NS ontkennen actie-modelrijden t Spoorboekje nog steeds niet met De vragen 19 J5 Zaterdag volledig als handhaven Detailhandel moet met rouleerstelsel werken Rooi v ink antwoordt Provinciaal bestuur Zeeland wist niets van verschrijvingen 1 ZONDER COMMENTAAR I VRAGEN IN DE KAMER BIJENKORFDIRECTIE IN JAARVERSLAG: Zesjarige speelt met granaten Vermist kind uit Zwi jndrecht is verdronken Overleg Minister ToxopeusVerheugd Zes jaar voor aanranding oude vrouw Schoothondjes voor Curasao HKT VRIJE VOLK VRIJDAG 9 JÜOT 1961 'Het spoorwegpersoneel, aangesloten bij de bona fide vakbonden, zal zich niet inlaten met de extremen die de nieuwe dienstregeling aangrijpen om stemming te maken.' Dit heeft gisteravond de heer G. J. A1 i n k, voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneei, aangesloten bij het NW, verklaard aan ANP. Reeds eerder had hij tegenover ons gezegd, dat er inderdaad ontevredenheid is bij het personeel, en dat de Personeelraad zich daarmee actief bezighoudt. 'Er is geen sprake van een actie modelrijden,' zeggen de Spoorwegen zelf. 'De vertragingen zijn te wijten aar het nog niet ingespeeld zijn van hei hele personeel op de 28 mei ingegane dienstregeling en aan de vele tegen slag van incidentele aard. die wij de laatste dagen hebben gehad, zoals een botsing, een ontsporing, een over stroming en blikseminslag." Stremmingen HARDUR-STIFT Kink in kabel Tijdelijke verlaging passagierstarieven HERENPANTALONS ROTTERDAM: Werving in België Sgp (Van onze sociaal-economische redactie) 'De zaterdag volledig als koopdag handhaven.' Dit is het duidelijk uitgesproken standpunt van de directie van De Bijenkorf, die zelf als een van de eersten in de detail handel de vijfdaagse werkweek invoerde. Zowel overwegingen van de kant van de consumenten, de topers, als van de zijde van de detailhandel zouden pleiten voor dit standpunt, dat verdedigd wordt ln een interessante be schouwing in het jaarverslag over 1960-1961. V ER VOLG VAN PAG. 1 nu„. becfuicfend V goedkoper denier Gezinsverband Aanzienlijk TV iet i waarschijnlijk Bergen op Zoom mag ziekenhuis boniven U heeft het schrijven in de vingers met de Bruynzeel Balpen (Van een onzer verslaggevers) Minister Toxopeus heeft met voldoening geconstateerd dat noch het college van GS ifoch de provinciale griffie van Zee land Iets heeft geweten van de zogenaamde verschrijvingen die bij de Provinciale Waterstaat en bij de gemeente Goes hebben plaats gevonden. Rekest aan Kamer Advertentie I.M, (Van onze verkeersredacteur) Aldus de toestand van donderdag avond. Inmiddels was er ook gisteren de hele dag sprake van vertraging, zij het dat deze minder was dan de vorige dagen. Verlatingen van trei nen deden zich vooral voor in de Randstad Holland, waar men had te maken met twee incidenten. 's Morgens raakte namelijk de nieuwe NX-beveiliging van het sta tion Woerden onklaar, wat strem mingen opleverde van twaalf minu ten tot een kwartier en te Utrecht ontstond een even grote vertraging door het overbrengen van een zieke uit een D-trein uit Duitsland. Ook blijkt, dat de bruggen over de Maas te Rotterdam een storende factor zijn in de nu zo krap gewor den dienstregeling. Zijn de treinen enige minuten te laat dan klopt de coördinatie met de brug niet meer en vinden zij deze geopend. De verlating kan dan al gauw oplopen tot twintig minuten. Ten slotte zit er een flessehals in het veriaden van expresgoed. Dit kost óók lryd£$rto&te hitte iiwn - IMP.. JADE DORTMOND-UTRECHT In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het huurplan van de regering dreigt al onmiddellijk tot nare ge volgen in de loonseclor te leiden. De compensatie zal immers uit de pro- duktiviteitsruimte moeten komen en daarmee zal nu reeds bij de toetsing van lo.nvoorstellen rekening ge houden 'móeten "worden. Dat lijkt ons een onmogelijke zaak voor wat bij voorbeeld de pas overeengekomen c.a.o. voor de metaalnijverheid be treft. Men heeft bij dit