Minder treinen en minder stoppen sporthemden 7.90 ALEX WINS: 65 en boordevol anekdotes en voortaan via Senaat Gals leert Y aderland rekenen Eva, Pools pofio patiëntje komt jaar gratis in Arnhem kuren BELG LIET HEN IN BUS BLAZEN Grind wordt duurder m Ijlfi it/ sdmj^r, Ut Gesprek mei Indonesië? De maatregelen Matroos verdronken AMERIKAANS WETSVOORSTEL: Kaïikerspecialist staat terecht HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 JUNI 1961 PAGINA 3 ("V an een onzer verslaggevers) De zonierdienstregeling; van de Nederlandse Spoorwegen, die aanleiding heeft ge geten tot vele en vaak grote vertragingen, is te scherp opgezet. De Spoorwegen zelf hebben dat gisteren in feite toegegeven met de bekendmaking van 'aanvullende maatregelen om te trachten bet doorwerken van vertragingen op enige belangrijke routes zoveel mogelijk te beperken.' M Eén dag-halve prijs! no-iron ROTTERDAM: Minder ex pres goed iïkel in VS nu..;becJuidencl Diamantbewerker Poppenkast nu... beduidend goedkoper SU BRÜYftJZEEL SALPEN Wanhopige brief Pools onderwijs Hartelijk rumoer •nubeduïclencJ Dood door schuld. NS: dienstregeling gaat op de helling Advertentie IM. Advertentie - .ma ml Voor de week-ends en de vacan- tie prachtige, vlotte sporthemden in zeer rijke verscheidenheid van kleuren en dessins. Normale prijs 15.30 Nd, één dag, deze schitterende ais échte Coster- verrassing voor Zolang de voorraad srrekr. Geen tel. of schriftelijke bestellingen, Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katcndr. Lagedijkhk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat -S j De aanvullende maatregelen j komen neer op het opheffen van een aantal stationnemen- j j ten, waardoor de rijtijden op 3 trajecten (EindhovenWeert; Limburg, Den HaagRotter- dam en AlkmaarAmsterdam) met drie minuten kunnen wor*- den verlengd. Tussen Roosen-' daal en Den Bosch zullen acht diensten (toegevoegde treinen op de uurdienst) geheel ver dwijnen. Dit alles per 1 juli. De stations Weert. Schiedam en Zaandam worden de dupe van de op heffing van enige stationnementen. Voor Weert en Schiedam gaat het om getrokken materiaal, waarover in de eerste dagen van de vertragingen a! klachten werden geuit door trein- personeel. Dit materiaal zou net niet in staat zijn de scherpe rijtijden van de nieuwe zomerdienst te realise- j ren. De toegevoegde treinen op de uur- dienst RoosendaalDen Bosch heb-, ben direct al bij het begin van de comerdienst moeilijkheden opgeie-- verd in verband met- de materiaal- en personeelonikering. De vertragingen, die daardoor ontstonden hadden di rect invloed op de andere diensten, die over deze lijn gaan. Met ingang van 3 juli zal boven-, dien de aanneming van expresgoed; worden beperkt. Dit zal, hebben de' Spoorwegen at berekend, voor het; bedrijf ernstige financiële conse quenties hebben. Eert inkomstender- ving van enige miljoenen zal er het gevolg van zijn. De "aanvullende maatregelen' hou-i den het volgende in Met ingang van I juli 1961 zullen - de sneltreinen in Weert van serie 300 iniet meer stoppen, in Schiedam stop-: ;pen de treinen van de serie 800 en- 900 niet meer. met uitzondering van:; trein 861 Schiedam a 6.22. v 6.24 rich-, ting Rotterdam, trein 897 Schiedam: 0.26, v 0.29 naar Rotterdam, trein 994 Schiedam a 0.14, v 0.15 naar Den; "Haag. In Zaandam stoppen de sneltreinen van Amsterdam naar Alkmaar niet' meer. met uitzondering van: trein f 58i Zaandam a 17.31 v 17.33 rich ting Alkmaar: trein 595 Zaandam ja23.31. v 23.32 richting Alkmaar; 'trein 597 Zaandam a 0.07. v 0.08 naar" 'Alkmaar. Tussen. Roosendaal en 's-Hertogen-, 'boseh worden de treinen die buiten de regelmatige uurdienst rijden op- geheven. Deze treinen zijn in de1 •reisgids aangeduid met de nummers:; 347, 349,351, 355 van 's-Hertogenbosch - naar Roosendaal, 348. 