sen: Lucky Star nog deze week - mét vlag - Zendapparatuur wordt pas in Lübeck aan boord genomen weg" Aanrander gepakt aan Duitse grens Sporthuis Centrum Haïti waagt kans op de Jaarbeurs Bakker niet v erpl icht tot vakantiesluiting 'Gedegen vrouwtje' verduister t f 166.000 NATIONAAL BALLET vindt onderdak in Amsterdam Gemeenteraad moet ton extra voteren Jaar en vier maanden geëist Géén heks Verhoging van rijzen niet uitgesloten Casino en knip voor oude prijs Onderzoek naar melk-kwestie Sfroom toeristen naar corso in Amsterdam Russen nemen Japanse vissersboten in beslag Tol betalen HET VRIJE VOLK - DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 PAGINA 8 y~ JURIDISCHE STRIJD CONCURRENTIE Sr. 1 21,50 Grof misbruik Agent 'zigzaggend, van auto gegooid Onbevoegd landen gelrokken Schoeiietagère Haagse bakkers besluiten: MuntnpfflnmmnKBMioimiimaHinflnnHmmmumiflinwaHiuniffittminnuBimiiflmHBniimii Advsrtsntie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse VVV verwacht dat duizenden toeristen op 2 sep tember naar de hoofdstad zullen komen om het Aatsmeerse bloe mencorso te zien, Uit het Roer gebied en uit Londen komen "be zoekers per vliegtuig, Duitse reis bureaus hebben de komst van vijftig bussen aangekondigd en ook vit eigen land verwacht men veel bezoek. Bet is de eerste maal dat Het corso door de binnenstad van Amsterdam trekt. De route is ditmaal zo lang dat twee miljoen mensen in staat sullen zijn het schouwspel te zien. Op de Dam zal het corso defi leren voor een groot aantal ge nodigden, onder wie premier De Quay en minister Korthals. De organisatoren hebben talloze voor zorgsmaatregelen genomen om de tocht zonder hindernissen, te laten verlopen. De Amsterdamse verkeerspolitie gaat de tractor chauffeurs, die de praalwagens moeten trekken, de fijne kneepjes van het Amsterdamse verkeer leren. De plantsoenendienst zal langs de route boomtakken snoeien en een aantal verkeerszuilen zullen tijdelijk worden opgeborgen. Het corso zal met zijn. ZO praalwagens, 20 versierde auto's en vier mu ziekkorpsen vier uur lang door de hoofdstad trekken. (Van een onzer verslaggevers) De Duitse politie heeft in Helm- stett de 35-jarige J. W. B. van K. uit Neede aangehouden. R. wordt ervan verdacht een vijftienjarig meisje uit Hengelo aangerand te hebben. Ook heeft hij een auto verduisterd. Hij zal naar Nederland worden terugge bracht. R. vervoegde zich vorige week bij een familie in Hengelo met de vraag of een dochtertje in verband met ziekte van zjjn vrouw als hulp in de huishouding bij hem kon komen werken. Alles werd geregeld en R. zou het meisje diezelfde avond mee nemen om kennis te maken met zijn vrouw en haar later weer terugbren gen. Tussen Hengelo en Vorden poogde hij het meisje echter aan te randen. Zij wist te ontkomen en naar een boerderij te vluchten. R. is hierna met de gehuurde auto naar Duitsland gevlucht. (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit dat het Deense radioschip Lucky Star, waarmee re en voor Kopenhagen commerciële programma's wil uitzenden» nog deze week zal proberen de Rotterdamse Waal haven te verlaten. Terwijl opsporingsambtenaren van PTT gisteren aan boord van het coastertje weer vergeefs zochten naar de zendinstal- latie, dook de grote man van de Lucky Star plotseling in Ko penhagen op, om te verklaren dat PTT nog tot zaterdag de tijd heeft, omdat het schip dan zee zal kiezen. TOKIO (Reuter) Ter hoogte van het Japanse eiland Kaigara hebben Sowjetrussische patrouillevaartuigen gisteren twaalf Japanse vissers boten in beslag genomen. Volgens een Japanse functionaris werden 250 vissersboten, die ter plaatse op krab ben visten, .door de Sowjetrussische vaartuigen achternagezeten. In Rotterdam neemt men aan dat Benny Knutsen dan inderdaad