Jongetjes vinden tas met f 3000 C. Peerbolte overleden Gorkums reus belaagd Ruzie over fototruc of echt School brandt uit na explosie bij werkzaamheden M Honderden Hengefoërs zoeken vermist kind Minister laakt politieke praatjes van kolonel JONGÉ VROUW REOTTWEE MENSENLEVENS Zevenhuizens 'Fordje' voor de rechter: '"Zijn café een verderf voor de jeugd' mmm\h I NS'ers krijgen bedrag ineens Stirling Moss' band springt bij 160 km Mislukte poging om rond pier te zwemmen Autobotsing op Afsluitdijk: één dode Tractor kantelt op veehouder Gestolen auto met 4 Jant jes over de kop Vrees Cetcnuf G HET VRIJE VOLK VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 Diefstal opgelost, Te zwaar Behalve bankpapier had men haar bü de bank ook tachtig rijks daalders, honderd guldens en een aantal kwartjes en dubbeltjes uit betaald. Zjj had de zware tas even in het plantsoen verstopt. Toen ze daar terugkeerde bleken de jonge- tjse haar te zjn voor geweest. ^iiiiiimniihiiniiiiiiiHiHHiimimfhiiBiiiifli/iHHtiiHHiiiiiiiiimifmiiiiiiiniiiiaiiiiiiiinMiiflniiniWiffliJiwnniafnBifiiiiffHiiiiitfiiimngHiiiiiiiimiffflmwinaiiiBiniHiiHimiffliinamiiiiHHHiiiifliiflnBHimMHiHiiHii PAGINA 3 mmpm mm? <vs Jaarredes „Niet vervalst" Proef op som Deze zeer sterke telelens f heeft zo zijn die dingen heus het omstreden beeld ontegenzeglijk buiten zijn 1 normale proporties getrok- 1 ken. *En als wij een winnaar 1 van deze eerste ronde zou- den moeten aanwijzen, zou- den we gaan naar de man, die vindt dat Gorkum er f nog best een dozijn toren- f flats bij zou kunnen heb- 1 benI nu,, x beduidend goedkoper Nylon Kousen 30 éemer De Smerig rioolwater (Van een onzer verslaggevers; Beroepsofficieren in actieve dienst moeten zich onthouden van redevoeringen met een politieke strekking. Dat is de mening van de minister van Defensie, zoals die blijkt uit zijn antivoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Lankhorst (p.s.p.). De vragen hadden betrekking op WONDERS XHF WORLD Lorrenman bedriegt babysittend meisje Los draadje houdt Amsterdamse straten uur in duisternis MADUrodam bij avond? (Van een onzer verslaggevers) Onder enorme belangstelling /an zijn dorpsgenoten heeft gisteren voor de Groninger rechtbank terechtgestaan de 13-jarige caféhouder Folgert 'Fordje' V. uit Zevenhuizen. Toestanden NIJMEGEN (ANP) Drie Nijmeegse jongetjes van vijf en zeven jaar hebben gisteren een belangrijke rol gespeeld bij het oplossen van een diefstal, die kort tevoren in Tilburg was ge pleegd. De kinderen vonden tijdens hun spel in het Julianaplantsoen een zware tas met geld- Zij snel den met hun buit naar huis, waar moeder zorgde voor een es corte naar het politiebureau. Verscheidene agenten werden in geschakeld voor het tellen van het geld, dat tenslotte een bedrag van bijna ƒ3.000,bleek uit te maken. -Bij het tellen werden ook enkele wik kels van de Rotterdamse bank in Tilburg aangetroffen. Eerste spoor Dit was het eerste spoor. Na infor matie hoorde men. dat in Tilburg met grote belangstelling werd uit gekeken naar het 18-jarige meisje B., kantoorbediende bij een Tilburgse ijzerhandel, dat 's ochtends voor haar werkgever een cheque van 3000,had moeten verzilveren, maar van deze opdracht niet was teruggekeerd. De Nijmeegse recherche kreeg haar signalement en betrok de waeüt in het park. Tegen half zes had men succes. De kantoorbediende, die daar druk bezig was alle struiken in het plantsoen te inspecteren zag zich plotseling