Koninginnedag als 50 jaar terug ter Joodse zakenman stuurt Duitsers zijn winkel uit Raad Amsterdam geeft fiat aan stichting van nationaal ballet Moordenaar dood in bos gevonden Burgemeester, 'twachten moe, laat congresgangers staan m Na advies van psycholoog vervolging Haagse agent y&kcïb Reactorcentrum wordt binnenkort uitgebreid Vier sproeivliegtuigjes gaan in Soedan katoenplantages 'doen' Eis tegen Haagse K .v.K. afgewezen slfcil Snelle berging van coaster Geeststroom ANWB gaat weerstand van caravans meten O. van Olplien naar het NVY Standbeeld j beschadigd 1 Haatuitbarsting m 'Dodelijke saöeisieek' tijdens nozemrel uw zuivere vleesbouillon Walvis Barometer HET VRIJE VOLK DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 XD Meer dan 100.000 huizen in aanbouw Noorwegen breidt visserij grens uit mmü' -v 1 BETOGING PAGINA 3 (Van onze luchtvaartredacteur) Op de Grote Markt in Haarlem herleefde vanmorgen iets van ae 5eBr Van 6en ouderwctse koninginnedag, zoals die vijftig jaa, geleden gevierd zou kunnen zijn. Oude, prachtig verzorgde auto's van de Pionier Automobiel Club reden te elf uur liet historische marktplein op. Onder het standbeeld van Laurens Jans zoon Coster had het Filmmuseum zijn filmtent opgebouwd, waarin oude films zuilen worden vertoond. Om doze sfeer van een ouderwetse .van Emile werkte bij Fokker, Emile's Si augustus volledig te maken, had j vader is ingenieur bij de Fokker-fa - net gemeentebestuur besloten alle j brieken. Deze rondvlucht van Emile scholen vrijaf te geven. Zo waren alle f boven de Haarlemse kerk leek een voorwaarden vervuld om de herinne ring aan vijftig jaar geleden grond onder de voeten te geven. Vijftig jaar geleden (op de konin ginnedag van 191U maakte Anthony Fokker met de Spin zijn eerste vlucht boven Haarlem. De oude auto's de tent van. het Filmmuseum, de jeugd van Haarlem rond de op de Grote Markt opgestelde Hawker Hunter, waren slechts de inleidingen tot een herdenkingsprogranima. flat vanmiddag zijn hoogtepunt zou vin den in de onthulling van een klein gedenkteken in Haarlem-Noord op de plaats waar Fokker vijftig jaar geleden startte voor zijn vlucht rond de St.-Bavokerk. een kranslegging met behulp van een parachute op de toren van de St.-Bavokerk door een Alouette-lielikopter van de lucht macht. een flv-past door 'n squadron Hawker Hunters van de vliegbasis Leeuwarden en de opening van de tentoonstelling „Van Spin tot Spoet nik" in de Vleeshal. Een hoogtepunt zou dat alles ook worden vóór de elfjarige Emile Wolff, die als eerste seld heeft ge stort voor het grote Fokker-momN ment dat de gemeente Haarlem wil oprichten. Samen met burgemeester Cremers van Haarlem mocht Emile mee in de Alouette-lielikopter voor een rondvlucht over Haarlem. Het was in Emile tevens de derde Fokker-ge neratie die daar toen rond de toren van de st.-Bavo vloog: de grootvader symbool van de continuïteit in de Fokker-geschiedenis. (Van een onzer verslaggevers) Op niet mis te verstane vrïjie heeft een joodse zakenman te Venlo, de lampekappenfabrikant A. V., woens dagmiddag e.eil Duits echtpaar onder de aandarht gebracht dat hij aan Duitsers niet wenste te verkopen. De joodse zakenman ging van het standpunt uit. dat tijdens de bezet- ving officieel bekend was gemaakt Jat Duitsers niet bij joden mochten topen. Volgens de Heer V, heeft men hem van Duitse zijde sedertdien nimmer officieel laten weten dat het verbod is ingetrokken. Het Duitse echtpaar zocht een spe ciale lampekap en was in dat vei-- lanc: naar