Pater verdoofd en met geweld naar inrichting Voorwaardelijke straf eis tegen verplegers II Regering wil tien miljoen steken in congresgebouw 11 articuliere willen niet bonwers bouwen in arbeiderswijk PanAm klaagt KLM bij luchtvaartraad aan KAMERLID: Laat baby Adèle blijven Stichting wil geen vertraging iïINO SHIRTS Door tucht naar Texel «04 aaSKSassssa&ass Koelbloedige redder haalt zes modioettes uit brandend pand Elf artiesten con tra A VR O DHC schorst lid bestuur KLM: Onjuist Belasting ambtenaren ontevreden Ambtenaren weigeren overwerk Gelijkheid Tlf kjt elke woensdag jóngensmarkt David Ojsfrach mag niet spelen MJMM IProces HET VRIJE VOLK DINSDAG 13 JUNI 1961 PAGINA 3 nu... beduidend goedkoper Worsteling Strubbelingen. De particuliere bouwondernemers, in de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, zijn boos op de gemeente Utrecht, omdat het gemeentebestuur op het mooiste gedeelte van het uitbrei dingsplan 'Overvecht' honderden zogenaamde 'keuzeplanwonin- gen' gaat bouwen. Dit zijn woningen, die bestemd zijn voor gezinnen wier inko men beneden het gemiddelde arbeidersinkomen ligt. De wonin gen zullen gaan grenzen aan het woongebied Tuindorp-Oost, waar zich onlangs tal van jonge gezinnen hebben gevestigd in eigen gekochte huizen. Rapport Ongunstige verdeling ndanthren o±J( j wasecht KüüfcECHïHElDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEIÖ. Advertentie I.M. Morgen liggen er stapels 100% Orlon jumpers (High-Bulk) op U te wachten. Orfon-jumpers van 10.75 in een pracht kwaliteit... de meest ge wilde jumper van het hele jaar. Met ronde hals en treksluiting... de jumper voor ieder seizoen... ideaal op vakantie, zo gewassen en zo droog. Orlon-jumpers die voor 10.75 nog spotgoedkoop zijn, koopt U morgen voor nog géén zeven gulden. (Van een speciale verslaggever) Fel-ironische opmerkingen veroorloofde gistermiddag de pre sident van de Maastrichtse rechtbank zich aan het adres van drie broeders, die in 1957 een pater tegen zijn wil van zijn vrij heid hadden beroofd en meegenomen naar een psychiatrische inrichting, na hem door zijn toga heen een kalmerende injectie in een van zijn dijen te hebben gegeven. Zij bekenden dat zij hadden gehandeld zonder dat een machtiging of bevel aanwezig was. Zij verklaarden in het belang van de patiënt opspraak te hebben willen vermijden. Tegen elk van hen eiste de ofXicier van Justitie drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. A&téftëmsTST. zuiver katoenen tricot in vele zonnige kleuren Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij 100% Orlon jumpers, in de maten 38 t/m 48, in een groot kleur-assortiment w.o. geel, wit, bleu, rose, mandarijn enz. nu voor ZURICH (Reuter) David Oistrach, de wereldberoemde Russische violist, heeft tengevolge van een verbod van de plaatselijke autoriteiten niet in Zürich kunnen concerteren. Het ver bod was uitgevaardigd op grond van ren verordening, die het optreden van communistische kunstenaars verbiedt. Om dezelfde reden zijn in de af gelopen 'maanden ook voorstellingen vajr inet Ballet van Moskou en van het theater van Peking verboden. Oistracli concerten in Bazel. Bern en Lugano, waar soortgelijke verorde ningen niet bestaan, gaan wel door. Het waren twee verplegers <ae 54- jarige P. van W. en de 37-jarige F. G. M. E.) en een hoofdverpleger 'de 34-jarige J. J, V.) van de psychiatri sche inrichting Huize Padua te Boekei. Op 4 oktober 1957 kregen zij op dracht in een klooster ié Aalbeek f Zuid-Limburg iemand te gaan op halen die overspannen was. Dit bleek te