H. Kornfeld stelt B. en W. vragen Mosselseizoen Bruinisse begint met vlootschouw Komende afsluiting enige schaduwzijde No-run-zege voor SVV- honkballers o p HCK 2 Afscheid en j ubileum Mail en vrouw verdacht van berovinv Provinciale prijs voor dr. Knuvelder Oogstfeest in Sevenum 'Nu4 ontvangt 250.000ste Rijivielhek weg Afscheidsavond G. Swaneveld SWS&OV terug van Vierdaagse Vechtpartij op de Hoogstraat Nieuwe fabriek voor Shell - 20 miljoen Ds. Strijd naar Amsterdam Burgemeester Peek met vakantie Bromfietser breekt dijbeen bij botsing Aan onze adverteerders in SGHSEDAfó en OMSTREKEN Esperanto-agendo HET VRLTE VOLK MAANDAG 31 JULI 1981 PAGINA 4 Bruinisse het vissersdorp op Schouwen heeft zaterdag het mosselseizoen geopend. De gehele gemeente was er voor in feesttooi gestoken en de veertig fraai gepavoiseerde vissers schepen voerden een vlootschouw op de Grevelingen uit, waar bij ook vlak langs de kust van Goeree-Overflakkee werd geva ren het hoogtepunt van de dag kwam toen een der schepen het net de kor uitwierp op een der mosselpercelen en de eerste vangst verrichtte; dat geschiedde onder het loeien van alle scheepshoorns en onder het gejuich van de tallozen, die op de vaartuigen het ophalen van deze eerste vangst konden gadeslaan. RADIO OVERDIJK DE JAGER O ARBEIDERSPERS JpV Het socialistische raadslid H. Korn feld heeft B. en W. schriftelijk dc volgende vragen gesteld, i. Is het aan burgemeester on wet houder bekend, dat aan de huurders 6van gascomforen dd juli 1961 bekend is gemaakt, dat de technische be drijven de regeling van verhuur van gascomforen wil beëindigen? 2. Vindt uw college het juist, dat deze vanaf circa 1900 bestaande re geling van verhuur van gascomforen wordt opgeheven zonder de gemeen teraad daarin te kennen? 3. Wanneer burgemeester en wet houders het met mij eens zijn, dat dir, niet juist is, wil uw college dan bevorderen, dat deze actie van dc technische bedrijven vanaf heden wordt beëindigd, totdat de gemeen teraad in deze is gekend?. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, zal gedurende de maand augustus wegens vakantie af wezig zijn. Zijn ambt wordt, in die tijd waar genomen door wethouder H. Sabel. Rond het yemeentezie- a J kenhüis, dat straks in het nieuio zal verrijzen, gaat 2 heel wat groen verloren. Er 2 zijn inmiddels enige Toornen omgehakt van het prachti- 2 ge oude soort, dat verschil- 2 lende Schiedamse plekjes os m aantrekkelijk maakt, en ook 2 de gemeentekwekerij is ver- 2 huisd. Onder leiding van du m heer J. J. Schippers, Schic- 2 dams tuinarchitect, is de 2 kioekerij nu geïnstalleerd b nabij het sportpark Thovle- 2 de, waar dc heesters en 2 bloemen die straks de stads- 9 perken moeten sieren een fleurige aanblik bieden. BieiiiRRaRiiimiia De sigarenwinkelierster J. R. van be Nieuwe Haven heeft aangifte ge daan van ontvreemding van een rijwielhek. dat voor haar winkel stond. Het was verdwenen toen ze terugkwam van vakantie. Advertentie M. Weer hebben de SVV-honkballers een goede overwinning behaald op de HCK-reserves, die zij met 17—0 aan hun zegekar bonden, zo dat weer twee kostbare punten in de wacht werden gexleept, die nodig zijn voor het plan (afdelingskampioen te worden!) van de rood-groenen. In dc eerste innings kwam De Haas door een fout van de midden velder op het eerste lionk. Bras gaf een prachtige tweehonkslag, waarna v. d. Velden met een sublieme stootslag, richting eerste honk. De Haas liet scoren. M. Gommel gaf een line-driver over het derde honk, waarop Bras eveneens thuiskwam. Stand 20. HOOGSTRAAT 153 singel na TELEFOON 63473 TELEFOON 6.1832 BKOERSVELI) i OS - TELEFOON 63703 MAANDAG Bioscopen: MONOPOLE: Echt iets voor Conny, $9 2 uur; Hter is Lemmy Caution, 7 en 3.15 uur. Jg PASSAGE: Zeven mannen zonder vrees. 2 en 8.15 uur. r rcntoonsiellingen: STEDELIJK MUSEUM; Op liet spoor van de mens, 1017 uur. DINSDAG Bioscopen: ..i *5 Idem. i- Tentoonstellingen: 4 idem. Apotheken: Jsnsen, Swnmmerdamslnge! 