Wellicht voor terrein Excelsior Toch nog sluitstuk voor Jeugd Jolijt Brigitte Bardot in n Zeven maanden tegen magazi s geëist - terwijl de stad om 'n metro schreeuwt?" Neder land, fijn, maar bos is er te weinig.., Excelsior en 'Orpheus' geven concert in Kethel Scheps stelt vragen in cle Kamer Miss Pernis en modeshow op De Vijfsluizen Vliegerwedstrijd aan de Maas: Motorrijders ernstig gewond mm ghieda.mme.rs 7 elkaar onder Nieuwe regeling ter bescherming van voetgangers Doktersdiensten Misdaad Predikbeurten Nieuw laboratorium Wisselkoersen O.- en W.-Souburg Visafslag HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 .PAGINA 5 Woningbouw De grote vliegerwedstrijd, die het sluitstuk had moeten vor men van Jeugd Jolijt 1961, maar die grondig verregende, zal nu op zaterdag 23 september worden gehouden. De werkgroep Jeugd Jolijt heeft opnieuw omvangrijke voorbereidingen ge troffen om deze manifestatie te doen slagen. Henri-Georges Clouzot, de harde regisseur van films als .,Le salaire de la peur" en „Les tiaboliques". laat nu een tragedie van losgeslagen jeugd zien: .,La Vérité" ofte wel „Haar beken tenis". Bandieten 15 SEPTEMBER „Twijfel aan het nut van de metro bij sommige Roller dammers OnmogelijkV Het levendige gezicht van Max Ehrensperger, een kleine, donkere architect uit Zürich, stond hoogst verbaasd. „Twijfel", vroeg hij, „terwijl deze stad om ondergrondse treinen schreeuwt? Drukke trambanen in de stad dat is slecht! De stad zal zich nooit op de beste manier ontwikkelen zolang die er nog zijn!'' issis Goed gezicht Licht, licht Op z'n gemak (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad zal in de vergadering- van vol gende week vrijdag- beslissen over de aanleg van een sportveld in het sportpark Thnrlede. Hiervoor wordt een. krediet van 53.250.gevraagd. Het sportterrein zou worden toegewezen aan de r.-k, sportvereniging Excelsior. Excelsior heeft de gemeente aanvankelijk verzocht om de beschikking te krijgen over het nieuw aangelegde sportveld aan de Oude Dijk bij de onbewaakte spoorwegovergang. De vereniging groeit gestadig en vooral liet aantal jeugdleden stijgt zo snel, dat alle competitiewedstrij den niet meer op drie velden kun nen worden afgewerkt. De Sportraad heeft er naar aan leiding van het verzoek op gewezen, dat het aangevraagde sportterrein, is aangelegd ten behoeve van de Schie damse sportvereniging SVBPW ter vervanging van het veld aan de Jeugd Jolijt houdt zijn belofte: de vliegerwedstrijd, die een zo groots sluitstuk van Jeugd Jolijt 1961 be loofde te worden, Is niet afgeschre ven. maar alleen uitgesteld. Zaterdag 23 september en mis schien'is dan eindelijk ook de be loofde. mooie herfst begonnen kunnen de vliegers de lucht in, Het programma met alle bijbeho rende paperassen toont aan, dat deze vliegerwedstrijd een prachtig staaltje van samenwerking is. Want Animo, leden van het club huis St.-Joris Doelen en padvinders assisteren bij de optochten: Jong Harmonie" en de tamboers van 'Cres cendo' zorgen voor opgewekte mars muziek. Vervolgens draagt 'Jonge Str ijd de zorg voor het geluid en de EHBO- tent. Het GEB zorgt voor een stroom- aansluiting en Gemeentewerken voor afzettingen. Als nu ten slotte ook het weer nog in die samenwerking wil delen, zijn we voor het welslagen van de vliegerwedstrijd niet bang. De afdeling Schiedam van het Verbond van Veilig Verkeer zal in de komende weken de nodige affi ches en folders verspreiden die de burgerij zullen voorlichten over de nieuwe regeling ter bescherming van voetgangers, die 1 november in wer king treedt. De gemeente zal er voor zorgen, dal. affiches worden aange bracht op de aanplakborden in Schiedam. Parallelweg. Toch meent de Sportraad, dat de drie velden van Excelsior niet toe,- reikend zijn voor de 16 elftallen van de vereniging. De Sportraad heeft, daarom geadviseerd