Cultureel Schiedam kan in verhand van SG meer her eiken Veel reizigers in NIVO N -programma Vijfde druk van kleine Falk-kaart Burg. Verveenschool viert jubileumfeest Eerst30 hectare nabij Blankenburg I i VOORZITTER P. SPRUIT VAN NIVON: wmm Vermakelijke film over Arsène Lupin CAB rijdt naar Heemstede Leeseijfers Man gewond op scheepswerf 'n Cursus overOnze wereld HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Het nieuwe programma van het NIVON een reeks van le zingen en cursussen is met zorg, maar ook met veel moeilijk heden samengesteld. Voorzitter Spruit gewaagt van die moei lijkheden in een voorwoord tot het programmaboekje. Uit zijn voorwoord blijkt, dat de heer Spruit niet gelukkig is met het be leid, dat Schiedams wethouder van culturele zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, voert. Volgensd de heer Spruit blijft de gemeente Schiedam, waar het daadwerkelijk steun aan culturele verenigingen betreft, achter bij andere gemeenten van gelijke grootte in ons land. Voorzitter Spruit heeft ons een mondelinge toelichting gege ven op dat voorwoord in het NIVON-programma. De samenstel lers van een dergelijk programma dienen een inzicht te hebben in de verlangens en de interessen van de leden. Maar óók in de financiële mogelijkheden, die de instituutkas biedt. schiedammers onderelhaar vS'i¥*< •ja* Kleiner „Het instituut." vertelt de heer Spruit, „heeft het de laatste jaren vooral gezocht in kleinere bijeen komsten, avonden, die vijftig tot honderd bezoekers trokken en waarin een eigen sfeer en een eigen karakter bewaard bleven. Bij eenkomsten, waar leden onderling, leden en bestuur en vooral leden en spreker contact hadden en van mening wisselden." Samen Onderzoek- imCïiïi'ï (Van een onzer verslaggevers) Ook het winterprogramma 1961—1962, dat het bestuur van het NIVON met veel zorg heeft samengesteld, mag er weer zijn. Het vermeldt een reeks grote en kleine bijeenkomsten, waarop zij die veel reizen, véél zullen verhalen. GEVONDEN Burgerlijke Sland (Van een onzer verslaggevers) weer de geleidelijke opbouw van het chemische bedrijf een 20 belangrijke factor, dat ICi zich over de dan op te lossen personeelsproblemen nu nog niet druk maakt. zwartewaal Voor één week kapitein ai' er' Samenwerking: leidt tot beter program „Het opzetten rail zo'n programma is zeer riskant en doet verschillende verenigingen hier ter stede de schrik om het hart slaan," aldus de heer Spruit. „Immers, de financiële posi tie van geen enkele culturele vereni ging laat ruimte voor een misgreep!" NIVON-voorzltter P. Spruit heeft zo zijn eigen gedachten over de cultuur in Schiedam en over de houding, die de overheid je gens die cultuur aanneemt. Hij houdt zijn gedachten niet voor zich en eiders op deze pagina kunt u ze in exlenso lezen. We kunnen met de heer Spruit meevoelen. Het is misschien niet eens zozeer de situatie van het NIVON. die hem zijn woorden heeft ingegeven, want die situatie is zo slecht nog niet. Het NIVON heeft het namelijk met succes gezocht in bijeenkomsten, waarbij een beperkt aantal aanwezi gen in een eigen, intieme sfeer, luis tert naar boeiende verhalen van on dernemende reizigers. Maar ook het NIVON zou wel eens willen deelnemen in een grote, cul turele manifestatie, ais waarvan de heer Spruit gewaagt. Iets bijzonders, waarover men dan eens niet naar Rotterdam hoeft. 