Dordtse chauffeur al S dagen zoek Drie nieuwe BAF's: sneller en kwart meer volume C tBuurlanden de beste klanten Boer opgelicht bij 'diamantensmokkei van 600 750 cc Directeur van Seven Seas voor rechter Verband met diefstal boot je? Negen Belgische organisaties achter KvK- akkoorcl Slechte dienst Dubbele moorcl in Engeland T crugvreg het vrije volk DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 i ilerlijk weinig veranderd Noodzakelijke stap B. en li Den Haag: Wel subsidie aan Nationaal Ballet, maar.... Weinig uitgelekt Meer "zelf doen* -Acceleratie Bedrag op tafel (Van een onzer verslaggevers) De Dordtse recherche en de rijkspolitie te Amsterdam staan sinds verleden week maandag voor een verdwijningsgeval vol vraag tekens. Op maandagavond 4 september reed de 26-jarige taxichauf feur W. V. uit voor een ritje en sinds dat moment is cr geen levens teken meer van hem vernomen. Wel.is de taxi gevonden. De auto stond met een lichte beschadi ging aan de achterzijde geparkeerd bij een van de jachthavens rond het Dordtse Wantijpark. De chauffeur bleek echter spoorloos en is dat tot op heden gebleven. Ofschoon de vondst van de auto bij de jachthaven licht gedachten doet opkomen aan een ongeluk, sluit men bij de politie de mogelijkheid van verdrinking van de chauffeur' uit. Omstandigheden zouden daar op wijzen. Welke die omstandigheden zijn. laat de politie voorlopig in het midden. Maar wie de dagelijkse kleine Dordtse politieberichtjes leest, zal misschien op dezelfde samenhang stuiten als de politie dat wellicht ge daan heeft. In de nacht van maandag op dins dag (enkele uren dus na de verdwij ning van V.) is er in een van de jachthavens rond het Wantüpark een klein motorbootje gestolen, een zoge naamd Sliedrechts akertje, dat in het Zuidhollands Deltagebied veel als vissersbootje wordt gebruikt. Aan boord van het bootje bevonden zich een bed en een kacheltje. De nacht volgende op deze diefstal (dinsdag op woensdag) is cr weer rond het Wantiipark ingebroken. Uit een pa viljoen werd een flinke hoeveelheid levensmiddelen gestolen, om precies te zijn: veertig blikken soep, blikken worstjes, pakken koffie, drie broden, een aantal cakes, een ham, vijf ge kookte eieren en dozen chocolade repen. Ligt er verband tussen de verdwij ning van de chauffeur de diefstal van het bootje en de inbraak in het Wantijpaviljoen? De politie zwijgt erover, maar laat toch merken, dat in deze richting gezocht wordt. De veronderstelling dat V. inderdaad zo te werk is gegaan, doet direct nog een vraag rijzen, wat is de bedoeling van dit vreemde verstoppertje spe len? Want verstoppertje spelen zal het blijven als men eenmaal de jacht op V. gaat openen. Volgens de rijkspolitie te water is het met een bootje van de grootte van het Slie- drechse akertje mogelijk om in het wijde rivierengbeieci weken „onder water" te blijven. V. is volgens zijn baas een sympathieke, rustige jon gen, die sinds een maand bij hem werkt.. Wat heeft hem bezield? (nog steeds veronderstellend dat hij de dief van boot en leeftocht is)om de uitgestrekte Biesbosch (daarin mondt het. Wantij uit) in te trekken? Het doet ons tienken aan een spannend jongensboek, waar bet laatste hoofd stuk is uitgescheurd. Advertentie I.M. het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Dc natuur ui met (Van een onzer verslaggevers) Op een vergadering van negen or ganisaties. die nauw betrokken zijn bij het werk in de Antwerpse havens, is maandag een motie aangenomen waarin het akkoord tussen de Rot terdamse en Antwerpse Kamers