Waaromnoodremmenin trein Trein tien minuten te Iaat uit Maassluis Eerste thuiswedstrijd voor Hermes-D VS -Delfland wordt bedreigd door de stad Maasland wendt zich met beroep tot Kroon Droomboot werd angstige nachtmerrie Man beledigt advocaat van zijn echtgenote ALLES VOOR SCHOOL Maasland heeft bezwaar tegen ongekende groei van Maassluis Grote uitval onder nieuwe bedrijven bromfietsen Grieks zeeman nam fiets weg Jongetje valt met autoped Realistisch en ivat al te St.-Ambrosius houdt concert Vissers krijgen Angstel er bij Nieuw rijk onder ivater Atletiekavoncl op Vijf sluizen m Loslopende honden naar asiel gebracht Wisselkoersen Visafslag Plotseling: water! Burgerlijke Slancl .1 PASSAGE <0 i HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Waarom trekt een jongeman in een stilstaande trein aan de noodrem?' Het ScMedamse kantongerecht heeft zich gisteren uitvoerig met die knellende vraag beziggehouden. De kwestie was opgeworpen door dc jeugdige De Ik, die op het station van Maassluis aan- de noodrem had getrokken. Waarom? Hij wist er geen antwoord op. Hl) Had' met vier jongens in, de coupé gezeten. „Ging. het soms, om, een weddenschap?" informeerde de kantonrechter, mr.. Gob. Neem geld om te- wedden, had: de jongeman niet. Gezien het feit, dat hij aan de rem van een. stilstaande trein had ge trokken,, adviseerde de officier van. Justitie,, mr. J. van Moors?,!, om een noodremmetlje te- kopen en, er thuis mee te speten-,: „Dan, heeft m er evenveel plezier van". Maan op- het laatste ogenblik bleek toch nog dat De R. op an dere wijze plezier had beleefd van De Schiedamse politie heeft woensdag twee jongelui aange houden, een van zestien en een van zeventien jaar.. Het tweetal- heeft in, dt afgelopen maan den in zijn woonplaats Schiedam en in V laar dingen vier bromfietsen gestolen, die in totaal een waarde van 2700,.vertegenwoordigen. Op. IS maart, namen, de jongens een brommer weg op de Lange Haven, op 17. mei een op. de Koemarkt, op 18 juni namen zij- een bromfiets mee uit een stalling in de Fabrixstraac en op 4' juli ten slotte ontvreemdden Zij een bromfiets in het sportpark De Vljfsiuizcn. te Viaardingen. Zij hebben de brommers gedemon teerd en uit de beste onderdelen twee bromfietsen opgebouwd.. De resterende onderdelen, hebben zij weggegooid. i zijn ruk aan de noodrem: de trein i had tien minuten vertraging gehad. Hij bekende dat met schroom, maar toch niet zonder een lichte vol doening. Zijn overtreding ging hem 25.— kosten cti hij kreeg er van mr. Cos de vermaning bij om zoiets nooit weer te doen: „Zonde van het geld", vond de kantonrechter. Het aantal overtreders van de maximumsnelheid met brommers en auto's was weer legio. Een elek trotechnicus uit Schiedam, die in Maassluis te hard had gereden en die al verschillende keren eerder voor een dergelijk feit had terechtgestaan, maakte, zich zichtbaar zorgen over ,zijn rijbewijs. Mr. A. van Velzen voerde aan, dat de drie overtredingen omstreeks de zelfde- tijd (in april en mei) zijn ge pleegd. Bij de behandeling van de eerste twee feiten Is de verdachte Van H. duidelijk geworden, hoe zwaar een overtreding van de maximumsnel heid- wordt opgenomen. HÜj had sindsdien geen moeilijk heden maer gehad. Beide keren was een boete van 1Ó0.