3ijn voorstel tot samenwerking in SG-verband lijkt ons zeer construc tief. Vooral ook gezien de gedachten, die in de kunstkringen leven en die ook de richting van samenwerking uitgaan. Inderdaad verdient Het subsidiebe leid van de gemeente kritische aan dacht. Het kan niet altijd redelijk zijn, dat verenigingen in financiële moeilijkheden steun krijgen ter wijl andere verenigingen, die dank zij hun inventiviteit leden blijven trekken, er telken-s naast staan. Natuurlijk zijn er gevallen van culturele verenigingen, waarin deze regel niet opgaat, maar een helder subsidiebeleid in dit opzicht is ge wenst. Nu moet ons van hel hart, dat hel voorstel van de heer Spruit om een wetenschappelijk onderzoek te laten instellen naar de culturele interesse in onze stad en dan liefst nog wel op dezelfde schaal als destijds het jcugdonderzoek ons wat té ver aaat. Waar de stad Schiedam nog zoveel te verwezenlijken heeft op het ge bied van sanering, bejaardenzorg, ziekenhuisbouw, enz. enz. lijkt ons de basis, die de heer Spruit voor een onderzoek naar culturele verlangens nodig acht, veel te royaal. Met een dergelijk onderzoek zijn. enorme be dragen gemoeid. Een onderzoek naar de situatie van de jeugd, van de bejaarden, vereist wetenschappelijke bemoeienis. Maar we maken ons sterk, dat met enig organisatietalent, met goede wil en een verstandige aanpak, ook de Schicdamse Gemeenschap of een groep Schiedammers onder auspiciën van de SG zich op alleszins ver antwoorde wijze een duidelijk beeld kan vormen omtrent het culturele leven. Een overzicht van de resultaten kan de verenigingsbestuurders en wellicht ook het gemeentebestuur van nut zijn. Een lijst van de ver enigingen met diverse cijfers is in derdaad een eerste vereiste. Wat let de mensen van de sectie „culturele ontwikkeling" der SG om in deze de verenigingsbesturen medewerking te vragen? En zou men ook niet via die ver enigingsbesturen door middel van bij voorbeeld vragenlijsten voldoende in zicht kunnen krijgen in de wensen van hun leden? Zoals de heer Spruit zelf heeft ontdekt, waar het NIVON zijn kracht moest zoeken? Een ander punt is de vrijetijdsbe steding. Mét de SG legt de heer Spruit ons inziens teel een te zwaar accent op die vrije tijd. Ongetwijfeld kan de SG op dit ge bied goed werk doen. Maar is daar voor een aparte sectie „vrijetijdsbe steding" onontbeerlijk? Wij vrezen, dat deze vrij nieuwe sectie eerder tot gevolg zal hebben, dat men op terreinen, die zeer nauw verwant zijn, langs elkaar -heen gaat werker- Trouwens: waar en wie zijn die Schiedammers, voor wie de vrije za terdagmorgen al tot een last dreigt te worden? Deze situatie heeft bij voorzitter Spruit en zijn medebestuurders van het NIVON bezorgdheid opgewekt. Hij wijst-erop, dat de toestand van de culturele verenigingen in Schiedam er de laatste twee, drie jaar gestadig op achteruit is gegaan. En niet altijd is de oorzaak van deze achteruitgang ledenverlies. Dik wijls gaat het oom verlies aan be langstelling van die leden. Deze ont wikkeling heeft onmiddellijke gevol gen voor de mogelijkheden van de verenigingen, die immers bij hun ac tiviteiten afhankelijk zijn van con tributie én entreegelden. Het NIVON heeft zich, gezien deze omstandigheden beraden op de vraag, j of men voldoet aan de behoefte van de leden. Hebben die behoeften zich soms gewijzigd, moet daar geen on derzoek naar worden ingesteld en kan men het instituutswerk soms beter in andere vormen gieten? En men is daarbij uitgegaan van hte standpunt, dat op deze wijze de mens een kans kreeg zich als indivi du te ontplooien, hetgeen