43: Nleuwland, WlBautpiein IT. In de tweede innings kwam Heijne- mans door een foutieve aangooi van de werper op het eerste honk, door vierwijd van De Haas op het tweede honk, door korigeslagen bal van Bras op derde honk, waarna hij ten ge volge van een doorgeschoten bal kon scoren. Van de Velden dwong vierwijd af, waarna Kclmeijer een prachtige tweehonkslag afvuurde. waardoor zowel De Haas als v. d. Velden de thuisplaats konden passeren. Stand 5—0. In de derde en vierde innings kwa men dc Schiedammers niet op de honken, zodat geer. punten gescoord konden worden. Maar in de vjjfde innings begon het verwachte slagfestijn. In deze innings werden totaal acht punten gescoord door honkslagcn van v. d. Velden. Kolmeijer, v. d. Gaag en een klap van Verhoeckx, die goed was voor twee honken. Stand 130. In de zesde innings weer honksla gcn van De Haas, Bras en Verhoeckx, wat de stand op 160 bracht. In de zevende innings kon alleen Kolmeijer via 4-wijd. twee gestolen honken en een fout van de HCK- catcher een punt binnenbrengen, waardoor de eindstand 170 reeds werd bereikt. Vooral verdedigend speelden de Schiedammers een heel goede partij, waarbij werper H. de Lange, goed ge steund door zijn veld, het presteerde twaalf man voor drieslag aan de kant te zetten, vier man een vrije loop toe te staan, terwijl hij maar drie honk- slagen tegenkreeg. Het verdient te vens vermelding dat de debutanten Verhoeckx en Heijncmans zich heel goede vervangers toonden voor de inet vakantie zijnde v. Meetoren en G. Gommel. Werpersresultaten: H. de Lange (SVVi 12 - 4 - 3. G. Bom (HCK1 8-9-11. Volgende week zaterdag gaan de roodgroenen naar Den Haag om Laakkwartier te bekampen en er zit een grote kans in dat zij de punten mee naar huis zullen brengen. Het tweede negental van SVV heeft mei Sparta 5 geen moeite gehad, al hoewel zij niet over werper De Gids beschikten. De junior-werper Aad Ostcrliolt. had de taak gekregen de Spartanen aan dc kant. te zetten, van welke taak hij zich uitstekend heeft gekweten. Hierbij goed gesteund door zijn veld. Werpersresultaten: A. Osterholt (SVV1 9 - 4 - 1. F. Schoenmakers/ J. Karremnn (Sparta-) 3-7-8. Het tweede negental van SVV krijgt zondag Storks 3 op bezoek, het geen een spannende strijd om de punten belooft te worden. Aanvang 11 uur. Het derde negental heeft de pun ten bij Schiedam 2 moeten laten, hoofdzakelijk toe te schrijven aan vakanties. Woensdag Z augustus, aanvang half zeven, speelt het voorlopig Rotter dams negental de traditionele wed strijd tegen de hoofdklasser Sparta 1 op het SVV-veld in sportpark Harga. Sparta, komt uit in zijn sterkste o patchingterwijl de rest van Rot terdam zal besva-on uit de volgende spelers Werpers: Da Lange (SVV'. Scher- penhuysen i RFC en Goedhart (Feijenoordt. Achtervangers: De Haas (SVV) en Van Galen (Neptunus). Binnenvelders: v. d. Most (RFC), v. d. Ham (RFC), v. Kempen (Schie dam) en Kolmeijer (SVV). Buitenveldcrs: v. Krimpen (Neptu nus). Fisscher (Feijenoord). Kramer (Feiienoord) en Lenderink (Neptu nus). Uit deze beide teams wordt het se lectieteam gekozen dat op donderdag 10 augustus de strijd zal aanbinden tegen de East Huil Aces Baseball Club' uit Engeland. De heer J. Verkammen heeft van daag de havendienst, te Schiedam wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd verlaten. Ten kantore van de havenmeester, de heer H. Groenhof, werd hij ontvan gen, waarbij hij waarderend werd toegesproken eri namens het perso neel een geschenk onder couvert kreeg aangeboden. De havendienst tad tevens een ju bilaris. Het was de heer A. Etten. be ambte speciale diensten, die vandaag zijn zilveren jubileum vierde. Ook hij kreeg van het personeel een enve loppe met inhoud en bovendien een gratificatie van het gemeentebestuur. Op het kruispunt Broersvest-Korte Singelstraat is vrijdagavond een be stelauto, bestuurd door de Vlaar- dlngse bankwerker M. F. B.. in aan rijding gekomen met de bromfietser J. Vredebregt uit Rotterdam. De Rot terdammer gaf geen voorrang. Hij kreeg een hoofdwond en een dijbeen- breuk en is naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd. Iedere Bruinisscuaar