Vierdaagse- wandelaar overlijdt Eerste Vierdaagsedag: hoe warm het was en hoe ver... De n ieu we wintermode: In grote lijnen hyper-vrouwelijk Calmeyer in La Courtine Engelse consument wordt aan vele handen gelegd Bioscopen Delft opnieuw dicht? Kennedy Schot vraagt ook zuinigheid van koninklijk huis Nieuwe kapsels; liever, langer er nog in haven Folkestone 5 SÖUDREI'EM GOEDKOPER NASI GORENG l O I 0EBK0PER 45 HUISHOUD ZEEP Drinkwater in Dordt wordt geozoniseerd9 mShaudzeeg ct. Altijd een kassabon voor 10°/o korting., Oók bij de weekreclames HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 JULI 1961 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) De wandelaars van de 72-jarige majoor b.d, J. N. Breunese, hebben gisteren gemiddeld 40 kilometer op de finish van vrijdag gewonnen. Die hoeven zij in ieder geval niet meer te lopen en dat is in Nijmegen een spalk om het moreel. (Van onze moderedactrice) De cojifectiefabrikanten, die deze week bij honderden ie hoop lopen in de Parijse salons, komen ogen te kort. Zij zijn hetdie de nieuwe wintermode straks voor een redelijke prijs binnen ons bereik moeten brengen en zij hebben de ideeën hier maar voor het oprapen. Ideeën, die de vrouwen over de hele wereld vriendelijk tegen over de Parijse modeontwerpers zullen stellen, want deze heren tonen zich nu ook eens van hun vriendelijkste kant. Eist-das NAVO-verplichtingen. Riedeen triomf Nina Ricci's meesterlijke ontwer Vervolg van voorpagina Prinses Irene op Indianenfeest Volgens dc Parijse kappers is het uit met de kort geknipte jongenskopjes en de geschoren nekken. Het kapsel moet weer langer zijn deze winter, liever, vrouwelijker! Dus golven de lokken, die in een sierlijke boog over de wangen vallen, het achterhoofd tot halfweg de nek bedekken en het voorhoofd verduisteren onder een horizontaal geborstelde lok voor wie dat hebben kan althans. Spiegelbijoux (Van onze speciale verslaggever, Cees Jtoozemond) FOLKESTONE, woensdagmorgen Leen Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst en de bergers van Van den Tak uit Rot terdam hebben het ook vandaag niet aangedurfd: de toren hoge waterfilter voor de atoomcentrale van Dungeness aan het Engelse Kanaal ligt nog steeds in het haventje van Folkestone. Kwam gisteren de vloed niet worden uitgesteld tot donder- hoog genoeg om het 41 m hoge gevaarte naar zee te slepen, vanmorgen was er bij een ruim voldoende waterstand te veel wind om de operatic zonder al te groot risico uit te voeren. Het transport over een afstand van slechts 13 mijl moest, hoewel er niet veel meer stond dan een sfijf briesje, dagmorgen, met de kans dat het dan nog niet zal lukken. Kolos PPIO.''Geldig van 26 juli t/m 1 aug. 1961 voor cent 2 DUBBELE STUKKEN voor cent (Van een onzer verslaggevers) Voor hei. stadhuis van Eist zakte gistermorgen een Zwitserse deelne mer aan de Vierdaagse in elkaar: de de vijftigjarige Paul Mathys uit Zu rich. Deze fuselier van het Zwitserse leger werd de perskamer binnenge dragen, waar hij een half uur later stierf. De overledene behoorde tot een groep van tien, die deelnam aan de veertig-kilometermars, Zijn landge- noten hebben hun tocht gestaakt. Want er is op deze eerste dag rondom de Waalstad voortdurend een temperatuur gemeten waarvoor ervaren Tour de France-renners wel eens van de fiets zyn gestapt. LA COURTINE (APP) De staatssecretaris van Defensie M. K. H. Calmeyer. die maandag te La Courtine is aangekomen, heeft dins dag een nieuwe fase bijgewoond van de grote Nederlandse