bij grotere bijeenkomsten nauwelijks mogelijk is. „Bij bijeenkomsten van massaler aard." zegt voorzitter Spruit, „is men genoopt passief te bhjven en kan men niet direct en spontaan reageren op het gebodene. Net als thuis bij de televisie!" En juist op dit punt heeft het NIVON zich gericht: bij de televisie is geen spontane uitwisseling mogelijk met een spreker, met. een voor drachtskunstenaar. Daarom moeten juist de NIVON-bijeenkomsten de gelegenheid bieden tot dat „woordje meespreken". En ter staving van deze overtui ging voert de heer Spruit aan. dat hte NIVON praktisch niet aan leden verlies heeft te lijden. Evenals een andere instelling in onze stad: trek ken de „ontmoetingsavonden" (het woord zegt al zoveel) van conserva tor P. L. A. Janssen niet een onver minderd aantal belangstellenden? Voorzitter Spruit van het NIVON heeft ook zijn eigen gedachten over lite werk van de kunstkringen: de Schiedamse Kunstkring en de Katho lieke Kunstkring, die beide niet bij zonder gelukkig zijn over de stand van hun ledental en over het bezoek aan hun toneelavonden. „Ligt hier geen taak voor de Schie damse Gemeenschap?" vraagt de heer Spruit zich af. „Alle besturen van verenigingen willen hun leden wel eens Iets bijzonders aanbieden. .41 die besturen ontmoeten elkaar in de SG. Wat let hen om gezamenlijk een bijeenkomst met een op hoog peil staand programma te organise ren? Hun gezamenlijk aantal leden garandeert een succes. De financiële lasten, verdeeld over de verenigingen, betekenen een aanmerkelijk kleiner risico." En de heer spruit herinnert aan de woorden van de Kunstkringbe stuurders, die inderdaad de "toekomst van hun kring niet zeer rooskleurig inzien: Over de taak van de overheid in deze heeft de heer Spruit een. zeer gededuceerde mening. „Het gemeente-, bestuur zou niét te-hooi-en-te-grac>; als; een vereniging aan de grond zit. een financiële, injectie moeten .toe dienen. Wat Schiedam nodig heeft is een rechtvaardig subsidiebeleid, dat alles verenigingen ten goede komt ook die organisaties, die er beter voor staan, omdat zij wellicht bij de sa menstelling van hun programma's meer gerekend hebben met hun fi nanciële mogelijkheden en de behoef ten van hun leden. Immers ook en misschien vooral die laatste verenigingen zullen fi nanciële steun nuttig en zinvol kun nen aanwenden". Hoe staat het niet de cutureie belangstelling van het Schiedamse publiek?.„Is het", vraagt voorzitter Spruit zich af, „waar, dat vele stad genoten de Rotterdamse en Vlaar- dingse theaters prefereren?" Hij geeft er zelf een ontkennend ant woord op: „Waarom tellen we dan ook daar zoveel lege plaatsen?" Neen. het is moeilijk zich van de culturele belangstelling van de Schie damse bevolking een beeld te vormen. Er is namelijk niet eens een overzicht van de verschillende culturele ver enigingen met hun ledentallen, van de door hen ontplooide activiteiten, bezoekersaantallen, enz. „Alleen daarom is bet", aldus 'de heer Spruit. niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk, dat er cul tureel onderzoek wordt ingesteld. En liefst op wetenschappelijke basis, zoals destijds het jeugdonderzock. Op grond van dc rapporten, die naar aanleiding van dit onderzoek worden uitgebracht, kan men stellig komen (ot een verantwoorde sub sidieregeling. zoals vele andere ge meenten in Nedraland die kennen". De heer Spruit wil dit onderzoek z(jn „culturele ontwikkeling" en niet te beperkt zien. Volgens hem „vrijetijdsbesteding" nauw