Wateroverlast in Noord-Limburg COASTERS VAREN - met grote snelheid - OP ELKAAR IN Zeldzame Vreesloze' vogel uit Lapland in NOP Jo Sollie nam vakantie zijnmorinel rustig, vlakbij te observeren om van Alleen TOERIST met VERLOPEN pas grens over Vermist kind verdronken Fabiola mee naar Italië Bliksem slaat in boerderij Belasting voor vertrekkende passagiers op Schiphol Hoe erg? Koeien op stal Toneelprijzen voor Ellen Vogel en Bob de Lange r In de nesten Timmerman bij zijn werk veron gelukl laat BUISMAN EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Niet schuw c/v -«wr HT$pT: Heel voorzichtig Uit raam gevallen Niemand gelooft 't Documentatie Jo Sollie heeft er alleen, een paar getuigen bijgehaald, professor D. Bakker uit Ens en zijn vriend, da vogelwachter J. A. F. Koridon. Uit het ei Kotter bolst en zinkt Inkomen grens voor ziekenfonds gaat I met AOW omhoog HET VRIJE VOLK DINSDAG 6 JUNI 1961 PAGINA S (Vervolg van voorpagina) Ettelijke tientallen hectaren prachtig gras- en hooiland, van Roermond tot de Duitse grens, zijn in een etmaal tijds veran derd in uitgestrekte watervlakten. De boeren stonden op het punt het hooi binnen te halen. De honderden oppers staan nu als verdronken in de watervlakten. Hier en daar wordt het Water in geulen samengeperst tot bruisende stromen. i De Roer zelf is alleen, te onderschei den, wanneer men er vlak bij staat. 'Het kolkende water is groen van het 'meestromende gras. dat pas gemaaid (was. Grote pakken hooi drijven ais '.kleine eilandjes mee af. Hier en daar idobberen hele oppers op de golven. Niet alleen cie hooi opbrengst moet voor vele boeren in deze lage streek ials verloren worden beschouwd, ook (Verschillende bietenvelden staan fblank. Als het water niet snel zakt, tzullen de plantjes door de stroom worden losgerukt. De wegen zijn hier en daar over (honderden meters ondergelopen. Het (water is tot de schuurdeuren van de '•boerderijen gestegen. Op de weg van (Vlodrop naar de Staatsmijn Beatris ;Stond gistermiddag op sommige plaat- isen 20 tot 30 cm water. In Meiick, een dorpje even ten loosten van Roermond, stond boer iHeüvelings gistermiddag niet opge- stroopte broekspijpen tot boven zijn 'knieën in het water. Hij probeerde leen elektrisch afrasteringsapparaat 'in veiligheid te .stellen, dat gister- morgen nog een halve meter boven ihet water stond, maar r,u onzicht- Ibasr was geworden. Het lukte hem inlet, want de bodem is hier moeras- isig. 'Zondagavond liepen m'n koeien ihier nog.' zegt hij, turend over de i watervlakte, waarin ook het grootste deel van zijn hooioogst staat. 'Dit om deze tijd van het jaar heb ik nog nooit meegemaakt,' zegt hij. Binnen twaalf uur stond de hele boel blank. Met de grootste moeite heb ik de beesten nog door het water heen op stal kunnen halen. Als liet water nog hoger wordt, gaan mijn hooimijten drijven: dan ben ik alles kwijt.' Voer heeft hij' nog wel voor een poosje, maar er zijn ook boeren die niets meer hebben en alleen maar gras kunnen voeren en dure veekoeken. Even verderop, bi.1 de brug in St.. Odiliënberg is de Roer, andere 30 tot 40 meter, zeker 120 tot 150 meter breed gen-orden en staat- nu tot aan de huizen. De schooljeugd vindt h'et natuurlijk prachtig. ((Van onze verkeersredaeteur) On de passenbnreans van (Nederlandse gemeenten is gis teren min of meer een 'run' ontstaan, nadat was hekend geworden, dat van regerings zijde wordt aangeraden niet meer op reis te gaan met een verlopen paspoort. Naar negen landen in Europa mag unen officieel reizen met een pas, (die niet meer dan vijf jaar is ver dopen. Dit zijn België. Luxemburg. 