Sergeant sjouwt weken barrevoets door jungle Van den Wall Bake chef generale staf Marine zoekt nog. Eiclimann voor eerste maal uit dazen kooi OPRUIMING DE KLERK DRUKT BmPRÜZIN I i i E KLERKeZN Yan Aartsen trekt rem op vrije bouw nog verder aan PREMIEVERMINDERING VOOR PARTICULIERE CHINEZEN DROSSEN VAN 'ZUIDERKRUIS' Amsterdamse poogt vergeefs kind ami voogdij te onttrekken F Het Vrije Volk ZONDER COMMENTAAR HUURWONINGEN EN BOUW EIGEN HUIZEN Y erliuren van koelkasten in strijd met wet? Massamoordenaars krijgen levenslang Regering Japan is afgetreden Bijen steken eenden dood V ccéé Onderzoek nciar recreatie aan Noordzeekust STRAAT OPGEREND Mutaties in leiding krijgsmacht .Slaking bij Boac duurt nog voort llllJ LI 338.- Ook suösidieverlaging Naar Eonn HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 JULI 1901 PAGINA 3 de lioeg i Jaren voor W'ater een alles overtreffende GARDEROBEKASTEN TEAK EETHOEKJE- RESTANT - FAUTEUILS Verston* ng bouwmarkt CLAN (Van een onser ver-staggevers) Een uit de ouderlijke macht ontzette Amsterdamse heeft 'gistermiddag geprobeerd haar driejarig dochtertje Ciska, dat [de Voogdijraad heeft toegewe zen aan een Utrechts echtpaar, j terug te krijgen. Het plan werd verijdeld door twee meisjes, de :15-jarige Nellie Bosma en de •14-jarige Tineke Langendijk. Drie mensenmevrouw O., haar broer en haar moeder, die zich vol gens sommigen al langer in de buurt 'hadden (opgehouden, belden, aan bij nummer 14 in de Van Lodenstein- laan tc UtrechtDe hoofdbeicoon- ster mevrouw Voogt-van Poppel dia open 'deed. werd hardhandig op- 2ij gedrukt. Op de slaapkamer van het echt paar Schoondermark, dat. op de cer- tste verdieping woont, trof het drietal .de heer des huizes aan, met wie een twist ontstond over de voogdij. De pleegmoeder, mevrouw itchoon- i dermark, "die met Ciska in t e tuin !was, kwam met het kind achter haar 'aan 'op het lawaai af. De moedeJ', imevroüw O. nam onmiddellijk haar ikans waar: vliegensvlug pakte zij het jkind op en verdween samen met haar tbroer en moeder. De heer Schoondermark rende inaar de winkel van kruidenier Lan- teendijk om de politie te waarschu- iwen. Tineke Langendijk hoorde in de [winkel het gesprek en rende ook de ïstraat op. Samen met Nellie Bosma, ;die naast het echtpaar Schoondet- imark woont, zette zij de achtervol ging in. De Amsterdamse met haar hard (huilende kind in de armen bereikte het eerst een bus van lijn 3. die toe- vallis klaarstond. De kinderen pro- I beerden de chauffeur er van te over- tuigen, dat hij moest blijven staan. Toen hij wilde doorrijden begon- r.en de twee meisjes hard te hui- I len. Pas toen sloot hij de deur en bleef op de komst van de politie j wachten. 1 Deze heeft de drie mensen na ver- hoor weer vrijgelaten en Ciska aan :de pleegouders teruggegeven. (Van een onzer verslaggevers) Grote vreugde in het huis van sergeant C. Meijers, een kleine etagewoning in een van Rotterdams zuidelijke uitbrei dingen. Op de tafel staat een mand fruit, zo groot, dat hij door één man nauwelijks te versjouwen is. Er is een kaartje bij, waarop staat: 'Hartelijke gelukwensen met de be houden terugkeer van uw'eclitgcnoot. Officieren, onderofficieren cn man schappen afdeling mariniers Biak, aan boord van fir. ras. Evcrtscn.' Mevrouw Meijers, een donkere, nog jonge vrouw die in 1950 met haar man uit Soerabaja. naar Holland kwam., laat ook nog een fcllcitatle- Itelegram zien, net als de fruitmand Iuit Biak afkomstig. Wat er met Iraar man gebeurd is? 