Man wacht 2 jaar op terbeschikkingstelling Buitenlandse arbeiders FOKKER STELT IEREN AAN, ROTTERDAM SPANJAARDEN TINEZ Verdachte van fraude in vrijheid gesteld Dr. Boon volgt mr. Stikker op h Goedkeuring IJ-tumiel Chauffeur zoek, duikt even op en is weer weg Buis bezwijkt bij rioleringswerk Kind valt uit trein; pas uur later gevonden Felle wedloop tussen slepers - voor niets Slaapwandelaar valt uit raam BZN Omroep Juiste keuze DE WASMACHINE- SPECIALIST VAN ROTTERDAM 1e Widdeüandstr, 69 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 nu beduidend goedkoper (Van een onzer, verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Een kort geding, dat donderdag in Den Haag diende, heeft een hel licht geworpen op een misstand in ons nationaal straf stelsel: er is in de inrichtingen onvoldoende plaats voor ver oordeelden, die aan de regering ter beschikking zijn gesteld. De Haagse raadsman mr. T. Schaper heeft aan de staat de dringende vraag gesteld of een veroordeelde die wegens het stelen van een fiets een vonnis van vier maanden met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering heeft gekregen, in totaal nog 21 maanden in een Huis van Bewaring opgesloten mag worden. Vervolg van voorpagina füüM rmmxmtm •Itessk Geen zin Ik sta er niet voor in' de sigaar die zulke optimis ten kweekt! SaNTOSA (22 et)- AEG - MIELE - ERRES EDY - BICO - MARJO SCHARPF - EASY - SITVA DRU - ZANKER, ENZ. leed door Laat anderen 7.90 betalen voor deze tas (de prijs, die lij overigens dubbel en dwars waard is) maar zorg, dat U hoort bij onze klanten, die hem nü kopen voor nog géén vier gulden. Ruime flinke tassen van water dicht linnen, met ronde leren handvaten, een ruime voorzak en voorzien van een solide trek- sluiting. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van honderden van deze tassen, in frisse ruiten en lederen ^gjB> ronde handvaten CnK Naar huis. Evenals honderden an deren heeft deze Italiaanse arbeider dat besluit genomen. En aan het blonde Twentse meisje met wie hij vriendschap had gesloten, vertelt hij nu op de vooravond van zijn vertrek, i waar dat huis precies is gelegen. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmiddag is de twaalf jarige Eiko Timmer uit Boneschans (loor nog onopgehelderde oorzaak uit de trein, die om 3.18 uur te Nieuwe- schans aankomt, gevallen en vrij ernstig gewond. Reizigers in de vol gende trein, die om 4.18 aankomt, zagen hem langs de lijn liggen. Zij waarschuwden onmiddellijk het spoorwegpersoneel, dat zich snel naai de plaats van het ongeval begaf. Met een brancard werd het slacht offertje. dat meer dan een uur langs de lijn heeft gelegen, naar het sta tion vervoerd, waar twee artsen de eerste hulp verleenden. Het bleek, dn; Eiko een schouder fractuur en een gescheurde boven lip had opgelopen. Per ziekenauto werd hij daarna naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd en daar op genomen. De kwestie werd door hem aange roerd in een ruim twee uur durend pleidooi voor zijn cliënt, de veroor deelde B., die reeds sinds 9 oktober 195G wacht op de tenuitvoerlegging van de terbeschikkingstelling op grond van zijn psychopatische en neurotische verschijnselen. Na het uitzitten van zijn vier maanden gevangenisstraf moest B. nogmaals vier maanden in het Huis van Bewaring blijven voor hij ter observatie in het selectie-instituut te Utrecht werd opgenomen van waar uit hij ter verpleging naar de inrich ting St.