maar zeer klein percentage wol\ dekens SHANNON bevatten vaak Mr. H. van Riel u grote man opYYD-dag 4Echt wollen Echtpaar verdrinkt Duitsers overvaren Nederlandse netten Langvingerig drietal raasde door liet land Buit f 16 Dru ivenprinses rijdt stralend Westland in Filippica over zaak-Van cler Putten aan ju welen Betonnen plaat doodt boer 'AOW-pensioen omhoog, maar premie niet' Jftp Twee Nederlanders IS iet za 1 iginakend Begin van brand in Sow jet-ambassade Nederlandse werf bouwt weerschip I*„; VIU«L \CLL\ MAAKbAO 11 isbrlLiMIlbll 1UJ1 PAGINA 3 Dubbelbrede wollen en j (Van onze, sociaal-economische redactie) Met de benamingen 'wol' en zuiver wol' wordt vrij willekeurig omgesprongen, zo zelfs, dat in vele gevallen ronduit van mislei ding kan worden gesproken.' 'Advertentie 1 JU. f NAUWELIJKS LOS (Van onze parlementsredacteur) 'Laat mén oppassen dat er na de helmenaffaire geen nieuwe ongelukken in de gouvernementele sfeer gebeuren. Het is vol komen duidelijk dat er in de zaak-Van der Putten geïntrigeerd is. Als defensie samengaat met intriges, kan dat gemakkelijk catastrofale gevolgen hebben. Ik geloof dat ik voldoende dui delijk ben geweest. En ik heb niets over de heer Van der Put ten gezegd.' Een echtpaar uit Hillegom is zaterdagavond in de Haarlem- mermeerpolder met zijn auto in een bocht langs de Venne- penveg gereden en verdronken. Belgen- (Van een onzer verslaggevers) Druivenprinses Edith met haar hofdames Amy Lange en Ans Vis, gezeten op een prachtige praalwagen van de Westlandse snijbloemenveiling, vormde zaterdagmiddag het stralende mid delpunt van de fraaie oogststoet die door het Westland trok. Dit ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Westlandse oogstfeesten. De stoet trok duizenden belangstellenden. De heer Paamve had de praalwagens van alle Westlandse veilingen tot een kleurige stoet gearrangeerd. Ook de handel en particulieren waren vertegenwoordigd. Fibrenka sioffob 130 en 140 cm breed (Van een onzer verslaggevers) De Haagse politie heeft met de aanhouding van de negentienjarige militairen IV. S. en G. O. en van een zeventienjarige varensgezel, naar thans blijkt, een goede vangst ge daan. De jongelieden zijn in augus tus aangehouden voor een reeks diefstallen. Nu is aan het licht ge komen, dat zij zich ook schuidig maakten aan joy-riding in gestolen auto's en op weggenomen bromfiet sen, Met onverantwoordelijk hoge snelheden waren zij door Den Haag en Noord-Holland geraced. Niets was het drietal te dol. Zij stalen een personenauto die voor een ambassadegebouw in Den Haag stond geparkeerd, reden in Amster dam op gestolen bromfietsen mee in ten railly. die een hoofdstedelijke bromfietsfabrikant had uitgeschre ven. schonken daarna een van de voertuigen aan een vriend, pleegden inbraken in benzinestations in Haarlemmermeer en Leiderdorp, zonder daarbij overigens iets van hun gading te vinden. De gestolen voertuigen zijn vrij wel alle teruggevonden. De jonge lieden lieten de auto's en bromfiet sen meestal ergens in Den Haag staan zodra de benzine op was. Ge beurde dit voordien, dan liftten zij naar Den Haag terug, de auto's en bromfietsen gan de kant van de weg achterlatend. De escapades zijn meestal :r. nachtelijke uren van de. weekeiru,- uitgevoerd. Ook de inhoud van de gestolen auto's was voor het drie tal niet veilig. De militair O. was de technicus van de groep. Hij startte de gestolen voertuigen, waarvan de auto's daar na door S. werden gereden, zonder rijbewijs. De jongelieden verklaar den, dat het hun alleen om de rit ten te doen is geweest. Zij hadden enkele van de gestolen bromfietsen ook gesloopt en de onderdelen ver kocht of weggegooid. Hun arrestatie vormt het sluitstuk van een omvangrijk aantal inbraken, diefstallen en gevallen van joy riding, waarvoor talrijke jongens in Den Haag zijn aangehouden. Ir. J. W. C. Wezenberg, die bij het vliegongeluk op Shannon het leven verloor, heeft als leider van het ge mengde agrarischebedrijf dat "de textielfabrikanten van Puyenbroek