Elk nieuw cijfer slag in gezicht Walter Ulhricht Minister Veldkamp zal sociale verzekering zelf gaan behartigen Auto met militairen slaat over de kop: 4 zwaargewonden Vrijwilligers maken jacht op aanrander Vierdaagsen NS beter op tijd DRIE MILJOEN VLUCHTTEN UIT OOST-DUITSLAND Hel Vrije Völl Drie mensen in zee verdronken Woord Grorad *cn Geboortecijfer daalt VERVOEG VAN PAG. 1 Alleen telefonisch Vertreklij sten Mensenhandel Veel jongeren ÈÊItSS Man dood in cel gevonden Hydraulisch systeem DC-8 werkte niet HET VRIJE VOLKDINSDAG 25 JULI 1961 PAGINA 3 Exodus der ontevredenen is niet meer te stuiten (Van onze speciale verslaggever Bert Sloop) Elk nieuw cijfer ©ver de vluchtelingenstroom uit Oost-Duitslaud i» een slag in liet gezicht van Walter Ulbricht en zijn Sowjet-marionetten in de 'boeren- en arbeidersstaat' die zich hardnekkig de Duitse Democratische Republiek blijft noemen. Elke vluchteling: die door de Brandenburger Tor heenwandelt of met de S-baan in de weste lijke sector van Berlijn arriveert, betekent een nieuwe knauw in een toch al zo wankel prestige van de Oostduitse regering. Zo langzamerhand wordt het immers wel heel duidelijk, dat de Exodus der ontevredenen uit Oost-Duitsland niet meer te stuiten is. Het is de schrijnende illustratie van een regiem zon der toekomst. De meest recente cijfers bewijzen het: ongeveer 3 miljoen mensen, bijna een derde van de hele Nederlandse bevolking, zijn tot nu toe weggelopen nit Oost-Berlïjn en Oost-Duitsland. De laatste week is het aantal mensen, dat door de vlucht gestand heeft tegen Ulbricht zelfs buitensporig gestegen: gemiddeld per dag duizend en in het afgelopen weekeinde (van zaterdagmiddag tot maandagmorgen; ruim 2500. Wachten in de rij, dat is iets Kaar de vluchtelingen uit Oost-Duitsland nauwelijks tegen protesteren, ze zijn het. gewend. strame leiang van onbekwame partijfunctionarissen mochten zij doorwerken op hun eigen land. Sedert het begin van 1960 zyn er geeri zelfstandige landbouwers meer ut de DDR. De hele boerenstand maakt daardoor een morele en eco nomische crisis door. Iets daarvan bespeurt men op de weg van West- Duitsland naar West-Beriijn. De akkers langs de autoweg liggen verlaten. Hier en daar wiegt het rijpende graan in de wind, maar tussen de dunne halmen staat veel onkruid. mechanische landbouw werktuigen ziet men praktisch niet, landarbeiders evenmin. Het is een triest gezicht door deze onafzien bare verlaten vlakte te rijden over 180 km autobaan. Het wegtrekken van jonge men sen en gezinnen uit Oost-Duitsland en de stijgende gemiddelde leeftijd komt ook tot uitdrukking in de ge boortecijfers. In 1951 werden er nog 311.000 kinderen geboren, in 1958 maar 271.000. In West-Duitsland waren die aantallen daarentegen 796.000 en 904.000. Het dalende geboortecijfer gevoegd bij de vlucht van jonge mensen wérkt door in de leeftijdsopbouw van Oost-Duitsland en heeft ook geleid tot een veel groter vrouwenoverschot dan in de Bondsrepubliek. Tussen de 30 en 35 jaar bedraagt het aan tal vrouwen per 100 mannen 139. tussen 35 en 40 164. tussen 40 en 45 165 en tussen 45 en 50 155. Sociologen verwachten op grond van al deze cijfers dat de bevolking van Oost-Duitsiand in de komende jaren eerder zal afnemen dan toe nemen. Op het.ogenblik leven er 17.2 mil joen mensen (inclusief Oost-Ber- lijn). In de Bondsrepubliek onge veer 55 miljoen, maar welke toe komst heeft een land. waaruit de jeugd wegtrekt, waar steeds minder kinderen worden geboren en een stijgend aantal bejaarden ten laste van de staat komt? Iets van het noodlot waaronder Oost-Duitsland gebukt gaat bespeurt men in de oostelijke sector van Ber lijn. Zeker, dit deel van de wereld stad herbergt ook ruim een miljoen mensen, maar wie door de trieste straten loopt waarin de ruïnes van zestien en twintig jaar geleden nog onveranderd tussen verveloze, ver waarloosde woonkazernes staan, ontmoet praktisch geen kinderen. Men hoort