het sportpark Thurlede in de omgeving van de Excelsiorveiden verder uit q® brei den. Het is mogelijk gebleken om in het sportpark ten noorden van de Veensloot en ten westen van de terreinen van de hockey vereniging Spirit een sportterrein aan te leg gen. Dat zou een krediet vergen van 53.250. Burgemeester en wethouders .me nen, dat van deze gelegenheid om Excelsior te helpen gebruik moet worden gemaakt en stellen voor, het krediet te voteren. Hei za! worden verhuurd voor de gebruikelijke hu i prijs van 350.per jaar vermeer derd met 200,voor het maaien van gras, enz. De beide woningbouwverenigingen Volkshuisvesting en Onze Woning hebben de gemeente verzocht om een krediet van 7600,voor de betaling van grondonderzoek, een advies, gedaan door het Laborato rium voor Grondmechanica te Delft, ten behoeve van de bouwplannen der verenigingen. Scholen Het aantal leerlingen van de Wil lem de Zwijgerschooi voor ulo 1 aan de St.-Liduinastraat is in de derde klassen toegenomen met 39 en m de vierde klassen met 17 leerlingen. Bo vendien zai voortaan, in' de derde klasse van de handelsafdeling ook les in machmeschrijven worden gege ven en dit alles maakt de aanschaf fing van extra-leermiddelen nood zakelijk. voor welk doel B. en W. voor stellen een krediet van 3750 te voteren. B. en W. vragen de raad een kre diet van 1000.voor de Goeman Borgesiusschool, waar men handen arbeid wil gaan invoeren als leer vorm. De volgende artsen hebben het komende weekeinde dienst: J. van Buren. Buys Ballotsingel 72-76, tel. 69661: G. Pet, Tuinlaan 38, tel. 66898; J. van der Veer, Ruys. de Beeren- broucklaan 16, tel. 69873. Apotheek: Backer, St.-Liduina straat 58. Op zaterdagavond 23 september zullen in de grote sporthal van het sportpark De Vijfsluizen de verkie zing van Miss Pernis 1961 en een „modeshow in de bloemen" voor per soneel van Shell Pernis worden ge houden. Terwijl bij de Miss „Pemis-verkie- zing alleen de meisjes hun charmes mogen tonen, kunnen aan de mode show ook de gehuwde dames deelne men De toiletjes voor zowel dë ver kiezing als de modeshow worden door de dames zelf gemaakt: bij de creaties voor de modeshow is echter een maximumprijs van 25,aan te verwerken stof gesteld. Voor een fris decor zai worden ge zorgd door leden van de volkstuin verenigingen Vlaardingen en Het Ouweland van Hoogvliet, die op hun beurt in ondeainge competitie het podium met geurige én fleurige bloe men 'zullen versieren. Een doe-het-zelf-avond derhalve, waarop de meisjes reeds bij voorbaat, door hun mannelijke collega's in de bloemetjes worden gezet. De avond begint om acht uur. Brigitte Bardot speelt de hoofrol van officiersdochtertje, altijd achter gesteld bjj ccn begaafdere zuster. Na een zelfmoordpoging vertrekt zij naar Parijs en begint daar een onverschil lig leven met cynische vriendjes. „La Vérité" ic knap en sensationeel gemaakt, een boeiend werkstuk van een regisseur die zelfs de schijn weet te wekken, dat Brigitte Bardot goed acteert, Ondanks de entourage van jonge- licden-cafés. ondanks de erotische slonzigheid van Dominique en haar j haal kunnen draaien, vrienden, ondanks de cynische diep zinnigheden van één van hen. i* het verhaal volkomen romantisch, ver want aan ..La Travvata" of ..Carmen". Het boeiende thema is de schuld vraag. In passag e. SPRINGS" (ook in Monopol e) maakt een nogal gekunstelde indruk. Maar het voldoet in zoverre aan de bedoeling, dat het de hoofdfiguren volop gelegenheid beidt om te paaTd door wilde landschappen te- jakkeren. Randolph Seott is een prachtige, •toere en in ieder situatie beheerste ex-sheriff. En dnor de vrouw in het gezelschap fGail Kussel) op het laatste moment weduwe te maken, heeft men handig nog een „happy end" voor de ex-sheriff aan het ver- De vliegerwedstrijd wordt van 14 tot 19 uur gehouden op het -terrein aan de Maasboulevard