doet reddingspoging voor kinderbiislagontwerp 40 uur werken kri jgt geen meerderheid Auto's botsen bij Beesd KAB-voorzitter over huren en organisatie Verkeersgolf in de hitte We wachten gelaten of er n trein komt' Dr. De Kort voor TV: "Mijn fractie zal amendement in Kamer niet steunen Verkeer eist acht doden Kindertehuis in brand Man gewoncl door kogels uit stengun Trujïllo's wens worclt vervuld Water eist ruim 20 doden Hulp van duikers m scooter Gesprek twee weken later Expeditie in moeilijkheden Vragen over zelfbeschikking op Nw.-Guinea Chauf feuse bij Posterijen INTERNAT. ARBEIDSCO W oomvagenruzie: HET VRIJE VOLK MAANDAG 3 JULI 1961 PAGINA. 3 nu... beduidend goedkoper Vart onze parlementsredaetie) De Tweede-Kamerfractie van de KYP ziet zich genoodzaakt het amendement lot uitbreiding van de kinderbijslag voor zelfstandigen tot het eerste kind af te wijzen. Dit heeft dr. De Kort, die in de Kamer als woordvoerder van deze fractie optreedt, zaterdag ondubbelzinnig voor de televisie verklaard. De reden van deze afwijzende houding ligt volgens dr. De Kort in de zekerheid, dat bij aanneming van het amendement het wetsontwerp zou worden ingetrokken. Dit wenst de KVP-fraetie te voorkomen. Dr. De Kort ging er bij deze verklaring van uit, dat de behandeling van het wets- ontwerp dinsdag normaal zal worden voortgezet. Niet ingepast r (Van een bijzondere correspondent) GENÈVE. Tegen veler verwachting in heeft een ontwerp- aanbeveling betreffende de arbeidstijdverkorting niet de ver eiste meerderheid gekregen in de plenaire zitting van de in ternationale arbeiasconferentie. Vervolg van voorpagina nu... beduidend gèedkoper ("Vervolg van pagina 1) Populairder Huisvesting U bent op het gebied van spe ciale aanbiedingen van ons toch wel iets gewend. U weet dat prijsverschillen tot op de helfc van de normale geen zeldzaamheden zijn... maar deze aanbieding vitrage stelt toch wel alle voorgaande in de schaduw. Morgen koopt U fantasie mar quisette van 100% katoenen garens. Geen gewone, maar werkelijk opvallend mooie fan tasie marquisette in leuke streep- en ruit-dessins. Fantasie marquisette die giste ren nog voor 1.35 (en dit wis goedkoop) verkocht werd, koopt U morgen per meter voor nog géén tachtig cent. Advertentie I.M. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze fanta sie marquisette in wit en ecru, 90 cm breed, per meter voor is Ook dr. De Korte kon intussen r zaterdag niet ontkennen dat de mi- I nister heelt gefaald. Dr. Van Rooij maakte, zo zei hij, de indruk pry- chisch geschokt te zijn. Dit neemt niet weg. dat hü onvoldoende de praktische sociale waarde van de voorgestelde regeling in het licht heeft gesteld. Ook heeft de minister nagelaten duidelijk te maken, waar om de regering overwegende be zwaren heeft tegen een gedeeltelijke financiering van de kinderbijslag uit de algemene middelen. Aan minister Zijlsra verweet de KVP-woordvoerder dat deze de uit gaven die hiervoor niet nodig zouden zijn, heeft ingepast in het prioritei tenschema van het kabinet. Op een vraag over het veelbespro ken compromis tussen de regerings getrouwe fracties, antwoordde dr. De Kort. dat dit compromis door geen enkele van de partijen op tafel ts gelegd'. BSnedicto Kiivanoeka. voorzitter van de wetgevende vergadering van Oeganda, is benoemd tot eerste pre mier van Oeganda. Kiwanoeka ver wacht dat zijn land volgend jaar on afhankelijk zal worden. C1TJDAD TRUJILLO (AFP) De regering van de Dominicaanse Repu bliek is, met uitzondering van de minister van Defensie, afgetreden. Zij wil president Joaquin Balaguer hier door in staat stellen een „nationale verzoening" tot stand te-brengen. De wens