door de politie omringd. Zij werd uitgenodigd mee te gaan naar het bureau, waar zij spoedig een bekentenis aflegde. Het meisje vertelde, dat de tas met geld haar tijdens de vlucht uit Tilburg te zwaar was geworden. Zij vertelde in een bioscoop te heb ben uitgerust. Zij was van Plan na da voorstelling de speurtocht te her vatten. Zij liep toen in de val, die in middels voor haar was open gezet. Nog dezelfde avond is het meisje op transport gesteld naar Tilburg. Donderdagnacht is op 71-jarige leeftijd overleden de heer C. Peer bolte, oud-wethouder van de gemeen te Schoonhoven. De heer Peerbolte heeft sinds 1927 voor de SDAP cn later voor de Partij van de Arbeid zitting gehad in de Sehoonhovense gemeenteraad. Hij werd wethouder in 1939 en keerde in 1945 in de noodgemeenteraad weer als zodanig terug. Zijn onafgebroken wethouderschap in de na-oorlogsö jaren, duurde tot begin 1957 toen hij voor het raadslidmaatschap en dus ook voor het wethouderschap be dankte. Behalve in het gemeentelijke bestuur heeft de heer Peerbolte, die al op 18-jarige leeftijd zijn intrede deed in het plaatselijke politieke leven, ontelbare functies bekleed in het openbare leven van Schoonhoven. n ~v \n X \l f.' >V;'> V 'AV. •- f'.'sv ,-y: -r V A's. X .'VvmX&-c-V V; it/);X<A-%'-v :.c y^v'.y (Van onze verslaggevers) g Heeft het gerenommeerde jg Bouw ('Centraal weekblad 1 voor het bouwwezen in Ne ll derlancl en België), een en ig verdiende smet geworpen op i de goede naam en faam van j Gorkum en over de hoofden der Gorkumers heen een gemene trap gegeven tegen de schenen van vele moder- ne stedebouwers? Neen, zeggen de heren A. Heïmans en D. de Jonge, die in Bouw een artikel publiceer- den over „Woongebouwen in 1 de randstad Holland" en daar- bij als afschrikwekkend voor- heeld een foto plaatsten van I Gorkums eerste en (nog) eni- 1 ge torenflat, I Ja, zegt Gorkums burge- I meester, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, die in Bouw van I 12 augustus beide heren on- gezouten van repliek dient; de j foto, die een voor Gorkum wei- nig vleiend beeld geeft van I flat en omgeving, is een truc- opname, een leugen op foto papier. Burgemeester en schrijvers zijn elkaar in de kolommen van Bouw in de haren gevlogen. Ridder Van Rappard verwijt Gorkums bela gers, dat hun artikel een van de vele uitingen is van „een' duide lijk geleide politiek van een be paalde groep", die hoogbouw voor ons land verderfehjk vindt. Hij gaat daar verder niet op in, verwijst slechts naar zijn laatste twee (zeer uitvoerige) nieuwjaarsredes, waarin hij een lans brak voor hoogbouw, en zou wellicht nimmer heb ben gereageerd, als de bewus- te foto niet bij het gewraakte artikel had gestaan. Ridder Van Rappard voelde on middellijk dat het een trucfoio moest zijn. Hij liet een fotograaf op ongeveer dezelfde plaats waai de foto van Bouw werd genomen ook een foto maken. Die foto be wees volgens mr. Van Rappard zonneklaar, dat met de foto in Bouw was geknoeid en zijn com mentaar was vernietigend; ,Jk Mn slechts concluderen, dut men door middel van een te lelens de torenflat opzettelijk ver groot naar zich heeft toegehaald, ten einde op die viijze kracht bij een uiting is van een duide lijke geleide politiek (enz.), lijdt aan een waandenk beeld. 