cijfers in verslag sociale zaken over '60 Ruim n half miljoen aan ondersteuning betaald Achtste Statentoclit gaat naar Enkhuizen Ijsbaan in Hoek exit Instappën voor naar UNIQUE magazijnknechts Twee brommers in botsing ernstig gewonde y te Aan onze adverteerders in SGHIEDAM en OMSTREKEN HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 JULI 1961 '■Anvmmmm: cliiedammers mdere^aar: (Van een onzer verslaggevers) In een lijvig en uitstekend verzorgd jaarverslag geeft de ge meentelijke dienst voor sociale zaken van Schiedam in een reeks gegevens, staatjes en cijfers een overzicht van zijn werkzaamheden in 1960. Daaruit blijkt, dat in 1960 aan ondersteuning is uitbetaald een bedrag van 527.003,57 tegen 623.232,41 in het vorige jaar. Het aantal uitkeringen bedroeg 46876 (in 1959 51508) en het aantal ondersteunende partijen was 1470 (1545 in 1959). Leesdjfers en dus rijd ik SCHIEDAM W. B. DIEPEVEEN CO. N.V. enige RADIO ©VERDIJK DE «IAGER Fietsen gestolen Kampen Sint-Joris Doele van start Burgerlijke Stand Spelmiddag voor de kleine DOK-leden Eindexamens r.-k. Handelsavondschool Dame of heer toeristwilt u maar instappen? Vrees liet dat onze uitgeholde boomstam zal zinken, achter ons schip staat een ervaring van 2000 jaar. Zo, als u bent ingestaptbrengen ive u tiaar ons dorp aan de rand van deze plas. U neet wat u te zien krijgt: een neder zetting in Midden-Jutland, pijnlijk nauwkeurige nage maakt. Ons dorp geeft u een indrukhoe de Germanen hier aan het begin van onze jaartelling leefden. Ter wille van de echtheid hebben ivij zelf een beestevel om gedaan. het is toch zomer. wmk wmm 'C, De belangrijke vermindering van de steunverlening ondanks de verhoging van de steunnormen per 1 april 1960 vindt vooral haar oorzaak in de afvoe ring van 109 gevallen van weduwen- uitkering. Deze weduwen ontvangen sinds enige tijd een uitkering volgens de algemene weduwen- en wezenwet. Van de ondersteunde partijen wa ren er 499 Ned. Hervormd. 542 Rooms katholiek en 341 tot geen kerk beho rend, terwijl de overigen tot verschil lende andere kerkgenootschappen be hoorden. De meeste partijen waren tussen de 65 en 80 (samen 722). 617 partijen zijn het gehele jaar ondersteund, 853 korter dan twaalf maanden. Zoals bekend zijn de steunnormen in verband met de huurverhoging per 1 april 1960 verhoogd en vervolgens per 1 september 1960 nog eens aange past. toen de uitkeringsnonnen, der AOW en AWW werden verhoogd. Het grondbedrag voor een gezin van twee personen werd toen 33 en voor alleenwonenden ƒ26,60 (hierin is ƒ5,20 voor de huishuur verdiscon teerd; bij hogere huur wordt het ver schil vergoed), voor kostgangers ƒ24,60, terwijl voor ieder gezinslid boven 2 een bijslag van 6 wordt ge geven. In de wintermaanden van 1960 werd een brandstoffenbljslag ver- strèkt, die in totaal 147,102,05 verg de tegen 140.484,85 in het vorige jaar. De kerstgave bedroeg 25 per cent van het steunbedrag, De kosten hiervan bedroegen 8.505,85 tegen 8.148,30 in 1959. Een grappig jaarlijks evenement nadert weer: de kijkdag op de Schie- damse schooltuintjes. Sinds weken al zijn de 585 schooltuindertjes, die Schiedam nu telt, aan het ploeteren Ze proberen verivaed het onkruid de baas te blijven en se maken hu.n tuintje so moot mogelijk. Het weer heeft niet meegezeten. Eerst was het droog en koud. zodat de groei van al datgene, dat de schooltuindertjes zo graag volop en kleurig hadden zien. opschieten, ge remd bleef. Nu begint er echter schot in te komen en de eerste bloemen zullen wellicht voor zaterdag bloeien. Op die dag kunnen ouders en andere