in de oorlog in Goirle stichtten, een belangrijke functie vervuld in het agrarische leven. Niet alleen omdat hij het grootste veeteeltbedrijf van Nederland beheerde, maar voorr door zijn revolutionaire aanpak van de bedrijfsvoering. Vorig jaar bij voorbeeld schafte hij het voeren met hoof geheel af. Uit torenhoge silo's kregen de koeien op het bedrijf in Goirle de afgelopen winter alleen ingekuild gras. De methoden die de heer Wezen berg in zijn bedrijf toepaste, hebben niet alleen in Brabant, maar in ge heel Nederland navolging gevonden. De heer C. R. Waiboer was direc teur van het Bureau Gemeenschap pelijke Dienst van de proefstations voor Akker- en Weidebedrijven te Wagemngcn. Voordat hij deze func tie vervulde was hij bedrijfsleider op de proefboerderij ..De Kandelaar" te Marknesse in de Noordoostpolder. Dit is de conclusie, die de Neder landse Consumentenbond heeft getrokken uit een onderzoek dat hij heeft laten instellen naar de samenstelling van een negental dekens, die alle als 'wollen' of 'zuiver wollen dekens' waren aangeprezen. Uit het onderzoek is gebleken, dat drie bekende merkdekens (Aabe. Zaalberg en Van Wijk) inderdaad cehee! of nagenoeg geheel uit wol bestonden. "Dé kettingdraad bevatte alleen mogelijk ter versteviging soms een geringe hoeveelheid syn thetische vezels.' aldus de Consumen tengids, waarin de resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd. In andere gevallen waren de be namingen echter minder waarachtig. De kroon spande een deken (die overigens ook maar 12 kostte) die als 'wollen deken' werd aangeduid en die bij onderzoek bleek te bevatten: 84 percent rayon. 14 percent katoen en2 percent wol. Een andere deken, aangeduid als 'wollen 100 percents kwaliteitsdeken', bevatte 53 percent rayon. 28 percent wol en 14 percent katoen. Men postorderbedrijf verkoopt een wollen deken van ƒ28,81) die bevat: 3.2 percent wol. 57 pereenl rayon en li' percent katoen: een deken van ƒ20 in een filiaalbedrijf had pro- eentueel vrijwel dezelfde samenstel line. Een middenpositie nemen twee I merken in. die resp. ƒ29.80 en ƒ2195 kosten en die bevatten 45 percent j wol. 45 percent ravon en ('zuiver wollen deken') 10 percent katoen en 5i percent wol, 40 percent ravcm- vezel en percent katoen. tabee (Marijke) was .100 percent wol. Zaalberg !«1 percent wol en 1 percent polyaeriloni tril vezel en Van Wijk (Gravestcyn) 9,2 percent wol. plus 7 percent poiyamideveze!. Deze laatste drie dekens waren in tussen ook vrij wat hoger in prijs dan de andere 'resp. 48.25 47 75 en ƒ45). I 'Wij willen niet de indruk vesti- f gpn,* 70 nwkt de Consimicit'cnOond haar aanleiding van dit onderzoek op. 'dat wij wol als het enig zalig- makende materiaal beschouwen 1 Wij hebben indertijd de loftrompet geblazen over dekens samengesteld uit synthetische vezels en wij kun nen ons ook zeer goed voorstellen, dat in bepaalde gevallen b.v. geheel of gedeeltelijk katoenen dekens" goed zullen voldoen. Dat neemt echter niet weg. dat los van de hoedanigheden van ver schillende materialen de koper liet recht heeft te weten w a t hij koopt en dat hetgeen als wol wordt verkoch' ook inderdaad :vo! is.' Op het ogenblik wordt :n Neder- !a"d gewerkt aan de tohsiandbrenging van een etikettering voor wollen goederen, waarbij uit hel etiket dui delijk liet percentage verwerkte wol moet blijken. De fabrikant zou ecluer niet. ver plicht zijn een dergelijk etiket te voeren. De ConsumentenDond acht dit onvoldoende en pielt daarom voor een wettelijke regeling, en wel door .aanvulling van de voorschriften van de Warenwet. "Vorvolg van voorpagina Dicht bij het wrak vonden de redders, die tot over hun knieën door het water gingen, een jonge vrouw. Ze leefde nog. Ze werd over gebracht naar het noodziekenhuis op Shannon. Daar overleed zij la ter in de morgen. Bij laagwater kwam de DC-5 ge heel droog te liggen. De inzittenden hingen nog in de riemen, die ze voor de start hadden moeten vastmaken. Het toestel moet maar nauwelijks los van de grond