zijn de 33-jarige F. M. Th. van der Zee. een jonge priester van de sociëteit voor Afrikaanse missiën. Deze had, naar hij later verklaarde zijn verklaring werd voorgelezen, men had hem niet als getuige opge roepen van zijn overste aanzeg ging gehad die dag binnen te blijven, daar hij bezoek zou krijgen van de pater-provinciaal. Toen in plaats daarvan de drie broeders verschenen had hij zich hevig verzet. Een worsteling volgde. De injectie maakte hero onmiddellijk zo slaperig dat hij in de klaarstaande auto ge bracht kon worden. Terwijl hij in Boekei zat. gaf twee dagen later de rechtbank te Den Bosch alsnog de maclr.iging tot opneming, die 0p het moment van de vrijheidsberoving ontbroken had. De verdachten gaven de feiten toe. maar de hoofdverpieger hield vol dat hij niet had getwijfeld aan de over spannen toestand van pater Van der Zee. President n.r. W. Berger: Kan dat gekomen zijn door d« plotselinge ver schijning van drie broeders van hui ze Padua uit Boekei? De hoofdverpleger: Mijn ervaring vertelde mij dat deze man psycho tisch was, wij handelden voor ziin bestwil. President: u hebt ook gezegd dat u had gedacht een patiënt té ont moeten die vrijwillig zou meegaan. Moet u er dan met. zijn drieën op uit? Hoofdverpleger: Wij gaan altiid met zijn drieën. President: Hoe dan ook. de forma liteiten waren niet vervuld. Toen de patiënt 'zich verzette had u dienen op te houden. Had iemand u gezpgd: de napieren zijn in orde? Het antwoord luidt ontkennend, waarop de president ironisch conclu deert: Als men u opbelt word je dus eventueel meegenomen De president wil ook nog weten: waarom had u die spuit met dat spul meegenomen? Het blijkt dat dit al tiid gebeurt en dat de hoofdvernle- ger tot het geven van deze soort, in jectie (met largartil) bevoegd was. De officier van Justitie zei de ach tergronden van deze zaak te willen laten rasten. fPater van der Zee. krachtens een besluit van Rome se dert april ontslagen als lid van de So ciëteit der Afrikaanse Missiën, heeft het gebeurde geweten aan zijn strub belingen met de overste van zijn klooster, pater Monde, die evenmin ais getuige is geroepen). Er is dus geen twijfel over de wederrechtelijkheid van deze vrijheidsberoving. 'Ofschoon ik,' aldus de officier, 'de goede bedoelingen van de verdachten niet in twijfel wil trekken, is dit een ernstig feit. Een kostbaar goed als de persoonlijke vrijheid is niet voor niets met wettelijke waarborgen ont geven.' Als verzachtende omstandigheid wilde hij laten gelden dat pas op 15 mei 1960 de zaak aan het rollen is ge bracht; toen diende de moeder van pater Van der Zee een aanklacht in. Drie maanden voorwaardelijk al dus de officier. De verdediger, rnr. J. Seelen. wees erop dat de verdachten een opdracht vervulden, waarvan zij mochten aan nemen dat het een verantwoorde op dracht was. Van samenspanning of boze opzet is niets gebleken. Hij be pleitte ontslag van rechtsvervolging, omdat de verdachten zich van de strafwaardigheid van hun handel wijze niet bewust zouden zijn ge weest. De uitspraak volgt over veertien da gen. Speciaal verlaagde J. M. eeftijd 3 jaar kleine stijging per maal (Van een onzer verslaggevers) De regering acht het noodzakelijk de plannen voor een congresgebouw- van internationale allure in Den Haag een project van 40 miljoen gulden rechtstreeks mee te finan cieren. In een nog te stichten n.v. Neder lands Congresgebouw wil de regering de helft van het aandelenkapitaal van tien miljoen gulden voor reke ning van de staat laten komen. Het bedrijfsleven zal met vier miljoen