manoeuvres daar. Hier is men. ook wel eens uit de rij gelopen ais het te warm werd, maar dan was het hoogstens voor een oponthoud, een slok in een van de vele cafeetjes langs de weg. Bo vendien blijken alleen de enkelingen zich nu en dan aan de noodzakelijke dronk te wagen, want de groeplopers durven blijkbaar het verband in hun gelederen niet te verstoren. Dinsdag liep het taaie legioen van Nijmegen uit de Betuwe-routc. over Lent, Bemmel, Huissen. Elden. Drlel, Eist, Lienden. Valburg, terug naar het oude Nijmeegse concertgebouw. Dit was de dag van Eist, zo ge noemd omdat elke dag een plaats peetoom moet zijn voor de Vierdaag se. De stemming werd getemperd door de plotselinge dood van een Zwitserse wandelaar. Woensdag is het de dag van W.vchen en dan komen Cuyk en Groesbeek. Eist doet het altijd goed, omdat het de gasten trakteert op bowl van de plaatselijke fruitconser- venfabriek 'die nooit genoemd wil worden omdat deze toch nauwelijks aan de vraag kan voldoen). De wandelaars behoren overigens niet tot cc gasten, voor hen slechts toejuichingen en sterkend applaus van hetplaatselijke volk. De gasten zijn ovenuegend die mensen wier namen voorkomen in het vierdaagse- programmaboekje. Dat boekje is dik er. het staat vol met gastennamen. In Eist is dus veel bowl geschonken. Fris en monter zijn de 1106 wande laars dinsdagmiddag teruggekeerd (Van .een onzer verslaggevers) Zullen de Delftse bioscoopexploi tanten opnieuw hun voorstellingen gaan staken? Deze vraag hangt in de lucht, nu deze ondernemers van hun ontevredenheid getuigen over de naar hun mening te langzaam ver lopende besprekingen over verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. Van gemeentezijde daarentegen stelt men er prijs op deze belasting kwestie zeer zorgvuldig te bezien. Op aandrang 'van de raadsfracties zal het college van B. en W, geen voor stellen doen voor uitvoerige bespre king" in de raadscommissies heeft plaatsgevonden. Vermoedelijk zal de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting van bio scopen bü de behandeling van. de be groting aan het eind van dit jaar aan de orde komen. De bioscoopbelastingkwestie in Delft sleept zich al geruime tijd voort. In de eerste maanden van 1961 slo ten dc exploitanten hun theaters ge durende negen weken bij wijze van protest tegen de heffing van een vermakelijkheidsbelasting van 35 percent voor normale films cu van 20 percent voor cultureel gekeurde films. Na de staking werden de onder handelingen tussen de gemeente Delft en de Nederlandse Bioscoop bond. sprekend namens de Delftse exploitanten opnieuw geopend. Van de zijde van de exploitanten drong men tijdens deze bespreking aan op een gedifferentieerde belastingtarief van 25 percent voor normale films en 15 percent voor cultureel gekeurde films. Men wacht nu in Delft met'span ning op de houding van de exploi tanten, die teleurgesteld zijn over de naar hun mening trage gang van zaken. (Van een" onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Dor drecht heeft gistermiddag be sloten hét waterleidingbedrijf wit te rusten met een ozontse- ringsinstallatie. Dordrecht wordt daarmee de eerste ge meente in Nederland die het drinkwater gaat bewerken met ozon. Het svsteem van ozonisering is een Zwitserse uitvinding. In zoge naamde beluchtingstanks wordt ozon door het water gevoerd. Het ozon wordt in een ingenieuze apparatuur opgewekt. Het heeft de eigenschap het door fabrieksafval zuurs tofann gemaakte water van de grote rivie ren weer zuurstofrijk