'Frankrijk. Duitsland. Zwitserland, 'Oostenrijk. Italië, Monaco en An dorra. Het ministeriële vermaan ia een gevolg van moeilijkheden, die reizi gers enige malen hebben ondervon den. Het heeft bij vakantiegangers nogal wat ontsteltenis veroorzaakt, omdat het juist valt tegen de top van het seizoen. Wij vernemen echter, dat vakan tiegangers zich in liet algemeen geen zorgen behoeven te maken. De over eenkomst, die door de negen landen en Nederland is getekend, heeft altijd uitsluitend betrekking gehad op toeristen en dit zal zo blijven. Wie voor zaken reist of elders gaat werken, heeft altijd een geldig pas poort nodig. En ten slotte is het natuurlijk waar, dat in gevat van moeilijkheden men zich in het buitenland in het algemeen veiliger zal voelen met een geldige pas dan met een die is ver lopen. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen omstreeks tien uur is In de Scbie te Schiedam na uren lang dreggen het lichaam opgehaald van de achtjarige Gysbrccht Abra ham Op ten Berg uit de 's-Grave- landsepolder 81 in Schiedam. Het jongetje kwam gisteren om elf uur uit school thuis en is daarna gaan vissen. Het kwam niet terug en tegen de avond waarschuwden de ongeruste ouders de politie, die in de omgeving begon te dreggen. Men vond het hengeitje, dat de jongen had gebruikt, spoedig terug. Eerst vanmorgen haalde men het lijkje op. Ellen Vogel en Bob de Lange zijn gisteren in'Tilburg, op de eerste dag van de jaarvergadering van schouw burgdirecteuren, onderscheiden met de jaarlijkse Nederlandse toneelprij- zijiu Burgemeester mr. C. J. G. Brecht reikte hun de Theo d'Or en de Louis d'Or uit. Op de foto ziet. u Bob de Lange en Ellen Vogel links. Naast burge meester Brecht staan van links tiaar rechts Henny Orri, die de bronzen Theo Mann-Bouiameesterring ont ving, Leo de Hartog, die werd onder scheitien met de bronzen Louis Bouwmeesterpennnig, en Guus Her mus, aan wie dc zilveren Louis Boutomecsterpcnning werd toege kend. (Van een onzer verslaggevers) In het Noordzeekanaal bij de Hembrug zijn gisteravond twee kustvaarders met grote snelheid op elkaar gevaren. De Daniel M. uit Londen werd aan stuurboordzijde opengereten. moet het- schip uit zijn roer zijn ge lopen. Het zwaaide dwars over het Noordzeekanaai. Onder geweldig tumult had de be manning van acht- koppen in een oogwenk de zwemvesten omgegord. Deze waren echter niet nodig. Het andere schip, de Fin Marsund. liep vrijwel geen averij op. Er zijn geen slachtoffers. De Daniel M. maakte zo snel water, dat het noodzakelijk bleek om het schip nog vannacht te lichten. Het was met 600 ton maïs van Amster dam op weg naar St. Malo (Fr.). Toen het omstreeks 7 uur ter hoogte van de Zaan kwam. stonden de lich ten van de Hem (spoorbrug nog' op Het kwain in de vaarroute terecht van de Marsund. die drie maal tic scheepsfluit liet loeien -. volle kracht achteruit; Het mocht niet meer baten: een aanvaring was onvermij delijk. Dc Daniel St. werd aan stuur boord tussen midscheeps cn de boeg geramd cn stootte op het talud van de dijk. Het schip maakte ondanks pompen veel water. De sleepboot Wilhelmina tcu V U1J vat, (LIJJUUI t-J i HOS l groen. Ze begonnen te knipperen, ten 1 Goedkoop verleende assistentie. Met teken dat de schepen die zich op een afstand van ten hoogste 500 meter van de brug bevonden, nog konden doorvaren. Vermoedelijk heeft de Daniel M. met een loods aan boord ge tracht de brug nog te halen, hoe wei het schip (kapitein T. Coxj volgens de brugwachters toen zeker nog 900 a 1000 meter van de brug was verwijderd. Van de andere kant voer de Fin door de brug. Op dat ogenblik het was 6.58 uur stelde brugwachter Vegtcr het licht op