Melkhandel laat beleid van minister De Pous overkoken Villabewoonster vil KvK niet als hu Tribune a circus stort in: drie gewonden, geen pa i;k Beeldje gestolen Huwelijkskansen van vrouwen stijgende Muur stort in: dode en drie ZONDER COMMENTAAR- m KORT GEDING OM BOUW KANTOORPAND Vier doden in liet verkeer Elf j arige j ongen uit Veendam nog steeds zoek Broodprijs weer op oude peil in Den Haaa mm Humanistisch Thuisfront gaat hand teken ingenactie voeren Eigengereid! Ballet Ycsligiiesd HET VRIJE VOLK VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 (Van onze landbouwredacteur) Melkfabrieken en melkliandelaren vinden hun winstmarge te laag. Minister De Pous van Economische Zaken wil geen hogere marge toestaan. Hij wil rust op het gebied van de prijzen en is alleen blij met verlagingen. Het gevolg van deze tegenstelling tussen de melkverwerkers en de minister is dat er her haaldelijk ongeoorloofde prijsverhogingen voor melk en melkartikelen worden geconstateerd. Fabrieken en handel proberen steeds weer uit de strakke band te springen, waarmee de mi nister hen gebonden heeft. Vorig jaar zomer werd een reeks van ongeoorloofde prijsver hogingen gemeld uit het oosten van ons land. Korte tijd ge leden moest de minister een prijsstop voor melk in Amsterdam afkondigen omdat sommigen een cent per liter te veel rekenden. Ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst hielden een zware controle om na te gaan of het verbod soms toch nog overtreden werd. fnuw.; beduidend goedkoper 1 3$ Lage winstmarges Geen belangstelling (Van een onzer verslaggevers) Voor de president van de Haagse rechtbank, mr. R. Prins, diende donderdag het kort ge ding, dat mevrouw L. S. P. van Paassen-Schroot had aangespannen tegen de Kamer van Koophandel, die een nieuw kantoorpand laat bouwen op een terrein gelegen naast haar villa in de wijk Zorgvliet. De Kamer van Koophandel kreeg in 1959 de bouwvergunning voor het pand. (Van een onzer verslaggevers) Eeu tribune van het circus Belii, waarop 800 mensen zaten patiënten van een psychiatri sche inrichting en kinderen is donderdagmiddag in Venray Ingestort. Slechts drie mensen werden gewond. Dat er geën paniek is uitgebroken, is voor het grootste deel te danken aan het verplegend personeel van de inrichting Sint Servatius. De broeders en zusters grepen snel in en wisten de toestand meester te blijven. De oorzaak van het ongeluk is nog niet ontdekt. Splinternieuw „EL CAMPESINF' krijgt beperkte bewegingsvrijheid Commerciële TV i (Van een onzer rerziaggevers) De antiquair H. W. G. Ber gen ui-t de P. C. Hooftstraat te Amsterdam kwam woensdag middag omstreeks vijf uur tot de ontdekking dat uit een vi trine met antieke beeldjes ach ter in zijn zaak een kostbaar Vlaams beeldje verdwenen was. De gehele middag waren er bezoekers in deze zaak, die gespecialiseerd is in middel eeuwse kunstvoorwerpen, ge weest. Pijnlijke indruk Nu liebbcn fabrieken en handel in Breda, en naar men zegt ook in Til burg, een nieuwe manier uitgevonden om de totale winst wat groter te maken. Zij leveren geen losse melk, die vier cent per liter goedkoper is, meer af. De huisvrouwen moeten of zij willen of niet flessemelk kopen. Advertentie LM. Zij, die gisteren dit Nolron popeline overhemd met inge weven dessin voor 12.75 koch ten; betaalden geen gulden te veei. Wantditoverhemd uit de betere series Is het geid dubbel en dwars waard. Maar morgen verkopen wij'dit. Zondagse hemd van 12.75 tegen een prijs, waarvoor U hec iedere dag kunt dragen... voor nog géén zeven gulden. no~$ror» Zaterdagmorgen .om 9 uur be gint de verkoop van deze No lron (niet strijken) overhemden in wit, maten voor In Breda heeft men voor deze han delwijze een paar mooie