brand in Klinknagelfabriek aan Personeelslid ontdekt vuur in produktiehal r Pater Fiolet ziet reformatie al r.-k. kerk binnentrekken Bliksem in tramwagen Over de kop geslagen Landbouw en huishouding verbeterd Dixieland Pipers vieren jubileum met boottocht Als een pannendak; A. Oosterman wint ronde Sdbiecl. Boys koninklijk goedgekeurd leven geestelijk Twee auto's in botsing Man steelt voor zijn vrouw verrassingen Windhoos tilt koe in sloot 'GEVAARLIJK BESLUIT' H m Bromfietser uit boclil gevlogen Esperanto-a gen do Bejaarde man loopt tes;eii verkeersbord GEVONDEN Eer&te nederlaag van Nepltmus tesen DHS 2 msmm De D 'Zaterdag dag der barmhartigheid HET VRIJE VOLK MAANDAG 17 JüLI 1961 PAGINA 4 In de Klinknagelfabriek Nederland aan de Noordvestsingel in Schiedam is zaterdagmiddag een brand uitgebroken, die zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien. Achteraf blijkt de schade mee te vallen. Een aantal zeer kostbare machines, voor het behoud waarvan men vreesde, heeft slechts waterschade opgelopen. Voor het overige blijft de schade beperkt tot het dak en een bedrijfskantoortje. WÊA I 'Als wij konden lezen en schrijven,' zei ons de eigenaar van het restaurantje in Farakla, drie uur rijden van Athene verwijderd, 'dan zou ieder van ons een brief sturen naar de "Wereldraad van Kerken om ie bedanken voor al het werk dat een team van de Wereldraad bij ons heeft gedaan. Deze mensen hebben ons nieuwe moed gegeven en ik spreek, namens alle mensen hier in het dorp Hij bedoelde het Nederlandse echtpaar Wimen Jo Blankers, R. Turksma promoveert te boe» met <Bt mede b een waardevol wwfc et hoek 'Verdeelde christe- Franciscaan pater dr. A. Fio let, een der voormannen van de Sint-Willibrordvereniging voor contacten met protestan ten, loopt vooruit op het alge mene concilie dat de rooms- katholieke kerk thans volop aan het voorbereiden is. Een personeelslid, de heer J. J. Staaimans, die op het punt stond in rijn auto naar huis te rijden, ont dekte de brand omstreeks half vijf- Hij zag rook komen uit de grote produktiehal van 40 bij 80 meter, waarin de harderij, bestemd voor het harden van bouten en dergelijke, is ondergebracht. De heer Staalmams rende de har derij binnen en spoot drie schuim- blussers leeg op het vuur, dat echter gretig voedsel vond in een groot aan tal oliebaden en dat snel om zich heen greep. Hij probeerde een telefoon te be reiken, maar de kantoren waren af gesloten. Daarop riep de heer Staal man» een passerend personeelslid van de gist- en spiritusfabriek Hoilandia, die achter de Klinknagelfabriek ligt, en deze waarschuwde de brandweer. Toen de brandweer onder leiding van commandant D. de Jager met twee motorspuiten ter plaatse kwam. was het dak al gedeeltelijk doorge brand, Het vuur werd aangewakkerd door de hevige wind. Het vrat zich door een deur naar de machinefabriek en, gealarmeerd door de heer Staalmans, die machte loos had moeten toekijken, begon men aan die kant met blussen. Een ander kritiek punt.vormde de tank met 800 liter olie in Se produk tiehal, die voortdurend nat werd ge houden om een ontploffing te voor komen. i Om half zes had men het vuur j onder de knie en kon het nablussen beginnen. De linkerzijde van het dak was toen gedeeltelijk vernield, even- als een bedrijfskantoortje. De kost- j bare machines, die bestemd zyn yoor i de vervaardiging van hoogwaardige j produkten in opdracht van de DAF- fabrieken, kregen waterschade. Vermoedelijk is de brand veroor zaakt doordat 'n vlam naar buiten is geslagen uit een van de verhar dingsovens, die permanent volauto matisch op temperatuur worden ge- j houden. j Het mag een geluk heten, dat bjj j het uitbreken van de brand een van de personeelsleden zich nog op het j terrein bevond. Anders was de brand in dit afgelegen hoekje van Schiedam waarschijnlijk veel later ontdekt. j De brand is ontstaan in een elek trische oven voor het ontvetten van klinknagels. De oven stond in de schakelstand ..half". Vermoedelijk