Verolme bouwt werf midden in wildernis m ANWB opent aanval op wegwijzers-oude-stij 1 I9J5 'Aronaly 'Farizeïsche' aanval voor het Hof Regering doet niets buiten de NGR om Nieuwe burgemeesters voor drie gemeenten Aronat Keuringsdienst legt beslag op flessen beschimmelde soep Atönal Loe. grijpt auto op onbeveiligde Van der Putten brengt verslag uit van fraudes Blokkers festival weer in t nieuws Noorse zeeman verdrinkt in A'damse gracht Dreigement Ronselen 1 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 23 JUNI 1961 PAGINA 3 '•-• 'vfwÊI V&è-ï&i (Van een onzer verslaggevers) Drieduizend wegwijzers-oude-stijl buiten de bebouwde kom men zullen in de komende tien jaar verdwijnen. De ANWB gaat ze vervangen door 30.000 richtings- voorrichtingsborden. i HERENPANTALONS i ROTTERDAM: Nationale wegen Protest Uw tandpasta heet Luchtmacht bezorgd over uitzending naar Nieuw-Guinea nu*-- beduidend goedkoper U heeft het schrijven in de vingers met de Bruynzee! Balpen. Niet objectief tandpasta heet I.M. nubeduidend goedkoper /Uw? tandpasctl Jbieet wiffiiiiir'"- "^V^: mmus» M *kv x, A v'; '-" ,W»V5»^W j<v,:VV.^N; ->&<£ Dit project zal ongeveer 4J miljoen gulden gaan kosten. Per jaar zal de ANWB in de voor ons liggende tienjarenperiode ieder jaar in totaal onge veer 5300 richtings- en voorrichtingsborden plaatsen. Drieduizend ter ver vanging van de wegwijzers, en nog eens drieëntwintighonderd bij nieuwe wegen en "TAJaeltoüjk ook ter vervanging van 'versleten' richtingsborden. Deze mededeling- deed gistermiddag de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en 'Verkeer van de ANWB, op een persconferentie in verband met de komende jaarvergadering. Op de grote autosnelwegen hebber de richtings- en voorrichtingsborder al bewezen te voldoen aan de hog< eisen, die het moderne verkeer stel; aan tijdige waarschuwing en goedt leesbaarheid. De heer Boost Ziet vooi de wegwijzers-oude-stijl nog wel eer een plaats binnen bebouwde kommen maar op de buitenwegen is de moei lijke leesbaarheid voor snelrijdend verkeer een te groot nadeel om deze wegwijzers nog langer te handhaven De heer Boost noemde het tienja- renproject een fundamentele wijzi ging van het systeem van richting- Advertentie I.M. Prachtige in moderne, veel gevraogde kleu ren grijs; <5<5k in groen en beige cotelë. Kreukherstellend, was- baar, krimpen niet, plooihoudend. Normaal 29.75 NÜ, ÉÉN DAG ALLE MATEN Korte Hoogstr»»t 11 M*ent hV. <^w<3<e- singel Kateadr. Lagedijk hk. Dorpsweg. I West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat C5 aanduiding buiten de bebouwde kom men, Binne de bebouwde kom zullen meer en meer de nieuwe transparan te stadswegwijzers hun intrede doen. Arnhem en Eindhoven kennen de grote lichtbakken al. Over enige tijd zal het doorgaande verkeer in de grote bebouwde kom men nog een extra-routeaanwijzing krijgen. De ANWB heeft een numme ring samengesteld van de nationale niet-Europa-wegen. De Europa-we gen zijn al aangeduid cp de afstand zerken van Rijkswaterstaat en op de richtingborden van de ANWB. Overal in het land komt men al de groene bordjes met het witte E-rmm- mer tegen. De nationale niet-Europawegen krijgen een N-nummering, die met 84 begint. Deze nummering zal niet al- De gevaarlijke onbeveiligde overweg in de Slanks eg te Enschede heeft gistermiddag s n nieuw een slacht offer gemaakt. Ditmaal was het de 51-jarige W. H. Rotting uit Enschede, die met zijn auto door een locomotief werd gegrepen en daarbij zulke ern stige verwondingen opliep, dat hij enkele uren later overleed. Het ongeval gebeurde omstreeks 5 uur. De heer