zijn geweest, toén hec noodlot toesloeg. Bii het eerste laagwater 11a het ongeluk slaagde men er in 15 licha men to bergen. Va de eb van gister avond waren in totaal S3 slachtoffers overgebracht naar een hangar op Shannon. Toen nioe.,ten tic redders weer terug voor de opkomende vloed. Over de oorzaak van het ongeluk (ast men nog volkomen in het duis ter. Er hing een dichte mist. toen het toestel vertrok. De Oostenrijkse stewardess. Erica Urban, zou na deze vlucht weer te ruggekeerd zijn naar de hotelschool in Linz, waar zij als student stond ingeschreven. Zij gebruikte de zomer vakantie om als stewardess het geld voor haar studie te verdienen. Dinsdagmorgen om 9 uut be gint de verkoop van deze japon- stoffen. in een groot sortiment kleuren en dessins, kreukher- stellond, dubbelbrccd, door elkaar per meter voor WASHINGTON' (Reuter). Na een begin van brand up de derde verdie ping van de Russische ambassade in Washington stellen het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken en de Amerikaanse politie een onderzoek '111 naar de oorzaak ervan. Volgens de Russen moet iemand cie ambassade binnengedrongen zijn om de brand te stichten. Van Ame rikaanse zijde begrijpt men echter niet hoe iemand de altijd goed be waakte ambassade kan zijn binnen gegaan. de brand op de derde ver dieping kan hebben gesticht en het gebouw weer kan hebben verlaten zonder door iemand te zijn opge merkt. Wij gaan door met de verkoop van najaarsstoffen, dubbel- breed, voor prijzen, die gul dens lager zijn dan normaal. Zij. die gewend zijn om prijzen van tien gulden of nog meer te betalen voor dubbelbrede stof fen, zuilen verbaasd zijn over deze kwaliteiten. Morgen koopt U dubbelbrede japonstoffen, prachtige wollen en fibrenka kwaliteiten, w.o. tweeds, prince de gaiies, struc tuur en vele wollen fantasie stoffen... nti door eikaar per meter voor nog géén Yier gulden. (Van een onzer verslaggevers) Met deze woorden heeft mr. H. van Riel. vice-voorzitter van de VVD en fractievoorzitter van deze partij in de Eerste Kamer, zaterdag een open lijke aanval gericht, op het kabinct-De Quay en meer In het bijzonder op zijn partijgenoot ir. H. Visser. (Van een onzer verslaggevers) l)e slachtoffers zijn de 66-jarige bloembollenexporteur C. .1. van Til en zijn 53-jarige vrouw. liet ongeluk gebeurde toen de auto in de mist de berm raakte en over de kop sloeg. Zondagmiddag is de driejarige Elisabeth Warmerdam uit de 'Mesla st,raat te Haarlem bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. Om half vijf werd het meisje voor het laatst gezien. De Duitse trawier Haltenbank heeft donderdag op de Doggersbank de net- ien van de Nederlandse trawlloggers Jan Sr., Vlaardingen 84 en Huibertje, Scheveningen 242, overvaren. Tot hun grote verbazing zagen de bemanningen de Duitser, die vissen de was, recht op zich af komen. Het scheelde maar een haar of er waren ongelukken gebeurd. De schade bleef nu beperkt tot het verlies van de netten Overigens kwam dit beide schepen toch op een schadepost van ongeveer 1 2000 te staan. De verontwaardigde vissers A. den Hever en Sier Blok hebben nog ge tracht de Duitser te achterhalen om genoegdoening te eisen, maar daar zijn zij niet in geslaagd. In Heiloo is zaterdagavond de 20-jarige Hongaar Bela Campos, toen hij op zijn bromfiets de Kennemcr- strantAveg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Vlak bij de doorlaatpost aan de Keulse barrière te Venlo is in de nacht van zaterdag op zondag ren auto over de kop geslagen. De 32- jarige bestuurder J. Marks uit Venlo overleed korte tijd later aan zijn ver wondingen. Een sneltrein heeft zaterdagmiddag op dc onbu,.aakte overweg in de Wetermansweg te Diepenveen een auto gegrepen. Dit ongeluk heeft aan de 28-jarige H. B. E. Eikelekamp uit Deventer het leven gekost. Twee Belgische militairen zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de rijksweg Maastricht-Vaals op de helling van de Gulpenerberg met hun wagen tegen een boom gevlogen. Beide militairen, de 