Dit is de lekkerste die ik ken!' Worms begint proces tegen Hoge Autoriteit langzaamaan bij Spoorwegen voor jarige dr. Drees SCHIET OP DRONKEN MUSICUS Scherts-militairen niet herkend op vliegbasis Leeuwarden Het "Vrije «Vólk NS wijzigen dienstregeling vrijdag opnieuw Boetes voor leveringen aan de FLN Moordenaar aan galg in Londen Wie wil? Stuurman stapt mis - verdronken DAALDER0P BOILER HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 JULI 1961 PAGINA 3 die lekkere shag in de handige platte doos 95 cent bevestigt CAPTAIN GRANT De geurige haifzware shag ,;Captain Grant" wordt op een heel bijzondere wijze gemêleerd, U proeft het direct. ruikt het direct. Een pracht-shag! U herkent Captain Grant, waar U ook bent, aan het milde aroma van 's werelds fijnste tabakken. Spaar" de plaatjes voor het interessante Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom" St. -Rafaël-Den Bosch dreigt in resolutie: Rendez-vous Bemoediging Oud-niini$lers PvdA-jractie Overal in huis" heet water met een Bromfietser door auto ges Overleden na val Bonte sokken Slobberbroek Open sandalen Advertentie I.M. (Van onze sociaal-economische redactie) De Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms, heeft nu officieel het proces tegen de Hoge Autoriteit aanhangnig gemaakt, dat hij eigenlijk al jarenlang wil voeren. Hij heeft het Europese Gerechthof (de hoogste rechterlijke instantie in de KSG) gevraagd de Hoge Autoriteit te veroordelen omdat: A. Zij in gebreke is gebleven tijdig maatregelen te nemen toen zij er op attent werd gemaakt, dat er met de toeslagen opgeïmporeerd schroot fraude werd gepleegd. B. Zij te lang heeft gewacht met het nemen van maatregelen tegen het Nederlandse schrootkartel. C. Zij niets heeft ondernomen om een einde te maken aan de boycot, waarvan de heer Worms het slacht-- De 250 leden tellende afdeling van Den Bosch van de r.-k, bond van vervoerspersoneel St.-Rafaë! heeft gisteren in een vergadering een re solutie aangenomen, waarin van het hoofdbestuur de afkondiging van een iangzaamaan-actie wordt ver langd, ais de directie van de NS de eisen van het spoorwegpersoneel niet inwilligt. In de resolutie eist de afdeling' te rugwerkende kracht van de verbete ring der secudaire arbeidsvoorwaar den tot 28 mei of anders een bedrag ineens van 150. Inmiddels is het overleg binnen de organisaties nog aan de gang. De personeelsraad van de NS zal vrij dagmorgen te negen uur bijeen komen. Nog diezelfde ochtend zal de personeelsraadmet de directie van de Spoorwegen bijeenkomen om de voorstellen te bespreken. De Britse PTT gaat te Lizzard in Cornwall een radiostation bouwen in verband met de pogingen die het volgend jaar zullen worden gedaan om verbindingen tot stand te brengen via satellieten.. De Britten willen dit station onder meer televisieprogram ma's laten relaveren over de Atlanti sche Oceaan. offer zou zijn, sinds hij de schroot- fraude heeft aangegeven. De heer Worms stelt, dat hij door het in gebreke blijven van de Hoge Autoriteit grote schade heeft gele den. Hij eist nu een vergoeding van de schade. Het exacte bedrag zou door een commissie nader kunnen worden vastgesteld. De heer Worms had ai eerder een proces tegen de Hoge Autoriteit aan gespannen, maar zijn klacht later ingetrokken, omdat ze niet in de juiste juridische vorm was gegoten. Enige tijd geleden heeft de heer Worms van het Luxemburgse hof toestemming gekregen kosteloos te procederen. (Van een onzer verslaggevers) Veertien dagen geleden stonden voor de Groninger rechtbank drie mannen, die betrokken zouden zijn geweest bij de vervaardiging van on derdelen voor wapens voor de FLN. De drie verdachten verklaarden toen niet geweten te hebben dat de onderdelen bestemd waren voor vuurwapens voor Marokko. Eerst veel later waren ze achterdochtig gewor den. De Groninger rechtbank veroor deelde de 41-j~arige technicus W. v. d. V. vanmorgen tot een boete van ƒ2500 subsidiair 6 maanden gevan genisstraf. De 51-jarige fabrikant A. J. B. tot 1000 boete, subsidiair 