er niet schreeuwen en niet zingen. Er heerst stilte cn zelfs over de Stalinallee met zijn hoge flatgebouwen hangt een sfeer van tragiek en uit zichtloosheid. In de staatswin kels en warenhuizen heerst een grafstemming. Oost-Berlijn is in alle opzichten een slecht visite kaartje van de Duitse Democra tische Republiek ën een weer spiegeling van de algemene ma laise die aan de communistische staat vreet en niemand weet hoe fang nog. Advertentie I.M. Morgen beginnen wij met dc verkoop van een grote partij hagelwitte oogjesiuiers, gemaakt van zuivere, zachte katoen zon der pip), die normaai voor 1.08 (cn dat is dsn nog goedkoop) ver kocht worden. Goed voeht-opnemende lui ers, die met elk wasmiddel en normaai uitgekookt kunnen worden, koopt U nil voor nog géén zestig cent. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze zachte katoenen hagelwitte oogjes luiers, per stuk voo De Franse bevelhebber vice-adml- raal Maurice Amman en de gouver neur van Bizerta, de heer Heul Mokkadem, hebben telefonisch con tact met elkaar gehad, maar zij had den elkaar maandagavond nog steeds niet gezien. Men kon bet niet eens worden over de plaats van ontmoeting, maar bovendien willen de Tune siers slechts met de Fransen praten over de ontruiming van Bizerta en zeker niet over garanties voor de beveiliging van het verblijf van de Fransen in deze marinebasis. De Franse marineautoriteiten heb ben hjsten neergelegd waarop fami lies konden intekenen die naar Frankrijk wilden terugkeren. Maan dag is de 'Colbert' weggestoomd van de rede van Bizerta met 320 families aan boord van achterblijvende mari niers. De vrouwen mochten 50 kilo bagage meenemen. De meesten bleken uit angst te vertrekken. Zij waren bang voor het uitbreken van epidemieën in Bizerta, maar vooral ook bang voor wraakne mingen van Tunesische zijde. Zij waren zeer geschokt door hetgeen zij hadden gezien. Tot dusver heeft de Tunesische politie een aantal Fransen gearres teerd, doch er maandag ook weer 78 vrijgelaten. Fransen die in de admi nistratie van het land werkten, heb ben hun ontslag gekregen. Na enkele beginmoeilijkheden werd ma-mSjg normaal het luchtverkeer en scheeps verkeer tussen beide landen hervat. (Van onze parlementsredactie) De nieuwe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp zal in tegenstelling tot zijn voorganger, alle zaken van dc sociale verzekering zelf behartigen. Staatssecretaris Roolvink krijgt in Plaats van de kwesties der sociale verzekering nu de arbeidsvoorziening, het stoomwezen en de uitvoering- van de hinderwet gevoegd bij de zaken die onder zijn directe verantwoorde lijkheid vallen. Dit blijkt uit een publikatie over de omvang van het arbeidsterrein van. de staatssecretaris in de Staats courant van gisteren. Dr. Van Rooy, de voorganger van minister Veldkamp, deed van de zaken der sociale verzekering uit sluitend het ontwerp Algemene Kinderbijslag Verzekering. Behalve met de reeds genoemde sectoren is staatssecretaris Roolvink nog belast -met de lonen en andere arbeirisvoorwwaarden. de arbeidsbe scherming, de sociale bijstand en de complementaire arbeidsvoorzieningen en de zaken der ondernemingsraden en de PBO, voor zover het departe ment daarmee bemoeienis heeft. Bij het horen van deze cijfers komt de vraag in je op: wat zal er van het door de communisten geregeer de deel van Duitsland worden? Hoe kan een land, waaruit tot nu toe evenveel mensen zijn weggelopen als er in geheel Noorwegen wonen, deze aderlating economischen maatschap pelijk overleven? Het antwoord kreeg ik van een Westduitse regeringsfunctionaris, die in West-Berlijn belast is met het vluchtelingenprobleem. 