Rotting kwam met 2ijn auto uit de richting Hoge Boe- kelo en bemerkte de uit de richting Enschede komende losse locomotief waarschijnlijk te laat op. Diepe rem sporen bewezen, dat de man op het allerlaatste ogenblik nog getracht heeft zijn wagen tot stilstand fce brengen. De treeplank van de locomotief greep de wagen en sleurde deze een dertig meters mee. De auto kwam ten slotte in een sloot terecht. R, die alleen in de wagen zat, werd uit het voertuig geslingerd. leen worden aangebracht op richting borden en afstandzerken, maar in de bebouwde kommen zullen bordjes (witte letters op bruine ondergrond) de route van de nationale weg door de woonkern aangeven. Op de nieuwe kaarten van de ANWB zal deze N- nummering worden aangegeven. Op deze persconferentie werd ver der meegedeeld, dat het aantal auto's voor de Wegenwacht zal worden uit gebreid. Werd twee jaar geleden be sloten, dat Wegenwachten, die lan ger dan tien jaar in dienst waren, van de motor in een bestelautootje zouden kunnen overstappen, thans is deze grens verlaagd tot een diensttijd van zeven jaar. Dat betekent, dat binnen kort 68 wegenwachten op vier wielen zullen patrouilleren. Om de autootjes duidelijk herkenbaar te maken zullen ze van "en lichtbak worden voorzien. Het ligt niet in de bedoeling de mo torcombinaties voor de Wegenwach ten geheel te laten verdwijnen. De ANWB beschouwt de motorpatrouil le nog altijd als zeer belangrijk, omdat het contact met alles wat op en om de weg gebeurt op de motor beter en directer is dan de auto. Bovendien acht ze het patrouilleren met een motorcombinatie voor Wegenwachten onmisbaar voor het opdoen van een veelzijdige ervaring. Het plan om gedurende het vakan tieseizoen internationale WW-pa- trouilles samen te stellen voor Zuid- Frankrijk en Italië is nog in studie. Dit jaar komt er nog niets van. Tenslotte: in een schrijven aan de directie van de Luchthaven Schiphol heeft de ANWB geprotesteerd tegen het voornemen om binnenkort van de passagiers naar en van Schiphol een belasting te heffen. Een afschrift van deze brief is gezonden naar de minister van Verkeer en Waterstaat. Advertentie I. M. Midden in de wildernis van. Brazilië, aan de Jacuacanpa-baai' bouwt Veroime de grootste scheepswerf van Zuid-Amerika. Het is geen gemakkelijk karwei, want het is daar louter rots op het schiereiland Ilha Mcrrena. Steigers, hellingen, kraanbanen en dokken moesten allemaal in de rotsachtige bodem worden 'uitgesprongen'. De baai wordt beschut voor de golf slag uit zee door het ervoor liggen de bergeilahd Ilha Grande, onge veer zevenhonderd meter hoog en met een oppervlakte 200 vierkante kilometerterwijl aan de landzijde landzijde een 'bergketen ligt die met een oppervlakte van 200 vier kante kilometer, terwijl aan de landzijde een bergketen ligt die tot 2500 meter reikt. Op de werf is het eerste schip al in aanbouw {zie foto). Het wordt het eerste transatlantische schip dat op de zuidelijke halfrond is ge bouwd. In augustus of september loopt het schip van stapel. Bij d' werf zal een dorp verrijzen voor de 1200 werknemers, die nu nog in barakken zijn gehuisvest. President Janio Quadros zal voor de officiële opening van de werf en het nieuwe dorp worden uitgeno digd. (ANP) De (cchnisch hoofdamble- uaar van het ministerie van Defensie, de heer F. II. van der Putten, heeft op verzoek van xijn raadsman, mr. N, J. Gelcijusc, een verslag gemaakt van zijn moeilijkheden met het mi nisterie. Het verslag zal aan de leden van dc Tweede Kamer, met uitzon dering van die van de CPN en de PSP, worden toegezonden. In het geschrift