belangstellenden van twee uur af een. kijkje nemen op de school- tuintjes. Zij kunnen dan ook de wilde- plantentuin in ogenschouw nemen, die in Schiedam een unieke en veel te weinig bekende attractie is. .Via het Wiltonlaantje achter het slachthuis bereikt u de schooltuin tjes. De jeugdige tuinders en hun vijftien leiders zorgen er voor rond leidingen. Nog een paar gegevens over het vliegerfeest, waarmee zaterdag de Schiedamse Jeugdraad Jeugd Jolijt 1961 gaat besluiten. Jongens en meisjes van 8 tot en met 14 jaar kunnen in drie leeftijds groepen verdeeld, deelnemen. Een jury beoordeelt de vliegerwed strijd. De heren C. A. Kamp. inspec teur voor het onderwijs. J. Pulleman, hoofd van de technische school, Van de Griend, hoofd Bureau Volkshuis vesting. L. Kamp, voorzitter Ver. Nationale Feest- en Gedenkdagen, j. Bronneman, ambtenaar vopr jeugdzaken en F. Smit. voorzitter ..Orpheus", vormen samen die jury. Zij hebben een aantal mooie prijzen toe', te kennen, die door de heer R. Goetsch. voorzitter van de Schie damse jeugdraad, worden uitgereikt. Hulp van vaders, ook bij het oplaten van de vliegers aan de Maasboule vard, is toegestaan! De gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in Schiedam, heeft in de maand juni totaal 22.724 boeken uitgeleend tegen 23.400 in dezelfde maand van het vorige jaar. Daarbij waren 9.819 romans (vorig jaar 10.034). 5.646 studiewerken (6.040) en 7.259 kinderboeken (7.276). Er waren eind juni 1961 5.363 houders van iees- kaarten (5.658 op 30 juni I960), ter wijl het boekenbezit 62.414 bedroeg (60.915). Wat betreft het geheel der uit keringen: in 1951 bedroeg het aan tal uitkeringen hier ter stede 33.804 aan 972 partijen voor een totaal bedrag van 438.999,17. Diezelfde cijfers over I960 luiden dus: 46876 uitkeringen aan 1470 partijen van in totaal 682.614,47. Ook in 1960 zijn er bonnen verstrekt voor het kopen van kleding en schoeisel. In verband met de geneeskundige armenzorg zijn aan 246 personen ver sterkende middelen verstrekt (in 1959 aan 245) voor een totaal bedrag van ƒ29.061,39 (in 1959 ƒ26.698,73). Voorts werden bedragen uitgegeven aan me dicijnen en geneeskundige hulp. ter wijl verschillende hulpmiddelen, zo als boorapparaten, orthopedische korsetten en dergelijke werden be kostigd. In 1960 zijn 131 mannen, 171 vrou wen en 301 kinderen uit Schiedam opgenomen in gestichten, gezinnen, sanatoria, rusthuizen, enz., hetgeen van sociale zaken in totaal ƒ681.269,15 vergde. Aan het gemeenteziekenhuis werd 62.668,93 bijgedragen voor 323 pa tiënten, die gedurende 4143 dagen kosteloos of tegen verminderd tarief werden verpleegd. Voor de uitzending van 329 kinde ren is voorts in totaal 16.695,70 bij gedragen aan verschillende instellin gen op dit terrein. Aan bijzondere instellingen voor gezinszorg (afdelin gen van het Groene Kruis, het Wit- Gele Kruis. Humanitas, enz.) zijn subsidies tol een bedrag van geforceerde motorkoeling voor en ocRfer volle naafremmen geheel gesloten kettingkast voor en achter diepe spatborden twee extra frommels onder de bagagedrager voor gereed schap etc. zware telescoop-vering voor en achter PUCH VS 50 L 2 Versn. f. 670.— PUCH VS 50 LH Hoog steur 2 Versn. f. 655.— PUCH VS 50 D 3 Versn. f. 695.— PUCH V5 50 L Sport 2 Versn. f. 720.— Maak een proefrit bij: AFD. MOTOREN ST.-LIüUINASTRAAT 52 TELEFOON 64313 Betaling wordt desgewenst in overleg geregeld. Pelgrimsstraat 5, Rotterdam-West vraagt voor haar bedrijf: Leeftijd 25 tot 40 jaar. 