Jongens en meisjes van 8 tot en met 14 jaar kunnen deelnemen en zullen worden verdeeld in drie leeftijdsgroepen. Een jury, bestaande uit de heren: De Wolff J. Pulleman, J. Bronneman, P. Smit, Van Breda. Bosman en Voorbach, zal de prestaties van de vliegers en hun eigenaars beoordelen. Wellicht zal wethouder mr. M. J. M. van Kinderen de prijzen uitreiken. De jury let op de originaliteit van het model van de vlieger, op de af werking. op de het oplaten (waarbij vader mag helpen), op de kwaliteit van de staart en op de stand van de vlieger in de lucht. De deelnemers trekken zaterdag middag 23 september in optocht achter de muziek naar de Maasbou levard. Om twee uur starten de op tochten vanuit de verschillende wij ken. Voor de jongens en meisjes uit Kethel, Nietiwiand en het Westen gaat er een optocht van start bij ge bouw De Rank en via, de spoorweg overgang. Burg. Van Haaxenlaan. Nwe Damlaan. Mgr. Nokenslaan. Wi- bautplein (waar de Nieuwlandse jeugd, zich- aansluit). Troelstralaan, Bembrandtlaan. Frans Halsplein (ge legenheid voor de jongelui uit het Westen om zich aan te sluiten). Graaf Florisstraat, Aleidastraat, Twee Leerdamse motorrijders zijn gistermiddag ernstig gewond bij een verkeersongeluk, dat gebeurde tussen Arkel en Gorkum. Beiden reden In de richting Gor kum, toen een hen Inhalende bestel auto, bestuurd door B. B.. plotseling het parkeerterrein van een café op zwenkte. Beide Leerdammers reden tegen de auto aan. Van één van hen, M. de V., werd een voet afgereden; d eander, V. de V„ liep een hersenschudding en een gebroken been op. De duopassagier van de laatste kreeg een shock. De gewonden zijn naar het ziekenhuis van Leerdam overgebracht. In Monole draait 's avonds de film „Ik stierf duizende doden". De man die in deze .film door zijn vele gevaarlijke avonturen duizend doden sterft, is een beroepsmisdadiger, die tot levenslang was veroordeeld, maar die na negen jaar gevangenisstraf wordt vrijgelaten. Zjjn oude bende prest hem direct juwelenroof. Wéér zoekt de politie om een hoofdrol te spelen in een hem en ten slotte vindt hij zijn einde ergens op de rotsen. Het verhaal van de de film „DE ZEVEN BANDIETEN VAN SILVER SCHIEDAM Uro;e Kerk. 10 uur ds. J G. Jansen: 7 uur Open Deur Dienst. Bethelkerk. 10 uur ris. G. vru der Steen: 5 uur dr. I-. J. Cszentter, Opstantilnsskerk. 10 uur ris. D. Sps- liug, H. Doop; 7 uur ds. Samson. Feijen- oord. Vredeskork. 9 en 10.43 uur ds. H. Hemmes: 7 uur ds. C, van der Steen. Ned. Prof. Bond. 10.30 uur ds. J. B. Schouwlnk. Oud-Kam. Kerk. 10 uur Hoogmis. Leger des Hells. 10 uur Heüjgtflgs- samenkomsr; 18.-15 uur opeuiuclusarofn- komst; 19.30 uur Verlosslngssamenkonist onder leiding van majoor ea mevr. sou- rereln. ZATERDAG Bioscopen; MONOP0LE: De zeven bandieten va a Sliver Spring, t uur. Ik stierf dut sen,1 doden,. 7 en 9.15 uur. PASSAGE; La vérité, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Diversen: IRENE: oranjebuurtvcrenigtns Gusto, klndcnntddag, 14 Uur. Vriendenkring, uitvoering. 20 uur. MUSIS SACRUM; Othello, toneel, 20 uur. ZONDAG Bioscopen: MON'OPOLE: De zeven bandieten van Silver Spring. 2 en 4.13 uur; Ik stierf duizend doden. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: La vérité. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Diversen: IRENE: Societe GulUaume. 