MAGER RESULTAAT IN BONN: Politieke leiders Eiland Texel toneel van platvloers luchtgevecht van zes geregeld bijeen Jonge liefde in sloot geblust: f 30 boete Macmillan Ierland Voetbalpool ingrijpend gewijzigd Utrechters politie met ijzeren staven te lijf Christelijke aannemers kritiseren Van Aartsen KAUW) GO m Badgasten hebben er geen weet van Man stort bij par lij van tweede etage Miegtuig heeft motorpech: emigrantenouders in paniek ZONDER'COMMENTAAR Ruzie Vliegtuig landt met lekke band MAPLE LE \F 4 9 kliffifj HET VRIJE VOLK WOENSDAG 39 JULI 3961 PAGINA 3 Sleutel vergeten Franse soep In alle lioekeu Universiteit ieraden onweerstaanbaar maken PRIJZENGELD Ondemocratisch TWEE JONGENS VERDRONKEN Steekvlam wondt drie arbeiders Zaak Duits meisje voor gerechtshof PTT-kantoortje in Batadorp gesloten Koninklijk paar naar La Courtine Eveademhalen in de frisse buitenlucht in 'La Redoute', het oude buitenverblijf in Bad Go desberg ij Bonnwaar gisteren de gehele dag de tweede Europese topconferentie is gehouden. Hier zijn dan de groten van West-Europa: van links naar rechts Paul-Henri Spaak van Bel gië (van opzij gezien), één onbekende, premier Fanfani van Italië en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Segni, vervolgens de Nederlandse minister-president J. de Quay, naast hem de Belgische premier Theo Lefèvre, hoog naast hem president Charles de Gaulle, vervolgens mi nister Luns en ten slotte 'der Alte', bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. (Van een speciale verslaggever) Op Texel zijn twee bedrijven een 'luchtgevecht' aangegaan, dat nu al duurt sinds vorige week. Dit duel wordt daar overi gens niet bovengronds gevoerd, maar nevil platvloers: vlak voor de poort van het minuscule vliegveld tussen Den Burg en De Cocksdorp. Over cn weer vallen ieder mooi uur ettelijke slachtoffers. Dat zijn dan tie hadgasten, die zelf (nog) geen weet hebben van deze concurrentieslag. Ze komen vaak alleen maar 'om ie kyken' cn worden dan bij het hek meestal aangesproken door een indrukwekkende figuur, die zjjn vliegers- overall draagt alsof hij het hoogteroer persoonlijk heeft uitgevonden. (Van onze speciale verslaggever) Geregeld zullen de staatshoofden, resp. regeringschefs cn/of ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van het Verenigd Europa topconferenties blijven houden. Dat is de kern van de besluiten, gisteren gevallen op de tweede Europese 'grote-mannen-conferentie' In Bad Godesberg bij Bonn. Alles bij elkaar: een mager resultaat. Het Amsterdamse gerechtshof heci gisteren een symbolisch, voufïis, waar- bij de 35-jarige veehouder F. IV. uil Jisp tot één gulden boete was ver oordeeld, vernietigd. De veehouder had een 30-jarige jongeman met een 15-jarig meisje op zijn eri aangetroffen in een houding, waaraan zijn moeder en zuster aan stoot hadden genomen. De amouret te van het jeugdige tweetal eindigde na een dubbeie zwieper van de veehouder rauwelings in een.sloot. De procureur-generaal had zich met het vonnis van de Haarlemse politierechter niet kunnen verenigen. Voor het, lichamelijke leed. het min nend paartje toegebracht, had hij tegen de veehouder een boete van f 50 geëist. Het hof. thans opnieuw recht doende, maakte cr ƒ30 van. hetzelf de bedrag als door de vertegenwoor diger van het Openbaar Ministerie in Haarlem ivas gevorderd. (Van een onzer verslaggevers De 61-jarige heer J. van Kampen stortte dinsdagmiddag van de tweede verdieping aan de achterzijde van een waning in de Graaf Florisstraat te Amsterdam naar beneden. De heer Van Kampen, die zijn sleutel vergeten had en probeerde via het balkon van de buren over te klimmen, nam in zijn val nog een televisieantenne mee. Hij is met inwendig letsei opgeno men in het OLV-ziekenhuis. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Van de Labourbanken ging een gejoel van afkeuring op, toen Macmillan zei; „Ik kan mii ceen tijdstip herinneren, waarop de in woners van ons land beter gehuis vest cn beter gekleed waren en meer volledige werkgelegenheid hadden'. Deze uitspraak riep herinneringen op aan de verkiezingsleus van de conservatieven in 1959: ,.U hebt het nog nooit zo goed gehad". „De economische situatie van nu stelt dergelijke slagzinnen in een merkwaardig daglicht", aldus Gaits- kell. Er zijn nu doorslaggevende be wijzen, die zelfs de regering niet kan negeren, aldus de Labourleidcr, In 1.959 en 1980 is de export maar half zo snel gestegen als de import. Vele. Westeuropèse landen. Japan en de Verenigde Stalen, hebben het vorige jaar hun export tweemaal zo snel opgevoerd als Engeland. In het tweede kwartaal van 1961 zijn de Britse goudreserves met on geveer 1600 miijoen gedaald. Tcrtville van een gelijke lastenver deling over het volk pleitte Gaitskell voor de invoering van een beiasting op kapHaalwinstcn. De Engelse minister van Handel, Maudling, sprak de verwachting uit, dat de export de komende maanden zou stijgen, als de bestedingen op de binntnlandse markt binnen redelijke grenzen zouden blijven. Voor een herstel van de tekorten op de beta lingsbalans zullen echter waarschijn lijk aanvullende maatregelen nodig zijn. Intussen blüft het Engelse volk in het onzekere welke economische beperkingen zullen worden ooge- iegd. Als laatste spreker weigerde de minister van Financiën. Selwyn Lloyd, hierover iets concreets te zeg gen. Wel liet hij uitkomen, dat er een economische politiek gericht op een wat. langere termijn zal worden ge voerd. Het voorstel van een belasting op kapitaalwinsten wees hij van de hand. Ruim vier maanden hadden diplo maten en hoofdambtenaren deze tweede Europa-top voorbereid. Moei zaam werkten zij m 'werkcommissies' een ontwerp uit voor een gemeen schappelijke verklaring van goeden wille. Desondanks hadden generaal de Gaulle, bondskanselier Adenauer, de Nederlandse ministers De Quay en Luns, de Italianen Fanfani en Segni, de Belgen Spaak en Lefèvre, de Luxemburgers Werner en Schauss, het allergrootste deel van de dag nodig om dat ontwerp te herontwer pen. Half vijf gistermiddag kwamen voorlichtingschefs, triomfantelijk zwaaiend met een papier, de tuin in lopen van hei buitenverblijf La Re doute. Het werd hun uit de banden gerukt. Het was HET communiqué. Met een variatie op een woord van Churchill kan men er van zeggen; zelden werd zo weinig positiefs ge zegd in zoveel woorden. Bij lezing en herlezing van hot communiqué werd het wel heei dui delijk; het was een zwaar bevochten compromis van begin tot eind. Weinig was overgebleven van de oorspronkelijke plannen vaia generaai de Gaulle om te komen tot hechte, door en door georganiseerde politieke samenwerking in het Europa van de Zes. tot het befaamde of beruchte •Europa der Vaderlanden'. Maar ook duidelijk was dat Nederiand. mits gaders minister Luns. vrij veel Fran se soep hebben moeten slikken. Op de eerste topconferentie, in Pa rijs in februari, hield Luns de boot hardhandig haast ondiplomatiek, al'. Luns zei op alles nee. Geen politiek secretariaat om de conferenties ie organiseren, geen geregelde, hoog stens incidentele bijeenkomsten. Bang was Nederland voor hel buitenslui ten van Engeland, voor blokvorming in de NAVO, voor uilliolling van de bestaande drie Europese gemeen schappen. En nu? Nog was de inkt van de stencils niet opgedroogd, ot de Wcst- duitsc minister van Buitenlandse Za ken, von Brentar». stond achter de microfoons van de Westdeutsche Rundfu-k om plechtig te verklaren: 'Het grote winstpunt van deze dag is. dat onzeconferenties een statutaire basis zullen krijgen.' Commentaar van minister Luns, later op de avond tin gezelschap van minister-president De Quay stond hij de Nederlandse