Bassins zijn lek en er is geld te kort... FLUOR in drinkwater op Goeree inister strafte politiemannen in Gameren onjuist 1 Vijf Duitsers vechten Voor hun leven na schipbreuk op Veins Auto 's en fietsen buit van jonge joyrider Vemiiidt contact met Roerffehied wegens polio A nderhalfjaar brommen klap op neus van agent ZONDER GOMAR Amersfoorters goedkoop naar het circus NS-oiigeluk te Geldróp voor ongevallenraad Gclaeugeu VerscfonÈYirBg Duits succes PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) De mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de Stichting Drinkwaterleiding Goeree-Overflakkee goedkeu ring verleend voor het toevoe gen van natriumsilicofluoride aan het door de stichting te leveren drinkwater. %P ,xe Bollim voerl aclie Tweejarig meisje verdrinkt in sloot (Van een speciale verslaggever) Directeur G. de Haan van het Texels Museum weet zich geen raad: hij moet aan het eind van dit overigens toch al zo tjieste seizoen stoppen met de verzorging van moederloze zeehonden, 'Onze bassins zijn lek cn cr is geen geld om nieuwe te bouwen. Zo zal dus een mooie en unieke attractie (vooral bij dit weer komen dagelijks honderden badgasten kijken) straks ophouden te bestaan geen enkele instantie kon bereid worden gevon den dit prachtige werk voldoende te subsidiëren. Geen houden aan DELFZIJL (ANP) Vijf Duitse marinemannen hebben gister avond een hachelijk avontuur beleefd. Het landingsvaartuig, waarmee ze van Emden uit onderweg' waren naar het eiland Borkum, maakte plotseling water en zonk binnen twee minu ten als een baksteen. Wind gekeerd Tient allen Hoe clan ook Stoffelijke resten na KLM-ramp in Lissabon begraven Opgesloten HV stelt politieke commissie in sstrtl'o** i Moederloze zeehonden raken hun tehuis kwijt De watei leiding op dit eiland ls de eerste streekwaterleiding waai- tot ïluoridering van het drinkwater wordt overgegaan nadat de minister zich heeft verenigd met een rapport van do Gezondheidsraad over het voorkomen van tandbederf met fluo ride. Het verzoek van de stichting om tot correctie van het fluoride-ion gehalte over te gaan werd door alle artsen en tandartsen op het eiland ondersteund, terwijl ook de Stich ting ter Bevordering van de Tand heelkundige Jeugdzorg en de plaat selijke afdeling van de Zuidhollandse Veiemgmg 'Het Groene Kruis' met dit verzoek instemden. Het voorzieninesgebied van de stichting bestaat uit 13 gemeenten met ongeveer 33.000 inwoners. Het asnf.nl aansluitingen bedraagt ruim 10.000. Vier keer per (lag krijgen de jonge 'gasten' dc jlcs (met vis- pap). Het echtpaar Da Haan heeft er heel wat werk aan. Niettemin betreuren beiden, dat ze het dit jaar voor het laatst doen k__J Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De disciplinaire straf die de minis ter van Justitie heeft opgelegd aan de drie rijkspolitiemannen le Game ren (Betuwe) zijn onjuist, zo heeft de Raad van Beroep van het Amb tenarengerecht te Arnhem uitge sproken. De groepscommandant is te licht gestraft, zo oordeelde de raad van beroep en de beide ondergeschikten le zwaar. Juridisch acht óe raad de straffen nietig. Na een slaande ruzie tussen de gioepscommandant en een vacht- meester hadden vorig .iaar beide par tijen uitvoerig de Vuile was van de groep Gameren buitengehangen. Er zouden sigaren zijn aangenomen, valse handtekeningen geplaatst, dit laatste uit gemakzucht zonder bena deling van het rijk. Alle drie de be trokkenen waren in rang verlaagd en overgeplaatst, twee waren boven dien m salaris gekort. Morgen begint de verkoop van een grote partij Orlon jongens- en meisjes-vesten en pull overs voor nog géén drie gulden. Maar dan niec wachten maar nCi kopen, van deze grote restant- partij, uit de series 'tot tien gulden, niet V-hals en ronde hals. Stuk voor stuk van een pracht kwaliteit 100% Orlon, voor de leeftijd van 3 t/m 9 jaar. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Orlon vesten en pull-overs voor jon gens en meisjes in een mooie kleur blauw, alle maten door elkaar voor De VS hebben donderdag in de commissie voor technische bij stand van de economische en sociale raad van de VN een v:- fel inge diend, dat beoogt vrijwilligers te wer ven voor de uitvoering van hulp programma's van de volkerenorgani satie. Advertentie I.M. Iedere tocht is nog geen pleziertocht en elke plastic jas is nog geen BigBen! vraag met nadruk BigBen - de modieuze sterke plastic regenkleding ZO KLEIN, ZO LICHT. ZO WATERDICHT! prijzen 6.90 9.7510.75* 12.75 15.75 [9.75 met PLUVEX) patentsluiting Toni Boltini, de directeur van het enige nog reizende Nederlandse cir cus, gaal een actie ondernemen te gen het verbod, dat tic burgemeester van Amersfoort een jaar geleden in stelde en waarin werd bepaald, dat in Amersfoort geen circusvoorstel lingen zijn toegestaan waarin wilde dieren in dressuur optreden. In de loop van de komende week zal de heer Boltini zich met een brief richten tot het college van B. en W., alsmede tot de leden van de gemeenteraad, met liet verzoek het verbod ongedaan te maken. Alvorens het echter zover is is een reelamcDlocg m Amersfoort gearri veerd. die op grote schaal uitnodi gingen aan het publiek geeft om de voorstellingen van het circus in Am sterdam te bezoeken. Om het bezoek in Amsterdam mogelijk te maken, geeft de heer Boltini een belangrijke service aan het Amersfoortse pu bliek. Als een der ingezetenen van Amersfoort aan het circus in Am sterdam een bezoek brengt, worden hem of haar de gemaakte reiskosten terugbetaald. Bovendien krijgt de bezoeker (ster) de reductie die op de bon die in Amersfoort wordt ver spreid, is vermeid. Ten slotte wordt de Amersfoortse bezoeker (ster) aan de cassa wagen een gratis programma uitgereikt en het bewijs dat gratis het circus en menagerie bezichtigd kunnen wor den. Teruggave van reiskosten vindt eveneens plaats aan die bezoekers die in clubverband komen bij voor beeld met touringcar en dergelijke. SCHAGEN (ANP) Het tweejarig dochtertje Marlon van dp familie Kruijer 'uit Stolpe-Schagersbrug is gistermiddag in de sloot langs de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Deze voorbeeldige 'opvang-centrale* heeft bijna tien jaar dienst gedaan. In die tüd werden meer dan vijftig robbenbaby's 'aangeboden'; ze danken hun leven aan dit museum. Verreweg de meeste zwemmen thans groot en gezond in volle vrijheid rond. Want 'zodra ze zelf hebben leren jagen, werden ze teruggezet in zee: het zou te veel hebben gekost al die dieren hier te houden.' Verleden jaar werd een 'stakkerd' bezorgd, die er zo slecht aan toe was, dat niemand durfde hopen op her stel. Het was een zgn. kegelrob. af komstig van Schotland. Deze 'blackie' bleek een verbrijzelde poot te heb ben. De wond heelde het invalide dier bleef tot nu toe in zijn aparte bassin. 'Hij is nu zo sterk, dat wc hem best los durven te laten maar dan met hier. Iemand zou hem moeten wegbrengen naar zijn ge boortegronden: de Fame Islands. Het dier zelf te laten zwemmen nee, dat is te ver. Als er nou eens een jacht of zo die kant opging Directeur De Haan hoopt op hulp 'nog voor september, want dan moeten we de zaak hier slopen.' Hii heeft destijds de groene bassins zelf gemaakt. Sindsdlens repareerde deze dierenvriend geduldig elke scheur. 