rood. Dat was het sein voor de Daniel M. om plotseling te stoppen. Daarbij man en macht werd voorkomen, dat het schip van het dijktalud zou glij den. dan zou het onherroepelijk in de diepte zijn verdwenen en een groot obstakel voor de drukke scheepvaart in het. Noordzeekanaal zijn gaan vormen. BRUSSEL ReuterAP) Ko ningin Fabiola zal haar echtge noot, koning Boudewiin. vergezel len 'bij zijn oljiciële bezoek aan Italië, dat morgen begint, zo is in Brussel meegedeeld. De 32-jarige koningin heeft tij dens haar verblijf in Parijs vori ge maand last gehad van een keel. aandoening, waardoor zij haar af spraken moest afzeggen en een dag later dan de bedoeling was pas naar Brussel kon terugkeren. Het gerucht deed toen de ronde dat zij in verwachting was. V_ Ir. deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard roor rekening van. hen die worden geciteerd. En hieraan (belastingverhoging en'of verlaging van uitgaven. Re dactie HVVi zal toch niet te ontko men zijn. Wij hebben daartegen ook geen bezwaar, mits wc de zekerheid hebben, dat bij de defensie-inspan ning ervan wordt uitgegaan dat een gulden honderd centen waard is, m.a.w. dat de beschikbaar gestelde gelden zo efficient mogelijk worden besteed. Die zekerheid hebben we nu niet altijd. Belastingverhoging zal na het ver schijnen van de nota-Zijlstra moei lijk hegrej -n worden. Verlaging van uitgaven elders zal op het terrein waar deze doorgevoerd worden ook weerstanden oproepen. Het kabinet heeft zich wel aardig in de nesten gewerkt. Chr. Hist. Weekblad van 2 juni 1961. (Van een onzer verslaggevers) F.en der timmerlieden van de ge meente Wildenrank. dc 52-jarlge heer A. Nïpperus. kwam gistermor gen bij zijn werk om het leven. Met een elektrische boor bezig in een kelder van een school, viel hij. op het moment dat een der werklie den de stekker in het stopcontact deed. dood neer. Ket ongeval is vermoedelijk te wijten aan een fout sa het snoer van de boormachine. a (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een kort doch hevig on weer sloeg maandagavond om half elf de bliksem in op de boerderij van de landbouwer Gerrits in 't Hiept, onder Venray in Noord-Limburg. Voornamelijk omdat het dak van het gebouw met stro was afgedekt, was de boerderij spoedig een grote vuurzee. De plaatseliike brandweer kon voorkomen, dat schuur en stallen alsook het woonhuis geheel uit brandden. Advertentie I.U. (Van een onzer verslag gevers' De N'.V. Luchthaven Schiphol gaal vertrek kende passagiers (die dus van wachtkamers etc. gebruikmaken) met enkele guldens belasten. De tarieven denkt men als volgt vast te stellen: Passagiers met bestem mingen buiten Europa 6. Europese bestem mingen f 4 (uitgezon derd de bestemmingen Brussel, Luxemburg, Keulen en Dusseldorp, bedragen vragen, acht waarvoor ƒ2 zal worden men een dergelijke hof- geheven). Kinderen tot fing voor een gezonde twee jaar zijn vrijgesteld exploitatie noodzakelijk, en voor de jeugd van vermoedelijk wordt twee t. m elf jaai geldt ^eze njeuwe maatregel de helft van de tarieven. Deze heffing is op de meeste Europese lucht havens gangbaar en wordt de 'passenger ser vice charge' genoemd. Men wil op deze ma niet de passagiers iets laten betalen voor de accommodatie die de luchthaven hun biedt. Op Schiphol, waar grote verbouwingen enorme per 1 september van kracht. Over de wijze van inning zal nog wor den overlegd tussen de directie van de N.V, Luchthaven Schiphol en de maatschappijen die passagiers van Schiphol vervoeren. Voor aankomende en transitopassagiers geldt de heffing niet. De Amerikaanse douane heeft het 5828 ton metende Ierse vracht schip Irish Elm maandag aan de ket ting gelegd, nadat zaterdag reeds in de haven van New Port News twee miljoen ioten van de Ierse sweep- etake in beslag waren genomen toen deze tegelijk met vrachtgoed uit het schip werden gelost. Vier beman- j ningsleden en twee inwoners van j New Port News zijn gearresteerd. 