aan el kaar verbonden. „Men moet zijn vrije tijd zo zinvol mogelijk kun nen besteden. WD moeten voorko men, dat de toeneming van de vrije tijd een last gaat worden voor de mens. En hier moeten de verenigingen in de sectoren „culturele ontwikkeling" en vrijetijdsbesetding" de helpende hand bieden. Dat kunnen zij alleen, wanneer ze hiertoe tiuancieel in ■staat worden gesteld, door hun leden, maar ook door de overheid". De heer Spruit benadrukt, dat deze gedachte in 1961 beslist niets revo lutionairs, niets nieuws heeft, maar doodnormaal is. En hij wil iu zijn gedaehtengang niet a Heen kringen, instituten, vriendenveienigingen be trekken, maar ook tuinders, aqua rium- en vogelliefhebbers, amateur- schilders. enz. „De bezorgdheid ten aanzien van het overheidsbeleid in deze", aldus voorzitter Spruit, „zou niet alleen bij het NIVON en andere culturele ver enigingen moeten leven, maar dient zich uit te breiden tot alle Schiedam mers, die zich verantwoordelijk voe len voor de samenleving in hun stad. Het resultaat zou moeten zijn, dat het college van B. en W. komt met constructieve voorstellen, die snel be sluiten tot gevolg hebben ifpwm'kh in Schiedam verkrijgbaar: Station ica. 7.15 uur)Broersvest AP-kantoor Passage. Iedere morgen M o n o p o 1 e draait in de donder dagcyclus „De avonturen van Arsène Lupin". De Franse regisseur, Jacques Bec ker. heeft een tweetalige en een ver makelijke film gemaakt, al moet men de humor niet in de grote lijnen van het al te onwaarschijnlijke verhaal zoeken, maar in de geestige details en de vaak spitse dialogen. Het is geen belangrijke film geworden, maar hij is wei amusant, De twee hoofdrollen worden door een Fransman (Robert Lamoureux) en de Duitse actrice Liselotte Pulver vertolkt en zij behoefden zich nage noeg niet in cc spannen om een an dere taal te spreken, zodat de film tweetalig werd. Dat leidt soms tot een bijna Baby- Ionische spraakverwarring en het wekt daarom ook geen verbazing als dc Duitse keizer verontwaardigd uit roept: „Waarom spreek ik feitelijk Frans?" De avonturen van de gentleman- inbreker. Arsène Lupin, een zeer rijke Parijse jongeman, zijn hartverove- rend, ook al begeeft hij zich niet zwier op het slechte pad. Ze doen sterk denken aan de belevenissen van Leslie Charteris' „Saint", want ook Lupin steelt blijkbaar om de „sport" van het stelen. Robert Lamoureux is een ontwa penende misdadiger, de zeer char mante Liselotte Fulver, lieftallig, maar ook schrander, is zijn ge vaarlijke" en aantrekkelijke tegen speelster. zy beiden tillen de film boven het gebruikelijke niveau van de vrolijke niemendalletjes. Bekende sprekers zullen boeiende inleidingen houden over verre landen en vreemde volkeren, die zij hebben bezocht en het gehele programma wordt omlijst met attractief- en ook zeer belangrijk cursuswerk. (Ongecorrigeerd') cn Katwijk aan. Het CAB (Comité voor Auto- en Bustochten) gaat donderdag 7 sep tember op stap met 43 auto's, waarin een groot aantal Schiedammers naar Heemstede zai worden gereden. De heenweg ïeidt langs Berkel en Roden rijs, de Kagerplasaen, door de Haar lemmermeer en Haarlem. In Groe- nendaal wordt loais gebruikelijk tot besluit van het zomerseizoen uitvoe rig gepauzeerd en een warme maal tijd gebiuikt. Op de terugreis doet het gezelschap Zanavoort, Noordwijk De vijlde oktober gaat het nieuwe NIVON-seizoen van start. Met een bijeenkomst, die tot motto heeft ge kt egen: 'De wijde wereld in'. Twee Amsterdamse