's Zaterdags vrf). Aanmelden dagelijks van 9 tot 5 uur. ƒ50.016,08 verleend (ƒ47.333,88 in 1959). In het kader van de sociale voor ziening van werklozen en de sociaal- economische voorziening van zelf standigen zijn 1358 uitkeringen van samen 59.780,15 gedaan. Ten behoe ve van negen emigrantengezinnen is een tegemoetkoming in de aanloop kosten van de emigratie verstrekt tot een totaal bedrag van ƒ4.789,89. Op het uitbetaalde bedrag wordt een rijkssubsidie verleend van 75 percent. Uitgaande van de gemeentelijke sociale werkvoorziening werkten in 1960 handarbeiders aan buitenprojec- ten in Nieuwland. het Volkspark en op de school- en volkstuinen. Het werk bestond voornamelijk uit het onderhouden van voetpaden, het ver wijderen van onkruid, het aanbren gen van afrasteringen, wachtdiensten en papierprikken. Op 31 december 1960 waren er 51 handarbeiders werk zaam. De gemeentelijke sociale werk plaats telde op diezelfde datum 78 werknemers,waarvan 57 mannen en 21 vrouwen. Per 1 januari 1960 was de werkplaats begonnen met 73 werknemers (65 mannen en 8 vrouwen). Eind december waren voorts acht hoofdarbeiders tewerk gesteld (in het museum, het ar chief. enz.). Het sociaal adviesbureau voör ge zinsmoeilijkheden had op 31 decem ber 1960 een personeelsbezetting van één sociale werkster en drie gezins verzorgsters. De spreekuren werden- vrijwillig 596 maal bezocht en na op roep door 2289 personen, hetgeen in totaal 2885 bezoeken betekent. Voorts werden 1215 huisbezoeken afgelegd. De gezinsverzorgstors waren in totaal 44 halve en 280 hele dagen werkzaam in totaal 38 gezinnen. HOOGSTRAAT 15!) TELEFOON 6.1473 SINGEL 128 TELEFOON 69832 BROERSVELD I0S - TELEFOON 69703 De 13-jarige J. G. mist een dames rijwiel dat niet op slot voor haar woning aan de Gasstraat stond. A. H. mist een damesfiets die niet op slot in de kindertuintjes aan de Poldervaart stond. F. P. M. W, deed aangifte van diefstal van een brom fiets uit de stalling van Wilton Pijenoord, terwijl E. A. F? zijn bromfiets, die aan de Broersvest stond, mist. In het asiel is een Duitse herders hond, lichtgeel, zwart dek. reu. op genomen die op de Koemarkt is ge vonden. De 37-jarige heer J. A. van Delden uit de Esdoornlaan 14 in Kethel heeft gisteren bij een botsing een schedelbasisfractuur opgelopen. Hij is opgenomen in het Gemeente ziekenhuis. De heer Van Delden kwam op zijn brommer vanuit het Laantje naast de rijwielstalling van bad Greenoord. Op de hoek van tie Schiedamseweg raakte hij in botsing met de 18-jarige student K. J. K. uit de Stadhouderslaarf. die ook op een brommer zat. en die zei dat hij de heer Van Delden door de hoge be planting niet had kunnen zien. Za terdag begint de serie zomer- Zaterdag begint de serie zomer- Doele. Het vakantieadres van het clubhuis is dit jaar: kampeerterrein „De Klinkaert" te Drunen (NR.). Van acht juli tot en met 12 augustus zullen hier groepen Schiedamse kam peerders verblijven. Geboren: Petrus A M zv J L J Heinsbroek en A M Broeren; Martha P .dv G J Hoedt en C J T de Kok; Maria dv J II Dirks en M Esbach; Helena. J dv J A Hoogendijk en F de Gans. Overleden: B van. der Lecq 69 jr: P Vermeulen 64 jl-: M W de Gids echtg van C W Alblas 62 jr. (Van een onzer verslaggevers) Voor de achtste maal zal ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Eerste Vrije Statenvergadering van de Staten van Holland, gehouden op de 19de juli 1572 in dc Sta tenzaal van de stad Dordrecht, de Staténtocht worden verre den. Deze grote toertocht voor auto's heelt ten doel de 12 Statenleden waarvan afge vaardigden op de 19de juli 1572 besloten Prins Willem «van Oranje tc steunen in zijn strijd tegen de Spaanse overheersing te verbinden. Woensdag 19 juli 1961 zullen de deel nemers aan de Staténtocht naar keuze kunnen starten uit, en rij den in volle vrijheid langs, de ste den: Dordrecht. Gorkum, Gouda, Oudewater.. Leiden Haarlem. Alk maar, Mcclcr.blik. Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikkendam. In elk van deze plaatsen zal van af vijf uur 's morgens een con trolepost .zijn geopend om de con- trolekaart van de deelnemer af te stempelen en om een herinnerings- vaantje en/of verrassing uit te reiken. Het grote défilé van alle deelnemen de automobielen zal plaatsvinden in Enkhuizen. Het zal worden af genomen door de waarnemend commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, de heer P, Blamvboer, alsmede door de burgemeesters der twaalf Sta- tensteden. Ook voor scooters is er een Staténtocht en wel op zondag 16 juli. Inlichtingen bij het VVV te Gouda. Nadat de grotere aspiranten en Ic- den van de christelijke gymnastiek vereniging DOK zaterdag hebben deelgenomen aan een openlucht-de monstratie op het DHS-terrein in Kethel, krijgen aanstaande zaterdag de kleineren een beurt tijdens een kinderspelmiddag. Deze wordt gehou den op het terrein in het Volkspark achter de Prins Bernhardlaan. Men vertrekt in optocht achter het tamboers- en pijperskorps om twee uur vanaf de Warande, hoek School straat, De route luidt verder: "Willem de Zwijgerlaan, Louise de Coligny- straat, Nassau Dillenburgstraati Stadhouderslaan, langs de .Dr. Nolet1 stichting, Penninglaan, Prins Bern- hai-dlaan. De leden tot tien jaar kunnen deelnemen. De kinderspelmiddag, waarbij ouders en andere belangstel lenden kunnen komen kijken, eindigt omstreeks half vijf. HOEK VAN HOLLAND Een mededeling van de Nederlandse Spoorwegen heeft de Hoeksche IJsclub, die het toch ai niet te rooskleurig heeft in grotere zor gen gebracht. De strook grond die parallel aan de spoorbaan ligt tussen de vuur toren en de Krimsloot in de win ter de prachtig gelegen ijsbaan van de club zal worden geëgaliseerd en in de uitbreidingsplannen worden opgenomen.. De Spoorwegen willen liet emplacement uitbreiden en hett station verleggen, en kunnen geen verplichtingen meer aanvaarden voor de strook. i In de winter was het terrein ge makkelijk te maken tot een ijsbaan. Het ligt windvrij tussen de spoordijk en een slaperdijk. Wanneer men in het najaar het zakwater afdamde en het hoge riet afmaaide was men ze ker van een flinke laag ijs. Sedert enkele jaren doet de slaperdijk 'open dienst' hetgeen wil zeggen dat hij in feite van geen belang meer is. Het zand van de dijk zal nu op het ter rein van de ijsbaan worden gestort. Een enorme slag voor de ijsclub, die door de matige vorst van de laat ste winters ledenverlies leed en la ge inkomsten uit de schaarse wed strijden-verkreeg. Men hoopt de baan de komende winter nog te kunnen gebruiken, maar inmiddels zal de club moeten uitzien naar een ande re. WERKENDAM De rijkspolitie heeft op de Nieuwe Merwede het stoffelijk overschot gevonden van de 27-jarige Rotterdamse timmerman C: J. Fondse. Blijkens een politiebe richt werd deze jongeman sinds za terdagavond vermist. Hij was er al leen met zijn scooter op uitgetrokken en is nabij Brakei waar men de scooter heeft teruggevonden in de Waai gaan zwemmen. Daarbij is hij om het leven gekomen. In tegenwoordigheid van een ver tegenwoordiger van het school bestuur, vahde Kamer van Koop handel, van de ouders en van de leerlingen vond de uitreiking plaats van de diploma's aan de eind examenkandidaten van de vijf- en driejarige cursus der r.