te maken, bac teriën te doden en het werkt boven dien smaakverbeterend. Het ojon zelf is na tien minuten weer uit net water verdreven. De ozonisering In het Dordtse wa terleidingbedrijf geldt voorlopig als proef. Indien die proef slaagt zullen op grote schaal installaties worden ingericht. Het Dordtse gemeentebestuur ziet de resultaten zeer optimistisch te gemoet en meent, dat dit systeem van eminent belang kan zijn voor de gehele drinkwatervoorziening in Nederland. Een conferentie van historici en kartografer. uit Nederland, West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk. Italië en Vaticaanstad heeft dezer dagen m-Göttingen be raadslaagd over het samenstellen van een internationale atlas van de kerkgeschiedenis. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) De verhoging' van net disconto, aar s'rads 1957 niet zo hoog is geweest, heeft kennelijk een tweeledig doel: weer aantrekken van naar het bui tenland overgebracht viuchlkapitaa! en beperking van de kredietverle ning. dus afremming van de investe ringen. Ter ondersteuning van dit laatste doel zullen de banken hun verplichte saldi bij de centrale bank moeten verhogen van twee tot drie percent. Om de nadelige verschillen op de betalingsbalans te beperken of wez te werken wil Engeland voorts sterk op zijn buitenlandse uitgaven bezuinigen. Op de NAVO-raad zal een beroep worden gedaan in het bijzonder de financiële verplich tingen verbonden aan de statione ring van troepen in Duitsland te herzien met ingang van april 1962. •De druk op de betalingsbalans, die door deze uitgaven wordt veroor zaakt, kan men niet in bet volgend» begrotingsjaar laten bestaan,' aldus Sohyyn Lloyd. Hij voegde er echter aan toe, dat dit geen afbreuk zal doen aan Engolands NAVO-verplich- ting ten aanzien van de verdediging van Berlijn. Getracht zal worden de hulp aan onderontwikkelde landen tot he: huidige niveau van 180 miljoen pond sterling te beperken. Nieuwe investeringen buiten het sterling- gebied zuilen voortaan strenger op hun betekenis voor Engelands de- viezenpositie worden bekeken. Voor de boeren werd een verlaging ran de subsidies in het vooruitzicht gesteld, terwijl de onderwijzers een afwijzing van hun salariseisen te verwerken kregen. Van de Labour- oanken klonk het dreigement: 'Dat wordt staken'. Selwyn Lloyds enige aarzelende te gemoetkoming aan de oppositie het volgende begrotingsjaar een belas ting op speeulatiewinsten te oven,ve zen kon niet voorkomen, dat luid keels de eis 'Aftreden' opklonk toen aij uitgesproken was. Labour zal donderdag een motie van afkeuring indienen tegen het economische beleid van de conser vatieve regering. In de Labour-motie zal worden ver haard dat er geen vertrouwen be- Uaat in de politiek zoals minister Selwyn Lloyd die dinsdag heeft uit- ïengezet. giet bezuinigingsbeleid is volgens Labour onbillijk, het biedt geen mo gelijkheden voor verbetering van de economie op lange termijn en liet zou de natie eerder verdelen dan ver enigen. Op de internationale valutamark ten hebben de aangekondigde maat- regelen een stijging van de koers van het pond sterling tot gevolg gehad. van de eerste dag van de achtste Apelüoornse Vierdaagse. Ondanks het vrij zware parcours vielen er geen uitvallers te noteren. Een trieste dag was het voor de jarige Gcrrit v, d. Leun uit Meerkerk, die ziek thuis moest bliïven. De tocht ging door de schone om geving van de dorpjes Vaassen. Ernst én Epe. De wegen waren niet alle maal even fraai. Dat had tot gevolg, dat de EHBO uit Apeldoorn vrij vee! werk te doen kreeg, dat in hoofdzaak bestond uit liet doorprikken van enige tientallen blaren. 