20 uur. DE RANK: jeugdsoeietelt Kethel, 20 De gemengde zangvereniging Excelsior en het Koninklijk Schie dams mannenkoor Orpheus ge ven woensdag 4 oktober samen een concert in het wijkgebouw De Rank aan de Schiedamseweg in Kethel. Het dameskoor De Kleine Stem West verleent mede werking. Er zullen werken worden uitge voerd van Burgiel, Puree!!. Haydn, Pa!estrina, Bruckner. Andriessen en Czajanek. Voorts worden het ope ningskoor uit .Die Jahreszeiten' van Haydn en fragmenten uit Handels .Messiah* gezongen. De Schiedamse zangeres Puck de Rover, die in onze scad al geen on bekende meer is, zingt enige, aria's uit .The Messiah'. Zij heeft les van Corrv Bijster en treedt de::e maand bis voorbeeld nog op in Terneuzen. Goes. Bergen op Zoom. Zij verleent ook nog medewerking aan orgel concerten in Schiedam en Rotter dam. De bedoeling van het concert is om te onderzoeken of hiervoor in Ke thel belangstelling bestaat. Ais dit het geval blijkt te zijn. ruilen de concerten in de toekomst worden herhaald. Op woensdag 4 oktober wordt het Laboratorium voor Metaalkunde van de TH officieel geopend. Voor deze gelegenheid is een bijeenkomst vast gesteld, die ont 13.30 begint en wordt gehouden in de grote collegezaal van het nieuwe laboratorium; Rotter- damseweg-hoek Jafïalaan. Engels pond Arnerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse shilling I0.I6S—10,16a 3,61/e—3.61fJ 73,534—73,585 7,2617,268 83,76583,815 69.875—69,925 90,445—90,495 52.46552.514 52.74—52.79 3.50iV-3,50!-j 58,235—58,282 14,00 s14,014 Escudo 12,6612,674 langs Juliaitapark, Stadhouderslaan, langs Martinitterrein. naar Maas boulevard. De jongens en .«meisjes uit het Oosten starten op het Van 't Hoff- plein, Snelüussingel, Marconiplein (aansluitenjongelui uit het cen trum), Broersvest, Koemarkt, Lange Nleuwstraat, Nieuwe Haven, Haga- sfcraat» Befjerlandsestraat, Rozen- burgerpleiix (aansluiten van jongelui uit het Zuiden), Nieuwe Maasstraat; Rijnstraat nftar Maasboulevard. Om drie uur begint daar de vlie gerwedstrijd. Omstreeks zes uur worden de prijzen uitgereikt. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (p.v.d. a.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het waar is dat de minister het voorstel tot herinde ling van de gemeentelijke gren zen van het eiland Walcheren aan het college van Gedeputeerde Staten heeft teruggezonden, met de mededeling dat een ontwerp bij de Tweede Kamer geen meer derheid zal behalen zolang op heffing van de gemeente Oost en West-Souburg daarin begre pen zal zyn. De heer Scheps vraagt de minister verder hoe hjj in dit geval heeft kunnen vaststellen, dat in de Twee de Kamer geen meerderheid voor het oorspronkelijke ontwerp zal zijn en dat daarom het onderdeel over de gemeente Oost- en. West-Souburg moet worden teruggenomen. Heeft, de minister zijn eigen oor spronkelijke standpunt niet prijsge geven alvorens de Tweede Kamer haar eigen woord kon laten horen?, aldus de heer Scheps, Hij wil voort» vernemen of het dan niet beter en ook juister zou zijn, het oorspronkelijke voorstel aan het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland terug te zenden, met argumenten, die bet standpunt van de minister kunnen schragen. Waarom moest tussen het toezen den van het voorstel i960 en het wij zigen van het standpunt van de mi nister bijna een jaar verstrijken? .Dreigt door deze wijziging van het standpunt van de minister de ont wikkeling van Walcheren niet ern stig geremd te worden, stellig ook door het verlies van tijd, speciaal met het oog op de nationaal belangrijke industriële mogelijkheden van dit gebied (Sloehaven ed.)?" Voor de sociëteit Guiilaume Ireedt zondag in Irene op The Peter Snoey Combo en The Hans van Leeuwen Quartet. Aanvang acht uur. Rotterdam 15 september: aan de de Visafslag alhier werden van U- muiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. f 43 tot 46; Schol klem f 25 tot f 33: Schelvis midd 48 tot V 51; Schelvis klein 20 tot 29: Kabeljauw midd- 55 tot 57; Ka beljauw klein 25 tot f 30; Zeehanen klein f 20 tot 22: Wijting 18 tot 21: Haring verse 23 tot 25 alles per kist. (Van „een onzer verslaggevers1 Zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, zo luid de donderdagmiddag de eis van de officier van Justitie voor de Rotterdamse rechtbank legen de 47-jarige magazijnbaas C. K. die zijn werkgever, een Rotterdamse borstelfabrikant, door