hiertoe is door dictator Trujillo kort voor zijn dood te kennen ge geven. De elfjarige Bennie Raassing ver dronk in het gemeentelijk zwem bad Heidelberg bij Bome toen hij van de hoge duikpïank in het diepe bassin sprong. Hij was de zwem kunst niet machtig. In de omgeving van Oss verdrom ken twee mensen. Zaterdagavono werd de vermissing gemeld van de 23-jarige bakkerszoon Van Uden uit Dennenberg. Zondagmiddag verdronk de zeventienjarige P. van de Goor uit c in de gevaarlijke dode Maas-arm onder de gemeente Lith. De 21-jarige Erika Klein-Ruse uit Hengelo is zaterdagavond bij het zwemmen in het Twente-Rijnkanaal verdronken. De politie heeft in sa menwerking met het duikerteam De 20-jarige bromfietser J. Braat uit Kaatsheuvel is zondagnacht om streeks middernacht in volle vaart tegen een bus gereden. Hij overleed op de plaats van het ongeluk. ®'Een paar uur tevoren was de brom fietser H. Torians uit Loon op Zand. eveneens in Kaatsheuvel, tegen een verkeerspaaltje gereden. Zijn achter op zittende echtgenote werd op de weg geslingerd. Zij overleed aan haar verwondingen. 0 In Swalmen vloog gistermiddag de 37-jarige Th. Giebelen tegen liet weg dek. toen hij met een pedaal van zijn scooter een boom raakte bij het ne men van een bocht. Ook zijn ver wondingen waren dodelijk. Op. de rijksweg UtrechtArnhem bij Ede is zaterdag de 23-jarige Duit se automobiliste U. Jockwer uit Dus- seldorp om het leven gekomen, toen haar auto bij een inhaalmanoeuvre slipte, over de kop sloeg en in brand vloog. Haar verloofde, die naast haar zat, bleef ongedeerd. De 15-jarige Rotterdammer G. de Jager reed gistermiddag op de Groene Hilledjjk in zijn woonplaats met zijn bromfiets in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto. Hij overleed in het Zuiderziekenhuis. De 48~jarige mevrouw C. van der Ploeg-Dijkstra uit Groningen sloeg zaterdag op een kruispunt plotseling i linksaf en werd aangebeden "door een inhalende bestelwagen. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. Op de Christiaan Geurtsweg in Apeldoorn is gisteren de 63-jarige R. van Veldhuizen, die met de fiets aan de hand liep. door een plotseling zwenkende auto aangereden. Hij was I op slag dood. De bestuurder reed na het ongeluk door, de politie neemt Voor hen die gewend zijn om eisen te stellen aan hun gaine... Is dit een bijzondere aanbieding. Gaines, het elastieken corset, dat door de dames, die toch een corset nodig hebben hec meest gewaardeerd worden,... bren gen wij in de verkoop voor een prijs die tot heden onmogelijk scheen. Gaines, van 12.95, extra ver stevigd, geheel van dubbelge- breide elastiek, en met stevig satin voorpand, koopt U nu voor nog géén zeven guldert. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze gaines, van een prachtkwaliteit zware elastiek, met haaksiuiting opzij, in wit, g- taiiiemaat 68 t/m 84 cm, Mrh voor ~N Matia van zaterdagavond negen uur tot zondagmorgen kwart voor twaalf aan dat hij onder invloed van sterke drank was. onophoudelijk gedregd en gedoken voordat het stoffelijk overschot van het meisje werd gevonden. De 22-jarige Ypke Bouwhuis uit Sint-Xicolaasga verdronk zondag in het stroomkanaal aldaar. Zij was de zwemkunst nauwelijks machtig Ir, het zwembad de Welbom te Cu- lemborg is zondag de 17-jarige A. van Dord uit Culembborg verdronken. De jongeman liep op de afscheiding van I de beide bassins en is te water ge- I gleden zonder te kunnen zwemmen. De 28-jarige Italiaan Pietro Man das, woonachtig in Leiderdorp, is zon dagmiddag bü het zwemmen in de Zijl verdronken. Hoewel hij niet kon zwemmen, dook hft van de brug af het water in. De zevenjarige G. J. Vervooren is zaterdag