participeren, de stad Den Haag met een miljoen. Bovendien acht de regering het ge wenst. dat de staat een garantie ver leent voor een lening van 30 miljoen gulden, die de te vormen n.v. nog moet plaatsen. De regering wil voor de helft van dit bedrag garant staan, wat neerkomt op een jaarlijks risico van .1875.000. Het Haagse gemeentebestuur zal voor de andere helft garant staan. Een wetsontwerp van deze strek king is bij de Tweede Kamer inge diend door prof. Zijlstra en staats secretaris Veldkamp. WASHINGTON (AP) Pan Ameri can IVorlri Airways heeft gisteren <le KLM ervan beschuldigd dat zij de voorwaarden van de Amerikaans- Nederlandse bilaterale luchtvaart overeenkomst schendt. In een klacht bij de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart is sprake var. een groot verlies aan (Van een onzer verslaggevers) Op hot Mosveld in Amsterdam speelden gisteravond Nederlandse ar tiesten een voetbalwedstrijd tegen een AVRO-radio-TV-elfial. Ageetu Scherphuis verrichtte de aftrap van deze wedstrijd, die l.tGO gulden op bracht voor de Stichting Levens vreugd. Het AVRO-el/tal wou met 2—1. De opstelling was bij de artiesten: Beb Rowoid. Van Driesten, Tom van Maaien. Joop Goos. Jan Vuick, Pipo (de clown), Toby Rix. Siem Sint, Joe Andy. Ab van der Linden en Harry Mooten (zonder accordeon'. In het AVRO-elftal speelden o.a. Nico Prins. Gcr de Brabet'. Ge rard Frebert, Harry de Groot. Jan v. Zijdel. Wim v, d. Brake!. Willem O'Duys (hij viel uit), Stan Haag en Peep van de Elzen. Het ligt ook in de bedoeling ten bate van de Stichting Levensvreugd een voetbalwedstrijd lussen Neder landse en Belgische" artiesten te orga- uiseren. DELFT (ANP) Het bestuur van dc( Delflse eerstc-divisieclub DHC! heeft de voorzitter van de afdeling betaald voetbal, de heer J. van 't Hof, ge schorst. Het bestuur verwijt de lieer Van 't Hof eigengereid optreden, in strijd met het verenigingsbelang. Er was al- meermalen sprake geweest van een controverse tussen de heer Van 't Hof en zijn mede-bestuursleden. Het thans geschorste bestuurslid zou voornemens zijn geweest een be paalde geste tegenover de spelers van SHS te doen. Van een strafbaar feit was hierbij geen sprake, maar het BHC-bestuur, dat van de plannen van de heer Van 't Hof niet op de hoogte was. heeft een en ander als laakbaar en onsportief tegenover Heracles, de tegenstander van SHS, gekwalificeerd, dollars hierdoor, dat de Amerikaanse betalingsbalans nadelig beïnvloedt. PanAm heeft de raad verzocht om snelle maatregelen om te voorkomen dat de KLM luchtvaartfaciliteiten aanbiedt die het aantal te vervoeren passagiers en vracht tussen Neder lands gebied en de Verenigde Staten ver te boven gaan. 'De schending van de bilaterale overeenkomst door de .KLM dateert I reeds van lange tijd geleden en i wordt iedere dag fiagranter eh uit- I gebreider.' aldus de klacht. PanAm voegt hieraan toe dat zij de indiening van een klacht aan vankelijk had uitgesteld in de hoop dat de onderhandelingen op rege ringsniveau ecu einde zouden maken aan de beweerde schendingen. In New York heeft een KLM-zegs- mau de aantijging van PanAm per tinent ontkend. De KLM-directie heeft nog niet gereageerd. In kringen van de KLM in Den Haag werd gisteravond we! gezegd, dat het "nier zou gaan om 'verschil den in interpretatie' van de bilate rale overeenkomst. 