350, 352 en 354 van Roosendaal naar 's-Hertogen- bosch. Trein 347 rijdt echter wel op maandag. Met het bekend maken van deze 'aanvullende maatregelen' hebben de Spoorwegen nu Wel duidelijk laten blijken, dat de oorzaak van de vertragingen der laatste tijd in de dienstregeling zelf moet wor den gezocht. Aan de verhalen over 'modelrijden' is nu wel iedere grond ontnomen. In een verklaring zegf de directie van NS zich ervan bewust te zijn dat' dexe maatregelen voor de' reizigers van en naar eerder genoemde plaat sen een teruggang in dienstbetoon betekent, hetgeen door haar zeer wordt betreurd. Met- ingang van 3 juli 1961 wordt de aanneming van expresgoed be perkt tot een aantal goederensoorten. Wel worden nog aangenomen lichtbederfelijke goederen ("zoals bij voorbeeld bloedplasma, bloemen, gist, groente, melk, verse vleeswaren!- en onder andere medicamenten, kran ten. films, periodieken, perspakjes en goederen naar en van het buitenland er. naar en van Schiphol. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is de 25-jarige ma troos L. Medenblik uit Saaxumhuizen (gem. Baflo) in Ijlst overbood ge vallen en verdronken. Hij behoorde tot de bemanning van de Groninger coaster Mimosa. De matroos kon niet zwemmen. (Van een onzer verslaggevers) 'Toen ik twintig was debatteerde ik al met Troelstra. Ik bezat nog niet eens een lange broek, maar die stal ik voor die ene -avond van mijn oudere broer: een geheide SDAP'er. Hij kreeg het pas in de gaten toen ik in het Concertgebouw te Amsterdam de trap-van. het podium afstapte. Trillend van woede stoof hij naar mij toe, pakte me in- de kraag en schreeuwde: Uit die broek!' Alex Wins, propvol anekdotes, zit op zijn praatstoel. Hij viert vandaag zijn 65ste verjaardag. Wins verwierf na 192S vooral bekendheid door zijn activiteiten in de amusementswereid. Hij maakte sindsdien tot 1951 deel uit van het bestuur der Nederlandse Artiestenorganisatie. En hij be schouwt het als ziin grootste ver- Advertentie LM. i (Van onze correspondent te Washington) De republikein Andrew Schoeppel heeft gisteren in de Ame rikaanse Senaat een wetsvoorstel ingediend, waarin gesteld wordt, dat internationale overeenkomsten, die de Verenigde Staten afsluiten op luchtvaartgebied aan de goedkeuring van de Senaat moeten worden onderworpen. Senator Schoeppel meent, dat- door een dergelijke procedure bij luchtvaartovereenkomsten, de onderhandelingspositie van de Verenigde Staten wordt versterkt en dat de Amerikaanse luchtvaartbelangen beter zullen zijn beschermd. Senator Schoeppel is mede-onder tekenaar van de resolutie die senator 'Norris Cotton vorige week indiende :cn waarin om een senaatsonrierzoek ;van buitenlandse luchtvaartbelangen 'werd gevraagd. Senator Schoeppel wees er bij de 'indiening van zijn wetsvoorstel op. dat de bestaande luchtvaartovereen- komsten zijns inziens aan buiten landse luchtvaartmaatschappijen veel 'waardevoller voordelen bieden dan ;ciie. welke in- deze overeenkomsten 'voor de'Amerikaanse maatschappijen jzijn verkregen. Wanneer voortaan ontwerp-lucht- vaartverdragen aan de Senaat worden 'voorgelegd, zal. zo meent- senator Schoeppel. er meer gelegenheid zijn om de overeenkomsten' te toetsen aan commerciële en politieke belangen. Dit wetsvoorstel is. evenals de reso lutie van senator Cotton, duidelijk ge-' inspireerd door ongerustheid over wat; men in de Amerikaanse Senaat ziet- als een te grote vrijgevigheid van het; departement van Buitenlandse 2a-, ken. en een. te grote invloed van al-1 leen maar diplomatieke overwegin-j gen. (Het niet verstoren van