de joodse fabrikant verwe ten door een Venlose winkelier. Van een onzer verslaggevers i De Amsterdamse gemeenteraad lieeft woensdagmiddag zijn fiat gegeven aan de stichting van een nationaal ballet, dat zijn zetel in de hoofdstad zai hebben. Het daartoe strekkende voorste! van B. en W. kreeg de unanieme instemming van de raadsieden. Slechts de kleine protestants-christelijke fractie maakte een voorbehoud. Zij Wenste zich niet te hinden aan de Amsterdamse toezegging mede te subsidiëren in het Nederlands Dans theater, dat zich als klein kamerbal letgezelschap te Den Haag zal vesti gen. DEN HAAG (ANP) Het labora torium voor voertuigtechniek der Technische Hogeschool te Deift heeft apparatuur ontwikkeld waarmee het mogelijk is de rol- en luchtweerstan- drn van caravans te meten. Met de resultaten van deze metingen kan het type caravan worden bepaald dat een bepaalde auto kan trekken, zonder dat hierdoor technische gebreken ontstaan. Tot nu toe werden slechts theore tische berekeningen gemaakt. De nieuwe „caravandienst" van de ANWB. die de beschikking heeft over deze meetapparatuur, i'erzamelt nu. ais enige in de wereld, gegevens ever de prestaties van bepaalde com binaties van auto's en caravans in de bergen en over kruissnelhcrier. per combinatie op vlakke wegen. Er is aan dergelijke gegevens ecu ■sterk groeiende behoefte, liet aantal kampeerwagens in Nederland steeg in de laatste drie jaar van 6.000 tot meer dan 12.000 stuks. De Europese caravanindustrie z.ü hierdoor o.m. in staat zijn by de fabricage van nieuwe modellen de vormgeving belangrijk ie verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmorgen werd in een bos jvlak over de Duitse grens bij Venlo jhét 'lijk van een man gevonden. Hij (bleek de dader te zijn van de moord- jaansiag op een vrouw, die dinsdag >met een broodmes zo zwaar gewond werd. dat zij korf na aankomst in jeen ziekenhuis aan de opgelopen mes- jsteken Is overleden. i De dader heeft daarna in een bos jaau de grens de hand aan zichzelf i geslagen. Do Duitse politie wenste (hierover geen nadere inlichtingen te i verschaffen. j Wel werd verklaard, dat. beide Islachtoffers een echtpaar vormden !en twee kinderen hadden in de leef- tijd van negen cn twee jaar oud. Het echtpaar kwam uit Dortmund. De vrouw verbleef veertien dagen j met vakantie bij haar moeder in de Duitse grensplaats Viersen. Volgens I de familie van de vrouw heeft de I man er bij zijn vrouw op aangedron- gen haar vakantie te beëindigen en naar hem terug te keren. De vrouw zou dit geweigerd heh- ben. waarna de man naar zijn vrouw is toegerelsd en haar in de woning van haar moeder en in het bijzijn 1 van het oudste kind met een brood mes van het leven heeft beroofd. I Daarna is hij gevlucht en heeft hij 'zelfmoord geploegd. Het verbondsbestuur van het NVV heeft tot chef dr bureau benoemd de heer C. van Olphen te Deventer. De heer Van Olphen is de opvolger van R. Wijkstra, die tot penning meester van het NVV is verkozen. De nieuwe functionaris is 37 jaar oud en thans personeelschef van de Coöperatieve Verbruiks- en Froduk- tievereniging 'Ons Belang' te Deven ter. Hij zal op 1 november bij het NVV ln dienst treden. Volgens de woordvoerder van de VVD. de heer Lt Cavelier. kon zijn groepering juist wegens deze toezeg ging meewerken aan de stichting van het nationaal ballet te Amsterdam. De heer Den Uyl (p.v.d.a.) was in genomen met de besluitvaardigheid van B. en W. van Amsterdam en de staatssecretaris, die. nadat de Haagse gemeenteraad zich