Vijfdagemveek maakt toestand desastreus Aanrander meldt zich Lot van DC-8 stond pas vast na uren Poiitie bereidt zich voor op arbeidstijdverkorting CAMERA INRUIL ACTIE 1 N0GSLECIfTS%3JUNi Schoten in de lucht hij massale rel i om noodwoning VEREISTE VERZORGING GEVEN IS NIET MOGELIJK Man bekent zedendelict Indringer rooft drie mille in Madurodam Tekort roept om oplossing i wêêM direct terug Politie speurt naar aanrander Kind verdrinkt in vijver Van Vriesland krijgt prijs IS 750,10of v - 15 - waard! Voor tweede maal aan dood ontsnapt Soeverein WACHTMEESTER TERUGGEZET Ook in Amsterdam OW OUDE FOTOTOESTEL Tegen SET VRIJE VOLK WOENSDAG 31 MEI 1961 PAGINA S Dertig percent Extra druk 4Veel schandaliger' Zwaarder aMmmmssmm Kort geding tegen fabriek 'ingang van 1 juli 1961 te ver- 1 korten tot 46 uur en met In gang van 1 januari 1962 tot 45 uur, zal deze regeringsbeslis sing ook voor de politie conse quenties hebben. VERLATENHEID Inlichtingen bij uw fotohandslaai Op écht lekkers staat Lonka Utrechtse kliniek dicht voor verkeersslachtoffers met schedelkwetsuren (Van een oneer verslaggeefster») In de neurologische kliniek van het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht zullen in het vervolg geen slachtoffers van verkeersongevallen die schedelkwetsuren hebben opge lopen, meer worden opgenomen. Deze bijzonder drastische maatregel heeft d« hoogleraar prof. ór. W. Sillevis Smitt moeten nemen wegens het tekort aan verplegend personeel. "Mijn kliniek ii de best geoutilleerde van de omgeving,' nidus de hoog leraar in een telefonisch onderhond dat wij met hem hadden. 'Allee staat klaar, Ik heb een stel prima dokters en een perfect instrnmeataHmn, maar het ontbreekt ons aan verpleegsters. De patiënten die In deze kliniek het best geholpen zonden kannen worden, moeten wij verwijlen naar streekziekenhuizen.' (Van een onzer verslaggevers! Op verrock van de rijkspolitie te iSchaesberg heeft de Heerlense politie joen 37-jarige man uit deze gemeente aangehouden, die inmiddels bekend sheeft in het Schaesberger Bos on duchtige handelingen te hebben be- 'jdreven met een 21-jarig meisje uit iSchaesberg. De man was bij de ouders van het kind. met wie hij goed bevriend was, op bezoek. Hij zou op zeker ogenblik een pakje sigaretten voor de gast heer halen en vroeg of het kind met faem mee mocht op de fiets. De ouders gaven hun toestemming, maar in plaats van sigaretten te halen fietste de man het bos in. waar hij zich aan het kind vergreep. In het dorp had hij nog een ijsje voor haar gekocht. De man. die gehuwd is, was nog nooit eerder met de politie in aan raking geweest. Hij is ln Maastricht ingesloten. Prof. Sillevis Smitt -.is tot deze maatregel overgegaan o.a. omdat waarschijnlijk in november de vijf daagse werkweek voor het verple gend en ander personeel van het zie kenhuis ingevoerd zal worden. Tk verwacht daar de meest desastreuze gevolgen van,' aldus de professor. •Een patiënt is niet vijf dagen per week ziek, maar zeven dagen. Wat moet ik beginnen, wanneer ik in het het tekort aan verpleegsters ai Jaren zien aankomen en er voor gewaar schuwd. De enige oplossing is, dat men het beroep van verpleegsters in academische ziekenhuizen aantrek kelijker maakt. Hun taak is relatief veel zwaarder dan die van hun collega's in do streekziekenhuizen, omdat in aca- academische ziekenhuizen wordt nu moeilijkste gevallen behandeld wor den. Ben salarisverhoging van minstens dertig percent voor verpleegsters in akademische ziekenhuizen wordt nu al jarenlang bepleit. 