'Geen flauw idee,' zegt zc. Weken- jlang heb ik in een hel geleefd, moest op den duur wel aannemen 'dat hij I icas omgekomen. Totdat verleden gceek donderdag een- aalmoezenier herscheen met de tijding dat hij was j gevonden.' •Maar inmiddels heeft sergeant [Meijers zelf zijn verhaal verteld, in de centrale ziekenboeg in Biak waar hij is opgenomen om weer op verhaal Ite komen. Hij heeft zijn vrouw een [telegram gestuurd, en binnenkort krijgt ze een geluidsbandje waar het hele verhaal op staat. Haar man maakt liet uitstekend, maar hij is nog ie zwak om een lange brief te schrij ven. Het verhaal begint met een wild varken, op 23 juni. "Ik probeerde het meer te leggen, maar miste. Wat me daarna overkwam weet ik niet. in een soort bewustzijnsvernauwing moet ik dagenlang doorgelopen hebben. Toen ik weer bij mijn positieven kwam was ik in de bergen, en mijn schoenen waren weg." Oriëntatie was niet mogelijk, de sergeant heeft- dagenlang in een kring rondgelopen, met het doei het laag land te bereiken omdfit de Papoea's niet in de bergen wonen. Zijn dorst werd hoe langer hoe erger. In ver hand met het vele ongedierte sliep hij 's nachts op hoge rotsen. Op 30 juni zag hij op grote hoogte (Van onze parlementsredactie) Generaal-majoor A. V. van den Wall Bake zal met ingang van 1 mei 1962 worden benoemd tot chef van de generale staf van de Kon. Landmacht, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten. Hij wordt hierdoor opvolger van luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, die bestemd is voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven te worden. Gencraal-majoor K. R. d' Engelbronner zal generaal Van den Wall Bake opvolgen als plaatsvervangend chef van de generale staf. Het ministerie van Defensie heeft thans ook bevestigd dat generaal-ma- joor H. P. Zielstra met ingang van 1 december 1961 zal worden benoemd tot chef van de luchtmachtstaf, als opvolger van luitenant-generaal H. Schaper, die chef van liet militaire huis van de Koningin wordt. Met ingang van 1 mei 1962 gaaf voorts luitenant-admiraal H. H, L. Fröpper met pensioen. Admiraal Fröpper is voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven. De kwestie van de opvolging in de hoogste militaire functie bij de land macht heeft enkele maanden geleden tot enige strijd aanleiding gegeven. Over de vervulling van de functie van chef-Star wordt de minister namelijk geadviseerd door de Raad van Luite nant-generaals en deze adviseerde luitenant-generaal P. Gips te bcnoe- i men. Generaal Gips is thans comntan- danfc van het Eerste Legerkorps en heeft ook nog maar korte tijd te die nen. Daarentegen heeft generaal Van .der. Wal! Bake, die door minister Staf al voor zijn nieuwe functie was uitgezocht, nog vele jaren voor de boeg. Algemeen wordt het als een voor deel gevoeld, als de functie van c.hcf- siaf nu eens zou worden vervuld door een figuur die zich daarop speciaal had voorbereid en die de functie bo- l vendien voor wat langere tijd zou - kunnen uitoefenen. De kwestie van opvolging kwam ,aan de orde toen generaal Le Fevrc Gencraal-majoor Zielstra wegens zijn gezondneiastoestana met vervroegd pensioen wilde gaan. De huidige chef-staf werkte echter mee aan een elegante oplossing door zijn pensioen nog wat uit te stellen. De nieuwe chef van de generale staf van de landmacht, generaal-ma- joor Alexander Vasmer van den Wall Bake, is vorige maand vijftig jaar ge worden. Hij werd in Arnhem geboren en ging in I92G naar dc KMA. Als kapitein der genie werd liij in 1342 weggevoerd in Duitse krijgsge vangenschap. Na de oorlog was hij o.m. commandant van de School voor reserveofficieren en de kaderschool der pioniers. Van 1943 tot 1950 diende de lieer Van den Walle Bake bij de Londense staf van het comité van opperbevel hebbers der Westeuropese Unie. Te ruggekeerd in Nederland kreeg hij een functie bij de generale staf. Later ging hij als tijdelijk brigade generaal naar Miinchen-Giadbach om er te werken als plaatsvervangend chef van de staf van het hoofdkwar tier der Noordelijke Legergroep. In november 1957 kreeg generaal Van den Wall Bake liet bével over de eer ste divisie '7 december'. Op 1 augus tus 1959 werd hij aangesteld in zijn huidige functie, plaatsvervangend chef van de generale staf. Gen.