— met ontzeg ging van tie rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden met een proef tijd var», twee jaar qpgeiegd. In verband hiermee eiste de offi cier van Justitie een boete van 100 en de kantonrechter besloet conform. De Schiedammer B. V. hield bij- hoog- en- bij laag' vol. dat het licht op iUSi e,KS. OI de kruising Oranjestraat-Lange I los te laten. Nieuwstraat voor het links afslaand verkeer te snel van groen op rood sprong. Daardoor kwam het, dat V. door rood licht was gereden, waar voor hij werd bekeurd. De officier informeerde of V. niet meer had kunnen stoppen voor het oranje-licht. Met zijn „ja" deed V. zijn hele verweer teniet. Hü werd veroordeeld tot een boete van twin- i tig gulden of acht dagen. „Ik woon daar elf jaar en ik vis er a! eif jaar", zei een verontwaardigde D. B„ die bekeurd was. omdat, hij zonder vergunning had gevist. „Moét ik dan zó'n stapel papieren hebben", voegde hij eraan toe. Hij had van tevoren in de ha! van het kanton gerecht ai uitvoerig staan discussië ren aver zijn kansen. Hij meende, dat die niet zo slecht stonden, omdat een weck j voordat hij zijn proces-verbaal opliep een politicwagen de papie ren was komen controleren c» zijn visakte in orde had bevon den. De kantonrechter bleek echter niet gevoelig voor dit ar gument en veroordeelde B. tot j ƒ5.—. De eis luidde ƒ,7.50, gelijk aan het bedrag, dat B. aan de verbaliserende agent had kunnen voldoen. Tevre den over de rijksdaalder -winst ver liet B. de zaal, terwijl achterin ge mompeld werd: .Duur visje is dat geweest. De onderhoudsmonteur J. B. heeft in dc Schiedamse BK-!aan een ver- keerszuil omvergereden, doordat hij ergens van schrok. „Geen goede reactie voor een automobilist. Er nad wel iemand op die vluchtheuvel kun nen staan", vonden officier en kan tonrechter en B. kreeg een boete van 35.-. Tot lichte verontwaardiging van de heren achter de groene tafel heeft oe Vlaardingse dokter Van de M. een principezaak gesteld. Hij was opge roepen als getuige in de zaak tegen een ouderpaar, waarvan een kind de school verzuimd had. De arts weigerde te getuigen, om dat hem dat niet is toegestaan, Hij wilde dat principe niet loslaten en verhel hel kant-ongerecht, zonder een woord over het meisje, dat al dan niet ziek of schoolziek was geweest. f Studjsasicring heeft talrijke consequenties voor vele jacet- t ten van het stadsleven. Een h facet is het ontslaan van par- keerruimte in de vaak bc- namvd-smalle straten van een ji oude stad. Ook. aan de Ge- dempte Biervloot in Vlaardi'i- gen is wat parkeerruimte imt- i staan als gevolg van de sane- K ring. Wat oude huisjes z'jn j weggeruimd en de grond is be tegeld. Van de Koninkjes bleef echter een stuk muur staan. Met de dof getoorden tegeltjes van de keuken er nog op. '/.e vormen een vreemd contrast met de glanzende automobielen die erbij geparkeerd warden. Op het Koemarktplein hebben twee politiemannen in de afgelopen nacht een Griekse zeeman aangehouden, die in het bezit was van een fiets, waarvan de herkomst niet duidelijk was. Aan boord van het schip, waarop de Griek waart is de man. onder vraagd. Het bleek, dat hij. de fiets in de omgeving van de Cslandstraat te. Rotterdam had weggenomen. De zeeman is naar Rotterdam overge bracht. De elfjarige Fieter Steenbergen uit de Boylestraat te Schiedam is woensdagmiddag gevallen, toen hij met zijn step aan de hand over het gazon van de Buys Ballotsingei liep. Zijn linkervoet kwam in aanraking met het achterwiel van de step en kreeg een diepe vleeswond. De jon gen is verbonden door dr. Van Buu- ren en vervolgens door de GG en GD naar de Noletstichting overge bracht. tie Schiedamse politie heelt drie Inaiwende honden opgevangen en naar net asiel in de St.