Kapers op de stuwadoorskust STUKJE ROTTERDAM GAAT MISSCHIEN! NAAR GHANA Kepmlang r Emigratie naar Australië wordt (tijdelijk) afgeremd Nieuwe VW duurder Defensie bestelt in Israël 100.000 machinepistolen Dr. Van Houten: .Ik geen contact met Soekarno' Brandweer steekt de brand in krot vol ratten en vlooien e versperd Duitser verweert zich met gaspistool en mes tegen jongelui Burgemeester van Goes krijgt eervol ontslag Zuiclkoreaanse ambassadeur Regering in Canberra kampt met werkloosheid Haardenfabriek wordt geveild Latifn Drie bejaarden kunnen niet tegen lawaai... Perschef van Kenia in arrest; geheimen niet goed bewaard Geen oplossing" HET VRIJE VOLK "WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 Kapers Minder buitenstaander Minstens 5 jaar (Van een onzer verslaggevers) De emigratie naar Australië zal voorlopig enigszins worden afgeremd. Weinig kansen Voorlichting nodig Herstel verwacht Weinig Nederlanders Hoeveel Nederianders er in Austra-, tie werkloos ziia géworden is niet11 Bromfietser verongelukt (Van een. onzer verslaggever) Binnen niet al te lange tijd zal er misschien irt. tvat eens de Goudkust heette - thans da zelfstandige Westafrzkaanse staat Ghana - een stukje Botterdam komen. De op een na grootste stnwadoorsmaatscibappij van Rotterdam, de firma Progress, heeft plannen in Ghana, in de nieuw aangelegde haven Tema, als eerste, en enige te gaan stuwa- llilllllUMMïülililtaii! piiiiiifuniinifiiiiiBiiiiitfli doren. Twee jonge Ghanezen, met wie wij In Rotterdam een gesprek hadden, zijn er vast van over tuigd, dat deze plannen sullen worden verwezenlijkt. Drie Ghanezen in dc Rotter damse haven. Van links naar rechts: Charles Kwame Nkruniali (32), A. D. K. Aliotcv (34) en Francis Kow Quaquali (26). Bij de sluvradoorsmaatschappij Progress doen zij ervaringen oo, die zij straks in hun eigen land in de praktijk zuilen brengen. (Van een onzer verslaggevers) Minister Toxopeus heeft de beer H. K. Michaëlis op diens verzoek per 1 augustus eervol ontslag ver leend als burgemeester van Goes, De heer Michaëlis. een van de hoofd personen uit de Goese affaire, was reeds vele maanden op non-actief. Deze twee, Charles Kwame Nkru- mah (32 jaar) en Francis Kow Qna- quab (26 jaar), hebben op kosten van hun regering twee jaar in Ed- geland een speciale opleiding gehad in verkeer en vervoer. Thans wer ken zij al twee maanden als volon tair in dit stuwadoorsbedrijf aan de Scbiehaven. Minder positief met betrekking tot Iwfc project-Ghana is de directie van dit bedrijf. Er zijn v wei besprekingen geweest en ook gaat er binnenkort een con tactman van het bedrijf naar Ghana, maar definitieve afspraken zijn er helemaal nog niet gemaakt. De directie acht het dan ook beslist niet uitgesloten, dat uiteindelijk straks anderen de schepen in Tema zullen laden en lossen. Er zijn nl. nogal wat (voornamelijk Britse) kapers op de (goud)kust. Ook weet het Rotterdamse bedrijf nog niet eeker of er ter plaatse wel voldoende vakbekwame havenarbeiders kunnen worden aangeworven om een modern stuwadoorsbedrijf te beginnen. Dat zet dus wel een beetje een domper op het optimisme van de •twee enthousiaste Ghanezen, die wij Opraken. Enthousiast zjjn zij niet alleen voor fsat betreft de taak, die hun over en kele maanden in hun eigen land wacht, maar ook over hun verblijf in Nederland. Zowel het werken als het wonen hier bevalt hun uitste kend. Veel minder dan in Engeland, voelen zjj zich hier door hun huids kleur buitenstaander. De Rotter damse havenarbeider is hun op de hem eigen wat ruwe manier wel goed gezind en ook buiten het werk hebben zij vriendschapsbanden met Nederlandse gezinnen aangeknoopt. Ook in een ander opzicht zijn zij vol lof. Zoals er in Nederland wordt gestuwadoord hebben zij het nog nergens elders gezien. Dat zijn geen loze woorden, met iname niet uit de mond van Kwame iNkrumah (Hij