langlopende con tract met dit plan onmogelijk reke ning kunnen houden, omdat men van het bestaan niet wist. Na de moeilijkheden, die deze voor onze economie zo belangrijke sector op het loonpolitieke vlak reeds heeft ondervonden (toen vorig jaar de 'openbreek-clausule' in discussie stond) zou het onverteerbaar zijn. als er nu weer een andere kink in de kabel zou komen. Zeker, waar het lot van de huurplannen nog lang niet vast staat. De Volkskrant van 8 Juni, Advertentie I.M. Volgens een mededeling van de directie van de Holland-Amerika Lijn zullen de passagiers tarieven voor het transatlantische scheepvaart verkeer naar en van Amerika en Ca nada in de periode van 1 november 1961 t.e.m. 28 februari 1962 met 25 percent worden verlaagd. Daartoe werd besloten op de in mei gehouden Atlantic Passengers Steamship Conference. Een voor waarde voor de korting (uitsluitend op retourbiljetten) is, dat het ver blijf in het land van bestemming niet langer duurt dan 21 dagen, de dagen van vertrek en aankomst niet meegerekend. 15e reductie geldt voor alle klassen. Gisteren heeft het Tweede Ka merlid de heer I. Baart aan de staats secretaris de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de staatssecretaris overleg gepleegd met de Stichting van de ■Arbeid over de in zijn brief dd. 6 juni 1961 aan de Stichting gègeven aanwijzing, bij de toetsing van 'thans aan de orde zijnde en nog in te die nen (loon-)voorstellen' rekening te houden met de compensatie van een nog bij de Kamer aanhangig te ma ken huurverhoging per 1 april 1962 met 10 a 12 percent? 2 Zo ja, is het bestuur van d« Stichting van de Arbeid bereid en in staat gebleken, met name voor 'reeds aan de orde zijnde' loonvoor- steilen, bij de toetsing rekening te- houden met de compensatie vau de huurverhoging, waarvan de omvang, datum van ingang en verdere moda liteiten nog onzeker zijn, gegeven het feit, dat de desbetreffende voorste.- len nog aanhangig gemaakt en door de volksvertegenwoordiging behan deld moeten worden? 3. Hoe kan de Stichting van de Arbeid, die is uitgenodigd over om vang en vorm van de huurcompen- satie advies uit te brengen aan de staatssecretaris, vooruitlopende op haar eigen advies, nu reeds bij de toetsing van aan de orde zijnde en nog in te dienen loonvoorstellen re kening houden met een compensatie van de huurverhoging per 1 april 1962? Wil de staatssecretaris, indien geen overleg met de Stichting van de Ar beid heeft plaatsgehad, zi.in brief van 6 iuni 1961 als niet geschreven be schouwen. totdat dit overleg heeft plaatsgevonden? Prachtige Tier, piooinouaena. in moderne, veel gevraagde kleu ren grijs; óók in groen en beige cofelé. Kreukhersteilsnd, was- baar, krimpen niet, plooihoudend. Normaal 29.75 NÜ, ÉÉN DAG ALLE MATEN WdiÊt Korte Hoogstraat 11 Meeat IA. Goudie- siagel Katendr, lagedijk ik. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 op de siations meer tijd dan bet in stappen van de reizigers, die uiter aard een verlate trein Bestormen. In het algemeen bleven gisteren de storingen in de grootte van zes tot 'twaalf minuten, maar op de lijn Vlis- singen—Rotterdam liepen zij door de brugopeningen uit tot achttien mi nuten. -' Hei is natuurlijk niet mogelijk cor recties aan te brengen, op een een maal in werking getreden dienst regeling. Niettemin hebben dé Spoorwegen dit in één geval gedaan toen bleek, dat de naar Duitsland doorgaande binnenlandse treinen over Venlo in dat. iand voortdurend werden opge houden. De doorgaande verbinding is nu tij delijk gestopt, men moet weer over stappen. Alleen de D-treinen blijven doorrijden. In het personeelstekort proberen de Nederlandse Spoorwegen sinds enige weken te voorzien door het werven van Belgische werknemers. Er zijn er nu dertig aangetrokken, die zullen dienst doen als rangeerders, wegwerkers eti stationsassistenten. Anders dan de Nederlandse Spoor wegen hebben de Belgische geen te kort aan mensen, eerder een teveel. Hun totale personeel is echter twee maai zo omvangrijk als dat van de NS, het omvat namelijk 60.000 werk nemers. DEN HAAG ANP Het Tweede- Kamerlid. de heer Van den Heuvel (k.v.p.