had gekant tegen de stichting van een nationaal ballet met een gesplitste zetel te Den Haag- en Amsterdam, onmiddellijk met het enige voor de hand liggende voorstel waren gekomen. Eigen onderdak Hij zei voorts, dat de noodzaak de opera nu spoedig aan een eigen on derdak te helpen, zich opdringt en dat op zo kort mogelijke termijn met rijkshulp een volwaardige dansoplei ding te Amsterdam gevestigd dient le worden. De wethouder van Kunstzaken mr. A. de Koos verklaarde onder meer: ..Als vandaag de raad besluit tot de stichting van een nationaal ballet, komt morgen het bericht, dat het Nederlands Ballet zich zelf opheft." Voor Amsterdam heeft bet besluit van de raad nog enige financiële consequenties: de subsidie aan het nationaal ballet is met 100.000 ver hoogd. nu dit ballet als uitsluitende standplaats Amsterdam heeft gekre gen. ln het eerste halfjaar van 1361 zijn 3T.890 woningen gereed gekomen te gen 38.003 woningen in het eerste halfjaar van 1DB0. Op 1 juli waren er echter 105.104 woningen in uit voering legen bijna 90.000 op 1 juli 1960. Het aantal arbeiders. dat in de woningbouw werkzaam was. bedroeg op 1 juli ruim 66.000 (1 juli 1960: 59.500). Op de werken met een bouw som van 10.000 en meer waren bij na 117.000 arbeiders werkzaam. OSLO (AP) Te middernacht zal Noorwegen zijn visserijgrens uitbrei den van de huidige 4-mijlszone tot die van 12 mijl. (Van een onzer verslaggevers) Geen hartelijke handdruk van de Haagse burgemeester stond de deelnemers aan de inter nationale Grotiusdagen te wachten, toen zij woensdagmiddag op het stadhuis arriveerden. Bur gemeester Kolfschoten had bijna veertig minuten op de congresgangers staan wachten en vond het toen welletjes. 'Laat Uc auto maar komen.' zei de burgemeester en geprikkeld veriiet bij het stadhuis. Vijf minuten Sater kwa men de congresgangers Kor. was allemaal ie wijten aan een ongelukkige samenloop van omstan digheden. De burgemeester was stipt, op rijd aanwezig, om vijf voor twaalf stond hij in de met. fraaie bloemstuk- j ken versierde ontvangslhal. Intussen i naren de congressisten luttele fciln. Het standbeeld van Erasinus, een schepping van de beeldhou wer Hildo Krop dat voor hei Am sterdamse Vossius-yymnasium staal, wordt door de heer Krop zelf gerestaureerd. Niet omdat de tand des tijds tc veel had afge knaagd, maar omdat vakantie vierende kinderen het met een grote spijker zodanig hadden be werkt, dat de neus. de vingers en de krullen van het beeld vernield waren. I BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN wachten mor (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie in Den Haag, mr. C. Dyserinck, zal de 32-jarige agent van de Haagse politie H. A. L. vervol gen wegens het opzettelijk toe brengen van een of meer sabel steken, tengevolge waarvan de scholier Pim Seholte om het leven is gekomen. De officier streeft ernaar de zaak medio oktober te laten dienen voor de rechtbank,k Het Incident gebeurde tijdens de genichtmakende nozemrellen bij de kerstboomverbranding op het Stok- roosveld in Den Haag. De agent werd Advertentie I.M. in staat van beschuldiging gesteld, nadat een van zijn collega's bij het justitieel vooronderzoek verklaarde, hem de dodelijke sabelsteek te heb ben zien toebrengen. De getuigende collega behoorde oorspronkelijk ook lot- de groep agenten waarover het onderzoek van de justitie zich uit strekte. Bij dit vooronderzoek vroeg de of ficier van Justitie, mr. Dyserinck. de Haagse psycholoog drs. Govers om advies inzake de verklaringen