4 (Van een speciale verslaggever) Met de geheimzinnigheid van een legerbericht werd het een paar dagen geleden via de ANP-telex bekend gemaakt; ergens in de Noordoostpolder heeft een morinelplevier gebroed; het was de eerste keer, dat men in ons land een nest heeft ge vonden van deze vogel van de Laplandse toendra's. Dit unieke broedgeval van de morinel, 'de vogel, die de men sen niet vreest', is geheim gebleven tot op de dag, dat de jongen in de eischaal met hun gepiep aankondigden, dat ze nu gauw tevoorschijn zouden komen. Dat er niet eerder iets werd gepubliceerd was te 'danken aaneen journalist. Jo Sollie uit Ens, in zijn vrije tijd ornitholoog, die twee weken vakantie nam om zijn vriend de morinel elke dag te kunnen bezoeken. Mogen we u eerst, deze plevier voor stellen? Hij is een na familielid van de wate'rvlugge trippelaartjes op ons strand, de bontbek- en c!e strandpie- vier. maar een heel bijzonder. Hij is namelijk een bewoner van het hoge noorden van de toendra's in Lap land en de hoogste punten van het. Schotse Hoogland en passeert alleen in de trektijd onsdand. Zodra hij in augustus of septem ber tijdens zijn reis naar zijn Afri kaanse overwinteringsgebied wordt gesignaleerd meestal op de strand vlakte van De Beer, tegenover Hoek van Holland trekken de ornitho logen daar bij tientallen heen. Het is namelijk de grote sensatie dat Lahol. zoals de Lappen hem noe men. niet schuw is. Dat hij zich tot een a twee meter laat benaderen dooi de vogelaars die dan met hun foto toestellen achter hem aanlopen. Vooral omdat hij zo goed van ver trouwen is. is hij een van de popu lairste vogels in de kring der ken ners. Om te voorkomen, dat zij uit alle delen van het land. Noordoostpol- öenvaarts zouden trekken, heeft Jo Sollie weken lang heel geheimzinnig geoaan. De morinel, nu mag iedereen dat wei weten, is in mei gaan. broeden in een .suikerbietenveld bij Em-meloorti De boer beide op, omdat die vogel zich zo heel ander gedroeg dan alle anderen. Hij liep niet weg. tKiif ■ttfirfÈm&iSfri v zeldzame- vogel, maar ook een zeer fotogenieke. Het mannetje is op de rug grijsgestreept. maar het heeft ooi een opvallend 'oafcsteenrode borst en een brede witte streep boven het oog die tot in de nek doorloopt. En juist dat mannetje pleegt bij deze soort te broeden. liet grauwere wijfje werd wel een paar maal in de buurt gezien, maar liet kwam niet dichtbij het nest. Jo Sollie wel. Eerst zat hij heet voorzichtig met zijn camera's te wer ken in de schuiltent. maar dat was overbodige voorzichtigheid. De vogel bleef rustig broeden als hij kwam en liet zich zelfs tot een nieter be naderen. 'Een paar dagen laler kon ik tot op een halve meter komen en ten slotte lag ik zo dicht bij hem dat ik 'm met mijn gezicht kon aan raken. Zo lag ik dan maar wat tegen jn te praten. Zo van 'Blijf maar lekker zitten hoor. Het is veel te koud om die eieren in de steek te laten.' De boer met de arbeiders vonden het een sensateioneel geval en een ■kwam op htt idee om het te melden aan dr. Fop I Brouwer voor 'Weer of geen weer'. Jongenslaten we dit vogeltje nou helpen. Laten we. nu toch vooral onze mond houden, want anders heb je de poppen aan het dansen,' hcejt de mentor van de morinel gezegd. Dat advies is opgevolgd. Hoewel het fototoestel zich op slechts drie decimeter afstand hevond, kwam Lahol toch weer terug naar zijn eieren. Slechts eenmaal zag men de morinel geschrokken opvliegen van zijn nest. Dat gebeurde, toen een straaljager laag overkwam. 