-maf. Van den Wall Bake Elf personen zijn omgekomen en dertig mensen werden gewond bij een brand in Barcelona, die was ont staan in een filmstudio en die een huizenblok aantastte. De brandweer in Barcelona werd bijgestaan door militairen. bij zon oefening is er één zoekgeraakt. Gistermiddag "Zijn de - overige in een goedge- een staafje radioactief pantserde vrachtauto kobalt zoals cr op het van het Amsterdamse (Van een onzer verslag gevers) Een marineman met ogenblikeen spoorloos Is op het marine-eta blissement van Amster dam of in de stad zelf. De staafjes zijn zo groot als een potlood. In de kop bevindt zich een minieme hoeveel heid radioactieve stof. Ze worden gebruikt bij oefeningen met de op- sporingsapparatuur, marine-etablissement overgebracht naar Den Helder, omdat de hele opleidingsschool voor atoombeveiliging aan het verhuizen, is. De staafjes liggen r.u in een oude paardenstal van het fort Erfprins. Dat, zware stuk metsel werk uit het napoleonti sche tijd blijkt te vol- en doen aan. de hoogste «isea van atoom bevei liging. Tot vlak voor de zware deuren bespeuren de gevoelige apparaten van tfe opsporingsdienst niet de minste radio- activiteit- Inmiddels gaat het zokerx in Amsterdam voort. 'Maar het is haast onbegonnen werk,' zegt het hoofd van de atoom- beveiligingsschooi, kapi tein-luitenant-ter-zee Beem. 'Het staafje is al acht jaar oud en het heeft slechts een uiterst geringe straling.' een marinevliegtuig overvliegen. Hij kende datum en richting van deze vlucht en kon zich zodoende oriën teren. Zes dagen later bereikte hij bij het aanbreken van de dag het hoogste punt in de bergen en meende eerst dat hij met een hallucinatie te doen had toen hij ver in de diepte de bovenstroom van de Kali Kassim zag. Maar een dag later was hij er. dronk iris water. Kon een wona aan zijn linkervoet verzorgen en plannen maken. Sergeant Meijers die dacht dat er allang niet meer naar hem gezocht zou worden, ging stroomaf waarts en vond een aftands vlotje. Na enkele uren varen werd het vlotje bij.een stroomversnelling vernield... De tocht moest toen weer te voet worden voortgezet. Op 11 juli vond hij sporen van menselijk leven, klop- - geluiden brachten hem een etmaal later bij een Papoea die in zijn tuin werkte. Hij werd uitstekend verzorgd en dc zoon van het gezin waarschuw de de patrouille die nog steeds naar de vermiste zocht. Tk heb geen gees telijke depressie gehad, maar mijn voerwond heeft me wel erg gehin derd.' zo besluit de sterk vermagerde sergeant Meijers het relaas van zijn bewonderenswaardige voettocht. JERUZALEM (Reuter. AP) Vanmorgen, tijdens de honderdste zitting van het bijzonder gerechtshof te Jeruzalem, is Adoif Eicbmann voor het eerst uit zijn kogelvrije glazen kooi gestapt. Zijn drie bewakers bleven vlas om hem heen staan eu verloren hem geen minuut uit het oog. Op het podium tegen de zijwand, links van de kooi van Eichniann, hangt een grote kaart van Europa zoals het eruit zag tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dr. Haussier stelde vragen over de door Duitsland be zette gebieden. Eichmann zei dat hij vanuit zijn hok de kaart niet zien kon en hij vroeg toestemming om met een stok op de kaart de landen aan te wijzen. De president vond het goed en voor liet eerst stapte Eichmann uit zijn kooi. Hij stond met de stok in zijn hand enige minuten lang te praten cn aan tc wijzen. Als de bewakers er niet geweest waren, zou het net een aardrijkskundeles geweest zijn. Dr. Hausner vroeg .vandaag weer naar Eichmanns rol tijdens de Wannseeconfercntie op 20 januari 