'Van een onzer verslaggevers) In een duidelijk voelbaar gespan nen sfeer is gistermorgen in Nijme gen het tweedaagse congres van de Bond van Personeel i)ij 's Rijks Be lastingen in Nederland begonnen. Doelend op die geladen sfeer raadde bondsvoorzitter, de heer J. H. van der Meer. de vergadering aan om geen onverhoedse stappen te onder nemen. Bij het komende Informeel overleg zal de bond nog een laatste poging in het werk stellen om te komen tot de inwilliging van de gerechtvaardig de looneisen van de belastingambte naren. Het zal echter geen München worden, zo kondigde de bondsvoor zitter zeer beslist aan. Hij liet er op volgen: 'Wij beschikken niet over het stakingsrecht, maar zijn daarom niet vleugellam. Wij zullen de handschoen opnemen en gaan niet opzij voor een kliek bij Binnenland se Zaken die de gerechtvaardigde eisen van middelbare en lagere ambtenaren tracht te kortwieken. Wij laten onze wensen niet door de spitsvondigheden van een be- i heeft premiei Jonckheer nepen bourgeoise wegredeneren.' Het instemmend applaus op deze slottirade van de bondsvoorzitter liet aan duidelijkheid niets te wensen over. (Van een onzer verslaggevers) J De gemeentelijke woningen sullen, volgens de particuliere bouwers, niet harmoniëren met deze wijk, ze die nen naar hun mening geprojecteerd te worden aan de andere kant van het uitbreidingsplan, daar waar men aansluiting heeft op bestaande arbei derswijken. De gemeente Utrecht is evenwei doof voor de argumenten van de par ticuliere bouw en heeft de woningen reeds gegund. De particuliere bouwondernemers .moeten nu tussen de arbeiderswonin gen in bouwen of flats en woningen; 'stichten nabij een rioolwaterzuive-j ringsinstallatie, willen zij mee pro- laten lopen. Dit steekt temeer, zo zei hij. omdat, in Utrecht een uitgespro ken behoefte bestaat aan woningen in de vrije sector. Door het ontbreken van een aanbod hiervan, neemt de vlucht van leidinggevende personen naar de randgemeenten ernstige vor-' men aan. t Dit verschijnsel wordt nog ver- f sterkt, doordat, naar de mening van i de particuliere bouwers, de gemeente Utrecht bij de opzet en de bestem- r mingen van haar uitbreidingsplannen onvoldoende rekening houdt met de' woonwensen van de bevolking. Zo isj het percentage eengezinshuizen in de verschillende uitbreidingsplannen veel te laag. terwi.il de mogelijkheid voor' de bouw van bungalows a!.s enkele cm dubbele huizen geheel ontbreekt. I>e Utrechtse afdeling van de NBB heeft nu opdracht gegeven aan.het Sociologisch Instituut van de Rijks universiteit in Utrecht, een rapport samen te stellen over de woonwijk Tuindorp-Oost en zijn bewoners. Dit rapport is inmiddels versche nen en daaruit blijkt, dat van het to. taal van het uit Utrecht, afkomstige aandeel van nieuwe bewoners van worden aangenomen. dat daardoor u-ronasiewaraessen steken een passagiere de behulpzame hand toe als het. toestel is gedaald in dg I Texelse polder Eierland. De pas- 1 sagierc was ingestapt op Eelde, van waaruit al enige tijd. op za terdag op Texel en Ameland wordt gevlogen. Binnenkort kan men echter ook op Schiphol instapper.. .'.Zet in gang van 1 juli vliegt de N.V. Sin- berg. een Rotterdamse firma. die. nauw samenwerkt, met. KLM en Texels Eigen Stoomboot Onderne ming. ook een iveekeinddienst op Texel vanuit Amsterdam. Waar mee de afstand tussen hoofdste delijke hvizenzee en eiland 'wordt teruggebracht tot. een half uur. De grondstewardessen fin leer lingen van ie Texelse h.b.s. die een zakcentje, willen bijverdienen. Maar voor hel overige is deze nieuwe luchtlijn (die voor de oor log ook bestond!) een volwassen onderneming. 