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een schrifte lijke vraag gesteld over de zomer dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen. Hij vraagt of de minister kan mee delen, waarom de uitvoering van de zomerdienstregeling, afgezien van on voorziene storingen, tot nu toe min der goed is geslaagd. (Van een omzer verslagevers) Net op tijd heeft een vader in Bergen op Zoom gisteren zijn zes jarig zoontje een scherpe brisant- granaat en een zware artillerie granaat afgenomen. De jongen was bezig de projec tielen af te vijlen. Hij had ze ge vonden op eert opslagplaats van oud ijzer in ce open lucht. Politie en hulpverleningsdienst hebben tie opslagplaats op expio- sieven gecontroleerd, maar vonden daar alleen nog lege huizen. X (Van een onzer verslaggevers) j De' tweejarige Eddie Tujjt uit de Siauerhoffstraat 8 te Zwijndrecht. die al enige tijd werd vermist blijkt j té zijn verdronken. Gisteravond is het lichaampje opgehaald uit een sloot bij het sportcomplex Meerder- voort. De overwegingen van de kant van de consument zoals de dix-ectie van De Bijenkorf die ziet, zijn samenge vat de volgende: De functie van de detailhandel is het verlenen van diensten aan de consument, wat betekent, dat de win kels open moeten zijn op de dagen en uren, die gemakkelijk en onge- De tweede vraag van de lieer Baart zei hij niet te kunnen beantwoorden, omdat zijn brief aan de Stichting pas twee dagen, geleden is uitgegaan. Er was hem nog niet gebleken, dat de Stichting aan zijn verzoek niet zou willen voldoen. Hij veronderstelde in ieder geval, dat zij dat wel zou doen, omdat er in 1960 al een precedent is gevestigd. Theoretisch zou de Stichting van de Arbeid enige maanden nodig kun nen hebben voor het uitbrengen van haar advies, maar de staatssecretaris geloofde niet dat het zolang zou be hoeven te duren. 'Ik neem niet aan, zei hij, 'dat de Stichting de gang van zaken zo zou bemoeilijken.' Op de vierde vraag antwoordde de heer Roolvink, dat hjj niet bereid is zijn brief ais niet geschreven te be schouwer 'Ik heb mij in die brief', zei hij, 'uitdrukkelijk bereid verklaard t-ot nader mondeling overleg. Als de Stichting dat dus wenst. zal het ook gebeuren.' Op nadere vragen van de heer Baart antwoordde de heer Roolvink, dat de behandeling van nieuwe loon voorstellen rustig kan doorgaan, als er maar bepaald wordt, dat er reke ning gehouden moet worden met een eventuele buureompensatie. Zodra de regering een standpunt heelt ingenomen over de omvang van de looncompensatie, zal zij het College van Rij ksbemiddel aars daar mededeling van dóen. Aan drs. Bogaarts (k.v.p.) ant woordde de staatssecretaris, dat de regering uiteraard bereid is even tuele aj i.ezen van de Stichting over de hoc: van de huurverhoging en de datum van ingang in ernstige overweging te nemen. De 25-jarige lasser P. Lust uit Zaandam ia gistermiddag in'Amster dam op het werkterrein van de NBSM om het leven gekomen. De man trachtte een 400 kilo wegende ijzeren balk met een kantelijzer om te keren. Het kantelijzer sprong on der de balk weg en trof de lasser aan de slaap. De man was op slag dood. Advertence I.M. Wij gaan door met de verkoop van de mooiste Nylons voor minder dan de halve prijs. Morgen begint de verkoop van honderden paren eerste kwali teit 20 denier Nylons, met dubbele ladderstop in boord en teen, uit de courante serie van 2.60 per paar. Elegante Nylons, zeer elastisch, speciale zomernylons, koopt U n£i méér dan een gulden per paar goedkoper dan normaaf. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze 1e kwaliteit Nylons, 20 denier, met dubbele ladderstop in boord en teen, in alle- courante maten, nü per paar voor dwongen-passen ln het dagprogram ma var, öé~mëerdërfiïid variae ko pers. Bovendien dienen de winkels ook :ot op bepaalde hoogte. geopend zijn gedurende de tijd waarin de consument niet behoeft te werken. En het bijzonder geldt dit voor de aankopen, die worden gedaan door man en vrouw tezamen, ln vele ge vallen in gezinsverband. Het publiek bezoekt de winkels niet slechts om er de meest nood zakelijke inkopen te doen, maar het winkelen zelf is voor velen een' at tractieve vorm van vrijetijdsbeste ding. Het lijkt niet rationeel aan de ze vrijetijdsbesteding beperkingen op te leggen, temeer niet omdat de vrije tijdsbesteding een grotere plaats in onze leefgewoonten zal gaan inne men. naar mate de arbeidstijdver korting terrein ..wint. Juist in cit verband is de vrije zaterdag van betekenis, omdat het publiek dan de gelegenheid wil be houden te kunnen winkelen. Voor de detaillist worden de vol gende argumenten opgesomd: De bijdrage van de zaterdagmiddag aan de totale omzet is aanzienlijk. A's de consumenten in die tijd niet meer bij de detailhandel terecht kunnen, zullen zij een deel van hun bestedingen aan de detailhandel ont houden en in andere- inrichtingen aanwenden. Zouden de winkels slechts vijf da gen per week geopend mogen zijn. dan zouden de bestedingen in de detailhandel in een korter tijdsbestek verwerkt moeten worden, wat zou moeten leiden tot vergroting van het winkelapparaat. De investeringen, die daarvoor zou den moeten worden verricht, zijn, aldus de directie van De Bijenkorf, economisch niet verantwoord. Alleen indien de koopgewoonten van liet publiek eigener beweging een opvallende verandering zouden onder gaan wat niet waarschijnlijk wordt geacht kan er aanleiding ziin de waardering van de zaterdag als koop dag te herzien. De vijfdaagse werkweek zal naar de mening van De Bijenkorf in de detailhandel gerealiseerd moeten wor den door het van elkaar los maken van de werktijden van het personeel van de openstel! ingstijde" van de winkels. De detailhandel 'zal moeten over gaan tot een rouleerstelsel, waarbij op elke dag van de week een deel van het personeel vrij heeft. Dit opent de mogelijkheid de zaterdag in de roulering op te nemen. De detailhandel, die hierdoor het dienstverlenende element onverzwakt kan handhaven, zal niet in een uit zonderingspositie komen te verkeren, omdat ditzelfde gebeurt bij de con tinubedrijven en vele diensten ver lenende bedrijven. (Van een onzer verslaggevers) De twee kleinste passagiers op Schiphol 'tsaren deze Keek stellig Bambi en Boefie. Hun bestem ming was Curagao. Een grond stewardess had er niet meer dan een hand vol aan. Bambi en Boefie zijn nog jong, maar echt groot zullen zij nooit morden. Zij vertegenwoordigen het ras van de.Mexicaanse Chi huahua, de kleinste, hondensoort in de wereld. De stewardess on dervond onmiddellijk Baefies aan hankelijkheidBambi's aandacht tvas spoedig afgeleid. De Chihuahua (de oren van deze jonge dieren gaan later rechtop staan) worden beschouwd als schoothondjes hij uitstek. De luchtreis- maakten zij echter in hondehokken althans miniatu ren daarvan. 5 Anze regering heeft zich een J reputatie verworven op het stuk van verbroddelen van het overleg. Dit geldt zowel voor het georganiseerd overleg met haar eigen werknemers als voor het overleg met het bedrijfsleven. De Stichting van de Arbeid kan daarover meepraten. Het voorlaatste voorbeeld van het broddeloverleg hebben we te •zien gekregen toen de verkorting van de arbeidstijd in het bouw bedrijf aan de orde was. Toén te een haastig schij no verleg vooraf gegaan aan een aanwijzing die een paar dagen later in feite moest worden ingetrokken. Het laatste voorbeeld heeft d« regering, met name de staats secretaris van Sociale Zaken deze week geleverd. Aver de mededeling aan de Stichting van de Arbeid, dat zij bij het beoordelen van loon voorstellen bij voorbaat rekening moest houden met een huurcom- pensatie die niemand kent, it geen overteg gepleegd. Dezemede- deling is in werkelijkheid een aanwijzing of