mocht meeva ren en ook vele toeristen, die gedu rende kortere of langere tijd op het eiland Schouwen verblijven werden gastvrij plaats aan boord geboden. Alles wat officieel bij de visserij op de Zeeuwse stromen betrokken is, was natuurlijk ook van de partij, het bestuur van de provinciale vereni ging Zeeuwse Visserijbelangen Zevi bel), de provinciale voedselcommis- saris ir. J. D. Dorst, de voorzitter van de Zierikzeese vissersvereniging, de heer B. W. Schot, voorts alle burge meesters van het eiland en van Goe ree-Overflakkee. de burgemeester van Hulst, de heer A. L. S. Lockerfeer en nog vele andere autoriteiten. Toch viel er min of meer een scha duw over dit mosselfeest: de schepen moesten hun route door de Greve lingen kiezen langs een belangrijk onderdeel van het Deltaplan, de in aanleg zijnde dam, die over een drie tal jaren Schouwen en Flakkee zal verbinden en die de mosselcultuur met ondergang bedreigt! De kans is groot, dat de Grevelin gen na het tot stand komen van die dam zal verzoeken en dat zal het einde van de kweek en teelt betekenen. De burgemeester van Bruinisse, de heer C. H. van der Einde, en de voorzitter van Zevibel. burgemeester Locker feer, sneden dit probleem aan tijdens redevoeringen in een bijeenkomst met de genodigden.' „Wij bevinden ons in een moeilijke tijd, wij moeten het hoofd koel houden en ons hart warm," riep burgemeester Van dei- Linde uit, ..naast de miljarden voor het Deltaplan moet de regering ook miljoenen op tafel brengen voor onze visserij! De proeven met het over brengen van 'de cultuur moeten wor den doorgezet. Zevibel moet de bar ricaden op!" aldus spreker, die voorts over de hoofden van de aanwezigen .heen de regering vermaande „rege ring maak haast, laat het zeebanket in Zeeland blijven, er staan grote dingen op het spel, schippers sluit u ook aaneen!" Burgemeester Lockerfeer sprak in gelijke geest en betoogde o.a. dat de regering „dikke dubbeltjes" moet fourneren om de proeven met de mossel en oester, welke onder leiding staan van de directeur van het proefstation voor dc Zeeuwse visserij, professor Korringa te Bergen op Zoom, ten spoedigste te beginnen. En zelfs de mosselkoningin ver klaarde zich in *n toespraak tot de ge hele Bruinisser bevolking, die zij hield op het centrale pleintje van het dorp na de terugkeer van de vloot schouw en eerste vangst, bang voor de toekomst als gevolg van de af damming en ook zij riep de vissers op om voor hun belangen te strijden en samen te werken. Afgezien van deze ernstige onder toon was het feest van de eerste mosselen overigens volkomen. De muziekvereniging „Nu met Hope" keurig geüniformeerd en met een drumband erbij, voer mee de Greve lingen op en zorgde nadien voor blijde klanken. Een rondrit van de mosselkoningin en haar gevolg bracht al wat benen had langs de straten, op het Kerkplein werden de eerste mosselen aan de autoriteiten gepre senteerd. 's Avonds zette men het feest zo mogelijk nog intensiever voort, o.a. met een zeepkistenrace aan de ha ven, een concert door de muziek vereniging gevolgd door een tap toe en als daverend slot van het grote mosselfeest vuurwerk vanaf het plateau van de nieuwe ge meentehaven 'die Bruinisse in elk geval als winstpunt uit het Delta plan verkregen heeft). Morgen zullen in Rotterdam voor de officier van Justitie worden geleid de 33-jarige zeeman P. J. en zijn 38- jarige echtgenote G. J.-S. Het echt paar wordt ervan verdacht in dc nacht van donderdag op vrijdag een 28-jarige Zeeuwse zeeman té hebben beroofd. Het Rotterdamse paar had de Zeeuw ontmoet fn een café en had hem daarna meegenomen naar een woning in de binnenstad, waar men de kennismaking op gezellige wijze zou voortzetten. Toen de Zeeuw even de kamer verliet om een plaats te gaan bezoeken, waarheen zelfs de keizer te voet gaat, liet hij zijn, jasje achter. Na zijn terugkeer ontdekte hij dat uit zijn zakken een bedrag van ƒ250,was gehaald. Ten gevolge van het steeds toenemend aantal advertenties en dè vrije zaterdag, ook voor het dagbladpersoneel. zijn wij