is geen familie van (de president van Ghana. Kwame be tekent eenvoudig 'op zaterdag gebo gen' en Nkrumah: 'het negende kind.') Voordat hij naar Londen ging 'heeft hij acht jaar gewerkt in de ha vens van Accra en Takoradi en t ij 'dens zijn opleiding bestudeerde hij •het werk in tal van Britse havens. Het Rotterdamse bedrijf leren zij tot in alle hoeken kennen, want m vrijwel elke afdeling lopen rij een werkje mee. Nog enkele weken en het zit er voor hen weer op. Reeds zijn weer twee nieuwe vo lontairs op het Rotterdamse bednjr gearriveerd. Ben van hen, de 34-ja- rige Allotey. vertelde, dat hij al ze ven jaar in Londen had gewerkt oij liet vervoerswezen. Thans is ook deze Voormalige magazijnbediende door zijn regering uitgezocht om zi.m land op een ineer gekwalificeerde 'post te gaan dienen. Vijf jaar moeten zij minstens in Ghaua werken. Dat was de voor waarde die de Ghanese regering ver bond aan het verstrekken van de studiebeurs, zo vertelt Kow Quaquali, die aanvankelijk onderwijzer is ge- Hij krijgt nog een moeilijke tijd. Dit jaar heeft hij zijn verioofde, de 23-jarige, half-Arabiscbe Fidnet Bedwei. bij zich gehad in Londen. lu september zullen zij trouwen cn dan zien zij elkaar waarschijnlijk twee jaar niet Want twee jaar zal het nog duren voor deze jonge vrouw Is afgestudeerd en klaar is voor een functie als bankdirec trice in liaar land. Losgesneden van hun land en hun familieleden werken deze jongelui in ihet koude Europa aan de toekomst van hun tropisch land. Zij vormen op het ogenblik een stukje Ghana in Rotterdam. Zullen zij straks werken aan een stukje Rotterdam in Ghana? SCHIPHOL (ANP). Zuid-Korca, dat in ons land nog geen diploma tieke vertegenwoordiger heeft, zal binnenkort een ambassadeur naar Nederland zenden. Dit deelde gisteren de heer Yong Shik Kim, ambassadeur van Zuid- Korea in Londen, op Schiphol mede. Hij treedt op als leider van de Zuid-Koreaanse' goodwill-missie. die deze zomer 17 Europese landen be zoekt. De directeur van de Nederlandse emigratie dienst heeft een dezer dagen nl. een instructie doen uitgaan naar de aanmeldingskantoren waarin wordt geadviseerd: ten eerste de emigratie- procedure van ongeschoolden langer te doen duren, ten tweede aan ongeschoolden die hun papieren al hebben ontvangen de raad te geven hun vertrek uit te stellen. Drs. B. J. Hofstede, woordvoerder voor de commissaris voor de emigratie, heeft ons dit mede gedeeld. Hij heeft daar tegelijkertijd aan toegevoegd: wij hebben het volste vertrouwen dat de gevolgen van de recessie in Australië in de loop van dit jaar opgeheven zullen zijn. WOLFSBURG (Reuier) De ecrate auto volgens het nieuwe exportmodel van Volkswagen is maandag reeds van de band gerold. De verbeteringen blijken te bestaan uit details, zoals een benzinemeter, een stuurslot in combinatie met het startcontact en een stuur, dat betere wegligging garandeert. Ook zijn on der andere verwarming, ventilatie en de zittingen verbeterd. De prijsverhoging van 120 mark is echter volgens de fabriek geen gevolg van de veranderingen, maar van ge stegen kosten over de hele linie. De Standaard, krijgt niet alle ver beteringen en blijft gelijk, in prijs. De luxueuze Karmann Ghia sportwagen is daarentegen 600 mark goedkoper geworden. Voor de tentoonstelling te Frank fort in september worden enige exem plaren van de nieuwe '1500* gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) De haardenfabriek De Schelde te Bergen op Zoom zal begin september in veiling worden gebracht. De fa briek heeft in mei 1959 surséance van betaling aangevraagd, maar werd in de loop van dat jaar failliet ver klaard. Het personeel, 150 man, werd ontslagen. Het fabriekscomplex met de gehele inventaris werd verkocht aan de N;V. Ijzerhandel Hollandia te Amsterdam. NAIROBI. (Reuter, AF). Alastafr Matheson, de perschef van de rege ring van Kenia, is