-Annazuster- scraat gebracht. Het zijn bouviers, een teef met een rode halsband en een reu met een gele halsband. Ver der een bruinharige Airdale-terrier, die zwervend in de Burg. Van Haa- renlaan is aangetroffen. 23 augustus Engels pond 10.108—10.101 Amerik. dollar 3.601—3.601 Franse frank 73.251—73.301 Belgische frank7.23J—17.241 Zwitserse frank 83.471—83.521 Zweedse kroon 69.731—69.78J Duitse mark 90.16—90,2! Deense kroon 52.20i52.251 Noorse kroon50.1750.52 Canada 3.493—3.49; Italiaanse lire 58.041—58.091 Oostenr. shilling 13.96—13.97 Escudo 12.59112.603 ROTTERDAM, 23 aug. Aan de visafslag alhier werden van IJmut- den en elders 150 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: Scho! midd. 52 56, id. klein 3540; Schelvis midd. 3542, id. klein 23—30: Kabeljauw midd. 39—46, id. klein 3236: Ma kreel 20—22; Wijting 20—24; Haring verse 19—24, alles per kist. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten hebben cLc bezwaren van de gemeente Maasland tegen het Maassluise uitbreidingsplan Noordwest ver worpen. De gemeenteraad van Maasland besloot woensdagavond tegen deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon, Het be roep, dat de raad van Maasland op de Kroon meent te moeten doen, draagt tevens het karakter van een beklag. Maasland vreest namelijk, dat aan de belangen van een kleine agrarisohe gemeensehap In de periferie van de groeiende agglomeraties onvoldoende recht wordt gedaan, In de raadsvergadering stelde burgemeester F. J. Groot En- zerink, dat Maasland uiteraard uitgaat van de eigen belangen maar dat met deze kwestie een veel groter belang wordt aange tast, namelijk dat van het behoud van de „groene long" van Midden-Delfland. Van deze groene weidestreek in de randstad zal het Maassluise plan 130 ha (Maaslandse) grond afknab belen. Dit acht men ln Maasland een ontoelaatbare aantasting: van het bestaan»- areaal van de agrariërs ln Midden-Delfland. Volgens een LEI-rapport is het minimum-bestaansareaal reeds bereikt. „Dit minimum vereist thans bescherming on nationaal niveau." dingsplan, het streekplan Westland, het Rijnmond-rapport en binnenkort ook de grenswijziging met Vlaai-din gen en Maassluis, A! deze kwesties zijn zo nauw met elkaar verweven cn tezamen zijn zij van zo groot belang voor de toekomst van de randstad Holland, <i»t het eigenlijk voor de hand zou moeten liggen do zaken tegelijkertijd en dan o» het hoogste niveau tot een beslis- sing te voeren, zo meent n en in Maasland, Naar zulk een gelijktijdige beslissing zal het gemeentebestuur met kracht streven. Alleen reeds om de Kroon gelegen heid te geven ook aan dit bepaalde facet van de problematiek van de randstad de volle aandacht te schen ken. '.i het nodig tegen het besluit van GS beroep aan te tïken ver klaren burgemeester en wethouders in hun toelichting voor de raad op het beroepschrift. Hertogin Helenc van Wurtem- berg en markgraaf Friedrlch von Fa- laviclnt zijn woensdag te Friedrlohs- hafen kerkelijk gehuwd. De 32-jarige hertogin en de 36-jarige markgraaf waren dinsdag te Altshausen ln Saul- pau, de woonplaats van de hertoge lijke familie, voor de wet gehuwd. Hel bestuur van Hermes-DVS heeft niet stilgezeten. In de weten schap, dat de komende sanerings- competltle het uiterste zal vergen van spelers en leiding, zijn er nogal wat maatregelen getroffen. Zo heeft men ter assistentie van de trainer, de heer Blokland, een tweede oefenmeester in vaste