-k. middel bare handelsavondschool. Het diploma 5-j. cursus werd uit gereikt aan: L. W. Boekelman, j. L. M. van Halderen, M. L. M. v, d. Laar, P. B. M. v. d. Laar (met lof); P. C. Mulder, F. W. Scholte, H. M. Verver en L. H. Schrijver. Het diploma 3-j. c. eveneens met inbegrip van het Middenstands diploma. werd verworven door: a. M.' Beukers, A. W. Boekelman, G. C. Bouman, J. J. Collenburg, Th. G. P. van Duikeren, H. C. van Dijke, W. A. C. van Eden. H. M. G. Hamil ton, H. M. L. Huiskens, L, L. Hol lander. T. G. J. de Jager, N. G. Knotter, J. C. M. van Leeuwen, L. M. Peeters en R. G. J. Verwey. De- waarnemend directeur spoorde de geslaagden aan. hun studie voort te zetten. Nieuwe leerlingen voor de school, voor Associatiecursussen, voor de diploma's machineschrijven en steno kunnen worden ingeschreven bij de aanvang van het nieuwe schooljaar op maandag 4 september a.s. van 19 uur af aan de school, Oude Kerkhof 13, Schiedam. donderdag Bioscopen: MONOPOLE: Zolang er mensen zijn, 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Goliath en de barbaren, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van de mens, 10—17 uur. Diversen:, WILHELMINAPLEIN: Jeugd Jolijt, vijfkamp volksspelen voor jongens en meisjes van 11 tot 14 jaar, 19 u. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29, VRIJDAG Bioscopen: MONOPQLE: De grote bluf, 2 uur. De kat. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De grote bedrieger, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Op het Spoor van de mens, 1017 uur. Diversen: BUYS BALLOTSINGEL: Jeugd Jolijt, zeepkistenrace voor de. Jeugd van 9 tot 14 jaar, 19 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Dc Duitse nanga-parbat-expedi- tie, onder leiding van de Münchener arts Karl M. Herrligkoffer, heeft de bergtop niet bereikt en de beklimming via de Diamir-fiank opgegeven. Nee, kindlief, niet weglopen, de mensen die wij naar ons dorp brengen zijn tOit is dan een 'net.' c eklede be- maar toeristen. Ze zullen je nietsAwaads doen^Zetkomea atleen moar kHken. woneJ- hce/t geen titje in de V mond'maar een. amulet. .Vantbijge- Mmchien geven ze je een kleis^ayrje blote billetjes, maar éanvmoeUje.ock iol,!fif maren vit toen wél (Nou niet Ten gevolge van het steeds toenemend aantal advertenties en de vrije zaterdag, ook voor het dagbladpersoneel, zijn wij gedwongen onze adverteerders te verzoeken hun. adver tentieteksten c.q. -matrijzen volgens onderstaand schema in ons bezit te doen zijn. Advertenties voor dinsdag t/m vrijdag Teksten zetadvertenties cn matrijsadvertenties inleveren uiterlijk één dag vóór plaatsing tot niet later dan 13.00 u. Advertenties voor zaterdag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertentics inleveren uiterlijk donderdag tot niet later dan 13.00 uur. Advertenties voor maandag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk vrijdag tot niet later dan 13.00 uur. F amilieberichten Als tot dusver. Uw opdrachten kunt u zenden aan ons kantoor te Schie dam, Passage 20, telefoon. 010 (óf 01800) - 68798, of recht streeks aan onze advertentie-afdeling: Postbus 5162, Rot terdam, telefoon 010 (of 01800) - 11.10.30. "Wij zullen slechts plaatsing, op de opgegeven, dagen kunnen garanderen, voor zover de advertentieteksten c.q. -matrijzen volgens het bovenstaande schema in ons bezit komen. Wij hopen op uw medewerking te mogen rekenen, zoals u dit in. noodgevallen op de onze zult kunnen doen. Directie N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. maar niet so bloot rondrennen. meersoms?)

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2