meisjes, die gedurende een tiental jaren zingend en gitaar spelend door Europa. Afrika en Azie trokken, komen naar Schiedam om over hun ervaringen te vertellen en om er aan de hand van films het een en ander van te laten zien. De populaire VARA-medewcrker Joop Sóhne verzorgt de daarop volgende bijeenkomst (14 novem ber). Hij vertoont kleurendia's cn spreekt. Onderwerp: 'Mijn verblijf in Australië'. Over 'De bergwereld van Zermatt voettochten naar de Matterhorn" vertelt op 13 februari 1962 de heer A. H. van Ditmars. Ook hierbij wordt een unieke collectie kleurendia's ver toond- De bekende cineast Jan Boon zal op 20 maart een avond verzorgen, waarbij 'Het Tibetaanse leven in Sikkim Himalaya en Nepal" in het middelpunt van dc aandacht komt te staan. De heer Boon bezocht dit gebied m opdracht van een Ameri kaanse filmmaatschappij. Hij maakte er films, gekleurde lichtbeelden en opnamen op de geluidsband. Naar Alaska ten slotte trekken tic NIVON-leden op 26 april in gezel schap van dc bekende chcf-KLM- slewardcss Marie Louise Grefcour, die het Eskimolevcn intens liceft geob serveerd. Zij vertelt op indringende «ijze over dit enorme land met zijn dunne bevolking, over de oneindige vlakten en wouden, de gletsjers en geisers. Een belangrijk onderdeel van het programma is ook nu weer het cur suswerk. Naast de traditioneel geworden cursussen Frans en Engels zijn dit maal ook cursussen fotografie en 'Onze wereld" in het programma op genomen. De cursus Onze Wereld' omvat een vier-nvondencyclus. waarbij de te behandelen stof met behulp van filmstroken zal worden toegelicht. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur; armbaudje, kinderschoentje, autostep. Te bevragen bij de vinders: paar herenhandschoenen. Schoones, Ma- thenesserdijk 99, Rotterdam: speel popje, St. Jaconbs Gasthuis, B.K.- laan, kamer 38; autostep, Damen, Geervlietsestraat 15: paar rolschaat sen, P. Smit, Sav. Lohmanlaan 106; damesportemonnee met inhoud, F, Schel, Damlaan 49/7: aktentas met inhoud, Duitser, Carthesiusstraat 9b: overall, P. Tein, Prof. Aalverselaan 83, damesvest. mevr. Spithoven, Kort landstraat 36a; gymnastiekpakje, Mijnheere, Vlaardingerdljk 347: da mesvest. Oerlemans, v. d. Werffstraat 170. Vlaardingen: zijden sjaal, Van Dijk, B.K.-laan 191a: fietspomp. J. Goedhart. Hoofdstraat 18; honde riempje, J. v, Tilburg. Nw. Maasstraat 50; kentekenplaat, W. Aalsma, Ker senlaan 9, Kcthel; herenpolshorloge, J. de Regt, Dirk van Wassenaar- straat 19a. na 6 uur: etui met sleu tels, G. Offerman, Bosboomlaan 10c; damesvulpen, J. v. Geene, Anth, Muysstraat 18; bril. mevr. Sierat, Newtonstraat 52: aansteker, W. Aals ma, Kersenlaah 9, Kethel; herenbril, C. Nartijnse, Fahrenheitstraat 17b; ring met sleutels. Boas, v, Heuven Goedhartstraat 126. SCHIEDAM Geboren: Harry O, zv a L A van Steenhoven en P S Koskinen. Overleden: C M van Gent. 88 j. wed van c A M Jansen; C van der Zwet, 78 j. echtg van J C A Koning: C P Trimp, 49 j; J C Fannekoek, 4 maanden. (Van een onzer verslaggevers) Be de N.V. Cartografisch Instituut Boolsma- (Den Haag) is de vijfde druk verschenen van de kleine Falk- plattegrond van Rotterd. cn Schie dam, Het is een in zachte, toch goed contrasterende kleuren gedrukte kaart met een grote volledigheid, ai moet men wél goede ogen hebben om de nogal fijn gedrukte straat namen te kunnen ontcijferen. Maar dat is een euvel, dat aan meer kaar ten kleeft. Bij de kleine Falk heeft men dit probleem nog enigsznis on