Scheepsbouw betaalt een zware tol Moors schip half miljoen duurder door revaluatie Patiënt beslist over zijn eigen lichaam Rwisies vliegen naar Canada M X Trein ramt auto op onbeveiligde overweg - 2 doden Parkeerbordpapier Nieuwe NS-regeling zeer kwalijke zaak w Bromfiets door auto gegrepen Maatschappij van Geneeskunst: Zeeland haalt ap peloo binnen HH I n Onderzoek in Dantumadeel Burgemeester van Zandvoort: I Tien parkieten verdronken Voorste! verbetering arbeidsvoorwaarden NS ingediend Duitsers te water na dansfeest je O'St Opdracht gemist A V an scooter geslingerd Scholier overreden Premier Antillen in Nederland Lijk aangespoeld op Terschelling Sergeant vermist op Nieuw-Guinea HET VRIJE VOLK MAANDAG 10 JULI 1961 PAGINA 3 r (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag werd de bejaarde heer L. van der Linde uit Zierikzee met zijn bromfiets op de rijksweg bij Zicrikzee door een auto gegrepen en op slag gedood. De autobestuurster heeft nog ge- .iracht de bromfietser te ontwijken, maar raakte een betonnen paai, waar door de wagen van de weg afschoot en op zijn kop in een sloot naast de weg belandde. De vijf inzittenden liepen geen ver wondingen op. (Van een onzer verslaggevers)- Zaterdagmiddag ging de 24.000 on metende 'Skauvann', ge bouwd bij Verolme in Albiasserdam uit de handen van de werf over in die van de Oslose eigenaar Skaugen. Dit ging gepaard met de gebruikelijke vlagwisseling, zonder muziekkorps deze keer, maar met een paar vriendelijke toe spraken en onder aanwezigheid van nagenoeg de gehele tech nische en directionale staf van Verolme, die voor die over dracht naar de Botlek gekomen was, waar het fraaie schip voor de kade lag. In die toespraken trof ons één op merking van de Osiose reder Skaugen. Hij zei; 'De revaluatie heeft de bouw van dit schip voor ons f 500.000 duurder gemaakt. Een half miljoen is nogal wat. En als u verder neet, dat er in totaal een Noors bankkrediet van circa 330 miljoen in Nederland «Ikhct dan kunt u ïtmkttiot - (Van onze sociaal-economische redactie) De algemene vergadering van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, die zaterdag in Utrecht werd ge houden, heeft als belangrijk ste punt op haar agenda staan de bespreking van een advies van het hoofdbestuur over een eventuele arbeidsongeschikt heidswet. Het hoofdbestuur vindt het onaan vaardbaar, dat de uitvoeringsorganen van deze verzekering toezicht zou den kunnen uitoefenen op de behan deling van patiënten en dat zij in. deze behandeling zouden kunnen in grijpen. Dit zou de vrijheid van de patiënt aantasten en het zou de samenwer king van de patient en de behande-' lende arts verstoren. Er zouden con flicten kunnen ontstaan tiwsen de behandelende arts en de medische deskundige van de uitvoeringsorga nen. De voorzitter van de Maatschap pij. ce heer G. J. N'oome. zei in zijn. openingsrede, dat het advies van het hoofdbestuur duidelijk en princi pieel is. Het gaat uit van de ge dachte dat de patiënt de beslis sing heeft over zijn eigen lichaam. De behandelend geneesheer kan slechts een advies voor de behan deling geven, terwijl cic verant woordelijkheid voor dit advies één en ondeelbaar is. De heer Noome zei. dat de artsen bij aanvaarding van het advies van het hoofdbestuur, tevens aanvaarden dat er een ernstig probleem bestaat, waarvoor zij mede-verantwoordelijk ziin. (Van een onzer verslaggevers! In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twaalf uur zijn vier jeug dige Duitsers, die naar «en danspartij te Uindcïopei