een poging zal wa gen, maar of hij verder dan de Waterweg zal komen, is nog zeer de vraag. Hoewel Knutsen gisteren triomfantelijk ver klaarde, dat hij een angst vallig geheimgehouden vlag voor de Lucky Star had be machtigd, gelooft men in Rot terdam dat hij nog steeds geen nieuwe zeebrief voor het scheepje heeft; Sonder die zeebrief onmisbaar omdat het Nederlandse document bij de verkoop is vervallen - ziet het er voor de Lucky Star vooralsnog somber uit. De Rotterdamse douane is niet van plan het schip uit to kla ren zolang- er geen zeebrief wordt- ge toond en zonder te zijn uitgeklaard kan het geen loods aan boord krij gen. Dat hoeft op zich zelf geen on overkomelijk bezwaar te zijn, omdat het coastertje ook onbeloodst mag uitvaren. Dan komt het echter aan op kennis van zaken van de Deense schipper Jens Houmöllir. die voor de overtocht is aangetrokken. Als Houmöller de Wï.tenveg kent heeft hij bovendien nog rekening te houden met de rivierpolitie. Voor haar zal hij, als hij overdag vertrekt, in ieder geval een vlag moeten voe ren en ook.is zij uiteraard zeer in de scheepspapieren geïnteresseerd. Zjjn die er zaterdag niet, dan is de kans groot, dat om de Lucky Star een juridische strijd zal ont branden. Want al kan de kapitein volgens een oude. nog slechts spo radisch gehanteerde wet, dan maar een boete van maximaal 50 krijgen, dan zou men de procedure toch *.o lang kunnen rekken, dat heel het kostbare programma van de radio piraten in de war raakt. De Nederlandse autoriteiten, die b(j de affaire van het radioschip be- trokekn zijn. verhelen niet dat zij er zich weinig gelukkig mee voe len. Hun grootste belangstelling gaat uit naar de radiozender en het is llun nu wel duidelijk geworden dat deze niet in Rotterdam aan boord zal worden gebracht. Hun vermoeden dat Knutsen de apparatuur in Duitsand heeft ge kocht, kregen wij gisteravond uit welingelichte bron bevestigd: de zendinstallatie staat, met een stroomgenerator, keurig ingepakt in een havenloods in Lübeck, waar de Lucky Star rechtstreeks naar toe hoopt te varen. De installatie is door een tussen persoon voor rekening van Knutsen gekocht en de Lucky Star zal haar als normale lading met een gefin geerde bestemming aan boord ne men. Eenmaal in het internationale water aangekomen, zal de zendap paratuur in een van de twee ruimen worden geïnstalleerd. Hoe de zaak zich daarna zal ontwikkelen, schijnt Knutsen zelf nog niet goed te weten want dat zijn positie nog niet erg sterk is, heeft hij gisteren in Kopenhagen wel duidelijk gemaakt. Hy heeft daar contact gezocht met Radio Mercur. de onderneming, die al sinds augustus 1958 met een voer Kopenhagen liggend schip com merciële radioprogramma's uitzendt. Knutsen die vroege:- programmalei der op dit schip is geweest en na een conflict voor zich zelf begon, heeft aangeboden om met Mercur samen te werken. Met de Lucky Star en twee schepen van Mercur zouden zij dan heel Denemarken met een com mercieel radionet kunnen bestrijken. Knutsens vroegere baas heeft daarop geantwoord dat hij als hij daar zin in zou hebben zo een plan wel alleen kan uitvoeren. Overigens voelt hij daar in dit stadium nog niets voor. omdat hij aan het proberen is een officiële vergunning voor een commercieel radiostation in Dtnemarken te krij gen. Om die reden heeft Knutsen thans niet alleen de Deense staat tegenover zich, maar kan hij ook Mercur tot zün vijanden rekenen. Mercur heeft zelfs al een particulier recherchebu reau van J. Keiler te Rotterdam in de strijd tegen de Lucky Star inge zet. Tekenend voor de hele onverkwik kelijke affaire is. dat ook dit bu reau de hele zaak als een staatsge heim behandelt. En dat Knutsen in middels een ware wraakoefening van zin is zodra de Lucky Star voor de Deense