het wegne men van verfkwasten en tandenborstels zou hebben benadeeld. Achtereenvolgens stonden daarna de 41-jarige koopman J. T. en diens 42-jarige vrouw A. P. T.S. terecht, die beiden bekenden geweten te heb ben dat de magazijnbaas geen recht had de nieuwe borstels en kwasten te verkopen. Verdachte zei bezweken te zijn voor de aandrang van een markt koopman die vaak beschadigd goed kwam weghalen, maar zijn klanten ook wel eens nieuw borstelwerk won aanbieden. HU had hem toen, na tuurlijk tegen betaling, nieuwe kwasten en borstels uit het maga zijn meegegeven. De oneerlijke praktijken kwamen aan het licht toen een man van de fabriek een verfkwast ver beneden de prijs zag verkopen. De politie nam toen de hele partij in beslag. Volgens de als getuige gehoorde werkgever zou verdachte het bedrijf voor ongeveer j' 8.000 hebben bena deeld: K. zelf verklaarde dat het hoogstens 1500 is. geweest. Door het ontbreken van een deugdelijke magazünadmmistratie kunnen ook anderen borstelwerk hebben wegge nomen. De officier van Justitie noemde het een geval van sehuldheling dat grenst aan de uitlokking tot dief stal. Rekening houdende met de slechte gezondheidstoestand van de man en het geldelijk verlies door het in beslag nemen van de partij, waarvan hij teruggave aan de eigenaar eiste, vorderde hij te gen de man j 100 boete of twintig dagen en drie maanden voorwaar delijk. tegen de vrouw 30 of zes dagen. In alle drie deze zaken doet de rechtbank op 23 september uitspraak, i Tintrmt Bant hij had een besliste mening. De Zwitserse bouwer zat op een laag tafeltje zijn woor den met lichte gebaartjes onder strepend. Hamers klopten overal in het rond. schilders verfden bal- ken en panelen. Een tikje luid ruchtig was de omgeving voor zo'n ontmoeting wel Goed. zal vooral ir. N. A. Bogt- stva vragen: en wat wist dan die tram-vertvensende ZUricher wei van Rotterdamse zaken? Max Ehrensperger kwam naar de Glazen Zaal om Femina 1961 van een feestelijk gedekte tafel uit Zwitserland 'e voorzien. Onder deel van een internationale serie, waarin men iets van de tafel-- cultuur uit andere landen wil la ten zien. Zo, midden in die tentoonstelling- in-opbouw vertelde Ehrensperger over zijn Hollandse verleden. Want hij was in ons land al wel meer geweest, in Rotterdam zelfs een aantal keren. Nog levendig herinnert hij zich de trieste, lege vlakken uit f947 en de molen op het Oostplein. „Nu tveg", deed hij met eer. spij tig. gebaar', maar goed: zie wat er op de vlakken in de omgeving is verrezen" Onze kleine Zwitserse gast spreekt kennelijk niet graag in overtreffende trappen, maar uit alles blijkt dat iiij diep respect heeft voor de manier, waarop Rotterdam is herbouwd. Dat hij niet vaagweg maar wat zegt. mag blijken uit het feit. dat nij in 1952 naar Rotterdam terug kwam om enige tijd in het Bouw centrum te studeren. Anderhalf jaar later was hij hier weer. om de jongste herbouwontwikkelingen te bezien. Nu, in 1961, pakte hij de op dracht om in Rotterdam een Zwitsers tafeltje te gaan dekken, met gretige handen aan iSSUfêfW! heeft zijn ruimte-ideeën ook in zijn Femina-expositietje toege past. De meubels, die hij rond z'n gedekte tafel gebruikt, zijn licht, in dubbele zin. Ze moesten vond hij betaaibaar zijn voor jonge mensen en vooral: openheid suggereren, omdat en hii spreekt, weer met nadruk mer, de zware dingen van grootmoeder niet meer te leven is, nu de hw- .zen almaar kleiner worden. „Want, zie je", zegt hij tref fend, „de luxe in de woning wordt niet ieer uitgemaakt door het meubelstuk, maar door de vier kante meter waar niets op .staat. Ik zou hier in Nederland willen opvallen met heel weinig „Het klinkt erg hard", over peinsde hij, „maar dat tragische bombardement, dat zoveel levens kostte, heeft Rotterdam kansen gegeven, mogelijkheden die het met beide handen heeft aange