4. Of voor onze foto een teie- objectlef is gebruikt, weten we niet, maar dat doet er weinig toe, want een telelens kan de onderlinge groottever houdingen niet veranderen. Er is dus geen sprake van mislei ding en nog veel minder van vervalsing. te zetten aan het argument,, dat het hoge gebouw een fnuikende invloed pleegt te hebben op het landschap." En onder toezending van zijn foto vroeg hij Bouw de Gorkum aangedane smaad uit te wissen. Bouw plaatste de eigen foto en die van de burgemeester prompt onder elkaar, met een weerwoord van de beide schrijvers. Dat kwam, samengevat, hierop neer; 1. 'De jaarredes van de ca. 1000 burgemeesters in ons land behoren niet tot onze gere gelde Iectunr, doch ais in één of meer daarvan berekenin gen over stedelijk grondge bruik voorkomen, die princi pieel van de onze afwijken, dan dient men deze iu een stedebouwkundig vakblad te publiceren.' 2. De fotograaf van de burge meester is op een verkeerde plaats gaan staan en heeft daardoor de schijn van het gelijk aan zijn kant gekre gen. 3. .Wie denkt, dat ons artikel Zodat beide partijen nog even fel (of feller?) tegenover elkaar staan en het onze fotograaf aan trekkelijk leek om, als onpartij dige derde, de situatie ter plaatse ook eens te bezien- Zijn beide foto's, hierbij afge drukt, nam h(j op ongeveer de zelfde plaats waar de foto van Bouw moet zijn genomen. Foto 1, vrijwel overeenkomend met die van Ridder Van Rappard, werd genomen met het normale optiek: de torenflat is, vergeleken bü de beide molens, een weinig storend miniatuurlucifersdoosje. Foto 2, op precies dezelfde plaats genomen, werd gemaakt met een telelens die vier maal sterker is dan het normale optiek De torenflat siert dit beeld niet, I maar in Bouw was hij nog ont- i sierender. Daarin was hij zelfs j hoger dan de beide molens, on- getwijfeld doordat er een nog l sterkere (waarschijnlijk twee- maal zo sterke) telelens voor ge- 1 bruikt werd. 1 (Van een onzer verslaggevers) De r.-k. meisjesschool in Zeddam (Gld.) is gistermorgen geheel uitge brand. Na een kleine ontploffing bij schilderwerk in de school waren de zes lokalen spoedig een vlammenzee, die werd aangewakkerd door de felle wind. Een toeschouwer werd door de ont ploffing licht gewand aan gezicht en handen. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag hebben alle personeels leden van de Nederlandse Spoorwe gen boven hun loon een bedrag in eens ontvangen van ƒ72,(bruto). Dit is de globale afrekening van het geen het NS-personcel over de 18 we ken van 28 mei lot 1 oktober tegoed heeft ais gevolg van de verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden. In de loop van oktober zal aan de personeelsleden van 18 jaar en ouder die nog 48 uur werken alsnog 63.— (bruto) worden uitbetaald, zodat deze groep in het geheel ƒ7,50 per week ontvangt. Men heeft deze bedragen globaal vastgesteld om te vermijden, dat met de talloze, zeer ingewikkelde bereke ningen al te veel tijd verloren zou gaan. Van 1 oktober af zal de nieuwe regeling precies worden toegepast. De uitkering vergt rond 3.200.000, dat is een derde deel van het bedrag dat de verbetering van de arbeids voorwaarden zal moeten kosten. Advertentie I.M. Zij die gewend zijn om kousen te kopen die niet alfeen ragfijn, maar bovendien tot de sterkste horen die er 2ijn, behoeven wij niets over deze30 denier Nylons te verteilen. Nylons, 30 denier, met fijne naad, uiterst elastisch met iadderstop in boord en teen, uit de serie van 2.75, koopt U morgen voor bijna de helft van de normale prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Nylons 30 denier, in diverse mode- tinten en in de maten, 9 - 9-i -' 10-10*-11, per paar voor GOODWOOD (Engeland, AP) De bekende Britse autorenner Stir ling Moss is donderdag tijdens een oefenwedstrijd in de Engelse plaats Goodwood bij een snelheid van 180 km met rijn Ferrari mid den op de baan een hele slag om gedraaid. De oorzaak hiervan was het springen van een achterband van zijn wagen. Moss bracht zich in veiligheid door de wagen netjes in de berm te zetten. De wagen bleef onbe schadigd. 