in Amsterdam 'Uitbarsting als er niets gebeurt' RQTORREUS Essnsni I Wandelaar vindt lijk van vermiste vrouw Kabinet-De Quay extra-parlementair TMEZ if Commandant: Publikaties zijn stoot in de rug Als broodbezorger verdien je meer! «BI® DURFT U SPELBREKER TE ZIJN? VAKANTIE SENSATIES MR. BEERNINK: LUCHTBEDDEN p. de (tèruin Kind speelt uren lang met pillen Varkenspest neemt toe SACHS Aran en rsjk Lederen sandalen 'N memöFaaiT-iiifftorl 'Grap op vliegbasis' VERF EN LAK VU I Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin 6Dodelijkzegt Deze Motor is nieuwemacniige nV*°n HET VRIJE VOLK VRIJDAG 7 JULI 1961 PAGINA 3 V an een onzer verslaggevers Als Sint-Rafaël in Den Bosch, met een langzaam aan-actie dreigt, is dat gehral. Als in deze vergadering een enkeling suggereert, dat het spoorwegpersoneel sa boteert, dan is dat omvaar. Maar de boog is gespannen. W e moeten niet meer praten. Er moet wat gebeuren. Anders komt er een nitbarstin -beduidend goedkoper SAS heeft nieuwe president-directeur TOELICHTING - DISCUSSIE mm - y GUN IEDEREEN EEN FIJNE REIS MET Tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen Nederlandse CDlJ Vs.. Vervolg van pagina 1) de sigaar die bij een mooi boek hoort, nu. ..beduiclencl A goedkoper l0 denier strikt keus steun in rug ■van Personeel raad NS Deze woorden, uitgesproken door een lid op de vergadering die de afdeling Amsterdam Bedrijfsgroep Spoorwegen van de iNederlanase Bond van Vervoerspersoneel gisteravond hield waren tekenend voor de stemming. Zij vonden hun weerslag In een met algemene stemmen aanvaarde motie die het afdelingsbestuur ter kennis zal brengen van het landelijk bedrijfs- groensbestuur. v Advertentie T.M'. Als anderen U op het strand benijden om Uw handige spray- bus zonnebrandolie, waarvan de overbekende prijs 5.50 is... dan hebben zij geen idee. dat U hem kocht tijdens deze speciale aan bieding voor nog géén twee gulden. LIBELLE SPRAYBUS ZONNEBRANDOLIE en LIBELLE SPRAYBUS ZONNEBRANDMOUSSE (speciaal voor gevoelige huiden). Beide soorten voorzien van een krachtig zonnefilter, dat een pijnlijke verbranding en het on gewenste roodworden voor komt. Want het bijzondere filter is het geheim van Uw fraaie bruine huid. Beide bussen, nu door eikaar voor ongekend lage prijs. L',belle spraybus i zonnebran Uibelle sprayt ,,nnebrandrnous aal "oor huiden) gevoelige Morgen begint de verkoop van deze grote bussen met flinke inhoud zonnebrandolie en zonnebrandmousse, één druk op de knop en een fijne oliencvel beschermt .Uw huid, door elkaar, per bus, Aake Rusck heeft zich terugetrokken als president-directeur van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SAS. De opengevallen functie zal tij delijk worden waargenomen door Kurt Ntcholin. president van ASEA, de Zweedse elektriciteitsmaatschap pij- Advertentie IM. FERUTZ-COLOR films Kieuren-fleur! .öeze motie (bedoeld als 'steun in de rug' op de bijeenkomst van van daag met de Personeeïraad) vraagt van het landelijk bedrijfsgroepsbe- stuur dat het, wanneer bij de directie der Nederlandse Spoorwegen niet meer begrip komt voor de wensen die bij het personeel leven, de onderhan delingen afbreekt. Daarop zou volgende week een algemene vergadering van de be drijfsgroep moeten volgen, waarop de afdelingen de richtlijnen zouden moeten ontvangen voor een doel treffende landelijke actie onder leiding van het centrale bestuur. Tevens werd gisteravond besloten namens de afdeling een brief aan de directie van de NS te zenden, die vandaag in de Personeeïraad door cte vertegenwoordiging van de NBV zal worden overhandigd, In deze brief wordt verklaard, dat de afdeling de voorgestelde wijzigin gen in de secundaire arbeidsvoor waarden onvolkomen, onvoldoende en onaanvaardbaar acht. Onaanvaardbaar acht de