dienst geënga geerd in de persoon van de heer De Rooy uit Tilburg. Deze nog vrij jeug dige oei «meester heeft enkele jaren als semi prof gespeeld en is op am bitieuze v ijze aan zijn taak begonnen. Zij. die de heer De Rooy aan het werk hebben gezien, zijn ervan over tuigd, dat Hermes een goede greep heeft gedaan, Met twee oefenmees- ters wordt het rendement van de training veel groter, zowel wat de vooral dit seizoen zo belangrijke conditie van de topspelers betreft, als de opbouw van onder af. Verder zijn de contracten aange past aan deze bijzondere competitie, hetgeen betekent, dat bij behoud in de eerste divisie, de spelers een be hoorlijke extrapremie kunnen in casseren. Het aantal cor.tractspclers is uitgebreid tot 20. Niet minder dan zes spelers,zün aangekocht. Men kan' zeggen, dat Kermes voor bereid aan de start Is gekomen. De eerste competitiewedstrijd tegen Wil- helmina in Den Bosch leverde de eerste twee punten op. Deze wed strijd leerde onder meer, dat Hermes een bijzonder lastige klip heeft om zeild. Een lastige klip wordt ook de wed strijd van zondag. Om twee uur komt RBC op Harga. Ondanks het feit, dat Hermes in de loop van de jaren maar weinig punten aan dé Roosen dalers Is kwijtgeraakt, is RBC voor de blauwwitten steeds moeilijk te be strijden geweest. Zondag zal het niet anders worden, waarbij wij voldoende vertrouwen in Hermes hebben om een kleine over winning voor de Schiedammers te voorspellen. De opstelling luidt: Aat van Diest: Aat Monster en Hans Sigmond; Ton- ny Kemper, Jan Rijke en Wlico de Boer; Pauw Kuipers, Coen Groene- wegen, Theo v. d. Poel, Peet Geel en Leen de Korver. (Van een onzer verslaggevers) De 46-jarige P. Peters uit Venlo is b(j het botenhuis op de Maas in zijn woonplaats aan ccn wisse dood ont snapt. toen zijn tot woonboot omge bouwde kotter enorm veel water maakte en kapseisde. De heer Peters had wel gemerkt, dat er plotseling water in de boot kwam, maar na enige uren pompen scheen het euvel te zijn verholpen. Moe van dit niet alledaagse karwei legde hü zich even te rusten en viel in slaap. Door de schuine ligging van de boot, die langzaam maar ze ker vol water raakte, werd hij wak ker en bemerkte tot zijn grote schrik dat het vaartuig al half vol water stond. Op het nippertje kon hij zich in veiligheid stellen. Bijna twee jaar had Peters in zijn vrije tijd gewerkt om de kotter om te bouwen en netjes in te richten. Het begon voor hem als het ware een droomschip te worden en indrin gen van water werd als onmogelijk verondersteld, doordat de buiten wand van het schip was voorzien van een laag plastic. Aangenomen wordt dat de kotter tijdens het vervoer te land is ge scheurd. Inmiddels is met behulp van een bok de „droomboot" reeds gelicht. EDINBURGH (Reuter) In het kader van het festival, dat thans te Edinburgh, in Schotland, wordt gehouden, wordt onder meer „Richard de Derde" van Shake- speare opgevoerd. Een toneelspeler, die de rol van een der moorde naars vervulde, moest ook in een duelscène optreden. Dit geschiedde zo realistisch, dat hij vanavond mogelijk verstek zal moeten laten gaan, daar hij in het „gevecht" een steek in de nek opliep. In het algemeen bleken de vijf to neelspelers, die in deze scène op treden, hun taak zeer realistisch op te vatten, want zij teerden allen, gewond, De verwondingen van de andere vier waren echter slechts van lichte aard. Wegens belediging van een Amsterdams advocaat Is de Edammer I. M, van D. gistermiddag door