-Paulus te Heiioo werd ge stuurd. Wat er vervolgens- met hem ge beurde komt er in het, kort op neer dat hij nu irt totaal'21 maan den in een huis van bewaring heeft gezeten, 9 maanden is hij behan deld in drie psychopatenasiels, 8M maandrechtmatig proefverlof, werd drie maanden geobserveerd in een selectie-instituut en wist zich 17 maanden aan toezicht te onttrekken door naar het buiten land uit te wijken. In het buitenland werd hij ook enige malen veroordeeld. Bij zijn terugkeer in Nederland, een jaar geleden, werd hij onmiddel lijk gearresteerd en ondergebracht in het Huis van Bewaring in Den Haag van waaruit men hem na zeven maanden voor een maand naar het rijksasiel stuurde. De minister besloot ten slotte hem te doen op nemen in een inrichting te Avereest. B. zit nu alweer vijf maanden in het Haagse Huis van Bewaring op plaat sing te wachten. Mr. Schaper vond het opsluiten van iemand, 21 maanden zonder rechterlijk bevel een sthemling van de eerste beginselen van het jrrond recht uit de grondwet, namelijk dit van de vrijheid van de burger. Hij voerde hierbij nan fint 'en deze vorm van. insluitingen onrecht matige inbreuk op de grondwet is. daar bij het vonnis van 1956 B. ver oordeeld werd tot ..terbeschikking stelling voor verpleging" en de rech ter niet had bevolen B. voor onbe paalde tijd in een gevangenis onder te brengen. 'r Ten tweede voerde hij hierbij aan, dat indien zulks toch toegestaan was waarvoor nog steeds geen wet be staat. aldus mr. Schaper hiervan in liet- geval van B. onrechtmatig ge bruik was. gemaakt. Hij eiste daarom dat B. onmiddel lijk uit het Huis van Bewaring zou worden ontslagen en in een inrich ting ter genezing verpleegd zal wor den, indien dit niet mogelijk was. on middellijke invrijheidstelling tot er een plaats in Avereest vrij zou zijn. De landsadvocaat mr. Drooglever Fortuyn bepleitte echter dat ..ter beschikkingstelling" betekent verlies van rechten op vrijheid cn dat B. uit zijn lange Ijjst van veroordelingen een gevaar voor dc samenleving bleek te zijn, zodat vrijlating uitge sloten was. De moeilijkheid ligt volgens hem hierin, dat er geen ruimte in de ir richtingen is, zodat B. zal moet wachten tot hij opgenomen kan wc den. Insluiting in een huis van i. waring was ook volgens artsen nl schadelijk voor de veroordeelde, a dus mr. Drooglever Fortuyn. De officier van Justitie conclu deerde onmiddellijk en kon zich vol komen bij de mening van de lands advocaat aansluiten. De president mr. J. H. O. Slote- makcr zal het vonnis maandag 18 september uitspreken. Hij sprak nu reeds zijn waardering uit over de wijze waarop de raadsman van B. deze zaak liad behandeld. „Het juis te vonnis kan ik nu nog niet bepa len. maar ik geloof wel, dat uw cliënt zeer tevreden over het verloop zal zijn." Deze maatregelen trokken natuur lijk sterk de aandacht van het pu bliek. Na enkele uren stond er dan ook een hele haag mensen rond de poort, die af en toe snel open en dicht ging om de auto's door te la ten van topfunctionarissen en direc tieleden. '.Van een onzer verslaggevers) Xa gisteren even in Antwerpen op gedoken te zyn, is dc Haarlemse chauffeur l„ O. H. van Van Gcnd cn I,oos weer spoorloos. Hij werd woensdagavond gemist, toen hij uren na schemat|jd nog niet in Utrecht was aangekomen met een splinter nieuwe vrachtauto met aanhangwa gen. De man deed die dag dienst op de ljjn Mijdrecht—Utrecht. Het hele politie-apparaat draaide gisteren op volle toeren om man en lading te vinden .Tegen de avond kwam aan de onzekerheid een eind. toen de Antwerpse politie een telex- boodschap naar Utrecht zond. H. was het politiebureau van wijk 6 te Antwerpen binnengeko men, had daar de sleutels van de vrachtauto gedeponeerd, en was weer verdwenen De auto had hij afgesloten en bij bet politiebureau geparkeerd. Van Gend en Loos zullen de wagen laten ophalen. Hoewel niemand op de hoogte is van de oorzaak van H.'s verdwijning, wordt aangenomen, dat deze ligt in persoonlijke moeilijkhe den. Hij is