waren geweest, in het water terechtgekomen. In de bocht hij Sehuilenburg raakte de bestuurder de macht over het stuur van zijn auto kwijt, zodat de wagen bij de voormalige zeedijk opvloog, een paar maal over de kop sloeg en in de bermvaart terechtkwam. De deuren van de auto sprongen onmiddellijk open. zodat alle vier in zittenden, twee dames en twee heren, weliswaar drijfnat, maar vrijwel on gedeerd de wagen konden verlaten. Slechts een der dames had een ge broken sleutelbeen. De auto, die er als een wrak uitzag, werd onmiddellijk aan een sloper verkocht. Donderdag 13 juli zal in Zeeland de aanvoer van appels van de nieuwe oogst op de fruitveilingen mogen be ginnen. De Provinciale Zeeuwse Af- zetcommissie voor Fruit heeft be sloten met ingang van die datum de aanvoer vrij te geven voor appels van het ras „yellow transparant" boven 65 mm doorsnede. De .vellow transparant" is een ap pel. welke in Zeeland veel wordt ge teeld. Over het algemeen zal ze dit jaar echter maar een matige oogst geven. Hij vroeg de vergadering het hoofd bestuur te"machtigen om gezamenlijk met de wetgever en andere dit pro bleem op te lossen. De vergadering was met het hoofd bestuur van mening, dat het ingrij pen van de uitvoeringsorganen de vrijheid van. de patiënt aantast en niet strookt met niedisch-ethische op vattingen. Zij verleende het hoofdbestuur machtiging een procedure te ontwer pen die rekening houdt met de taak var de uitvoeringsorganen, maar ook met het behoud van de rechten van de patiënt en die binnen de perken blijft van de eigen verantwoordelijk heid van de behandelende genees kunde. rekenen, dat de revaluatie de Noorse kredietnemers op circa ƒ20 miljoen komt te staan.' Dat vond de heer Skaugen niet alleen een tegenvaller, maar hij ver bond daaraan ook een wens: "Neder land zou in overweging moeten nemen of deze valuta-ontwikkeling niet aan leiding behoort te zijn om tot een zekere compensatie voor zijn buiten landse afnemers, die door de reva luatie werden getroffen, te besluiten. Die middag hoorden vrij nog andere gevolgen van de revaluatie, waardooi de scheepsbouw in ons land is getrof fen: 'Juist op het ogenbik van de af kondiging der revaluatie had Verolme praktisch, op de contractondcrteke- - ning na, orders voor de bouw van twee schepen van elk circa 12 mil joen afgesloten. De opdracht'ging niet door en werd aan Zweden gegund. Een andere order voor de bouw van dertien schepen ging deze Neder landse werf eveneens door de reva luatie voorbij. 'In het algemeen.' zo verkaarde ons een der directeuren '■an Verome, 'heeft de scheepsbouw in 'ederland een zware tol aan de reva- latie moeten betalen." De Skauvann is een vrachtvaar der, ingericht voor het vervoer van kolen, ertsen en granen. Het is een modern schip, dat de brug op het achterdek heeft. Het schip heeft de beste navigatie-middelen. Zater dagmiddag stoomde het reeds de Nieuwe Waterweg uit, opweg naar Norfolk om kolen voor Japan te laden. UIL m (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen zijn zaterdag om het leven gekomen toen op een niet-beveiligde overweg in Rhedcn een bestelauto werd gegrepen door de trein van Zutphen naar Arnhem. De bestelauto, waarin de heer Hiilcbrink en de 10-jarige J. van der Kracht uit Rheden zaten, werd tientallen meters meegesleurd en raakte onder de lokomotief. De twee inzittcn- den waren op slag dood. Financiële tekorten (Van een onzer verslaggevers! De gemeenteraad van Dantuma- deci, die ontevreden is over het be leid van B. en IV. en die geen