'V. Op de eerste afdeling van de inspec tie der belastingen in Den Haag hebben maandag 41 middelbare en lagere ambtenaren geweigerd ver der overwerk te verrichten. Deze actie is daarmee uitgebreid tot twee Haagse belastingkantoren. Het kantoor van de ontvanger der di recte belastingen in de Lekstraat is nu nog het enige in Den Haag, waarop belastingambtenaren 's avonds overwerken. Venezuela heeft nog niet offi cieel om uitlevering verzocht van de zeven Venezolanen die vorige week op het vliegveld van Curacao zijn ge- van de Nederlandse Antillen in Den Haag verklaard. Premier Jonckheer veronderstelt dat men zich in Vene zuela nog beraadt over eventueel te hemen stappen. (Van een onzer verslaggeefsters) 'De meisjes op de eerste verdieping raakten in paniek. Ze stonden op het punt Hit het raam te springen. Ik heb toen met mijn blote handen vanaf de buitenkant de ruitjes van het raam eronder stuk geslagen en ben via de sponningen naar boven ge- klommen. Met één hand hield ik me vast, met de andere greep ik telkens een meisje dat zich uit het raam Het zakken. Langs mijn benen gleden ze naar beneden en op straat werden ze opgevangen door mensen die met een lap een valnet hadden geïmprovi seerd.' in met bloed bespatte kleren en met. haastig verbonden handen vol snjwonden vertelde de 25-jarige Amsterdammer Arthur Ellinger gis termiddag doodkalm zijn verhaal. Dooi- zijn koelbloedig optreden werd een ramp voorkomen bij een felle brand in een confectie-a teller aan de Raamgracht. Een aantal personeelsleden van de firma Langenegger kon zich via het dak redden, maar de rook sneed zes meisjes op de eerste etage de weg af, maar de heer Ellinger, als plan ner in dienst bij de firma, redde ze. Het grootste deel van het souter rain en beletage brandden uit. Twee brandwachten raakten bij het blus werk nog bedwelmd door de hevige rook. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. In Winterswijk verwoestte gister middag een brand de bedrijfsruimten van Van Asts Lijstcnfabriek en klok- kastenfabriek Wico. De brand ont stond bij de moffeioven van de lijs tcnfabriek. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS dingsplan 'Overvecht' biedt. Op 'een persconferentie heelt de- voorzitter van de Bond van Bouw-; ondernemers in Utrecht, de heer H. A. van Oostrum. als zij/i mening te: kennen gegeven, dat geen enkele' institutionele belegger er ook maar; over peinst, om hier te gaan bouwen.; Hij noemde het een ernstige zaak,; dat de gemeente de particuliere: bouw maar voor een voldongen feit plaatst door net uitbreidingsplan be kend te maken en meteen al de plaats voor de gemeentelijke wonin gen te bepalen. Volgens de bouwondernemers is de grond waarop de keuzewonin- gen van de gemeente gebouwd zul-; len worden, door haar ligging van' grote economische waarde en daar door is de stap van de gemeente. Utrecht strijdig met de aanwijzing van de minister van Volkshuisves ting. dat de keuzewoningen ge-: bouwd dienen te worden op terrei nen. die tegen relatief lage prijzen kunnen worden uitgegeven. De afgelopen tijd heeft het ge meentebestuur van Utrecht steeds vastgehouden aan een verdeling van de woningproduktie van twe<Serde .woningwetbouw en eenderde particu- fiere bouw. Een verdeling die, vol gens de heer Van Oostrum, ongu stig afsteekt tegen het landelijk ge middelde. Een gevolg hiervan is ondermeer, dat een gedeelte van de woningwet woningen wordt bewoond door ge zinnen waarvoor ze in feite niet be- 'Stemd waren. Ook in 1960 heeft men aldus de 'particuliere bouwers in Utrecht de landelijke ontwikkeling niét gevolgd en een afwachtende houding aange nomen met betrekking tot de moge lijkheden in de vrije sector. Hiervoor