de goede verhoudingen met bevriende landen).' De Nederlandse staatssecretaris Stijkel is inmiddels in Washington aangekomen voor een voortzetting van de onderhandelingen over lan. rimgsrechten voor de KLM op de westkust van Amerika. De heer Stij kel had Washington voor korte tijd verlaten cm in Straatsburg de be sprekingen over het Europese ver voer bij te wonen. Tijdens zijn afwezigheid is er geen contact geweest tussen de Ameri kaanse cn de Nederlandse delegatie. Eer. ontmoeting zal nu zo spoedig mogelijk wordepgqqrraiweerci. "Woensdagavond, kort voor zijn ver trek uit Nederland, zei staatssecreta ris Stijkel; 'Het streven 1* erop gericht zo spoedig mogelijk tut een afronding van de onderhandelingen te komen. Ik geloof, dat het ook niet lang meer hoeft te duren om tot conclusie te komen. De mogelijkheden voor Ne derland zijn minstens dezelfde als toen wij deze onderhandelingen be gonnen.' De mooiste wollen dames- vesters met modern kraagje, mee een normale verkoops- waarde van 13.95, verkopen wij Zaterdag voor nog géén zeven gulden. Damesvesten, gemaakt van een prachtige kwaliteit zachte wol, in mooie lichte Multikieuren, stuk voor stuk van dit seizoen en een lust voor het oog. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze prach tige wollen damesvesten, in de maten 38 t/rp 46, in vele multi kieuren, w.o, rose, bleu, geel, grijs enz., voor dienste, dat net hem Is gelukt deze organisatie, waarvan vele leden hyper-individualistisch van nature zijn, tot aansluiting bij het NVV te brengen. De jarige is van origine diamant bewerker. Hij stond in zijn jeugd achter de molen bij Ricardo In de Commelinstraat, S. R, de Miranda, vertrouwelijk genoemd Monne, was in die fabriek zijn leermeester. Wins vertelt hierover de onvermijdelijke anekdote. 'Het gebeurde in 1911. Monne was pas gekozen tot lid van de gemeente raad. Er zou aan de orde komen een nieuwe pandiesverordening. Ik moest toen zijn enige en beste jas naar een particuliere lommerd brengen. Monne wilde namelijk uit eigen ervaring weten hoeveel rente ér werd ge rekend. H(j zou er dan zijn eerste betoog in de raad mee kunnen do cumenteren. He. wegbrengen ging vlot, maar het terughalen... Ik zie hem nog, krijtwit van schrik, naar mijn ge stotter luisteren. Het was op de dag dat hy zijn entree in de /aad moest maken. Ik stond voor hem met lege handen en stamelde: er staat op de deur: gesloten, wegens jooc^e feestdagen! Hij sjokte naar de raad zonder cijfermateriaal en in een sofjassia!' Wins behoprde aanvankelijk tot de communistische partij. In 1928 werd hy echter geschorst als hoofdredac teur van 'De Tribune' (communistisch dagblad). Daarna begint zijn optreden met de poppenkast. Samen met zijn eerste vrouw Lotte (overleden) maakt hij toernées door het gehele land. Hij staat ook samen op de planken met Corry Vonk en Charlotte Kohier in 'De lotgevallen van Flippie'. En in de jaren dertig schrijft hij teksten voor het politieke cabaret van de SDAT, Thans woont Wins met zijn vrouw en drie jonge kinderen in Ede. Hij exploiteert er een kinderpension. Zijn gezondheid maant hem om het wat kalm aan te doen. Niettemin is hij nog altijd actief in de socialistisch- zionistische organisaties. Laat anderen voor deze te keus aardewerk kopen schotels 79 cent betalen! Maar voor onze klanten die uit ondervinding weten, dat kopen tijdens speciale aanbiedingen geld besparen betekent... staan er morgen duizenden kop en schotels klaar. In het moderne hoge model, met een sierlijk bloemdecor op het ivoorkleurige fond... voor nog géén veertig cent. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dui zenden 1e keus aardewerk en kop en schotels, geschikt ■voor koffie en thee, per stuk f Drieduizend man personeel van het vliegveld London Airport- zijn een iangzaam-aan-actie begonnen. Zij doen dit uit sympathie met de 290 elektriciens van de Britse luchtvaart- maatschappil BOAC, die sinds maan dag in staking zijn. Dc eerste minister van Defensie van India, Sardar Baldev Singh, is donderdag op E2-jarige leeftijd over leden. Hij beheerde de portefeuille van Defensie van 1947 tot 1952., (Van onze parlementsredacteur), Met behulp van een schoolbord heeft minister C'als (O.. K. cn IV) gisteren in de Tweede Kamer afge rekend met het liberale .dagblad Het Vaderland. Dit bïad heeft in een serie artike len de bewindsman ervan beschul digd steeds meer r.-k. ambtenaren te ■benoemen onder de topfunctionaris sen van zijn departement en dat dientengevolge het beleid tenop zichte van het openbaar onderwijs 'zou zijn veranderd. Als een schoolmeester voor zijn bord staande rekende de bewinds- 'man voor, dat de beweringen van het Haagss blad zonder meer onwaar zijn. Als verklaring voor zijn uit voerigheid rei hij, niet te kunnen dulden, dat de integriteit van amb tenaren van welke levensbeschou- nving ook in twijfel wordt getrokken. De KVP'er dr. Albering had schrif telijk naar de juistheid van de ar- (tikeien gevraagd, maar minister Cals vond het nodig er direct en mondeling op te antwoorden. Hij isprak van 'een zeldzaam .brutaal 'stukje knutselwerk" en begreep niet hoe men zich dergelijke verdacht makingen heeft durven veroorloven. i (Van"een onzer verslaggeefsters) i Eva. Kaewaïczyk, het Poolse polio-: •patientje is in ons land aangekomen. ,'Gisteravond om zes uur droeg een sterke steward haar uit het KI.M- toestel, dat haar van Warschau naar; 'Schiphol had gebracht. Onderaan', de vliegtuigtrap werden haar bij wijze; van welkom, een prachtige pop en- Advertentie 1M. een bosje rose lathyrus in de armen gelegd. Nauwelijks verlegen door al die vreemde gezichten, en blijkbaar hele maal niet vermoeid door de lange reis. keek Eva rond. Het comité van ontvangst bestond uit een aantal leden van de Poolse Caritas in ons Jand, de vereniging die tienduizend gulden bijeenbracht om Eva's komst mogelijk te maken. De actie was op touw gezet nadat Eva's vader een wanhopige brief had geschreven. Het meisje, dat nu tien jaar, oud is en uit de stad Tczew komt, werd in 1956 invalide ais gevolg van een aanval van kinderver- iamming. Haar ouders verkochten ai j hun bezittingen om haar te laten be- j handelen, maar het reeuitaat -wasi vrijwel nihil: zij kon niet lopen, en in Polen zag men geen kans haar verder te helpen. De medische gegevens werden door zonden naar het kinderrevalidatie centrum De Joliannaslichting in Arn hem en daar gelooft men wei in staat te zijn iets voor Eva te doen. Gedurende een jaar zal zij er nu gratis worden behandeld, en men hoopt dan zover te zijn dat zij zij liet met beugels zelfstandig kan lopen. damse schoolkinderen, die er geza menlijk het geld voor bijeen heb ben gebracht. Hij werd overhandigd door meisjes in Poolse klederdracht/ 'De reis is prachtig verlopen.' vertelde Eva door middel van een tolk. 'Ik heb onderweg een beetje hoofdpijn gehad, en ik kon niet praten, want niemand in het vlieg tuig sprak Pools, maar dat was niet erg. Gedurende dat jaar zal een Poolse onderwijzeres haar lessen geven, zo dat zij niet achterraakt bij haar leef tijdgenootjes. De pop die Eva bij haar aankomst kreeg, was een geschenk van Rotter- Dr. J. F. C. Rosbergen, een vrou welijke arts van de Johannastichting. ontzette haar in de aankomsthal ten slotte uit de hartelijke, maar luid ruchtige kring van belangstellenden, en nam haar in een auto mee naar Arnhem, haar woonplaats