heeft een van de personeelsleden, die de oven moest uitschakelen niet vol doende doorgeduwd. Door de warmte verdampte de vluchtige vloeistof in de oven waarin zich resten olie van de ontvette klinknagels bevonden. De olie is daarop door oververhitting in brand gevlogen. De bliksem sloeg zaterdagavond in een tramwagen van de HTM aan het eindpunt van de Westvest te Delft. De tram raakte defect en moest naar de remise worden gesleept. Eveneens zaterdagavond sloeg de bliksem via de TV-antenne in de woning van de heer Loeve, M. Hus- sestraat 6. De stroomleiding en plas tic buizen van het lichtnet smolten gedeeltelijk. De verlichtingsornamenten werden vernield. Bij het pompstation aan do Rot- terdamsedijk is zaterdag de 33-jarige Vlaardingse tuinman B. W. van K. met zijn bromfiets uit de bocht ge vlogen. Met een zware hersenschud ding is hy door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De 23-jarige vertegenwoordiger W. R. uit Voorburg sloeg zaterdag en kele malen met zijn auto over de kop op rijksweg 13 ter hoogte van het wegenwachtstation. Hij reed door een grote plas en raakte hier de macht over het stuur kwijt. De wagen werd totaal ver nield: R. kwam met de schrik vrij. Voor de voetbalvereniging Schie- damse Boys heeft het met zoveel succes verlopen seizoen, waarin het eerste elftal zich oppermachtig toonde en naar de tweede klas van de afde ling Botterdam promoveerde, een aangename consequentie gehad. Schiedams kleinste voetbalvereni ging mag zich namelijk met ingang van 5 juli 11. .Koninklijk Goedgekeurd' noemen. Een beslissing hiertoe is de zer dagen genomen. Schiedamse Boys. dat 't tot dusver zonder junioren afdeling moet stel len, heeft plannen om de oprichting van een dergelijke afdeling te ver wezenlijken. Daartoe dient men ech ter eerst over een eigen terrein te beschikken. Grieks dorp krijgt hulp van twee Nederlanders Merkredon, la I9an de julio. Nine ne kunvenos pro neceesto de nia gas- tiganto: do gis la sekventa fojo, la 26an de julio. A.wccr cc/i gelukkige schoon heidskoningin: de 21-jarige Mar iene Schmidt uit 'Stuttgart zet te Miami Beach in de Amerikaanse staat Florida da kroon op, die haar, als de zo pas verkozen Miss Wereld, ts overhandigd door haar voorgangsterde -Amerikaanse Linda Bement. Overigens verkijkt Mariene die pas een jaar geleden Oost- Duitsand ontvlucht is met haar moeder en nu zeventienjarige zus ter zich niet op haar nieuwe titel en de eraan verbonden voor-, aden (5000 dollar contant eed contract van 10,000 dollar eh een bontmantel van 3500 dollar): zij maakt zich zorgen over haar baantje van 200 gulden per week bij een firma, in Stuttgart. 'Ik hoop dat ze het begrijpen en me een poosje verlof geven, maar ik ga zéker terug,' zegt ze beslist. Mariene, die de oudste deelneem ster was, is 1,72 meter lang en haar afmetingen zijn; 91-58-91 cm. Op de kruising Willem de Zwüger- laan-Stadhouderslaan heeft een vrachtwagen, bestuurd door de Rot terdammer J. B„ geen voorrang ver leend aan een personenauto, die werd bestuurd door de vertegenwoordiger j J. C. K., ook uit Rotterdam. De per- i sonenauto verd -olkomen vernield. Ook de vrachtwagen kreeg schade. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. Advertentie I.M. Onttrekking van een gedeelte van de Oude Dijk aan liet openbaar verkeer. Ingevolge artikel 12. lid 2. van de Wegenwet wordt ter openbare Kennis gebracht, dat ter gcmceiHc-secretarie van Schiedam (Afdeling Algemene Zaken - Stadhuis) van 15 juil t/ro 23 Juli 1S61 ter inzage van een ieder ls eelegd het besluit van de Staten der provincie Zuid-Holland van 1 februari 1961. goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 26 mei laai. no. 27. tot het onttrekken aan het openbaar ver keer van een gedeelte van do Oude Dijk. welk gedeelte is gelegen tussen de spoorwegovergang in de spoorlijn Schiedam-Delft en de brug over de polderwate ring. Schiedam. 