journalisten te woord)'Dat kan von Brentano wél gezegd hebben, maar het is niet zo.' En: 'Mijne heren, ik wijs u erop dat vandaag niets is besloten. Alle be slissingen moeten nog genomen wor den. Wij gaan verder met het onder zoeken van de zaak.' Persconferenties werden vrijwel ge lijktijdig gehouden in alle hoeken van Bonn en Bad Godesberg. Wat ver wacht kon worden, geschiedde: de tekst van het communiqué was zo zwevend en zo vaag dat elk land naar eigen goeddunken die tekst kon uit leggen Op de lange inleiding had nie mand iets aan te merken. Prachtige woorden over het 'bezield zijn van de wens om de geestelijke waarden en de politieke tradities van Europa te bevestigen.' Dan de besluiten: 'Uitbouw van de politieke eenheid, die reeds begonnen is met de oprichting van de Europese gemeenschappen.' (een succesje voor Nederland, deze paragraaf). 'Gere gelde bijeenkomsten om eikaars poli tiek te coördineren en aldus het At lantische verbond te versterken. Op dracht aan de commissie van diplo maten en ambtenaren om voorstellen (verder) uit te werken ten einde de vereniging van de volkeren een sta tuiair op een overeenkomst gebla seerd? karakter te geven.' Commentaar van minister I.uns op deze zin: 'U mag er voor mijn part eike uitleg aan geven die u wilt.' De staatshoofden en regerings chefs, heet het verder, zijn ervan overtuigd dat hun samenwerking de wijzigingen makkelijker zal maken, die nodig zullen zijn om de gemeen schappen tot grotere activiteit te brengen. Tussen de bedrijven, door werd be sloten dat de Italianen hun Europese universiteit mogen stichten. De vijf andere landen zullen in de kosten bijdragen, maar liet initiatief za! van de" Italianen uitgaan. Het stemde de Italianen mild. Ais er voor Nederland één positieve kant aan dez.c tweede topconferentie zit, dan is het deze: België heeft, bij monde van een zeer actieve minister Spaak, het Nederlandse standpunt gesteund. Fel heeft Spaak gereageerd, toen de Gaulle er blijk van gaf op lange termijn zijn oude plannen bet 'Europa der Vaderlanden' te Willen doorzetten. De Benelux-samen- werking binnen de Zes was inderdaad hersteld. Minister Luns maakte aan het einde van de dag een buitengewoon matte cn vermoeide indruk. Alies wees erop dat hij mogelijk door zijn ziekte niet zijn oude strijd lust ren toon had kunnen spreiden. Zoals gezegd, alles bij elkaar een mager resultaat. Onder een make up van zeer ingewikkelde zinnen zijn diepgaande meningsverschillen slécht wegeewerkt. Men kan niet, eens zeg gen dar. de schijn van een overeen stemming in de gezichtspunten is opgehouden. Maar de groten zullen doorgaan elkaar geregeld, drie of vier keer per jaar. te ontmoeten. De werk- commissie blijft, tussen de Toppen' door, doorwerken. Het beste wat men kan hopen is dat men, al confere rende. toch nader tot elkaar zal komen. Deze 'runner' probeert die bezoe kers (mogelijk 'klanten' dus) met een over te halen tot het maken van een rondvlucht. 'Met ons ziet u echt het hele eiland', zegt hij. 'En wij bie den mécr 'service ons toestel is véél comfortabeler, sneller, beter.'' Vaak 'vangt' Aero Contractors zo passagiers voor een inderdaad zeer fraaie aldaar gestationeerde Dornicr DO-27. 'Maar Sinberg doet aan dit soort praktijken niet mee.' zegt de directeur van deze onderneming, die verleden jaar het initiatief nam" voor het 'taxi-vliegen' van en naar of ook tussen de Wadden-eilanden. Deze 32-jarige Theo Sinnige laat zich dus niet uit nóch van het vlieg veld slaan al heeft hij uitwijkmo gelijkheden genoeg. 'Ik ben hier be gonnen.' zegt hij. 'En mijn concur rent profiteert van ons succes. We zullen zien wie de langste adem heeft. Wij werken samen met de autoriteiten en staan via onze lucht lijn naar Schiphol in verbinding met Martin Afrehnrter «n de KLM.' Sinberg beschikt over twee sier lijke Jodels. Dc eerste vliegt heen en weer tussen Eelde (Groningen) en Ameland. De andere is gestationeerd op Texel: een verrukkelijk vliegtuig voor maximaal vier volwassenen inderdaad iets kleiner dan de mach tige machine van Airo Contractors. 