VCOi' het! komende jaar. (Van een onzer verslaggevers) De Bredase politie heeft van verschillende caféhouders en kasteleins klachten gekregen over een nog onbekende Belg uit Brug ge, die zich op sluwe wijze aan flessentrekkerij heeft schuldig ge maakt. De Belg opereerde in de binnenstad en rondom .het Breda se station, waar hij onder valse voorwendsels bepaalde faciliteiten afdwong. HU deed het voorkomen alsof hij reisleider van een grote groep Belgische bejaarden was, die maar liefst met een bus of twin tig naar Breda zouden komen. De Bruggenaar was. zo zei hij zelf. al vast vooruit gereisd om te pro beren dit gezelschap onder dak te brengen. Zodra de betrokken café houders dit hoorden dachten ze natuurlijk een pracht omzet te kunnen maken. Vandaar dat de Belg met de nodige egards werd behandeld. HU kreeg volop con sumpties, maar geen Belgische bus is in Breda geweest vJ ROERMOND (ANP) -- Het Ne derlandse grind verkoopkantoor van de georganiseerde grindbaggeraars te Nijmegen heeft besloten per ljuli dc grindpryzen te verhogen. De mi nisteriële goedkeuring is inmiddels verkregen. De verhoging bedraagt gemiddeld 70 cent per ton. Vood de duurste soorten grind stijgt de prijs per ton van 2.68 tot 3.38, een prijsstijging dus van circa 20)7. De baggeraars motiveren deze stijging door te wijzen op de hogere prijzen die zij moeten betalen voor de verwerv'nsr van de te ontgrinden terreinen. ,e prijzen waren voor heen 16 a 18 duizend gulden per ha. en liggen thans tussen 22 en 23 duizend gulden. Voorts zijn er kost bare investeringen voor baggerma chines nodig en stijgende kosten van lonen en sociale lasten. In de ont gonnen terreinen moeten de ontgrin- ders vaak kostbare kunstwerken als wegen en bruggen aanleggen. De uiterwaarden van dé Maas in Midden-Limburg leveren momenteel ruim 9051 van de Nederlandse be hoefte aan grind. De waterplassen die daardoor onstaan groeien per jaar met gemiddeld 70 ha. Advertentie I.M. Morgen kunt U kiezen uit, duizenden paren heren ankiets. Mousse Nylon ankiets, die altijd"passen, die U nooic hoeft te stoppen en dié. een "weelde zijn aan de voeten. Geen vaeantie-koffer compleet zonder enige paren van deze moderne ankiets. Morgen begint de verkoop van deze Mousse Nylon heren ankiets uit de series van 2.25 tot 2.90, nu door elkaar voor nog géén gulden. Zaterdagmorgen begint de ver koop van deze herer,-anklets in tientallen kleuren en dessins, nu door elkaar.per paar WiM té'-' Per dient niet meer dsn 3 paar. Bij alle politieke en diplomatieke valpartijen van de afgelopen weken is dit wel duidelijk gewor den: Indonesië wil rechtstreeks contact opnemen met Nederlan ders, en daardoor dus met Neder land, over de kwestie-Nieuw-Gul- nea. Het heeft zelfs een waar offensief in deze richting ontke tend, bepaald niet met de bedoe ling dat het geheim zou blijven. Druk op de publieke opinie in Nederland is kennelijk een van Indonesiës doelstellingen. Ten dele heeft deze druk al thans in dit stadium een omge keerde uitwerking gehad, maar Indonesië had misschien dan ook niet kunnen vermoeden een man van zo weinig doordacht optreden en zo grote persoonlijke eerzucht ais professor Duynstee op zijn weg te zullen vinden. Wat de twijfelachtige journalist Oltmans met zijn 'onthullingen' over de groep-Rijkens voor de Nederland se regering is geweest, dat was korte tijd later Duynstee voor de Indonesische. Zij dwongen de beide regerin gen in het openbaar stelling te ;nemen. en dit moest wei beteke nen: stelling nemen tégen wat van de informele contacten tus sen Nederlanders en Indonesiërs bekend was geworden, of wat daarover was gezegd. "/"intdaan nu van alle. niet.ter- w zake doende opmerkingen, komen