten kan zijn aan het in het eerste kwartaal van dit jaar ontbreken van een gereglementeerd overleg over de rechtspositie van ge meentesecretarissen en -ontvangers. met tien percent gestegen, zo blijkt uit een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Justitie. T\e voorzitter van de Christelijk- Historische Uric, de heer Beernink. vindt dit kabinet-De Quay niet zo best: het maakt vreemde bokkesprongen, die nie mand begrijpt en die in het land niet te verdedigen zijn. De anti revolutionaire mr. Roosjen heeft onlangs geschreven: De man op de bok ontbreekt bij deze rege ring. Deze bokkige beeldspraak geeft de situatie goed weer. Maar zij is niet volledig. De regeringsbokke- wagen lijdt ook nog aan het euvel, dat verscheidene trekdieren niet voor hun taak zijn berekend. Er zitten nogal wat zwakke beestjes in het span. Tot nu to« heeft de kamermeer derheid waarop dit kabinet in feite steunt, het kabinet laten be gaan. Zelfs de regeringscrisis die wij hebben meegemaakt is niet aangegrepen om in de ploeg ver andering te brengen. Waarom niet? Omdat, zegt mr. Beernink. de val van het kabinet- De Quay betekent dat er een rooms rode coalitie aan het be wind komt. Mr. Beernink bedoelt een regering/bestaande uit minis ters, die tot de KVP en de PvdA behoren. En zo een regering acht hij schadelijker voor het land dan de huidige, TAen Nieuwe Rotterdamse Cou- rant vindt dat geen sterke redenering van de CHU-voorzit- ter. Het blad meent dat nog hele maal niet vaststaat dat alleen, een rooms-rood kabinet mogelijk zou zijn als deze regering valt. En bovendien: de regeerkracht van dat kabinet is sneller versleten dan de NRG had gedacht. Wie het landsbelang werkelijk in het oog wil houden, moet zich op de levensvatbaarheid van het kabi net bezinnen. Die bezinning zou het naar de mening van de NRC nodig maken dat een aantal zwakke ministers zou worden vervangen en dat de liberale standpunten beter tot gelding komen in het regerings beleid. Op het eerste punt. ver vanging van zwakke ministers, heeft de NRC reeds herhaaldelijk aangedrongen. Dat is ook van socialistische zijde telkens geschied. Reeds aan stonds na het optreden van het kabinet-De Quay is bij voorbeeld door de socialistische fractievoor zitter mr. Burger gezegd: Dat de andere partijen zonder de socia listen willen regeren is hun goed recht. Maar dan moeten zij zorgen voor een bekwame ministersploeg en een bekwame minister-presi dent. Dat is niet gebeurd. En daar voor draagt de KVP in liet bijzon der, de' verantwoordelijkheid. En dat' heeft het" regèririgsgezag kwaad gedaan. Een kwaad, dat niet minder, maar groter wordt, zolang deze regering regeert; al thans aan de regering is. He moeilijkheid waarvoor de regeringspartijen staan, is niet het vervangen van enkeie zwakke ministers. De moeilijkheid is dat deze regering geen program heeft, geen politiek. En dat zij geen minister-president heeft, die een weloverwogen koers vaart. Ais men daaraan wat wil doen moet men tot een regeringspro gram komen, dat die naam ver dient en tot het vinden van een minister-president met voldoende politiek gezag en politiek inzicht om dat program te laten uitvoe ren. Daartoe zien de confessionele partijen en de VVD in de verste verte geen kans. En dat is de oor zaak van de politieke malaise in deze tijd van economische hoog conjunctuur. Een ding staat wel vast: als op de PvdA weer een beroep zou wor den gedaan om mee regeringsver antwoordelijkheid te dragen, dan zal er een regering moeten wor den gevormd, waarvan, net als van de kabinetten-Drees, gezegd moet worden dat zij overwegend uit bekwame en voor hun taak berekende ministers bestaat. Een regering die geen bokkesprongen maakt. MAASTRICHT (ANP) Tegen vijf leden van een jeugdbende, die eind 1960 in plaatsen in Limburg en Oost- Brabant en in Arnhem en Nijmegen inbraken en vernielingen pleegde, zijn voor de Maastrichtse rechtbank gevangenisstraffen van 24 toe vier