6 maanden, ge vangenisstraf, en de 33-jarige ge- reedschapsmaker. B. V. tot f 1500 boete subsidiair 6 maanden gevange nisstraf. Harde wind vlootschouw te verstoren (Van een speciale verslaggever aan boord Hr. Ms. De Zeven Provinciën) Het zag er gisteravond allesbehalve rooskleurig uit voor de vlootschouw die de Koninklijke Marine vanmiddag met een machtig eskader van meer dan dertig schepen hoopt te houden voor de kust van Schevenïngen. Een harde noordwestelijke bries windkracht 7 deed zijn uiterste best om de zo nu en dan in onberispelijke kiellinie varende vloot te verstrooien. Op het 'vlaggeschip De Zeven Provinciën was het best uit te houden, maar de veel kleinere jagers en fregatten stonden zo nu en dan bijna op hun kop. Aan het uitvaren van de ondiepwatermijnenvegers uit Den Helder kon daarom gistermiddag niet eens worden gedacht. De zee was te ruw. De commandant zeemacht, schout- bij-nacht mr. A, M. baron de Vos van Steenwük, die het eskader com mandeert, trok een bedenkelijk ge zicht toen hem naar de deelneming van de ondiepwatermijnenvegers werd gevraagd. 'Ik wil Hare Majesteit zo veel mogelijk schepen tonen. De wind za] dan echter beslist snel in kracht moeten afnemen.' Tegen het middaguur is gisteren bet eskader, dat voor Den Helder op de rede voor anker lag, cpgestoomd in de richting van Schersn'ïngen. Het eerste doel was een rendez vous met het vliegkampschip Karei Doorman, dat uit de Deense wateren terugkeerde. Een rendez.-vous ter hoogte van IJmuiüen, dat gepaard ging met het lossen van de gebrui kelijke wederzijdse dertien saluut schoten. De kanonnen van de Karei Doorman bulderden het eerst over de ruwe zee. Daarmee werd het eerbewijs gebracht aan het vlagge schip waarop de commandant zee macht aan boord is. De achthonderd-koppige beman ning van De Zeven Provinciën trok zich weinig aan van het razen van de noordwestelijke bries. Een razen, dat in de wir-war van de stalen tuigage aan de hoge opbouw in een sinister huilen en fluiten ontaardde. De janjes van De Zeven Provinciën waren nog vol van de herinnering aan liet nogal feestelijke bezoek aan de Duitse havenplaats Emden. De generale repetitie van het zo genaamde 'joelen' op het open dek de groet van dc marine aan het ko ninklijk paar bij het passeren van de Schcvcningse pici hield gister avond voor Zandvoort overigens precies op tijd op. Nog geen minuut na het afblazen van de repetitie spoelde een zware zee met geweld over het hoofddek voor dc zoveel ste keer deze middag... De weerberichten waren gister avond echter bemoedigend. En een felle, maar laagstaande zon ver anderde tegen zes uur de ruwe zee met grauwe koppen ineens in een tamelijk vriendelijk glinsterende on dergrond voor de toen wit tegen de horizon afstekende schepen. Het deed het beste hopen voor vanmiddag. Het heeft de marine immers heel wat hoofdbrekens gekost om zoveel schepen in een drukke tijd van nationale en NAVO-oefeningen voor deze vlootschouw vrij te ma ken. Het zou daarom bijzonder jam mer zijn als de kleintjes van de vloot niet aan dc revue kunnen deelnemen. Op de jagers, fregatten, mijnen vegers en niet te vergeten de werk schepen. zuilen de jantjes echter blij zijn als zij vrijdag in Rotterdam weer even vaste wal onder hun voeten hebben, want het was voor hen be slist geen pretje om met wind kracht 7 te moeten boksen. (Van een onzer verslaggevers) Telegrammen van de Koningin en prins Bernhard, van prinses Wilhelmina en van dr L G Kortenhorst namens de Tweede Kamer waren onder de zeer vele schriftelijke gelukwensen die dr. W. Drees woensdagmorgen op zijn 75e verjaardag in zijn huis aan de Beeklaan in Den' Haag ontving. Te midden van een schat van bloemstukken ontving hij die morgen minister-president De Quay en de ministers Cals, Zijlstra en Klompé en oud-minister (nu staatsraad) Helders Wethouder Van den Oever kwam de gelukwensen van de gemeente Den Haag aanbieden, burgemeester Kolf schoten had een felicitatiebrief ge stuurd. In de middaguren bood het hoofd bestuur van