in de Rijn bij Zoeterwoude verdronken. Het stoffelijk overschot is '■ndag gevonden. De 63-jarige J. de Koning uit Hel mond is zaterdag met zijn fiets op een kruispunt tegen een motor ge reden. Hij overleed enige uren later. Totaal verpletterd kwam dc/.e personenauto uit Keulen zaterdag avond terecht in de berm van rijksweg -26, tussen Culemborg en Becsd, De 29-jarige inzittende, de Duitser A. H. Heincn, was op slag rlood toen hij bij *t inhalen van de auto van de familie X. Burggraaf uit Culemborg tescn een Franse auto botste. Van dc familie Burg graaf werd niemand gewond. Een der inzittenden van de Franse auto, mevrouw K. uit Parijs, werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis te C-ïilemhor^ (Van onze sociaal-economische redactie) Iloe gunstig in vele opzichten de economische toestand ook is, er ziin ook tekenen, die erop wijzen, dat de gevaren voor een afbreken van de gunstige lijn groter zijn geworden. Onder deze omstandig heden was het een wijs besluit van dc regering om de belastingver laging uit te stellen. Maar er moet meer gebeuren, zo bcumgde de voorzitter van de Katholieke Arbdders-Sewegmg, de heer J. A. Middelhuis, vandaag op de verbondsvergadering m Utrecht. Afschaffing of opschorting van de investeringsfaciiiteiten achtte hij in de eerste plaats noodzake lijk. Verdere beperkingen van het afbetalingsstelsel moet wor den overwogen.- De KAB-voorzitter deed een drin gend beroep op de overheid het even wicht in de bouwsector te herstellen. Het goedkeu ringsbeleid moet nog stringenter worden gehanteerd, ook wat betreft de gebouwen voor de industrie en de handel. Tevens moet zij het tijdelijk het resterende deel van de zogenaamde 'vrije sector'- bouw onder dit gocdkeuringsbeJcid worden gebracht. De heer Middelhuis zei te begrij pen. dat een zekere huurverhoging nog onvermijdelijk is. Onjuist vond hij het echter, dat de regering het verschil tussen bestaande huren en kostprijs-huren alleen door huurver hoging wil opheffen. Verlaging van de bouwkosten kan daartoe evenzeer bijdragen. De KAB-voorzitter wilde wel graag van de regering vernemen, waarom zij zich heeft aangesloten bij de op- ratting van een deel van dc SEK, dat nog huurverhogingen tot dertig pereent nodig 2yn. Ook wilde hij weten, waarom de regering de sociale elementen in het huurbeleid, waaromtrent een groot deel van de SEK adviseerde, niet heeft overgenomen. Hij merkte op, dat dc compensatie aanmerkelijk minder moeilijkheden zou oproepen als de suggestie uit het SER-advies betreffende een aantal kleinere huurverhogingen in plaats van één of enkele grotere tverd op gevolgd. Struct uur herziening Uitvoerig sprak de heer Middelhuis over de voorgenomen structuurherzie ning van de KAB, waarover de ver- bondsraad in besloten vergadering een oordeel zal uitspreken. Hy oefende kritiek uit op 'som mige katholieke kringen', die over vloedig de nadruk leggen op het kwalitatief hoger-zijn en op de eigen status. Deze kringen wekken de in druk. aldus de heer Middelhuis, dat zij de voortschrijdende emancipatie van de arbeiders min of meer als een kwalijke zaak zien. De verbondsvoorzitter nam stel ling tegen de opvatting, dat de KAB eerst zichzelf zou moeten ont- Zandvoort schatte 150.000 gas ten. krioelend aan de waterlijn. Er. meldde enkele tientallen in-zwijm- gevallenen. beduidend minder dan het Wimbledon-stadlon (tenniswed strijden) waar 306 hitteslachtoffers waren Het staat inmiddels wel vast dat tuet alleen de kust, maar ook de binnenwateren" steeds populairde: worden, ook al door combinaties var, mogelijkheden. We denken aan de iJseimeerdijken. aan vennen, plassen, meren (watersportliefhebbers