1942, „U praatte daar over de uit roeiing van 11 miljoen joden, ook die van Rusland, Engeland en Spanje, niet waar? Zij zouden vermoord wor den als die landen door Duitsland bezet waren." De economische recherche stelt op het ogenblik 'u onderzoek in naar de vraag of het verhuren van koelkasten tegen een tarief van anderhalve gulden per week met recht van koop na vijf jaar gezien moet worden als een ontduiking van de wet op afbe taling. Het verhuren van de koel kasten wordt op het ogenblik op grote schaal gedaan door een combinatie van detailhandelaren, waarbij rond driehonderd handelaren zijn aange sloten. IVIÜNCHEN (Reuter) Levens lange dwangarbeid is gisteren in München geëist tegen Otto Brad- fisch en Wilhelm Schulz, resp. commandant cn lid van de „ac tiegroep 8", die in oorlogstijd tienduizenden mensen in Oost- Europa heeft iaten vermoorden. Aan Bradfisch was ten laste ge legd. dat hij een aandeel had gehad in het doden van 19.037 mensen; Schulz wordt beschuldigd van 2600 moorden. De openbare aanklager, dr. Eduard Lehmann. zei dat de verdachten niet alleen bevel hadden gegeven tot de moorden, maar ook actief erbij be trokken zijn geweest. Van 'Befehl ist Befehl' was geen sprake, aldus dr. Lehmann, de verdachten stonden volkomen achter de order van hoger hand. alle 'elementen van minder waardig ras' uit te roeien. LONDEN. IRTR) Het onder houdspersoneel van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC heeft van- ochteud op een massabijeenkomst be sloten de onofficiële staking voort te zetten Er nemen 1000 man aan de staking deel. 42 van. de 75 toestellen tellende BOAC-vloot staan al drie dagen aan de grond. De actie kost de maat schappij een kwart miljoen pond Stirling per dag. TOKIO (Reuter). Premier Hayaio Ikeda van Japan heeft het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De be noeming van een nieuwe regering wordt spoedig verwacht. De kabinetswijziging heeft ten doei alle stromingen in de liberaal-demo cratische partij in de regering op te nemen. Niet alle ministers zullen worden vervangen. r"«" 7 v ALMELO. (ANP) Op het boerenbedrijf van de heer D. Schotman te Enter hij Almelo is een koppel eenden door een zwerm bijen aangevallen. Vijf eenden werden doodgestoken. Toen de bijenhouder, dc heer H. Eunnc- kreef, de eenden te hulp snelde maakte ook hij kennis met de woede van de bijen. Hij kreeg vele steken in het gezicht, hals en nek en moest vluchten. Eichmann gaf dit toe maar hij zei erbij dat hij van die conferen tie alleen de notulen had geschre ven en dat hij geen leidende rol had gespeeld. Hij ontkende ook dat zijn bureau iets te maken had ge had met de bezetting van Polen en de deportaties van de Poolse joden. Hij had wel gehoord van de „ope- ratic-Reinhardt", de uitroeiing van de Poolse joden, maar hij had er geen belangstelling voor gehad. Advertentie I.M, Opruiming van onz» bekend» In iimba en mahonie. Prima kasten* geheel van meubelplaat, Pfactjsche Indeling (2/3 hang# 1/3 leg) met veel bergruimte. Zolang de voorraad strekt 139.- van prima kwaliteit. Ronde of rechthoekige talel met tuimelblad, 4 comfortabele stoelen bekleed met prachtige wollen stof. NU uitzonderlijk voordelig vóór SALON SLAAPBANKSTELLEN <2.perwor„> (met berging voor dekens en kussens) Overdag een luxueus bankstel, 's nachts een comfortabel en royaal 2-persoonsbedf. 3-Ziisbanic en 2 ruime fauteuils, geheel verend, bekleding van eerste fewolrteit stof, NU compleet voor 429.