afdeling ook l oktober als invoeringsdatum. In de brief wordt verder op een ex- ;ra-uitkering aangedrongen die in raar grootte moet duidelijk maken, lat het hier eert compensatie voor io periode van 28 mei tot X oktober rctreft. Deze extra-uitkering moet voor 1 augustus gerealiseerd zijn. Zo niet. lan zal de afdeling zich beraden )ver maatregelen die dan genomen noeten worden. Ir. zijn toelichting op deze brief deelde de secretaris van d? afde ling. cie heer J. Tang. mee. dat het landelijke bedrijfsgroepsbestuur in zijn vergadering van gisteren even eens de voorgestelde wijzigingen in de secundaire arbeidsvoorwaarden onaanvaardbaar heeft genoemd en dir. standpunt ook vandaag in de Personeeïraad zal innemen. Wanneer de secundaire arbeids voorwaarde). ter nieuwe bespreking naar de paritaire commissie zullen worden verwezen, zal de vertegen woordiging van de NBV in de Perso neeïraad daaraan de v irwaarde verbinden, dat de periode van 28 mei tot 1 oktober gecompenseerd moet worden met een extra-uitkering. Over de te verzenden brief ont stond in de afdeimgsvergadenng een uitgebreide en soms heftige discus sie. Twee sprekers suggereerden, dat de ontstemming over het uitblijven van verbeteringen haar uitwerking vond in de vertragingen in de trei nenloop. Zij werden door het bestuur en de andere aanwezigen fel .terechtgewe zen. Tedere spoorwegjongen is een schakel in hel bedrijf en vocit zich verantwoordelijk voor de zaak,' zei een lid in de vergadering. De opmerking, dat na het ongeluk bij Tilburg op 6 juni 'geen spoorman meer, zoals vroeger, een stap harder wilde lopen' en dat toen de vertra gingen in de dienstregeling begon nen, werd eveneens door de vergade ring als onjuist afgewezen. Dat de nieuwe dienstregeling eerst na een dag of tien onregelmatighe den begon te vertonen, had volgens de vergadering een geheel andere oorzaak; 'Je kunt iemand acht da gen overbelasten.' zei de voorzitter, 'maar eenmaal komt er een einde aan.' Zeer duidelijk scheidde dus de ver gadering de zaak van de vertragin gen van de ontstemming over de ar beidsvoorwaarden. Maar even duide lijk bleek op deze vergadering, dat de nieuwe dienstregeling een opgave aan het personeel heeft gesteld die on mogelijk is te volbrengen. (Van een onzer verslaggevers) Kolonel J. L. Bosch, commandant van de vliegbasis Leeuwarden, is zeer slecht te spreken over de publikaties in een aantal dagbladen naar aanlei ding van de grap van. twee Friese journalisten, die zich, zoals bekend, woensdag in schertsrwiiorm naar de Tiiegbasis begaven en zonder enige formaliteiten tot de startbanen kon den doordringen. Tijdens een perconi'erentie heeft de kolonel donderdag verklaard, dat. hij de bewuste publikaties als een 'stoot in de rug' beschouwt. Hij deelde mee, dat men juist in. verband met de schietwedstrijden de vliegbasis zovee! 'mogelijk had opengelegd en vond. dat Innen nu inbreuk heeft gepleegd op de gastvrijheid cite men tijdelijk kon toestaan op die basis, omdat er toch niets te zien. was dat geheim diende te blijven. De kolonel achtte het daarom ook helemaal geen prestatie van het twee tal, dat het zonder moeite langs de wacht was gekomen. Door de aan wezigheid van zovele buitenlandse militairen van twaalf nationaliteiten lopen er op het vliegveld nu velen rond in naar Nederlandse begrip pen schertsuniformen. De kolonel deelde ten slotte mee, dat hij het de dienstdoende korpo raal helemaal niet kwalijk nam dat deze de twee journalisten, die zich als militairen hadden voorgedaan, zo maar had laten passeren: 'Hij krijgt vau mij geen straf.' jumenenne i.m. is beter, kost mirvdfer... en elke streek strak! PwdlMt (Van een onzer verslaggevers) 'Als broodbezorger kun je veel meer verdienen dan bij de Spoorwegen" riep gisteravond een der