'De directie en het bestuur van het SAZU zijn be reidwillig genoeg, maar de regering blijft maar aarzelen,' aldus de hoog leraar. Bovendien is de huisvesting voor de verpleegsters meestal verre van voldoende. De poging van prof. Sillevis Smitt om in het sanatorium Julianaoord in Hooglaren die patiënten uit zijn kli niek te laten opnemen, die aan het 'nakuren' zün. is op niets uitge- (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is een geestelijk ge stoorde jongeman gearresteerd, die bekende 's avonds te voren een jonge moeder te hebben aangerand op een stille landweg bij Beek en Donk. De jeugdige psychopaat was ont vlucht uit het gesticht Sint-Servatius bij Venray.' Hij kwam zich daar gis termorgen weer aanmelden en Is direct pa zijn bekentenis in arrest gesteld. De 19-jarige C. S. had de jonge vrouw aangevallen, toen zij met haar driejarig kind aan het wandelen was. De kleuter heeft zonder dat zeif te beseffen haar moeder gered. Volko men overstuur holde het kleine meis je naar school en vertelde daar. dat moeder met een man aan het vech ten was. Direct werd alarm geslagen. Even later vond men op aanwijziugen van het dochtertje de moeder bewuste loos in een sloot liggen met ern stige wurgsporen aan de hols. weekeinde niet beschikken kan over voldoende hulp van verpleegsters, la boranten, röntgenassistenten enz.?' Juist in de weekeinden gebeuren de meeste verkeersongevallen en juist dan hebben wij het extra druk. Bo vendien vergen patiënten met her senletsel een verpleging, die vier maal zo intensief is als de verple ging van een 'gewone" patiënt." Als demonstratie wilde prof. Sille vis Smitt deze maatregel niet zien. Hii en met hem vele anderen hebben (Van een onzer verslaggevers) De opperwachtmeester K. ..an de rijkspolitie te Roosteren (L.) tegen wie tegin van dit jaar een onderzoek was ingesteld nadat in verschillende Limburgse plaatsen, onder meer in Grevenbicht, een vrij omvangrijk aantal zedendelicten aan het licht was gekomen, is thans disciplinair gestraft met terugzetting in rang tot wachtmeester eerste klasse. K., die sinds februari 1961 geschorst was, is tot juni 1960 postcommandant te Grevenbicht geweest. Hij zal bo vendien worden overgeplaatst naar het district Eindhoven. Vermoedelijk doordat de dader zich. in een kelder onder het restaurant heeft laten insluiten, is tegen het eind van de vorige week een Inbraak gepleegd in de miniatuurstad Ma durodam. De buit was ruim driedui zend gulden. Het geld was weggenomen uit het bureau in het kantoor boven het res taurant. Sporen van vernieling wer den niet gevonden en dit heeft de recherche op het vermoeden gebracht, dat de indringer zich reeds op het terrein bevonden moet hebben, zodat hij zich niet eerst toe gang hoefde te verschaffen. Het verdwenen bedrag bestond voor de helft uit Nederlands en voor de andere helft uit buitenlands geld. lopen wegens het tekort aan perso neel. Een barak voor ernstige patiënten, die weken of maanden buiten be wustzijn liggen, kon worden geopend maar niet gebruikt, omdat er te weinig personeel is. Bovendien moet prof. Sillevis Smitt een aantal van zijn verpleeg sters nog weer afstaan aan andere afdelingen. Om de bittere pil voor de Utrech ters wat te vergulden: prof. Sillevis Smitt zei ons, dat in Amsterdam de toestand nog veel 'schandaliger' is. Daar gebeurt het, dat zwaar ge wonde patiënten een tocht moeten maken naar ziekenhuizen in Woer den of Cnlemborg, omdat er in Am sterdam geen plaats