de Partij van de Arbeid de jarige oud-minister-president een receptie aan in De Drie Stoepen (voorheen Voiksgebouw) aan de Prinsegraeht, waar 150 genodigden uit de kringen van de Partij van de Arbeid en de moderne vakbeweging hem de hand kwamen drukken. De heer Eibert Meester, partij secretaris, nam hier (bij ontstente nis van partijvoorzitter Suurholï, die komen) wegens, ziekte niet kon 'honneurs waar. de Wij zagen vele oud-ministers: de heren H. J. Hofstra. J. van de Kielt, mr. a, M. Joekes, prof. dr. W. Scher- merhorn. proL dr. J. H A. Lfteeirmon. pi'Oi. dr. jr. A. Vondeling, prof. dr. I. Samkalden. ir. H. Vos en prof. mr. J. C. van Oven. de oud-staatsseereta- nssen prof. dr. P. Muntendam en M. van Veen, de commissarissen van de Koningin in Noord- en Zuid-Holland, dr. M. J. Prinsen en mr. J, Klaasesz, de lieer M. a. Reinalda. oud-rom- missaris der Koningin in Utrecht, de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, de procureur-gene raal bij de Hoge Raad prof. mr. G. E. Langemeijer, de heer D. Roemers, voorzitter van het KW. de heer E. Kuoers. oud-voorzitter van het NVV. LONDEN (AF). De 21 jaar- oude Edwin Albert Bush, die in mei van dit jaar met een antieke kris een 59 jaar oude vrouw had doodgestoken in een antiekzaak in het centrum van Londen, is vandaag door de strop ter dood gebracht. De jury was tot de conclusie ge komen dat Bush een roofmoord had gepleegd, een vergrijp waarop in En geland de doodstraf staat. Bush zelf heeft tijdens het proces verklaard in woede te hebben ge handeld. omdat het slachtoffer, mevr. Elsie Batten, hem wegens zijn don kere huidkleur 'nikker' had ge noemd. de heer H. van Kuilenburg namens directie en hoofdredactie van Het Vrije Volk, de heer K. Voskuil, oud hoofdredacteur van Het Vrije Volk, mevrouw mr. A. C. de Ruyterde Zeeuw, gedeputeerde van Zuid-Hol land. mevrouw Mansholt, de gezant van Israël in Nederland de heer Cidor, de heer J. M. den Uyl. direc teur van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, staatsraad mej. mr. E. Rib- bills Feleiier. Verder was vrijwel de gehele frac tie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer aanwezig. Zo zagen wij de heren mr. J. A. W. Burger. J. de Kadt, J. A. Berger, J. Blom. mr. Th. van Lier, C. Egas. Pedde Schu ier, J. Bommer, G. Ruygers en J. H. Scheps. Ook waren aanwezig de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, de Haagse wethou der J. van Zwijndregt en vele Haag- se PvdA-raadsleden. Er werd op deze geanimeerde re ceptie niet gesproken. Op verzoek van de jarige werd hem deze dag ook g«en persoonlijk geschenk aangebo den. De gelegenheid was we! openge steld. een gift te reserveren voor het in oprichting zijnde Koos Vorrink- huïs van het Nederlands Instituut voor Ontwikkeling en Natuurvrien- denwerk. De jarige dr. Drees luistert hier naar een (vissers)verhaal van mr. J. A. Jonkman. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers' Een agent van het politie bureau Overtoom te Amster dam heeft vannacht twee schoten moeten lossen op de 35-jarige musicus J. V., die in j tien hebben zijn woning in de le Helmers- straat als een dolleman te keer ging. Hij werd door een fler schoten in de rechterhand getroffen. Na in het Wilhelminagasthuis ver bonden te zijn is de man, die zwaar dronken was ter ontnuchtering inge sloten in het bureau. Hem zal "poging tot zware mishandeling van zijn echt genote en van de politieman ten laste gelegd worden. V. had na zich bedronken te heb ben, zijn vrouw met geweld op straat gezet. Daarna maakte hij aanstalten om de inboedel kort en klein te slaan, waarop de buren om politie-asslsten- tie vroegen. Toen de bemanning van een radio- wagen voor een glazen deur op het bovenportaal stond, wierp hij daar een stoel doorheen. Vervolgens dreig de hij een agent niet een strijkplank op het hoofd te slaan, waarop deze twee schoten loste. De bemanning van nog twee andere radiowagens moest er nog aan te pas komen om hem in de boeien te slaan UTRECHT (ANP) Met ingang van vrijdag 7 