I Rotterdamse jeugdherberg I 'n Europoort in Europoort j In SpaansepoIder nieuwe verbindingsweg gereed SVV speelt tegen ADO; Schiedam naar Sparta IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Steve Reeves is een geweldige Goliath Uitbreiding jeugdsport- subsicfies Schiedams honKbalprogramma: Glad HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 JULI 1961 PAGINA 5 l „Vader, moeder? Ach nee, zeg dat nou niet. Die i term is nü wel uit, de tijd. Ik noem mezelf maar lie- I ver beheerder van deze jeugdherberg." Hele sprong Poot-,in Pool-an elke dag is het ook voor mevrouw Leeuuierinkdie op hoogtijdagen zo'n honderdzestig mensen van ontbijt en avondmaal voorziet. Hoe goed, weet elke Ne derlandse trekker. Feestelijkheid Wég school Het woord is gevallen: „Ons nieuwe gebouw". En natuurlijk: want hoewel Sterk gemaakt a Steve Reeves is een geweldige knaap met een enorme hoe veelheid glanzende spierbundels, een body-builder, die zich in „Goliath en de barbaren" het plezierigst schijnt te voelen als hij met een knots of een" stuk ros aan een touw zijn belagers tegen de aarde kan rammeien. En dat gebeurt vele malen Zelden hoorden wij in een film zoveel doodskreten. LIS Bloeddoorlopen Geslaagd cbieüammers j elkaar* onder Predikbeurten Doktersdiensten I In een oud gebouw aan de Lambertusstraat in Rotter- dam, zo'n bejaarde maar nog levendige ader, waarvan de stad er nog vele telt, zit achter een balie de heer S. Leeuwerink. Er voor: jongens en meisjes p uit alle werelddelen, die in- schrijven, postzegels en an- sichten kopen, vragen heb- i ben. Hij helpt ze rustig met een grapje hier en een plagerijtje daar. Want dit is 1 het gemoedelijkste hotel van Rotterdam, Je zou het aan de buitenkant niet zeggen. Uiterlijk leek dat oude schoolgebouw iets van Span- dau of Breda te hebben, toen je er voor de eerste keer voor stond. Maar als zo vaak bleek hier het uiterlijk misleidend. Binnen was de school, nog altijd, onmisken baar. Maar toch: wat was er van die ouderwetse hoge lokalen niet gemaakt „Nietwaar!" dacht Poortwachter toen hij alles had gezien. „Zo is dat immers altijd. De Leeuwerinks willen geen vader en moeder he ten. „Zo is dat immers altijd. De Leeuwerinks willen geen vader en moeder heten. Maar ze zijn- het vermoedelijk meer dan waar ook". Terwijl zijn wouw naar de keu ken, verdwijnt om haar zorgen te laten gaart over een indrukwek kende serie grote pannen, vertelt de heer Leeuwerink. van zijn ver leden. Hij was metaalbewerker in de jaren dertig, toen hij het aan bod kreeg te gaan optreden als beheerder van de jeugdherberg in Kampen. Hij bleef daar anderhalf jaar. Toen maakte hij de sprong die hij zelf noch de stichting Rotter damse Jeugdherberg ocit heeft betreurd: hij kwam naar de oude school in Rotterdam en maakte wat er van te maken was. Tim merde en knapte op, dag in dag uit terzijde gestaan door zijn vrouw, uit de Zaanstreek net als hij, en al evenzeer'met een paar stevige handen gezegend. Een hele sprong was het ook om een andere reden: in Kampen wa ren de trekkers voornamelijk Ne derlandse jongeren geweest, maar de schoolse jeugdherberg van Rotterdam ontwikkelde zich tot een grote Europese invalspoort. Taalproblemen dus, die het echt paar aanvankelijk wel eens zorgen gaven, maar die het toch al gauw óók baas werd. „Even kijken, dat is dan bed nummer,De heer S. Leeuwe rink helpt een jonge Canadese. Klazien van Leeuwen uit Rot terdam is een van die twee stevi ge meisjes, die het echtpaar Lceu- werink hard werkend bijstaan. Joke Beekman is de andere. „Leuk werk, echt" zegt dc heer Leeuwerink als hij op een gemoedelijke manier twee Ca nadese meisjes verder heeft geholpen. „Góéd werk, waar tegen je alleen kunt aanvoe-, ren dat het zo enorm vermoei end is. Je dagen zijn zo lang". Hij geeft een dagoverzicht. Zes uur op, acht uur ontbijten. Naar