argumenten gevonden. Zij zeggen dat de huis- wouwen toch liever llessemelk heb ben. De protesten wijzen echter we! op hel tegendeel. Lang niet- iedereen wil flessen me Ik. Het zou bovendien wel heel wonderlijk zijn wanneer juist Breda zo afweek van tiet alge meen landelijk beeld, waarin een kwart van alle melk nog los wordt verkocht. Verder zeggen de Bredase melk fabrieken dat. flessemelk veel hygië nischer is. Wanneer deze stelling juist is, klopt er een lieel belangrijk punt niet in de meikbezorging in de rest van ons land. Wij hebben echter de indruk, dat men dit argument in Breda alleen maar gebruikt om andere argumenten te verbergen. De oorzaak van al het geharrewar met de meikbezorging is dat de winst marges voor melkfabriek en handel aan dc iage kant zijn. Dit geldt met name voor slijters, die in hoofdzaak' melk verkopen en die er geen groot kniideniersassortimenl bij voeren. It et Eeonomiseh Instituut voor de Middenstand heeft daarover vertrou welijke. maar toch wel in ruime kring bekendgeraakte, rapporten over uit gebracht aan het Bedrijfschap voor Melk. Dit schap heeft de rapporten door gestuurd aan minister en staatssecre taris. De zaak is daar nu al geruime tijd in studie, maar de winstmarges zijn nog niet veranderd. Handelaren en fabrieken hebben daarop gereageerd met ongeoorloof de prijsverhogingen. Iets wat niet in orde is. want men dient zich f:e houden aan beslissingen van de overheid, ook al is men het er niet mee eens. Niettemin zijn de over tredingen begrijpelijk, wanneer men weet. dat de situatie in vee! melkfabrieken en bij een deel van de melkhandel moeilijk begint te worden. De lage marges zijn niet van de laatste maanden, maar reeds van enkele jaren. Fabiieketi en handelaren hebben rich bovendien nog de laatste jaren ;rote inspanningen moeten getroos- .en om te kunnen voldoen aan de nogere eisen, die op het gebied van ewaiiteit en hygiëne werden gesteld Vrijwel alle melkliandelaren rijden nu mei. gesloten karren, dat is een voorschrift van de overheid, maar de meerderheid heeft zich er voor in de schuld moeten steken. Op hel ogenblik is de toestand zo. dat oudere melkliandelaren, die hun zaak willen verkopen, geen gegadig den kunnen vinden. Er is geen be langstelling meer om meikhandclaar te worden omdat de aspiranten al heel gauw tot de ontdekking komen dat er, zeker op het ogenblik, weinig brood in zit. Dit leidt ertoe, dat steeds raeer kleine bedrijven en speciaal die, waar men zich alleen met de verkoop van zuivel bezighoudt, verdwijnen, dar hun debiet wordt overgenomen door melkfabrieken en grootwinkelbedrij ven. waar men op betere tijden hoopt. Een ander gevolg van deze politiek is. dat de melkzorging aan huis, waarop de Nederlandse huisvrouw nog steeds bijzonder gesteld is, steeds meer te wensen gaat overlaten en dat tenslotte kwaliteitsverbeteringen, die beslist mogelijk zijn, worden uitge steld of slechts met de grootste weer stand kunnen worden doorgedrukt Deze onbevredigende situatie is ook één van de oorzaken, dat het melk gebruik in ons land voortdurend achteruit gaat. Aan de andere kant blijft de produktie echter stijgen. Het resultaat is dat we steeds méér melk overhouden, die in de vorm van zuivelprodukten met subsidie uit de schatkist geëxporteerd moet wor den. Dc melk waar exportboter van ge maakt wordt, brengt op het ogenblik MINISTER DE POUS strakke band zelfs niet meer dan een dubbeltje per liter op. Wat minister De Pous enerzijds aan de Nederlandse verbruikers denkt toe te stoppen, door de marge op de melk star te handhaven, zullen zij straks dubbel en dwars aan belasting moeten opbrengen om de overtollige zuiveiprodukten buitenslands af te zetten. Minister Marijnen van Landbouw heeft de