13 Jul! J961 Burgemeester en wethouders van Schiedam, De secretaris De burgemeester N. J. POST J. tv. PEEK Juist op zijn 31ste verjaardag is zaterdagmiddag op de kermis de los- arbeider Ch. v. d. N. uit Dordt door de politie aangehouden, v, d. N", had In verschillende kermiskramen kleinigheden weggenomen. Na zijn aanhouding verklaarde hij op die middag een vijftig gulden op de kermis te hebben verteerd. Hij meende dat tegenover zijn vrouw- niet te kunnen verantwoorden, en wilde om Jiaar gunstig tc stemmen enige 'verrassingen' mee naar huis nemen. Na het verhoor is er proces verbaal tegen hem opgemaakt. Een windhoos heeft zaterdagmid dag nabij het woonwagenkamp-een koe opgenomen en in een sloot ge duwd. Het dier is later op het droge geholpen. Bij rijksweg 20 werd een keet op wielen van de firma Ooster- wi.ik omver geduwd en vernield. Het gereedschap lag voor het grij pen. In het 3e:-Ixpark werden een paar bomen ontworteld. MAANDAG Bioscopen: MONOPOLE: Hartstochten rond de trapeze, 2 uur. Vernletiginzscom- mando. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Jerry als ruimtevaaarder. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM Op hel 9poor van de mens. 1017 uur. Apotheek: Ftembr&r.dt, Rcmbrandtlaan 5. Bioscopen: DINSDAG MONO POLE: Hartstochten rond de trapeze, 2 uur. Vernietigingscom mando. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Jerry als ruimtevaaarder. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van de mens. 1017 uur. Apotheek: Rembrandt. Kembrandtlaan 5. (Van een onzer verslaggevers) men net van de Pipers kent. want Een van de oudste jazzbands in ons yoor bas druins was er geen rani- t-,„ri ri» T-vvi^icrf te. maar het bleek toch m staat de - -o-, P'PeJs- ondei g(;esttjrift op ]lej; 5Cheepje te bevor- leiding tan Eric Kra.heeft gisteren (jeren en op peil te houden, een bijzonder cachet gegeven aan een En met die plassentrip was de jubi- Jubileum. leumviering nog lang niet afgelopen. Het vijftienjarig bestaan van het oudc-stijl orkest tverd niet gevierd Og lllGt Op met een gewone receptie, zoals dat te op een bijeenkomst in jacJUhaven doen gebruikelijk is, maar met een Van Dijk voor niemand zelfs niet boottocht over de Loosdrechtse plas- voor de pers toegankelijk) werden sen tie Dixieland Pipers geschenken aan- Enkele tientallen genodigden lieten cp de avond bUezen zich voor cieze gelegenheid in een deugde*olle klanken de boten- rondvaartvoot over de golven dragen loods van jachthaven Van Dijk in, en luisterden daarbij naar de klanken aan het slot van de derde aflevering van het vijftienjarig ensemble. ven het jazzconcours, dat daar gedu- "«t geluid was niet helemaal zoals rende zes weken op de zondagavon den wordt gehouden. De 71-jarige M. K. uit Dordrecht is zaterdagmiddag bij de r.-k. kerk aan de Singel met zijn hoofd tegen een paal met een verkeersbord gelo pen. Hij kreeg een lichte hersen schudding en een hoofdwond en is naar het gemeenteziekenhuis ge bracht. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9-12.30 uur en 2-6 uur: groene deken. Te bevragen bij de vinders: duim stok, Braakhuis, Burg. Van Haaren- laan 5CG; vishengel, v. d. Kooy. Dr. Wibautpiein 151: ring met sleutels. Spaarbank, Lange Haven 80: bedel tje. L v. Milaan, Louise de Coligny- straat 32: herenpolshorloge, L. Bel laars, Rijnstraat 5; bedrag aan geld, T, v. d. Grijp, Anth. Muijsstraat 61a; portemonnee met inhoud, A. Mostert, Burg. Verveenstraat 5, Kethel; kin derportemonnee met inhoud. J. Ver meulen, Helnstraat 4, Vlaardingen; aktentas met inhoud. J. Acda, Rese ller Manszstraat 54, Rotterdam; por temonnee met Inhoud, Mevr. de Raad, Dr. Kuijperlaan 21; zwarte hond, die- renasyl, st. Anna Zusterstraat; ring met sleutel, j. verhaal, Stationstraat Kon hel eerste honkbalteam van DHS zondag wegens de barre weers omstandigheden niet tegen Neplunus spelen, de voor zaterdag vastgestelde ontmoeting tussen DHS 2 en Nep- tunus 3 vond we! doorgang. Het werd tooi- de DHS'ers een goede dag. Dit is de nieuwe schaakkam pioen van Schiedam, de