't Mocht de stemming van de wan delaars toch niet drukken. Er werd naar hartelust gezongen, terwijl het natuurschoon voor een passend decor zorgde. Een van de kranigste deelnemers is Hein Petten, een mijnwerker uit-Heer len. Zaterdagmorgen kwam hij uit de-nachtdienst, maar in plaats van te gaart slapen pakte hij zijn rugzak en ging lopend op weg naar Apeldoorn. Een afstand van zo'n dikke 180 knt. Blijkbaar was hij bang om te laat te komen, want in de nacht van zondag op maandag liep hij opgewekt door. De oudste deelnemer, opa De Boer uit Amersfoort (78 jaar en voor de zesde maal van de partij), houdt zich kra nig. ondanks een aanval van- bron chitis. Zij gunnen ons weer onze natuur lijke curven en daar hebben veïen van ons land genoeg smachtend op gewacht, als wij tenminste zelf niet moedig hot heft in handen namen: acht van de tien vrouwen, die je in Parijs op straat ontmoet, dragen een Een obscuur grijs, bruin in aller lei donkere nuances, maar ook cara- melbruin, vurig steenrood en zacht oranje zijn veel gebruikte klem-en. strak gesnoerde ceintuur om de leest, per. de perfectionist Crahay. die met mode of nietCardin en Bohan (Dior) het drie- manschap vormt, dat de toon moet Nu zijn strak-omspannen tailles aangeven deze week, komt met een trouwens nog .steeds geen liefhebbe- magnifieke collectie: die alle hier- nj van de modedictatoren. Wie na bergt.'... de tweede dag van de shows een op- boven aangegeven tendenzen in zich teLson-i maakt van de belangrijkste zifn rameuriasies hebben verschil mo^eliikhecien komt tof dB vol°"pnde i j ouen »orscniJ~ u cot ae v"°entle lende lengten, vanerend van net over conclusies. de taiIle tot aatl de jleup De rok De wollen jurken verdoezelen de komt nauwelijks gerimpeld uit de buste niet. glijden losjes langs de taille, het voorpand geeft de buste taille, raken de heup en eindigen in ronding, de dikwijls kraagloze hals een amper klokkende of rechte, maar wordt omwonden met stola's, al dan nooit nauwe rok. r-iet van bont. O De mantels en tailleurs zijn van Korte capes voren hoog getailleerd, zodat je niet Opwindend zijn Crahay's korte naar anatomische bijzonderheden capes in vele soorten: Afknoopbaar hoeft te zoeken. Maar de ruggen zijn van de jasjes, maar soms ook het recht. Daartegenover staan minstens jasje vervangend en dan voorzien evenveel zeer wijde mantels. Losse, van een mouw. Capewjjde jasjes lange bontstola's, bontgarneringen, tot de heup noteerde ik ook. hoeden met bontranden als een De Berlijnse crisis is overigen- geen op zich zelf staand probleem De dreiging daar maakt deel uit vaii een wereldomvattende dreiging, ginc Kennedy voort. Men zegt wei dat West-Berlüa mi- litair onhoudbaar is. Maar zo Tras het ook met Bastogne. En 20 was het in feite met Stalingrad. Iedere gt, vaariijke plaats is houdbaar als dap. pere mannen daartoe besluiten. Het zou een lout zijn Berlijn te beschouwen als verleidelijk doel. DfJ Verenigde Staten zijn ér. Gpoot-Bn;. tannië en Frankrijk zijn er er is de belofte van de NAVO en dan is er ook nog het volk van Berlijn' Het is even veilig als de rest. "Wij kunnen de veiligheid van Bei lijn niet scheiden van de onze Niet Berlijn is de oorzaak van d» moeilijkheden in de wereld, maar Moskou. Als er oorlog zou begin- nen zou dit niet in Berlijn, maar in Moskou zijn. Want de keus tui sen oorlog en vrede ligt voor het grootste deel bij Moskou en