kust is beland. De coaster zal dan zijn an kers op een paar honderd me ter van het schip van Mercur uitgooien. En dan gaat het er nog slechts om wie van de twee het hards kan schreeu wen. Jr. 35-35 18,50 gmAtKEH-VEtKOOP BB B B*9 B f*J3 i.l 110 nu 7 04. I.l 77Atn i.ijnt«n 23, i«l. 119011 ZuiJplein 96, lel. 77650 (Van een onzer verslaggevers) Voor het eerst in de geschiedenis van onze Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zullen dit najaar artikelen te zien zijn helemaal uit' Haïti. Dit eiland stuurt allerlei met hout snijwerk versierde gebruiksvoorwerpen plus enkele echte drums naar Utrecht. Meer dan duizend firma's en bedrijven hebben stands gepacht op de ko mende najaarsbeurs (opening maandag 11 september). Zij brengen behalve de bekende produklen natuurlijk ook noviteiten meest In de sector: ■nuttige kleinigheden'. ARNHEM (ANP) De president van de rechtbank te Arnhem heeft de vordering afgewezen, die de Algeme ne Verbruikscoöperatie te Anthem in kort geding had ingesteld tegen de Arnhemse bakker R. en waarbij de president was gevraagd te gelasten, dat bakker R. zijn zaak gedurende veertien dagen zou sluiten in over- eensiemming met de door de gemeen te Arnhem getroffen vakantieregeling voor het bakkersbedrijf. Dg bakkers te Arnhem moeten volgens deze regeling of wel van 14 tot 28 augustus. O! wel van 28 augus tus tol 9 september gesloten zijn. Bakker R. had zich aan deze rege ling onttrokken, omdat hij geen be- zorgwijk heeft, die gedurende de sluitingstijd door een collega zou kunnen worden waargenomen. De pre sident oordeelde voorts, dat de Coö peratie een eventuele schadevergoe ding langs de normale civiele pro cedure aanhangig zou kanen maken. In de overwegingen van het vonnis wordt o.m. gesteld, dat als uitvloei sel van een onderlinge regeling de bakkers die brood aan huis bezor gen, vrijwel geen financieel nadeel zullen ondervinden van de vakantie sluiting. terwijl de bakkers die geen bezorgers hebben, niet zeker zijn daarvoor enige compensatie te kun nen vinden. Hel is immers geenszins zeker, zo wordt gezegd, dat klanten die ge wend zijn aan huis te worden be diend, zich in de sluitingspcriode. van huipleveranciers juist tot de ■bakker R. zullen wenden en niet tot een andere leverancier. In de overwegingen wordt voorts opgemerkt, dat de vraag rijst of de uitvoeringsregeling van 't college van B. en W. wel de toets der redelijk heid kan doorstaan en dat de scha de, die de coöperatie zegt te onder vinden. niet het gevolg is van de overtreding van de verordening door bakker R. (Van een onaer verslaggevers) Ogenschijnlijk 'een gedegen vrouwtje uit een woiwtnkefrtje'. In deze bewoordingen werd de 45-jarige boekhoudster C. van R.B., die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank stond, in een rapport getypeerd. Het leek dan ook een raadsel, hoe zij er toe gekomen was circa 166.000 te verduisteren bij het assu rantiekantoor Bekouw en Mijnssen in Amsterdam, gedurende 12 van de 22 jaren die zy bij deze firma heeft gewerkt. Volgens haar raadsman, nvr. J. P, G. Goossen, had zij het gedaan uil angst haar man te verliezen, met wie zij op vrij late leeftijd was getrouwd en tegen wie zij gezegd had een aseer goede positie te hebben, ofschoon zij «mper 300 per maand verdiende. maar wees daarnaast ook op gebrek aan controle op haar werkzaamheden. Hij eiste ten slotte een gevangenis straf van een jaar en vier maanden met aftrek van de circa zeven maan den voorarrest. Haar verdediger stipuleerde onder meer. dat er thans na verkoop van een huis en een auto en het ten gelde maken van polissen etc. nog een schuld van circa veertigduizend gul den zou resteren, waarvan door de echtgenoot van de verdachte maande lijks 160 wordt afgelost. In verband met