op de vriese meren moesten in de rij staan yoqr buurboten;. kanalen en kleine riviertjes, die vele honderdduizenden weekendbezoekers aantrokken. De Pierbeheerders in Scheveningei moeten het vooral van een kwakkel- tomertje hebben. Het strand won hei ditmaal. De pier heeft een record van 60.000 bezoekers op een dag. Deze za terdag 8000 rn 's avonds 13.000. Zon dag waren de cijfers niet veel hoger Pe Waddeneilanden druk als midden in het vakantieseizoen. Naar schatting 50.000 bezoekers op de vijf elanden, met vrij weinig stagnatie overgevaren. Doeksen had" zelfs zijn zeesleper Holland ingezet. Zeeland:! tienduizenden toeristen, vooral onk fransen. Belgen en Duitsers. vZ5r Domburg en Zoutetanae. Ook. hier heen chaos in liet huiswaartsverkeer. De tegenstroom begon al om vier uur (inval van een koelere bries) te lopen. 'Brabant. Twente, Limburg, uit alle provincies komen meldingen van re cordcijfers in zwembaden. Somber be ticht uit Mierlo. Het kersenfeest mis lukte door de hitte. De meeste ker- ■senüefhebbers dachten er niet over. Hoge Veluwe, Kennemerduinen. te heet, te heet. te heetDe douane heeft best gemerkt dat onze ooster buren hun liefde voor onze zee. en masse hebben uigeleefd. Tot besluit .var. een zonöoorstoofd weekend pas seerden bij de grote grensovergangen gisteravond vierhonderd auto's per uur de grens. I Londen had het ook benauwd. De 'vegen konden de verkeersstroom baar de stranden niet verwerken. Heel West-Europa zuchtte onder de hitte golf. Overal temperaturen van 33 tot graden. In het ontwerp, dat door een com missie was opgesteld, was o.m. de be paling opgenomen, dat gestreefd dien de te wórden naar een 40-urige werk week Dit was voor de werkgeversver tegenwoordigers .alsmede voor een groot aantal regeringsgedelegeerden (waaronder ook de Nederlandse) aan leiding zich uiteindelijk van stem ming te onthouden. De gang van za ken was even gewoon als terieurstei- lend. De Nederlandse werknemersverte genwoordiger W. F. van Tilburg, se cretaris van het NVT, heeft nog ge tracht het vraagstuk weer op de agenda van de volgende arbeldscon- ferer.tie geplaatst te krijgen. De ar- beidsconferentie kon zich echter niet met een door hem ingediende motie verenigen. De conferentie heeft wel met al-i gemene stemmen een aanbeveling- aangenomen. waarin, et' bij de r-ege-i ringen van de aangesloten landen op! wordt aangedrongen, maatregelen te' treffen ter verzekering van een he it ooriijke huisvestigir.g van arbeiders en hun gezinnen. In een afzonderlijke resolutie heeft de conferentie de wenselijkheid uit gesproken in het kader van de Ver-, enigde Naties te komen tot de vor-j mir.g van een permanent orgaan ter bestudering van woningbouwprobie- meti en hulpverlening bij de opstel ling van woningbouwprogramma's in de verschillende landen. In de voorbereiding van deze aan beveling heeft onze landgenoot, dr. H. Umrath, wetenschappelijk medewer ker van de Ajgemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, ook ditmaal weer een zeer werkzaam aandeel gehad. (Van een onzer verslaggevers) Het kinderhuis De Branding aan de Loolaan te Apeldoorn is zaterdag avond grotendeels uitgebrand. De achttien inwonende kinderen, van wie dertien in allerijl van bed ge-' haaid moesten worden, zijn nu on dergebracht in een aan Prinses Wil- helmina behorende villa aan de Wal deck Pyrmontlaan. In" de tuin zittende buren zagen 's avonds vlammen schieten uit een bergkamer op de zolderetage van het grote herenhuis. Terwijï de brand weer vrijwel onmiddellijk met acht stralen in touw was. brachten leid sters, politie en buren de kinderen in veiligheid. Tegen middernacht was het vuur bedwongen. De