Vraag eerste minister om meer zonn i|n Fietsers: dat is erg zegt vliegenier Barr Krediet van f 360.000, voor grond in Ketliel n van J. S. J. M. Haring; wint schaakkampioenschap Nieuwe fabriekshal Zöllner geopend IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN James Stewart als majoor 'roepen op podium in Plantage Varensmoede Marglerita in haven 'JOL% F B. en W. stellen Schieraad voor: ]Va spannende neh-aan-nek-race: Wisselkoersen Predikbeurten Doklersdiensten Visafslag Perikelen Jerry Walvis in Theems aósT VHÏJE VOLK SATjSKDAO 15 «TÜLI i9e- FAGIKA S i" Voorzichtig, naar zijn woorden zoekend, op een sympathieke manier pro berend niet te kwetsen, stelde een gebruinde Zuid- Afrikaner aan het slot, van een lang gesprek vog deze vraag: Neem vie niet kwalijk ik wil geen impertinente dingen zeggen, maar hoe zit dat met al die Duit sers hier? Mag ik? Op de stranden: Duitsers, mannetje aan mannetje. In de steden: Duitsers, overal om je heen. Heb je er wel eens bij stil gestaan wat dat op den duur als vanzelf voor Nederland zou kunnen betekenen. mm hm. Beter gespreid n Net. Canada Overweldigend (Van een onzer verslaggevers) Het terrein, gelegen tussen de Kerklaan, de Koekoekslaan, de Vinkenlaan en de Meeuwensingel in Kethel moet bouwrijp worden gemaakt. Dit houdt in, dat het terrein moet worden opgehoogd, dat rioleringen, noodstraten, definitieve straten, plantsoenen en vijvers moeten worden aangelegd. Hiervoor is een bedrag van ƒ360.000 nodig. De Schiedamse gemeenteraad 7,al in zijn vergadering van 28 juli heslissen over een voorstel van Burgemeester en Wet houders om voor dit doel een krediet beschikbaar te stellen van ƒ360.000. Schiedam heeft een nieuwe schaakkampioen. Het is de dertig jarige heer J. S. J. M. Haring, die zijn titel én de wisseltrofee, die daaraan is verbonden, na spannende strijd heeft veroverd. Jaren lang is de grote strijd om de titel altijd gegaan tussen notaris J. Meijer en de heer J. Reitsma. De film, die deze week 's avonds in Monopole draait, is een oorlogsfilm, getiteld Vernietigingscommando. Evenals in de meeste films in dit genre, wordt er wel veel Jawaai in ge maakt, maar verder wijkt het verhaal sterk af van het gebrui kelijke ferme-jongens-stoere-knapen-gedoe. De Rotterdamse volksdansvereniging VIMA bestaat vijftien jaar en gaat dat jubileum vieren in Schiedam. Onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap geeft zij dinsdag IS juli op het Plantage podium een volksdansuitvoeringwaaraan groepen uit verschillende landen meewerken. arbeiderspers m *Ss^7..x* e Bang, «aar lag de kwestie. Poortwachter kón verklaren, dat llif zich met diezelfde vraag ook meermalen had beziggehouden. En in hoeverre men, hier ook van onweerstaanbare integratie- verschijnselen moet spreken hy was verrast door de manier waarop het Zuidafrikaanse echt paar A. J. Fourie-Meintjes ia ons land had rondgekeken. De heer Fourfc is secretaris van een levensverzekeringsmaatschap pij. Vier maanden, geleden zei hij ..Komaan, vrouw" en ging scheep naar het noorden. Ze kochten een micro-busje en bereisden Engeland. Nederland, Duitsland. Oostenrijk, Zwitser land. Italië, Frankrijk, Spanje en België. Een paar uur voordat ze de terugreis naar Windhoek, een stadje van 25,000 inwoners in Zuld-West-Afrika aanvaardden, trof Poortwachter hen in het Rot terdams camping-restaurant. Hij kon de vraagstelling om trent de Duitse invloedssfeer al leen maar indrukwekkender ma ken door iets te vertellen over de