Ue»ALkmaarse politierechter,mr. J. Markus, veroor deeld tot ƒ60 boete en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar. De beledigde advocaat was enige tfje geleden als raadsman van Van D.'s echtgenote opgetreden toen deze van haar man wilde schelden. De schei ding werd uitgesproken, naar Van D.'s mening omdat de advocaat zich van ongeoorloofde methodes had bediend. In dit verband koesterde hij voorts een wrok tegen de Raad voor de Kinderbescherming en de Justitie die eveneens onjuist gehandeld zouden hebben. In plaats van zich neer te leggen SCHIEDAM Geboren: Alfred F„ zv J. van Viegen en M. Smit; Her- mina C„ dv J. Prophitius en C. C. C. Brobbel. donderdag Bioscopen: .MONOPOLE: De vlerkante rekruut. 2, 7 en 9.1S uur. PASSAGE: Het begon ln Napels, 2 en B.I5 uur. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: De ruiters van de Mis sissippi, 2 u.; Terreur over Dublin. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Een »tem ln de mist, 3 en 8.15 u. Apotheek: Goufca, Hoogstraat 19. Nu is 130 ha niet zo erg veel, gal Maaslands burgemeester toe, maar gevoegd bij de andere kleine stukken die aan verschillende kanten van Midden-Delfland worden weggeno men. wordt het wél vc'. In dit ver band wees hij erop, dat in enkele ja ren de weidegebieden van het deel van Delfl i, dat onder Kethel, Schiedam en Vlasrdlngen heeft be staan grotendeels is weggevaagd. Onlangs heeft Schipluiden moeten berusten in de afstand van 800 ha weidegebied aan de Delftse stadsuit breiding. Het glasgebied rond De Lier zal volgens het streekplan Westland nog ongeveer 7000 ha kunnen opmar cheren, Een zesvoudige bundel var. grote verkeersaders zal een ondoor dringbare barricade vormen tussen het weide ibied in de strook tussen Delft en Rotterdam en het resterend weidegebied van Schipluiden en Maasland. Dit restant van het trace van de Beneluxweg bedraagt nog slechts 5000 ha. Nog eens 500 ha Ten slotte hebben GS een voorstel tot grenswijziging van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Maasland aangekondigd, strekkende tot ontrui ming van 500 ha weidegebied van Programma van het concert, dat „St.-Ambrosius" zondag 27 augustus des nam. 8 uur, onder leiding van de heer C. v. Beurden, op het plan- tagepoclium te Schiedam wil uitvoe ren, luidt als volgt: 1. Steeds Voor aan, mars, S. P. v. Leeuwen; 2. ün matin, un midi, un soir a Vienne, J. Bouwen; 3. Santiago Valse Espag- nola, A. Corbin; 4. Oklahoma Selectie, R, Hammerstein, arr. C. Mellema: 5. Ouverture en Dentelles, G, de Roeck; 6. Le Pays du Sourire, Fr. Lehar. arr. F. Andrieu; 7. Tsjaj- kowskl Herinneringen, arr. A.Meyns; 8 Mars van de 4e Divisie, J. P. Laro. De nummers 1 en 8 worden uit gevoerd met drumband, onder lei ding van L. J. van Hees, Maasland ten behoeve van dc stede lijke recreatie. In rte tiid heeft Maasland zien moeten verdiepen in een aantal be langrijke kwesties: het Maassluise uitbreidingsplan, het eigen uitbrei- Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Het plan Maassluis-Noorwcst, waartegen Maasland in be roep zal gaan bij de Kroon- is gebaseerd op een overloop van de bevolking vr n de eilanden IJssclmonde en Voorne-Putten naai de noordelijke Maasoever, omdat (blijkens door de provincie ingestelde onderzoekingen) geen evenwicht zal kunnen worden bereikt tussen wonen en werken op deze eilanden. Volgens GS kan worden aangenomen, dat deze overloop zowel in Vlaardin gen als in Maassluis de bouw van ongeveer 4000 woningen