agrarische wereld al her haaldelijk op het hart gedrukt zich méér bezig te houden met een ver hoogde afzet in het binnenland. Hij meent dat dit mogelijk is. Aan de andere kant leidt de politiek van zijn collega van Economische Za ken er echter toe. dat elke goed be doelde poging in die richting bij voor baat op grote moeilijkheden stuit. i (Van een onzer verslaggevers) Bij het afbreken van het pand Veenstraat 18 hoek Brinkstraat te Enschede stortte gistermiddag om tien voor half twee een stuk muur naar beneden. Drie arbeiders werden door het vallende puin getroffen. De 25-jarige J. Vcenstra werd hierbij op slag gedood. Zijn twee collega's lieften vrij ern stig letsel op. Een vierde arbeider die zich op de eerste verdieping van het pand bevond, stortte met het puin naar beneden en werd eveneens ge wond. Dit alles gebeurde terwijl de aan nemer, de Enschedeër A. J. H. L.. af wezig was. Volgens zijn latere ver klaring had hij de werklieden op dracht gegeven te wachten met het afbreken van de muur tot hij terug zou zijn. Het stuk muur dat naar beneden tuimelde-stond aan de kant van de Veenstraat. Het werd van de buiten kant door een zogenaamde jufferpaal gestut. Op de eerste verdieping wilds men een gedeelte van de muur weg halen. terwijl op de begane grond mensen aan het werk waren. Het stuk bovenmuur stortte echter plot seling naar beneden, ging dwars door het plafond en kwam op de drie op de begane grond werkende arbeiders terecht. J. Vcenstra werd op slag door het vallende puin gedood. Het slachtoffer laat een vromv en twee kinderen achter. De 24-jarige F. Bremer en dc 25-jarige G. Lutje werden even eens onder het puin bedolven. De eerste kreeg een zware Hersenschud ding en hoofdwonden, de tweede liep een gebroken enkel en vleeswonden op. De 49-jarige J. Schrekker die op de eerste verdieping van het pand stond en met het puin naar beneden viel. ismet een hersenschudding en een shock in het r.-k. ziekenhuis opge nomen. In de afgelopen zes dagen zijn in de zuidoostelijke provincies van Zuid-Korea 25 mensen nan slaap ziekte overleden. 104 personen lijden aan de ziekte. Mevrouw Van Faassen verzet rich sein de gemeente Den Haag en de hiertegen. Zii diende bij de Kroon i maatschappij tof exploitatie van on- f roerende goederen het- Park Zorgvliet. Bij deze overeenkomst werd vast- esteid, dat de wijk Zorgvliet een vil- een bezwaarschrift in tegen de bouw vergunning en eist nu in kort geding dat de begonnen bouw onmiddellijk wordt stopgezet, in afwachting van SZS? de beslissing van de Kroon. In haar bezwaarschrift vordert mevrouw Van I'aassen de schorsing en intrekking van de bouwvergunning. Eiseres beroept zich op de over eenkomst die in 1913 is gesioten tus- Donderdagavond omstreeks half elf vond op de Hoofdstraat te Voorthuizen een verkeersongeval plaats waarbij dc 41-jarige B. Kon stabel, komende vanaf de verbin dingsweg. met zijn 'bromfiets onder een personenauto geraakte en op slag werd gedood. Op het kruispunt Prins Hendrik laanRijksweg 12 te Utrecht werd gisteren de 52-jarige pater Marinus van Everdingen (s.j.) dodelijk ge wond, nadat hij zonder voldoende op het verkeer te letten, op zijn fiets het kruispunt was overgestoken. Hij werd gegrepen door een bestel auto, bestuurd door de 26-jarige d. Verbunt uit Roermond. De pater werd met een schedelbasisfractuur naar het Sint-Antonisziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst Is overleden. De driejarige Annelies Beerse is gistermiddag in de Frans Hals straat- in Amsterdam onder een vrachtauto gekomen en zo ernstig ge wond. dat zij later In het Wilhelinina Gasthuis is overleden. Het meisje was in de straat aan het spelen en liep plotseling dé weg over. De chauffeur zag