heldor inzicht kan krijgen in het ontstaan van de grote financiële tekorten, heeft zaterdagmorgen een commissie van onderzoek ingesteld. Leden van de vijf raadsfracties hebben daarin zitting. De opdracht van deze raads commissie is: 1. onderzoeken wat er op financieel gebied in de gemeente fout is gelopen, 2. het vaststellen hoe groot de tekorten zijn en 3. het aangeven van richtlijnen om uit d» impasse te komen. De vorige week heeft de voltallige raad, uitgezonderd, twee leden die met vakantie waren, vergaderd zon der B. en W. Op die vergadering is de vraag gesteld: hoe kunnen we samenwerken, bij cle opbouw van de gemeente. B. en W. hebben kennis gekregen van deze bijeenkomst en j overleg gepleegd met het provinciaal bestuur. Zaterdagmorgen was er dan weer een officiële raadsvergadering met B. en W.. die resulteerde in de in stelling van een raadscommissie, die bestaat uit de heren A. Reitsma «s.g.p.j, H. W. Veenstra (a.r.i. P. Raap tc.h.u.t, T. Straaisma (v.v.d.) en F. Veenstra tp.v.d.a.). Mag dat nou, oj mag het niet Natuurlijk mag het! De eigenaar van deze auto gemaakt van bordpapier heejt zijn karretje immers keurig geparkeerd, op de juiste plaats en ook heejt hij een geldstuk in de parkeervieter ge stopt. De fraaie auto was een paar dagen geileden te zien in Tiart- nover. (Van een onzer verslaggevers) 'Ik vind het een bijzonder kwalijke zaak, dat bij de reorga nisatie van de dienstregeling van de NS enige treinen naar Zandvoort zijn komen te vervallen. Wij als gemeentebestuur menen recht te hebben op een normale service van een over heidsorgaan. Des te ergerlijker is deze maatregel, omdat NS dat plompverloren midden in het seizoen doen. Ik vind het op het ogenblik een dramatische toestand.' Zeven Nederlandse meisjes gaan kris-kras over Canada vliegen en op enkele routes er buiten. Met vlag en wimpel zijn zij in Montreal geslaagd. Met voldane gezichten houden zij hun stewardess-diplo ma's voor de lens van een Air Canada-folograaj. In het begin van dit jaar waren de meisjes in Nederland, geselecteerd. Bij hun vertrek in mei schreven wij over hun enthousiasme voor het werk van gastvrouwe-in-de- lucht. De routes van Air Canada hebben een gezamenlijke lengte van bijna 50.000 kilometer. Vaste contracten zijn niet afgesloten. Wederzijds is de verbinding gemakkelijk opzeg baar. zo verzekerden de meisjes ons destijds. Juist dit losse element.' trok hen aan. Op de foto van links naar rechts: Johanna de Hoger, Leng Cordes, Tineke Zoon. Gemldinc Smit, Anne Peeters, Yvonne Baas en Leonora Sevenkwjsen. i Sen autobus met arbeiders van de Philipsfabrieken in Eindhoven, die op weg waren naar hun woonplaat sen in Zeeuwsch-Viaanderen heeft zaterdagavond in Brasschaat bij Antwerpen een ongeluk veroorzaakt, waarbij een Belgische automobilist werd gedood en twee inzittenden van de Belgische auto 'ernstig werden ge wond. De bus begon door het 'oreken van een achteras in een bocht te slinge ren. De uit tegenovergestelde rich ting naderende Belgische auto trachtte de bus tevergeefs te ontwij ken en raakte de achterkant. Van ile achttien passagiers van de bus moesten er tien naar een zie kenhuis worden overgebracht. Met uitzondering van één lichtgewonde konden zij na eerste hulpverlening hun reis naar huis voortzetten. De '23-jarige mevrouw A. M. Din- getnans—Van Amersfoort overleed na een verkeersongeval op de hoek Dongensebaan—Beneluxlaan in Til burg. Zij zat zaterdag achterop de door haar man bestuurde scooter. Haar man moest voor een tegenlig ger die hem verblindde krach tig remmen. Door de schok .werd mevrouw Dingemans van de scooter geslingerd. De 35-jarige bromfietsbestuurder S. Aalbertsen uit Langbroek kwam zaterdag bij ceu botsing met ven vrachtauto bij hel 'Sluisje' in IVijk bij Duurstede nm het leven. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. In Arnhem is zondagavond de veer- j tienjarige scholier A. J. Willighagen I het slachtoffer geworden van een I aanrijding. Toen hij dichtbij zijn wo- i ning met een hondje aan de riem de rijweg wilde oversteken, werd hij aangereden door de twintigjarige motorrijder J. H. G. B#iden werden j naar het ziekenhuis gebracht, waar j Willighagen spoedig overleed. j Waarschijnlijk heelt het hondje de ouders van het slachtoffer als eerste j de onheilstijding gebracht. Het rukte rich namelijk na het ongeluk van i gijn riem los en snelde naar huis. Op de verkeersweg van Bergen op i Zoom naar Tholen reden zaterdag- I nacht de heren A. Elenbaas. 61 jaar, landbouwer uit- Poortvliet, en G. Ga briels uit de Lepelstraat, gemeente Halsteren, met hun auto's in voile vaart op elkaar in. De heer Elenbaas werd ernstig gewond naar hel zie kenhuis in Bergen op Zoom vervoerd, waar hij later aan de bekomen ver wondingen overleed. De heer Ga briels en een mede-inzittende liepen lichte verwondingen op. De beide auto's werden totaal vernield. Advertentie I.M. Dit gaf de burgemeester van Zand voort, mr. H, M. van Fenema te ken nen, na een dratische ingreep van tie spoorwegen om op diverse lijnen enkele diensten te laten vervallen, B. en W. van Zandvoort hebben in een brief aan de directie van de Ne derlandse Spoorwegen tegen deze gang van zaken ernstige bezwaren aangetekend. Zij noemen de maat regel hinderlijk voor de reizigers en nadelig voor de badplaats. Na de elektrificatie van de lijn Kaarlcm-Zandvooi In 1S3& is er tus sen B. en W. van Zandvoort en de Nederlandse Spoorwegen een contract opgemaakt. Zandvoort had voor ƒ50.000 bijge dragen in de kasten van de elektrifi catie en in ruil daarvoor van de NS de concessie verkregen dat er een uurdienst op Zandvoort zou worden onderhouden en op de spitsuren uit te breiden tot een halfuurdienst. Bo vendien werd in heb contract bepaald, dat de treinen naar Zandvoort ais regel in Amsterdam CS zouden be ginnen en eindigen. De brief van B. en "W. besluit met het dringende verzoek de oorspronke lijke dienstregeling voor wat Zand voort betreft te herstellen, SCHIPHOL (ANP! Premier Jonck- heer van de Nederlandse Antillen is zaterdag met ceu KLM-vlicgtuig voor nieuwe besprekingen in Nederland aangekomen. Er zijn, zo zei hij op Schiphol, 'allerlei zaken in Den Haag te bespreken.' Bovendien v.T. hij sprcktu over zeven Venezolaanse vluchtelingen die kort. geleden van Curacao naar Neder land zijn overgebracht. Wie kent niet die zonnige zo merse dagen, waarvan wij ons wonderveel voorscellen. Maar eenmaal op liet strand blijkt de koude zee- of r.oorder- wind heel dikwijls de spel breker te zijn. Morgen verkopen wij wind schermen gemaakt van tent linnen in moderne kleurige streepdessins. Compleet in gewapend plastic zak, (120 cm hoog) met L uit- neembare geplastificeerde me talen tentstokken, 6 scheer lijnen en 6 haringen. Ideale windschermen, voor bos, strand en zwernbad en overal tovert U een plekje uit de wind. Deze windschermen, normale prijs 29.75 (ook tc gebruiken a/s kleedhokje of in de tuin cm de babybox) koopt U nu voor nog géén twintig gulden. UTRECHT (ANP) De paritaire commissie van de Nederlandse Spoor wegen, bestaande