extra zal eisen. Het Maaslandse gemeentebestuur is van mening, dat Gedeputeerde Staten prematuur, want vooruitlo pend op een aangekondigd streek plan voor de rechter Maasoever, ge dwongen werden tot het uitspreken van hun oordeel over de toekomstige uitbreiding van Maassluis. Dit oordeel is bovendien gegrond vest op onderzoekingen naar wooll en werkrelaties in het gebied van de Nieuwe Waterweg, die niet toegan kelijk zijn gesteld voor de bij deze ontwikkeling betrokken belangheb benden, aldus B. cr, W. van Maas land. Bevreemdend vindt men het, dat GS afwijken van de door hen in ver schillende publikatles -ropageerdc beleidslijn, tot tijdige afleiding van de aggiomeraliedruk in het zich snel ontwikkelende Rotterdamse zeeha- vengebied naar het zuiden. Met be trekking tot Maassluis staan GS daarentegen een naar binnen ge richte ontwikkeling in de randstad voor. Waarom vraagt men zich in Maasland af, zijn er geen plannen voor uitbreiding van de wooncapaci- teit ln Hoek van Holland ten behoe ve van een 'overloopfunctie'? En Hoek van Holland bevindt zich toch recht tegenover het Europoortcom plex. Overigens vraagt Maasland zich af, of die overloop wel zo groot zal zjjn. Waarom zou er geen evenwicht tussen wonen en werken gevonden kunnen worden in de fasering van de ontwikkeling der kernen ten zui den van de Waterweg. Het ver schijnsel van de iange-afstandspen- del zou daarbij een zekere ventiel functie kunnen krijgen, waarmee ook op langere termijn schokken tussen werken en wonen op te van gen zijn. De bezwaren van Maasland tegen de 'extravagante groei van Maas sluis' richten zich evenzeer tegen het tempo waarin Maassluis de uitbrei ding tot stand wil brengen. Uit diverse uitspraken heeft men In Maasland afgeleid dat de bijzon dere woonfunctie, die aan Maassluis voor het Botlekgebied Is toegekend, niet wordt opgevat als een taak die op het gemeentebestuur van Maas sluis nolen» volens zal komen te rusten en slechts geleidelijk en in uiterste noodzaak tot uitvoering zal worden gebracht. Integendeel, meent Maasland. Deze functie wordt als een gerede aanleiding beschouwd voor een tot In de meest recente ge schiedenis van Maassluis ongekend snelle groei, En deze aankondigingen van een hoog opgevoerd realiseringstempo laten niet na grote ongerustheid te veroorzaken onder de agrariërs van Midden-Delfland, in het bijzonder by hen, die hun bedrijven hebben in bjj de scheiding, schreef Van D. een beledigende brief aan de advocaat. Voorts was hij van plan 'recht, te zoe ken' middels brieven aan alle Kamer leden. Van D„ die momenteel wordt ver pleegd in de St. Willibrorduastichting te Heiioo, meende ook gisteren tn zijn recht te staan. 'Ik weet niet wat ik misdaan heb," zo sprak hy. 'Waarom moest ik ook mijn ,winöeren nog kwijt. Die zitten nu in een opvoedingsge sticht.' Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vcüinga. vond het een tragische ge schiedenis. Hij noemde Van D. een man met vele goede eigenschappen, die meent onrechtvaardig te zijn be handeld en zich niet bij de genomen beslissing neer kan leggen. De els luidde 100,boete en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van 3 jaar. Bovendien zal Van D fn Helloo moeten blijven zo- achten ers dat noodzakelijk Verdachte had tegen dit laatste huls" zo mihyHet iS 6611 g0ed k0st- (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond is de Gewestelijke Paehtcommissie Utrecht, waarbij de hengelsportverenigingen Eiinkwijk, Breukelen