'Uit de cijfers die wij hier in de afgelopen jaren en maanden hebben verzameld blijkt, dat het inwoners tal van Oost-Duitsland, ondanks het natuurlijke bevolkingsoverschot, zal afnemen, als ten minste de Vluchte lingenstroom voortduurt,' zei hij. „Onze berekeningen hebben uitge wezen, dat, nog afgezien van de verdere ontwikkeiling van deze Exo dus, de bevolking van Oost-Duitsland tot eind 1968 slechts met 300.000 of wel 1,9 percent zal toenemen, terwijl in dezelfde periode de bevolking van West-Duitsland zich zal vermeerde ren met bijna 2li miljoen, dat is 4,7 percent Natuurlijk schuift de Oostduitse regering de schuld van de massa vlucht op anderen. De laatste week bleis men in Pankow hoog van dc to ren dat de Westduitse regering een „mensenhandel" dreef en agenten over de zonegrens stuurt om de be woners van de DDR op te hitsen 'en tot vluchten aan te zetten. Wie echter een blik werpt, op de statistieken over de vluchtelingen- beweging sedert 1949 en daarbij vooral goed let op de tijdstippen waarop t aantal mensen het grootst was, komt tot de conclusie dat de meeste mensen het zinkende schip verlaten als Ulbricht c.s. nieuwe po litieke en economische maatregelen nemen ter beknotting van de vrij heid der bevolking. Een paar voorbeelden hl 1953 vluchtten 331.390 mensen uit Oost- Berlijn en Oost-Duitsland naar het IVetsten. De piek staat in dat jaar in maart (58.605). De gebeurtenissen die elkaar dat jaar snel opvolgden waren o.a. de zuivering in de CDU, de kerkenstrijd, de verplichte collec- tiviseringspolitiek, de maatregelen tegen industrie en nijverheid en de oproep tot produktieverhoging van tien percent tegen de wil van de arbeiders in, terreurmaatregelen tegen politici en arrestaties op grote schaal. Telkens als de Oostduitse arbei ders meer moesten produceren cn tegelijkertijd de broeksriem vaster aansnoeren, telkens als boerenbe drijven en middenstandszaken tot staatsbezit werden of de geestelijke vrijheid meer aan banden werd ge legd steeg het aantal vluchtelingen. Van 1949 af geeft de vluchtelings- statistiek de volgende aantallen: 1949: 129.245; 1950: 197.788; 1951: 165.648; 1952; 182.393; 1953: 331.390; 1954: 184.198; 1955 252.870: 1956: 279.189; 1957: 261.622: 1958: 204.092; 1959: 143.917; 1960: 199.188. Om het beeld compleet te maken de allerlaatste cijfers: de eerste drie maanden van dit jaar 466.367, april 19.803, mei 17.791. juni 19.198, de eer ste week van juli 3.777, tweede week juli 6.927 en daarna dagelijks gemid deld duizend. Hierbij moet nog in ogenschouw worden genomen, dat deze getallen alleen betrekking hebben op de vluchte lingen die zich bij een der opvangcentra melden. Er komen ech ter ook geregeld vluchtelingen aan die zich niet melden, omdat zij fi nancieel sterker zijn en op eigen kos ten naar de Bondsrepubliek vliegen. Wat de vluchtelingenstroom van ruim 3 miljoen mensen in ruim 12 jaar voor het Oostduitse regime echter nog veel ernstiger maakt is de leeftijdsopbouw van deze miljoenen en vooral ook de beroepen. De intensieve werving van jonge Oostduitsers voor de zogenaamde nationale volksmilitie heeft het aan tal gevluchte jongemannen tussen 18 en 25 jaar belangrijk verhoogd; hun aantal schommelt tussen 46 en 52 percent. Ongeveer een kwart van de vluchtelingen is tussen de 25 en 45 jaar, zodat driekwart of beneden de 25 of boven de 45 jaar oud is. Ruim zestig percent van alle men sen die zich in de afgelopen jaren in een Westduits opvangcentrum heb ben gemeld, waren kostwinner, hoe wel slechts 47 percent van de bevol king van Oost-Duitsiand kostwinner is. De meesten van hen zijn landar beiders (of voormalige zelfstandige boeren) en industriearbeiders. Doordat de vluchtelingen dus gro tendeels jonge mensen en kostwin- "ners zijn betekent 'hun vertrek uit Oost-Duitsland een gevoelige slag voor de economie en de bevolkings- structuur. Zo heeft bij voorbeeld de massale vlucht van artsen in 1958 geleid tot een ernstige crisis in de medische verzorging. Ingenieurs, artsen, apo thekers, leraren, professoren, studen ten, notarissen en juristen die het niet langer kunnen uithouden in Oost-Duitsland (het totaal aantal vluchtelingen in deze categorie be draagt 38.451) heeft het land