schade, waarschijnlijk ten be drage van 50 mille, wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In het Belgische plaatsje Molen- beersel reed de 31-jarige sportinstruc- teur Laeven met zijn scooter in een vaart en verloor daarbij het leven. De 20-jarige. B. Waliet uit Nij- fcerk. die niet zwemmen kon. raakte bij het baden in het IJselmeer zon dag in een vaargeu! van vijftien meter diepte. Hij verdronk. In bet Noordholiandskanaa; bij Den Heider verdween zondagmiddag de 25-jarige J. L. J. Baartman uit Bree- zanü plotseling in de diepte. Zijn stoffelijk overschot is door een kik- vorsman van de marine-brandweer gevonden. Ia de haven achter de scheeps werf te Nieuw-Bevetiand is de 29-ja- rig'a C. J. in 't Veld uit Oud-Beyer- land voor. de ogen van zijn moeder en zijn vrouw verdronken. Hij kon niet zwemmen. De vierjarige Gerrit van Putten kwam om het leven toen hij zater dagavond van het schip van zijn ouders, 'Vriendentrouw', dat aao de Admiraliteitskade in Rotterdam lag, in het water viel. De negenjarige AU de Jong uit Groningen werd zondag na het zwem men in het Van Starkenborghkanaal tussen Groningen en Noorddijk ver mist. Het stoffelijk overschot werd enige uren na de vermissing uit het water gehaaid. In het Koipabad te Vlaardingen is zondag de 23-jarige P. Pruyt uit Vlaardingen, toen hy zich in het water bevond, or.wel geworden. Of schoon hij vrijwel onmiddellijk werd opgedoken, bleek hij reeds te zijn overleden. binden. De buiten de KAB staande katholieke organisaties staan voor de vraag, zei hij. of zij nog kunnen volstaan met hun huidige posute dan wel of zij ook tot een vakcen trale zullen moeten geraken en zo ja, tot welke. Hij merkte onder meer op, dat de katholieke werknemende middenstand cn dc beroepscentrale van Katholieke intellectuelen de indeling in uitvoeren de. middelbare en leidinggevende werknemers primair stellen. De KAB stelt de eenheid primair, zij het een eenheid in verscheiden heid. (Van een onzer verslaggevers) Met schoten uit een stengun en uit een pistool werd de 27-jarige koop man W. N'. uit Ryswyk zaterdag avond onthaald, toen hü met zijn auto het woonwagenkamp aan de Leyweg in Den Haag kwam binnen rijden. Met acht schotwonden in armen en benen en in de liesstreek is de man opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Zijn toestand is niet ern stig. De daders, vermoedelijk; enkele Franse bewoners van het kamp, zijn met de wapens per auto ontsnapt. Tussen de familie van N. en de Fransen bestond reeds geruime tijd een vete, die dan zaterdagavond tot een hevige ruzie tussen beide groepen leidde. Juist op dat ogenblik kwam N. het kamp binnenrijden om zijn vader te bezoeken en nu zou hij kort daarop bij de wagen van zijn vader beschoten zijn, omdat hij te hard reed. Overigèns wordt het politieonder zoek bemoeilijkt door de zwijgzaam heid van de kampbevolking, die liever niets met de zaak te doen wil hebben. Nedcrl.-Duits verdrag Van onze parlementsredaetie) Het- gesprek, da staatssecretaris dr. Van Houten woensdag zou heb ben met de Westduitse ambassadeur en onderhandelaar dr. Rolf Lahr over onduidelijkheden samenhan gend- met het Nederlands-Duits.ver drag, is veertien dagen uitgesteld. Dr. Lahr heeft om dit uitstel ver zocht. Het gesprek zal nu op 19 juli waarschijnlijk in Bonn worden ge houden. Dr. Van Houten is dan in de Westduitse hoofdstad voor de tweede Europese topconferentie. Het Nederlands-Duitse verdrag is in april vorig jaar getekend. Vorige maand heeft de commissie van de Tweede Kamer de behandeling van het verdrag opgeschort, omdat er problemen zyn gerezen over aandelen ter waarde van 600 miljoen, die de AKTJ heeft in de Vcreinigte Glanz- stoffe AG en over de exploitatie van de in Groningen ontdekte aardgas bel. (Vervolg van voorpagina) Gisteravond kwam op een van de stations van de „lusJijn" een trein met een uur vertraging binnen. In slechts een paar uur was de achterstand op de dienstregeling van een kwartier tot een uur uitgegroeid. Gevreesd werd dat tegen middernacht de vertragingen anderhalf tot twee uur zonden be dragen. In Seoel zijn. op beschuldiging van spionage zeven, agenten van communistisch China aangehouden. Een vrees, die alleszins gerecht vaardigd was na de ervaringen van zaterdagavond, toen bijvoorbeeld de laatste trein in Eindhoven in plaats van om één uur om half drie kwam binnenrijden. Dat was het beeld van de weekeinde bij de spoorwegen. Een beeld, dat het beste getypeerd wordt door een uitlating die we van een der vele Nederlandse stations chefs hoorden: ..we wachten gelaten af of er een trein komt. Welk trein- nummer het' is, interesseert ons niet, als er maar een trein komt". Meer dan ooit is dit weekeinde met een ongekend groot recreatievervoer de kwetsbaarheid van de lange „luslijn" (MaastrichtEindhoven- UtrechtAmsterdam— Den Haag— DordrechtBredaEindhovenVen- lo) en het bezwaar van te krappe rij-tijden en korte stationnementen gebleken. Alle oorzaken van de ver tragingen die wij zaterdag in „Het Vrye Volk' beschreven, zijn op deze voor de NS chaotische zaterdag en zondag verscherpt naar voren getre- den. Zaterdagmiddag begon de ernstige vorm van de onregelmatigheden zich al af te tekenen. „De lustrelnen" be gonnen als gevolg van het te grote aanbod op de tussenstations in een te kort oponthoud met steeds groter vertraging binnen te lopen. Het liep op tot een nur, anderhalf uur bij dei laatste treinen. Om half twee in de nacht van za terdag op zondag stonden, langs per rons van Amsterdam C.S, nog trei nen gereed voor Rotterdam, Utrecht, Amersfoort en Enkhuizen. Tussen Haarlem en Amsterdam waren zaterdag vertragingen van drie kwartier normaal. Iedere trein scharrelde van signaal naar sig naal. Door chaos en de overbelas ting (deel van de „luslijn' en bo vendien schakel in het verkeer naar Zandvoort) kon geen sein meer tijdig op veilig worden ge steld. De veisduur Amsterdam— Zandvocrt liep op tot drie uur. In de nacht van zaterdag op zon dag al werd de basis gelegd voor nieuwe vertragingen van de volgende dag. Treinpersoneel, oververmoeid door de warmte en de vele kwatïeren vertraging, weigerde laatste treinen van de perrons naar de emplace menten te brengen. Extra-personeel werd opgeroepen om de opstoppin gen. die hierdoor op de stations ont stonden. uit de weg te ruimen. Maar zondagmorgen was een direct gevolg hiervan, dat het materieel te laat werd voorgereden. Uit Amsterdam vertrokken trein'en naar Brussel en Parijs met een uur vertraging. Tegen dc machinisten die zater dagavond weigerden him treinen naar de rangeeremplacemcnten te brengen zullen geen maatregelen worden genomen. De dienst exploita tie van de NS heeft zelfs laten we tendat zij volledig begrip heeft voor de moeilijke omstandigheden, waar onder het personeel werkt. Zondag herhaalde zich het beeld HOLLANDIA (Nieuw-Guinea) (AP) De Nieuwzeelandsc bergéxpeditie naar de meer dan 5000 meter hoge met eeuwige sneeuw bedekte Car- stenstop in Ccntraal-Nieuw-Gulnea verkeert waarschijnlijk In ernstige moeilijkheden. De op 27 juni door een DC-3 ondernomen droppings- vlucht op de sneeuwlyn heeft door de zware bewolking geen succes ge had. De expeditie beschikt slechts over geid voor één dropping. Chef-vlieger Vintgens verklaarde na de vruchteloze droppingsvlucht dat de kans op het vinden van de