'Maar zo'n kist kan met- dit werk nooit rendabel worden gemaakt.' Het Japanse kabinet heeft een vijfjarenplan voor de defensie goed gekeurd dat o.a. voorziet in de vor ming van vier bataljons met lucht- doclrakcttcn. Twee bataljons zullen worden uitgerust met raketten van het type Nike-Ajax en de andere twee met Hawk-projectielen. Advertentie I.M. mijjfD*-- (Van een onzer verslaggevers) De stichting 'De Nationale Sport- totalisator' heeft thans officieel het nieuwe reglement van de voetbal- pooi bekend gemaakt, dat ingrij pend verschilt van het huidige re glement. Op de nieuwe pooifonnulleren, die zondag' 20 augustus in gebruik zul len worden genomen, staan 30 wedstrijden vermeld. Voor de vast stelling van de prijzen zullen ech ter niet 15 wedstrijden tellen, zoals in het afgelopen seizoen, doch slechts 13. Wel komen er op het formulier nog twee 'reserve-wed strijden' voor. Daarnaast stelt de stichting nog een extra-prijs vast voor wie vijf ge lijke spelen goed voorspelt. Voor eike twee ingevulde kolommen mag de deelnemer geheel gratis vijf I gelijke spelen voorspellen uit de 30 op het formulier vermelde wed- f strijden. Naa-st, deze extra-prijs zullen cr slechts twee prijzen beschikbaar gesteld worden. Namelijk een eerste prijs voor de deelncmer(s) met 0 fouten en een tweede prijs voor de deelnemeri's.) met een fout. Deelnemers met twee of meer fouten komen niet voor een prijs in aan merking. Is er niemand met een foutloze voorspelling, dan wordt de eerste prijs aan de tweede, toege voegd. Het voor de prijzen beschikbare be drag wordt met 10' percent ver hoogd. De eerste prijs bedraagt 55 percent van het totale prijzengeld. De tweede 30 percent en de extra- prijs 15 percent. Prijzen beneden de 1000 zijn vrij van belasting. De belasting van 15 percent die op de hogere prijzen valt wordt betaald door de Stichting. De maximum prijs bedraagt dus ƒ50.006 schoon. Indien er geen deelnemer met 0 of 1 fout is, wordt het prijzengeld toegevoegd aan de extra-prijs. Raadt niemand vijf gelijke spelen goed. dan wordt deze extra-prijs toegevoegd aan de tweede prijs. Eindigen minder dan vijf wedstrij den in een gelijk spel. "dan wordt het bedrag aan dat van de volgende toto toegevoegd. Indien er van de op het toto-formu lier vermelde wedstrijden, genum merd 1 tot en met 15, minder dan tien doorgaan, wordt het prijzen- bedrag toegevoegd aan de volgende sporttoto. 'Het gaat niemand iets aan of wij al dan niet hier willen vliegen met welk toestel dan ook,' zo reageert namens Aero Contractors de vlieger J. Af. de Vries. 'Overigens zijn de meisjes von Sinberg begonnen met het aanspreken van vreemdelingen. Wij móésten wel iets dergelijks gaan doen om ook wat klanten te krij gen. Aero Contractors maakte overi gens al rondvluchten hier toen de stichter van het concurrerende be drijf nog op school zat Zo wordt er verder gevochten in ric Eierland.se polder van Texel. Om de beurt klimmen de sportvliegtuigen daar de hemel in en draaien weg over het mozaïek van de veelkleurige ten tenkampen ze zeilen langs de kustlijn en komen na een kwartier weer 'binnen'. Meestal als het mooi weer is tenminste staat de volgende vracht al te wachten, on bewust van het gevecht om de heer schappij in deze zo gezonde lucht. Vaak Korden jongelui 'ingezet' als runner bij de poort, van het vliegveld op Texel. Zc schijnen er een gratis rondvlucht mee te ver dienen. (Van een onzer verslaggevers) Een Skvmaster die met motorp' jb op Gander (New-Foumlland) bleef staan, veroorzaakte dinsdagmorgen een lichte paniek op de luchthaven Rotterdam, waar 71 merendeels be jaarde Nederlanders op het toestel stonden te wachten. Het waren alien ouders van emi granten. Met de Skymasrer zouden ze in de VS en Canada hun kinderen gaan bezoeken. Voor vaiumhiend kon echter van vertrek niets meer komen. Op kosten van de Amerikaanse maatschappij die de vlucht zou uit voeren. werden de 71 ten siotte onil In deze rubriek vermeldt. Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die morden geciteerd. Dir. van Roov is rud-minister. Zwijgen wij er verder ovcri Maar Rooivink bleef, al stelde hij, formeel, zijn taak ter beschikking van Hare Majesteit. Natuurlijk "bleef" hij: be kwaam. opgewassen tegen zijn uiterst moeilijke taak, onvermoeid en zeer succesvol in loon- en sociale politiek! Nog dezerdagen heeft Middelhuis, ondanks enige bezwaren, dit succes eerlijk erkend. Niet aldus het propaganda-biad dat Vrije Volk heet en zich democratisch noemt. Het scheldt Rooivink dc huid vol, vindt hem een mislukking, noemt hem brutaal, in hoge mate mede schuldig en nog meer van dit fraais. Nu is dit niet alleen onwaar, maar j ook onwaarachtig: het blad wéét be- ter'. Het nadert opnieuw bedenkelijk j dicht de.methode van de volksdemo- j eratie: Tegen alle feiten in door- schelden. volhouden, de lezers inha meren dat het zó is cn niet anders'. Wij kunnen dit gedoe in menselijk opzicht slechts grof vinden, in poli tiek opzicht ondemocratisch cn in wezen niet anders dan dc uiting van een diepe innerlijke angst, dat dc le zers de werkelijkheid zouden kunnen, ontdekken. Die werkelijkheid is: dat geen bewindsman sinds 1945 op So ciale Zaken in dc sector van Bouke Rooivink meer bereikt heeft voor ar beiders cn sociaal zwakkeren dan deze oud-secretaris van het CNV! Een gevaarlijk feit... voor de socia-; listen! is het blad daarom zo grof?' dergebracht m het gloednieuwe Sa- voyhotel. De reis van de 71 is de eerste grote reis onder auspiciën van de vereni ging Wereldcontact. De emigranten- ouders betalen per persoon voor een. retour niet meer dan 750. Ze keren! eind augustus naar ons land terug. (Van een onzer verslagevers) In Leiden is gistermiddag de 12- jarige Dick Verzyden. een zoontje van de hoofdinspecteur van politie, in dc Nieuwe Vaart verdronken. De jongen speelde voor de aan de Roomburgertveg gelegen ouderlijke woning langs de kant van het water. Daarbij is hij in het water gevallen. In Amsterdam is de 6-jarige H. A. Bronwasser gisteren, toen hij daar speelde, van de steiger in de jacht haven Pampus aan de Buitenkerker- weg in het. water van liet IJselmeer gevallen. De jor.gen kon pas een uur later levenloos door de rijkspolitie te water worden opgehaald. Limburgs Dagblad, 13 juli 1961. In vele delen van de wereld waven dinsdag de radioverbindingen gestoord als gevolg van zonnevlekken. (Van een onzer verslaggevers) Drie arbeiders van de zuurstof- fabriek Loos en Co aan de Kabelweg re Amsterdam zijn gistermiddag ge wond door een steekvlam die ont stond bij de installatie- waar zuur- stofflessen worden gevuld. De 33-jarige afvulier J. Gerards moest in het ziekenhuis worden op genomen. de 19-jarige J. Kemmer en de 21-jarige T. de Groot konden r.a behandeling naar hun woning wor den teruggebracht. Het ongeluk is vermoedelijk ont staan door een vuiltje in de leiding naar de vulapparatuur. De vlam werd onmiddellijk weer gedoofd door de uitstromende zuurstof. Mr. H. K. J. Beernink. voorzitter van de Cbr. Hist. Unie en lid van de Tweede Kamer, heeft het. bij de liberalen verkorven. Het weekblad dier partij verwijt hem op de zomerconferentie der Unie 'een scheve schaats' te hebben ge reden en zich schuldig te hebben gemaakt aan 'armetierige opmer kingen die ver beneden de maat bleven.' Dat liegt er niet om! Wat een verwijten aan een coalitiegenoot, van wie bekend is dat hij om het zacht uit te drukken zeer sympathiek