de Indonesische sugges ties hierop neer. Indonesië wenst een gesprek tussen Nederlanders en Indonesiërs over Nieuw-Gui- nea. waarbij niet de bekende on verzoenlijke standpunten (over dracht en onverkort zelfbeschik kingsrecht) als uitgangspunt op tafel zullen worden gelegd, ai geeft niemand dit standpunt bij voorbaat prijs, (Dit is dus iets anders dan professor Duynstee volgens persberichten suggereer de en waarop de Indonesische tegenspraak wel moest volgen.) Er zou bij voorbeeld gesproken kunnen worden over bezoeken ■van Papoea's aan Indonesië, mis schien zelfs in de vorm van een delegatie uit de Nieuw-Guinea- Raad. Indonesië is ervan over tuigd dat het de leidende Papoea's voor zijn standpunt kan winnen als zij maar beter met de Indo nesische omstandigheden op de hoogte zouden zijn. Wat te denken van deze sugges- tie. Het heeft voor ons altijd vastgestaan dat overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië-'oor Nederland, of een keuze voor aan sluiting bij ïnd-"esië door de Papoea's bij de hantering van het zelfbeschikkingsrecht, mogelijke oplossingen van het vraagstuk- Nieuw-Guinea zijn die worden beheerst door de interne situatie in Indonesië. Gesteld dat de toestand in In donesië zou verbeteren (en nog kortgeleden hebben wij in ander verband geconstateerd dat Indo nesië in sommige opzichten door een dieptepunt schijnt te zijn heengegaan), dan zou recht streeks contact met Indonesië van Nederlanders én Papoea's voor de hand liggen. De enige politieke partij van betekenis in Nieuw-Guinea. de PARNA. heeft zelf trouwens aangedrongen op een driehoeksgesprek waaraan Papoea's. Indonesiërs en Neder landers zouden deelnemen. A.Taar daarvoor zouden dan toch - wel enige voorwaarden ver vuld moeten zijn, waarvan de ver vulling nog niet een-twee-drie in zicht is. Zolang Indonesië bij voorbeeld weigert minimale behartiging van Nederlandse belangen in Indone sië zelfs via derden (Groot-Brit- tannië) toe te staan, waardoor menselijk dringende zaken ais de terugkeer der spijtoptanten be moeilijkt wordt, is het wel uiterst moeilijk aan onofficiële, laat staan officiële, contacten langs andere weg te denken. Bovendien moet ook bij onoffi ciële contacten vaststaan dat van •beide zijden mensen aan het ge sprek deelnemen die kunnen re kenen op het vertrouwen van hun eigen regeringen hetgeen nog iets anders is dan een "man daat'. maar zeker ook Iets anders dan een gesprek van mensen die door, hun eigen regering bepaald met argwaan worden bezien. En daarvoor dan weer is een regering nodig, die weet wat zij wil en die eventueel een nieuwe weg durft inslaan. Ook die voor waarde voor een nuttig gesprek vrezen wij voorlopig nog tot de onvervulde wensen te moeten re kenen. MtJNCHEN (DPA) In het proces te München tegen dr. Jose* Issels, de vroegere leider van de kanker- kliniek te Ringberg am Tegernsee. is gisteren een van de gevallen ter sprake gekomen op grond waarvan hij behalve van dood door schuld ook van bedrog beschuldigd is. Dr. Issels zou de verwanten van een ongeneeslijk zieke genezing van de patiënt hebben beloofd. IsSels zei nu dat hy niet gezegd had dat hij de kanker zou doen ver dwijnen, maar dat zijn behandelings wijze het gezwel zou bestrydenvHij drukte er zijn spijt over uit dat rönt genfoto's van de patiënt in tijds volgorde verwisseld waren, waardoor hij. dr. Issels zelf. de gevolgtrekking had gemaakt dat de toestand van de patiënte verbeterde. Een deskundige, professor von Braun-Beherens. verklaarde dat van een arts die Nwkanker behandelde, verwacht had kmiaen worden dat hij een dergelijke verwisseling terstond zou hebben bemerkt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2