pakt. Be stad heeft een goed ge zicht gekregen, zij het dan dat dat stadhuis er nog staat. Voor-een architect is hier zo fijn, dat je overal ziet experimen teren. Dat ligt dit land: kijken of het beter kan. De winkelcentra! Zie je, als je niet experimenteert kun je niet leren". En in waar enthousiasme ont stekend: „Weet je wat een haven is voor een stad? De levendigheid van de zee, in en uit, in en uit. Een gróte havenstad is altijd een polsslag sneller dan een andere". „Rotterdam is nog niet af. nee. Een stad is nooit af. Een stad die af is. is dood. Wees blij met die neg lege vlakken. Bouw je.ze nu vol, dan heb je daar later mis schien toch spijt van. Een stad heeft groene vlakken nodig.' Ruimte!" Max Ehrensperger is blijkbaar een consequent man, want hij Nee: de Zweden, die op dit ter rein toch een naam te verliezen hebben, stuurden geen architect naar Femina's gedekte tafels. Ze deden het anders, maar niet min der sympathiek, door de hulp in te roepen van een aantal uit Zweden afkomstige maar in Ne derland wonende dames. En zo kwam het dan, dat Poortwachter bij de Zweedse in- zending-in-wording mevrouw B. A. C. Hogendoorn-Friberg ont moette. in alles beantwoordend aan de voorstelling, die wij ons in het algemeen van de Zweedse vrouwen maken: rustig, lang. slank en blond. Ze was niet zo heel lang Mal- möse meer, nadat een Nederland se zakenman haar had ontmoet: ze trouwden in Zweden en gin gen onmiddellijk daarna te za- men naar Holland. .Nee," zegt ze met overtuiging, „ik heb er nooit spijt van gehad dat ik uit Zweden vertrokken. fiti ben. Maar daar zeg ik dan weI bij. dat ik graag een paar keer per jaar naar huis terugga. Ik heb m'n ouders in Malmö nog. Mijn man maakt nog altijd veel zakenreizen naar Zweden en dan gaan we met z'n tweeën." Ze heeft het in Voorburg erg naar haar zin. omdat het plaatsje nog iets landelijks heeft, terwijl het toch dicht bij een grote stad is gelegen. Aileen; dat tekort atut bos. Erg eigenlijk dat je vijftig kilometer rijden moet om.in 'n wat ruigere omgeving te komen. Ook daarom vindt ze het leuk zo af en toe eens „naar huis" terug te gaan. Het Hollandse leven? „Het. is leuk hier huisvrouw te zijn." zegt ze. ..Groenten en fruit in overvloed en zoveel goedkoper dan in Zweden. De kwaliteiten van de produkten zoals je die in de Nederlandse winkels vindt zijn in het algemeen erg goed. Dat verklaart geloof ik ook het feit dat de Hollandse huisvrouw veel minder zelf bakt drn de Zweedse. Het loont de moeite niet. Maar misschien speelt hier ook het grotere kindertal in Neder land een rol. Hollandse moeders hebben wat minder tijd. In Zwe den by voorbeeld maken de vrou wen ook veel werk van zeer ge varieerde vleesgerechten. De Ne- derlandse huisvrouw lijkt vlees te kopen omdat ze jus bij de aard appelen moet geven." Poortwachter waagt de vraag: de Nederlandse man? Ze lacht en antwoordt alweer met sympathieke rust„Erg vriendelijk en een beetje op zijn gemak gesteld." Waarmee ze, naar Poortwachter snel uitvin (it. niets ten nadele van zijn ijver op fabriek of kantoor heeft bedoeld. De welvaartsverschillen? „Ach." z,egt ze. „F.r wordt in Zweden veel meer verdiend, ja, ook al omdat de vrouw vaak mee werkt. Maar de prijzen liggen aan zienlijk hoger. En voor een goed stuk van zijn sociale voorzienin gen moet de Zweedse werker zelf zorgen." Het dames-comiteetje heeft voor zjjn Femina-inzending geen halve maatregelen genomen: het transporteerde een merkwaardig ameublementje naar Rotterdam, ontworpen door prof. Malmsten: traditionele vormen, bespoten met een roomkleurig laagje lak. Dat schijnt het na de teafc- periode in het hoge noorden goed te doen. Het bestek en het aardewerk vormden daarna geen probleem meer, want dat zijn dingen die je aan de Zweden ook wal overlaten kunt

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2