'Ret was schitterend werk,' aldus een baauofftal&I. Honderden Hengeloërs zoeken onder leiding van de politie sinds woensdagavond naar de driejarige Tonnic Duteweerd. Het jongetje wordt sinds woensdagavond half zes vermist. Zijn autoped ls gevonden hij de Berf- lobeek, vlak bij de speeltuin De Jeugd. Toen dreggen in de beek geen resultaat had. heeft men woensdagnacht de beek afgedamd en in het Twentekanaal geieid, zodat het gedeelte door de stad droogviel. Personeel van gemeentewerken beeft daar op de bedding van de ruim twea meter diepe beek doorwaad, ook vergeefs. Onderwijl doorkruisten politieauto's de omgeving, voortdurend Toanies signalement (groen ribfluwelen jasje, grijs bretelbroekje, bruine sandaaltjes en grijze sokjes) omroepend en vra gend naar hem uit te kijken. Met een speurhond werd de omge ving van de beek waar de autoped- is gevonden, afgezocht, maar de zwa re regenval had eventuele sporen al geheel uitgewist. De snelsfcromende beek dient voor de afvoer van het Hengelose rioolwa ter. dat bijzonder smerig en ondoor zichtig is, hetgeen het zoeken extra moeilijk maakt. Als het jongetje in derdaad in de beek terechtgekomen is. kan hij onder water aan een of ander obstakel zijn blijven haken of in een duiker klem zitten. De talrijke tips van mensen die meenden het kind gezien te hebben, hebben evenmin iets opgeleverd, De Berflobeek. die Hengelo veel overlast bezorgt door geregeld buiten haar oevers te treden, heeft dringend een hek nodig. Er zijn al vele malen kinderen in het langs de weg stro mende water gevallen. Dinsdag nog raakte de vijfjarige Richard Kingma uit Rotterdam, die in Hengelo logeerde, bij het brugge tje aan de Goudenregenstraat in da beek. Zijn oudere zusje Marian sprong hem na, maar zag geen kans met haar broertje weer op de kant te ko men. Nog juist op tijd kon de heer P. J. Landewé hen redden door ook in <ie beek te springen. Hot 7ïormistta Vinrf Twee reddingen uit zee zijn don derdagmiddag b(i Scheveningen ver richt, Bij golfbreker 26 raakte een dertienjarig meisje uit Keulen in een muisfcroom. Zij dreigde af te drijven naar zee. Het lid van de Haagse vrij willige reddingsbrigade A. Wij land kon het meisje ongedeerd aam wal brengen. De Algerijn C. Mohammed' uit Vennes (Fr.) wilde kennelijk om de pier zwemmen tijdens opkomend wa ter. Hi) kwam op golfbreker 45 te recht, die op dat moment onder wa ter stond. De drenkeling werd door de agenten. Wanders en De Jong van de golfbreker afgehaald en opgeno men in het Rode-Kruisziekenhuis De man was buiten kennis. een rede van de kolonel der cavalerie J. Beelaerts van Blokland, op 29 juni gehouden bij een herdenking in Til burg. De kolonel had bij die gelegenheid o,m. beweerd; dat een groeiende spanning tussen oost en west, veroorzaakt door het mislukken van de graanoogst in het oosten, zou kunnen leiden tot het niet doorgaan van de aangekondigde be lastingverlaging en tot aankondiging van een gedeeltelijke mobilisatie; dat de Russen steeds