- Ruime keuze in onze opruiming van rrr BINNENWEG "CITY CENTRUM" BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM. - DEM HAAG UTRECHT VUSSINGEN (Van onze parlementsredactie) Minister Van Aartsen heeft de rem op de woningbouw in de vrije sector nog' wat aangetrokken. Met ingang van heden heeft hij een rijksgoedkeuring verplicht gesteld voor bouw. herbouw, verbouw en uitbreiding van ongesubsidieerde woningen, voor- .zover de bouwkosten de ƒ10.000 te boven gaan en een gemeen telijke vergunning is vereist. De rijksgoedkeuring zal voorlopig slechts voor een zeer be merkt aantal woningen worden, verleend, heeft de bewindsman 'tegelijk verklaard. Advertentie Morgen beginc de speciale ver koop van drie series Beha's uit de luxe series. Drie series Beha's, van nylon, poplin en satin, in alle modellen. Diverse modellen o.a. met 3/4 cups, strapless, lange en korte maagband. Beha's met schuimrubber voor gevormde en ror.dgestikte cups ...met voor- enachtersluiting (dus ook 'voor zwaardere figuren). Morgen... duizenden beha's uit de luxe serie voor minder dan de halve prijs. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze beha's, in de maten 36 t/m 52. een on gekend grote verscheidenheid, de meest luxe modellen, tegen ongekend lage prijzen. In april heeft mr. Van Aartsen al gepoogd de uitloop van de vrijeseclor- 'oouw te beperken door rijksgoedkeu ring verplicht te stellen voor onge subsidieerde woningen, waarvan de bouwkosten boven 19.000 tot f 23.000 kwamen, afhankelijk van de gemeen teklasse. Desondanks is er in roei en juni voor ruim 10.000 woningen in deze sector goedkeuring verleend. Het to taal van de ongesubsidieerde woning- bouw is daarmee voor het eerste halfjaar 1961 op 23.464 woningen ge komen. Dc minister meent, dat dit tot een verstoring van dc reeds gespannen bouwmarkt moet leiden. Als geen ver dergaande maatregelen zouden wor den genomen, zal de uitloop van de vrije sector onherroepelijk tot prijs stijging aanleiding zijn. Dit zou voor al voor de woningbouw ernstige con- seuenties hebben, aldus het deoarte- In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die vzorden geciteerd. Intussen waren de perscommenta ren zo vernietigend over het ant ivoord door minister Van Rooy ge geven dat. dit uiteindelijk natuurlijk de nekslag voor deze minister is ge worden. Daar zit toch iets zeer onbe vredigends in. Goed, de minister had zijn antwoord beter kunnen argu menteren, maar het 'principieel on aanvaardbaar' waar liet om gaat, kwam van het kabinet. Minister president Dc Quay heeft dat uitdruk kelijk bevestigd op een interruptie van dc heer Willems van de PvdA. Pas in tweede termijn, toen staats secretaris Van den Berge rooit aangelopen en zwaar transpirerend over de val waar prof. De Quay in liep hem gewaarschuwd had, be gon de heer De Quay te aarzelen en •zei, dat de terminologie hem niet helemaal juist meer voor ogen stond. Politiek is wreed en hard. Mensen worden naar voren geschoven en weer opzij geschoven als pionnen. Jkvr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen in de Chr. Hist. Nederlander van 13 juli 1961. ment van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Het eerste bouwprogramma van mr. Van Aartsen voor 1961 voorzag in de bcuw van 20.000 ongesubsidieerde woningwet- en premiewoningen. Al in het befaamde woningbouw- debat, dat eind vorig jaar leidde tot het (tijdelijk) aftreden van het ka binet-De Quay, hekelde men in de Tweede Kamer het limiteren van de goedkope bouw en het vrijlaten van de dure bouw in de vrije sector. Mr. Van Aartsen bestempelde toen be perking van de vrije bouw echter als 'een laatste redmiddel'. In Vologda zijn volgens de Izwestia drie mensen terechtgesteld. Zij waren ter dood veroordeeld we gens het doodslaan van de secretaris van de plaatselijke Komsomol tde jeugdbeweging). (Van onze parlementsredactie) Minister Van Aartsen heeft de premie voor de bouw van eigen wo ningen en particuliere huurwonin gen met gemiddeld 500 per woning verminderd. De maatregel wordt 1 augustus van kracht. De bewindsman heeft hiertoe be sloten 