niet bij ons De Amerikaanse president herhaal, de tenslotte daé Amerika, hoewel het besloten is zijn belangen te verdedi gen. bereid is wegen naar de vrede te zoeken, in rustige en oriënterende be sprekingen. in formele of informele contacten. De president, die verder aankon digde dat maatregelen voor bescher men bevolking worden getroffen drong aan op de grootste eensgezind heid van her. Westen bij het opstel len van vredesvoorstellen. De bedreigde grens van de vrijheid loopt door het verdeelde Berlijn: 'Wij willen dat dit een vredesgrens blijft.' zo besloot president Kennedv aureaal horen erbij. Sieraden beperken zicli tot knot sen van broches en opvallende oor bellen. halskettingen worden zo goed als niet gedragen. Dezelfde nauw-wijd-contrasten vind je terug bij de mantels. .Er zijn enorm wijde capejasjes uit- double face-stoffen, gecombineerd niet jurkjes uitde voeringkleur van de mantel, maar zijn ook OAXACA (MEXICO) Prinses Irene is maandag als gast van de echtgenote van Mexico's president^ te Oaxaca aangekomen om de traditio nele Indiaanse viering van de zoge naamde 'Maandag van de berg' bij te wonen. Bij deze kleurige plechtigheid trek ken duizenden inheemsen uit hun hutten in de bergen naar het dal om te dansen, te zingen en spelen op te voeren, begeleid door hun typische muziek. De echtgenote van de president, mevrouw Lopez Mateos, haar dochter Aveeita en prinses Irene willen drie of vier dagen in Oaxaca doorbrengen voor een bezoek aan de beroemde mine van Monte AibanMitla Andya- gul, en de plaatselijke kerken. LONDEN (AP) Een Labour-af- «evaardigde in het Engelse Lagerhuis, de Schot William Hamilton, heeft een felle aanval gedaan op de uitga ven ten behoeve van het ko ninklijk huis. De aanleiding was een bedrag van een half miljoen gulden, dat ter beschikking is gesteld voor de verbouw van de flat van prinses Margaret in het Kensington, Palace. Hamil- ton zei, dat ook offers moes ten worden gebraeht door 'de zeer kleine, hoog bevoor rechte en grotendeels nutte loze minderheid', als de rest van het land om de grootste soberheid wordt gevraagd. De minister van Openbare Werken, Lord John Hope weigerde de gevraagde bezui niging aan te brengen. De opmerkingen van Hamilton werden door de conservatie ven met verontwaardigde kreten ontvangen. De voor zit achtte de opmerking bui ten de orde. VOORHOOFD BEDEKT. onder horizontaal geborstelde kop. (Lintermans) FLAUW GEGOLFD accent op de wang (Traineau) langlijvige exemplaren met klok kende panden op zij, of in de rug. En het overal getoonde model, dat van voren getailleerd en van ach teren recht is, ziet men ook hier. In de wollen japonnen herken je de taille vaag, de buste nauwkeurig. Naden cirkelen om de heup. maar vaker nog asymmetrisch rond de taille: hoog aan de ene kant, dalend tot de heup aan de andere. De hoeden zijn schuin gelpaatste bontranden met kleine bollen erin. De oorbellen ronde, platte, benge lende schijven, in metaal gevaï. Uit ronde platte schijven (soms zelfs uit in steentjes gevatte spiegeltjes!) be staan de barbaarse kettingen, die alleen bij de avondjurken worden ge dragen. Korte avondjurken hebben korte dunne schouderbandjes en badpak decolletés in de rug. Er zijn ook korte geplisseerde cocktailjurken uit gemetalliseerde glinsterende jersey of kant. En er is. aan het eind van deze tot nu toe mooiste collectie, een baby-blauwe bruid, die het vege lijf maar net kan redden te midden van de enthousiast opdringende, luid klappende menigte. Paton: dubbele rokken