vroeger gehuwd geweest, maar leefde reeds énkele jaren al leen. Een totaal verpletterde vracht auto en een ontspoord treinstel, dat was het beeld va»» ravage, ontstaan door het ongeluk op de onbeveiligde overweg te Zuid bar ge (Dr.I, waarbij een zandauto tegen dc dicscltrcin Emmcii Cocvorden reed. De 26-jarige chauffeur W. Langen uit Barger- Oosterveld was op slag dood. Het voorste dcei van de trein ontspoorde, verloor het hele on derstel. ploegde nog honderd me ter langs de spoorbaan en kwam vlak voor een boerderij in een aardappelveld tot stilstand. Ma chinist en passagiers kwamen er zonder letsel af. DEN HAAG (ANP). Dc minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft aan het gemeentebe stuur van Amsterdam meegedeeld, .'at h|j bereid is de rijksgoedkeu- ring voor de bouw van de IJ-tun- nel thans te verlenen. grond van een werkschema, dat na overleg tussen de dienst van Publieke Werken van Amsterdam. Rijkswaterstaat en de centrale di rectie van de Volkshuisvesting' en de Bouwnijverheid is opgesteld, mag worden aangenomen, dat overmatige aanspraken op het ar beidspotentieel door eer. gelijktij dige uitvoering van dc Coen- en de IJ-tunnel zullen worden vermeden. Verder dient te worden vastgehouden aan de voorwaarde, dat het bouw- dok voor de Coér,tunnel' ook dienst baar wordt gemaakt aan de bouw van de IJ-tunnel. aldus het Minis terie van Volkshuisvesting cn bouwnijverheid. (Van een onzer verslaggevers i ..Verkeren in moeilijkheden door defect aan stuurinrichting." Op dit alarm, afkomstig van het Griekse schip Anglia zijn gisteravond twee Nederlandse sleepboten in feile wed loop tiaar het lichtschip Texel ge varen. Toen vannacht omstreeks een uur de Titan als eerste de Griek be reikte, bleek deze echter geen hulp meer nodig te hebben. De Anglia bevond zich drie m|jl ten Zuiden van het lichtschip toen er om hulp werd gevraagd. De Griekse kapitein liet toen weten, dat hjj de assistentie van de eerst aan komende sleepboot zou accepteren. Uit IJmuiden vertrok de Titan van de firma Wijsmuller, uit ds haven van Terschelling de Holland van Doeksen. To£ elf uur in de avond liet de situatie zich ernstig aanzien, want er stond een holle zee en een stormachtige westenwind bracht het schip steeds dichter naar de kust. Tegen middernacht nam de wind af en een uur later toen de Titan de race had gewonnen en contact op nam met de Griekse gezagvoerder, zag deze geen gevaar meer. Hij wil de van de aangeboden dienster, geen gebruik maken, verzocht de sleep boot echter wel in de buurt te blij ven. Hei was ver over zessen toen de stakers weer buiten kwamen niet via de hoofdingang, waar iedereen hun stond op te wachten, maar langs de achteruitgang: 'op verzoek' van de blijkbaar bang geworden directie. Zij waren woedend, die ruim vijf tig Italianen. Schreeuwend en gesti culerend 'met handen en voeten' ga ven zij lucht aan hun verontwaardi ging .In het midden ran de kluwen liep hun tolk Peter Vale. een Ame rikaanse Italiaan. Deze employé van Gelderman en Zonen is aangesteld als tolk, maar treedt ook bp als •sociaa! werker'. Peter Vale spreekt drie of vier ta len door eikaar. Hij heeft sinds de uitbarsting van jl. zondag nauwelijks meer geslapen. Voortdurend wordt hij 'belaagd' door beide partijen in het geschil. 'De Italianen blijven op het stand punt staan, dat zij hier niet kunnen werken.' vertelde hij. 