brutaler wor den en dat het Westen te slap is; dat in ons land tijdens parades de militairen stokken tussen de benen worden gestoken of de helmen van het hoofd worden gelicht.' De minister heeft de betrokken hoofdofficier van zijn zienswijze over het doer, van dit soort uitspraken op de hoogte gesteld Minister Visser deelt in zijn ant woord aan bet kamerlid overigens ;nede, dat het tijdens de parade ter jeiegenheid van koninginnedag op 1 mei in Zwolle inderdaad gebeurd is dat men militairen stokken tussen de benen heeft gestoken en de helmen van het hoofd heeft gelicht. Advertentie l.M. Op de Afsluitdijk is gisteravond omstreeks negen uur een personen auto met vrij hoge snelheid op een stilstaande vrachtauto gereden. Van de vier inzittenden van de personen auto was de heer A. Hofman uit Gro ningen op slag dood. De drie ande ren werden gewond, van wie een erm stig. Zij zpn naar het ziekenhuis te Harlingen overgebracht. Onder het voorwendsel opdracht gekregen te hebben om kleding op te halen, diende een iorrenkoopman zich woensdagmorgen aan bij een I4-jarig meisje, dat op dat ogenblik in de particuliere woning aan Plan- tcnoord in Den Haag op de kinderen paste. Het meisje liet de man binnen, die enkele kledingstukken ter waarde van honderdvijftig gulden uitzocht en daarna vertrok. De bewoonster, die 's avonds thuiskwam, bleek in het geheel niets te hebben afgesproken met de Iorrenkoopman en deed aan gifte bij de politie. Tijdens werkzaamheden op het land is de C8-jarige veehouder S. Tjalma te Heidenschap bij Workum gistermiddag verongelukt. De tractor, waarop de heer Tjalma reed. zakte in de berm weg en kantelde daarna in de sloot. De veehouder kwam on der de tractor terecht en verdronk. (Van een onzer verslaggevers) Een los zittend draadje heeft er voor gezorgd dat in vrijwel geheel Amsterdam-Oost en een stukje van het centrum gisteravond de straat- verlichting een uur later aanging dan in de rest van de stad. De openbare verlichting wordt automatisch geschakeld. De schake laar in het oostelijk district functio neerde niet omdat er een draadje los zat, Technici van het GEB vonden het euvel omstreeks kwart over ne gen. Het 'Polish American Congress' een vereniging van Polen in Amerika, heeft er bij president Kennedy op aangedrongen bij eventuele onder handelingen over Berlijn en Duits land ratificatie van de Oder-Neisse- grens ter sprake te brengen (Van een onzer verslaggevers) Met een in Den Helder ontvreemd de anto spoedden vier matrozen zich gisternacht naar Amsterdam. Op de Kennemerstraalweg in Hciloo vloog de wagen uit de bocht en vervolgens oyer de kop. Tegen een huis kwam hij tot stilstand. De matrozen kropen' ongedeerd naar buiten en zetten het vervolgens op een lopen. Tevergeefs: de rijks politie te Heiloo hield nog dezelfde nacht drie van hen aan, de politie in Den Helder greep de vierde. Zij zijn overgegeven aan de Koninklijke Ma-' rechaussee. Het is nog niet bekend wie de autoj heeft bestuurd. Twee van de matro-t een beweren namelijk voor chauffeur? te hebben gespeeld. i (Van een onzer verslaggevers) Aan de oplettendheid en het kordate optreden van de 21-jarige mej. Ans Jonker hebben de 83-jarige heer A. Mijts en diens 69-jarige dochter te Nieuwe Niedorp hun leven te danken, I» hun woning aan de Dorpsstraat waren zij woensdag, zittend aan tafel, door kolendamp bewusteloos geraakt. Mej. Jonker ging die nacht om kwart over twee een brief posten voor