is. Honderden bedden staan leeg, maar verplegend personeel is er niet. (Van een onzer verslaggevers1 'Wat professor Sillevis Smitt zegt over het verpleegsterstekort is vol komen juist.' was het commentaar van mr, W. Bakhuys Koozeboom, administrateur van de afdeling Open bare Gezondheid en Ziekenhuiswezen van de gemeente Amsterdam. "Maar het is geen nieuws. Professor Querido heeft er onlangs in de Kamer ook over gesproken en in de Amsterdamse raad is het onder werp herhaaldelijk ter sprake geko men. AI dat praten geeft echter zo weinig, het brengt geen oplossing. Wat prof. Sillevis Smitt zegt over de onmogelijkheid van opname van een ernstige patiënt in een Amster dams ziekenhuis, is niet helemaal juist. Het is vaak moeilijk, maar voor speciale spoedgevallen wordt altijd wel een plaats gevonden. Wel juist is, dat het werk in de academische ziekenhuizen zwaarder is dan in de andere. Als twee jaar geleden hebben de gemeente Amsterdam cn de gezamen lijke medische faculteiten dan ook in een brief aan de minister van Bin nenlandse Zaken erop aangedrongen, om voor de academische ziekenhuizen een andere saiarisregciing te treffen. Er is nooit op geantwoord. In de particuliere ziekenhuizen be staat het verpleegstersprobleem niet of nauwelijks. Wij zoeken nu naar mogelijkheden van vroeger ontslag van de patiënten en behandeling vanuit het ziekenhuis. Een definitieve oplossing ziet op het ogenblik niemand. Straks brengt oe vijfdaagse werkweek de zaak nog meer in het moeras.' Een Portugese visser met oüejas aan en zuidwester op waadde uren door (I- branding: zoekend naar overblijfselen van de ramp. Hij vond tegen de avond de stoffelijke resten van een kind. In dekens gewikkeld droeg de man de overblijfselen aan land. De nieuwe president-directeur van de KLM de heer E. H. van der Beugel wordt vanmorgen terug verwacht op Schiphol. Hij komt terug uit de Verenigde Staten. Zun verblijf daar is uiteraard onmid dellijk afgebroken. De heer I. A. Aler tot en met morgen nog 'officieel' de presi dent-directeur was gisteren, uiteraard de hele dag op Schip hol. Hij vergaderde onafgebroken met de directie. (Van-'een onzer verslaggevers) Vijftien kilometer van een wereldstad is een Nederlands vliegtuig: vergaan: 62 doden. De DC-8 Fridtjof Nansen (PH-DCL) zou zijn ontploft, gisternacht om negentien minu ten over twee Nederlandse tijd. Vier minuten na de start uit Lissabon: even buiten de kust. Het zou bijna drie uur duren voordat er alarm werd geslagen: om twee minuten voor vijf. Toen waarschuwde de verkeersleiding van het vliegveld van Lissabon, Portela, schepen en vliegtuigen: „Kijk uit naar het vermiste toestel." Twintig minuten later werd de op sporingsdienst van de Portugese kustwacht in staat van alarm ge bracht. Opnieuw gingen verscheidene uren voorbij. Uren van een marte- BARNEVELD, (ANP) De gemeen tepolitie in Ede speurt op het ogen blik naar de man, die ervan ver dacht wordt een poging tot aanran ding te hebben gepleegd op de 27- jarige mcj. G. van Essen van de Essenerweg te Kootwijkerbroek, ge meente Barneveld. Me). Van Essen was zondagavond op weg naar huis toen zij werd in gehaald door een motorrijder, die haar sneed. Zij kwam daardoor in een sloot terecht. De man liep op haar toe en zei, 'als je je niet stil houdt, knijp ik je strot dicht.' Het meisje wist uit haar tasje een klein knipmesje te halen, vouwde het open en trachtte de aanrander een haal over zjjn gezicht te geven. Het mesje schoot echter uit op de kraag van de man, maar gelukkig was intussen een tweede motorrijder genaderd, die stopte en hulp trachtte te verlenen. De aanrander stapte op zijn motor en koos het hazepad. Intussen kwam er ook een bromfietser. De mo torrijder ging achter de aanrander aan en de bromfietser waarschuwde de politie en de dokter. De aanrander werd niet achter haald. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag is het drie en een halfjarig jongetje René Vermij in Enschede bij het spelen in een, vij ver aan de Beneluxlaan geraakt en verdronken. Even later tuimelde de twee en een. halfjarige Erna Vrind in dezelfde vüver, maar zü kon nog door haar moeder op het droge wor den gebracht. (Van een onzer verslaggevers) 'Ik ben zielsblij.' zei een glim lachende dr. Victor E. van Vriesland gistermiddag in het Muiderslot te Muiden. 'Immers, wat door de regering is be kroond, is mijn levenswerk. Dit is niet een toevallig bijprodukt van mijn leven, het is de essen tie van mijn bestaan.' Enige ogenblikken tevoren had de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, hem de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hoo/tprijs overhandigd. Zijn dankwoord was een nieuwe toevoeging aan het bekroonde oeuvre: een speels vertoog over zijn werk en de huidige positie van de letterkunde. Gezeten naast zijn vrouw be kijkt de heer Van Vriesland de oorkonde van. de hem toege kende prijs. (Van een onzer verslaggevers) Nu de regering heeft beslo ten om voor de rijksambtena ren (vroegere 48-uur werkers) de wekelijkse arbeidtijd met In de komende weken zal hierom trent met de organisaties van politie personeel formeel overleg worden ge pleegd. Het ligt ln het voornemen van de minister van Binnenlandse Zaken de burgemeesters der gemeenten met gemeenteooUtts a» KxrtdÉe mosrehiK te de maand juni nader in te liëhttan omtrent de wijze waarop de arbeids tijdverkorting voor de politie zal kun nen gelden, alsmede welke financiële en andere maatregelen de regering zich in verband daarmede voorstelt. De minister heeft de burgemeesters echter reeds thans verzocht ermede rekening te houden dat de arbeidstijd voor de politie met ingang van 1 juli 1961 46 uur per week wordt. Geadviseerd wordt de roosters voor de politie te doen opstellen uitgaande van 46 uur per week. Het 46ste uur per week dient dan buiten het rooster maar zonder betaling van overwerk te worden opgedragen. Deze methode heeft het voordeel, dat met ingang van 1 januari 1962 warneer de arbeidstijd op 45 uur per week zal worden bepaald, de dienst' i oosters voor de gemeentepolitie niet opnieuw behoeven te worden #e- w$sl@d, akhM de minister. lende onzekerheid. Om kwart over acht ging het eerste vliegtuig van de Portugese marine de lucht in Waarom dit uren me ::i? Omdat het wolkendek la: oor- denwind sterk en de regei, n he vig waren. Veertig minuten heeft het toestel gezocht. Het heeft niets ge vonden. Toen was het vrijwel zeker, dat de Fridtjof Nansen was vergaan. Want toen zou de brandstof al lang zijn uitgeput. Dat zou al om vier minuten over half acht zijn gebeurd. Hoe kon een straalvliegtuig vergaan bijna onder de rook van een wereld stad zonder dat iemand het wist? Zo donker was de regennacht, zo verlaten het" strand van de beroemde badplaats Caparica op luttele kilo meters afstand van het mondaine en levendige Lissabon, dat de DC-8 met 62 mens en aan boord onopge merkt kon verdwijnen. Het was vier minuten na de start uit Lissabon begonnen. Toen meldde de Fridtjof Nansen zich boven het baken van Caparica, ten