werd in 1960 slechts een bouwver gunning voor 16 Koningen uitgege ven. In dat zelfde jaar werden in Amsterdam 736, in Arnhem 314, in Eindhoven 304 en in Rotterdam 243 vergunningen voor woningen in de vrije sector uitgegeven. Utrecht heeft, aldus de heer Van postrum. de mogelijkheid om enkele honderden woningen extra te bouwen. ruimte werd gemaakt voor anderen. Met het rapport uil de bond be reiken, dat bij de stedelijke over heid liet Inzicht veld wint, dat het beleid meer gericht moet worden op de werkelijke behoeften en ver langens van een groot deel van dc bevolking, hetgeen er alleen maar toe kan leiden, dat de woningpro- duktie wordt verhoogd en boven dien het errcet van de te bouwen 'woningen zo groot mogelijk is. Ais conclusie wordt in het rapport gesteld, dat de particuliere woning bouw een rol speelt in de bestrijding van de woningnood door bevordering van de doorstroming alsmede in de vermindering van de belasting van de- woningmarkt met woningzoekenden i van elders. J sïS (Van een onier verslaggevers) Het liberale Ecrste-Kamerlid De Vos van S leen wijk heeft minister Beerman schriftelijk gevraagd de Oostenrijkse baby Adèle in Nederland te laten blijven en de verblijfsvergun ning van het kind te verlengen. opvoedkundige overwegingen moe ten niet worden aangevoerd bij een zaak van de vreemdelingenpolitie, al dus het kamerlid; hij wijst erop, dat de beslissing van de vice-president van de Haagse rechtbank mede was gegrond op de overweging dat de Raad voor de Kinderbescherming de pleegouders niet geschikt acht voor nun taak. De heer De Vos van Steent wijk be sluit met de vraag, of in het vervolg m -soortgelijke gevallen dergelijke ar- gumenten niet overwogen kunnen worden voordat vergunning tot .voor- (Van onze parlementsredactie) De Stichting van de Arbeid wil geen vertraging- in de behandeling van de loonvoorstcllen die aan haar worden voorgelegd. Ook het advies over dc huurcompensatie zal daar niet toe mogen leiden. Dat, unanieme standpunt is gister avond in het bestuur van de Stich ting duidelijk tot uiting gekomen. Het bestuur heeft zich uitvoerig bezig gehouden met dc bekende brief, die staatssecretaris Roolvink op 6 juni zo hals over kop bij de Stich ting bezorgde. In die brief wees de staatssecreta ris er o.a. op, dat bij toetsing van thans aan de orde zijnde en nog in te dienen voorstellen rekening zal moeten worden gehouden niet de compensatie voor de huurverhoging, die uit de produktiviteitsruimte be streden dient te worden. Over een aantal van deze punten zal het bestuur nader mondeling overleg met de staatssecretaris ple gen. In afwachting van dat overleg zal het bestuur zich echter eerst be raden op welke wijze zij door kan gaan met het adviseren over loon voorstcllen. Door aldus te handelen, wil de Stichting kennelijk haar autonomie tegenover de regering opnieuw on derstrepen. •jjet christelijk geloof mag ir. zijn onderscheiden uitingen niet met overheidsmiddelen wor den bevoorrecht boven .of ten koste van andere geestelijke stro mingen.' zo heeft de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, zaterdag ver klaard in een rede op de buiten gewone deputatenvergadering van die partij in Utrecht. Een opmer kelijke uitspraak, vooral gezien de consequentie. die dr. Berghuis in alle duidelijkheid trok: een ge lijke behandeling van christe lijke en niet-christelijkc activitei ten en geestelijke stromingen. Na tuurlijk. zo erkende dr. Berghuis, zullen bij de toepassing van deze geiijkstcllingsgedachte soms pro blemen rijzen, b.v. wanneer het op subsidiëring aankomt. Maar dan moet de overheid maar liever niemand subsidiëren, om niet in een conflictsituatie te geraken. 