gisteren gearres teerd maar later op borgtocht vrij gelaten omdat hij niet naar beho ren zou hebben gezorgd voor 33 ge heime documenten, die hij onder zijn beheer had. Onder de documenten zijn notulen van kabinetszittingen, brieven van het kabinet en eeu kopie van een te- telegrammen van de Gouverneur aan Matbesons 19-jarige zoon Ian is vorige maand tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij het Britse ministerie van Koloniën zou hebben vervalst. Deze vervalsingen hadden volgens de aanklacht ten doel, een 'komplot' voor het opslaan van kernwapens in Kenia aan het licht te brengen. Xan verklaarde voor de rechtbank, dat hij sis werktuig van een politieke partij had uediend Het is een geruststellend geluid. -De toon van de brieven die tal van in Australië wonende Nederlanders aan ons hebben gezonden, is een heel andere. Zij maken zich ernstig zor gen over de werkloosheid die sedert vorig najaar elke maand Is toegeno men. In juni jl. bedroeg het aantal werk lozen 111.684. Zij vragen zicli ook af, of de nieuwkomers wel voldoende worden voorgelicht over de 'recessie', het woord waarmee de huidige inzin king wordt aangeduid. Zo schrijft G, Croese uit Croydon (Victoria): 'De kans voor, nieuwe emigranten om aan. de slag te komen Is uiterst gering. Een ambtenaar van een der arbeidsbeurzen die ik inter viewde, schatte, dat zelfs als de situ atie in de komende drie maanden eou verbeteren, het zeker nog een jaar zou duren eer het arbeidsover- schot zou zijn afgenomen. Onder deze omstandigheden is het, aoogst onverantwoordelijk nog men- ten uit te zenden.' Uit een andere brief (van A. Krom wijk uit Adelaide) citeren wij: 'Mijn schrijven Is helemaal geen opruiing, maar ik heb medelijden met de mensen die hier aankomen en van totaal niets weten.' Vele andere briefschrijvers wijzen erop wat de financiële gevolgen van werkloosheid zijn. Voor man en vrouw wordt per week ruim zes pond uitgekeerd en dat is niet voldoende voor kost en inwoning in een kamp, zodat er elke week een schuld geno teerd wordt die later moet worden afgelost. Ter vergelijking diene dat het loon van een ongeschoolde ongeveer vijf tien pond per week bedraagt en dat van een geschoolde 20 pond. En alge meen is het verzoek: Laat men in Nederland het publiek toch goed dui delijk maken wat er hier aan de hand is. De Nederlandse emigraliedienst zegt er dit van: in 'juli IS SO was alles nog normaal. Het icarkloosheidsper- centagc bedroeg toen 1,1, in het. af gelopen najaar heeft dc Australische regering economische maatregelen genomen om overspanning van de arbeidsmarkt en een dreigende in flatie te voorkomen. De import van allerhande artikelen o.a. vit Japan werd vrijgegeven. De industriële activiteit werd al- geremd door de zgn. credit-squeeze— het beperken van het krediet en door hoge omzetbelasting op auto's en andere luxe goederen. Industrie en handel z«n 'Hierdoor, sterker in hun mogelijkheden 'beperkt dan de economen hadden voorzien. De werkloosheid steeg. Het percen tage liep op tot 2 pet in maart en tot 2,7 in juni. In cijfers uitgedrukt steeg het in Juni met 9000 werklozen tot bijna 112.000. Aan deze bestedingsbeperking wordt nu een eind gemaakt. Alle maatregelen worden successievelijk opgeheven en de Australischs rege ring verwacht dat nu spoedig herstel zal intreden. In 1953 en in 1956 waren er in Australië eveneens crisisperioden en >ok deze duurden niet lang. Mede (aarop baseert men bij_ de emigra- ieöienst in r-»ea Haag bet verUou- ven in een verandering ten gunste. jekend er bestaat geen gespecul eerde statistiek maar in Den; Haag neemt men aan, dat het aantal n-ij gering is. Nederlanders verrich- :eii voor een groot deel geschoolde, arbeid en beheersen het Engels beter :!an emigranten uit Zuid-Europa, Dat de Nederlandse emigranten die In de afgelopen maanden zijn ver trokken. weinig gebaat