een familielid in Canada. Toen zij de woning van de heer Mijts passeer de en nog licht zag branden en op haar kloppen tegen het raam geen antwoord kreeg, waarschuwde zij wachtmeester Bergsma van de rijkspolitie. Deze forceerde een ruit en klom naar binnen. Hij vond de beide mensen bewusteloos aan tafel en alarmeer de dokter De Bofer, die eerste hulp verleende en hen toen onmiddellijk naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Alkmaar liet vervoeren. Gisteren was hun toestand redelijk. e marinestaf moge overstag zijn, een aantal marinestrate- gen die dag- en weekbladkolom men vullen, daarom nog niet Er zijn er(b.v.'tAlg.Handelsblad) die doen alsof er geen vuiltje aan de iucht is, er zijn er (b.v. Trouw) die ons in hoop en vreze voorba righeid verwijten, er zijn er ten slotte (b.v. de Volkskrant) die overigens evenals wij de beslis sing van de minister afwachten, maar de zwenking van de staf wel zien. Het was te verwachten; nu, volgens de marinestaf, een van de twee kruisers geen raketten meer behoeft en de Doorman zijn straaljagers wel kwijt kan, ver vluchtigt de glorie van een ambi tieuze vlootpolitiek die zijn zinnen zette op kapitale schepen en dat doet pijn. j~)e schrijvende marinestrategen iJ maken er overigens wat vans Het Handelsblad; een kruiser zonder raketten is toch belang rijk voor de NAVO, de Doorman kan opereren waar geen lucht aanvallen te duchten zijn en bo vendien kunnen straaljagers al tijd weer op die Doorman gezet worden. En Trouw; de kruisers worden wel niet vervangen, maar de Doorman wel; er komt zelfs nog een tweede viiegkampschip bijl De deskundige van het Han delsblad vergeet, dat de NAVO al In 1957 kruisers zonder raketten ondoelmatig noemde, dat er voor de Doorman zonder Seabawks on geveer alleen de zuidelijke ijszee als operatiegebied overblijft en dat een haastige uitrusting toch weer met Seahawks onmogelijk is, omdat die jagers op Valkenburg doodbloeden (kapotte toestellen repareren met andere kapotte machines tot er niets meer over is). Trouw verder moet zijn opti misme maar toetsen aan de in zichten van minister Zijlstra. Hij ziet 't al komen, om ongeveer een miljard gulden, te besteden in vijf jaar! Y/'eel interessanter dan deze des- v kundige achterhoedegevech ten zijn de opmerkingen van Trouw en de Volkskrant over de actuele politieke kant van de zaak. Beide bladen tonen ?grote ongerustheid over het optreden van de staatssecretaris van Ma rine, kapitein ter zee P. J. S. de Jong (k.v.p.), die men niet opge wassen vermoedt tegen zijn vroe gere 'superieuren in de marine staf. Men herinnert aan zijn' voorganger vice-admlraal H, C, W. Moorman (k.v.p.) die met min der geld meer deed en de staf de baas bleef. Is staatssecretaris De Jong weer een nieuwe zwakke plek In het kabinet-De Quay of... hangt de ongenade boven zijn hoofd, om dat hij tot ander inzicht gekomen is dan zijn voorganger? TVat thans de ministeriële be- schikking is afgekomen, die het geluid van de bromfiets per 1 oktober bindt aan een maximum van 75 decibels met een 'glijdende schaal' naar nog wat geringer vo lume in de volgende jaren, is niet anders dan verheugend. Een jaar lang heeft men uitge zien naar een bepaling als deze, maar de moeilijkheden schenen welhaast onoverkomelijk. Met name schijnt het geluidsspectrum, dus de scherpte van het geluid, meer te hinderen dan het volume. Niettemin: de onvolprezen TNO in Delft heeft de zaak tot klaar heid gebracht