de balie daarna: mensen weghel pen tot een uur of tien. Dan: ad ministreren, vergeten voorwerpen verzenden. Als het wat rustig is 's middags een uurtje vrij. Maar tegen vieren wéér naar de balie om nieuwe mensen te ont vangen wann eten en opnieuw balie tot een uur of tien. Ten slotte: Slaapzalen nalopen, sluiten Om een uur of elf eindelijk moe naar bed. Om zes uur zal een nieuwe dag beginnen. „Pijn is", zegt hij, „dat we twee flinke meisjes hebben om ons te helpen. Dat scheelt mij een half uur slaap". Op de slaapzaal van een jeugd herberg elders in het land zal er een vertellen, dat hij morgen naar Rotterdam vertrekt. ,filoet je meeëten jó", krijgt hij dan steevast van vele kanten te horen Ze hóéven niet. Want net als in zovele andere jeugdherbergen heeft Rotterdam zijn trekkerskeu ken, waarin de jongelui zelf hun potje kunnen koken. Het over grote deel laat dat hier wel uit zijn hoofd en vertrouwt zich aan de zorgen van mevrouw Leeuwerink en haar twee help sters toe. Extra-werk in feite, dat ze toch graag doen. „Eijn hè, zo'n goede naam te hebben op dit gebied", zegt haar bescheiden man. „Mijn vrouw is het gegeven lekkere dingen te doen in massa. Dat kan niet iedereen. In deze keuken nota bene, die met modern gerief echt niet is overvoerd". Zij toont met trots haar roest vrij stalen schalen en haar nieuwe, feurige broodkorfjes. „Die kleine dingetjes zijn zo be langrijk. Ze maken zo'n tafel tot een feestelijke zaak. Zie je dat begrijpt nou het bestuur. Van de stichting is er alle hulp". Hij: „JaGeen leuker fa cet van ons werk dan de geza menlijke maaltijden. Je hebt geen idee we i een binding dat tussen al c - nationaliteiten geeft". Zélfs de Duitsers erkennen dat, vertelt hij voort. Die hebben in hun land bakbeesten van jeugd herbergen neergezet. Gebouwen zo groot, dat ze door een „ouder paar" onmogelijk nog plezierig kunnen i/orden beheerd. Je merkt het in alles, de sfeer is er weg Datzelfde zegt, in bijna dezelfde bewoordingen, de heer G, van der Gaag, secretaris van de stichting Rotterdamse Jeugdherberg. „Wij zullen er ons wel voor hoeden in ons nieuwe gebouw dat Duitse voorbeeld na te volgen". In de keuken geurt, het heerlijk naar gebakken aardappeltjes. „Voor de liefhebbers"zegt mevr. J Leeuwerink, die de bruine schijf- jes met zorg nog eens omdraait. Een hoge muur, een heel smal poortje zo ga je Rotterdams- huidige jeugdherberg in. Maar ge- lokkig is binnen de gastvrijheid a groter dan dit exterieur sou doen n vermoeden. het er in die oude school aan de Lambertusstraat wel heel anders uitzag dan men aan a de buitenkant mocht vermoe- den, hoe schoon het er alle- J maal was en, jnerkwaardig ge- a noeg ook: hoe gezellig, veel langer kan het niet meer zo. J Dit sombere bakbeest in een a buitenwijk kan moeilijk nog als representatief worden beschouwd voor de moderne stad van staal J en beton, die Rotterdam geworden a is. B Dus krijgen de Leeuwerinks een nieuw gebouw met een ech te, eigen woning. Modern e veel centraler in de stad i- léven er naar toe. Hij somt zijn verwachtingen op: J ,,'t Zal allemaal nog zoveel be- a ter gaan. Zie de prachtige entree: een grote hal, ontmoetingspunt waarin gerookt mag worden een nieuwtje waar ik me van harte vóór verklaar, al rook ik a dan zelf niet. a Maar ook: de kleinere, comfor- JJ tabele slaapzalen, de verbeterde a douche-accommodatie en de kei- a der, waarin bij minder goed weer aan sport en spel kan worden ge- daan, waarin je ook grote wasge- legenheden vindt, een trekkers- keuken en een droogruimte". a B Een droogruimte? „Ja, want Australiërs en Amerikanen, die maanden aan het trekken zjjn ge- weest, moeten wel eens iets was- a sen. Zo nu en dan stoppen we 'n a al te zwarte slaapzak in een em- mer met soda-water en zetten die naar het bed van het slachtoffer. Doe er een gek briefje bij en hij m