'Op het laatst kon ik met m'n gezicht vlak bii hem komen.' zegt Jo Sollie: 'Hij bleef rustig broeden. (Van een onzer verslaggevers) De eenjarige Rendolf van Hoof maandagmiddag in Amsterdam uit het raam van zijn ouderlijk huis op de tweede verdieping in de Rusten- burgerstraat gevallen- De jongen is met een schedelbreuk en een been breuk in een ziekenhuis opgenomen. Hpt. kind is uit de box op ae ven sterbank geklommen en heeft daar evenwicht verloren» 'Toen ik er kwam sloeg m'n hart. een paar keer over. Het was de morinel! Ik heb meteen met de teie'.ms een paar foto's gemaakt, want ik dacht, als ik dit alleen maat- vertel, gelooft niemand me," vertelt Jo Sollie. De vogel die volgens de boeken op een hoogte van 800 tot 1400 meter boven zee broedt, zat hier vier meter beneden de zeespiegel op zijn eieren Het eerste wat Jo Sollie deed was vakantie opnemen. Het tweede was. dat hij ziin schuilhut naar dat nog kale bietenveld bracht werte kun nen fotograferen. De mor mei plevier a met alleen een Hij heeft ook voor goede documen- latie gezorgd door met de onderwij zer G. de Ruiter uit Ens een film re maken, 'Vorige week kende hij me zo goed. dat hij geen moment van de eieren af ging. Ik moest hem er afduwen als ik wilde fotograferen. Als ik -kommaar' riep, keerde hij meteen terug en ïopn ik dat een paar dagen had gedaan ging dat vliegensvlug.' Vorige week in de nacht van. vrij dag op zaterdag tun time mooi don ker en wit gevlekte jongen uit de eieren gekropen. Zaterdagmiddag rende het tweetal van vader Morinel al wal heen en weer tussen hei bietengroen. maar niet ver omdat pa nog bleef broeden op het derde ei. Dat was vergeefse moeite, want het bleek niet te zijn bevrucht. Dat- heeft Jo Sollie zondagochtend geconstateerd, want toen was het nestkuiltjf verlaten. In de wijde pol der was de morinel uit het gezicht verdwenen. 'Wil je wel geloven, dat ik 'm mis. /ei zijn hoffotograaf en beschermer. Een mooier vogelavontuur dan de ontmoeting met Lahol daarvan t; hij overtuigd zal hij nooit xumien beleven. Tn Nijmegen heeft prof. Russel, l buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht en de belas- tingpolitiek, afscheid genomen van de universiteit, die hij sedert haar oprichting heeft gediend. Het afscheidscollege van de hoog geleerde ademde de geest van de bijdragen die van zijn hand in het dagblad De Telegraaf zijn verschenen. Wij zouden deze rede dan ook niet de moeite van enig commentaar waard hebben ge vonden als De Tijd-Maasbode niet ren bepaalde passage ernstig had genomen. Dit blad schrijft; 'In zijn afscheidscollege te Nij megen heeft prof. Russel, niet voor het eerst overigens, de aan dacht gevestigd o.a. op de abnor male figuur, dat voor vele delic ten. zoals verduistering, mishan deling en het houden van borde len. geen voorlopige hechtenis kan worden toegepast, maar wei wegens de verdenking van fiscale delicten.' En dan vraagt De Tijd zich af .of het nu wel redelijk is dat 'voor fiscale delicten, waarvoor in wer kelijkheid door de rechter bijna nooit meer dan enkele maanden gevangenisstraf wordt opgelegd, voorlopige hechtenis van langdu rige aard wordt toegepast?' En verder; 'Ook hier moet tegenover het voordeel, dat in vele gevallen de vrijheidsberoving leidt tot een bekentenis van anders moeilijk bewijsbare belastingontduikingen, het nadeel worden gesteld van de in de praktijk heus niet zeldzame vrijheidsberovingen van achteraf onschuldig blijkende brave bur gers. Het