van de agent L. cn diens collega. Na hel ad vies van de heer Govers besloot de officier vervolging in te stellen tegen de agent H. A. L. De heer Govers was tegenwoordig bij de verhoren van de agenten. Intussen had de raadsman van de agent. mr. J. F. B. Rutgers, protest aangetekend tegen het rapport van de psycholoog. Hij drong aan op een tegenrapport van prof. Van Lennep. Het tegenrapport is eveneens uit gebracht ets zou een vernietigend oordcel bevatten over het rnpport- Govers, waarvan prof. Van Lennep kennis had genomen. Volgens prof. Van Lennep had drs. Govers zijn rapport niet mogen uitbrengen om dat deze handeling wetenschappelijk niet verantwoord zou zijn. De heer Govers zou volgens licm de opdracht niet hebben mogen aanvaarden. Het rapport van prof. Van Lennep is aan de officier van Justitie ter hand gesteld. De agent doet nog steeds normaal dienst. congressisten luttele kilo- I meters verder, in het Vredespaleis. bezig zich te out worstelen aan een ochtendprogramma, dat wat lang was uitgelopen. Minister Beerman (Justitie) was later aangekomen dan men had ver wacht, het voorlezen van de stapels internationale boodschapper, duurde ook wat lang. En dan waren er nog twee inleidingen, die besloten werden met een discussie. Om toch te trach ten op tijd te komen werden deze discussies maar afgebroken. Helaas, op het spitsuur konder: de congresgangers niet snel genoeg door het verkeer heenkomen." Trouwens, het. kostte hun ten slotte ook nog moeite om hun wagens te parkeren. Uiteraard hebben zij. toen zij ont dekte!) flink over tijd te zijn. woor- den van spijl gericht tot gemeente secretaris dr. Van Praag cn hem een geschenk voor de burgemeester over handigd. BurgemcesterKolfschoten. zelf deel nemer aan het congres, was. toen wij (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein van liet reactorcentrum Nederland bij Petten zal men binnen afzienbare tijd beginnen met de bouw van nieuwe labo ratoria en van zogenaamde hot-cells. Uitbreiding- van de installaties maakt het ook noodzakelijk de oppervlakte van het RCN-tcrrcin te vergroten. De hot-cells zijn zwaar afgescherm de kamers waarin men gaat experi menteyen met sterk radioactief ma teriaal. Zc zullen in de naaste om geving van de reactor verrijzen. Laboratoria zullen, omdat er ruim tegebrek dreigt, zo mogelijk bultende huidige grenzen worden opgetrokken. Het RCN heeft optie op een duinge bied aan de noordzijde en ook op in de polder gelegen grond. De laatste zou eventueel bestemd kunnen worden voor Euratom, dat wel gebruik gaat maken van de grote reactor maar dat verder zelfstandig "V-V VWU>]> i-o, >1 tw» t, v/*-. i ij -- hem om commentaar vroegen, ftiec V werken en een apart centrum - zal vormen. Oog op duinen (Van een onzer verslaggevers) Vier Nederlandse sproeivliegtuigjes vertrekken op 15 september in het vrachtruim van een DC 4 naar de onmetelijke katoenplantages van de Soedan. Te zamen met een aantal Engelse sproeimachines zullen de Nederland se toestellen, eigendom van Mast boom Vliegbedrijf in Rotterdam, een gebied van 200.000 hectare gaan be spuiten. Het Rotterdamse bedrijf zal enkele maanden in de Soedan werkzaam blijven. Vermoedelijk begin januari keren de toestellen, die door Neder landers zullen worden bestuurd en verzorgd, naar ons landterug. Het zijn Piper Super Cubs met motoren van 150 pk. Mastboom Vliegbedrijf heeft al eerder deelgenomen aan grote be- spuitingen in Senegal. Toen echter moesten de sproeivliegtuigjes op eigen kracht de reis naar