waardeert het.a Aan de Rochussenstraat, daar a waar de nieuwe jeugdherberg ver- rijzen moet, is men druk aan het palen trekken. Nog deze maand zal het gebouw worden gegund. a Ir. J. W. C. Boks, de architect, heeft het zo sterk mogelijk ge- maakt. Een reis langs een aantal jeugdherbergen, die hij een jaar m of -wat geleden maakte, heeft hem geleerd dat dat nodig is. Januari 1963 gaat het gebouw, dat rond ƒ670.000 gaat kosten en honderdtachtig man kan herber- gen, open. Veel moderner. maar a niet gastvrijer, want lat op- a zicht schoot de Lanv .ertusstraat niet te kort. Ook in dat nieuwe gebouw zal J er wel eens een het hoofd in de a schoot leggen, zoals die jonge Amerikaanse, die na vier maan- den Europa volkomen óp was, te- gen alle regels in, in bed bleef lig- J gen en die van dankbaarheid niet a wist wat ze moest doen, omdat ze met thee pn beschuitjes werd ver- wend De nieuwe jeugdherberg? Het I langverbeide domein van een on- |j vervangbaar stel, dat beslist geen vader en moeder wil heten. a Voor het jaar 1961 zal weer een gemeentelijke subsidie worden toegekend aan Scbiedamse sport verenigingen, die bij een landelijk erkende sportorganisatie zijn •in geschreven. In voorgaande jaren bleven de uit keringen voor alle sportverenigingen beperkt tot 1,per jeugdlid, dat op 1 juni van het desbetreffende jaar niet jonger dan 12 en niet ouder dan 18 jaar was. Het gemeentebestuur heeft echter bij de behandeling van de gemeente begroting, het tot dusver in totaal beschikbaar gestelde bedrag voor 1961 verhoogd, zodat ee' iger rege ling mogelijk werd Op advies var. aad is nu besloten, dat dit. de volgende regeling zal gelden: a. Handhaving van de subsidie van 1,per jeugdlid, ingeschreven bij een landelijk erkende sportorganisa tie, dat op 1 juni 1961 niet jonger dan 12 en niet ouder dan 18 jaar is, met uitsluitend voor gyninastiek- en zwemverenigingen een verla ging van de leeftijdsgrens tot 8 jaar. b. Het verstrekken van een bedrag van 50 aan elke daarvoor in aan merking komende sportverenigingen (zgn. basis-uitkering, naast per jeugdlid) mits de betrokken vereni ging ten minste 20 jeugdleden telt. niet jonger dan 12 en niet ouder dan 18 jaar en voor de gymnastiek- en zwemverenigingen niet jonger dan 2 en niet ouder dan 18 jaar. Ais peildatum is 1 juni gekozen, omdat dan voor de meeste verenigin gen het nieuwe verenigingsjaar be gint. Er is echter geen bezwaar, als de overige clubs wier verenigings jaar samenvalt met het kalenderjaar of aanvangt op een datum niet later dan 1 juli 1961 een van deze, voor het vaststellen van het aantal jeugd leden gemakkelijker data aanhouden. De geboortedata van de betrokken jeugdleden dienen derhalve te liggen tussen uiterlijk 30 juni 1943 en 2 juli 1949 en voor de gymnastiek- en zwemverenigingen tussen uiterlijk 30 juni 1943 en 2 juli 1953. De aanvragen, welke van een ak koordverklaring van dc desbetreffen de regionale of landelijke sportorga nisatie moeten zijn voorzien, moeten vóór 1 november a.s. worden gericht aan het college van burgemeester en wethouders. Clubs die niet by regionale of lan delijke bonden zijn aangesloten, kun nen voor het subsidie in aanmerking komen, als zij met de wel aangesloten clubs kunnen worden gelijkgesteld, zulks ter beoordeling van de Sport raad. In deze gevallen dient de leden administratie aan de Sportraad ter vrificatie te worden overgelegd. Ten noorden van Schiedam wordt druk gewerkt aan het wegenstelsel. De verbinding tussen Schiedam en het oude Overscliie is belangrijk verbe terd. doordat onlangs de ver binding van de Thurledeweg met de Overschieseweg is vol tooid. De oude Overschieseweg is in verband met de uitgifte van industrieterreinen langs het het water van de Schie omge legd. De Fhilippusweg tussen de hulpbrug en de Stricklede- weg is ervoor in de plaats ge komen. Aan 'de directe aansluiting var de Strickledeweg op de Vlaardingweg in de gemeente Rotterdam wordt nog gewerkt. Hier zullen nog verschillende andere verbeteringen worden aangebracht, opdat «r een ro yale verkeersweg door het in dustriegebied in de Spaanse- polder ontstar t. Op de foto V oven is de nieu- we entree v.n Schiedam te zien. Bene*.,.