zijn met de Optimistische verwachting 'het wordt spoedig beter', is duidelijk. De emi- -ratiedionst beseft dat. Daarom heeft dg atta hé in Australië opdracht ge kregen deze mensen, zo enigszins mo gelijk, buiten de opvangkampen te houden. Vóór hun aankomst hoopt men het probleem van het werk zoeken voor hen. op te lossen. Het gaat hier niet om bijzonder grote cijfers, want het aantal aan meldingen is de laatste jaren sterk teruggelopen. Van 4065 in het eerste halfjaar 1960 tot 2528 in het eerste halfjaar 1961, In deze cijfers zijn vrouwen en kin deren begrepen, zodat het aantal be roepsbeoefenaren in de eerste zes maanden van dit jaar niet hoger lag dan ongeveer duizend (Van een onzer verslaggevers) De achttienjarige bromfietser H. Neyer is dinsdagavond in de Vrolik- straat in Amsterdam dodelijk ver ongelukt. De bromfietser verzuimde voorrang te geven aan een auto." Bij de botsing werd Neyer zo ernstig ge wond, dat hjj op weg naar het zieken huis is overleden. SCHIPHOL (ANP) De zevenjarig! Leo van Rijt uit Deume heeft dins dag Schiphol op zijn kop gezet. Me 80 andere schoolkinderen was hjj 's morgens uit Deume vertrokkei voor een bezoek aan de luchthaven Om twaalf uur bleek hij daar spoor> loos te zijn verdwenen. Urenlang heeft de politie mei Schipholmensen en ongeruste onder wijzers naar Leo gezocht. Om 7 uui 's avonds belde een politieagent uil Vijfhuizen Schiphol op: Leo wat daar gevonden. Hij had vijftien kilo» meter wandelend afgelegd. Op de Vijfhuizerdijk werd h? aangesproken door mevrouw Var Doorn.'Als u me naar Deume brengt kan ik het verder zelf wel vinden, had Leo tegen haar gezegd. Op hei politiebureau werd de enige schade gezonde lioDger, teniet gedaan, me. een beschuit met aardbeien en eer kopje thee. De jongens was op Schiphol zijn klasgenoten kwijt geraakt. Hij had het vliegveld verlaten en was langs de Ringvaart in de richting Vijfhui zen gelopen. (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Calmeijer; heeft gisteren de reeds aan gekondigde order voor ruim 100.000 Uzi-pistoolmitrailleurs bij de Israëlische militaire in dustrieën getekend. De afleve ring van de wapens zal binnen kort' beginnen. Marine cn luchtmacht "beschikken reeds over deze pïgtoolmitrailleurs. De thans bestelde wapens rijn voor 3e landmacht bestemd, ter ver vanging van de sterk verouderde «tenguns en te.r gedeeltelijke-vervan ging van de Amerikaanse Garand- geweren, De overige Garands (die overgaan van de mobiele naar de territoriale eenheden en daar de Lee Enüeld- geweren opvolgen) worden vervan gen door geweren van de Belgische FN-fabrieken. De overeenkomst hiervoor wordt binnenkort verwacht, als overeen stemming is verkregen over de ver deling van de order over de Bel gische fabriek en de Nederlandse Artillerie-inrichtingen, IOWA CITY (AP) Staatssecretaris dr. Van Houten heeft geen contact gehad met de Indonesische minister van Defen sie, Nasoetion, zoals de journalist Willem L. Oltmans in een toespraak voor de staatsuniversiteit van Iowa heeft beweerd. Gesproken zou zijn over Nederlands Nieuw-Guinea. „Ergens in Duitsland" had de ont moeting volgens Oltmans plaatsge had. Hij had hierover „de meest ge zaghebbende inlichtingen" gekregen toen hij zondagavond uit Nederland naar Amerika vertrok. Maar dr. Van Houten noemde dit „volkomen uit de lucht gegrepen." Oltmans voorspelde dat Neder land en Indonesië hun geschil over Nederlands Nieuw-Guinea spoedig zullen oplossen en weer diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen. „Rustige diplomatie Oltmans voegde hieraan toe, dat de Nederlandse openbare mening ,zo goed ais bereid is een oplossing van de kwestie te aanvaarden, zelfs als dit een onvoorwaardelijke overdracht van de soevereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië betekent.' De regering is nu ,een rustige di plomatie begonnen om de diploma tieke