'Ik moet bij de jongens in de buurt blijven want in deze toestand zijn zij zichzelf niet of nauwelijks meester. Ik sta niet in voor wat er gaat gebeuren. Zo heb ik ze nog nooit meegemaakt, zelfs niet na die rel van zondagavond.' Mr. N. E. Nieboer. personeelschef, voegde er (op straat, in de regen) aan toe: 'Wij hadden.de Italianen stuk voor stuk willen confronteren met deze keus: ja of nee naar huis Maar zij weigerden zich een vcot een in de daarvoor afgeschutte ka mer, te vervoegen en bleven bij el kaar staan. Het leek onmogelijk iets te beginnen niet die 'kokende massa.' Wij hebben er toen drie vertegen woordigers uitgezocht en zijn daar mee naar buiten gegaan om eiders in een café te overleggen. Ook deze po sing liep oo niets uit. Ik weet nu echt niet wat er verder zou kunnen ge beuren. wij als bedrijf hebben alles gedaan wat mogelijk is. Gelukkig houden wij slecht weer vanavond zo dat er wel geen. relletjes van zullen komen. Nozems laten zien nooit nat, regenen. Maar als de Spanjaarden morgen nel zo onhandelbaar zijn, dan heeft het niet eens zin hen hier toe te ia- - ten. Ik had gevraagd of zij om half tien wilden komen, maar zij stonden er nu ook al. Zij hebben hun consul weer opgebeld. Die komt morgen, maar ik vraag mij af of hij iets aan deze onmogelijke toestand kan ver anderen. Het standpunt van de in dustrie lijkt mij volkomen redelijk. Ik zie geen uitweg meer. Deze impasse had niemand ooit durven verwach ten.' Mr. Nieboer ging moedeloos naar huis. De Italianen en Spanjaarden trokken rumoerig naar hun eigen cen trum. Daar wachtten overigens al een stuk of wat meisjes uit Olden- zaal. Ze kwamen uitvoerig afscheid nemen. Want de buitenlanders blijven er bij: 'Wij gaan weg domani, magnana, morgen' dat zeggen ze al dagen. Z»antlverscmuvingen en verzakkin gen tijdens rioleringswcrkz.aamhcclcn in Amstelveen hebben er gisteren toe geleid dat een plastic gasbuis door dc druk bezweek. In de Taimastraat stroomde het gas de woning binnen van de bejaarde weduwe J. Keur, die zich onwel voelde toen zij wilde op staan. Nog juist- op tijd gealarmeerde bu ren waarschuwden een dexter. De vrouw is met een gasvergiftiging van vrij ernstige aard naar het Wilhel- minagasthüis in Amsterdam vervoerd. Omdat scheuren in de grond en barsten in verschillende huismuren erop wezen dat de drie meter diepe sleuf in de lengterichting van de straat nog meer gevoigrn zouden kunnen hebben, rukten gemeente diensten en politie ijlings uit om het gevaar met extra stutten te bezwe ren. Vijftien metaalbewerkers uit Belfast zijn bij de Fokkerfabrieken in Amsterdam aan het werk gegaan. De komende weken zullen nog verscheidene groepen arbeiders uit Noord-Ierland voor Fokker arri veren. Dc Fokkerfabrieken hebben de afgelopen weken een wervingsactie gehouden in Noord-Ierland. De streek, waar talrijke scheepswerven en een vliegtuigfabriek zijn gevestigd, heeft te kampen met werk loosheid. Er zouden momenteel 36.000 werkzoekenden zijn. De arbeiders die bij Fokker in dienst komen z|jn allen geschoolde metaalbewerkers. Een deel van ben is gehuwd, gezinnen komen voorlopig niet over. Advertentie I.M. voor rokers met smaak! Een rechtbank in Tunis heeft een Tunesische huisschilder tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij onder meer had ge zegd. dat een Franse soldaat tien Tunesische soldaten waard is. Iedere tiende inwoner van West- Duitsland lijdt aan ernstige neurose, zo is donderdag in Diisseldorf bp het begin van een internationale confe-t rentie over psycho-analyse bekend gemaakt. Een handtekening van een controlerend ambtenaar heeft de 48-jarige postkantoorhouder A. de B. uit Ilardegarijp enige dagen zijn vrijheid gekost. Ter voorkoming van 'administra tieve rompslomp' had de Leeuwarder ambtenaar zijn handteke ning geplaatst op een AOW-uitkeringsformulier, hetgeen de verdenking van fraude op de schouders van de postkantoor houder legde. Inmiddels heeft een onderzoek uitgewezen, dat er van fraude geen sprake is. De B. is vrijgelaten. De nieuwe werknemers hebben een contract voor een