van Koophandel over de Kijn-Seheldc- verbinding wordt toegejuicht. Ver tegenwoordigers van alle negen or ganisaties drongen er bij dc Bel gische regering op aan. te trachten i op basis van het akkoord tot een officiële overeenkomst met Nederland te raken. De motie is in Antwerpen niet zon der verrassing ontvangen. Hoewel de organisaties, die op de vergadering vertegenwoordigd waren, een over koepelend lichaam hebben, was de bijeenkomst niet door dit centrale instituut belegd. Het trok bovendien de aandacht dat van de negen or ganisaties enkele door hun voorzit ters vertegenwoordigd waren en dat een van de belangrijkste, de Nijver heidskamer van Antwerpen, niet aan de vergadering deelnam. Het initiatief tot de bespreking zou genomen zijn "door enkele niet aan de top van hun organisaties zittende Antwerpenaren. Opmerkelijk daarbij is ook, dat tot de ondertekenaars behoort de onder voorzitter van de Unie van Belgische Rijnreders, de organisatie die zich verleden week afzonderlijk bezighield met een akkoord tussen de beide Kamers van Koophandel en toen er scherp stelling tegen nam. De acht andere organisaties, waar van in de meeste gevallen de onder voorzitters hun handtekeningen onder rie motie zetten, zijn: Antwerpse Ha- venbelangen. de Belgische Reders- vereniging, Antwerpse Scheepvaart- vereniging. de Vereniging van Zee- vaartagehten der Fabrieken, de Ver eniging van Rijnvaartagenten., de Vereniging van Expediteurs van Ant werpen, de Algemene Beroepsver eniging Antwerpens Stouwersbedrijf cr. bet Verbond van Verhandelaars van Goederen. llllltlüfilfflllllÜinilllllililfPilRülliijl!:. f (Van onze verkeersreóacteur) DAF, Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven, lieeft dan eindelijk het grote nieuws volledig onthuld: eind van deze maand komen drie nieuwe typen van de Nederlandse perso nenauto op de markt (en zij zullen 22 september te Frankfort worden geëxposeerd)de 750 Standaard, de 750 de Luxe en de Daffodil, die eigenlijk e«n super de lnxe is. Het worden alie drie tweedeurs auto's met een 746 cc motor, wagens met een kwart meer volume dus dan de goede, nu al weer oude, DAF 600, die werd gepresenteerd in februari 1953 en die in maart 1959 voor het eerst kon worden geleverd. Deze DAF 600 blijft voor het overige in produktie. llllliUi-aflIllilIltilimlpiIflf.ilillliillilllliilliltlllUHmmiinMIlfl.'ltKIlIil AYij hebben rie DAF's 750 gezien en bereden rn wy kunnen niet ander? voorspellen, dan dat deze auto's in Nederland ongetwijfeld bijzonder goed in de markt zullen liggen, zo- wei om hun technische eigenschap- pen als om hun uiterlijk en voora! ook... in prijs! De 750 zonder opsmuk immers. ?a! 4430 kosten, de 750 cle Luxe 4850 en de Daffodil, die dus alleen ie super de luxe uitvoering verschijnt, heeft de aantrekkelijke prijs van 1 3150. Het wil ons voorkomen, dat de Nederlandse fabriek mee deze prij zen een zeer veilige concurrentie positie gaat innemen in cle klasje tussen 4000 en 5500 en dat. zij baar debiet in Nederland en daar buiten kan vergroten. Waarop gronden wij deze optimis tische voorspelling? Ten eerste op hetgeen DAF heeft gedaan: de hoogst noodzakelijke stap van 600 naar 750 cc. mét eniee detail verbeteringen, en ten tweede op hetgeen wij voor en na aan ander nieuws hebben gezien in deze klasse. Men mag dan roncluderen, dat de Nederlandse fabriek met een buiten gewoon ruime, rijk van glas voorzie ne, maar vooral elegante auto voor den dag komt. die door de vergrote motorinhoud zich thans ook beter zal lenen voor zakelijk gebruik