geeft de heer Van der Putten een uiteenzetting van de fraudes die hij aan het licht bracht, van de ambtelijke tegenwerking die er naar zijn mening op volgde en van de zogenaamde 'bloesjesaffaire' in Oudewater. Zijn verdediger stelt in een bege leidend schrijven, dat door de ver wikkelingen om de affaire-Oudewater in brede lagen van ons volk een ge voel van onbehagen is ontstaan (Van onze parlementsredactie) Bij enige leden van de Koninklijke Luchtmacht bestaat sinds korte tijd ongerustheid over de uitzending naar Nieuw-Guinea. Enkele vliegers zouden de aanzegging ontvangen hebben dat zij voor een periode van li tot 3 jaar naar Nieuw-Guinea worden overgeplaatst. Van de zijde van de Luchtmacht- voorlichtingsdienst vernemen wij, dat het hier gaat om het aantrekken van bemanningsleden voor slechts drie Dakota's. Deze vliegtuigen wa ren oorspronkelijk in gebruik bij de Koninklijke Marine, die thans deze Dakota's aar> de luchtmacht heeft overgedragen. Per vliegtuig zijn drie bemannings leden nodig, en de luchtmacht pleegt in dergelijke gevallen eerst een be roep te doen op vrijwilligers. Mocht zich niet een voldoende aantal mel den, dan kan vliegend personeel wor den aangewezen. Advertentie Ï.M. Natuurlijk is er door de mo derne flats en nieuwbouw min der belangstelling voor trap- en ganglopers. Dat zal dan ook de oorzaak zijn, dat wij van één van de bekendste tapijtweverijen een krankzinnig goedkope aanbieding kregen van brede, hoogpolige trap- en ganglopers. Wollen moquette lopers, 70 cm, breed, van 19.50 per meter, voor de honderden trappen en gangen, die Rotterdam nog rijk Is, worden morgen verkocht voor nog géén acht gulden. 70 cm. breed Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze hoog polige wollen moquette lopers, in een weelde van moderne dessins en kleuren, AÊj* /i/i 70 cm breed, *y fjQ per meter voor (Van een onzer verslaggevers) 'Een farizeïsche opmerking*. Zo kwalificeerde de procureur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof, mr. Aberson, gistermorgen een zin snede uit een advertentie, die twee inwoners van Blokker op 23 juni 1960 ais een open brief hadden geplaatst in een VYestfries weekblad. De inhoud van de advertentie was een felle aanval op de veelbesproken Advertentie I.M. de lichte, ranke pen var» gemetaliseerd cederhout, met een kompakle vulling van dokumenten-inkteneen niet slijtende echrijfkogel. Wie schrijft, die blijft bij Bruynzee! Balpen. (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 1 juli is jbr. mr. L. M. E. von Fisenne, thans burge meester van <]e gemeente Warmond in Zuid-Holland, benoemd tot eerste burger van Hengelo (O). Hij volgt daar mr. R. J. J. Lambooy op. De heer von Fisenne, die 50 jaar is. is lid van de KVP. Tot burgemeester van Havelte is benoemd de heer J. H. Riemersma uit Emmeloord, thans waarnemend, secretaris van het openbaar lichaam De Noordoostelijke Polder te Emmel oord. Hij is 42 Jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Tot burgemeester van Oosterhesse- len is benoemd de heer R, S. Hofstee Holtrop, hoofdcommies ter gemeente secretarie Achtkarsspelen. Hij zal bur gemeester De Vries opvolgen die het vorig jaar bij een auto-ongeluk om het Teven is gekomen. Burgemeester De Vries was ltd van de Partij yan de Arbeid, vijf van de elf raadsleden in Oosterhesselen zijn lid van PvdA, De heer Hofstee Holtrop ia lid van de VVD. AMSTERDAM (ANP) De ver eniging voor vreemdelingenverkeer Amsterdam deelt mede dat haar film La chanson d'Amsterdara (There is music in Amsterdam» op het te Parijs gehouden eerste internationale festival