geen kans meer haar te ont wijken. Op de oversteekplaats voor wiel rijders op de provinciale weg bij de Nieuwedijk te Noordeloos is donder dagavond de bromfietser D. de Jong ('49 jaar) uit Dordrecht door een auto uit de richting Meerkerk geschept. Hij werd tegen de weg geslingerd, juist voor de wielen van een uit de tegenovergestelde richting komende personenwagen, waardoor hij werd overreden. Het slachtoffer liep ern stige verwondingen op. waaraan hij bij aankomst in het ziekenhuis te Gorkum bezweken bleek te zijn. De voorstelling zou juist beginnen, de opperstalmeester had het eerste nummer aangekondigd: de voltige. Op hef ogenblik dat de paarden zouden binnenkomen begon de tribune aan de zijde van de artiesteningang lang. vaam naar de zijkant te hellen. Vijf tien mensen liepen schaafwonden op. Twee patiënten van de inrichting braken een been, ook het driejarige zoontje van. de lieer Van der Broek werd met een beenbreuk naar het ziekenhuis vervoerd. Het was wonderbaarlijk zo sneï eer ste hulp ter plaatse was. Eer. van de dokters dr. Coenen -- kreeg op weg naar het circus nog een aanrijding. De drie gewonden werden op plan ken van de ingezakte tribune in de ziekenauto's gedragen. Het gebruikte materiaal van de tri bune was splinternieuw. Door de con structie an een in een halve cirkel opgebouwde tribune is inzakken bijna onmogelijk. Het personeel van ge meentewerken var» Venray had bij de opbouw van dit circus juist de deugdelijkheid van het materiaal op- gemerkt. Zo werd gisteravond ver klaard, Deze verklaring werd beves tigd door wethouder J. Colsen, die cte avondvoorstelling bijwoonde. De circusdirecteur zalf vermoedde, dav de palen waren verzakt. De zand bodem van het terrein zou door de regen doorweekt zijn en de steunende balken hadden, na door de zandlaag te zijn gezakt, evenmin steun gevon den in een zachtere onderbodem. Van gemeentelijke zijde werd deze mogelijkheid uitgesloten. De avondvoorstelling ging gewoon door, zij het slechts voor «en half be zette tent. De overgebleven «00 zit plaatsen waren echter uitverkocht. Op de lege helft rond de piste stond slechts een pioegje brandweerlieden op verdere eventualiteiten verdacht te zijn, maar de voorstelling verliep zonder Incidenten. Koop 'u boek bij de - ARBEIDERSPERS PAKIJS (Reuter. AKP) De be roemde Spaanse republikeinse ex- generaal Valentin Gonzales, beter bekend als 'El Campesino' (De hoer) is op bevel van het Franse minis terie van Binnenlandse Zaken in, zijn bewegingsvrijheid beperkt. Hij heeft een verblijfplaats aan gewezen gekregen in het departe ment Cótes-du-Nord in Bretagne. De naam van El Campesino werd onlangs genoemd in verband met de pogingen van Spaanse ballingen om vanaf Frans grondgebied sabotage daden in Spanje te plegen. In een verklaring op 10 augus tus liet hij weten, dat hij de lei ding op zich had genomen van 'de guerrillastrijdkrachten voor de her overing van de derde Spaanse re publiek.' de vorm van de erfdienstbaar heid gekozen. Op de uit te geven gronden zouden niet anders dan vil la's worden gebouwd. Eenmaal gebouwde villa's zouden alleen mogen worden bestemd voor andere doeleinden dan bewoning, in dien het aanzien van de wijk er niet door zou worden geschaad. Als uitzondering werd bepaald dat er in de wijk buiten de villa's niet meer dim twee cafés, restaurants of andere horecabedrijven zouden wor den gevestigd, of ten hoogste vijf ge- bonwen met een andere bestemming dan particuliere bewoning. Met deze clausules gaf de maatschappij het Fark Zorgvliet ook gronden aan ko pers.' In 1957 stelde de gemeente Den Haag de bouwverordening vast voor de wijk Zorgvliet. De bestaande erf- dienstbaarheidsbepalingen werden daarin opgenomen. Alleen de beper