dervangen, door het midden van de. kaart (met het centrum van Rotter dam (in een wat grotere schaal to drukken van de zijkanten. Men ge bruikte hiervoor een interessant sys teem (de hyperboloïde-projectiei, waardoor het lijkt of de kaart op een bol is gedrukt. Bovendien is het centrum van Schiedam op dc kaart twee maal gedrukt: eenmaal klein en eenmaal wat groter. Bij de N.V, Cartografisch Instituut moet men wél goede ogen hebben men dit probieem nog enigszins on- drukken dan de zijkanten. Men ge- Een uitvoerig straalnamenrcgisier (met achter iedere naam het num mer vn ahet postdistrict) vergemak kelijkt het gebruik van deze goed kope kaart in aanzienlijke mate. Duidelijk zijn de tram- cn buslij nen en de grote doorgangswegen aangegeven. Jammer alleen, dat men niet slechts Vlaardingen mist, maar ook Hoogvliet. Op de grote Falk zijn ze wel te vinden. Wat die grote Falk betreft: wellicht zou bij de herdruk daarvan een plaatsje kunnen worden ingeruimd voor een plattegrondje van Hoek van Hol land. Met een daverende feestavond, aangeboden door de oudercom- mlssie, vierden de kinderen van de Burgemeester Verveenschool in het wijkgebouw „De Rank" het tienjarig bestaan van hun school. Het was een avond voor de jeugd voor wie de beste plaatsen waren ingeruimd, maar waar ook de ouders tegenwoordig waren. Als voorzitter van de oudercom missie heette de heer J. v. d. Graaf de aanwezigen welkom, onder wie ds. Brummeikamp en het bestuur van de vereniging Volksonderwijs. In een korte terugblik vergeleek de heer v. d. Graaf de toestand in 1950, toen de oude school nog aan de Scbiedamseweg gevestigd was, met wat er nu aan de Nachtegaallaan staat. Een mooie school, uniek ge legen aan de rand van het Prinses Beatrixpark. Met twee klassen werd tien jaar geieden begonnen: nu zijn er vijf (ongeveer 150 leerlingen). Deze school danken wij aan de groei en ontwikkeling van het Tuindorp, zo besloot de heer v. d. Graaf. Hierna voerde de heer W. Rip, IC! wil beginnen in '62 - kans op vergroting van project Waar ICI deze mensen denkt te werven, is nog niet geheel duidelijk, maar het bedrijf maakt er zich in du tadiurn nog geen grote -orgen over. Imperial Chemical Industries wil op korte termijn een eind maken aan de onlangs, door een artikel in de Financial Times, gerezen onzekerheid over haar plan van een miljard gulden voor Rozenburg: ze heeft het gemeentebestuur van Rotterdam laten weten, dat ze reeds in de I De eerste personeelsleden, die voor eerste helft van het volgend jaar wil beginnen met de realisering van haar enorme project en! Inmiddels"al^a^gefra^ken^en het graag nog aanzienlijk zou willen vergroten. 1 De Rotterdamse gemeenteraad kan binnenkort al een voor stel verwachten om de eerste dertig hectare industrieterrein aan ICI te verhuren. Dit gebied ligt ten zuidoosten van het dorpje Blankenburg, dat zoals bekend gedoemd is volledig te verdwijnen. Binnen drie- jaar denkt ICI daar de eerste fase van haar plan te verwezenlijken, nu nog in een gebied met een totale oppervlakte van 120 hectare, maar als de nieuwe plannen doorgaan op een ter rein dat vele tientallen hectare groter is. In de maand augustus leende de opbare leeszaal cn bibliotheek te Schiedam in totaal 17.692 werken uit tegen vorig jaar 18.023. Toen telde echter het filiaal Maasdijk nog mee, dat 346 werken uitleende. Zonder deze 346 boeken ligt bet totaal over augustus 1960 lager dan dat van 1961. Over de uitgeleende werken wa ren in de afgleopen maand 