voor toeristi sche films is bekroond als de beste culturele film. De film is gemaakt door de Haagse oineast Rainier Melj- gËk Bij de raadsverkiezingen in Oos- "9 terhesselen in. 1955 behaalde de Partij van de Arbeid 41,3 percent van de stemmen ofte teel vijf van de elf zetels. De VVD daarentegen slechts twee zetels. Niettemin, rechtstreeks tegen de duidelijke voorkeur van de bevolking in, heelt de liberale minis ter van Binnenlandse Zaken, Toxo- peus. de socialistische burgemeester vervange" door een liberale. Eens te meer is daardoor duidelijk gewor den, dat bij het benoemingsbeleid ob jectiviteit niet langer richtsnoer is. Advertentie LM. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft geantwoord op de motie waarin de Nieuw-Guinea-Raad op 25 april stelde dat het de Neder landse regering niet meer vrij staat enige verandering in de huidige sta tus aan te brengen zonder vooraf gaande instemming met de Nieuw- Guinea-Raad als vertegenwoordiger van het volk van Nederlands Nieuw- Guinea. Voorts verzocht de raad een on voorwaardelijke verzekering van de zijde der Nederlandse regering dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten. ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland totdat de raad in de toekomst even tueel anders zou mogen verlangen. In het antwoord van de Neder landse regering dat aan de Nieuw- Guinea-Raad is toegezonden en ge publiceerd is, herinnert de Neder landse regering eraan dat zij niet alleen herhaaldelijk, ook in de V.N. plechtig heeft verzekerd het recht op zelfbeschikking van de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea te erken nen, doch ook 'alles tracht te doen wat binnen haar vermogen ligt om het tijdstip ter reële effectuering van dit zelfbeschikkingsrecht zo snel mo gelijk naderbij te brengen en de uit komst daarvan ook voor de toekomst. 'De Nederlandse regering kan de duur van haar taak niet volledig afhankelijk stellen van het verlan gen van de Nieuw-Gufnea-Raad, aan gezien dit niet met haar constitu tionele verantwoordelijkheden is overeen te brengen, doch zij geeft gaarne de verzekering dat zij Harer zijds vast voornemens is haar arbeid in Nederlands Nieuw-Guinea gericht op het bovenomschreven doel, te blij ven voortzetten, zolang dit'nodig is. in het belang van de bevolking, een en ander in nauwe samenwerking met de Nieuw-Guinea-Raad.' Advertentie Politiemannen, gealarmeerd door voorbijgangers, hebben vannacht om haif twee uit de Oudezijds Kolk in Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van een Noorse zeeman, die een half uur tevoren onder invloed van alcoholische drank in het water was gelopen. De zeeman had met een collega een café in de stad bezocht. Zij waren op weg naar hun schip de Sun Karen toen een hunner in het water viel. Een 26-jar:ge Noor sprong zijn vriend achterna, maar kon zich zelf met moeite drijvende houden. Hij werd op i)« nippertje gered. De twee beste zomermaanden en de vacantie staan ons nog te wachten... en nu we toch nog in een beetje zomer gaan geloven verkopen wij morgen tent linnen per meter voor nog géén twee gulden. Tentlinnen, 120 cm breed, in modern en klassieke streep- dessins, voor wind- of zonne schermen, strandtenten enz,, dat normaal verkocht wordt voor 3.25, verkopen wij voor deze ongekend lage prijs. viriMtiuvi en bewonderde Ben Essmg en zijn vader, de barge: mester van Blokker. De onder!