dan met de eerste variomatische auto het geval bleek te zijn. Van Doorne heeft dat laatste heel goed beseft en reeds kort nadat de 600 in produktie was. is men dan ook al begonnen de 750 te ontwerpen. Dc DAF 750. uiterlijk niet te onderscheiden van tie 600, die dezelfde af- :|j||!:r;|||i|m metingen heeft. ''''ij jSiiVjrV'-"' f 3;-'-'y -i-V iVan een onzer verslaggevers) Het Haagse college van B. en W. is bereid om het Nationaal Ballet, dat nu definitief uitsluitend in Amster dam gevestigd zal zijn, een subsidie van 45.000 per jaar toe te kennen. Mits echter Amsterdam eenzelf de bedrag betaalt als bijdrage voor het Nederlands Danstheater, dat Den Haag na zijn weigering om toe te stemmen in balletconcentratie, als balletgezelschap overblijft. Het Haagse college wil het Dans theater een bijdrage verlenen van 130.000. zodat de stad dan in totaal een subsidie van 175.000 uitgeeft vijf mille meer dan het Haagse aandeel in de concentratieplannen zou zijn geweest. Het rijk. zo wordt voorts aangeno men. zal het. Nederlands Dansthea ter eveneens met een bedrag van 45.000 willen steunen. Het Dans theater krijgt op die manier de be schikking over 220.000. Deze gedachten van B. en W. in Den Haag zijn neergelegd in een nota. die tie kunstcommissie nog moet behandelen. Als deze zich hier mee akkoord verklaart, zal een voor stel in dien zin de Haagse raad ter behandeling in de vergadering van 25 september bereiken. Het Interieur van de Daffodil is zeer verfijnd. Het stuur is veranderd en er Is een fraai instrumenlenpaneet, met onder andere druktoetsen voor het licht. L -tv -x (..(/s Voorfront van de Daffodil. De grille is zo groot gewórden en zo zwaar verchroomd, dat men denkt met een vee! zwaardere wagen te doen te hebben! Maar men is niet over een nacht ijs gegaan: wel over een heleboel nach ten met vrieskou. Want zowel ver boven de Fooicirkel als in de hitta van cle Spaanse Sierra Nevada en de Syrische woestijn zijn de proto typen bepioerd. Bovendien kregen geselecteerde klanten cle wagens te berijden, zodat al met al in twee jaar veel meer dan een miljoen testkilometers is afge legd. Bij welke mededeling men er alleen maar over verbaasd kan zijn. dat er zo weinig van is uitgelekt, al die tijd... Het uiterlijk van de Nederlandse personenauto is na.mveli.jk5 veran derd, behalve dan bij de Daffodil, die een veel forser front heeft ge kregen en die daardoor zeven centi meter langer is geworden. De Daffo dil is daarmee een werkelijk zeer fraaie, breed tonende wagen gewor den. Ook inwendig heelt hij gewonnen, ten eerste door de buitengewoon smakelijke bekleding in grijs en wit, ten tweede door een nieuw instru mentenpaneel. waarin men alleen bet gemis betreurt van een benzine meter. al is er dan een con.ro'.e- lampje. Technisch was de grote vraag bij alie 750'ers hoe de zesendertig per- (Van onze verkeersredacteur) Bij DAF in Eindhoven wer ken nu al 5300 werknemers, onder wie 800 Belgen. Van de DAF '600' voor kort, toen men zich op de '750' ging inrichten, per dag 70 gemaakt Van de nieuwe typen hoopt men er reeds onmiddellijk 80 per dag te kunnen maken en in de eerste maan den van 1962 reeds honderd. De fabricage van bedrijfswagens gaat van 90 naar 120 per week; ut 1961 zullen er ten slotte meer dan 5000 zijn gemaakt. In totaal zijn 30.000 DAF's 600 ge produceerd. waarvan er 17.000 lopen in Nederland. De andere zijn geëx porteerd. vooral, naar België, maar ook in toenemende mate naar Duits- werden er tot jamj_ jjjip dit, jaar bovendien duizend vrachtauto's zal afnemen. Her, is