aankondiging van een aanwijzing aan het College van Rij ksbemiddei aars. Opnieuw dus heeft de staats secretaris een nieuw element in de loonpolitiek gebracht'; zonder daarover met het bedrijfsleven te spreken. Hij heeft nu meegedeeld, dat hij achteraf nog wel tot monde- ling^overleg bereid Is. En zon dat dan een wijziging in zijn opvat ting tot gevolg kunnen hebben? Zo ja. dan zou dit betekenen, dat de hear Roolvink maar wat doet, in de hoop dat de stichting niet piept. Zo neen, dan demon streert hij opnieuw een minach- iing voor de stichting, die dit col lege moeilijk zal kunnen waar leren. In beide gevallen wordt de itichtmg in een positie gedron gen, die samenwerking met deze staatssecretaris wel zeer onaan trekkelijk maakt. (Van een onzer verslaggevers) In Bergen op Zoom mag een chris telijk streekziekenhuis met 150 bed den worden gebouwd. Minister Van Rooij beeft zijn principiële goedkeu ring gehecht aan de plannen. Met deze beslissing is de strijd rond het Burgergasthuis xn Bergen op Zoom beslecht. De Bergense zieken- huiskwestie ontstond toen de minder heid van niet r.-k. rcrcntcn van bet gasthuis bezwaar maakte tegen de verplichting voor het medisch perso neel. opgelegd door de meerderheid van r.-k. regenten, om de regels der r.-k, medische moraal te volgen. Volgens Radio-Moskou telt de Sowjet-Unie twintig miljoen fietsers en zullen jaarlijks vijf miljoen fietsen worden vei'vaardigd. Advertentie I.M. de lichte, ranke pen vafi gemetaliseerd cederhout, met een kompakte vulling van dokumenten-inkt en een niet slijtend© schrijfkogel. Wie schrijft, die blijft bij Bruynzeel Balpen. DEN HAAG (ANP) -- De raadsle den van de familie de Leeuw uit Oegstgeest hebben gisteren een re kest ingediend, gericht aan de leden van de Tweede Kamer, waarin ge vraagd wordt, fp bevorderen dat de door deze familie aangenomen Oos tenrijkse babv Adèle Paul, niet uit ms land wordt uitgewezen. In het rekest wordt er onder meer de aandacht op gevestigd, dat de ba by nu reeds elf maanden in het gezin van de familie ls opgenomen geweest. Dit heeft de minister meegedeeld aan hel provinciaal bestuur in een brief ter begeleiding van het door de Algemene Rekenkamer op zijn ver zoek uitgebrachte rappurt inzake de verschrijvingen. Dit rapport is thans ook voor de leden van de Provinciale Staten van Zeeland ter vertrouwe lijke kennisneming neergelegd. De minister heeft het provinciaal bestuur gemachtigd de inhoud van zijn begeleidende brief bekend te maken. In deze brief spreekt h(j het ver houwen uit, dat het college van GS ter voorkoming van verdere ver schrijvingen maatregelen zal treffen en hij zal de nadere berichten van het provinciaal bestuur hierover met belangstelling tegemoet zien. GS betreuren de verschrijvingen die hebben plaatsgevonden. Het stemt hun echter wel tot enige voldoening dat het kennelijk in de loop van velé jaren ontstane euvel beperkt is ge bleven tot administratieve onregel matigheden, en dat het betrokken personeel zich niet heeft vergrepen aan de provinciale financiën. Dil ontslaat ons echter niet, aldus GS, van de plicht tot het wijzigen van de organisatie, opdat verdere verschrijvingen worden voorkomen. Daarom hebben zll reeds opdracht gegeven een zodanige reorganisatie te ontwerpen, waarbij het kasbeheer van de verschillende provinciale diensten zoveel mogelijk word! be perkt. Wanneer kasbeheer noodzake lijk blijkt, dan zal dit opgedragen worden aan rekenplichtige ambte naren. (Van een onzer verslaggevers) De Pordtse arrondissementsrecht bank heeft vrijdagmorgen de 21- jarige G. W. uit Dordrecht veroor deeld tot een gevangenisstraf van res jaar met aftrek cn daarna ter beschikkingstelling van de regering. De jongeman had in de nacht van S februari een 78-jarige weduwe uit dc Lenghenhof aangerand en haar na zijn daad 950 gulden afhandig gemaakt. De eis was zes jaar gevangenis straf zonder aftrek.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2