-n zjjn de straat makers aan het werk en ze zijn daarbij niet bang voor de zon! SVV, dat zondag jammer genoeg moest verliezen van Thor in Amster dam zal a.s. zondagmiddag haar huid zo duur mogelijk verkopen en ADO uit Den Haag proberen te verslaan. SVV moest in het begin van het honk balseizoen disect ai naar Den Haag en verloor toen haar eerste wedstrijd met 30. Dit was toen reeds een zeer span nende ontmoeting. Intussen is SVV echter zowel aan slag als in het veld vooruit gegaan en het zal dan ook geen uitschieter zijn als SVV zon dagmiddag op Harga van ADO Wint. De SW'ers zijn er van doordron gen, dat willen zij een kans houden zich in de overgangsklasse te hand haven, van ADO moet worden ge wonnen. Dan is alles nog in eigen jhand. SVV heeft in deze competitie ge-- toond lang de zwakste niet te zijn. Zondag zal het dan volledig in het veld verschijnen. Men kan dus een spannende en goede partij honkbal verwachten. SVV 2 bindt zondagmorgen de strijd aan tegen Tjikalong 2 in Was senaar. Deze wedstrijd kan worden gewonnen, zodat men weer in de bo venste heift van de ranglijst kar handhaven. Het derde negental speelt zaterdagmiddag tegen Sparta 4 op Harga. Ook deze wedstrijd zal kun nen worden gewonnen. Schiedam trekt zaterdagmiddag naar Sparta 5 en zal in deze ont moeting geen moeilijkheden onder vinden. Het tweede negental ont vangt zondagmorgen om half elf Vredenburg, ook hier kan gewonnen worden. Het derde negental van Schiedam moet zaterdagmiddag spelen tegen N 'ptunus welke ploeg bovenaan de ranglijst staat, zodat dit negental rnet minder succes zal beginnen dan de Rotterdammers. Zij is echter in staat voor een verrassing te zorgen. De andere wedstrijden zijn: zater dag DRZ 2DHS (half vier) zondag DHS 2—DRZ (twee uur), twee leuke plaatselijke ontmoetingen, waar het aan spanning niet zal ontbreken. 'A Ge hebt het al begrepen: spier massa Steve is Goliath. Hij strijdt tegen de zeer barbaarse Longobar- den, die in de zesde eeuw Italië overstroomden en een spoor van bloed en tranen achter zich lieten. Die barbaren zijn prachtig barbaars: glimmende kale koppen met een merkwaardig paardestaartje. Maar Goliath Steve verslaat hen. En hoe! Hij ramt en rost en houwt en 'cwakt. Nee, tegen zo'n body-builder :ijn de Longobarden niet opgewas sen. We vonden het echter wat won derlijk dat een woeste barbarenva- ler, stervend op het slagveld, heel iraafjes aan de geweldenaar Goliath •raagt:.,.Zul je goed voor mijn öoch- er zorgen?" Overigens: men kan genieten van :oed-gefilmde, groots-opgezette mas- ascènes. Behalve Steve Reeves ziet nen Chelio Alonso, Fosco Giachetti ■n Giulia Rubini. In Passage. Monopoie vertoont 's middags „Op glad üs". Wie naar deze film gaat, moet zin hebben eens lekker te lachen om een heleboel onzin, te kostelijk om in dit korte bestek te releveren. Want „Op glad ijs" is een klucht en een beste ook waurin weliswaar de gooi- en smijtpartijen nog veel tot het succes bijdragen, maar waar in toch ook een serie dwaasheden voorkomt, waarom men zonder eni ge reserve kan schateren. Een flink deel van het celluloid heeft men be steed aan de radiozangeres Ginny Simms. die men in Amerika blijk baar erg populair wil maken en die met een paar nieuwe liedjes haar examen als filmactrice aflegt. Ze zal wel geslaagd zijn Dn Abbott en Costello zijn in elk geval allang geslaagd. De makers van „Dracula", de bloeddoorlopen griezelfilm, die zalen vol sidderende mensen heeft getrok ken, hebben een nieuw griezelverhaal verfilmd. Hel