gedwongen onze adverteerders te verzoeken htm adver-. tentieteksten c.q. -matrijzen volgens onderstaand schema in ons bezit te doen zijn. Advertenties voor dinsdag t/m vrijdag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk één dag vóór plaatsing tot. niet later dan 33.00 u. Advertenties voor zaterdag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk donderdag tot niet later dan 13.00 uur. Advertenties voor maandag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk vrijdag tot niet later dan 13.00 uur. Familieberichten Als tot dusver. Ow opdrachten kunt u zenden aan ons kantoor te Schie dam Passage 20, telefoon 010 (of 01800' - 68793, of rectu- advertcnue-afdeling: Postbus 1162, Rol- 11.10.30. streets aan onze terdam, telefoon 010 (of 01800) Wii zullen slechts plaatsing op de opgegeven dagen kunnen garanderc/,i. voor zover de advertentieteksten c.q. -matrijzen volgens het bovenstaande schema m ons bezit komen. Wij hopen op uw medewerking te mogen rekenen, zoals u dit in noodgevallen op de onze zult kunnen aoen. Directie N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. 's-HERTOGENBOSCH De commissaris der Koningin in Noord- Brabant, dr. C. Kortmann, heeft zaterdagmiddag de provinciale pijs voor schone kunsten 1960 uitgereikt aan dr. Knuvelder uit Eind hoven. De commissaris herinnerde er in zijn korte toespraak aan dat de uitreiking van deze prijs enige tijd was uitgesteld in verband met de benoeming van de heer Knuvelder tot eredoctor aan de uni versiteit te Utrecht. Hoewel tussen deze beide feiten geen formeel verband bestaat, wilde de commissaris het samentreffen er van toch ook niet als louter toeval zien. Hij betoogde, dat het woord 'wingewest' voor Brabant door het werk van dr. Knuvelder, de inspire rende klank van een wekroep heelt gekregen. Tevoren had prof. dr. W. Assel- bergs het rapport van de commissie van advies voorgelezen. De commis sie was eenstemmig tot iiet oordcel gekomen dat de verschijning van de eerste drie. delen van de. sterk her ziene uitgave van dr. Knuvelders Handboek van de geschiedenis der Nederlandse letterkunde reden .was om de prijs aan de schrijver ervan toe te kennen. Daarnaast werd ook gevezen op de bijzondere verdiens ten, die dr. Knuvelder zich in veie jaren als leraar en als literator voor Brabant heeft verworven. Dr. Knu velder heeft na de uitreiking van de prijs ccn korte beschouwing gehou den over de ontwikkeling van Noord- Brabant sinds 1930. ■De plechtigheid, die plaatsvond in de statenzaal van het Provinciehuis, werd onder meer bijgewoond door het college van Gedeputeerde Staten van I Noord-Brabant-, door de vicaris-ge neraal van het bisdom 's-Hertogen~ bosch, mg. M. Oomens, door de lo- co-burgemcester van Eindhoven, or. F. Gijzeis en door tal van persoon- ijjke relaties van dr. Knuvelder. Voor de 25ste maal werd zondag middag' in de Noordlimburgse plaats Sevenum het jaarlijkse oogstfeest ge houden. De commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. dr. F. Hou- ben opende liet eigenlijke feest. Daarna trokken 37 praalwagens door het dorp, waarvan de meeste een of andere voorstelling hadden, die met de oogst van de veldvruchten iets te maken had. Dit schouwspel werd door ongeveer 25.000 mensen van bui ten Sevenum gadegeslagen. De 12-jarige H. J. v. d. V. heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn doublé polshorloge uit het jon- genskieedlokaal van bad Groen- 'oord. (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij reeds eerder meldden zal dc bekende Fortuna-spclcr Gerrit Swaneveld op 8 augustus naar Ame rika vertrekken, vergezeld van zijn echtgenote en hun zoontje Dicky. Fortuna iaat hem niet zomaar gaan en belegt dan ook op vrijdag 4 augus tus een afscheidsavond in zaal Con cordia. Gerrit Swaneveld. die als jongen van twaalf jaar lid van Fortuma werd en op zestienjarige leeftijd zijn eerste wedstrijd in het eerste elftal speelde, vervolgens zes seizoenen in het betaalde voetbal voor de Vlaar- dingse club uitkwam, waarvan twee jaar als aanvoerder, heeft een grote populariteit verworven. Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken van de gelegenheid om af scheid van hem en zijn even spor tieve echtgenote (zij is clubkam pioene van de gymnastiekvereniging Hollandia) te nemen. Men heeft op 4 augustus van acht tot negen uur daartoe gelegenheid in de boven zaal van Concordia. Iedere vriend van het echtpaar Swaneveld is daar welkom. De vrolijk versierde sche pen. afgeladen met belang stellenden varen langs een lange rij toeschouwers. De Schiedamse wandelsportvereni- gi g SWS OV nam deel aan de Vierdaagse te Nijmegen met 12 leden op diverse afstanden. Twee leden liepen de 55 km: 6 le den de 40 km en 3 leden de 30 km. Al deze leden liepen de tocht uit in een zeer goede conditie, hoewel één van hen helaas uit moest vallen op de 55 km wegens zeer bijzondere om standigheden. Binnenkort zullen de leden met hel behaalde resultaat worden gehuldigd in intieme kring. Om negen uur zal in de kring van de vereniging afscheid genomen worden van Swaneveld. Daarbij zul len de spelers met hun echtgenotes, het bestuur er. dc trainer evenals het bestuur van de supportersvereni ging aanwezig zijn. De 24-jarige K. J., een opkoper uit Kethel, is zaterdagavond laat op de Hoogstraat gewond geraakt bij een vechtpartij met de eerste ma chinist C. de M. uit Scheveningen. Volgens J. had De M. zich minder fraai uitgelaten tegenover J.'s meis je. De Scheveninger, door J. te rechtgewezen, werd kwaad en gaf J. een stomp in het rechteroog. Met j een diepe scheurwond is de opkoper I naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht voor behandeling. ROTTERDAM (ANP) Na uitge breide onderzoekingen in het Shell Laboratorium in Amsterdam is een nieuwe groep synthetische organi sche zuren tot stand gebracht. Met ingang v..., l januari zal met de ver vaardiging op commerciële schaal begonnen worden. De nieuwe prod'.ikten zullen onder de naam Versatic-zuren op de markt worden gebracht. Ofschoon zij in sommige opzichten vrijwel gelijk zijn aan andere, reeds in de handel ge brachte organische zuren bezitten de nieuwe zuren enkele zeer speciale eigenschappen, met name een grote chemische bestendigheid. De verwachting bestaat dat voor deze nieuwe produkten belangrijke toepassingen zullen worden gevonden in de verf-, plastic-, rubber-, metal lurgische en andere industrieën. Op het terrein van Shell Neder land Chemische Fabrieken N.V. in Pernis is thans een fabriek in aan bouw voor de aanmaak van deze zu ren. Hiermede Is een investering van 20 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG. (A..N.P.) Dr. Kr. Strijd, te 's-Hertogenbosch, die het beroep tot predikant voor bijzondere werkzaamheden te Amsterdam heeft aangenomen, zal in de hoofdstad verschillende werkzaamheden aan vaarden, aldus het persbureau der Ned. Hervormde Kerk. In de eerste plaats omvatten deze de volledige taak als studiesecretaris van Kerk en Vrede, Daarnaast zal hn net internationale werk van de International Fellowship of Recon ciliation, waarvan Kerk en Vrede de Nederlandse afdeling is, mede rege len. De klassikale vergadering van Am sterdam heeft het beroep van dr. Strijd goedgekeurd, doch het breed moderamen van deze vergadering heeft uitdrukkelijk vastgesteld dat de goedkeuring niet inhoudt, dat het zich principieel achter arbeid en ge tuigenis van Kerk en Vrede plaatst, aldus de mededeling van het pers bureau. Koop 'n boek bij de Merkredon, la 2an de augusto. Pro libera tago ne okazos klubvespero. Atentu la sciigon pri la plej estonta kunveno en Ia sekvonta agendo. Gisteravond werd op de Nü de 250.000ste bezoeker verwelkomd. Het was mevrouw A, Sïps-Roozeman,".. Lage Kant 29, Breda. De heer en me vrouw Sips werden verwelkomd door de voorzitter van de stichting, mr. l'ti van Woensel en de secretaris, de heer G. Sliepen. Mevrouw ontving een mooie ruiker bloemen en hei echtpaar mocht een keuze maken uit de werk stukken die op de tentoonstelling ver vaardigd waren. Verder kregen zc een waardebon.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2