- ""mars, de 60-jarige J. D. en de tmunerfabrikant W. S.. werden uestijds door de Alkmaar- se politierechter, wegens smaad ver oordeeld tot f 200 boete, subs. 40 dagen hechtenis. De procureur-generaal vroeg van morgen vernietiging van het vonnis, doch oplegging van dezelfde straf. De p.g. beschouwde slechts een en kele zinsnede als smaad; de overige als belediging.. De verdachten zouden in de adver tentie de suggestie hebben gewekt, dat Ben Essing bij de organisatie van het befaamde festival op oneerlijke wijze zijn eigen zak had gespekt. Zij noemden, volgens de p.g. geen be paalde feiten, doch stelde het meer als een retorische vraag. Het farizeïsche zit, aldus mr. Aber son, in de formulering. Zo op de manier van: wij rechtschapen land bouwers zouden ons geweten be zwaard voelen als we net zo omspron gen met geld als Ben Essing, Daar mee Is natuurlijk niets concreets ge zegd. Het is alleen maar insinuerend. De juridisch, niet-geschoolde inwo ners van Blokker kunnen niet uit maken wat precies wel en niet juist is. Een ernstige aantijging achtte de p.g, de beschuldiging dat Ben Essing in samenwerking met zijn vader, de burgemeester, opzette lijk de vermakelijkheidsbelasting zou hebben overtreden. Grote hilariteit verwekte de pre sident. mr. Beekhuis, met de vraag aan Ben Essing: U bent toch Ben ny Goodman niet?! Verdachte W. S. stond nog in een afzonderlijke zaak terecht. Hij zou tot twee vrouwen, die zich aan zijn deur vervoegden voor een bijdrage aan het ambtsjubileum van burge meester Essing, hebben gezegd: 'Daar heb ik geen stuiver voor over; hij kan zich zelf wel redden en anders pakt hij het wel!' De Alkmaarse politierechter had S. vrijgesproken. De p.g, vroeg in hoger beroep opnieuw vrijspraak. Hij zag in de reactie niet zozeer een be lediging als wel een onheus ant woord. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van dit 120 cm brede tentlinnen per meter voor (Van onze soc.-econ. redactie) De Keuringsdienst voor Waren In Zutphen heeft op een aantal partijen flessen met gesteriliseerde soep be slag gelegd voor nader onderzoek. Enkele Hessen bleken namelijk niet steriel te zijn, waardoor de Inhoud begon te schimmelen. De flessen werden verkocht door melkverkopers. Een van hen is, toen hij zag dat in zijn voorraad bederf begon op te treden, naar de politie gegaan, die op haar beurt de keu ringsdienst waarschuwde. Bij het on derzoek dat daarop volgde zijn onder meer partijen van 1500 en van 1000 flessen in beslag genomen. Op het ogenblik wordt onderzocht in hoeverre deze soep gevaar voor de volksgezondheid kan opleveren. De procedure bij deze produkten is dat de flessen worden gevuld en geslo ten. en daarna gesteriliseerd door verhitting. Als ook maar één bacte rie in leven blijft, kan die bederf van het produkt tot gevolg hebben. In dit geval is het mogelijk dat enkele flessen niet afdoende zijn gesterili seerd, maar de rest wel. Daarnaar wordt nu dus een onderzoek inge steld. De soep is van een vrij onbekend merk, afkomstig van een Haagse fabrikant. Waarschijnlijk is het pro dukt ook in andere delen van bet ■and in omloop gebracht Drof. Duynstee, vroeger paladijn *- van de Wel ter-partij, heeft opnieuw voor enige deining ge zorgd in de gelederen van de KVP. In De Tijd-Maasbode schreef hij een artikel over de po litieke tophit van het ogenblik, de kinderbijslag. Zijn standpunt komt op het volgende neer: wat er in 1963 met de kabinetsforma tie moet gebeuren, dat is open voor discussie, meur als nu, naar aanleiding van de kinderbijslag, de KVP zou besluiten om tussen tijds met de socialisten in zee te gaan, dan zou dit een scheuring in de KVP kunnen betekenen. Om twee redenen een opvallend standpunt. Tn de eerste plaats is het vraag- stuk van de kinderbijslag zozeer een heilig