'in verband met de gunstige ontwikkeling van de rentevoet sedert de totstandkoming van de subsidie- j regeling voor de particuliere bouw.' Geen wijziging heeft- mr. Van j Aartsen gebracht in de jaarlijkse bijdragen voor de huurwoningen in de premiesector en in de zogenaam de toeslag eigenwoningbezit. Van de verlaging zijn. ook uitgezon derd de huurwoningen in categorie A van de premieregeling, te bouwen in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. In plaats van een premiewijzi ging is hier een verlaging van de liuurgrens toegepast: van ƒ85 tot ƒ82,50 per maand. Mr. Van Aartsen bepaalde verder, dat als de huurverhoging 'doorgaat, de op of na 1 augustus vastgestelde; subsidies voor woningwetwoningen of i eigen woningen in de premiesector! worden verlaagd. j Het kabinet- zal, zoals bekend,: voorstellen de huren per I april 1962 te verhogen met 10 tot 12 pereent, variërend naar gemeentekias.se, Mr. Van Aartsen betoogt nu met zijn maatregel te voorkomen, dat dan voor nog in aanbouw zijnde wonin gen een hogere subsidie ntoet worden "uitgekeerd dan wegens het inmiddels gestegen huurpeil gerechtvaardigd is. Het percentage van de verlaging der subsidie zal gelijk zijn aan het percentage waarmee de woningwet- bijdrage zal worden verminderd. Bij de vorige .huurverhoging (april I960) is een soortgelijke regeling getroffen. Voor huurwoningen in de premiesec tor bevat de subsidieregeling al een bepaling die deze vermindering tot gevolg heeft. r\nze minister-president prot. XJ De Quay is mee naar Bonn! Daar wordt overleg gepleegd tus sen de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. Van de deelnemende landen zijn in leder geval de minister-presi dent of de president en de minis ters van Buitenlandse Zaken aan wezig. Het lag dus voor de hand, dat Nederland op zijn minst door de heren De Quay en Luns zou worden vertegenwoordigd. Toch is daarover het een en ander te doen geweest. Geruchten wilden, dat prol'. De Quay niet aan de conferentie deel zou ne men omdat de Nederlandse mi nister-president de buitenlandse politiek zou plegen over te laten aan de minister van Buitenlandse Zaken. Deze geruchten vonden hun oorsprong in wat er destijds in Parijs is gebeurd, waar minis ter-president De Quay indertijd het woord heeft laten, doen door de heer Luns en zich zelf buiten de discussie heeft gehouden. Die vreemde figuur heeft men toen proberen te verklaren door zich op de Nederlandse politieke ver houdingen te beroepen. Dat beroep was "geheel mis- plaatst, Er is in onze staatsrege ling niets wat de minister president ervan zou kunnen weer houden zich ook met de buiten landse politiek te bemoeien. En het feit alleen dat de buitenland se politiek tal van terreinen van binnenlands beleid raakt en een innig samenspel tussen verschei dene departementen vergt, dwingt de minister-president zich met dit beleid bezig te houden. T.Tet feit dat prof. De Quay wel is AX meegegaan naar Bonn bewijst dat de verhalen over constitutio nele bezwaren die hem zouden weerhouden zich uit te spreken over de buitenlandse politiek, on houdbaar zijn. Ook al zijn zij tij dens het bezoek aan Parijs van uit de omgeving van de minister president zelf in omloop gebracht. Het blijft overigens helaas de vraag of het veel zin heeft dat de minister-president de heer Luns naar Bonn vergezelt. Nu minister Luns gelukkig weer zover is her steld dat hij zijn werk kan hervat ten. heeft de minister-president zijn beheer ad interim van de portefeuille van Buitenlandse Za ken kunnen neerleggen. Een hem. toch welgezind blad als De Tijd- Maasbode vindt daarin aanlei ding het volgende te schrijven: 'Er is tijdens de ziekte van mi nister Luns heel wat 'rumor in. casa' geweest, waarbij zijn beleid rechtstreeks betrokken was. Wij