juli zal weer een aantal wijzigingen in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen eens- i deels het opheffen van een aantal treinen op zwaar belaste baanvakken, j ten einde vertragingen van de over- I blijvende treinen te verminderen. An- j derzijds wordt op enkele andere baan. vakken op een aantal stations niet meer gestopt, om meer speling te krijgen, waardoor eveneens de kans op vertraging bij aankomst aanmer kelijk- wordt beperkt. Tussen Amsterdam-CS en Haarlem Vervalt een aantal treinen in en uit de richting Bioemendaal en Zand voort. Op het traject Hilversum BaarnUtrecht v.v. zal een aantal treinen eerst in Baarn zijn loop be ginnen. Omgekeerd zal een aantal treinen uit Utrecht Baarn ais eindsla- i Op het traject AmersfoortZwolle v.v. zal een aantal treinen niet meer i in Hulsthorst op Putten stoppen. Op de lijn van Amsterdam-CS naar Alkmaar zuilen hl Koog-Zaandijk, HeLloo en Koog-Bloemwijk enige stop pen vervallen in beide richtingen. In Zaandam zal één trein niet meer stoppen in de richting Amsterdam. Op de Betuwe-üjn vervallen tussen Geldermalsen en Dordrecht een aan tal stoppen in Arkel en Beesd. Woensdagmiddag omstreeks half twaalf is op de Eusebiusbuitensingel in Arnhem de 17-jarige A. A. H. J. van de Kamp uit Arnhem met zijn bromfiets door een vrachtauto aan gereden. Hij is 's middags aan zijn verwondingen overleden. Door gebrek aan goede getuigen verklaringen heeft de politie nog niet kunnen vaststellen hoe het ongeluk is gebeurd. De jongen zou van ach teren door de vrachtauto zijn ge schept. De bromfiets raakte door de botsing in brand. Met ernstige brand wonden lag- de jongen op de weg toen de GGD verscheen. (Van een onzer verslaggevers) Twee Leeuwarder journalis ten hebben woensdagmorgen de stunt uitgehaald, zich in .'ansatie-uniformen op de vliegbasis Leeuwarden te bege ven. In hun slecht zittende na- maak-soldatenjasjes met het bekende embleem van de melk- brigadiertj es op de mouw, kwa men zij ongehinderd langs de wacht bij de toegangspoort. Mid den op de basis lieten zij zieh voor een paar straaljagers fotogra- (Van een onzer verslaggevers) Woensdagavond laat is een der directeuren van Roorda's lederwaren- fabriek uit Midlum nabij Hariingen, de 74-jarige heer P. Roorda,, tenge volge van een val door een zolder luik in de fabriek, in het St.-J02efs- ziekenhuis te Hariingen overleden. feren. Daarna stapten zij weer jn hun luxueuze auto en keerden langs dezelfde weg terug. Ook nu dacht de wacht er niet aan de vreemde wagen aan te houden. Correct groetend liet hij de minzaam glimlachende prac tical-jokers door. De beide journalisten zagen hier mee hun. veronderstelling bevestigd, dat de waakzaamheid op de Leeu warder vliegbasis in deze dagen aan zienlijk is verslapt. At tien dagen wordt er van de vliegbasis Leeuwar- den ai' een internationale schietcom- petitie. van de NAVO georganiseerd. Er komen daarvoor dagelijks buiten landse militairen in nun wagens naar de basis. Kennelijk heeft de wacht daarom niets bijzondere gazian ma h** rigens merkwaardige geel-zwarte num merbord van de vreemde auto: LAF (Leeuwarder Air Force, op zijn En gels uitgesproken 'lef') UG 5761 FS. Do letters sloegen op de initialen van de beide grappenmakers, de cijfers op de datum: 5-7-61. Ook verscheidene officieren en manschappen op de basis konden blijkbaar niet in een oogopslag zien met schertsfiguren te doen te heb ben. Zij groetten allen en m hoge offi cier groette dan stran: rug. Zijn adjudant liep overigens op open san dalen, en had bontgevlekte sokken aai.. Verder hadden ook de uniformen te denken moeten geven. De slobber broek van de officier was van een kleur, die men in geen leger ter we reld ziet, zijn pet daarentegen van Nederlandse makelij. De pantalon van de adjudant was die van een ijscoman, de decoraties van zijn meer dere waren eretekenen van een wan deltocht. Op de voorruit van de auto hadden de heren voorts een kleurrijk radio- ontvangstbewijs geplakt. Maar dat hing op zijn kop* aod&t niemand di