Afrika on dernemen. Zij deden er 48 uur over en passeerden de Middellandse Zee op het smalste punt: bjj Gibraltar. Op dit moment zijn de Rotter dammers nog mee grote bespuitingen in oostelijk Flevoland bezig. Het contract met de Soedan mag om verscheidene redenen een. suc cesje heten. Tot dusverre werden de sproeiwerkzaamheden er uitsluitend door Engelsen gedaan. Werken boven de katoen betekent voor de Nederlandse en Britse sproei- bedrijven een welkome seizoen ver - lenging. In de Westeuropese winter zijn er immers voor hen geen kar weien van betekenis. van plan de zaak hoog op te nemen. 'Ach, zulke dingen kannen gebeu ren. Maar toch is het we! een goed gebruik, om. indien men verlaat is. een boodschap te sturen en mij niet plompverloren te laten wachten. Wij zitten hier toch niet in de rimboe, er is toch telefoon?' Het RCN zelf heeft het oog op het duinterrein, en zoals vier jaar gele den bij de oprichting al werd ge vreesd.' komt het daardoor in con flict met. de natuurbescherming. Aan de noordzijde bevindt zich na melijk de Rietput. een moerassige De vordering van mevrouw L. S. 1'. van Paassen-Schroot, die een kort geding was begonnen tegen de bouw van een kantoor van de Haagse Kamer van Koophandel naast haar villa in de wijk Zorgvliet is afgewezen. Twee eisen had mevrouw Van Paassen naar voren gebracht: in de eerste plaats dat de Kamer van Koophandel een bouwverbod zou worden opgelegd en. subsidiair, dat de bouw geschorst zou worden zo lang de Kroon over het bezwaar schrift. dat eiseres heeft ingediend, nog geen uitspraak heeft gedaan. De overeenkomst van evfdienslbaar- beid. zo overwoog de president van de rechtbank, is or ten nutte van de gemeente Den Haag en deze kan hiervan afstand doen. Dat is ook ge schied. blijkens de aan de Kamer van Koophandel in 1959 verleende bouwvergunning. Als mevrouw Van Paassen zich in haar eis niet op het zakelijk recht, maar op het verbintenissenrecht had gebaseerd, zou de gemeente en niet de Kamer van Koophandel ter ver antwoording geroepen kunnen wor den. Wat het. tweede punt (de schorsing van de bouw in afwachting van de uitspraak van de Kroon) betreft, achtte de rechtbank het overheids beleid niet ter toetsing van de rech ter. Een tentoonstelling van teke ningen, gouaches, grafiek van Oos- tra, Van Spronsen, Vogel en Van der Wenden, wordt van 2 tot 22 septem ber gehouden in 't Venster in de Gouvernestraat te. Rotterdam. De expositie wordt op 2 september om half vijf geopend door de heer P, W J. Steihz. 'Van een onzer verslaggevers) De maandagavond in de Nieuwe Waterweg gezonken coaster Geest- stroom zal waarschijnlijk nog deze week worden gelicht, liet bergings bedrijf W. A. van den Tak uit Rot terdam is gisteren reeds met de voorbereidende werkzaamheden be gonnen. Doordat het wrak vrij gunstig ligt. denht het de berging in enige dagen te kunnen voltooien. Een bergingsboot heeft de plaats van de ramp dinsdag reeds geïnspec teerd. De Geeststroom. die na de aanvaring met de Noorse tanker Ja- randa in enkele minuten in de diep te verdween, ligt op de kant waar zij lek is geslagen. Dit is de stuurboordzijde van het schip, wat erop zou kunnen wijzen dat de coaster op hei moment van de aanvaring helemaal aan de bak boordoever heeft gevaren. Het wrak ligt trouwens ook aan de zuidelijke oever van de Water-weg. De mast steekt in dc richting >an de vaar geul. duinvallei die van natuurwetenschap pelijk belang is. Aan deze zijde ligt ook de weg die van Sint-Maartenszee naar het strand leidt. Deze weg zou volgens het direc toraat-generaal voor de kernenergie echter, zij het met enige moeite, on aangetast kunnen blijven. Over dc Rietput zou overleg ge pleegd worden. Voor het reservaat Het Zwanenwater, broedgebied van lepelaars, tussen Callantsoog en Pet ten dreigt volgens het directoraat- generaal geen gevaar. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Toen boad de stad alweer het oude revolutionaire beeld: gevechtswagens in de straten, helikopters, die laag hoven de verschillende wijken cirkel den. vechtende gendarmes en veilig heidspolitie ln wolken van traangas cn rook, een joelende menigte jonge ren die door het dolle heen moham medaanse winkels vernielden, maar ook eigen gebouwen aanvielen, straten die bezaaid lagen met brokstukken en glasscherven, doden en gewonden op de trottoirs. Er is langzamerhand geen moge lijkheid meer voor beide bevolkings groepen nog samen te leven. In de strijd mengt zich een element van rassenhaat, dat angstaanjagend af metingen begint aan te nemen. Het zijn a! lang geen'poiitieke schermut selingen meer, maar felle stroop tochten en vooral eendeel van de jeugd gedraagt zich daarbij op on voorstelbare wijze. De begrafenis van elk slachtoffer van deze over- en weer-terreur doet de vlam opnieuw oplaaien. Bij der- gelijke begrafenissen is thans een menigte op de been van duizenden, die de plechtigheid onmiddellijk tot een betoging maken. Een gefluisterd gerucht een granaat geworpen in een café of in een autobus' is voldoende om de woede los te slaan. Dc gele genheid te provoceren biedt zich al te gemakkelijk aan. In Parijs, waar 4 juni jl. de laat ste FLN-aanval plaatsvond, zijn. de overvallen hervat. De Franse politie is alweer vijf maal aangevallen een agent is overleden aan zijn ver wondingen, Men vreest hier dat de serie plotselinge aanvallen het sein is dat het weer allemaal opnieuw begint. Ook in de Franse hoofdstad. .Gedurende de besprekingen in Eviaa en Lugrin zette de FDN zijn overvallen stop. Aan Franse zijde werden daarop de Harki's de Algerijnen die Franse politiedienst doen in. Parijs uit de stad terug getrokken. omdat zij vanzelfspre kend op de leden van de FLN werkten als een rode lap op een stier. Maar deze Harki's patrouilleren al weer door de straten van Parijs, de mitrailleur in de aanslag. De minister voor Algerijnse Za ken, Louis joxe, is woensdagavond naar Algerlë vertrokken, om er de economische en politieke toestand te bestuderen met het' oog op de plan nen van president de Gaulle om een overgangsregering samen te stellen. Er'is De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart is boos op de regering. Deze heeft namelijk tegen de zin van de maatschappij ingestemd met een nieuwe vangstverdeling in de walvis vangst en wil Nederland weet doen toetreden tot de Walviscoa- eentie. De Walvismij. overweegt een actie tot vergoeding van de schade (kleinere winstmogelijk heid) die zij daardoor lijdt. Voor het standpunt van de maatschappij is iets te zeggen. Toen Nederland uit de Walviseon- ventie trad. heeft de regering of ficieel verklaard dajt ons land weer zou toetreden zodra overeen stemming zou zijn bereikt 'over een voor de Nederlandse industrie aanvaardbaar deel van de vangst?. De Walvismij. heeft uit die woor den begrepen, dat zij het laatste woord zou hebben over de aan vaardbaarheid van een vangstver deling. Tn Den Haag zegt men nu dat de regering het niet zo bedoeld heeft en uiteraard de beslissing over een zaak als deze niet uit handen heeft willen