de maar de fabriek zelf gelooft, dat dc nieuwe typen favoriet zullen worden. Men heeft ditmaal wachttijden wil len vermijden en verwacht, dat in oktober de aflevering al vlot op gang zal zijn. Voor het overige kan de nieuwe motor ook worden ingebouwd in oude beste exportklant voor bedrijfsauto's. DAF'S De Euroroarkt heeft de DAF nog De verkooporganisatie is nu gereed in Oostenrijk, Italië. Scandinavië en Zwitserland en in deze landen zal de verkoop zich wel voornamelijk rich ten op de 750 cc. In Nederland moet worden afge wacht hoe de maag zich ontwikkelt, niet de voordelen gebracht., die men meende te kunnen verwachten. Alleen in Duitsland zijn de invoerrechten op auto's laag. maar in Frankrijk en Italië zijn zij nog hoog. in het laatste land zelfs boven de dertig percent!. cent grotere kraent van ue ntoior kon worden opgevangen in dc be faamde riemen, die de versnellingen vormen. Dit probleem is opgelost door een 'vacuumbuffer' tussen te voegen, een systeem waarbij het mn- torvacuum in grotere mate te hulp komt bij het gas geven. De DAF is hiermee minder dan hij was een wagen geworden, waarin men 'niets te doen heeft dan te stu ren en te remmen'. Men kan nu namelijk met gasgeven toch nog enigermate een schakeleffect berei ken. dat wil zeggen: zuinig optrek ken (maar dan langzaam), of snel optrekken met vol gas. wat natuur lijk minder economisch is. Bij dit 'kick-down effect' kan men desnoods tot de plank gaan en daar blijven! Het verbruik van rie 750 cc motor wordt voor liet overige als nipt hoger opgegeven dan dat. van de 600: 6 tot 7.5 liter per 100 km, a! naar de rij stijl, wat das neerkomt op 1 14 1 16. De maximale snelheid daarentegen, die deze 30 pk motor opbrengt, is van 90 km per uur gekomen op 105 km en dit tempo kan men ook aan houden ais kruissnelheid, Behalve dit grote pluspunt is er nog een ander, namelijk een verdub beling van dc acceleraties'nelheid tussen 0 en 80 km/U., zodat de/e nu is gekomen op slechts 20 seconden. Voeg daarbij een driemaal vergrote optreksnelheid van 70 naar 35 km/u en het is duidelijk, dat de voornaam ste bezwaren die 600-rijders tot nu toe koesterden, wel zijn opgeheven: De 750 cc is dan ook geen verdert ontwikkeling van dc 600-moior. maar een geheel nieuw ontwerp. Hij Jp 'overvierkant'. dus met veel groten boring dan slag en daardoor heef hij een heei lag; zuigersnelheid, di; een lange levensduur kan garanderen En om de zaak nu eens om te keren de 600 zal op zijn beurt verbete ringen ontlenen aan deze nieuwe 750 cc. In alle drie de nieuwe typen Is rie verwarming aanzienlijk verbeterd. ««eirtiigri.iK is vooral ook, dat men door cmmantcling van de motor het lawaai, dat annex is aan luchtkoeling, heeft weten le beperken. Gesmeerd behoeft deze DAF evenmin te worden als de vorige. Alles samenvattend kan men niet anders dan herhalen, dat de DAF nu ?en behoorlijke snelle, ook op de autoweg handzame auto is geworden, waarmee men een ander kan inhalen ?n een gemiddelde kan maken, dat op 3c zeventig kan liggen, maar meer malen ook d» tachtig km per uur kan overschrijden. MELBOURNE (Reuter) De Neder lander A. B„ leider van het bureau te Melbourne van het reisbureau Seven Seas, is maandag voor de rechter verschenen. Hij wordt be schuldigd van fraude waarmee een bedrag van ongeveer 39.000 Austra lische ponden gemoeid zou zijn. Hij zou betalingen aan verschillen de maatschappijen en personen, waarvoor hij geld ontvangen had. hebben nagelaten. B. legde zelf geen verklaring af. De reisleider van Seven Seas. C zei dat het gewoonte