king van de aantallen nieuwbouw met andere bestemmingen dan voor particuliere bewoning kwam te ver vallen. Op deze bouwverordening is de Kamer van Koophandel de bouwver gunning verstrekt. Mr. G. H. Zweers betoogde namens eiseres dat op grond van de erf dienstbaarheid zijn cliënte garantie mocht eisen, dat 'naar woongenot niet zou worden verstoord door de vesti ging van een kantoorgebouw naast haar villa. Air. ,T. Kist bestreed namens de Kamer van Koophandel de geldigheid van de erfdienstbaarheid. Mr. Kist zag overigens zelfs op grond van een erfdienstbaarheidsovcreenkomst niet, dat de Ksmer van Koophandel deze met de nieuwbouw van het kantoor pand zou overtreden. H(j wees er nog op. dat de Kamer van Koophandel onmiddellijk met de voorbereidingen tot bouw was begon nen. omdat zij haar oude gebouw 31 december 1962 moet hebben ver laten. Tegenover het argument van mr. Zweers dat voortzetting van de bouw een ongeoorloofde druk zou zetten op de Kroon, stelde de pleiter voor de Kamer van Koophandel, dat alleen de Kamer gedupeerd zou worden in dien de Kroon de bouwvergunning zou vernietigen. De Kamer zou het nieuwe pand dan weer moeten af breken. De president van de rechtbank be paalde de uitspraak op 31 augustus 's morgens om tien uur. De'elfjarige Harm Prins uit Veen- dam die woensdagmorgen om acht uur zijn ouderlijke woning verliet om naar school te gaan, is nog steeds zoek. Zijn vader en moeder leven in angstige spanning, want Harm is niet op school aangekomen en evenmin is hij weer thuisgekomen. DeVeendammer politie, die en kele uren na zijn verdwijning een grootscheepse opsporingsactie op touw zette, werd eerst op een dwaal spoor gebracht door de verklaringen van enkele kinderen, dat zij Harm 's ochtends nog op het schoolplein hadden gezien. Toen de jongen onvindbaar bleef, werden de kinderen nogmaals aan de tand gevoeld. Z(j bleken hem niet gezien te hebben. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die morden geciteerd. De invloed van adverteerders op televisieprogramma's (in de Ver. Staten red. HVV) neemt dikwijls belachelijke afmetingen aan. Ben producer van talrijke programma's, die dezer dagen ais getuige in een senaatsverhoor optrad, onthulde, dat hij een .show had geschreven die in de Amerikaanse burgeroorlog speel de en waarin dus uiteraard de naam van Abraham Lincoln voorkwam. Als sponsor van het programma zou de automobielfabriek Chrysler optre den. "Het advertentiebureau dat Chrysler vertegenwoordigde. ver zocht ohs.' zo verklaarde de getuige, 'geen enkele maal de naam van pre sident Lincoln te gebruiken om dat dit de naam van een concurre rende auto is; wij hebben ons daar aan gehouden, omdat we het stuk anders niet hadden kunnen verkopen.' Algemeen Handelsblad van 21 augustus. (Van een onzer verslaggevers» Van maandag 28 augustus af wor den de prijzen van alle soorten voiks- witbrood. volksbruinbrood, melkbrood en verpakt brood in Den Haag weer op het oude peil teruggebracht. De Haagse bakkerij, die donderdag weer heeft vergaderd, heeft dit besluis ge nomen om tegemoet te komen aan de wens van de minister, die erpp had gewezen dat de prijzen van aile grote broodsoorten weer normaal moesten worden en dat hij een ge deeltelijke prijsherziening, zoals de bakkers hadden aangekondigd niet zou kunnen aanvaarden. Tot dit besluit is de Haagse bak kerii gekomen daar zij het gesprek tussen de minister van Economische Zaken en de Nederlandse Bakkerij Stichting op donderdag 31 augustus beslist niet in de weg wil staan. De Haagse bakkers zijn van mening, dat dit gesprek de belangen van de ^bak kerij in het hele land raakt. Mocht dit gesprek geen bevredigend resu'. - taat hebben, dan steifc de Haagse bak kerij zich voor