en Maarssen zijn aange sloten. in jaarvergadering in Maars sen bijeen geweest. De gewestelijke paehtcommissie, die ruim 900 leden telt, zal binnen kort uitbreiding van viswater krij gen in de vorm van de Angstel tus sen Breukelen en Nieuwersluts. Dit viswater werd voorheen door een particulier gepacht. Onlangs kreeg de paehtcommissie, die ernaar streeft alle hengelsport verenigingen ln de provincie, maar in elk geval die ln de Vechtstreek in de belangengemeenschap van de commissie te betrekken, reeds uit breiding van visgelegenheid in het Tienhovens kanaal. Het bestuur wordt thans gevormd door de heren J. G. Muider (Eiink wijk), voorzitter; P. Bakker (Breu kelen) secretaris, en H. Koning (Maarssen), penningmeester. NEW YORK AFPj In aanwezigheid van een journa lists heeft een zekere Michael Austin dinsdag in een New- Yorks hotel een persconferen tie gegeven over een nieuw koninkrijk, „Aqitalav.dia" gehe ten. Austin, die voorgaj pre mier van dit nieuwe rijk te zijn, zei dat „Aqualandia" alle gebieden omvat, die zich onder de oceanen uitstrekken. Hij las een lange verklaring" voor, waarin stond dat het nieuwe rijk een politiek van strikte neutraliteit tussen Qost en West zal volgen en om toela ting tot de VN zal vragen. Austin zou hierover binnen kort een onderhoud met Ham- marskjald hebben. De pre mier" van Aqualandiaver klaarde, dat de koning van het rijk voorlopig zijn incognito wil bewaren, maar zich over veertien dagen naar New York zal begeven om daar contact op te nemen met de VN. Vanavond wordt er een atletiek wedstrijd gehouden tussen de leden van ROV Shell en de vaste kern van de atletiekevereniglng Fortuna te Vlaardingen op het sportpark De Vijfsluizen. Daaraan nemen deel John Rikxoord de snelste 600 m-loper van Neder land en Hennle Smit, die in het begin van het seizoen de beste tijd van Nederland op de 800 meter maakte. Deze atletiekavond begint om zeven uur. De toegang tot het sportpark is vrij. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS (Van onze sociaal-economische redactie) In de laatste acht jaren (1953 tot en met I960) werden in ons land 796 nieuwe bedrijven gesticht met meer dan tien personen in dienst. Aan het eind van deze achtjarige periode wa ren er van deze bedrijven nog 640 in leven zodat de gemiddelde uitval on geveer 20 percent bedroeg. De overgebleven bedrijven hebben echter een flinke expansie laten zien. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte cijfers, startten de 786 nieuw gestichte be- drijven met 25.848 arbeiders, dat is het randgebied van do exploderende 33 Per vestiging. BU de 640 eind I860 agglomeratie'. ter 41.263 personen werkzaam, dat is gemiddeld 64 per vestiging. Uit de CBS-cijfers is verder nog af te Jijden. dat de uitval bij de vesti gingen in het westen van het land veel groter was dan in de rest van het land. In de beschouwde periode werden in het westen 238 nieuwe bedrijven gevestigd met 6122 personeelsleden, waarvan eind 1960 nog 166 over wa ren met 9.8B2 arbeiders tn dienst. De uitval gerekend naar de bedrijven bedroeg dus ruim 30 percent. De ge middelde personeelsbezetting steeg hier van 24 tot 59, In de gebieden buiten hec westen van het land werden in de periode 19531960 tn totaal 558 nieuwe be drijven met 19.126 arbeiders gesticht, waarvan eind 19ap nog 474 over wa ren met 31.361 arbeiders. De uitval nog aanwezige bedrijven waren ech-bedroeg hier dus 15 percent.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1