betrekkingen weer aan te knopen en een weg te vinden voor een eervolle oplossing van het ge schil.' Volgens hem zou een oplossing nog wel twee maanden vergen, maar .minister Luns is vastbesloten zijn politiek jegens Indonesië te herzien en de verloren tijd in te halen. Tie KAB is begrijpelijk niet gelukkig met de afloop van de debatten in de Tweede Kamer over de algemene kinderbijslag verzekering. In Ruim Zicht, het kaderblad van de KAB. wordt met veel welwillendheid in het midden ■gelaten, of minister Van Rooy's ongelukkige manoeuvres zjjn ver oorzaakt door 'de druk van het kabinet dan wel door politieke onbekwaamheid of door beide.' Het antwoord moetluiden: Door beide. Want het is intussen wel vast komen te staan, dat minister Van Rooy het standpunt van het kabinet verdedigde. Toen de mi nister-president zich dit heeft laten ontvallen, tot ontsteltenis van hen. die zich zijn vrienden, noemen, heeft hij de terugweg uit het slop hinderlijk versperd. The KAB is nu bezig te zoeken *- naar een uitweg uit de moei lijkheden. Zij Is van mening, dat een bijdrage in de premie uit de algemene middelen er principieel best door kan. Door een bijdrage uit de staatskas zouden ook de kleine zelfstandigen kinderbijslag kunnen krijgen van het eerste kind af, zonder dat zij door een zeer zware premie worden belast. Maar de KAB is een vakcentrale en heeft dus steeds een open oog voor de belangen van de werk nemers. Zij trekt nu de lijn door, en zegt: Als de kleine zelfstandi gen verlichting van de premie-', lasten krijgen, zullen de kleine werknemers ook een steuntje moeten krijgen, TA at is een sympathieke gedachte, - maar wij vrezen, dat de KABi de consequenties van haar denk-4 beelden niet geheel oveïzlet. Want! als men een scheiding maakt tus-;1 sen zelfstandigen en werknemers van verschillende soort, klein en" groot, dan zal men verplicht zijn' een boekhouding aan te leggen van rond vier miljoen Nederlan ders. van wie van dag tot dag moet worden bijgehouden of zij wellicht van klein tot groot of omgekeerd zijn geworden. De registratie en controle en het speurwerk zal aan honderden handen werk verschaffen en er zal een nieuw gebouw van veertien verdiepingen moeten worden neergezet om deze nieuwe dienst onder te brengen. Het wil ons daarom voorkomen dat de pogingen van de KAB om de barricade op te ruimen die prof. De Quay in zijn eigensteegje heeft opgeworpen, ook niet veel succes zal hebben. In .Algiers zijn dinsdag achten in Oran drie kneedbommen ontploft. Een Algerijns meisje werd gewond. Bij andere aanslagen in Algiers werd een gendarme gedood en liepen drie personen verwondingen op. "Dij de discussie over de mam- moetwet is ook in het geding de mate, waarin de klassieke talen en met name het Grieks op het gymnasium tot hun reent zullen komen. Veelal wordt dan terloops meegedeeld dat men met het ele mentaire Latijn, dat als leervak op de nieuwe h.b.s,, het atheneum, zal worden ingevoerd, weinig op heeft en er weinig van verwacht. Wij delen deze mening niet. In tegendeel geloven wij, dat reeds een elementaire kennis van het Latijn de gezichtskring van de leerlingen aanzienlijk zal verbre den. Onophoudelijk komt de West- europese mens in aanraking met cultuuruitingen waarbij enige kennis van Latijn hem over een drempel kan heenhelpen. Men behoeft dan niet gekonfijt te zijn •in de Romeinse literatuur wat ;trouwens ook de meeste alfa- gymnasiasten na een jaar of wat "niet meer zijn om een beter ;begrip te krijgen van de Europese ;en ook Nederlandse cultuur van. heden en verleden. Bovendien zijn wij van mening, dat enige kennis van de structuur van het Latijn voor de leerlingen 'de studie van de moderne talen belangrijk zou vergemakkelijken. Het 'doorzicht' in veel dat nu nog als zinloos en duister wordt erva- ■;ren, zou zeker toenemen. Daarom lachten wij onderricht in elemen- itair