20-jarige J. J. uit Luik en de 25-jarige J. T. uit Libramont. kwamen om het. leven. In Naaldwijk is zaterdagavond in de Herenstraat een 70-jarige vrouw, M. de II- door een bromfietser aan gereden. In de loop van dc nacht bezweek zij aan haar verwondingen- Zeven mensen werden gewond en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht! toen zondagmiddag op de weg Eelde-Groningen twee auto's met eikaar in botsing kwamen. Een van deze auto's, bestuurd door een Duitser, reed na de botsing op een groepje mensen in. De inzitten den van cie beide wagens liepen slechts lichte verwondingen op. De 60-jarige bromfietser J. Pegels uit Greup bij Mijnsheerenland" is gisteravond in volle vaart tegen een auto gereden. Op weg naai' h"t zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam is liet slachtoffer overleden. De heer Pegels i was gehuwd. Aan het einde van de start baan vonden reddingsploegen het afgebroken staartstuk van de DC-6. Met bootjes moesten ze het wrak benaderen. ós Avonds om 7 uur werd het stof felijk overschot door 'n voorbijgang ster aangetroffen nabij de spoordijk aan de Rutherfordstraat. Advertentie I.M. MR. H. VAN RIEL -de grote man in de piste. listen begonnen .en door anderen ijverig nagevolgd'. Fel trok hij van leer tegen het 'onverstandige geschrijf in sommige bladen en met name in de Nieuwe Rotterdamse Courant, dat. z.i. nze buitenlandse politiek ondermijnt en een Indonesische aanval in de hand werkt. 'Men mag van ons niet verw nten dat wtj ons eenmaal gegevc: woord verloochenen. Wanneer wij echter onder druk van Amerika Nieuw- Guinea zouden moeten verlaten, zou daarin niets oneervols schuilen.' 'Wij vragen van het kabinet op rechtheid en niet een elkaar tegen- preken. Er is hier geen plaats voor diplomatie. De regering dient de moed tot kille openhartigheid op te brengen, anders dreigt zij vast te lo pen op haar eigen zwakheid'. NOORDOOSTPOLDER (ANP) Bij verbouwingswerkzaamheden in ziin schuur aan de Etteniandseweg in de Noordoostpolder is de 50-jarige land bouwer T. Schaap getroffen door een betonnen plaat van drie ton. Hij was vrijwel op slag dood. Het slacht offer laat een vrouw en zes kinderen achter. ook dc partijvoorzitter, prof. mr. r. J. Oud, zich angstvallig buiten het terrein van de actuele politiek. 'Ik ben mij ervan bewust dat ik aan het einde van miin loopbaan sta.' beken de de bijna 75-jarige prof. Oud open hartig. Weinig vat Onder deze omstandigheden kreeg de rede van mr. Van Riel bijzondere nadruk. Niet ten onrechte, zo betoog de hij, heeft de Volkskrant de VVD zojuist voorgehouden dat zij nog zo wéinig vat heeft op de arbeiders klasse. Mr. Van Riel hield een pleidooi voor de kleine middengroepen, die x.i. aan belastingverlaging toe zijn. 'Verhoging van het AOW-pensioen zonder premieverzwaring' is de titel waaronder de Bond voor Staatspen- sionering zaterdag te Leeuwarden een toogdag houdt. In drie zalen zul len om twee uur naar schatting vier duizend demonstranten uit 't gehele land bijeenkomen. Sprekers, die het dringende van de leuze zullen bepleiten zijn: J. J. A. Berger, lid van de FvdA-fractie in de Tweede Kamer, drs. P. M. Bruins, rector van het Arnhems lyceum, S. Sijtema. secretaris van ds Bond voor Staatspensionering, Th. G. Thijs- sens, dagelijks bestuurder van dc bond en K. J. Kuiper, lid van het hoofdbestuur van de Bond voor Staatspensionering. NIJMEGEN, (ANP) Op de scheepswerf Gebr. Van der Werf te Beesd bij Nijmegen hoopt men bin nenkort te beginnen met de bouw van een weerschip, het eerste dat voor eigen land wordt gemaakt. Het dient ter vervanging van de cumu lus, een van de twee omgebouwde Amerikaanse fregatten, die ons land thans als (veerschepen in dienst heeft. Het nieuwe weerschip moet gaan varen in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan, waar het waar nemingen voor het KNMI en de Rijksluchtvaartdienst moet doen. De boot wordt 62 meter lang, 12'i meter breed en 4fe -meter diep. Het project is reeds in principe goedge keurd. maar het