'Maar er was geen houden aan de toeloop was te groot: de onder neming ging te veel geld kosten. Vergeet niet, dat zeehonden alleen in stromend zeewater kunnen zwem men. Wij moesten hun element met tankwagens aanvoeren. En dan die levende vis: ook geen kleinigheid om voor te zorgen, dag in dag uit.' Dit alies werd me verteld in een klein gebouw dat ook gedoemd is te verdwijnen. Er is een actie aan de gang voor dc le vestigen permanente behuizing van hel museum. 'Maar de opbrengst zal natuurlijk nooit zo groot worden, dat we meteen volgend jaar al kunnen beginnen aan een nieuw zeehondenverblijf Overigens zal 't nog best eens ge beuren, dat er volgend jaar toch zo'n kleine kist wordt bezorgd op het eiland. Met daarin dan zo'n kleme zeehond sterk vermagerd en snak kend naar water. 'Want zo'n beest moet soms dagen reizen voor de plaats van bestemming is bereikt.' Stel op Schiermonnikoog wordt een verdwaald jong op het strand aan getroffen. Met een tractor of zo wordt de 'wees' dan vervoerd naai de haven. Daar beschikt men voor dergeluke transporten over kleme kisten, met deksels van tralies. 1 Aan dek van de veerboot wordt de reis voortgezet naar Oostma- horn. Vandaar met de bus naar Leeuwarden. Overladen. Met de bus over de Afsluitdijk. Naar Wie- ringen. En daar woont een dieren vriend die zo nodig de vondeling 's nachts logies verschaft (met bad en ontbijt). De jeugdige reiziger wordt dan meestal afgehaald door een wagen van het Zoölogisch Station in Den Helder. Daar vervolgens weer op de boot naar Texel, waar aan de haven een wagen klaar staat voor de laat ste achtste etappe. 'wie brengt me thuis?' K,ijk dat is 'm nou: de zeehondebaby, opgestuurd naar Texel. It'ir moei er volgend jaar voor dergelijke hulpeloze dieren zorgen? steeg tot boven de tien. Ettelijke dieren stierven enkele dagen na aan komst. Maar de rest groeide voor spoedig en zal vlak voor het sluiten worden overgebracht naar zee. Het echtpaar De Haan blijft dan wat langer nakyken dan anders. De vijf militairen hebben een half uur in het water gelegen en dreven in een sterke stroom zeewaarts voordat ze werden opgepikt door de paisa- giersboot Rottum van rederij Wagenborg die de mannen in Delfzijl aan wai gebracht heeft. De vijf marinemannen werden bij toeval ontdekt door stuurman E. Lan- ting van de 'Rottum'. Toen men zag, dat erin de reddingsvesten gestoken mensen m het woelige water lagen, liet kapitein A. Schaap onmiddellijk de salonboot bijdraaien. Met een lijn werden de vijf Duitsers aan boord gehaald. Ze kregen droge kleren en hete koffie voordat ze hun angstig verhaal deden. De mannen die op het Duilse Wad deneiland Borkum zijn gestatio neerd sr—-esfen met een logge, ijzeren landingsbi» -t oversteken van Einden uit, maar kregen de raad te wachten op gunstig tij. De vijf, variërend in leeftijd van 20 tot 26 jaar, sloegen de ze waarschuwing echter in de wind. Vier uur voeren ze ongestoord en waren bu boei W-10, een zeemij] van Borkum verwilderd, toen plotseling de stroom keerde terwijl de wind iets aanwakkerde. Er kwamen golven. De landingsboot kreeg twee rollers over cn het pleit was beslecht. De matrozen van de Bundesmarme hadden nog voldoende tegenwoordig heid van geest om een luchtdichte ijskist overboord te smijten. Ze doken hem na, klemden zich eraan vast en bleven zo ronddrijven. Door de sterke stroom bleek het ech- Zo hebben tientallen jonge zee honden gereisd. En r.iet alleen van uit Schiermonnikoog. Directeur De Haan heeft gasten gehad die waren aangespoeld op de stranden van Suid-Holland en zelfs Zeeland. Direct na aankomst op het 'eind punt' krijgen de dieren altijd een voeding meestal een flos met vis- pap, die door middel van slangen wordt leeggepompt in de bek. Ook mevrouw De Haan komt aan dit feestmaal te pas. Haar assistentie is onontbeerlijk: de jonge dieren zijn spekglad Overigens moet de voe ding om de vier uur plaatshebben. 