dezelfde zaak stond nog de 49-jarige kantoorbediende C. W. terecht. Nadat dese er achter was gekomen dat de boekhoudster knoei de .ad hij zij het op veel beschei dener schaal met haar meegewerkt. Hij kreeg als beloning voor zijn aan deel circa 15.000 op zijn giroreke ning gestort. Ook hiervan is een deel naar de firma teruggevloeid. Tegen hem luidde de eis wegens heling acht maanden met aftrek van de ongeveer zeven maanden voorar rest. De rechtbank sal 6 september uitspraak doen. Om aan een huls te komen bleek het echtpaar een pension, op dure srcand te hebben gekocht. Een pension echter, waarop in zeven jaar tijd. een verlies van ƒ84.000 zou. zijn geleden en dat zij met geld van de firma had den weggestreken. Slechts in de vakantieperiodes had de verdachte het beheer over kasgel den gehad. Daarvan zou zij zich ruim 10.000 hebben toegeëigend. Het grootste deel wist zij echter door aller lei manipulaties op giro- en bank rekeningen van haar zelf en haar man gestort te krijgen. De president, mr. J. Meihuizen, ver meed angstvallig diep in te gaan op haar tian de'v.ijze. maar wel werd duidelijk, dat zij al die jaren schade posten had gefingeerd die altijd per giro werden uitbetaald. De daartoe benodigde verzamelstaten werden zon der meer door de directie getekend. Uiteindelijk had zij zelf de malver saties ter kennis van haar werkgever? gebracht. De officier van Justitie verweet haar grof misbruik van vertrouwen. Woensdagmiddag passeerde de 100.000ste bezoeker sinds de oprichting in 1948, de zware eikehouten deuren, aan de Heksemvaag te OudewaterBet was Mieke van Heek, een li- jarige leerlinge van de chr. uloschool aan de Vrieseweg in Dordrecht. Zij maakte met 52 leerlingen van de 2e en 3e klas een schoolreis per fiets, via Oudewater naar een jeugdher berg in Bunnik. Mieke. kreeg het gebruikelijke certificaat, vermeldende dat haar 110 pon den accorderend waren met de natuurlijcke proportiën des Lichaems. Zij kan zich der halve niet op de bezemsteel in de lucht verheffen. Namens 'I gemeentebestuur van Oude water werd zij gelukgewenst door burgemeester H. J. M. Bosma, terwijl de voorzitter van de Stichting Waaggebouw, die het gebouw exploiteert, de heer A. W. den Boer de ge lukkige in het bezit stelde van een boekje van Oudewatcr en een miniatuur heks op de be zemsteel. Anderhalf jaar geëist (Van een onzer verslaggevers) De Deventer glazenwasser P. A. B. hoorde gisteren voor de rechtbank in Zutphen een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest tegen zich eisen. Hij had op 20 maart, toen hij met een geleende auto, terwijl hij hele maal geen papieren bij zicli had, van de Bokkingsehans in Deventer weg wilde rijden, een hem op de fiets te gemoetkomende agent eerst aangere den en hem later, toeu de agent zich in de rechter deuropening van., de auto had weten te werken, door mid del van zig-zag-bewegingen van de auto af weten te schudden, waardoor de agent zwaar lichamelijk letsel had opgelopen. B., die al elf vonnissen achter de rug heeft, verklaarde niet geweten te hebben wat hij deed. Zijn verde diger achtte in tegenstelling tot de officier van Justitie het ten laste ge legde, poging tot doodslag subsidiair het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, niet wettig en over tuigend bewezen en vroeg vrijspraak of uiterste clementie. Uitspraak 5 September. (Van een onzer verslaggevers) De politie heeft de 34-jarige Oost burger J. B. H. aangehouden onder verdenking van het onbevoegd uit oefenen van de tandheelkunde. In strumenten van het tandheelkundig instituut aan de Jan Steenstraat in Oostburg werden in beslag genomen. De verdachte zou zich hebben ge associeerd met de Haagse tandarts A. Mertens. De verdachte zou in Oostburg tan den en kiezen hebben