bedoelen de mandaatlozc con tacten van particulieren met Soe- karno en generaal Nasoetion, ondernomen in de illusie tot een klimaatsverbetering tussen Indo nesië en Nederland te komen in zake Nieuw-Guinea. met andere en duidelijkere woorden om de publieke opinie op een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië voor te bereiden. Het was voor de minister-presi dent een hachelijke taak om zich zo goed mogelijk op de vlakte te houden, totdat minister Luns weer in staat zou zijn de verantwoor delijkheid voor zijn beleid weer op zich te nemen. Nu is het ge- llukkig zo ver Wij hopen van harte, dat aan de indruk van halfslachtigheid thans een einde komt.' "jYTaar het oordeel van De Tijd- Maasbode is het dus de hachelijke taak van de minister president zich tijdens de ziekte van zijn minister van Buiten landse Zaken zo goed mogelijk op de vlakte te houden! Als zo uw vrienden oordelen over uw capaciteiten en uw werk is het ver gekomen. DUN HAAG (ANP) Komende zon dag; wordt een ondersoek ingesteld naar de omvang en de herkomst van- het recrcatievcrlcecr naar de Noord zeekust. Daar op deze zondag de telling ten gevolge van slecht weer niet zou .kunnen doorgaan zijn twee uitwljk- data vastgesteld! nl. zondag 6 en zon dag 13 augustus. De telling wordt, zoals ook vorig jaar het plan was, gehouden langs de gehele kust van Texel tot de Belgische grens met uit zondering van enkele gemeenten in de provincie Zuid-Holland. De telling duurt van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Op ongeveer 250 strandtoegangen zuilen de bezoekers worden geteld en door enquêteurs steekproefgeivijze worden ondervraagd naar woonplaats, verblijfplaats cn vervoermiddel waar mee zij naar liet strand zijn geko men en de groepsgrootte. De tellingen zijn weer georgani seerd door de Rijksdienst voor liet nationale plan. het Centraal Bureau voor de Statistiek, de Provinciale. Planologische Dienst van Zeeland en ue provinciale Waterstaat van Noord-. Holland. (Van een onzer verslaggevers) Het motorschip Zuiderkruis heeft zaterdag Hoboken verla ten op weg naar Southampton en Nederland met 27 beman ningsleden minder dan waar mee het schip de dag tevoren was aangekomen. Deze. beman ningsleden, allen Chinezen, waren van boord gegaan om te passagieren, maar verschenen niet op het moment van ver trek. Volgens de Amerikaanse politie zijn er nog nooit zoveel bemanningsleden tegelijk van een schip weggebleven als ditmaal van de Zuiderkruis. De Zuiderkruis kon niettemin de reis voortzetten, omdat zij niet was volgeboekt. Er bevinden zich 420 (in hoofdzaak Amerikaanse) passagiers aan boord. Kapitein A. Mörzcr Bruyns heeft aan de Stoomvaart Maatschappij Ne derland te Amsterdam geseind! dat alle diensten aan boord voortgang vinden en dat de stemming prima is, zelfs beter dan voor aankomst in Ho boken. Bij de rederij kon men zich gister avond nog geen goed oordeel vormen over de oorzaken van dit massale drossen van de Chinese bemannings leden, Men neemt echter aan. dat de ge droste mannen behoren tot een clan, waarvan de leden op niet al te beste voet stonden met de leden van de andere clan aan boord. Vaak bestaan er tussen de leden van zulk een clan familierelaties en gehoorzamen zij aan een voorman. Reeds zijn maatregelen genomen om na aankomst in Rotterdam, waar de Zuiderkruis maandag ivordl ver wacht, de weggelopen personeelsleden te vervangen door andere. Het motorschip Zuiderkruis, dat op het ogenblik voornamelijk dienst doet als emigrantenscbip, is eigen dom van dc N.Y. Transoceaan te 's-Gravenhage, waarvan alle aande len zich bevinden in handen van de: staat. In opdracht van Transoceaan: wordt het schip geëxploiteerd door,1 dc Stoomvaartmaatschappij N«lpr,*;

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2