ook in zijn intellectuele potentieel een ern stige slag toegebracht. De laatste tijd zijn het vooral de boeren die een goed heenkomen zoeken. Verwonderlijk is dat niet, want in de afgelopen jaren hebben alle zelfstandige boeren hun land moeten afstaan aan de staat, als horigen in zogenaamde landbouw- produktiecoöperaties; onder de IVan een. onzer verslaggevers) In een bocht van een weg bij Putte (N'-B) is maandagmiddag enn mili taire vrachtauto van de legerplaats Ossendrechl met een groep militairen over de kop geslagen, waarbij alle in zittenden werden gewond. De soldaten V. de Wilt' uit Mij drecht, G. Faashuis uit Maastricht, G. Schipper en J. de Vries uit Gro ningen werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De toestand van De Wilt is zorgwekkend. De bestuurder van de militaire wa gen kwam in moeilijkheden doordat, een tegemoetkomende vrachtauto de bocht vee! te ruim nam. Hij werd van de weg gedrukt en verloor de macht over het stuur. De vrachtwagen reed in een sloot en sloeg over de kop. De soldaten werden door elkaar ge slingerd. enkelen vielen er uit. Een van hen. soldaat De Wilt, kwam on der de auto terecht. De lichtgewon den klommen uit, de auto en hielpen eerst degenen die er nog in zaten. (Van een onzer verslaggevers) Tal van vrijwilligers hebben giste ren de rijkspolitie te Hcerde geassis teerd bij de jacht op een ongeveer 40-jarige man, die gistermorgen ver scheidene vrouwen en meisjes zou hebben lastig gevallen. Een 28-jarige vrouw neen hij dij de Keei gegrepen, waardoor zü bewusteloos raakte. Tot nog toe is hij niet gevonden. Tegen tien uur sprak de man me vrouw J. Augustinus aan, die bezig was op erf van haar huis, dat aan de rand van het dorp ligt. Hij vroeg om geld, waarop mevrouw Augustinus >i haar man te zullen roepen. 'Dat hoeft niet, want die is toch niet thuis,' was het antwoord van de onbekende, die de heer des huizes waarschijnlijk even tevoren had zien vertrekken* Voordat mevrouw Augustinus alarm had kunnen slaan, greep hij haar bij de keel. Toen zij weer bij bewustzijn kwam was de man. die een fiets bij zich had, verdwenen. Op haar ceeil kwamen buren toegescho ten, cue eenter niemand gezien had- den. Volgens de rijkspolitie zijn bij d« spreng in '"ezeifde gemeente 's mor gens meisjes lastig gevallen door een man die aan het door mevrouw Augustinus opgegeven signalement beantwoordde. Dit signalement luidt: ongeveer 4t Jaa.r: meter lang, gekleed in eer grijsblauw kostuum. Hij droeg eec ■slappe bruine.hoed en had een zwar te fiets bij zich. Vermoed wordt da! de man door'het bos in de richtins Epe is verdwenen. De 5(>-jarige bakker S. K, uit Nieuw-Buinen is gistermorgen dood aangetroffen in de cel naast het woonhuis van een wachtmeester van dc rijkspolitie in deze gemeente. De arrestant, verdacht van diefstal van ƒ100 van een landbouwer, lag voor het bed, waarvan de matras was ver brand, De justitie heeft vastge steld dat hij door verstikking om het leven is gekomen. Er valt nog niet met zekerheid te zeggen wat zich in de cel heeft afge speeld. Dr. J. Zeldenrust. gerechtelijk anatoom-patholoog uit Den Haag heeft sectic verricht. De officier van Justitie in Assen, mr. C. W. baron van Dedum, aan wie dc verdachte maandag zou worden voorgeleid, achtte het hoogst onwaarschijnlijk dat S. K.. na zondag gelucht te zijn. met een brandende sigaret In zijn cel zou zijn teruggebracht, De wachtmeester, naast wiens wo ning verleden jaar het arresstanten- verblijf was gebouwd, heelt verklaard dat K. rustig sliep toen hij zondag nacht een blik in de cel had gewor pen. Onder ideale weersomstandigheden het was een koele zomerochtend zonder zonneschijn en in de al lerbeste stemming zijn dinsdag morgen 12.087 wandelaars vertrok ken voor het eerste traject van de 45e Vierdaagse te Nijmegen. Er hadden 13.551 deelnemers en deel neemsters ingeschreven, van wie zich 1391 niet hebben gemeld. Dins dagmorgen zijn nog eens 73 