Dubbele japonrokken, de over- rok wijd gerimpeld over een iets langere nauwe tweede rok, vormt het „leitmotiv" van Patou's col lectie, die weer werd gemaakt door de Duitser Roland Kar!. De lijfjes zijn strak, de tailles dun ner dan ergens anders. Hetzelfde motief gebruikt Karl voor zijn zevenachtste mantels (iange zijn er vrijwel niet), waaronder de nauwe tweede rok van de japon juist komt te zien. Griffe: plissées Bij Jacques Griffe krijgt een recht, bijzonder net mantelpak een tas in de vorm van een geweldige bontbal aan een koordje als blikvanger mee. De mantels zijn hier op zij gesloten en vertonen daar vaak een klokkende baan. De opvallendste jurken zijn die voor de namiddag: met een waaier vormige inzet van plissé. die onder de oksels of middenvoor onder de buste begint en eindigt bij de zoom. Zelden zijn wind en getij met zo veel spanning geobserveerd als lie vijftig Nederlanders die met de ope ratie belast zijn sinds dinsdagmorgen in Folkestone doen, Alles is allang' klaar om te vertrekken. In Dover liggen de zeesleper Gele Zee en de Europoortslepers Steenbank en Schouwenbank. wier diepgang te groot is om het eeuwenoude haven- al sinds maandag te wachten. Op de waterfilter, een kolossaal buizenskelet, staan de lieren ge reed om het gevaarte naar de zeer nauwe havenmond te trekken. En bij Dungeness, waar de filter 360 m uit de kust op een tunnel moet worden aangesloten, zijn de an kers. waarmee de kolos direct na aankomst voorlopig moet worden vastgezet, verleden week' al ge plaatst. Een generale repetitie, waarbij een bergingsboot van Van den Tak de plaats van de filter innam, ver liep dinsdag uitstekend. Maar dat alles veranderde vanmorgen niets aan de zaak. Leen Smits bedrijfs directeur A. Vink, op wiens schou ders alle verantwoordelijkheid voor dit merkwaardigste transport uit de geschiedenis van de Nederlandse risico nemen. tje van Folkestone binnen te varen, zeesleepvaart rust. wilde geen enkel Hij weet niet of de kolos, die maar vier meter onder water steekt en miljoenen guldens heeft gekost, zwaar of licht sleept, HU weet alleen dat de 1100 ton wegende, topzware staalconstructie tijdens het trans port met een ploeg technici 30 meter boven de zeespiegel op een platform bij een licht windstootjt al kan kapseizen. Gisteravond, toen er windkracht 4 werd voorspeld, had hij nog hoop dat hij vandaag zou kunnen vertrek ken. Maar kapitein Jan Bruins van de Gele Zee. die gewend is de zwaar ste stormen te trotseren, zag het toen al donker in. Vandaag kreeg hij ge lijk; tegen de middag zou de wind nog toenemen en de slepers zouden niet de geringste kans hebben om het kapitale bouwwerk veilig naar Dungeness te. brengen. 01111111*1 ER Op 5 knapen von repen uit De Gruyier's guile-goudreepserie zegge vijfendertig cent besparen. Geniet nu extra voordelig! Smaken: melk, puurof melk/mokka öttra bip£ Ay Tonijn is zeebanket in de ware zin! Maakt van iedere visschotel iets verfijnds. Ter nadere kennis making deze week zo'n fors blik „zee-kip" extra voordelig! (half blik 25 ct. goedkoper) De Cruyiefs échte Nasi Goreng door ervaren Oosterse keuken prinsessen samengesteld! Nu een (royale reductie op 'n complete goeds'maakse smul- schotei met veel vlees! De Gruyfer''sgoudgele huishoud zeep houdt flink, huis onder alles wat eens 'n beurt moet hebben. Nu alles wekenlang blinkend proper voor 45 ct.! hef Snoepje von de'Week voor slechts 15 cf. bij elke f 4,~ aar» boodschappen. é!0724

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 4