rect ken MMn wat wint 8t0Q&*«« Met het ontwerp-kinderbijsiag- verzekering heeft de KVP geen geluk. Met deze 'halszaak' in hun zak zijn ministers uit de KVP in een kabinet zonder pro gram gaan zitten. En dit kabinet ziet geen kans om zonder de medewerking van de oppositie het ontwerp door de Tweede Kamer te haien. Minister Van Rooy is daarvan het slachtoffer geworden. Hij heeft zich niet langer in staat ge voeld het ontwerp door de Kamer heen te loodsen. De hele regering stond op het standpunt, dat hij dan maar moest gaan. En in da Kamer sloot de fractievoorzitter van de KVP, de heer Andriessen, •rich bij dit standpunt aan. Allerwegen ziet men echter heel goed in dat met het vertrek van de heer Van Rooy niets is opge lost. Er is een meerderheid in de Tweede Kamer die kinderbijslag- verzekering voor zelfstandigen wil vanaf het eerste kind. En de regering-De Quay blijft op het standpunt staan, dat daarvan geen sprake kan zijn, omdat deze gedachte alleen is te verwezen lijken met een jaarlijkse bijdrage uit de schatkist. jn 1959 is de post van minister A van Sociale Zaken het laatst bezet. Men kon voor deze porte feuille niemand vinden. Reeds toen stond ook de confessio nele vakbeweging zo gereserveerd tegenover een kabinet zonder socialisten, dat zich uit die kring niemand beschikbaar stelde. Het ziet er niet naar uit dat de verhoudingen thans beter zijn. Eerder is het tegendeel waar. De drie grote vakverbonden zijn meer naar elkaar toegegroeid en de teleurstelling over de "rije loonpolitiek met haar scherpe af wijking tussen leer en leven is steeds groter geworden. Hij die thans het minister schap van Sociale Zaken aan vaardt, stapt niet in een opge maakt bed. Integendeel, het bed is omgewoeld alsof erin gevochten is. En daarin ligt dan nog de staatssecretaris Roolvink te wach ten of de nieuwe minister hem wil houden. Het beleid van 'Sociale Zaken' dat zoveel ergernis heeft gewekt is immers sterk beïnvloed geweest door de onberaden beslissingen van de heer Roolvink. De nadere richtlijnen, herroepen beslissin gen. onbedoelde dreigementen bij verrassing gedeponeerde brieven, die weer onder tafel verdwenen, komen alle voor zi.in rekening. Dat, het herhaaldelijk tot inter pellaties in de Tweede Kamer over het loonbeleid is gekomen is zijn schuld. That de heer Roolvink zich niet verantwoordelijk acht voor het kirfderbijslag-debacle is juist. En dat hij daarom wel zijn ont slag heeft aangeboden maar niet is heengegaan, is ook in overeen stemming met de constructie dat niet het sociale beleid van het kabinet maar de persoonlijke situatie van minister Van Rooy geleid heeft tot de ontslagaan vrage van deze minister. Het gevolg daarvan is echter, dat de nieuwe minister van Sociale Zaken al aanstonds ge steld wordt voor de beslissing of hij het beleid-Roolvink zal aan vaarden of niet. Laat hij de heer Roolvink zitten, dan is er weinig hoop op herstel van de geschokte verhouding tussen de overheid en het bedrijfsleven. Tenzij de staatssecretaris zo wordt gekort wiekt dat hij zich zelf niet meer herkent. Laat hij de heer Rool vink vallen, dan rijst de vraag: wie is in staat en bereid in dit kabinet voor de tijd die rest de open gekomen plaats in te nemen0 Ten slotte noc dit. Het zou niet zo dwaas zijn als een aan te zoe ken minister van Sociale Zaken van het kabinet zou willen v eten welk program het heeft en welk beleid het in hootdzaak de komende twee jaar denkt te voe ren. Als hij op deze twee vragen een duidelijk antwoord zou krij gen zou hij de eerste Nederlander zijn aan wie dat voorrecht te beurt valt. De 24-jarige stuurman J. Kuiper van de Oelfzijlse coaster Antome is vannacht overboord gevallen en ver dronken. De kustvaarder lag bij een fabriek in Grouw om hout te lossen Kort na middernacht kwam de man' aan boord en heeft- toen vermoede lijk een misstap gedaan. Omstreeks kwart over twee varmacht heeft men het- stoffelijk overschot geborgen ?gemDelfzyiwoon<*° ^armsum

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1