handelsbetrekkingen tussen beide landen, die in zo menig opzicht eikaars beste klanten zijn en over de betekenis van Rotterdam voor West-Duitslands industrie. .En toch." zei de heer Fourie, „zijn er grote geestelijke verschil len, is het niet? Je merkt het. zo dra je dc grens over bent: andere beelden, in alles Hy bleef behoedzaam formule ren. Of hü tragisch genoeg niet grote welvaartsverschillen ook had geconstateerd? „Nee." zei hij met beslistheid. ..Vooropgesteld dat het gevaar lijk oordelen is na een week of drie. hier e,n een paar weken daar. Maar ik dacht dal de welvaart in Nederland beter gespreid, is. Ik bedoel: ook over het, platteland. De dorpen hier zien er allemaal even fris en goed uit. Gevolg van zoveel beste grond Elders zag je vee! rommeliger nederzettingen. En rommeligheid geeft gauw een indruk van ar- Druk bezig haar bullen te pakken in de royale kofferbak van een wagen, die trots het woord Canada droeg, was de familie C. Bar eigenlijk met haar gedachten al niet meer in Rotter dam. Naar Arnhem zouden ze. om de plaatsen te zien die in de grote, slag van 1941 zo'n belangrijke rol hadden gespeeld. En ze wilden dus wel eens weten of Poortwachter Arnhem kende, ja'.', en of hij dan wellicht ook iets van Nijmegen wist. Pa Barr. die een fraai snorretje „Opbreken." verordonneerde droeg en een merkwaardige ge- flight-lieutenant C. Barr (Ca- lijkenis met Clark Gable vertoon- nad.a) en draaide hel stuur een de, zonder zich nu maniertjes aan uurtje later richting Arnhem en te nieten, flight-lieutenant, in de Nijmegen. Hier is de familie ge- Canadese luchtmacht- en al ruim fotografeerd op het vlakke gazon drie jaar in Europa gestatio- van de Camping Rotterdam. neerd pa Barr verzocht wél om aan zijn Gelderse belangstellin- gen geen foute conclusies te ver binden. lang zo sterk niet. In de grote riviérgebieden bij voorbeeld, die „Die drie dagen hier hebben we onderweg zagen, liggen knpi- ons goed gedaan." zei hij stevig', tale bedrijven her en der ge- „Ze bevestigden die merkwaardig spreid. Kapitaal, ja: want wat is goede indruk die we kregen zodra cie grond hier goed.", we de grens waren gepasseerd. „Leuk, welvarend 'and," voegde We hebben toen onmiddellijk te- hy er nog aan toe. „Hard wer- gen elkaar gezegd: „Ik geloof dat kend, ver van elke Franse slag het fijn zou zijn eens een poosje maar nooit onvriendelijk. Nee in Holland gestationeerd te echt: ik zou die kennismaking zijn." best wijlen verstevigen." Dat mag een wat gewaagde uit spraak lijken voor een man, die T7:„i«i«rc- Onnli dienst doet In een mooie Franse j streek. Basis van de heer Barr Het pakicerk hervattend cn de is namelijk Longuyon, een dorp hulp inroepend van zoon Ronald dicht bii Verdun Hij meende liet en ilochter Elain: Rotterdam- niettemin stad? Nee, niet veel van gezien. We kwamen erdoor en kregen er dus een indruk, van." Waarom hij dan een overplant- Misschien meden ze de stad een ting naar dit ietwat minder zoete beetje uit angst voor de fietsers. Nederland sou ambiëren? Want die zijn aanleiding tot oe 0 „Omdat dit land me Ui een he- enige kritische noot, die de heer 'eboel opzichten aan Canada her- Barr wil laten horen. j nnert." En op Poortwachters t 'ach: „Ja heus. Veel meer dan „Dat is erg," zei hij. „En er zijn frankrijk." er zo ongelooflijk veel. Door hun geringe snelheid zwenken en Hij kon niet ineens zeggen waar zwalken ze en zijn voor zijwinden hem dat dan wel in zat. „Ik ge- zeer gevoelig. Die plotselinge m ioof dat het de