aanwezige ieden op een zeer druk bezochte NBV-vergadering in Haarlem. Aan de orde waren de toonverschillen binnen het be drijf waarvan vooral het personeel in de werkplaatsen het slachtoffer zou zijn. Door het achterblijven van de lonen bij die in het vrije bedrüf trekken personeelsleden weg, waardoor de over- blijvenden het des te moeilijker hebben, zo was de opinie. Ook de Haarlemse afdeling wijst de thans voorgestel de secundaire arbeidsvoorwaarden unaniem af. Als van daag geen bevredigend resultaat wordt verkregen bij de besprekingen tassen Personeeïraad en NS-direetie, wil ook de afdeling Haarlem bij het hoofdbestuur aan dringen op een landelijk congres over de verlangens van de spoormensen. rSyyUs - iVan een onzer verslaggevers) vandaag niet hoger dan ISO meter. Wie gisteren cp Schiphol de Boeing maclr on.se normale vlieghoogte ligt Vertol-107 zag. zal alles wat er voor- tussen de 600 en 1200 meter.' dien aan helikopters op de Amstcr- He Vertol 107 kan wonderlijk ac- damse luchthaven neerstreek, als curaat manoeuvreren, is onze er- grappige miniaturen in herinnering wring. Aanvankelijk^ vreesden wit houden. De Vertol-107 is een reus onder de helikopters, heeft twee machtige tur- binemotoreu en biedt comfortabel ruimte aan 23 personen. Bill Coffee, een. laconiek invlieger van de Boeing, nam ons mee op een demonstratievlucht en liet zijn Ver tol-107 tol verbazing van de daar aanwezige zeilers rustig zakken in de V/esteinder. De aanraking met het. water was nauwelijks te merken. 'Voor de 107 betekent dit. niets,' zei Bill, 'het is een amfibie, dus even goed op het water thuis als op het land. Ik. laai hem hier gewoon wat dobberen en dan haal ik hem weer loodrecht omhoog. Ik demon streer nu al twee jaar met 'dit type. Misschien heb ik er 20.000 kilo meter mee afgelegd. Met u ga ik Advertentie I.M. 'ft ir\ de blauwe verpakking Lei op de juiste dosering AUveri.erit.ie LX. PBRUTZ-COLOR films Kleuren-fSeurl In deze rubriek vermeldt Het Vrije Yolk. zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter-. aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Gelukkig zijn in de verhouding tussen katholiek en protestant heet wat pijnlijke punten verdwenen of afgesloten, 'laar deze verhouding is tot de dag van heden nog te histo risch belast dan dat men een vlotte samenwerking zou kunnen verwach ten'.- De ir.lt. Twentse Courant var. 22 juni 1981 in een artikel over de mo gelijkheid van een Nederlandse CDU.: Advertentie IM. PERUTZ -COLOR-f ilm Binnen 36 werk-uren weet ontwikkeld aan u retour 1 Advertentie t.M. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op Dank 7.ij het rapport van een studiecommissie onder leiding van niemand minder dan prof. Oud kennen we nu ook de opvat tingen, die in de kring van de VVD bestaan over de kwestie van de subsidiëring van de bouw van kerken. Omdat minister Van Aartsen een desbetreffend wets ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig heeft gemaakt, zal deze zaak binnen afzienbare tijd uit de sfeer van de bespiegelingen treden in die van de praktische beslissingen. Op het eerste gezicht is de op lossing. die de WD aan de hand doet. beslist niet onsympathiek. In plaats van subsidie aan kerken en levensbeschouwelijke instellin gen te verlenen, activere de over heid de particuliere steun door giften en bijdragen fiscaal aftrek baar te maken, zegt het rapport. TTeiaas, -1-1 prof. wij geloven niet. dat Oud en de zijnen cie steen der wijzen op deze manier hebben gevonden. Want kerkgenootschappen met vee! leden (en verenigingen met veel leden), die weinig of geen belasting betalen, worden aldus niet geholpen. Slechts de 'rijke' kerken (verenigingen) heb ben er profijt van. Wie zijn bij drage aa" i-prir fvprpnieine) niet aftrek'oa belasting