8918 ro mans," 5089 studiewerken en 4575 kinderboeken. Er waren 5386 houders van lees- kaartea en het boekenbezit is in een jaar tijd gestegen van 61.215 tot 61.907. In Johannesburg worden onder handelingen, gevoerd over de even tuele instelling van een dienst van de Duitse Lufthansa tussen Johan nesburg en' Frankfort in het begin van heb volgend jaar,- waarbij, van Boeing-staalvliegtulgen gebruik zou worden gemaakt. Onderhandelingen over de uit gifte van meer dan 120 hectare zijn reeds aan de gang. De groot ste moeilijkheid daarbij vormt de verwerving van de grond. Rotter dam heeft weliswaar de eerste dertig hectare al in eigendom, maar het aansluitende industrie gebied eveneens vallend bin nen de gemeentegrens van Ro zenburg is nog goeddeels in het bezit van particulieren. Wat voor ICI e-ebter aanleiding was om de berichten over de beper kende deviezenmaatregelen van de Britse regering naast zich neer te leggen, is voor Rotterdam aanleiding om over de grondverwerving niet pessimistisch te zijn. ICI heeft haar investeringen niet meer uitgesmeerd over een periode van tien, maar over maximaal twintig jaar, waardoor haar project door tijdelijke moeilijk heden met de Britse betalingsbalans geen. gevaar zou hoeven te lopen. Dat betekent evenwel ook. dat Rot terdam tijd heeft om de gronden in bezit te krijgen. De gemeente, hoopt daarbij op de medewerking van de Rozenburgse boeren, wier landbouwgrond aan de plannen van ICI ten offer zal vallen en ze zal. zo werd ons verklaard, alles doen om de grondoverdracht zo soepel mogelijk te laten verlopen. Zou het desondanks op een groot aantal onteigeningsprocedures uit draaien. dan hoeven die nog niet vertragend te werken, omdat het ICI-project so groot is, dat men bij de fasegewijze uitvoering ervan met j tijdrovende onteigeningskwesties re- kening zou kunnen houden. Een gunstige 'factor in de on- - derhandelingen met ICI is, dat men ook bij een uitgifte van meer "dan 120 hectare niet aan de gren- zen-van het door de regering goed gekeurde industriegebied op Ro- zenburg hoeft te tomen. Dat is voorat voor 4e gemeente Rozen burg van grqte betekenis, omdat zij haar nieuwe uitbreidingsplan, ongeacht het resultaat van de on derhandelingen met ICI, zal kun- nen verwezenlijken. Burgemeester J. C. Aschoff van Rozenburg heeft zich daarvan nog onlangs persoonlijk overtuigd tijdens een bezoek, dat hij- op uitnodiging van ICI aan het Britse moederbe drijf bracht. Omdat de nieuwe vesti ging zijn gemeente -wel sterk raakt, vvordt hij trouwenswegelma-tig in het overleg betrokken. ICI gaat bouwen in bet gebied dat ligt tussen de Brielsehe Maas en de geprojecteerde haven, waarvoor Blankenburg moet worden afgebro ken. De 30 ha, die in eerste aanleg nodig zijn, liggen in het noordweste lijke gedeelte ervan, vlak aan dc Bot- lekiveg en ongeveer ter hoogte van het nieuwe bedrijf van Ketjcn Car bon. De andere grond voor ICI sluit daar in het ze' 'on en westen op aan, maar het Britse bedrijf zal niet he lemaal tot de noordelijke oever vaii de Brielsehe Maas reiken. Daar is een strook gereserveerd voor andere bedrijven. De gemeente Rotterdam verwacht dat ook daarvoor spoedig gegadigden zullen worden gevonden. Volgens de oorspronkelijke opzet zouden na ten hoogste twintig Jaar enkele duizenden arbeidskrachten voor iCI-Rozenburg nodig zijn. Men rekent thans op een aantal van enige honderden na de eerste fase en on geveer drieduizend na de laatste fase. Als niet met de 120 