staat tegenover een kabinet zonder socialisten. Mr. Beernink heeft op de zomer- conferentie der Unie gezegd, dat het kabinet-De Quay behalve sterke ook een aantal zwakke fi guren kent. Dat was niets nieuws en niet voor tegenspraak vatbaar. Maar mr. Beernink heeft er wat aan toegevoegd. Hij heeft erover geklaagd., dat een aantal minis ters is gaan zitten op een post. die weinig overeenstemming vertoont met de posten die zij in het ver leden hebben bezet. Ook dat zou misschien nog we! door dc beugel der liberale kritiek hebben gekund, ware het niet, dat de Unievoorzitter voorbeelden had genoemd. Die voorbeelden van 'ongeluk kige bezetting' betroffen nu net drie liberale ministers, de heren Korthals, Toxopeus en Visser. En dat was een harde schop tegen een zeer liberaal been. TNe heer Beernink had de liberale minister van Defensie, ir. Visser, aangeduid als landbouw kundig ingenieur, wiens opleiding dus allerminst ging in de richting van zijn huidige ambt. Maar ir. Staf dan? merkt het liberale weekblad triomfantelijk op. Acht jaar lang beheerde deze chr.-hist. verman de portefeuille van Defensie en tot zijn benoe ming had hij zich uitsluitend met landbouwvraagstukken bezig ge houden. Ir. Visser daarentegen, zo wordt vo! trots opgemerkt, was alge meen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, 'in welke functie hij o.a. veel reizen deed en talrijke persoonlijke con tacten over de gehele wereld (in het bijzonder in de Verenigde Staten) legde en belangrijk orga nisatorisch werk verrichtte.' 'T'le.zo. die zit. Maar toch niet helemaal. Want mr. Beernink is gladder geweest dan 'Vrijheid en Demo cratie' veronderstelt. Volgens het verslag in het Chr. Hist. Week blad heeft hij nl. aan zijn opmer kingen toegevoegd: 'Ir. Staf vormde hier de uitzondering, die de algemene regel bevestigt.' Het woord, in deze vrienden ruzie is nu weer aan de VVD. Waarom wij er aandacht aan besteden? Omdat zij zo'n helder licht werpt op de troebele sfeer, waarin de pogingen om het kabinet-De Quay te formeren en in stand te houden de Nederlandse politiek hebben gebracht. Olga t'orch, een Russische schrijfster, die in de Sowjet-Unie grote populariteit genoot door haar romans over de revolutionaire bewe gingen in het tsarenrijk, is dinsdag, 88 jaar oud. overleden, aldus meldt het Sowjetpersagentschap Tass. (Van een onzer verstaggcvcrsj De Utrechtse politie heeft gistermiddag op het terrein van Werkspoor X.V. een zwaar gevecht moeten leveren om de acht tienjarige L. uit Utrecht aan te houden. De jongen verzette zich met behulp van zijn broer, een neef en een onbekende zo krachtdadig, dat de politie van de vuurwapens gebruik moest maken. (Van een onzer verslaggevers) Met de passagiers zoveel mogelijk achter in de romp, landde gisteren tegen de avond op Schiphol dé KLM- machine uit Parijs, een Vickers Vis count. De gezagvoerder had voor de landing een vreemd geluid gehoord bij het neuswiel en meldde dit aan de verkeerstoren. De landing verliep echter vlot. Enkele brandweerauto's, voor alle zekerheid naar de baan ge transporteerd, kouden toen inrukken. De passagiers waren achter in de machine geplaatst om' het neuswiel zo min mogelijk te belasten. Een on derzoek op de grond wees later uit', dat er niets aan mankeerde. Wel bleek dat een der vier banden van het hoofdlandingsgestel lek was. (Van een onzer verslaggevers) Het Haass gerechtshof zal op donderdag I* augustus in hoger be roep het kort geding behandelen, dat onlangs werd aangespannen door het Duitse meisje Gisela Wilde, dat als fabrieksarbeidster in Gcldcr- malsen werkt en aanzegging kreeg liet land te moeten verlaten, omdat haar verblijfsvergunning niet werd verlengd. De president van de Haagse recht bank besliste, dat de staat haar niet uit liet land mocht verwijderen o.m. op grond van het feit dat het dooi de afschaffing van visa voor buiten landers niet redelijk is om van deze buitenlanders het bezit van een visum te eisen voor het verkrijgen van een definitieve reis- en verblijfspas. De staat tekende daarna hoger be roep aan. (Van een onzer verslaggevers) 'Moeilijk tc verwerken' noemt de secretaris van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- cn Bouwvakpa- irouusbomi, mr. IV. Aantjes, de maat regel. waarmee minister Van Aartsen vrijwel dc gehele vrije woningbouw heeft stilgelegd. 