Latijn aan een grote en steeds :groter wordende groep van de jeugd van betekenis. (Van een onzer verslaggevers) Een oud schuurtje in Hoog karspel, dat jarenlang tot woning heeft ge diend van een alleenwonende lom penhandelaar en vele soorten ongedierte, is maandagmiddag door de plaatselijke vrijwillige bramveer met benzine overgoten en in brand gestoken. Dit gebeurde in opdracht van burgemeester F. Groot, nadat de. ernstig verwaar loosde bewoner (68 jaar oud) eni ge tijd geleden naar een zieken hui* was overcebeaeht, De Joinpenbanddaar gebruikte bet krot niet alleen als woning maar ook als opslagplaats. Het was er een paradijs voor ratten en vlooien, die buren in de verre omtrek last bezorgden. Vandaag zal de voormalige klalte- naari het ziekenhuis verlaten. De gemeente heeft gezorgd voor nieu we kleren en een kosthuis. (Van een onzer verslaggevers) leefd aan zjjn initiatief het stuur, 'rommelveldje* ontstaan Kroon. En zelfs aan de De reden van deze is. Maandag gaan B. en \V. over deze zaak vergaderen. Schriftelijke klachten na de afbraak van een activiteiten? 'Het lawaai Inmiddels zegt Egmond van drie bejaarde inwoners schooi te benutten voor van de kinderen»*, we aan Zee. 'Het is ie zot om van Esmond aan Zee, heb- de jeugd. Zeker, de kinde- houden het ntet meer zo'n prachtige speelplaats ben ertoe geleid dat hefc ren hele buurt, die uit...' waarvoor nog een nieuwe gemeentebestuur van deze dusver op de drukke j>e j^st vaJl Egmond aan draaimolen klaar ligt af te badplaats een pas aange- straat waren aangewezen, 2Jee vindt de klachten sluiten alleen omdat er drie legde kinderspeelplaats maakten er dankbaar ge- schromelijk overdreven. Het bejaarde mensen zijn die (ƒ12.000) met prikkeldraad bruik van. Zelfs het kolo- gemeentebestuur kreeg seen kinderen kunnen ver heeft afgesloten. Tot ^tehuis Beatrix profiteerde echter kennelijk genoeg dragen.' grote verontwaardiging van l"an deze gelegenheid als van de kwestie en besloot Er is door een 'tegen- de meeste bewoners van de het weer te slecht was voor een prikkeldraadversperring actie-comité' trouwens ook Zuiderstraat cn do Toren- duin of strand. aan te brengen. Niet dat at met een lijst gelopen. In straat, die foist zo tevreden zo iets dadelijk afdoende waren over het keurig be- Maar... drie bejaarde helpt, want een onbekende handtekeningen van de tegeJde, mime plein mei omwonende» begonnen heeft het hek weer openge- schoolarts en de directrice peelwerktulgen. boze brieven te schrijven, maakt, in afwachting van VB-n het koloniehnis (tegen Hel gemeentebestuur Aan het gemeentebestuur, de terugkomst van de bur- sluiting van de speelplaats) heeft niet veel plezier be- Aan bet provinciaal be- gemeester, die met vakantie stonden bovenaan. (Van een onzer verslaggevers) Met een gaspistool en een mes zwaaide de 21-jarige Duitse koop man A. H. E. L. gisteravond op de Dam te Amsterdam, toen hij door vier Amsterdamse jongelui geplaagd, werd. Met het gaspistool loste hi| vier schoten en met het mes *ou hi| een onbekend gebleven jongen ge raakt hebben. De Duitser is aangehouden, en in gesloten in het bureau Warmoes- straat. De Duitser werd door de vier, Amsterdamse jongelui lastig geval len en ontstak daarover zo in woe de, dat hij een gaspistool trok en> hiermee vier maal schoot. Een van de Amsterdammers werd to het gelaat getroffen en liep lichte kwetsuren aan de ogen op. Nadat .het gaspistool leegge schoten was, zwaaide de Duitser, met een indrukwekkend dolkmes; waarmee hij een onbekend geble ven jongen, die niets met de rel te maken had, zou hebben geraakt. De vier Amsterdammers, die dooi de Duitser werden bedreigd,hebben zelf het mes opgespoord, dat 'door de Duitser to een rioolput was geworpen. Zij waarschuwden ook de politie, dia de Duitse koopman la da Deanstwat aanhield.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2