getrokken zon der daartoe de bevoegdheid te be zitten. Hij leverde kunstgebitten vol gens „klaar-terwijl-u-wacht". Daartoe zou hij een opleiding heb ben gekregen aan een Rotterdams tandheelkundig instituut, dat enkele malen met de justitie in aanraking- is gekomen. (Van onze pailementsredactie) Het is niet uitgesloten dat in een aantal gevallen de noodzaak zal ontstaan om de prijzen van loterijen en prijsvragen in verband met de belastingdruk te verhogen. Nu echter het tarief van de loterij- belasting bij nota van wijziging van 20 tot 15 percent is teruggebracht, achten staatssecretaris Van den Berge (Financiën) en minister Beer man (Justitie) de kans op verhoging van de uitgeloofde prijzen verkleind. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp voor de loterijbe- lasting aan de Eerste Kamer merken de bewindslieden verder op, dat het Verhogen van de prijzen tot gevoig kan hebben, dat het netto-resultaat ten bate van het goede doe! waar voor de loterij wordt gehouden zal kunnen verminderen. Maar deze vermindering zal nooit zo groot zijn. dat niet voldaan wordt aan het vereiste om ten minste 60 percent van de loterij-opbrengst aan het beoogde doei ten goede te laten komen. t Zoals bij voorbeeld een driekantige ballpoint en een theemuts op poten, een plastic tuinmat en een ragebol met kunstvezels, een combinatie van wieg en looprek, een tele-aquarium- lamp (zo'n doorschijnend geval met fraaie figuren overdag bovendien fungerend als spiegel Heel handig lijkt het 'uurwerk' in de vorm van oen potlood waarmee u telefoongesprekken kunt timen. Het apparaatje heet derbyphone het, kan ook worden gebruikt- als 'wijs vinger' voor het draaien van de num mers (voorkomt gebroken nagels). Een Zwitserse vinding. Uit de voorlopige opgave destille ren wij verder nog: Voor mevrouw: een plastic blocm- kandc'.aar; een plastic zuigflesstu' (houdt de inhoud langc-r warm) een plastic schoenetagère. een nylon haarvlecht (keuze uit 28 kleuren) een automatisch droogrek, een spuitbus voor slijfselspray, een horloge met zes verschillende polsbanden en glas- randen, nieuwe vormen en kleuren voor nagenoeg alle potten en pannen. Voor mijnheer:' een ballpoint met 'denkende clip' de stift klikt naar binnen als de pen in uw binnenzak wordt gestoken (geen vlekken meeri, een wonderpapier dat tikfouten uit wist (zonder gummen of raderen), een plastic bierpul, een rijdende showroom. Voor de vrije zaterdag: zelfplak- kend hout op rollen van tien meter: papier lostrekken eu opplakken maar; een projector met fotocel die automatisch overbelichte dia's don kerder projecteert en onderbelichte dia's lichter laat zien (pas volgend jaar in de handel)een nieuw klem haaksysteem voor het ophangen van platen en foto's; een rolfilm (logisch vervolg op de cameravloedgolf) uit Japan. Voor de jeugd: een poppenrciswieg, een serie nieuwe spelen en bouw dozen voor mobiles, lampions, mas kers. Voor kampeerders: een oprolbare broodplank van plastic. Voor de komende feestdagen: een plastic kerstboomstandaard met wa- LeiTeservoir en ten slotte voor :v:e geen tijd heeft; een knap nagemaak te wandklok uit de veertiende eeuw. geheel uit hout gesneden, ook de tandraderen zonder minuten- wijzer. (Van een onzer verslaggevers) Na een uitvoerige vergadering over de broodprijzen heeft de Haagse Bak kerij (vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers samen) gister avond besloten (en dele tegemoet te komen aan de wensen van minister De Pous. Daardoor zal met ingang van 28 augustus de prijs van regeringsbrood en van blank brood (casino en knip) m Den Haag weer op het oude peil worden teruggebracht. De Haagse Bakkerij wil echter de verhoging van een cent by het melk- brood en het verpakte brood handha ven op grond van externe