'In deze maatrege- 'en van de minister kunnen wij moei lijk een beleidslijn ontdekken.' voeg- le hij cr later aan toe. Mr. Aantjes had er begrip voor. dat de vrije bouw in de duurdere beperkt is, maar hij begreep niet waarom nu ook de goedkope ongesubsidieerde bouw beperkt moet worden, die toch gelijk staat met de premiebouw. Hij geloofde ook niet, dat door deze maatregel bouwkrachten vrijkomen. De aannemers zullen hun arbeids krachten zolang mogelijk vasthou den. Ook komt er voor de woning- wetbouw niet meer materiaal beschik- j baar, want het materiaal uit de vrije I sector is voor de woningwetbouw te duur. Naar de mening van mr. Aantjes is clc consequentie, cvat de woningwet- bouw volgend jaar sterk zal worden teruggeschroefd. Als een lichtpunt zag hij. dat nu de premietoekenmngen in de gesub sidieerde sector sneller zouden af komen. De heer Aantjes is ook lid van de Tweede Katner voor de Antirevolu tionaire Partij. Verleden week heeft tie NCAB ai in een brief aan de minister zijn verontrusting kenbaar gemaakt over de maatregelen, die de minister reeds had genomen over beperking van de bouw in de vrije sector. In die brief aci de hond zijn warrr^'im? uitgespro!' m voor het be- eiti. dat de minister in het verleden heeft gevoerd en waardoor de vrije particuliere bouw meer armslag had eekregen. Des te meer is de NCAB thans teleurgesteld Advertentie LM. i Dinsdagmorgen is op last van de directeur van het postkantoor te Eindhoven liet PTT-kantoortje in I Batadorp (Best) gesiuten :n verband met ongeregeldheden die zich heb ben voorgedaan. Het contract met de kantoorhouder, die niet in vaste dienst van de PTT was. is beëindigd. De posterijen willen een nieuw agent schap in Batadorp stichten. De officier van Justitie had een arrestatiebevel tegen L. uitgevaar digd voor het ondergaan van een gevangenisstraf van drie weken. Dit bevel was op 21 mei uitgegaan. Dinsdagmiddag om half vier werd L. gesignaleerd, toen hij op weg was naar Werkspoor, Onmiddellijk rukte een surveillancewagen met drie man. uit, die even later werd gevolgd door enige motoragenten. Op het terrein van Werkspoor ont- stond een verwoed gevecht, waarbij L. en zijn trawanten stukken ijzer als wapen gebruikten. De situatie begon er op een gege ven moment voor de politie zo drei-i gend uit te zien, dat een der agen-l ten zijn revolver trok en vlak over het hoofd van L. schoot. Daarmee was het gevecht voorlo pig uit: L. gaf zich over en zijn hel pers trokken terug. De wapenstilstand duurde slechts enkele minuten. Het trio had klaar blijkelijk nieuwe moed verzameld en werd met staven ijzer op de politie macht ingeslagen en opnieuw moest de revolver eraan te pas komen om de aanvallers tot rede te brengen. Dc broer van L. moest bovendien een klap met de kolf van een revolver op het hoofd incasseren. Hfj werd daarbij niet ernstig gewond, maar werd toch voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Daarmee was de stryd definitief gestreden. L. werd in het hoofdbureau ingesloten. Tegen zijn broer en zijn neef za! proces-verbaal worden op gemaakt. Naar de onbekende helper wordt nog gezocht. den haag (ANP) De Koningin cn pnris Bomhard zullen in de twee de heltt van september de Neder landse troepen in La Courtine bew*.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1