wachten is nog op de officiële goedkeuring. Voor het eerst is zaterdag in de staat New York een verhoging van de radioactiviteit tengevolge van de Russische kernproeven gemeten. I11 de Oosterse Tuin in Naaldwijk werd prinses Edith geïnstalleerd. Naaldtvijks burgemeester D. van Heyst bood haar de scepter aan als teken van haar waardigheid. .Verpoost u temidden van uw druk ke bezigheden en bezint u op uw geluk.' adviseerde prinses Edith de Westlanders in haar charmante toespraakje. Zoel gehalte De rondwandeling over de Oosterse Tuin werd gevolgd door een bezoek aan het druiveurestaurant op Pauj- nenburg. Daar keurde prinses Edith het zoelgehaite van de druiven. De vooral voor de prinsessen vermoeien de dag werd besloten met een con cert in de veilinghal te Naaldwijk door de Mast ree.: liter Staar onder leiding van Martin Koekelkoren. Ook voor morgen is er een druk programma opgesteld. Prinses Edith zal een bezoek brengen aan Hoek van Holland en de fototentoonstelling in het parochiehuis te Naaldwijk ope nen. Burgemeester Hevst opent de druiven- en bloemenshow in de vei- De bewindsman bevond zich. sa men met zijn echtgenote, onder het gehoor van de fulminerende senator: als deelnemer aan de drukbezochte VVD-dag. gehouden te Scheveningen. De filippica over de zaak-Van der Putten kwam aan het slot van mr. Van Riels rede. Minister Visser be loonde de spreker niettemin met een manmoedig applaus. Deze landelijke liberale manifesta tie. waarvoor beslag was gelegd op het Kurhaus zowel als op het circus gebouw, begon 's morgens met een kranslegging op het graf van Thor- becke, Èen kwartet van prominente VVD-voormannen sprak de bezoekers toe. Van hen hielden niet alleen de mi nisters Korthals en Toxopeus, maar In de tweede plaats moeten de studiekansen worden vergroot voor kinderen, uit de lagere inkomens klassen. Voor een tekort aan vak mensen op het gebied van de natuur kundige en medis.he research in de naaste toekomst minnen we de ver antwoording nle- dragen. Een groot deel van zijn (weinige) tijd besteedde mr. Van Riel aan een beschouwing over Nieuw-Guinea. Hij sprak daarbij van een 'hitscampagne tegen minister Luns, door de socia- Inbreker» hebben in de nacht van zaterdag op zondag aan de O. Z. Voorburgwal te Amsterdam zestien duizend gulden en een hoeveelheid juwelen gestolen uit het huis van de eigenaar van café Casablanca aan de Zeedijk. De caféhouder ontdekte de dief stal 's morgens om vijf uur toen hij uit zijn zaak thuiskwam. De bezoe kers hadden in de woning een ge weldige ravage aangericht. Waar schijnlijk zijn zij door een luikje boven de voordeur binnengekomen. Lief lacht, en zwaait druiven- prinses Edith van der Wel op haar praalwagen. Stralend zette zij luister bij aan de Westlandse oogstfeesten, die zaterdag weer voor de tiende keer zijn begon nen. De negen druivenprinsessen uit de andere jaren waren ook bij het feest aanwezig. Druivenprinses Edith die om half zes nog even vriendelijk wuifde als bij de start om een uur was niet de enige van .koninklijken' bloede in do stoet. Alle koninginnen en prinsessen van vorige feesten waren ook aanwezig. Druivenkoningin Jo Stecnks van 1952. prinses Marijke Bruinsma van 1960. de Vrouwe en Heer van Naaldwijk en alle anderen pronkten nog eens in het koninklijk gewaad, waarin zij eens het middel punt waren van het oogstfeest. Een groot geluk had men: 'iet was prachtig weer. Dat de stoet enigs zins op het tijdschema achter raakte en zodoende een uur te laat in Naald wijk arriveerde vergaten de enthou siaste belangstellenden graag. linghal te Naaldwijk, in het druiven- restaurant is een ontvangst van plat telandsvrouwen. in het koor van de hervormde kerk worden schilderijen geëxposeerd, in de Oosterse Tuin kan men dansen, het Westlands Mannen koor geeft een concert in de her vormde kerk en Westiandse amateur- toneelverenigingen voeren in de Naaldwijkse veilinghal het. toneelstuk .De knecht van twee meesters' op.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1