deel nemers niet bij het vertrek ver schenen. Om 5 uur gingen de wandelaars, die 55 km moeten lo pen, op weg. In Apeidooi'n z(in 1105 deelnemers voor de 8e Vierdaagse vertrokken. Rond 6 uur gingen de 50-ers op pad. De jarige deelnemers kregen de traditionele anjer. Het traject van de eerste dag voerde de wan delaars in noordelijke richting. Op de foto een groep Morva's uit Den Helder en Amsterdam, die in Nijmegen van start gingen. DEN HAAG «ANP). De DC-8 PH- DCG met gezagvoerder A. van Ulsen, op de Viasadienst 896 van Venezuela naar Rome heeft gisteren op het tra ject MadridRome een defect aan het hydraulisch systeem gekregen. De gezagvoerder besloot ter wille van een snellere reparatie naar Am sterdam te vliegen, waar het vliegtuig om kwart voor drie. met inschakeling van het hulpsysteem, normaal is ge land. De 34 passagiers hebben gister middag Amsterdam bekeken en zijn 's avonds met dezelfde machine door gevlogen naar Rome. UTRECHT (ANP) Het aantal ver tragingen en gemiste aansluitingen bij de Nederlandse Spoorwegen is de laatste weken geleidelijk teruggelo pen. Zelfs de cijfers over het afge lopen weekeinde, toen de NS onder hoogspanning werkten, zijn vrij gun stig, zo heeft de voorlichtingsdienst van de NS meegedeeld. Zaterdag reed 50 percent van de treinen op tijd, zondag' was dit per centage 73. Eén tot vier minuten vertraging had zaterdag 23 percent van de treinen, vijf tot tien minuten 17 percent en elf tot vijfentwintig minuten 9 percent, terwijl slechts 1 percent (voornamelijk buitenlandse treinen) de vijfentwintig minuten overschreed. Zondag zag het er beter uit: 20 per cent één tot vier minuten, 6 percent vijf tot tien en 1 percent elf tot vijf entwintig minuten vertragingen, of wel een gemiddelde vertraging van 0,9 minuut. Zondag werden 79 van de 11.000 aansluiting gemist, zaterdag 414. In de afgelopen week. van maandag tot en met zondag, bedroeg bet totaal aantal gemiste aansiuitigen 1500 (van de 77.000)Het record van 4000 in de week rond 1 juii Is dus niet gebroken, ondanks de vakantiedrukte. (Van een onzer verslaggevers) Ten zuiden van de Eierlandse vuurtoren op Texel is gistermiddag de 22-jarige K. A. Buist uit Eist (Gld) in de Noordzee verdronken. Op 100 meter van. het strand moet hij in een mui zijn geraakt. Kort na het ongeluk is het stoffelijk over schot op het strand aangespoeld. Voor de kust bij Scheveningen is gistermiddag de 48-jarige D. van Bergeijk uit Rotterdam in zee ver dronken. Toen hij in moeilijkheden kwam en zijn dochtertje om hulp riep, waarschuwde deze haar moe der die met de strandpolitie toe snelde. Het slachtoffer was toen niet meer to vinden, later in de middag spoelde het stoffelijk overschot. n»n Ter hoogte van Bergen aan Zee is gistermiddag omstreeks half twee de !9-iarige Duitser H. Köh! ver dronken. De jongeman was afkomstig uit Idlberg in Duits Westerwald en met vakantie in Volendam, Tn de reeks conflicten die de J- wereld in beroering houden, speelt de propaganda een grote rol. De Oost-Westtegenstelling, die zich nu weer op Berlijn con centreert, wordt voortdurend m propaganda-acties verpakt. De onderhandelingen over het op houden met kernproeven in Ge- nève slepen zich voort, omdat geen van beide partijen de indruk wil wekken dat zij er genoeg van heeft. De Arabische landen laten hun eisen en aanspraken verge zeld gaan van uitgebreide propa gandacampagnes tegen het-impe rialisme'. Indonesië voort zij ac tie om Nieuw-Guinea te krijgen met alle mogelijke leuzen. Het communistische taalgebruik met zijn afgezaagde zwart-wit sche ma's heeft de woorden vrijwel van hun inhoud ontdaan. Van tijd tot tijd' dringt zich de vraag op of de enorme uitbrei ding van de pers. de radio en de televisie mede oorzaak is van deze propagandastormen. In vroeger eeuwen werd de machtsstrijd dik wijls meedogenloos en hard ge streden. Er werd gelogen en er werden bewust verkeerde voor stellingen van zaken