jaar getekend. Zij zullen in Amsterdam in pensions en kosthuizen worden ondergebracht. De gemeente Rotterdam werft op het ogenblik voorai geschoolde Spaanse arbeiders die in gemeente lijke diensten te werk gesteld zuilen worden. Onder meer worden bouw vakarbeiders aangetrokken voor de utiliteitsbouw. De basis van de on- derzeebootdienst. die eind augustus is opgeheven, wordt voor dc Span jaarden en hun gezinnen 200 a 250 ingericht tot woongelegenheid. Over enige tijd zullen ook 50 onge schoolde Italianen komen, die opge leid worden tot trambestuurder. Bij Verolme werken nu ongeveer 350 Spanjaarden en deze weck zijn er weer tien Spanjaarden aangeko men, die bij de RDM gaan werken. De ervaringen met de buitenlan ders in Rotterdam zijn in het alge meen zeer gunstig. Slechts weinigen keren naar hun land terug, en dan veelal uit heimwee. Tn 'Het Vaderland" wordt de L VARA-voorzitter, mr. Burger, gecritiseerd over zijn openings- rede van de VARA-verenigings- raad van 26 augustus, waarin hij toenemende samenwerking bij de NTS constateerde. Die samen werking, aldus 'Het Vaderland', is zonder basis, het is angst voor de rec!ame-TV. het is slechts een tijdelijke noodsprong. Weet 'Het Vaderland' dan niet dat de Federatie van Omroepver enigingen. het vrijwillige samen werkingsorgaan van AVRO. KRO, NCRV cn VARA juist dit jaar zijn 25-jarig bestaan herdacht? Met die tijdelijkheid der samenwer king loopt het dus nogal los, al heeft men dan niet het winst maken ais basis, zoals de aan deelhouders van de commerciële televisie. •yoorts betoogt 'Het Vaderland' tegenover mr. Burger dat de omroeporganisaties niet de volks eenheid vertegenwoordigen. Dat zal mr. Burger waarschijn lijk wei weten, want in maart 1955 verdedigde hij een PvdA- motie in de Tweede Kamer, waar in een NTS-programmaraad werd bepleit met de omroepverenigin gen als minderheid. Dat echter de bladen van de commerciële televisie en de voor standers van de nationale omroep ook beseffen de volkseenheid niet te vertegenwoordigen, blijkt uit hun optreden soms minder duidelijk. De Britse vakcentrale TUC heeft deze week op zijn congres een resolutie verworpen, waarin werd gesteld, dat 'toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap op basis van het Verdrag van Rome scha delijk zou zijn voor de Britse na tionale belangen' en heeft on middellijk daarna met zeer grote meerderheid een rapport goedge keurd, waarin het besluit van de Britse regering om over die toe treding te gaan onderhandelen, werd goedgekeurd. Daarmee heeft het congres uiteraard niet gezegd, dat Enge land moet toetreden (voorlopig ging het alleen om de vraag: on derhandelen. ja of nee), maar het heeft uiteraard geen zin te on derhandelen als men in principe niet bereid zou zijn toe te treden. ]~)e vraag (meedoen of niet), waar de Britse vakbeweging voor staat, is dezelfde als die welke alle andere vakbewegingen in de aangesloten landen hebben moeten beantwoorden. De moeilijkheid is. dat aan in tegratie meestal op korte termijn nogal wat nadelen verbonden zijn, o.a. in de vorm van grotere concurrentie door het buitenland, terwijl ook het idee van nauwe samenwerking met landen en regeringen wier politieke inzich ten men niet deelt, velen af schrikt. De voordelen van de economi sche integratie komen pas op langere termijn tot uiting. In alle landen heeft de vakbeweging, al dan niet na enige aarzeling, voor de integratie gekozen. Wij vinden het gelukkig, dat de Britse vakbeweging hoe voor zichtig ze nu ook nog is daar geen uitzondering op maakt. Advertentie l.M. Maandag is De B. aangehouden. Een klacht van. een AOW-trekster had bij eerste onderzoek uitgewezen, dat een AOW-uitkermgsbedrag wel was geboekt maar niet