'We hebben heel wat keren 's nachts het bed ervoor uit gemoeten.' Dit laatste jaar was het aanbod van jongen ongewoon groot; het In deze rubriek vermeldt Het Vnje Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Toch is er ook voor Franco's critici wc! reden, het huidige jubileumjaar mee ie vieren. Franco heeft hoe dan ook een einde gemaakt ..au de bloedige strijd in zijn land. Hij vormde een regering, die vrede bracht nu al 22 jaar lang, een ongehoord verschijnsel in de Spaanse geschie denis.' De Volkskrant, 20 juli 1961. Snel spcurderswerk van de politie heelt ertoe geleid dat een joyrider, die roor zijn ritje drie auto's cn twee fietsen gebruikt had, spoedig gepakt kon worden. De jongeman, de 18-jarige J. de R. uit Luttelgeesl, begon in zijn woon plaats zijn tocht met een vriendje in de wagen van de landbouwer Y. R. w (Van onze parlementsredactie) Dc geneeskundige haofdinspettir van de volksgezondheid acht het we gens de in het Roergebied heersende kinderverlamming niet raadzaam het contact met kinderen uit deze streek te bevorderen, In verband hiermee heeft de stich ting 'Mensen m nood' m Den Bosch een vakantiebezoek aan Nederland van 430 kinderen uit het Roergebied afgelast. De kinderen, allen Oostamt- se vluchtelingetjes, zouden vandaag arriveren voor een vijfdaagse vakan tie bij pleegouders. .Er is geen sprake van dat het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid reizen naar het Roerge bied ol contact met mensen uit deze streek zou willen verbieden. Daarvoor is bij de huidige stand van de immu- nisatie tegen polio geen reden. Desgevraagd wees men er bij het ministerie slechts op. dat men over het resultaat van de mimunisalie nooit honderd percent zekerheid heeft. Daarom acht men het intensief contact met mogelijk besmette perso nen met aanbevelenswaardig. Men iaat liet echter voor ieders eigen ver- antwooi delijkheid te beslissen of be zoeken aan of vanuit het Roergebied moeten doorgaan. Hij stranddp echter toen mj cm aanrijding veroorzaakte, waarbij de auto ernstig werd beschadigd. De politie van Luttelgeest slaagde erin de jongeman aan te houden, maar hij wist te ontkomen op een brom fiets. In Wolvega nam hij daarna een auto weg bil de landbouwer F. P De auto stond daar op het erf. In Eoyl reed J. de R. tegen een paar bomen. Dc wagen sloeg om Daarom liet de jongen het voertuig achter en zette zijn reis voort op eer, rijwiel dat hij wegnam bij de heer S. de V. Hi) reed tot aan Elsloo en daar ruilde hij bil de landbouwer M. dc fiets voor een personenauto. Met deze wagen reed hij naar Kampen en m deze omgeving' liet hij de wa gen achter. De terugreis naar Lut telgeest ging weer op een buitge maakte fiets. De jongeman zal voor de officier van Justitie te Leeuwarden worden geleid. DEN HAAG (ANP) Op de 'ceme- teiio do alto de Sao Joan' te Lissabon zijn gistermorgen in stilte begraven de met-geïdentificeerde stoffelijke overschotten van slachloffeis van de 'Fridtjof Nansen', de DC-3 van de KLM. die op 30 mei bij de hoofdstad van Portugal verongelukte. Alle slachtolfeis zullen op 18 augus tus in plechtigheden te Lissabon en te Caracas worden herdacht. BREDA (ANP) De Bredase recht bank heeft gisteren de 26-jarige J. S. uit Breda tot anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld we gens het mishandelen van een poli tieagent. De officier, die het optreden van S. een ernstige aantasting van het openbaar gezag noemde, had twaalf maanden zonder aftrek gecist. De rechtbank was van mening, dat de handhaving van