huisje voor de KVP, dat het al jarenlang ten tonele is gevoerd als een toetssteen voor 'katholieke' politiek. KVP - gezins partij, dat was de leuze bij de ver kiezingen. Nu is de huidige situa tie, dat de KVP alle zeilen moet bijzetten, ten einde op het punt van de kinderbijslag er bij een onwillige CHU en VVD nog enig resultaat uit te slepen. Maar als dan in zo'n situatie de heer Duyn stee komt verkondigen: wat er ook moge gebeuren, op het ogen blik geen samenwerking met de PvdA, dan is het duidelijk, dat voor hem het antisocialisme zwaarder weegt dan een resultaat inzake de kinderbijslag. Tn de tweede plaats is het opval- lend, dat de heer Duynstee weer eens dreigt met scheuring in de KVP. Het is niet de eerste maal, dat hij dit doet, hij deed het ook aan de vooravond van de totstandkoming van de Weiter- partij. Ook dat is opvallend. Want aan de ene kant is prof. Duynstee weliswaar een hardnek kig verdediger van de politieke eenheid der katholieken, maar aan de andere kant laat hij deze direct vallen, als de samenwer king met de socialisten over de horizon komt. 1 Wanneer zal de linkervleugel in de KVP nu eens zeggen; als de 'fcVP moet koersen in het antiso cialistische vaarwater van ot*. Duynstee, dan maar geen samen gaan in de KVP? Zolang dat niet gebeurt, heeft de conservatieve vleugel in de KVP met haar drei gementen in de trant van Duyn stee gemakkelijk spel. Tiet Handelsblad is in het ge- weer gekomen tegen ons hoofdartikel van dinsdag, waarin wij betoogden, dat de uitlening van arbeidskrachten dient te worden gebonden aan een streng vergunningstelsel. Een reactie van het Handels blad gaat gewoonlijk van dik hout Het blad schrijft: - Tedere regeling zou de vrijheid van beweging van de arbeid be perken. Misschien is dit voor het socialistische blad niet zon be zwaar als voor ons.' 'Een beperking van de bewe gingsvrijheid zien wij ook als vol komen in strijd met de in de Euro pese integratie opgesloten vrije beweging van kapitaal en arbeid.' 'Wij leven nog steeds wat de bewegingsvrijheid van de arbeid betreft onder een soort oorlogs regime. Nog slechts enkele weken geleden veroordeelde de recht bank in Breda enkele bouwvakar beiders die zonder vergunning in Duitsland waren gaan werken.' TAat lijkt allemaal heel wat. Ons antwoord kan echter eenvou dig zijn. Want dit alles heeft met het onderwerp waar wij over schreven, geen snars te maken. Bij de bestrijding van de uitwas sen van 'de uitlening' is de vrij heid van beweging van arbeids krachten niet in het geding. Ook niet de vrijheid om in Duitsland te gaan werken. Er zijn op dit ogenblik duizenden arbeiders die volkomen legaal in Duitsland werken zonder dat één rechter hen tegenhield of één koppelbaas hen stuurde. Het enige waar het om gaat is of liet werken in Duitsland (en ook in Nederland zelf trouwens) moet kunnen geschieden via zich snel en gemakkelijk verrijkende koppelbazen of niet. Niet de vrij heid van arbeid is in het geding, maar voornamelijk de vrijheid van ronselen. En voor die vrijheid gaan wij niet door het vuur. Advertentie l.M. Het ongeluk met de Thunderstreak F. 84f-straalj»ger, die dinsdagavond vlak na de start op de vliegbasis Eindhoven in het Beatriskanaal terechtkwam (de piloot bleef onge deerd), is vermoedelijk te wijten aan een patrijs. Twee patrijzen vlogen op toen de straaljager zijn 'aanloop' nain. Een van de vogels kwam in de straalmotor terecht en richtte daar een grote ra vage aan. Het toestel kwam niet gauw genoeg los van de grond en dook ver volgens in het kanaal.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2