'Het behoud van een overheid, die in geestelijke dingen niet met geld discrimineert, dient ons meer waard te zijn.' aidus dr. Berghuis, 'dan het preferent (bij voorrang, red. HVV) binnenhalen van over heidsgeld voor een goed christe lijk doel.' Wij verheugen ons over deze principiële stellingname. die ons heel wat juister voorkomt dan die van mr. Beernink, voorzitter van de CHU, die nog maar enkele weken geleden als vanouds fulmi neerde tegen subsidiëring van b.v. het Humanistisch Verbond. IJ et standpunt van dr. Berghuis lijkt ons niet alleen juister, maar ook te getuigen van meer vertrouwen in de kracht van de eigen geestelijke stromingen, die 'preferent binnenhalen van over heidsgelden' afwijzen, dan dat van mr. Beernink. Het is intussen de vraag, of men in de praktijk met dr. Berg huis opvatting: Liever geen sub sidie geven dan discrimineren, altijd uit kan. Vaak zal de over heid zich immers niet kunnen onttrekken aan de noodzaak be paalde activiteiten te subsidiëren en moet men door de zure appel heenbijten. Maar dan biedt dr. Berghuis' voorkeur ('Een over heid, die in geestelijke dingen niet met geld discrimineert') de prin cipieel juiste leidraad. /"Opschudding is veroorzaakt in een U Hongaarse rechtszaal. Een van de verdachten, een van de twaalf, heeft ter zitting verklaard, dat hij de ernst van zijn misdaad niec inzag. Deze verdachte is een vijftigjarige rooms-katholieke geestelijke, Odon Leimd, die ervan wordt beschuldigd onofficieel godsdienstonderwijs ie hebben gegeven. Bovendien heeft hij geschriften vervaardigd die staatsge vaarlijk zijn. Het is de communistische dictatuur ten voeten uit, dat zij deze hande lingen tot misdrijf verklaart. Want een communistische dictatuur kan niet hebben, dac'er een van de staat onafhankelijke mening bestaat en wordt doorgegeven. Het vrije den ken, het eigen zedelijk oordeel, ziet deze dictatuur als een. gevaarlijk kwaad. Tekenend voor de communistische rechtspraak is het feit. dat deze rechtspraak erop uit is te vernede ren. Een rechter die aan verdachten vraagt hun medeverdachte schuldig te verklaren, zoals in Boedapest is gebeurd, weet, dat hij met die vraag de verdachten vernedert. Want zij duiven niet neen te zeggen en ver liezen daardoor opnieuw een stukje zelfrespect. En de rechter die tegen een verdachte zegt, dat een bekente nis als een strafverzachtende om standigheid wordt aangemerkt, weet, dat hij onder pressie verklaringen poogt ts verkrijgen, die als bewijs geen waarde hebben. Het ven-aderlijke is, dat de com munistische machthebbers zich in hun processen bedienen van de woorden en de gebruiken van de wes telijke democratie, terwijl zij die woorden en gebruiken van hun in houd ontdoen. Het strafproces in hun landen is geen fair proces. De rech ter is instrument in handen van de staat, in plaats van onafhankelijk functionaris die in de botsing tussen gemeenschap en enkeling het recht zoekt toe te passen. Te weinig wordt in het Westen be seft, dat niet alleen in de grond rechten, maar ook in het strafpro cesrecht de democratie is verankerd. Daarop kan niet genoeg gehamerd worden. Het is dikwijls benauwend, te zien hoe weinig dat wordt beseft an hoe gering de kennis is die de polken van het "Westen van hun eigen rechtsinstellingen hebben. Ook in Nederland is er op dit ter rein van volksopvoeding nog zeer reel te doen. Advertentie l.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2