was uitbe taald. Op het uitkeringsformulier stond het stempel van het postkan toor en een handtekening. De B. hield bij zi.in arrestatie echter vol. dat hij van frauduleuze handelingen zijner zijds niets afwist. Een nader onderzoek van de pos tale recherche wees uit, dat er in derdaad sprake was van een misver stand. Het uitkeringsformulier was bij de controlerend ambtenaar - te rechtgekomen. Het papier w» wonden ïm m, stempel. Daar het echter lumdtaice- lijk is dat een dergelijk formulier na uitbetaling afgestempeld én getekend wordt, plaatste de ambtenaar rijn eigen handtekening, maar voor die tan de postkantoorhouder ter voor koming van administratieve moei lijkheden. Het papier was echter per abuis af gestempeld en bij de ambtenaar te rechtgekomen. (Van een onzer verslaggevers) Midden in de nacht van woensdag op donderdag is de 41-jarige W. R„ wonende aan de Wilhelminastraat in Borne uit een raam op de bovenver dieping in zijn woning gevallen. Slaapwandelend naderde R. het venster van zijn slaapkamer en. stap te er uit. Hij brak daarbij een been. Hi.i werd naar het r-k. ziekenhuis in Hengelo gebracht. DEN HAAG (AND VaD zeer ge zaghebbende z|jde wordt vernomen dat dr. H. M, Boon benoemd is als hoofd van de Nederlandse perma nente vertegen owordiging bij de NAVO in Parijs. Verwacht wordt dat hij zijn nieuwe functie in oktober zal aanvaarden. Dr. Boon is onlangs mi ViaezueH teruggekeerd, waar hij gedurende vier jaar Nederland als ambassadeur vertegenwoordigd heeft. Daarvoor is hij van 1954 tot 1958 ambassadeur m Rome geweest. De functie bij de NAVO is vacant 'eworden doordat mr. D. Stikker enoemd werd tor, secretans-generaa! 'an de NAVO. Dr. Boon (50) heeft ).a, als secretaris-generaal met mr D b. Stikker samengewerkt toen deze minister van Buitenlandse Zaken was. Keuze uit meer dan 70 modellen van de bekendste merken zoals: Sn el wassers v,a. 129. Langr/aanuvasscrs v.a. 239.'— Combinaties v.a. 45ü! Centrifuges v.a. 139.— Wasautomaten v.a, 695. REPARATIES AAN ALLE MERKEN Service door het gehete land Rotterdam Tegen sterk verlaagde prijzen nog enige overjarige en beschadigde machines DR. H. M. BOON rrot dusver wisten wij niet be ter of de BZN. Bond Zonder Naam, hield zich voornamelijk bezig met de uitgifte van Hef boomspreuken in de trant van 'Verbeter de wereld, begin bij je zelf' en dergelijke, spreuken, waarvan de goede bedoeling on miskenbaar is, doch die helaas de wereld niet zichtbaar beter ma ken. Na lezing van het augustus nummer van het BZN, Blad Zon der Naam, weten wij. dat de BZN zich ook in gespierde taal uitlaat over politieke problemen. Aansluitende bij de algemeen ver breide tegenzin tegen het beias- tingbetalen heeft een naamloze schrijver in het naamloze blad zich in de rijen geschaard van prof. dr. C. Northcote Parkinson, befaamd om de komieke wijze, waarop hij enormiteiten verkoopt, LJet BZN spreekt van het ver stikkingsproces, waaraan de Belastingbetalers onderworpen zijn, het laat tot schrik van zijn lezers Lenin, gtalin en Lieftinck (jazeker, nog steeds prof. mr. P, Lieftinck) gezamenlijk opmar cheren en het gewaagt uitvoerig van de bureaucratie en de ver spilling der overheidsgelden op een manier, die Burgerrecht het blad niet zou verbeteren. Wij iezen het BZN niet geregeld en het is natuurlijk mogelijk, dat de redactie toevallig en per on geluk in het troebele water van de benepenste reactie terecht is gekomen. Het staat in elk geval vast, dat het augustusnummer yan het BZN geen naam mag hebben. Een tachtigtal communisten en sympathiserende» z|jn door West- berlijnse firma's ontslagen, omdat hun mede-arbeiders weigerden sa men met hen te werken.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1