is „DE MUMMIE", de geschiedenis van een weer tot leven gekomen Egyptische hogepriester, die 40CC jaar geleden levend werd opgesloten in een sarcofaag. De mummie wordt een wrekende wurger die drie Engelsen wil doden omdat zij het graf van een beeld schone Egyptische prinses hebben geschonden. Twee van de drie man weet hij naar het hiernamaals te zenden, maar bij de derde lukt dat niet, omdat hij tijdens zijn moorde naarswerk wordt gesteurd door de vrouw van de Engelsman, die spre kend lijkt op de Egyptische vrouw van 40 eeuwen geleden. Men zou kunnen venvachten, dat de aloude Egyptenaar thans met het Engelse vrouwtje een nieuw leven begint. Hij verdient dat wel na 40 eeuwen wachten. Maar het recht moet ook in griezelfilms zegevieren en derhalve verzinkt de mummie aan het eind van de geschiedenis in een moeras. Terence Fisher, clie ook Dracula maakte, tekende ais regis seur voor deze film, waarin Peter Cushing een der hoofdrollen speelt, 's Avonds in Monopoie. In het gemeente-ziekenhuis te Schiedam slaagden voor het op 26 juni 1961 gehouden examen voor de aantekening kinderverplegingzr. K. de Jong en zr. E. Sanstra." In het gemeente-ziekenhuis te Schiedam slaagden voor het op 27 juni 1961 gehuoden examen voor de aantekening kraam verpleging: zr. E. C. van Vuren, zr. J. van Herpen, zr. H. de Jong, zr. O. Th. Zwanenbeek, zr. M. C. E. Geelen en zr. D. N.Post. IVe zijn weer gegroeid in tal en last. zoals 'n Gouden-eeuivse dichter daar niet zeer optimistisch aan toe zou voegen. Het is met die groei van Schiedam een vreemde zaak en vooral het feit, dat er nogal eens wat mensen uit de gemeente vertrekken, is daar niet vreemd aan. Goed. in de maand mei zijn wij er dan toch met dertig inwoners op vooruit gegaan. Schiedam telde op 31 mei 39.855 mannen (op 1 mei 39.851), 40.606 vrouwen (40.580) en in totaal 80.461 tegen 80.431 op de eerste mei. Die vermeerdering is het gevolg van: de geboorte van 133 kinderen '77 jongens en 56 meisjes), het over lijden van 33 mannen en 14 vrou wen (in totaal 47 personen), de ves tiging van 233 personen In en het vertrek van 289 personen uit Schie dam. Andere cijfers, die de werkzaamhe den bij de burgerlijke stand Illustre ren: er werden in de meimaand, hu- welijksmaand bij uitstek, 66 huwe lijken voltrokken. Het aantal echtscheidingen be droeg 7. Binnen de gemeente veran derden niet minder dan 311 perso nen in de maand mei van woon ruimte. Van de 289 personen die Schie dam verlieten, gingen er 77 in Rot terdam wonen, terwijl niet minder dan 35 Schiedammers naar het bui tenland trokken. Hervormde Gemeente. Grote Kerk: 10 uur ds. A. Hoffman, 5 uur ds. J D. van Hof, Delfshaven; Bethelkerk' 10 uur ds. K. A. Bot. Heenvliet; 7 uur ds. J. G. Jansen; Opstandings- kerk: 10 uur ds. J. G. Jansen; 7 uur dr. L. J. Cazemier; Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J. D. Smids (H.Avond- niaai)7 uur ds. J. D. Smids. Ned. Prot. Bond: prof. dr. T. Jans- ma. Leiden. Oud-Kath. Kerk: 10 uur H. mis Jehovah's Getuigen: Volksgebouw' 6.30 uur wachttorenstudie: woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo'- cratische bedieningsschooi. De volgende artsen hebben het komende weekeinde dienst: D, Hout- huysen jr., Swammerdamsingel 43, tel. 68516; W. T. P. Njjenhuis, BK- laan 154, tel. 69880; A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3. tel. 69952. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOIE: Op glad ijs, 2 uur De Mummie, 7 en 9.is uur. Goliath en de barbaren, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. tentoonstellingen: i^EHLJK op het spoor van de mens, 10—17 uur. ZONDAG Jioscupen; MONOPODE: op glad ijs, 2 en 4.15 uur: De Mummie, 7 en 9.15 uur 'ASSAGE: idem, S Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor g van dc mens, 1217 uur.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1