heer J. Haring, De schiider Leonard Founita heeft de gouden medaille ontvangen van de eerste internationale tentoon stelling voor gewyde kunst die .n Triëst is gehouden. De eerste prijs voor schilderkunst ging naar Mario Siröni (Italië) en de eerste prijs voor beeldhouwwerk naar de Fransman Ossip Zadkine. Met liefst 124 moest Neptunus zijn eerste nederlaag incasseren. Toch zal DHS 2, dat de tweede plaats be zet, de Rotterdammers niet meer kunnen inhalen. Dat deze zich de titel nog zuilen laten ontnemen is namelijk vrijwel uitgesloten. Voor een deel is de fraaie zege van de geel-zwarten te danken aan het uitstekende werpen van Jaap Ver beet, die acht man met 3-siag uit schakelde en aan slechts vier tegen standers een vrije loop toestond. Het veldwerk van de DHS'ers betekende daarbij voor hem een goede steun. Zondag staat voor DHS 2 een ont moeting met Hermandad op het pro gramma. SCHIEDAM De politie heeft een groot aantal lijnen en stekken met vishaken in beslag genomen, waar mee jongetjes aan de Buys Ballot singel bezig waren. SCHIEDAM E. v. K. deed aan gifte van diefstal van de versnei- Ungshandel van zijn bromfiets, die aan de Rotterdamsedijk stond. W. A. F. mist zijn brommer, die hij aan de Broersvest had gezet. Zo begint bet verhaal van Geoffrey met eigen ogen te overtuigen van de prof Smits zijn bevoegdheden te ont- Murray, verslaggever van de Wereld- goede gang van zaken, nemen, verontrusting en grote ver- r(lflcj v:atl Kerken. Op zijn reizen in Het verbouwen van granen, het ontvaarölginc heeft teweeggebracht, dienst van deze organisatie heeft hij aanleggen van groentetuinen, Hei, •De Centrale Commissie is evavn oot; Griekenland aangedaan om na te verzorgen en fokken van dieren, het overtuigd, dat dit. besluit in strijd gaan n-elk: hulpwerk er in alle stilte verbeteren van de watervoorziening: is verricht Via het hoofdkwartier in dat waren de activiteiten die Wim Genéve bereikte ons deze reportage Blankers tijdens zijn verblijf in Fa rakla ontplooide en waarmee hij de De Centrale Commissie voor liet Vrijzinnig Protestantisme is in spoed vergadering bijeen gekomen omdat m brede vrijzinnige kringen het besluit, is met de geest van vrijheid en ver draagzsnmheid die in de kerk van Christus dient te heersen, staat in een communiqué.' De commisic acht dit besiuit bij zonder betreurenswaardig en gevaar lijk.' niet alleen met kei oog op de positie van het vrijzinnig proste- st a lit isme zelf. maar ook omdat hier door het. vertrouwen in de mogelijk heid van de kerk. eiding te geven aan liet geestelijk leven in deze tijd, zowel binnen als buiten de kerk is geschokt. Bovendien wordt hierdoor de zo nodi ge samenwerking der kerken en der geloofsovertuigingen in bun ver scheidenheid bedreigd. Ook het Provincie al Bestuur van de Veren. v. Vrijz. H"'.'v, in Noord- Holland en het Prov. Bestuur N.H. v. d V'rijz. Herv Vromvenfederatie heb ben zich uitgesproken in een brief aanhef breed moderamen van de hervormde svnode. Zij hebben met droefheid en verontrusting kennis genomen van het besluit, aan prof. dr, P. Smits op grond van een maatregel van orde,* dus eigenlijk op grond van wangedrag, de emeritaats- rechten te ontnemen' 'Wij betreuren het zeer.' zo staat o.m. in de brief, 'dat u zich hebt laten verleiden een besluit te nemen dat onvermijdelijk een Jeertuchtelijke interpretatie zal ontvangen, en ach ten deze vertroebeling fataal voor de gang van zaken in onze kerk.' Dat prof. Smits onder de huidige omstandigheden een gesprek heeft afgewezen, stelt ons enerzijds wel die wij hier verder navertellen. Wim Blankers. landbouwdeskundi- Grieken wegwijs maakte, ge. is nu zes en zijn vrouw vijf jaren t in Griekenland. In Farakla woonden UOK Voor vrouwen zij achttien maanden. Alle vinding- Intussen hieip zijn vrouw de nn-i rijkheid waarover dit tweetal beschik- derwijzer in de school, waar zij naai-i tc. is aangewend om de bevolking lessen voor de vrouwen introduceerde! te helpen. en ook kinderen