veel grotere, in- overstekers bovendien levens- iividualiteit is," zei hij. „Neem gevaarlijk," oordeelde de heer cle Franse boeren bij voorbeeld. Barr die opmerkelijk eenoetr 1 Die wonen steevast m kleine dor- -- tegen .de bromfietsers veel pen bij elkaar. Dat vind je hier minder bezwaren hadJ Aan het stuur van de wagen, die hem. vier maanden lang tot rijdende woning diende, zegt de heer A. J. Fourie: Vergis je niet in wat je met zo'n microbusje allemaal kunt doen. We sliepen erin, natuurlijk, maar we had denachterin ook nog eert kom buis moede. Vergis ik me niet dan is de welvaart, in Duitsland vooral in de steden geconcentreerd. In Holland hoort moeder nog thuis he? Mee eens: Ik hou van het bewaren van zekere waar den." Zijn vrouw knikte. „Zwitser-- land is groots." gaf zij als haar mening. „Spanje heel romantisch. Maar toch: Holland is van heel die reeks her land dat ons het best in de herinnering zal blij ven." Ze kwamen in de lente, toen de tulpen bloeiden, en zagen een corso in Zisse. Het maakt een overweldigende indruk. „Als ver der heel onze reis vws mislukt had dat toch alles goed gemaakt," zei de heer Fourie. „Vergeet nu niet: Windhoek ligt in een woestijngebied." verklaar de hij nader. „Arriveren in dit bloemenland had iets van op nieuw geboren worden. Jullie, al die vruchtbaarheid om je heen gewend, kunt dat niet begrijpen." „En heus, we kwamen onbe vooroordeeld, al zagen we naar dit land met meer dan gewone nieuwsgierigheid uit." Waarom? „Omdat onze geschiedenis toch vanuit Holland begon." zegt me vrouw Fourie een tikje verwij tend. „Omdat er nog altijd taal verwantschap is. Omdat zoveel verhalen de ronde doen over wat er in dit kleine land aan grote dingen ondernomen wordt." Enthousiast zijn ze over de comfortabele Europese campings cn over Rotterdam. ..De rustig ste. best geplande winkelstad die ik ooit heb gezien," zei de heer Fourie waarderend. „Uren hebben we er doorgebracht. Zo fijn ook, die parkeerplaatsen. Je kunt al tijd je wagen kwijt," .Maar één ding overigens wc!." besloot hij. „Hoe heet hier de mi nister-president? Vraag hem om meer zonneschijn...." Het 1473 ton metende Italiaanse schip Margherita. heeft het we! moeilijk gehad in de afgelopen da gen én Leen Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst heeft het er druk mee gehad. Het begon vorige week zaterdag, toen de Margherita voor de Water wég tekort aan bunkers kreeg. De sleepboot Sehouwenbank maakte vast en bracht de Italiaan tot Ve- rolme. De volgende dag. toen de Italiaan uitvoer, kreeg het bij Rood 6 machi- nestoring. De Steenbank bracht het schip terug naar Vlaai-dingen. Gisteravond liep het ongeluks schip by" het uitgaan tussen Rood 8 en 'j aan de grond. De Hudson trok de Italiaan vlot en het schip vertrok op eigen kracht richting Rotterdam. Nauwelijks, op weg raakte de schoor steen in brand. De Hudson bleef in de buurt. Ter hoogte van Rood 12 doofden alle lichten op de Marghe- rita. Vlak voor middernacht was het duidelijk, dat het schip een complete „brake -'-«■«« had. De Hudson, die inmiddels assistentie had gekregen van de Atlas, léverde met zijn colle ga het varensmoede schip af in de Vulcaanhaven. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo lO.QOi—10,00g 3.5913.595 73.30—73.35 7.211—7,22 83,235—33,28i 69.45:—69.50i 90,27—90,32 51.78—51.83 50.06l-~50.lli 3.47,^—3.47^ 57.83157,93i 13,92113)531 12,4812,491 In 1960 zijn in Schiedam ruim 590 elektriciteitsmeters vervangen dit omdat de oude nieters te laag aan wezen. waardoor elektriciteUsverlies optrad, terwijl dikwijls voor toestel len met een groter verbruik meters met een hogere capaciteit vereist zijn. In de lijst van kapitaalsuitgaven bij de begroting voor 1961 is er reke ning mee gehouden, dat voor dit doel in 1961 34.000 zou moeten worden uitgegeven. B. cn W. stellen voor om voor de vervanging van elektriciteitsmeters nu een bedrag van 17.000 te vote ren. Voor de vervanging van gasmeters was op dezelfde lijst van kapitaals uitgaven een bedrag van 100.000 vermeld De raad heeft in maart al een krediet van 34.000 beschikbaar gesteld en krijgt nu een voorstel te De laatste zou dit. jaar de wiss el- prijs het Zilveren Paard defi nitief in zijn bezit hebben gekregen. De kampioenschappen 1961 hadden een spannend verloop. Uit de voor ronde kwamen vier finalisten te voorschijn: de heren Den Uijl, Reits ma. de 15-jarige Van Baarle en de heer Haring. De heren Reitsma en Haring eindigden gelijk. Dat betekende, dat een beslis singswedstrijd moest worden ge speeld die echter geen beslissing brachtWant hij eindigde in re mise en wéér namen de beide kam- ploenskandidatën tegenover elkaar plaats aan het schaakbord. Het toeval wilde, dat de heer Ha ring twee maal met ztoart speelde, hetgeen in de schaaktvereld geen gunstig t.cken heet te zijn. De jonge Schiedamse schaker heeft het tegen deel bewezen. Dank zij het. konings-Indisch ver dedigen won hij de partij en verover de daarmee de titel: schaakkam pioen 1961 van Schiedam. Het Zil veren Paard, de wisselprijs, zal de heer Haring volgende week donder dag worden uitgereikt door de heer W, Smit, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de schaakbond. behandelen om het restant van 65.000 te voteren. Dit bedrag is dan voldoende voor bet aanschaffen en plaatsen van 800 nieuwe meters, waarmee de behoefte voor het komende jaar kan worden gedekt. Ook watermeters moeten vervan gen worden. Hiervoor is een krediet van ƒ4000 nodig. B. en W. stellen voor een aanbod voor een vaste geldlening van 1.000.000 met een looptijd van der tig jaar te aanvaarden. De opbrengst daarvan wordt aangewend voor de financiering van kapitaalswerken, waarmee al een aanvang is gemaakt of die binnenkort zullen worden uit gevoerd. De N.V. Sandvik Staal te Rotter dam heeft de gemeente verzocht, haar eer. perceel grond van 5000 m2, gelegen- langs de 's-Gravelandseweg, in erfpacht uit te geven. De n.v. zal er haar bedrijf vestigen. De canon bedraagt ƒ2,13 per m'2 per jaar. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar. De vennootschap heeft tevens verzocht om het recht van optie voor de erfpacht van. het tussen de aangevraagde erfpachtsgrond en de Schie gelegen terrein, dat on geveer 25.000 m2 meet. Zij zal een vergoeding geven van f 0.73 per m2 per jaar vanaf de dag, waarop de erfpacht van het aan grenzende perceel ingaat. Ook tegen deze optieverlening, mits voor hoog stens twee jaar, hebben B. en W. geen bezwaar. De stichting Schooltandverzorging Schiedam zal de versleten installatie in hei gebouw van de GG en GD aan de Tuinlaan vernieuwen en bo vendien bij de in gebruik zijnde in stallaties in het medisch centrum in Nieuwland cn in de dentalcaxs over gaan tot de invoering van zogenaam de „airotors". Voorts wil de stichting in de den- ialcars compressoren aanbrengen. Dit alles zal een bedrag vergen van rond 15.000. dat de stichting bij de ge meente wil lenen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor met deze le ning akkoord te gaan. Hervormde Gemeente: Grote Kerk: 10 u. ds. A van den Ban, Eikerzee, 5 u. ds. C van der Steen. Bethelkerk: 10 u. ds. D J Spaling, 7 u. ds. W S Bakker. Rotterdam. Opstanriingskerk: 10 v. dr L J Ca- zemier 7 u. ds. J G Jansen. Vredeskerk: 9 en 10.45 u. ds. C van der Steen, 7 u. ds. W H van Kooten. Hasselt. Oudkath. kerk: 10 u. H. Mis. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. J B Schouwink. Jehovah's GetuigenVolksgebouw 6.30 u. Wachttorenstudie: woesdag 7.30 u. öienstvergadering en theo cratische bedieningsschool. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE; Hartstochten rond d« <§s trapeze. 2 uur. Vemletigingscom- A nv.utdo. 7 en 9.15 uur. 4> PASSAGE: Jerry als ruimtevaarder 2, 4.15. 7 cn 9.15 uur. Tentoonstellingen: 2 STEDELIJK MOSEOTJ: Op bat spoor van de mens. 1917 uur. t Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127. 2 ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE; Hartstochten- rotid da trapeze, 2 ta 4.15 uur. Veraieti- gtngseommando. 7 en 9.13 uur. PASSAGE: Jerry als ruimtevaarder, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 5 Tentoonstellingen: g STEDELIJK MUSEUM: Op het.epoor ran de mens, 1217 uur. Aan de Bokelweg in de Spaansepoldcr is gisteren de nieuwe be drijfsruimte van Zöllner N.V, opengesteld. Die ruimte omvat gelijk vloers een royale, lichte fabriekshal, waarin vrij niemve machines staan opgstcld, bestemd voor de persoonlijke hcveiligingsznlddelen, die de n.v. vervaardigt. James Stewart de hoofdrolspeler, is een majoor, die het bevel heeft over een. groep Amerikanen, die in China de Japanners door het op blazen van bruggen en het vernieti gen van vliegtuigen de opmars moe- Dit is een unieke gelegenheid voor Schiedam onr. kennis te maken met deze oudste van alle kunstuitingen, zoals zij zich in verschillende delen van Europa heeft ontwikkeld. De VIMA voert vanzelfsprekend nationale dansen uit in Hollandse klederdrachten. Interessant is het vergelijkingsmateriaal, dat groepen uit Engeland. Zweden. België en Schotland zullen bieden én door hun typische klederdrachten én door de specifieke bewegingskunst van hun- landen. De Engelse groep „Coventry Morris Men" bjj voorbeeld zal de karakteris tieke zwaarddansen laten zien. De doedelzakken van de „Dumfries Branch" zullen de sfeer van de Schotse Hooglanden in Schiedam brengen Weer geheel anders zijn de figuur- dansen, die door de Zweedse groep „Tranas Hembygdsgille" worden uit gevoerd. De vendelzwaaiers van „Boerke Naas" uit België zullen een vaardig heid laten zien, die van oudsher uit- De volgende artsen hebben het komende weekeinde dienst: H. J. Ormel. Singel 76, tel. 68250;'W Ormel Schoolstraat 5. tel. 64244; P. J. W, Beukers, BK-laan 76. tel. 68004: P. van Santbrink. Mgr. Nolenslaan 133. tel. 62562. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. sluitend in Vlaanderen en Brabant werd beoefend. Ten slotte zullen zeer waarschijn lijk VIMA-leden Israëlische dansen laten zien. Dit. boeiende en rijk ge varieerde programma verdient, 't veel kijkers naar cle Plantage te trekken. De toegang is gratis. Het volksdans feest begïnt om acht uur. Rotterdam 14 juli. Heden kwamen aan de Visafslag alhier cén vaartuig en werden van IJmuiden, Den Hel der. Seheveningen. Vlaardingen. Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren Tong gr. 5.10 tot ƒ5.20: Tongmidd. 