uit vertegenwoor digers van liet bedrijf en van de ver- vocrshoiiden. is zaterdagnacht gereed gekomen met een aanvullend voorstel op de reeds eerder ingediende wijzi gingen van de secundaire arbeids voorwaarden voor het personeel. Deze aanvullende voorstellen zul len dezer dagen aan de directie en de personeelraad van de Nederland se Spoorwegen ter goedkeuring wor den voorgelegd. De aanvankelijke wijzigingen van de secundaire ar beidsvoorwaarden vergden een bedrag van rond acht miljoen gulden. Naar werd meegedeeld, zullen de aanvullende wijzigingen, die thans door de paritaire commissie worden voorgesteld, nog eens een bedrag van enkele miljoenen vragen. De voorzitter van de personeelraad van de Nederlandse Spoorwegen, de heer H. J. Kanne, heeft zaterdag in het hoofdgebouw van de NS ia Utrecht evenals een lid van deza raad. de heer C. Jansen in de Wal, wegen:; het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid geno men. Bij die gelegenheid heeft de presi dent van de Nederlandse Spoorwe gen. ir. J. Lohmann, gesproken over de goede verstandhouding tussen de directie van de NS en de personeel raad. windschermeijl- ■4 tentstokken! 6 scheerlijnen 6 haringen Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze com plete windschermen, in fleurige strepen, 120 cm hoog. nu voc Het Deense persbureau Kitzau en de Deense journalisten-organi satie zijn tot overeenstemming ge komen over. nieuwe loonschalen, die met ingang van april, voor twee jaar zullen gelden. De door de journa listen eerder genomen boycott-maat- regelen zijn ingetrokken. Van een onzer verslaggevers) Door oubekende oorzaak botste een door J. v. d. B. bestuurde motor boot in de Utrechtse Kruisvaart par- doecs tegen een woonark op. De materiële schade viel nogal mee. maar erger was dat ren voliëre. die buiten de woonark hing in het water terecht kwam. Slechts acht van de achttien parkieten die er inzaten konden worden gered. Beter liep het af met de 7-jarige J. G. die al spelende terecht was ge- KiJiuen m liet water van de Catha- riir.esingel. Hij kon door handrei king uit hot water worden gehaald door do PTT-ambtenaar F. van der Veer, die zeer snel hulp bood. Op ecu heel andere manier kreeg de Huis te Viictiaan met water te maken. Zaterdag sprong er door onbekende oorzaak een buis van de waterleiding. Door de waterstroom verzakte het wegdek over een lengte van tien meter. De straat werd on middellijk afge/.et. Pas om vijf uur 's morgens was de schade weer 7.0 goed mogelijk hersteld. Op het Noordzeestrand van Ter schelling is een in verre staat van ontbinding verkerend lijk aange spoeld. Het was niet meer na te gaan of het van liet mannelijk dan wel van liet vrouwelijk geslacht was. Een lapje rode stof was liet enige. dat. nog van de kleding restte. Mogelijk het restant van een badpak, HOLLANDIA (ANP) Op 23 juni is de sergeant der mariniers C. Meyers op het eiland Misool in Ned. Nieuw- Guinea alleen op jacht gegaan en hiervan niet teruggekeerd. Hij nam daar deel aan een oefenpatrouille van hel korps mariniers. Er werd een opsporingsactie op grote schaal gehouden, tvaarbjj onder meer leden, van het korps mariniers, landmacht, politie en de burgerbe volking werden ingeschakeld. De opsporing werd zeer bemoeilijkt, omdat he! eiland Misool dun bevolkt, bergachtig en zwaar bebost is. Daar* men na vijftien dagen van intensief zoeken nanr de vermiste militair tot dusver nog geen succes heeft gehad, moet het ergste worden gevreesd.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1