was dat geïn teresseerden een minimum-inlegsom van 25 pond betaalden. Bij gelegen heid had B. dit minimum aan de be trokken scheepvaartmaatschappijen overgemaakt, maar wat er verder overbleef had 3. gehouden. M. had er bij B. op aangedrongen al het ontvangen geld over te maken, maar B. had gezegd dat de maat schappijen alleen maar het bedrag van 25 pond verlangden en dat het overige een zaak tussen Seven Seas en zijn klanten was. M, zei dat B. mogelijk door de drukte niet ge weten had hoeveel er in totaal aan inleggelden was betaald. (Van een onzer verslaggevers) Luister, zeiden een paar da gen geleden twee onbekende Limburgers tegen de bejaarde landbouwer L, uit Konings bosch; als je dit pakje over de grens brengt, kun je duizend gulden verdienen. Zij toonden de landbouwer een keurig pak je met duur papier en een groot aantal rode lakzegels. 'Diamanten.' fluisterde een van de twee mannen de landbouwer in het oor. De boer keek veelhelekenend: hij, lie op een steenworp afstand van de rrns met Duitsland woonde, wist im- )ers direct wat dat betekende: smok- -iwaar! Inderdaad, zeiden de beide man- at geheimzinnig: 'Of dc boer het. tkje naar de.overkant wilde bren- n?' Tn hek.gehucht vlak over de ons zou liet dan op een afgesproken aats worden afgehaald. Duizend Iden was ermee te veidierten. De landbouwer, had er wel oren ar. Het leek hem een koud kunstje. Alleen, de heren hadden één voor aarde: de boer moest begrijpen, dat, ,i hem natuurlijk niet zomaar met et Kosroare pakket konden iaren tan. Als de boer nu duizend gulden ->rg wilde betalen, had hij over een tar uur honderd percent winst ge bakt. L.ang werd gepraat, maar ten slotte cam de boer toch met het bedrag op fel. Hij nam glunderend het ge wichtig uitziende pakket, aan, stopte het onder zijn jas en verdween m de richting van de grens. 'De heren" zou den zolang in de auto wachten Op de afgesproken plaats op Duits grondgebied heeft de boer vele lange ur< 1 zitten wachten. En at wachten de werd hem de truc duidelijk. Thuis gekomen de 'heren' hadden uiter aard niet zo lang gewacht spoedde L. zich naar de politie» die zich over het pakje ontfermde. Het bleek ge vuld met enkele honderden, waarde loze kralen... Verdacht van oplichting heeft de Roermondse justitie nu een verzeke ringsagent uit Geleen en een koop man uit Heerlerheide laten aanhou den en opsluiten. De gedupeerde landbouwer rekent erop, dat hii in elk geval nog wat van zijn duizend gulden terugziet. Want zelfs de kralen heeft hij op het poli tiebureau moeten achterlaten I'Tr zijn in en om dc Volkspartij I voor Vrijheid en Democratie twee stromingen aan te wijzen. Er is een fatsoenlijke, van oudsher vertegenwoordigd door de Nieuwe Rotterdamse Courant, die zich dan ook niet altijd achtec "de VVD kan scharen. Er is ook een stroming die het bij de minste aanleiding met. de politieke mo raal op een akkoordje gooit, die cynisch speculeert op de gunst van morrende kiezers en die gnui- \end het gewroet en de insinuaties van een blad als De Telegraaf volgt. Op de Schevenina.se VVD-da? heeft de heer Van Riel. vjee-voor- zitter van zijn partij en fractie- leider in de Eerste Karn er. zien biizonder duidelijk tot exponent van deze tweede stroming ge maakt., Hij was op goedkope suc cessen uit en hij heeft ze ge- kregen. Het viel hem natuurlijk hele maal niet moeilik om. tussen de fanfares van een dansorkest door. met een paar holte kreten over Nieuw-Guinea en over de zaak- Van der Putten de handen op el kaar te krijgen. Men moet al een kniesoor zijn om