3.60 tot 4.20: Tong klein 2.60 tot 2.70: Tong slips 1.65 tot 1.70; Tarbot gr. 3.30 tot 3.40; Tarbot midd. 1.90 tot 2.00; Tar bot klein 0.90 tot 1,00; Griet 0.80 tot 1.50 per kg; Schol midd. f 43 tot 52; Schol klein 18 tot 32; Schelvis gr. 45 tot 46; Schelvis klein 21 tot f 2S; Kabel jauw gr. 40 tot 48: Kabeijauw klein 25 tot 29: Makreel 20 tot 22; Zeehanen gr. 52 tot 54: Zeehanen midd. 39 tot 40: Zee hanen klein 10 tot 17; Wijting 20 r.ot f 29: Haring verse 28 tot V 34 Pieterman 40 tot 42 p. kist. Geen happy end dus. In dezs film wordt wel duidelijk gemaakt, dat de majoor het met zijn daad bij het verkeerde eind heeft. Mar aan de andere kant wordt zijn 'Amerikaanse hardheid' toch we! als een verzachtende omstan digheid aangevoerd. De Chinezen daarentegen komen er wel erg be kaaid af. In deze film zijn zij slechts besluiteloze, soms wrede en beklagenswaardige schepsels. ten belemmeren. Dat lukt hun won derwel, Van de mentaliteit en de jammer lijke omstandigheden, waarin de Chinezen verkeren, begrijpt de ma joor echter niets. Eén van zijn man nen vindt de dood, terwijl hij vluch telingen van voedsel voorziet. In hun haast om er als eerste bjj te zijn, lopen zy hem onder de voet. Twee andere Amerikanen worden onder weg vermoord en beroofd. Daardoor raakt de majoor zo ver bitterd, dat hij het dorp. waarin de moordenaars zich ophouden, met vrouwen en kinderen erin opblaast. Dat kost hem de liefde van eeu knappe, jonge Chinese weduwe, die l ruimtevaarder waarin Jerry Lewis hem al heel aardig begint te vinden, j met vliegende schotels tc doen krijgt. De sfeer van het circus heerst deze weck volop in hetzelfde theater waar 's middags "Hartstochten om de tra peze' wordt vertoond, een door George Sherman geregisseerde film over de liefdesperikelen van een groep vliegende acrobaten. De amorcuze verwikkelingen zijn van de gebruikelijke aard, maar ze krygen een wat sensationeler tintje dan doorgaans, omdat in dit gevaar lijke cireusberoep het element van de jaloezie een nog belangrijker rol speelt dan bij mensen met een werk kring op de begane grond. Passage vertoont Jerrv als Over een gedeelte van die fabrieks hal loopt een verdieping, waarin mo derne kantoren smaakvol zijn inge richt, terwijl zich daar ook éen aan trekkelijke kantine bevindt, Zöllner N.V. maakt onder meer las- brillen. stofbrillen, lasheimen, val helmen. geiaatschennen, enz. Het bedrijf werd in 1922 gesticht door de heer J. J. G. Zöllner, die gisteren in zijn functie als directeur van de n.v. werd opgevolgd door de heer "W. A. J. Notenboom. Deheer Zöllner zelf blijft als president-commissaris aan het bedrijf verbonden. Zöllner N.V. exporteert door de ge hele wereld. De n.v. was tot dusver gevestigd aan de Noorderkanaalweg 32 in Rotterdam, waar alle panden binnen twee jaar moeten verdwijnen. Omdat er ook ruimtegebrek was heeft men reeds nu een nieuw gebouw la ten zetten door Slappendel te Rot terdam. De officiële opening vond 's mor gens plaats in aanwezigheid van de dertig mensen personeel, 's Middags bezochten veel belangstellenden de receptie. V. v Een walvis in de, Theems is geen alledaags verschijnsel. Men vond. het vijf meter lange en ruim een. ton zware gevaarte op een stuk drooggevallen bedding in de buurt van Londen, Het dier teas kenne lijk gewond door aanraking met een boot. Dc walvis werd. iceer naar het urater gesleept, maar weigerde de rivier te verlaten. Men vermoedt dat. hij verant woord,'hik is voor de verdrinking rnii ren technicus wiens bootje, bij kalm weer omsloeg. Koop 'n boek bij d«

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1