expeditie zonder nadere gegevens niet meer dan veertig procent be draagt. De expeditie zou 2eer slecht voor bereid zijn. De radio was al kapot voor de start in begin juni, zodat contact onmogelijk was. De leider, C. K. Putt uit Sydney, vond aan vankelijk de dropping onnodig maar verzocht hier later om via een klad briefje zonder nadere gegevens te verstrekken. Het gouvernement wacht op meer gegevens en inlichtingen alvorens verdere maatregelen te nemen. van zaterdag. Weer steeds hoger op lopende vertragingen van materieel op de „luslijn", extra-belasting van het vervoer naar de kust en tot over maat van ramp 300 meter rails bij Maarssen (deel van de ..luslijn"), die door de warmte uitzetten en waar over toen alleen nog maar langzaam kon worden gereden. Op dat moment besprak de direc tie van NS met de personeelsraad de moeilijkheden. Op dat moment ook zei de directie van NS, dat zij nog meer maatregelen zal nemen om de dienstregeling te ontlasten. Als dat weer zal inhouden het op heffen van een aantal stationne menten, dan kunnen nop meer men sen ervaren, wat een argeloos rei ziger gisteren overkwam, die in Delft wilde instappen om naar Vlaardin gen te rijden. De trein, die hij wou nemen, bleek vervallen te zijn als gevolg van de weekeind-chaos. Na een uur reed een trein voor: richting Rotterdam; nog altijd vertrouwend op de NS stapte de reiziger in. Ir, Schiedam moest hy overstappen voor Vlaar dingen, dacht hij. Maar toevallig zat hij in een trein waarvan het sta- tionnement in Schiedam met ingang van afgelopen zaterdag was opgehe ven. Dus "moest de reiziger veertig cent bijbetalen omdat hy nu tot Rotterdam meeging. Daar moest hij volgens de dienst regeling drie kwartier wachten op de trein naar Vlaardingen. Toen heeft deze goedwillende reiziger zyn ver trouwen iu de NS opgezegd en ging hy met de RET naar Vlaardingen. Het eerste bewijs was geleverd dat de „aanvullende maatregelen ter ontlasting van de dienstregeling" inhouden: minder dienstbetoon, slechtere verbindingen en nog steeds geen 'zekerheid dat vertragingen tot het verleden zullen behoren. HOLLANDIA (ANP) 0e heer Nicoiaas Jouwe heeft als lid van de Nieuw-Gninca Raad in verband met de, zoals hij het noemt, steeds moei lijker wordende politieke situatie aan de gouverneur o.m. gevraagd of het mogelijk is de raad nog dit jaar een uitspraak te laten doen over de ver wezenlijking van het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's. Voorts vraagt hij. of de Neder landse regering dan ook bereid is om vooruitlopend op een beslissing over een uitspraak contact op te nemen roet de Australische regering. Het doel is, de Papoea's van beide delen van het eiland in de gelegenheid te stellen zich gezamenlijk te beraden over de vaststelling van de datum waarop geheel Nieuw-Guinea zelf standig zou worden. De heer Jouwe vraagt verder nog, of de Nederlandse regering niet in gedachte houdt, „dat de in het al gemeen door de westelijke mogend heden verwachte crisis in de herfst van dit jaar de Indonesiërs een ge schikte gelegenheid zal bieden om Nederlands Nieuw-Guinea gewa penderhand aan te vallen. Zo ja, welke stappen denkt de overheid te zullen nemen teneinde een der gelijke situatie het hoofd te kunnen bieden?" Ten slotte informeert de heer Jouwe naar de redenen waarom tot dusver nog geen begin is gemaakt met het formeren van een Papoea-vrijwil ligerskorps, Mevrouw J, H. Wilders is de eerste vrouwelijke PTT-chauffeur Sn Ne derland. De Amsterdamse Poste rijen, die de chaufftuse-prlmeur: hebben, zullen veertig vrouweni aanstellen voor het lichten van dei stadsbussen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1