ziuden van de Taagmonding. "We are going up to'. Deze bood schap ontving de verkeerstoren van Portela. Toen kwam een onverstaan baar getal. De melding ging verder: 'feet all well. Estimated Toen brak het bericht af. Het was negentien minuten over twee. Sindsdien is er niets meer van de Fridtjof Nansen gehoord. Om drie minuten over half drie begon de stationsdienst van de KLM in Lisabon iedere tien minuten het vermiste toestel op te roepen. Dat heeft men volgehouden tot vijf uur dinsdagmorgen. Er kwam geen ant woord. Woendagmorgen wisten de Neder landse onderzoekers, die naar de plaats van het onheil zijn gereisd, nog niet officieel wat de inhoud is van het laatste radiocontact met de Fridtjof Nansen. Het onderzoek is geheel in handen van de Portugese autoriteiten, omdat het ongeluk op Portugees grondge- beid is gebeurd. Én die autoriteiten heben de Nederlanders nog steeds neit ingelicht. Meceaelmgen van bewoners uit de omgeving van Caparica over wat er is gevonden en de inhoud van het laatste radiocontact waren vanmor gen voor de Nederlanders officieel nog een gesloten boek. Advertentie l.M LISSABON (Reuter) De 30-ja- rige Amerikaan William Thir heeft zün leven gered, door maandagavond op het laatste ogenblik zijn reserve ring in de verongelukte DC-8 af te zeggen. Dit is de tweede keer dat hij op die manier aan een (achteraf) zekere dood ontkwam. Want vorig jaar maakte hij geen gebruik van zijn besproken plaats in een Caravelle voor een reis die eindigde met de luchtramp bü Ankara, waarbij 42 mensen om het leven kwamen. Wil liam Thir werkt in Frankfort. (Van een onzer verslaggevers) In het dorpje Tiendeveen onder Beilen zijn opstandige bewoners gistermiddag' slaags geraakt met enkele óolitie- agenten en gemeentearbeiders. De vechtpartij speelde zich af voor de noodwoning, die op last van het gemeentebestuur moest worden afgebroken en waartegen een hele" familie in verzet was gekomen. Met het neerhalen hiervan kon overigens pas worden begonnen nadat drie waarschuwingsschoten (in de lucht) waren gelost. Gelukkig werd bij deze rel niemand noemenewaard gewond. Het was overigens niet de eerste keer, dat er om de noodwoning werd 'geknokt'. Vorige week nog had de burgemeester S. G. Romeling zeif nog enkele klappen moeten incasse ren. toen hij de 'kwestie' trachtte te schikken met de gebroeders 3otter. En misset" *i de herrie van giste ren wore ',gd door nog enkele 'opstootje:,'. .mi er staan nog enke le noodwoningen in het dorp. die ook tonder vergunning zijn gebouwd. De openingszitting van de ron detafelconferentie in Den Haag heeft twee van de hoofd zaken die het resultaat der be sprekingen het meest zullen be ïnvloeden, meteen in de open baarheid gebracht. Daar is allereerst het feit der uiteenlopende verlangens van Pa ramaribo, dat wél, en van Wil lemstad, dat géén wijziging van het Statuut verlangt. Hier kan uiteindelijk een zekere scheiding der wegen noodzakelijk worden, die bij alles wat we van het (Britse) Gemenebest en de (Fran se) Gemeenschap hebben kunnen leren echter geen onoverkome lijke moeilijkheden hoeft op te leveren. Hoe groot die moeilijkheden zullen zijn, zal in hoge mate af hangen van de oplossing die voor de andere hoofdzaak wordt ge vonden. Het is de 'hoofdzaak' van een zekere tegenstrijdigheid in de Surinaamse verlangens. Premier Emanuels heeft ge steld, dat Suriname zelfstandige behartiging van zijn buitenland se betrekkingen verlangt en op grond van aanwijzingen uit Suri name zelf mogen we dit concre