veel handvaardig-! heden bijbracht. Een Engelse ver-j Huis staat model pleegster voegde zich later bij liet' echtpaar, ook om zich in dienst van: In een huis dat jaren leeg had ge- de bevolking te stellen, staan en cadeau werd gedaan door Zij opende een kliniek en begon: het Engelse parlementslid Pnihp vrouwen in Farakla te helpen bij, Noel Baker vestigden zij een centrale cje verbetering van hun huishouding.' P-'ri, Ook de filmvoorstellingen van de De bevolking van het district Blankers werden populair in deze, waar veie Griekse vluchtelingen uit streek. Klein-Azië wonen is indertijd Hun team is maar een van de di- economiseh getroffen door sluiting van de mijnen. Noei Baker had het idee dat de toestand zou verbete ren als de mensen konden worden aangemoedigd intensief de land bouw te gaan beoelenen. verse werkgroepen welke onder aus piciën van de Wereldraad tan Ker ken in Griekenland, Italic. Marokko en India uitzwermen. Man en vrouw Blankers zorgden voor elektriciteit en modern sanitair Aan de vrije universiteit te Am- in het huis. Zij ontwierpen en maak- sterdam is gisteren de heer R. Turk ten hun eigen meubilair, legden een sma gepromoveerd tot doctor in de tuin aan, bouwden ecu varkensstal en een kippenren. pedagogiek op een proefschrift over 'de geschiedenis van de opleiding teleur, maar is anderzijds door de 0pCn. c]gP bezoekers was van harte onjuiste procedure (o.i. ingegeven door van vele kanten uitgeoefende druk) van zijn kant wel begrijpelijk. Het was zijn goed recht het gesprek onder deze omstandigheden te weige ren.' Aldus deze brief! AI deze voorzieningen stonden mo- tot onderwijzer in Nederland aan de - openbare, protestant-christelijke en bijzonder-neutrale instellingen.' Dr. Turksma is leraar in de peda gogiek en psychologie aan de prot. christelijke kweekschool te Dor drecht. dei voor de bewoners van Farakla: iedereen kon komen zien hoe hij zijn levensomstandigheden zou kunnen verbeteren met" eenvoudige middelen. Van morgen tot avond stond de deur welkom en kreeg gelegenheid zich Als een pannendak zonder maren zo ligt daar de nieu we St. Nicolaaskerk op Can- vey Island, Essex. Aan beide, zijden heeft het gebouwtje ra men met driehoekige omlijs ting. Diverse nieuwe kerken worden in deze streek neerge zet voor grote groepen Londe- naars die zijn verhuisd naar nieuwe stadjes en dorpen in Essex. PAPENDRECHT De chr. ger. kerk alhier heeft een beroep uitge bracht op kandidaat J. P. Versteeg uit Amsterdam, ter voorziening in de vakature ontstaan door het ver trek van ds. G. J. Buys. MAASSLUIS De slagregens van zaterdagmiddag zijn oorzaak gewor den dat de Ronde van Maassluis, op gewone rijwielen, moest worden ge halveerd. Alleen de junioren kwamen op de fiets. Het waren er 21, waarvan er 12 het door de regen zeer gladde parcours van 20 km. hebben uitge reden. Een kopgroep van drie renners had zich al spoedig losgereden en wist de voorsprong tot het einde te bewa ren. Als eerste ging over de streep de Rozenburger A. Oosterman, die een tijd maakte van 42 min. en 20 sec. Een goede tweede op 10 meter achter de winnaar werd Arb. Oosterman. eveneens van Rozenburg. Derde werd de Maaslander P, v. d. Burg. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de CJV om zaterdag a.s. de senioren die zaterdag jl. niet aan bod kwamen, te laten kampen. Ook de junioren die zaterdag reden, kun nen zich laten inschrijven en kunnen meedingen naar de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de directie van de Maasdekenfabriek. De inschrijving vindt, plaats op vrijdag in Sursum Corda van 7 tot 8 uur. 