belastingrecht ls boven dien zo ingewikkeld, dat iemand te goeder trouw verstrikt kan ra ken in moeilijkheden met de fis cale recherche, zonder dat hij be wust een overtreding had willen begaan.' De Tijd stelt dan de vraag of het wel juist ls geweest, dat in 1S59 de Tweede Kamer met grote meerderheid de voorlopige hech tenis toelaatbaar heeft geacht bij ernstige fiscale delicten. Wfat is hier nu van terzake die- nend? Niet zo bijzonder veel. In de eerste plaats heeft De Tijd, wellicht toch nog te argeloos me nend dat zij op de feitelijke me dedelingen van prof. Russel kon dichtvaren, geschreven dat bij verduistering en mishandeling geen voorlopige hechtenis kan worden toegepast, Dat is wat ver duistering betreft geheel onjuist en wat de mishandeling betreft alleen maar juist voor de zoge naamde eenvoudige mishande ling waarbij geen ernstige licha melijk letsel wordt toegebracht. Dat wat de feiten betreft. Vervolgens wordt voorlopige hechtenis niet toegepast om be kentenissen te verkrijgen. Wan neer dat zou gebeuren zou de voorlopige hechtenis worden mis bruikt. Voorlopige hechtenis- kan alleen dan worden toegepast als er ernstige bezwaren tegen de verdachte zi.in gerezen en tevens uit bepaalde omstandigheden blijkt van het bestaan van gevaar voor vlucht of van een gewichtige reden van maatschappelijke vei ligheid. die onverwijlde vrijheids beneming vordert. De laatste reden wordt in de praktijk ver staan als; gevaar voor herhaling en gevaar voor het wegmaken van de sporen van het misdrijf. .De vraag is nu of bij een delict als ernstige fiscale knoeierij ge vaar voor vlucht of gevaar voor het verbergen van de sporen van het delict bij voorbeeld door het wekmaken van bescheiden, te vrezen Kan zijn. Het komt ons voor, dat in het algemeen gesteld moet worden, dat juist dit delict er één Is waarbij deze gevaren zeer wel kunnen bestaan. Er zou dan. óók als men belas tingontduiking veel minder ern stig vindt dan het stelen van een fiets, voldoende reden zijn de j voorlopige hechtenis als bijzon- i der dwangmiddel bij dit delict toe te laten. Wij vragen ons derhalve af of De Tijd-Maasbode zich wel vol doende heeft bezonnen op hek karakter van dit dwangmiddel in onze wet. Of heeft het blad ook op dit punt te voetstoots de heer Russel gevolgd? Dr blijven dan twee vragen over. J-' De eerste: worden er meer later onschuldig blijkende bur gers die verdacht worden van be lastingontduiking in voorlopige hechtenis gezet dan burgers die van diefstal verdacht zijn? Ons ontbreekt elk cijfer. Heeft De Tijd die wei misschien? Zo ja. dan zou er van een lichtvaardige toepas sing van dit dwangmiddel op burgers die van belastingontdui king verdacht worden sprake runnen zijn. Mogen dan die cij fers op tafel komen! De tweede vraag is: vindt men werkelijk iemand die zich heeft «.'huldig gemaakt aan ernstige belastingontduiking, moreel min der laakbaar dan degene die ver duistering heeft gepleegd of dief stal? Wij vinden dat niet. BONN (Reuter) De Deense kotter Verona is afgelopen nacht tachtig mijl uit de Deense kust met de Duitse treiler Koblenz in botsing gekomen en gezonken. De bemanning van drie is door de Koblenz gered en later aan boord van een andere Deense kotter geaet. (Van onze pa riemen tsredactie) In verband met de verhoging vaa ie AOW dienen ook de inkomensbe- iragen krachtens welke bejaarden •echt hebben op verplichte zieken- 'ondsverzekering te worden verhoogd m wel van 8344 tot f 3800 en van '2334 tot ƒ2790. Een wetsontwerp liertoe is door minister Van Rooy Sociale Zaken) bij de Tweede Ka- ner ingediend.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2