geven. Dat de gekozen formulering ook een andere opvatting toelaat, valt echter niet te ontkennen. De vraag is echter of de Wal- vismij. verstandig handelt door zich tegen de na moeizaam over leg bereikte vangstverdeling te verzetten. Bij een redelijke toe passing van die verdeling zal de 'Willem Barentz' bijna evenveel eenheden mogen verwerken als zij in de laatste jaren, toen zij veel vrijheid genoot, boven water haalde. Waarom koppig een gro ter aandeel eisen, dat men toch niet vangen kan? De regering heeft terecht een beperkte concessie aangaande de vangstverdeling verkozen boven het mokkend afzijdig blijven van de Walvisconventie. De Walvismij. drïjve deze zaak niet op de spits. Juridisch staat zij misschien sterk, moreel echter zwak. Üconomen plegen cijfers over Xj de ontwikkeling van de beta lingsbalans met belangstelling te bekijken. De betalingsbalans is immers een van de barometers, waarvan men kan aflezen of een land bezig is economisch boven zijn stand te leven (en dus span ningen moeten worden verwacht): dan we! of er 'ruimte' Is om be stedingen wat verder op te voeren. Uit de cijfers, die minister Zijl stra dezer dagen heeft gepubli ceerd over de be talingsbaians in de eerste helft van dit jaar, blijkt, dat de barometer een stuk is te ruggelopen. Het overschot, dat in de eerste helft van het vorige jaar nog 551 miljoen bedroeg, is nu precies gehalveerd. Geheel onver wacht komt dit overigens niet. De sterk gestegen investeringen van de bedrijven, de verhoogde lonen en winsten, de verkorte arbeids tijd en de hogere overheidsuitga ven en niet te vergeten de reva luatie hebben te zamen geleid tot een vergroting van de uitgaven in het buitenland zonder dat daar een even sterke stijging van de inkomsten tegenover stond. pïe daling van het overschot is 1 trouwens ook niet ongewenst. Het kweken van zo grote over schotten als in vorige jaren ge schiedde is beslist niet de hoogste vorm van economische wijitteid. Er was 'ruimte', die mocht ^wor den gebruikt. Het opmerkelijke van de cijfers is echter de mate waarin de daling is opgetreden. De daling is vrij wat sterker dan het Centraal Planbureau in zijn prognose voor dit jaar had berekend terwijl er ln de prognose toch ook ai wel spanningen waren voorzien. En de zaak ligt nog iets scher per. als men niet kijkt naar de betalingen, die feitelijk zijn gedaan, maar uitgaat van de transacties, die in het eerste ■halfjaar zijn afgesloten en die uiteraard niet alle in dezelfde pe riode zijn betaaid. Dan blijkt nb. :dat er in de eerste helft van 1961 zelfs niet een overschot is ge weest, zoals verleden jaar (400 miljoen), maar een tekort (50 miljoen). TVTet andere woorden: de daling -L'J- moge niet onverwacht komen en op zich zelf niet ongewenst zijn, er is wel reden het tempo van de daling ln het oog te hou den, opdat wij niet door het even wicht heenschieten. In de praktijk van alledag wil dit zeggen, dat voorzichtigheid geboden is met maatregelen, die kunnen leiden tot een verdere opvoering van de bestedingen. Het zal voor minister Zijlstra niet eenvoudig zijn over enige weken te komen met een begro ting, die voor de huidige economi sche situatie passend is. De mi nister, die noodzakelijk met hoge re uitgaven (o.a. voor defensie) moet komen en die zich tegelijk verplicht heeft een datum te noe men. waarop belastingverlagin gen zullen ingaan, zit in een las tig parket. Een parket, waar hij zich overigens zelf in gewerkt heeft.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2