gegeven. Maar de heersers bekommerden zich er minder om of hun onder danen ook geloof hechtten aan wat er beweerd werd. Dat liet ve len vrijwel onverschillig. Nu is dat anders. De onderda nen van. het eigen land zijn be reikbaar. Voor zover zij lezen kun nen door geschreven woord. Voor zover zij dat niet kunnen door radio en televisie. En bovendien zijn de onderdanen van de weder partij met deze middelen bereik baar. En daarmee is het bewerken van de publieke opinie een middel in de machtsstrijd geworden. Het prestige, dat zo'n grote rol speelt in de buitenlandse politiek, is niet alleen meer een prestige dat de machthebbers bij elkaar willen ophouden, maar ook een prestige dat zij bij de publieke opinie zoe ken te vestigen en te handhaven. Het onbehaaglijke in deze si tuatie is dat alleen in de oudere democratieën de vrijheid is ver worven om de openbare mening van verschillende kanten te be ïnvloeden. Alleen daar bestaat een openbare mening, die zich met een zekere mate van onaf hankelijkheid van de overheid vormt. Daar is de openbare me- ning het ingewikkelde geheel vaö verschillende en dikwijls tegenge stelde meningen. Dat is niet het geval in de an dere landen, waar pers, radio en televisie instrumenten zijn van de machthebbers in de staat. Daar hebben deze pubiiciteitsmiddelen de bevolking kneedbaarder ge maakt dan ooit. En daar is het gemakkelijker geworden de men sen emotioneel te laten hande len en te verlagen tot een instru ment in de poiitieke strijd. De westelijke democratieën staan daar vrij machteloos tegenover. Er is nu eenmaal eert grote afstand ontstaan tussen het tempo waarin de techniek zich over de wereld heeft verbreid en. het tempo waarin de maatschap pelijke structuur, waarin die techniek is ontstaan, zich heeft verbreid. En daar komt dan nog bij dat het Westen alle zeilen bij moet zetten om zelf de geestelijke vrijheid te handhaven en de pu biiciteitsmiddelen dienstbaar te houden aan de grondslagen van de democratie en niet de baas te laten worden. Het is voor de toe komst van het grootste belang dat het Westen aantoont dat dit kan. En dat wij in onze vertogen het woord zijn waarde laten be houden. Want daarmee is de waardigheid van de mens ge moeid. '/~lverdreven', dat was het stem- pel dat men van sommige kanten probeerde te drukken op het bericht in Het Vrije Volk van 10 april, dat de prijzen van de landbouwgronden sterk omhoog gingen. We beschikten op dat moment nog niet over veel con crete gegevens, maar die zijn er nu wel. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijzen be kend gemaakt die in 1959-1960 betaald zijn voor de landbouw gronden. Boerderijen met grond werden zes percent duurder. We zijn nu al weer een half jaar verder en men moet niet ver wachten dat de stijging tot stil stand is gekomen. Daarbij moet men ook rekening houden met bet feit. dat het CBS alleen dc officiële cijfers kan ver meiden. Er bestaat geen statistiek van de bedragen, die onder de tafel zijn doorgegaan. Uit de cij fers van het CBS blijkt echter dat 48,4 percent van do verkochte oppervlakte boerderijen voor de maximale prijs is verkocht. In al die gevallen was een hogere (maar zwarte) prijs mogelijk. Dc nuchtere cijfers van het CBS moeten voor de voorstanders van het afschaffen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden en de daarin verankerde prijsbe- heersing een waarschuwing zijn. Vooral aan de top van vele agra rische organisaties wilde men wel van de 'Wet' af. De grootste te genstand kwam van onderop, van de boeren-led en. die kennelijk beter op de hoogte waren van de praktijk dan hun bestuurders. De statistieken van het CBS stel en hen nu in het gelijk. liet aantal vergunningen voor televisie-ontvangers ia Zweden is volgens de officiële statistiek tot 1.17C.7o3 gestegen. In de eerste helft van dit jaar werden 146.956 nïeuwa toestellen geregistreerd.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1