met oen dave rende feestavond en een nachte lijk bal in het vooruitzicht bij zo'n gelegenheid nier graag mee te klappen, waar of niet? Intussen weten we na deze bijval weer iets beter wat we hebben, te verwachten van liberalen van het slag van mr. Van Riel. Het is dc bijval van beginselloze roer- ommers. die niet naar argumen ten vragen en die niet overtuigd hoeven te worden om de een voudige reden dat ze bij voorbaat overtuigd sijn: van het gelijk na melijk van ieder die eens een ferme rel durft schoppen, het geeft niet waarover en tegen wie. Wie zich verheugt in applaus van dit allooi, kweekt geen libe ralisme (wat dit dan ook ma? zijn), maar louter nihilisme. Waarmee hij Vrijheid én Demo cratie een slechte dienst bewijst. Mr. Van Riel is intelligent genoeg om dit heel goed te beseffen. Daarmee is zijn agitatie des te scherper veroordeeld. De lezers van de NRC kunnen zich er de laatste tijd, niet over beklagen dat de hoofdartike len over Nieuw-Guinea in dit blad nooit eens verrassingen bieden. Nadat de voorstanders der 'his torische taak van Nederland' in de NRC jarenlang hun warmste verdediger hadden gevonden, is het blad ongeveer een half jaar geleden overstag gegaan en de internationalisatie gaan bepleiten die het tevoren met laatdunkend heid had afgedaan. Op 23 augustus stelde de NRC zich onder indruk van de laatste gebeurtenissen plotseling in de voorhoede van hen die Nieuw- Guinea zonder verdere omhaal aan Indonesië willen overdragen. Deze nieuwe politiek heette nu 'de enige die én in het belang der Nieuwguine.se bevolking is én Ne derland een eervolle uitweg ver schaft én de kans schept op her stel van de normale, misschien zelfs vriendschappelijke betrek kingen tussen Nederland en Indo nesië.' "Intussen is de NRC blijkbaar -I weer van zijn eigen ferme taal geschrokken. In een nieuwe verrassende wen ding stelt de NRC var. 9 septem ber dat 'voor elke beslissing over hetgeen verder gedaan kan wor den voor het welzijn en de ont wikkeling van Nieuw-Guinea het belang van de bewoners van het j gebied het enige bepalende ele ment (behoort) te zijn'. Met. name rekent dit nieuwe hoofdartikel af met de stelling van het oude. dat enigerlei op lossing van hef, vraagstuk Nieuw- Guinea iets zou kunnen betekenen voor toekomstige betrekkingen met Indonesië. Inschakeien van de V.N. 'zou overweging verdienen', hoewel het blad op 23 augustus -.chreef. dat t.ot de nieuwe politiek besloten zou kunnen worden zonder over- leR met de Verenigde Naties. Tot slot, ruimt de NRC plaats in voor de Nieuw-Guinea-Ra ad, die vorige maal met geen woord ge noemd was. "JNortom: tussen 23 augustus en 9 september heeft de NRC op nieuw een draai genomen. Wij wachten met belangstelling het moment, af waarop de 'historische taak' van een half jaar geleden weer in rie NRC opgeld gaat doen. De lezers van de NRC zijn nu wel op alles voorbereid. LONDEN (Keuter. AP) De vijf tienjarige Litlian Edmead en de zes tienjarige Malcolm Johnson, die zondagavond samen waren gaan wandelen nadat zij naar de kerk waren geweest, zijn gistermorgen oeiden gewurgd aangetroffen in een sloot in hun woonplaats Gravesend bij Londen. De kleren van het meisje lagen naast haar. De moord is ontdekt door een man, die toevallig voorbijkwam en de po litic heeft gewaarschuwd. Een timmermansleerling is gister avond de dubbele moord ten laste gelegd. De Britse oud-minister lord PethickLawrence., veteraan van 'de Lsbourpartij. is in Londen op 89- jarige leeftijd overleden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1