spoord ti deze tocl den best de dure zinnings' stadswijl hee: Advertentie I.M. Een FERUTZ-COLOR film 36 prachtige kleuren-dia's! Advertentie l.M. het geluid van de General Electric turbincmotoren. maar in- de cabine, waar ruimte genoeg ivas om tijdens de vlucht wat rond te wandelen, was conversatie nog zeer goea mogelijk. Met deze demonstratie wilde men laten zien wat in de. toekomst de taak van de helikopter in de burger luchtvaart. zal zijn: een aanvulling oi> het grote vliegverkeer. Intercon tinentale vluchten met. straalmachi- nes zullen steeds korter duren, maar het daarop aansluitende vervoer rooft naar verhouding te veel tijd, Daarom denken de Sabena en da BEA er reeds aan samen een heïi- kopter dienst tussen verschillende Europese steden op te zetten. De. eerste produktiemodellen van de Vertol-107 zullen dit jaar gereed ko men. De kruissnelheid, is' 241 kilo meter per uur en het bereik ruim 320 kilometer. Het bruto geicicht van het ruim 13i meter lange toestel is 3.370 kg. De diameter van de rotors is ruim 15 meter. De Vertol-107 kan ook militair ge zien nut hebben, hetgeen men hier in ie komende dagen 'nog wil demon streren. Wat dit laatste, betreft: Boeing is al weer bezig aan een nog grotere Helikopter, de Chinook, die 34 volledig bewapende militairen of 24 liggende gewonden en begeleiders'kan meenemen. De eerste Chinooks zullen dit jaar nog worden geleverd. zeer mooi, in bruin, grijs en beige, normaalprijs 14.95, alléén zaterdag voor 6.95 Zwaar canvasrubber, 2 jaar schriftelijke garantie, normaalprijs j 21.50. alléén zaterdag voor 16.75 DE ZAAK VAX VERTROUWEN Zwaanshals 279-281 - Tel. 47373 (hoek Wiekstraat) Noordmolenstraat 64 - Tel. 44775 West Kruiskade 28 - Tel. 53884 (naast Arena) t,V (Van een onzer verslaggevers) Een puntzakje met veertig zwaar verdovende pillen, dat gistermiddag door een juffrouw in Amsterdam werd verloren, is ir» de Tweede Het- mersstraat gevonden door de vijfja rige Edwin Meys. De moeder van het jongetje meld de de vondst aan de politie nadat zij gisteravond om zeven uur een waar schuwing over de radio had gehoord Daarin deelde de politie mede dat de pilletjes voor kinderen bij gebruik dodelijk waren Ewin Meysc had geruime tijd met zijn vondst gespeeld. Strooide er ia- ter enkele op straat uit en gaf er ook ,een paar aan een vriendje, die ze meenam naar de kleuterschool. Toen mevrouw," Meys haar zoontje .met de pilletjes zag'spelen nam ze mem het zakje af en vernietigde het. De gewaarschuwde politie vond er nog twee op straat en twee in de pruliemand van de kleuterschool. Er izijn nog twintig pilletjes zoek. (Van een onzer verslaggevers) Een wandelaar heeft gistermiddag in de bossen bij de Sint- Jansberg bij het Limburgse grensplaatsje Genk het lijk gevon den van de achttienjarige Maria Kerremans uit Genk, die sinds woensdagavond spoorloos verdwenen was. L'it het gerechtelijk onderzoek door het parket van Tongeren bleek, dat zij door wurging om het leven was gekomen. De dader zou, naar de po litie aanneemt, haar echtgenoot, de 24-jarige A. C., zijn. De politie in Belgisch Limburg heeft een grootscheepse opsporings actie ingezet, maar gisteravond laat was de man nog niet gevonden. Omtrent het motief van zijn daad tast de politie nog in het duister, maar men vermoedt dat huwelijks moeilijkheden de oorzaak zijn: Het jonge paar, dat twee kinderen van respectievelijk twee jaar en vijf I maanden had, woonde sinds liun hu- welijk bij de ouders van de jonge i vrouw in. De man was enige tijd be-j roepsmilitair geweest, maar werd la- ter afgekeurd. Hjj vond daarna werk 1 in Duitsland, maar sinds januari was hij ziek. Hij werd eerst verpleegd in Luik, later in Genk, uit welk zieken huis hij afgelopen maandag werd ontslagen. Intussen boterde het