en nu is het nog aan de politie de controle uit te oefenen. De politie zal zich daarop moe ten instellen en het is te hopen, dat zij er de mensen voor zal kun nen vinden. Anders valt met de bepaling nóg niets uit te richten tegen de 'brozems', de brom-no- zems, en juist zij zijn het tegen wie het nieuw gesmede wapen in alle scherpte moet worden gericht, hetzij wanneer zij rijden, hetzij wanneer zij alleen maar stilstaan en tóch razen. De gewone burger kan wel ver trouwen op wat de fabrikanten doen om met de nieuwe produkten binnen de perken te blijven. Advertentie I.M. Kent u ook wal •40.000 lichtjes! 'n Spróókje! Den Haag Scheveningen Sinds 1938, het jaar waarin het monument voor de slachtoffers werd onthuld, hebben 1,3 miljoen mensen het voormalige kamp Buchenwald bezocht, aldus meldt het Oostduitse persagentschap aDN. Het kamp heeft zeven en een hall jaar bestaan. Er hebben een kwart miljoen mensen gevangen gezeten, en 50.000 hebben er de dood gevonden. N* een urenlange zitting, wegens liet zedclovetsend karakter van de zaak grotendeels met gesloten deuren, eiste de officier van Justitie twee jaar en vier maanden onvoorwaarde lijk met aftrek van voorarrest. 'Het café van V. was een verderf voor de jeugd, het was cr een vieze boel,* aldus de officier. V. zit sinds februari van dit Jaar m voorarrest. De dagvaarding be vatte in het kort vier hoofdpunten: het Plegen van ontucht met minder jarige jongens, het tonen en over- nandigen van oneerbare foto's aan minderjarige jongens en meisjes en het verkopen van voorbehoedmidde len, en het gelegenheid geven tot het plegen vaa ontuchtige handelingen met publieke vrouwen uit Groningen. Alleen tenlastelegging, requisitoir en pleidooi waren openbaar. 'Ik hoop dat niet alleen door de strafmaat, maar ook door andere maatregelen bij voorbeeld inzake de vergunning een eind wordt ge maakt aan deze toestanden in het café in Zevenhuizen,' aldus de offi- tier. De raadsman deelde wee dat V. niet als caféhouder naar Zevenhuizen zal terugkeren; het eafé wordt bin nenkort verkocht. Hij schilderde zijn cliënt als een niet al te goed ontwik kelde man, die veeleer verleide dan verleider was, en meer slachtoffer dan dader. Zijn. familie ageerde tegen hem, hij was door een akte van 'scheiden en delen' aan banden gelegd, o.m. door de bepaling dat hij na het overlijden van zijn vrouw geen enkele vorm van inwoning in zijn café mocht hebben. Na het overlijden van zijn echtge note zat hij avond aan avond aUeen, en liet zich door de opgeschoten ion- gens onder de bezoekers verleiden tot steeds meer drankgebruik. Volgens de raadsman had hij de jongens naar publieke vrouwen ge bracht. toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De raadsman vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Hij meende dat V. in een onder, geschikte positie nog van nut zou kunnen zijn voor de maatschappij. Als getuige trad o.m. op de jeugdige J. C,, door wiens aanhouding inder-. tijd (nadat hij 150 gulden van zijn grootvader stal om zich in het café te kunnen vermaken) de zaak aan liet rollen kwam. tn Zevenhuizen kwamen toen allerlei geruchten los over V.. die zijn bijnaam "Fordje" heeft te danken aan ziin passie voor auto's. Do verdachte, die gisteren tijdens de hele zitting geen reactie liet blij ken, mompelde aan het eind enkele woorden van spijt. De rechtbank zal op 30 augustu» vonnis wijzen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2