b(j de minister op de Haagse broodprijs terug te komen. De Brabantse en Haagse bak kers zijn door de knieën. Enige weken lang hebben ze hun klanten gedwongen een paar cen ten meer voor hun brood te be talen, maar mokkend hebben ze nu in feite erkend, dat dit geen manier van doen was en dat er over zo iets eerst gepraat be hoort te worden. Nu is er een grootleverancier van melk opgestaan, die Breda van losse melk naar flessenmelk dwingt en daarvoor vier cent meer eist. Ook die zal ten slotte vermoedelijk wel weer door de knieën gaan. maar ook dat zal zijn tijd nodig hebben. Intussen betaalt de consument. Wij laten voor het ogenblik daar of die bakkers na de jongste herziening der arbeidsvoorwaar den goede gronden hebben om zich over de broodprijs te be klagen. We laten ook daar of die meikleverancier waarlijk gedre ven wordt door overwegingen van hygië nische aard en niet door een te smaile winstmarge. We willen in verband met het onverhoedse, volkomen eigenge reide optreden van melk- en broodleverancicrs op dit moment aiieen vaststellen, dat de consu ment hier machteloos getroffen wordt in zijn meest primaire levensbehoeften en dat het blijk baar aan doeltreffende middelen mankeert hem slagvaardig, dus onmiddellijk, de nodige bescher ming te verlenen. liet personeel was er zeker van dat het 16e-eemv.se beeldje, (waarde 3006,om drie uur nog op zijn plaats stond tussen een aantal min der waardevolle stukken in de vitrine. Hei vermiste beeldje is het kost baarste van de verzameling. Het 37 cm hoge stukje houtsnijwerk is be kend onder de naam Anna te Drieën. Het beeldje is omstreeks zestien hon derd vervaardigd in Vlaanderen. De vitrine waarin het beeldje stond was door schuiframen afgesloten. Volgens de eigenaar van ue zaak is het moeilijk om deze ramen te bewe gen. De dief moet een kenner geweest zijn. Hij heeft alleen het kostbaarste stuk meegenomen, meent de lieer Van Bergen. Dc gedecentraliseerde danscon- centratie van een nationaal ballet met zijn gesplitste zetel te Amsterdam en Den Haag heeft de Haagse gemeenteraad niet gewild. Staatssecretaris mr. Y, Schol ten en B. en W. van Amsterdam lieten de zaak om een excel lent woord te gebruiken niet 'blauw-biauw'. Zij kozen voor de formatie van een nationaal ballet met zijn zetel te Amsterdam. Het is een voor de hand liggende en gelukkige oplossing, waarvoor wij reeds gepleit hebben na de afwij zende houding van de Haagse raad. Iedereen kan nu tevreden zijn. De voorstanders van concen tratie zien hun plannen inhoofd- zaak verwezenlijkt. Daarentegen krijgen de tegenstanders een pleister op de wonde, omdat het Nederlands Danstheater als klein kamerballetgezelschap te Den Haag gesubsidieerd kan voort leven. Ook sociaal is de gevonden op- lossing een verbetering. Bij de j huidige opzet vallen er minder dansers en danseressen over de rand: kortom de danswerkgele- genheid wordt iets verruimd. Overigens blijft er nog wel iets te wensen over. Een voorwaarde voor de bloei van de dansconcen- tratie is de verbetering van de dansopleiding. In dat opzicht is Amsterdam een (nog» onderont wikkeld gebied. j Boven Texel woedt een lucht oorlog. Twee rondvluchtbe- drijven staan elkaar naar het ieven. Daarbij verwijt men eikaar over en weer praktijken die de veiligheid in gevaar brengen, overbelasting van vliegtuigen, een poging tot rammen en meer van dat fraais. De politie gaat nu uitzoeken j wat er van die verwijten steek i houdt. Dat wordt, zegt zij, een tijdrovende zaak. Inmiddels gaat de vliegerij voort, in toegespitste concurren- tiewoede. Zou voor de duur van het onderzoek geen waarborg te scheppen zijn dat de veiligheids voorschriften nageleefd worden? Er staan mensenlevens op het I spel j Op