hectare wordt volstaan, zal dit aantal uiteraard groter worden. met een spoedig te beginnen, groot scheepse wervingsactie denkt men voor de eerste periode aan de vraag te kunnen voldoen. namens de vereniging Volksonder wijs, het woord. Deze releveerde de prettige samenwerking welke er ai- tijd tussen de ouders der leerlingen en de vereniging heeft bestaan. Ve len onder hen zijn trouwens ook lid. Spreker acht het van groot belang dat een kern van schoolvrienden zo eens per jaar een feestavond orga niseert. Aan het hoofd der schooi, de heer G. van Amerongen, bood sprekar een fraai schilderstuk aan als blijk van waardering en een her innering aan dit tweede lustrum. Nu brak vooral voor de kinderen het grote moment aan. De van de radio zo bekende Frans van Dus- schoten stelde zich voor. Een z eer gevarieerd variétépro gramma werd voor het voetlicht ge bracht. Ger Lambennon met zijn elektronische accordeon kreeg de kinderen onmiddellijk mee en hier mee was het feest in volle gang. Eddy en Jacqueline Sehuijer brach ten met hun magic show en telepatie een ieder m verbazing. Voor de kinderen was het optre den van de muzikale clown Fantasio met de nonsens van de fietsende Zambell een grote attractie. Tot slot werden de prijzen uitge reikt van een grote tombola waar voor de ouders spontaan 166 prijzen bijeen hadden gebrachte Dinsdagmiddag is op dc scheeps werf A. de Jong aan de Hoflaan in Vlaardingen de 61-jarige Viaardinger J. W. S. bij het plaatsen van zware Ijzeren platen in een rek bekneld ge raakt tussen de platen. Collega's hebben hem uit zijn benarde positie bevrijd. Door de GGD is hij naar het VOOr ae tijd daarna IS al-j algemeen ziekenhuis gebracht waar hu is opgenomen. r Het voor ICI bestemde indu strieterrein ligt aan de haven, die bij Blankenburg is geprojecteerd. De dertig hectare, waarop ICI vol gend jaar wil beginnen, zijn op deze tekening verticaal gearceerd. Ten zuiden en westen daarvan ligt het, zwaarder gearceerde industrieterrein, dat met het eer ste terrein een totale opper vlakte van 120 hectare beslaat. Als ICI definitief tot vergroting van het Rozenburgse bedrijf besluit, kan dit gebied nog aanzienlijk worden uitgebreid zonder de oorspronke lijke opzet van het industrieplan aan te tasten. VLAARD G-HM Bk/f TEX en I Nd HET v*IJ E VOLK AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de Scheepvaart heeft de ka pitein van liet m.s. Niagara, F w de bevoegdheid om ais kapitein te varen op zeeschepen voor een week ontnomen, omdat hij aldus de raad schuld heeft aan de stran ding van zijn schip op 27 novem ber 1959 op Aarö in de" Kleine Belt. Het schip voer van Vlaardingen naar Fredericia in Denemarken in zeer donker en heiig weer. De ka pitein is toen bij het navigeren ern stig te kort geschoten. Hij heeft na gelaten de gis behoorlijk bij te hou den en het echolood te gebruiken. In de Comelis Houtmanstraat te Vlaardingen is de bromfietser P. v. d T. tegen een achtjarige wlelrüds'ter gebotst. Het meisje sloeg plotseling linksaf om het schoolplein op te rijden. Beiden zijn gevallen.Het meisje hep enige schaafwonden aan /"li?1', °5' Piets en brommer z<jn licht beschadigd. Bioscopen; WO£NSDAG MONOPOLE: De 7,0011 van de sjeik 2 fassAoe- rCo It we\ 7 CR f-13 uur- 2 fn°ElVuurmaCalSC rAmou!-- DONDERDAG Bioscopen: De avonturen van Ar- scne Lupin, 2, 7 en 9.15 uur. Diversen: PASSAGE: Het Amsterdams Volks toneel brengt 'Kooie Sien'. 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1