niet meer tussen C. en zijn schoonouders. Toen hij maandag uit het zieken huis kwam, trok hij niet meer bij de familie K. in. maar huisde in de stad. Een nacht kreeg hij onderdak op het politiebureau te Genk. Hij ontmoette wel zijn vrouw, die in een wasserij werkte, de laatste keer nog woens dagmiddag. De jonge vrouw vroeg en kreeg die avond een voorschot van duizend frank van haar werkgever. De politie vermoedt, dat haar echtgenoot daar op heeft aangedrongen. Sinds dat ogenblik woénsdagavond zes uur verdween zij spoorloos. Gistermiddag deed de vader aan gifte van haar verdwijning. Een uur later vond een wandelaar haar ver moord in het bos bij Genk. De dui zend frank bleken verdwenen, aan gezien de politie verwacht dat de vermoedelijke dader naar het buiten land zal proberen te ontkomen, zijn ook de grensposten ingeschakeld bij de opsporingsactie. Binn maandbl Staatkui nummer vastgesb regering economi sterk be beleid, Maar uit op d 'En da den gest waarder nomiseh zo gerit toch eet slaagd 1 "Waars vroeg ot volledig wel is 1: te stelle Missclncn uau c.kicu,-. van minister Van Rooy met instem ming van het hele kabinet een klein lichtje bij de heer Algra doet opgaan. Maar waarschijn lijker is, dat de droevige geschie denis van de kinderbijslagver zekering voor de heer Algra an dermaal een bewijs is van het sterke en geslaagde beleid van dit kabinet. Wat baten kaars en bril, als de uil niet kijken wil? Advertentie I.M. Uit een circulaire van de directeui van de Gezondheidsdienst voor Die ren in Noord-Holland blijkt dat h*t aantal gevallen van varkenspest n* deze provincie de laatste weken weer toeneemt. SACHS Met nadruk noemde mr. Beernink het kabinet-De Quay extra-parlemen tair. want zelfs met de fractievoor zitters zijn green afspraken gemaakt. In verband met hel ontwerp algeme-, ne kinderbijslagwet zijn de fractie voorzitters wel een paar keer bijeen geweest, zei hij. Een compromis heeft gedreigd het extra-parlementaire kabinet om te buigen tot een semi-parelmentair ka binet, maar dat is niet doorgegaan. Hij hoopte intussen, dat er van de gelegenheid gebruik zal worden ge maakt een oplossing voor de moei lijkheden te vinden. Over het aftreden van minister Van Rooy zei mr. Beernink, dat deze eigenlijk was heengegaan om de buitengewoon krachtige aanval in de pers. Daardoor was zijn po sitie in het land onhoudbaar ge worden. Het was hem opgevallen, dat mr. Van Rooy dinsdag in de Tweede Ka mer nog een trap na kreeg van zijn partijgenoot Andriessen. Andere interessante opmerkingen van mr. Beernink waren: Over Nieuw-Guinea: Indonesië moet eerst de diplomatieke betrekkingen hersteilen waan) a de CHU er geen bezwaar tegen zal hebben dat er contact wordt gelegd tussen lei dende Papoea's en Indonesiërs. Over de spijtoptantenLaat minister Beerman 24 commissies van drie personen instellen om de twaalf duizend dossiers door te werken. Dan weten wij binnen een jaar waar wy aan toe zijn. Over het absenteïsme in de Tweede volmiïlit waHihefc m°SeIijk dat bij i olmachi wordt gestemd voor ka merleden die lid zijn van mtema- tionale parlementen. Advertentie I.M. SANTQSA (22 ct). voor rokers met smaak! Advertentie I.M. Wij gaan door mee de verkoop van de mooiste Nylons voor minder dan de halve prijs. Norgen begint de verkoop van honderden paren eerste kwali teit 20 denier Nylons, met dubbele ladderstop in boord en teen, uit de courante serie van 2.60 per paar. Elegante Nylons, zeer elastisch, speciale zomernylons, koopt U nti méér dan een gulden per paar goedkoper dan normaal. 5ÖP Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze 1e kwaliteit Nylons, 20 denier, met dubbele ladderstopin boord en teen, in alle courante maten, nüt per paar voor

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1