kostenstij gingen. Zij heeft de minister hier uit voerig over ingelicht. De Haagse bakkerijwereid rekent er nu op. dat de bewindsman zijn belofte om met de Nederlandse Bakkerijstich ting over de broodprijs in het alge meen overleg te plegen, zal gestand 1 doen. (Van een onzer (72 leden) zal voornamelijk velen van mevrouw Maseha verslaggevers) bestaan uit dansers en ter Weeme. Ingrijpen van staats- danseressen van bet Neder- Deze Ingrijpende ©ntwik- secretaris mr. Y. Scholten lands Ballet en het Amster- fceIlaK is een gevolg van de en B. en TV. van Amster- dams Ballet. Het rijk zal 'ea.ctie van de staatssecre- dam heeft het Nationaal met een bedrag van Kunsten "en -°aderwljs' Ballet gered, De formatie unsten en van deze dansgroep was door de afwijzende houding tan de Haagse gemeente raad op losse schroeven komen te staan. Amsterdam heeft zich nu bereid verklaard liet Natio naal Ballet onderdak te verlenen. B. en W. van de hoofdstad willen voorts de reeds toegezegde subsidie f 510.000 in de nieuwe groep van ƒ240.000 voor dit ballet bijdragen, met een ton verhogen. Om dit te verwezenlijken om rond te kunnen zal de Amsterdamse raad komen heeft de balletgroep subsidie te beraden. De extra balielvergaae- ring is nodig, omdat de nieuwe groep op 1 septem ber met. zijn werkzaam heden moet beginnen Het Nationaal Ballet a bedrag van Kunsten en Wetenschap- De staatssecretaris Het overigens doorschemeren, dat hij er wel voor voelt het Nederlands Danstheater (22 leden) het voortbestaan als experimentele groep ie Den Haag mede financieel mogelijk te maken. De Haagse gemeenteraad gaat zich in september over financiële steun aan deze groep beraden. Overigens liet de staats secretaris de mogelijkheid van een Haagse subsidie aan het Nationaal Ballet nog open. Amsterdam heeft zich in principe bereid ver pen, mr. Y. Seholten, en klaard bij te dragen in het B. en W. van Amsterdam Nederlands Danstheater, ais op het besluit van de Haag- iiet u'c te geven bedrag in se gemeenteraad niet mee mindering kan worden ge- =-__, te werken aan de stichting bracht op de te verstrekken volgende week in een extra nog een bedrag van ƒ70.000 van een Nationaal Ballet, extra ton subsidie aan het zitting bijeenkomen om zicb nodig. Verwacht wordt, dat Dit ballet zou zijn zetel zo- Nationaal Ballet, over _de ^verhoging van de kleinere subsidiegevers goed wel te Amsterdam als Den De staatssecretaris is van zullen aün voor dit geld. Haag hebben. mening, dat met de gevon den oplossing een stuk De algemene leiding voor 'Wij konden de zaak niet iansconcentrarie wordt ver- het ballet zal gaan berusten blauw-blauw laten.' zei de wezenlijkt, waarbij ook de- bij mevrouw Sonia Gaskell staatssecretaris woensdag- genen aan hun trekken De opera-sector van het middag tijdens een pers- komen, die tegen een vol- balleo komt onder d« be- conferentie te Den Haag. ledige concentratie waren. A/Iinister Korthals heeft de tvL Tweede Kamer verleden weet in een brief van zeven regels doen weten, dat 'de regering besloten heeft medewerking te verlenen aan een vervroegde uitvoering op basis van particuliere financie ring met tolheffing van de tunnel onder de Nieuwe Maas bij Vlaar- dingen.' Enige dagen later heeft het comité-Beneluxtunnel een groot aantal bijzonderheden over de plannen bekendgemaakt. Het zal vooral de Amsterdam mers, die begrijpelijk gevoelig zijn voor het woord 'tunnel', zijn opgevallen hoe vlot en voortva rend Rijkswaterstaat in dit geval weet te werken. De uitvoering van het werk ontworpen door Rijkswaterstaat wordt nog dit jaar ter hand genomen, de tun nel zal in 1965 of 1966 klaar zijn. Een reeks van aansluitende wegen wordt door het Rijk ontworpen en betaaid. rut resultaat, dat wij toejuichen, is te opmerkelijker, omdat