jaar geëist. Twee van de jeugdige verdachten waren lasser, de anderen constructie werker. horlogemaker en grondwer ker. Aller, zijn 19 of 20 jaar oud. Overal waar zij hun slag sloegen, werden tevens .omvangrijke en zin loze vernielingen gepleegd, tot een totale schade van enkele tienduizen den guldens. Zo waren gestolen auto's in het water gereden. Tegen een 20-jarige huisschilder uit Geleen die by een inbraak van het Maastrichtse vu'ftal in zijn woon plaats op de uitkijk had gestaan, werd een jaar gevangenisstial (waar van drie maanden voorwaardelijk) geëist. Uitspraak op 6 Juni. JJKWSg! r. i kent in de strijd tegen de gokkasten „Eindelijk, verzucht officieel Vegnel een eindeloos en zeer kostbaar 1. .1, 4 Aa lnft»«/\i«ni3r AtlAl* Ol'. iVan een onzer verslaggevers) verboden? Toen kwam Veghel nog zondering van biljarten in Veghel toe zal ik rustig in overweging ne- eens.... mag worden gespeeld. De waag of men. zonder toezeggingen te doen." Voor Veghel is het vandaag een men met hazardspel te doen had, grote dag: de gulzige gokautomaten, hebben het probleem In onze was helemaal niet meer aan de orde. waarop in de loop der jaren kapi- serje „Knikkers en miljoenen" ver- stellen, wat die ook waren, en het rfOfiförOCBS talen zijn vergokt, zijn er met ingang t(3K -llt01[3q auoo.ijin je rjsa.w uapaj Het gemeentebestuur verbood de toe- van vandaag officieel en voorgoed k bewijzen, "dat gokautomaten op had volgens de gemeentewet alleszins E„n hotelhouder in Verhel wilde buiten de wet gesteld. hazardspel berusten, maar het bete- de bevoegdheid daartoe. er met aam kwam een Iroefpmces van. Het kantongerecht en in hoger „Als je de uitwsasen niet met nor- beroep de rechtbank, van Den Bosch een princi- Daarmee njtn. Zo kon reeds ini9o/ m ae zal ik meer vergunningen voor gok- Veghelse algemene politieveioide- Het duurde niettemin nog tot 19 kasten geven." aldus de burgemees- ..Vóór de 15de meizei de officier ïnenhaar de uit- Pm,f.u 19®°; t.oen, k"'am de vadicale ter. Zeker, hij kan ontheffing ver- van Justitie en de rijkspolitie zei het openbaai „spel, waan an ae uit bepaling, dat in het openbaar geen lenen voor speelautomaten, die geen hem beroepshalve na Wie er na MrevaftómnRt" N^zoulietui*-zijn etlkel spei op Westelien met uit- gokapparaten zijn. „Verzoeken daar- die datum nog met de narigheid, want stond het niet fraai op papier? een proces-verbaal krijgen. Dat is er echter niet van gekomen, want de burgemeester pleitte bij de officier met succes voor uitstel van executie, opdat de kasteleins nog eens zouden kunnen worden gewaarschuwd: Denk erom Zo werd de termijn tot afgelopen maandag verschoven, maai' omdat het toen Pinksteren was, volgden weer twee dagen uitstel. Tot van daag. „Dan moeten die dingen er onherroepelijk uit." Maar een eindje verderop, op de één zon hebben zon wes naar Den B°sch, draait men op een zou hebben zou volle toeren door> wam is hefc De vroede vaderen hadden echter in de meest letteriyke zin buiten de waard gerekend, die een juridisch steekspelletje ontketende. Daarbij bleek, dat de schone bepaling in de politieverordening van Veghel niet meer dan een slag in de lucht was. Een loos gebaar, want Veghel was zjjn boekje te buiten gegaan door bepalingen over hazardspelen uit te vaardigen. Dat is een taak, die aan de rijksoverheid is beschoren. Had deze kans- of hazardspelen al niet gaat het daar .toe, dat men er niet meer met dubbeltjes terecht kan, want de gleuf voor deze muntjes is dichtgespijkerd, omdat men in dit koffiehuis met rijksdaalders tegelijk pleegt te gaan. De geachte clientèle bestelt de spel letjes bij de kastelein(se), die a rai- son van ƒ2,50 25 beweginkjes maakt met een zorgvuldig bewaarde sleutel. Elke draai wordt geteld op een num merbordje, waarop tenslotte het ge tal 25 verschijnt als het beg:" „Faites vos jeux", want de techniek staat voor niets. litMSMIHMMIHIIM

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2