het openbaar gezag een hogere straf dan de eis gewenst maakte. In de nacht van 9 op 10 april had S. tijdens een opstootje bij een auto matiek in Breda een politieagent een zo harde klap op zijn neus gegeven, dat hel neusbeentje brak. Voor de rechtbank ontkende S., dat hij de agent had geslagen. Zeven ge tuigen handen niet met zekerheid zeggen of S. de man was, dte de agent had geslagen. Zekerheid in deze zaak werd merk waardig genoeg verschaft door ee:i van de twee getuigen a décharge, Deze was met S. de hele avond op pad geweest en stond viak naast hem, toen hu de agent een klap gaf. Hii moest zelfs bukken om zeif niet ge slagen te worden. De verdediger meende echter, dat er toch nog veel twijfel was overgebleven en vroeg vrijspraak. ter niet mogelijk naar het eiland te zwemmen. Een van de vjjf (ze wilden hun namen niet bekendmaken) beleefde nog een extra angstig moment. Op het ogenblik dat de boot zonk, was hij in het kleine maehinekamertje en kon zich niet bevrijden uit de volgelopen bak. Met een bajonet moesten zijn collega's de machine kamer openbreken om hem op hei laatste nippertje te bevrijden. De marintmannen brachten de nacht door op de drijvende jeugd herberg P. A. Koerts in de haven van Delfzijl en zijn vanochtend met een boot van de Duitse water- politie naar Borkom gebracht. Hen is arrest aangezegd. DEN HAAG (ANP) De Spoorweg ongevallenraad gaat een onderzoek instellen naar het ernstige spoorweg ongeval te Geidrop op 22 februari, waarbij een reizigerstrein van Am sterdam naar Maastricht in botsing kwam met een stilstaand rangeer- deeL Bij dit ongeval kwam één persoon om het leven en werden zeven reizi gers, alsmede de beide machinsten, mm of meer ernstig gewond. De ma ter.'Je scliade was aanzienlijk. Het onderzoek zal plaats vmden in een openbare zitting van de Spoor wegongevallenraad te 's-Hertogen- bosch op maandag 4 september in het Paleis van Justitie onder voorzitter schap van mr. H. R. de Zaaijer. Het lioofdliestuur van het Huma- n.stisch Verbond heeft een comnv.s- s.e ingesteld die zich gaat bezighou den met die politieke vraagstukken u aarover ta het Verbond verschillend wordt gedacht. Advertentie I.M. Waarom zou U in deze toch al dure tijd negen a tien gulden betalen voor een overhemd, als U hem morgen te kust en te keur kunt kopen voor nog géén vijf gulden. Morgen liggen er honderden Valentino overhemden voor U klaar, gemaakt van Sanfor pope- line, met Italiaans boordmodel en sportmanchetten... voor bijna de helft van de normale prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur be- gint de verkoop van deze Valen tino overhemden, wie en in ahe courante maten. voor Uit de voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt een grote ver schuiving in de samenstelling van de beroepsbevolking. Het werknemersaandeel hierin neemt zeer sterk toe. de toene ming is verhoudingsgewijs zelfs veel groter dan de stijging van de totale bevolking. De zelfstandi gen zijn ais groep verhoudingsge wijs sterk achteruit gegaan. Met deze verschuiving is niet in overeenstemming de ontwikkeling van het werknemersaandeel In het nationale inkomen. In plaats van groter wordt dit eerder klei ner, In de laatste tien jaren zelfs een teruggang va i 70,5 percent in 1950 tot 66.8 percent in 1960. Een sterke toeneming v-n het werknemersaandeel in de produk- tieve bevolking ging dus gepaard met een daling van het aandeel van deze groep in het nationale inkomen. [Tort gezegd komt dit erop neer, dat de stijging van het natio nale inkomen in de afgelopen tien jaren lang niet naar even redigheid aan de werknemers- groep ten goede is gekomen. Bij de besprekingen over de loonvor