Texel en op Beek, overal waar kleine luchtvaartbedrijven eikaar het Jicht in de ogen niet gunnen, zijn volstrekte onafhan kelijkheid van partijen en het gezag van de havenmeester van i beslissende betekenis. AMSTERDAM (ANP) Het, Huma- met bet verzoek op een formulier nistisch Thuisfront gaat in septcm ber onder de ouders van dienstplich tigen een handtekeningen-actie voeren. Aanleiding hiertoe is een mededeling van de minister van De fensie. die op 15 maart in de Tweede Kamer verklaarde dat hem de be hoefte aan humanistische geestelijke verzorging in het leger nog niet was gebleken. Hij toonde zich bereid maatregelen te treffen indien deze behoefte alsnog zou blijken. Het Humanistisch Thuisfront gaat zich nu in september tot een aantal ouders van dienstplichtigen richten blijk te sever, van hun wens. dat hu manistische geestelijke verzorging in het leger zal worden ingevoerd. De oproep wordt aanbevolen door mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoek stra. mevrouw P. j. Oud en prof. I. Samkalden. De actie wordt ingeluid met een demonstratieve bijeenkomst op 21 september in Amicitia in Den Haag. Daar zullen het woord voeren prof. mr. P. J. Oud (indien in Nederland aanwezig), prof. dr. B. \V. Schaper en dr. J. P. van Praag. ("Van onze sociaal-econ. redactie) Sinds jaar en dag rijn er in ons land meer vrouwen dan mannen ge weest. Er waren tienduizenden vrouwen die. niet konden trouwen, eenvoudig omdat voor haar geen mannen beschikbaar waren. In deze toestand komt nu vrij vlug verande ring. Het aantal ongehuwde vrouwen neemt af. En dit heeft tot gevolg, dat het aantal vrouwen, dat voor haar levensonderhoud aangewezen is op werk bij overheid of bedrijf, ook afneemt. Prof. dr. J. P. van Rooijen -schrijfttijd een evenwicht bereikt. in Economisch-Statistische Berich ten van 23 augustus: 'Een voorzich tige schatting wijst uit, dat wij in vergelijking met het jaar 1947 in de produktieve leeftijdsklassen 15—64 met een afname wan 230.000 onge huwde vrouwen rekening moeten houden'. Het opmerkelijke is, dat er meer jongens dan meisjes worden geboren, namelijk 105 a 106 jongens tegen 300 meisjes. Maar de sterfte onder de jongens was lange tijd aanzien lijk groter dan onder de mensjes en zo was er omstreeks de 20-jarige leef- Boven de 20-jarige leeftijd kwamen de meisjes in de meerderheid, zodat er op de eigenlijke huwelijksleeftijd meer vrouwen dan mannen waren. Het steeds meer terugdringen van de sterfte en vooral van de kinder sterfte is vooral na de oorlog in sterke mate aan de jongens ten goede gekomen. Het gevolg daarvan was, dat de jongens hun meerder heid langer behielden en dat nu het evenwicht wordt bereikt op de leef tijd van 31 i. 32 jaar. Beneden deze leeftijd, aidus prof. Van Rooijen, zijn de mannen dus nog in de meerderheid en de huwe lijkskansen van de vrouwen zijn ge stegen. Hei aantal ongehuwde vrouwen in de jongere leeftijdsklas sen is dientengevolge afgenomen en dat zal te zijner tijd in de hogere leeftijdsklassen doorwerken. Prof. Van Rooijen zegt. dat hel uitgesloten lijkt dat de verzorging van het nationale produkt alleen door de mannen en dc in aantal voortdurend afnemende ongehuw de vrouwen ter hand wordt geno men. Hij meent dat sentimentele over wegingen omtrent het werken van de gehuwde vrouw terzijde moet worden gesteld en dat de overheid met haar beiastingpoiitiek mei, het werken van de gehuwde vrouwen rekening moet houden. Hij besluit met de opmerking, dat het SER-advies om de leeftijd te verlagen, waarop weduwen recht "nebben op een uitkering van de awv AVcciiiTucri- cn Wc- zenverzekering» in het licht van het bovenstaande een pijnlijke indruk maakt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1