het hier een project betreft, waarvan de regering had laten weten, dat net in de eerste acht tien of twintig jaar niet op het lijstje van door het Rijk uitge voerde grote werken zou prijken. Gelukkig hebben gemeenten en narticuliere bedrijven in het Maasmondgebied na deze mede deling niet stilgezeten. Ze heb ben plannen gemaakt voor ex ploitatie van een tunnel door een a.v., waaraan gemeenten en een aantal particulieren zouden deel nemen, zij hebben besprekingen gevoerd over de mogelijkheid het geld toch bij elkaar te krijgen, zij hebben een ontwerp laten maken door Rijkswaterstaat, en nieuwe prognoses laten opstellen, waar uit duidelijk naar voren kwam dat de aanleg van zo'n tunnel wel degelijk urgent is. Het resultaat van dit alles is. dat het Rijk zijn gezicht heeft gered, maar dat en dat Is be langrijker de tunnel er toch komt. Met andere woorden: het be slag op de nationale bouwcapa citeit wordt toch gelegd, het be slag op een stuk nationaal ver mogen eveneens, de leningen worden toch aangegaan, zij het' dan niet in naam van het Rijk, maar van een n,v. ■jTn terecht. Schreef niet het Al- J-i gemeen Handelsblad in een instemmend commentaar: 'Bij een steeds uitbundiger toe nemend autopark zal deze ver vroegde totstandkoming geen overbodige weelde zijn. De Rot terdamse Maastunnel zal er door worden ontlast. De verbinding tussen Amsterdam. Rotterdam en België zal sneller en efficiënter worden. Dit zal verkeerscongesties op de overigens nog niet voltooi de autoroute Amsterdam-Utreeht- Breda-Antwerpen kunnen voor komen.' Inderdaad. Maar ais dat alle maal zo is, dan is er maar één conclusie: dan had het precies op de weg van het Rijk gelêgen deze oeververbinding die dus ook niet van specifiek plaatselijk be lang is te finanderen en te ex ploiteren. Niet over twintig jaar, maar nu. IVu het Rijk verstek heeft laten gaan, zitten we straks opge scheept met een tol. Dat wil zeg gen, dat hét verkeer zij het dan niet in de vorm van belas ting de kosten toch betaalt en dat het modernste kunstwerk wordt gefinancierd via een vol komen verouderd uit de tijd zijnd systeem, dat we nog maar kort geleden met gejuich hebben af geschaft. Een systeem, dat men misschien bij wijze van noodsprong in dit geval kan toepassen, maar waar mee we geheel op de verkeerde weg zijn. Want als men deze kant opgaat, is het hek eerst recht op de dam. Dan zijn er nog heel wat bruggen, tunnels en wegen, die met behulp van tollen kunnen worden gefinancierd. Vervroegde uitvoering? Ta. maar naar het zich laat aanzien geen dag te vroeg. En dit resul taat zal dan te danken zijn aan het initiatief en doorzettingsver mogen van gemeenten en parti culieren, die inspringen waar het Rijk In zijn natuurlijke taak te kort schiet. Straks kunnen we in dit geval in letterlijke zin de tol betalen van een al te kort zichtig regeringsbeleid. De algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft besloten nog deze week een onderzoek in te stellen naar het staken van de losse-melkverkoop in Breda. Het bedrijfschap voor de de tailhandel in melk- en zuivelproduk- ten onderzoekt deze kwestie even eens. De Brabantsche Zuivelbond ver zekerde ons. dat hij geen bemoeienis heeft gehad met het besluit van d« melkfabrieken. 'Wij staan daar ook buiten. Wel zy'n wij liet met de fa brieken eens, dat uit hygiënisch# overwegingen de verkoop van fles- semelk veel beter is.' Uit de Maas bij Maastricht, ter hoogte van de blekerïj is gistermor gen om hall twaalf het stoffelijk overschot opgehaald van de 71-jarige Ch. H. Rompeiberg. De man had om streeks half tien zijn woning aan de Havenstraat verlaten en is daarna door nog niet opgehelderde oorzaak to water geraakt en verdronken-

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2