ming m de komende jaren dient men zich dit zeer goed bewust te zijn. Er is geen enkele reden om het werknemersaandeel in het natio nale inkomen constant te houden of zelfs achteruit te laten gaan. Op zich zelf lijkt de eis van een stijgend aandeel voor de werkne- mersgroep (veelal de lagere Inko mens) al niet onrechtvaardig, als de toeneming van het nationale inkomen inhalen van achterstand mogelijk maakt. Zeker geldt dit echter als de werknemersgroep als totaal ver houdingsgewijs veel sneller groeit dan de andere groepen. Tie club van agrarische produ- centen in de EEG heeft be sloten dat er de eerste twee jaar geen prijsverlagingen voor graan mogen worden vastgesteld. Het betekent met zoveel woorden, dat de Duitse boeren een even hoge prijs voor hun graan blijven ont vangen cn dat men zal proberen de graanprijzen In de andere lan den naar dat peil op te trekken. De overweging bij de niet-Dultse boeren was dat men wil er toch iets gebeuren op het gebied van de landbouw in de Euro- markt voorlopig aan de Duit sers tegemoet zal moeten komen. Het lijkt ons een bijzonder g - vaarlijke ontmoeting omdat men op dit terrein wel gemakkelijk naar hogere prijzen schuift, maar niet gemakkelijk terugdraait naar in het gehele economisch bestel verantwoorde prijzen. De Duitsers hebben voor twee iaar de buit binnen. Daarna zullen zij ook we! weer zien. maar ze heb ben ai aangekondigd dat hun te genwoordige graanprijzen te laag zijn. TAe prijs is in deze zaak een uit vloeisel van het inzicht dat men heeft ln de agrarische ont wikkeling in de wereld. Bij de Duitsers ontbreekt dit inzicht. Zij zijn druk bezig tegen hoge prijzen hun graanproduktie op te voeren en dat is ln geen en- kei opzicht verantwoord. Zolang het inzicht ontbreekt kan men door tegemoetkomingen op prijs gebied niets bereiken. Men ver sterkt er alleen de weerstand door die straks overwonnen moet worden om op een redelijk niveau te komen. Misschien zullen de ministers van landbouw van de zes. die straks op voorstel van de Euro pese Commissie moeten beslissen over de graanpnlzen ln de Euro- markt een verstandiger besluit nemen dan de boeren uit hun landen. TTe heer Tiggelaar, die voor de Alg. Ned. Agr. Bedrijfsbond zitting heelt in het bestuur van het Landbouwschap, is tijdens de laatste vergadering zo onvoor zichtig geweest Iets nadeligs over de kwaliteit van het brood te zeg gen. Hij weet die minder goede kwaliteit aan de eveneens min der goede kwaliteit van het Ne derlandse graan. Het was wel eerlijk, maar niet erg beleefd van hem. Het is voor een producent nooit prettig te horen dat zijn produkt niet zo goed is en de andere bestuursle den vielen dan ook al kopje-dui- kelend over de heer Tiggelaar heen. Bhikbaar was hii de enige die klachten over het brood had. Het brood dat de anderen aten was prima. 'He', zou wel aan de bakker liggen of aan het buiten landse graan dat door ons graan wordt gemengd. Neen, over het Nederlandse graan mocht niet geklaagd worden U"et wonderlijke bij deze hele geschiedenis was, dat vrijwel alle bestuursleden van het Land bouwschap. die nu het Neder landse broodgraan zo goed von den. ongeveer anderhalf jaar ge leden besloten premies beschik baar te stellen voor de telers van graan met betere bakkwalitet- ten. Dat was iedereen nu kenne lijk vergeten. Een kwestie van kwaliteit van het geheugen, die bij de bestuurders van het Land bouwschap op dat ogenblik ken nelijk niet zo goed was. t n„1i?lills Bernhard heeft gisteren in Londen samen met prmses Margriet bïi ran ?a!ace Theater de opvoering bu van de musical The sound of mu sic bijgewoond. mu

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1