'Verdeelde christenen in ge sprek'. door dr. A. Fiolet O.F.M., uitg. Paul Brand, Hilversum. Volgens pater Fiolet zal de his torische öetekenis van dit concilie vooral gelegen zijn m de bezinning van de kerk van Rome op haar ver antwoordelijkheid voor de verdeeld heid der christenen. Pater Fiolet komt in zijn vaak wat houterig geformuleerde maar overi gens zeer doorwrochte beschouwin gen over het probleem van de ver deeldheid. het reformatorische kamp ongehoord ver tegemoet. Deze tegemoetkomendheid spruit voort uit zijn opvatting dat het drie maal -sola' van de reformatoren (So la fide, sola gratia, sola Scriptura' aileen door het geloof, alleen de ge nade. alleen de Schrift), geenszins zo onverenigbaar is met de rooms- katholieke theoiogie als men sinds de contra-reformatie heeft gemeend. Pater Fiolet heeft trouwens voor die contra-reformatie maar weinig goede woorden over. Hij meet daar tegen het -christelijk erfgoed' dat door de reformatie werd veilig gesteld en bewaard, waarlijk allerbreedst uil. ai constateert hij daarnaast bij de kerken der reformatie een kramp achtige ontkenning van bepaalde ge loofsaspecten. In oecumenische ontmoetingen niet reformatorische christenen is vol gens pater Fiolet de Kerk 'een spiegel voorgehouden waarin zij hetware gelaat, van de reformatie heelt ont dekt en tegelijk de eenzijdige trekken van haar eigen gestalte iieeft waar genomen.' 'De reformatie', zo zegt pater Fiolet ook, 'had in de kerk kunnen blijven als haar christelijk appèl eer der was erkend en gehonoreerd*. Hij is zelfs dermate enthousiast geworden dat hij het volgende per spectief nr-—1 ie zien: 'In de oecu menische ontmoeting is de Una Sane. ta aan de horizont verschenen'. antwoordelijkheitl onder het ker keiijk gezag; het pei soon lijk geformuleerde ge bed als antwoord op de indivi duele godservaring. De Soint-Wilhbrodvereniging, on der wiens auspiciën deze publica- ,e Kerk zal volgens hem 'door ernstige bezinning op de refor- matorische getuigenis moeten uit groeien tot de manifeste gestalte van de volle Openbaring' Aai. de aldus veranderde gestalte van de rooms-katholieke Kerk kan dan de reformatorische christen er varen dat hij 'niets van zjjn posi tieve geloofsovertuiging behoeft prijs te geven als hjj terugkeert tot de Katholieke Kerk', aldus pater Fiolci. De schrijver heeft overigens ook al geen vrede met het maatschappelijk tie deze publicatie van paler Fiolet tot stand kwam. zou velen ongetwij- cen genoegen bereiden door de schrijver in de gelegenheid te stellen zijn gedachten te ontvouwen over nog meer aspecten van door hem geziene mogelijkheid dat de reformatorische christenheid de voor haar bewoonbaar gemaakte r-k. kerk binnentrekt. Want hoe staat het volgens hem met d:e bewoonbaarheid wanneer leerstukken als het offerkarakter van de mis. cle transsubslatiatie. het aantal er. de aard der sacramenten, her, middelaarschap van Maria, de hiërarchische kerkstructuur en d* onfeilbaarheid van de Paus het kerkgebouw op dezelfde wijze blij ven schragen als ze nu doen? Het, conflict over het 'soja fide' en- leven van zijn geloofsgenoten, zowel aovoort, was immers 'slechts' het be- individucei ais organisatorisch. Het gin van de kloof. draagt volgens hem het stempel van een eenzijdige geloofsbeleving. Ook in maatschappelijk opzicht moet het huis der kerk bewoonbaar gemaakt worden voor alle christenen, meent hij. ,e Sint-WUUbvovdvereniging. en- der wiens auspiciën deze publica- zou naar de opvatting van pater Fio let voor de praktiseh-ciiristelijke le venshouding de volgende aspecten vertonen •k een heilig ont2ag voor de majes teit van God: ic een doorleefd zondebewustzijn: het alles verwachten van Gods genade m Zijn predestinatie: •k hel persoonlijk contact met Gods Woord in de Heilige .Schrift: de volle nadruk op de eigen ver- G. A. G- Amsterdam, 12-7 De Protestant se Unie heeft woensdag op haar landdag in de Lage Vuursche de in voering van de vrije zaterdag be sproken. De unie was van mening, dat een krachtig beleid van de over heid noodzakelijk is om deze dag niet tot schade voor het volksleven te doen ontaarden. De dag zal officieel 'dag dei- barmhartigheid' moeten zijn. waarop werk verricht dient fe worden dat aan de medemens in nood, ver of nabij,, ten goede zal komen, aldus de unie.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2