tiseren als: het bezetten van be paalde diplomatieke posten, het lidmaatschap van de Organisatie van Amerikaanse Staten en dat van de Verenigde Naties. "jVTaar anderzijds 'heeft Suriname J-*-1- er geen bezwaar tegen om het waarborgen van menselijke rech ten en vrijheden, van rechts zekerheid en deugdelijk bestuur aan een koninkrijksorgaan op te dragen, mits dit orgaan ook feite lijk op grond van gelijkwaardig heid is ingesteld.' Het nieuws Koninkrijk, zoals dat Paramaribo blijkbaar voor ogen staat, zou zich dus nog wel met deze zaken kunnen bezighouden. Dit veron derstelt echter een koninkrijks constructie die in feite veel 'zwaarder' is dan die van. het Ge menebest en van de Gemeen schap. De beslissende vraag is nu ol een Koninkrijk in deze stijl hei Suriname mogelijk zal maken in ternationaal, en met name in d« VN en de OAS, als zelfstandig land te opereren. Toen de (Fran se) Gemeenschap voor deze situa-i tie stond, heeft men het vraag- j stuk opgelost door van alle leden] soevereine staten te maken, di»| met.Frankrijk verdragen kondew sluiten over de behartiging vaal gemeenschappelijke belangen.' Eerst n& deze soevereiniteitsver- klaring konden de vroegere Fran se koloniën; in Afrika ÜdjTOrden van de Verenigde Naties. Maas zelfs dan is er, blijkens het voor-; beeld van Mauretanië, nog nletij zoveel voor nodig om de toelating! tot dit gezelschap te blokkerend Curiname wil zo ver niet gaan'! als de Gemeenschap waar-' schijnlijk omdat ettelijke bevol kingsgroepen in Surinama het precaire politieke en raciale even-, wicht alleen verzekerd achten on-i der handhaving van. konlnkrijks-i garanties vcor de rechtszeker heid e.d. Hier zit dus de knoc, en een der hoofdzaken. Of Suriname en,! zo zij willen, de Ned. Antillen] worden toegelaten tot de VN' hangt minder af van de afspra ken die binnen het Koninkrijk' worden gemaakt, dan van de po-' litieke verhoudingen ln de Ver enigde Naties. Niet alle Latijns- Amerikaanse landen zijn Surina me en de Antillen zo welgezind dat zij gemakkelijk over enige vaagheid in een nieuw Statuut zouden heenstappen! Het is niet onmogelijk dat Su riname ten slotte op dit punt zal moeten kiezen of delen ii, een situatie die op grond -van bin nenlandse factoren in dit land, het „kiezen" tot „delen" zou maken. Durgemeesfcer en wethouders van JLJ Oss hadden aan de gemeente raad voorgesteld aan de Stichting Humanistisch Thuisfront en Mili taire Tehuizen een subsidie te verlenen op dezelfde voorwaarden als ook voor de katholieke en pro testants-christelijke tehuizen gel den. Dit voorstel is niet aangenomen. De katholieke raadsfractie behal ve de vier wethouders, heeft geslo ten tegengestemd. Waarom ze dat deed heeft ze niet gezegd. Zij ge neerde zich waarschijnlijk voor d» bekrompen praat, die ze dan zon moeten uitslaan. Het aardige, van brede opvat ting getuigende spreekwoord 'ge lijke monniken, gelijke kappen' is te Oss blijkbaar in de vergetelheid {2]6rHcikt Geld voor de katholieke tehui zen? Voor! Geld voor de protestantse te huizen? Voor dan maar. Geld voor de humanisten? Te gen. TegenTegen De 39-jarige mijnwerker W. Stanko uit Hoensbroek is gistermorgen 'n het ondergrondse bedrijf van de Oranje Nassaumijn III door een «'8 het dak vallende steen in de nek ge troffen en op slag gedood. Het slacht offer. was gehuwd en had een kind. Advertentie im. Proef maar eens zo'n Menthe Glaciale Dat is ijspepermunt die fijner is - frisser! 36 ct per 100 gr.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2